VALT OP AGRESSIVITEIT IN TREIN Timothy Davey houdt 6| jaar celstraf bank in Parijs Meijnderts: besluitvorming verbeteren Conflict bij leiding landmacht (slot) f44. r I 16 16 12 12 15 15 16 11 17 12 17 30 22 23 20 15 17 21 30 17 22 23 25 18 15 30 24 M 18 lï 8 Dagen kriskras door Nederland Overval op Jonger dan 21? Wandelen met NS 14 wandelroutes In de mooiste streken In ons land. T reinongeluk I Libanon tegen Afzonderlijke vrede met Israël Reisverbod voor oostkant van de Wolga Dan een maand door heel Europa sporen voor f240.- iNICOTZ TURKS VONNIS IN HOGER CHEF VAN SPOORWEGRECH ERCHE: BEROEP BEVESTIGD Bhoetto en Ghandi willen Nixon begonnen met onderhandelen als president Al Achram: Russen HET WEER BB t ZATERDAG 1 JULI 1972 (Van onze Utrechtse redactie) voordelig uit met NS Ja-knikkerij rsoneelsbeleid o 0.1 6 13 half geld op de inter lokale bussen; Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kriskras-abonne ment. En als extra plussen: Ginkel” (Ede-Wolfheze). Vraag op ’t stationnaar de nieuwe kleurenbroohure „Wandelen met NS”. voordelig uit met NS UTRECHT „De agressiviteit in de treinen en op de stations verloopt ongeveer parallel met die buiten het werkterrein van de Nederlandse Spoorwegen. Maar de agressiviteit waarmee wij te kampen hebben, trekt meer de aandacht omdat het publiek van ons altijd een rus tig beeld heeft gehad”. Met deze woorden relativeerde de chef van de Spoorwegrecherche, de heer B. F. A. Mikx, de passage over agressie in het onlangs versche nen jaarverslag van de Spoor wegen. recht op ’t kopen van voordelige koppeling- kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. De Internationale Spoorweg Unie bestaat 50 jaar en trakteert! Wie nog geen 21 jaar is,mag van 1 maart t/m 30 november een maand lang onbeperkt per trein door 19 Europese landen reizen voor f 240.-. Bovendien: reducties op vele autobuslijnen, bootverbindingen enz. en 50% reductie op treinreizen in eigen land. Vraag op 't station naar de folder over de kaart Inter- Rail '72. Nieuw voor 1972: Bos- en beekwandeling Leuvenum (Hulshorst, Veluwe) en Bos- en SsgS88|||| opvallend moeten minder en een ADVERTENTIE (Van onze militaire medewerker) ADVERTENTIE 14, temperaturen nnw Een menigte Parijse forensen kijkt naar spoor wegtechnici op het station Saint Lazare in Parijs waar gisteren een trein uit de rails raakte en het perron op reed. Daarbij raakten zeventien mensen licht gewond. 28 27 16 26 31 25 17 22 27 17 0.5 0.1 0 22 11 9 0 0 0 0 0 2 2 0 0 6 0 0 0 0 4 0 0 0 3 0 5 0.1 0 o 2 2 0 0 0 jectkosten rond 700 miljoen). De lucht macht is betrokken bij de verbetering van de gordel geleide wapens, de vervanging van de Starfighter en de beveiliging van vliegtuigen op de grond. Al deze plannen hebben gemeen dat zij zich richten tegen de aanvalskracht van vyandelijke vliegtuigen. In plaats dat de defensieleiding zich met het oog op finan ciële beperkingen beraadt over de beste oplossing voor het totale vraagstuk, zoekt ieder krijgsmachtdeel afzonderlijk naar de meest volmaakte middelen, die ook het meest kwetsbaar zijn. Resultaat: uitstel van invoering, halve oplossingen, gaten In de luchtverdediging en onnodige druk op andere projecten. werk doen.” ono o nnw nw ono nno o nw nw z z zzo zo nno nw w wnw wnw no ver. nnw n o wzw nno nnw o wzw wnw nw nw z wzw w zzw w ISTANBOEL In Istanboel zyn gis teren de gevangenisstraffen die aan een vijftienjarige Engelse schooljongen en drie andere jonge buitenlanders op beschuldi ging van handel in narcotica zijn opge legd, in hoger beroep bevestigd. BEIROET (UPI) Libanon heeft giste ren een Israëlische oproep voor een afzon derlijke vrede tussen de twee landen van de hand gewezen als een poging om twee dracht te zaaien tussen Libanon en de andere Arabische staten. MOSKOU (Reuter) De Russische au toriteiten hebben onlangs een aantal di plomaten en journalisten uit westelijke landen verboden ten oosten van de Wolga te reizen. Er is geen reden gegeven voor het verbod. Volgens buitenlanders in Moskou is het echter mogelijk dat er in het verboden gebied grote manoeuvres worden gehou den. Het Russiche ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Amerikaanse am bassade in Moskou laten weten dat bui tenlanders tot midden juli niet ten oosten van de Wolga mogen reizen. cn De nota-Meijnderts plaatst kritische kanttekeningen bij de huidige beleidsvoering op deelgebieden. Welke filosofie ligt ten grondslag aan het investeringsbeleid en van welke technieken maakt men gebruik om te komen tot optimale bestedingen? Een andere vraag is of nieuwe wetenschappelijke inzichten wel voldoende meespelen bij het bepalen van het personeelsbeleid. Eerder stelden wij, dat het de legerkorpscom mandant er tenslotte om gaat, om binnen een haalbaar budget de gevechtskracht van de landmacht NAVO-bijdrage op het huidige peil te handhaven. Dat is rekening hou dend met de bestaande internationale politieke situatie en de te verwachten onder- handelingen tussen Oost en West over wederzijdse troepenverminderingen; een zaak van groot politiek belang. (Van onzer correspondent) NIJMEGEN Twee mannen hebben gis teren een overval gepleegd op de Algeme ne Bank Nederland in Nijmegen. Hoeveel de buit bedraagt is nog niet bekend. De mannen drongen het bankgebouw binnen en bedreigden het personeel met een pistool. De politie heeft vier mannen aangehouden, maar of zij iets met de overval te maken hebben is niet bekend. CAIRO (UPI) „De Sovjet-Unie wil dat president Nixon in november herkozen wordt en zal geen stappen doen die tot een confrontatie kunnen leiden met de Ver enigde Staten in het Midden-Oosten”. Dit schrijft de invloedrijke hoofdredacteur van het Egyptische blad Al Achram, Moham med Hassanein Heykal. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Lnchth. B’d'L Twente Vlisslngen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallrrca München New York Nice Oslo Parijs Rome Split Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel La. Palma. Vandaag plaatsen wij het slotartikel over de meningsverschillen in de leger leiding over het te volgen beleid. De voorgaande artikelen werden woens dag, donderdag en vrijdag gepubli ceerd. Een geheel ander voorbeeld slaat op het aankoopbeleid munitie en de plannen tot uitbreiding van de nucleaire capaciteit van bepaalde wapensystemen. In dit ver band dringt zich de vraag naar de filoso fie als grondslag voor het investeringsbe leid op. Aan de ene kant steekt men veel geld in aanzienlijke voorraden conventio nele munitie, terwijl men aan de andere kant grote bedragen wil investeren in de vervanging van de Honest John en de nuclearisatie van de 155 mm houwwitser. Hier is duidelijk sprake van een tegen strijdigheid in het beleid. De vier veroordeelden kunnen nou in beroep gaan bij een hoger hof van appel, dat een nieuw proces kan gelasten. Als er geen hoger beroep wordt aangetekend, zal de Engelse jongen vermoedelijk worden overgebracht naar een verbeteringsge- sticht voor jongens bij Ankara. Van de vijf ernstig gewonde Nederlan ders is er een in levensgevaar. De chauf feur van de Britse militaire auto is onge deerd gebleven. Ontbreekt nu een duidelijke filosofie en verzuimt men, om welke reden dan ook, gebruik te maken van deze moderne tech nieken dan is het resultaat dat het inves teringsbeleid vrijwel uitsluitend wordt be paald door militair-technische eisen het geen, omdat wij nu eenmaal niet over onbeperkte financiële middelen beschik ken, zonder meer leidt tot een: „Frankrijk”, aldus Fanton, „voert een politiek die gericht is op handhaving van de onafhankelijkheid van het land”. De staatssecretaris legde er de nadruk op dat de bevolking in de gebieden bij het proef- terrein en de planten- en dierenwereld geen gevaar lopen door de proeven. tracten van 35 jaar; een dienstverband van 1520 jaar met een dienstverlating rond 40 jaar en een voorbereiding op een tweede carrière; doordienen tot 55 a 60 jaar voor een beperkte fractie van het bestand. Een dergelijk systeem bevordert ook het proces van vermaatschappelijking bin nen de krijgsmacht. Daarop begint de publieke aandacht zich steeds meer te richten. Het huidige beleid daarentegen en het systeem van opleidingen, werken een zekere mate van isolement in de hand. Maar dat niet alleen. Zij dragen er ook toe bij dat de leiding van de landmacht in handen komt en blijft van een subjectief geselecteerde militaire elite. Uit een weer gave van een studie van luitenant-kolonel Bloema, lid van de defensie-commissie van D ’66. de volgende impressie: Kernpunt in deze kwestie is de finan ciële druk. Wat is, gegeven enerzijds de te verwachten financiële beperkingen en an derzijds de steeds stijgende kosten voor personeel en materieel, mogelijk Amerika houdt ons voor dat, onder moderne om standigheden, moderne managementstech- nieken als systeemanalyse, kosten-effecti- viteitstudies, enz. beschikbaar zijn om te komen tot een optimale besteding van de schaarse middelen. PARIJS (DPA) De Franse staatssecre taris van Defensie, André Fanton. heeft gisteren in de nationale vergadering te Parijs verklaard dat het program voor de kernproeven in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan zal worden uitgevoerd on danks de vele protesten. De minister van voorlichting in Beiroet, Chatsjik Babikian, deed dit in een radio rede naar aanleiding van opmerkingen van de Israëlische vice-premier Jigal Allon. Deze had gezegd: _,Wij willen dat Libanon een vredesovereenkomst met ons tekent of tenminste zich aan een wapenstilstand houdt”. Babikian verklaarde dat Libanon vastbesloten is solidair te blijven met de andere Arabische staten. Tevoren was be kend geworden dat de regering in Beiroet en de Palestijnse commando’s een akkoord hebben gesloten om de operaties tegen Is raël vanaf Libanees grondgebied te staken. Volgens Libanese kranten zijn de Palestij- nen al begonnen wat van hun troepen uit Zuid-Libanon terug te trekken. Zorgwekkend, zo staat In het jaarver slag, is het toenemende agressiever- schijnsel op de stations en in de treinen. Een verdubbeling ten op zichte van 1970. „Door uitbreiding van de spoorwegrecherche trachten wij verder afglijden te verhinderen en weer tot een normaal klimaat voor de reizigers te komen.” de stations heeft zulke aangenomen, dat het perso- geen genoegen meer mee disharmonisch en te kostbaar mate rieel pakket; Scala van onvervulde verlangens voortdurende druk op de omvang van de parate strijdkrachten. Twee voorbeelden ter verduidelijking. De verbetering van de luchtverdediging is een brandend vraagstuk. De landmacht heeft plannen om de brigades uit te rusten met mobiel luchtdoelgeschut (pro- De zaak was vorige week zaterdag in hoger beroep behandeld. De verdediging had toen gepleit voor een nieutf proces, omdat het viertal niet had „samengezwo ren” om verdovende middelen te verhan delen, zoals in het eerste proces als bewe zen was geacht. De vier jongelui waren in augustus van het vorig jaar in Istanboel aangehouden. Timothy bevond zich daar op doorreis van India naar Engeland, samen met zijn moeder en vijf broers en zusters. Me vrouw Jill Davey is sindsdien naar Istan boel teruggekeerd om dichtbij haar oudste zoon te zijn. De vier jongelui bevinden zich nu bijna elf maanden in voorarrest. Dusseldorf (DPA). Bij Wiedenbrück. in de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen, zijn gisteren drie nederlandse arbeiders om het leven gekomen en vijf zwaar gewond geraakt toen een Engelse militaire vrachtauto in botsing kwam met een busje waarin de Nederlanders zaten. Volgens de uitspraak van het hof van beroep was op de zitting van vorige week zaterdag uit verklaringen gebleken, dat alle vier betrokken waren geweest bij het ophalen van de hasjiesj buiten Istanboel en het regelen van de verkoop. Als het hof het element van „samenzwering” uit de tenlastelegging zou hebben geschrapt, zou Timothy strafvermindering hebben gekregen, terwijl de andere drie mogelijk zouden zijn vrijgesproken. „O.m dat hoge niveau te bereiken is deze elite door het bestaande beoorde lingssysteem gedwongen tot conformisme, eenheidsdenken en ja-knikkerij. Op deze wijze drukt de jacht op hogere rangen een zwaar stempel op de krijgsmacht” waardoor volgens Bloema de indruk ont staat „dat het met name in de hogere officierskringen meer gaat om promotie dan om het zinvolle van de werkzaamhe den en de doelstelling.” Dat dit waar is, had niet beter kunnen worden aangetoond dan door de tegelijk met de nota-Meijnderts spelende zaak van de overplaatsing van een overste. Hier stond de organisatie met een blind ver trouwen in een carrièrepatroon tegenover een individu op zoek naar zinvolle werk zaamheden dat niet van zins bleek zich aan de subjectieve selectienormen te on derwerpen. De nota-Meijnderts ligt bij de minister op tafel. De toekomst zal leren of dat van enig belang ie geweest. De Russische leiders, zo schrijft hij, ge loven dat Nixon hun beste vijand in het Witte Huis is en daarom willen ze hem nog vier jaar langer houden. De Sovjet-Unie heeft dus geen haast de impasse te door breken tot na de presidentsverkiezingen in november. Heykal schrijft verder dat de Sovjet-Unie een eind wil maken aan de situatie in het Midden-Oosten, maar wel op zodanige manier dat er geen gespannen situatie met de Verenigde Staten uit voortvloeit. Dok dat laatste zet de heer Mikx in breder verband, zonder overigens af breuk te doen aan de in het jaarver slag gesignaleerde noodzaak tot uit breiding van het korps. „De grenzen van het aanvaardbare liggen niet meer daar waar ze vroeger lagen. Je moet je voortdurend afvragen wat nog wel, en wat niet meer accepta bel is, waar het wel kan en waar niet.” Speciale aandacht vergen de suppor ters. Hun collectieve belangstelling en enthousiasme ontladen zich meer dan eens in volstrekt zinloze vernie lingen van dikwijls aanzienlijke om vang. „We kunnen nogal wat onheil voorkomen door op de perrons, bij vertrek of aankomst van zo’n trein, een rechercheur met een hond heen en weer te laten lopen. Gaat een rechercheur mee in de trein, dan laat hij zijn hond in de bagageruim te, want de problemen zouden niet te overzien zijn als de hond meeging door de trein. Zo’n dier hapt direct als iemand hem per ongeluk aan raakt." „Je kunt je afvragen wat de oorzaken van de toenemende agressiviteit zijn. Natuurlijk, er geschiedt meer onheil naarmate meer mensen dezelfde leefruimte moeten delen. Daartegen- Uitbreiding van de atomaire capaciteit moet beslist worden afgewezen. Nederland kan op dit gebied geen rol van betekenis spelen. Zwaar weegt ook het argument, dat door mee te doen aande ib rtueiding dat door mee te doen aan de uitbreiding van de atoombewapening, financiële mid delen worden onttrokken aan de instand houding van onze conventionele gevechts kracht; een gebied waar nederland nu juist wel een rol van betekenis kan spe len. Tot de voorbeelden. De indruk bestaat dat de huidige legerplannen naar willekeurige inzichten worden opgezet en dat er tussen de plannen onderling weinig samenhang bestaat. De nota-Meijnderts steekt hier waarschuwend de vinger op. Door op deelgebieden te streven naar het beste of maximale, dreigt het gevaar dat men niet tot een doelmatige totaalprodukt komt. Meijnderts is terwille van een ef fectieve landmacht bereid genoegen te nemen met minder perfecte wapensyste men. Voor hem is kwantiteit even belang rijk als kwaliteit. De 15-jarige Timothy Davey was in maart jl tot zes jaar en drie maanden veroordeeld omdat hij had geprobeerd 26 kg hasjiesj van de hand te doen. De 17- jarige Oostenrijker Peter Friedrich Stoll kreeg toen acht jaar en vier maanden, terwijl de 20-jarige Fransman Jean Jac ques Morisot en zijn 21-jarige landgenoot Patrice Piasotto elk tot twaalf jaar wer den veroordeeld. SIMLA (REUTER). President Bhoet to van Pakistan en premier Gandhi van India zijn de eerste ronde van werkelijke onderhandelingen begonnen. Voor de eer ste keer sinds de topconferentie woensdag in de Indiase stad Simla aanving zullen de twee leiders naar verwachting belan grijke kwesties onder de loep nemen. Het eerste gesprek onder vier ogen duurde veertig minuten. President Bhoetto zei na afloop :We hebben onze problemen besproken en zullen een nieuw gesprek hebben”. Bhoetto’s minister van buitenlandse za ken, Iftikar Ali, zei terwijl het onderhoud tussen mevrouw Ghandi en Bhoetto gaan de was „De Indiase en Pakistaanse delegaties hebben een agenda opgesteld die gevarieerd genoeg is om de premier en de president stof tot gesprek te geven.” Beide partijen hebben volgens hem „ontwerpaccoorden” opgesteld, maar hij wenste daar verder niets over mee te delen. Tot slot nog een enkele opmerking over het personeelsbeleid. Tot nu toe is één van de uitgangspunten, dat de bere .'psmi- litair „een baan voor het leven” heeft. Dat leidt tot verstarring en vergrijzing. De nota pleit voor een meer wisselend sys teem met als mogelijkheden: korte con- „We zijn nu echter zover dat we een basis hebben öm ook in de treinen en op de stations preventief te wer ken. Ongeveer zoals bij de gemeen tepolitie hebben we een paar centra le meldkamers, van waaruit na een klacht van een conducteur extra personeel of de plaatselijke politie naar de moeilijkheden kan worden gedirigeerd. De assistentie van perso neel bestaat uit speciaal opgeleide conducteurs die in groepjes van twee in de trein meerijden en kaartjes controleren. Onopvallende aanwezig heid. Zonodig gaat er spoorweg- of plaatselijke politie op af.” Plaatselijk regen en tamelijk koel. Aantal ren zon: 2 tot 10; mininum temperatuur: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; maximum temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Normale temperaturen minimum maximum 19 graden. WEERRAPPORTEN Maximum- en mlnimum- blnnen- en buitenland geh. bew. motregen regen regen regen regen Luchth. R’dam geh. bew. regen zw. bew. regen onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. regen licht bew. half bew. regenbui onbew. onbew. zw. bew. onbew. regenbui licht bew. windst. onbew. licht bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. half new. windst. half bew. zw. bew. licht oew. zw. bew. zw. bew. half bew. licht bew. windst. zw. bew. over staat dat het uit-de-band- springen makkelijker wordt getole reerd. Maar er zijn grenzen. Ons treinpersoneel moet niet buitenspori ge risico’s lopen als het zijn werk doet. En de agressiviteit in de trei nen en op vormen neel er neemt.” De heer Mikx wijst in dit verband er ook op dat de aandacht die zulke gebeurtenissen krijgen, de reactie van het treinpersoneel beïnvloeden. „Vorig jaar kwam 91 keer agressie voor, dat is precies eens in de vier dagen. Stel dat eens tegenover het aantal treinen dat we dagelijks heb ben rijden. Toch heeft een aantal conducteurs toen laten weten dat ze niet meer in de trein wilden als ze geen gezelschap kregen van een spoorwegrechercheur.” De heer Mikx: „Rijks- en gemeentepo litie hebben zeer globaal uitgedrukt als taak ervoor te zorgen dat de criminaliteit op een aanvaardbaar laag niveau blijft en dat de openbare orde wordt gehandhaafd. Maar voor ons geldt ook nog het beeld dat de buitenwereld van ons heeft. Dat be tekent in de praktijk dat we ons „Het is derhalve onze eerste taak te voorkomen dat we moeten optreden. Dat is het best te verwezenljken als het om zaken gaat waar het publiek inder mee te maken heeft. De be veiliging van brandkasten en vooral van het plaatskaartenkantoor. Een zwakke schakel daarin is steeds weer het plaatskaartenpersoneel, dat zoals ieder ander het slachtoffer van sleur kan worden. Dan blijft zo’n deur een ogenblikje openstaan weg is de poet.” .T,.,1,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2