Baby's Begin vakantiedrukte tank alleen merkbaar bij openbaar vervoer McGovern dreigt met uittreden Nog geen maa tregelen tegen personeel Huis van Bewaring Wie postgiro heeft Impasse in overleg Praag en Bonn van gaat rustig zonder wisselzorgen en -kosten naar het buitenland! de postgiro eerste Russen Bij afnemen kiesmanstemmen Doodstraf voor Wallace naar conventie in Miami Beach 1 lanceren Kosmos en Kabinet blijft heel das makkelijk! Interkosmos „De ster van Sierra Leone" Turkse spion IN ZAND VOORT GISTEREREN NAUWELIJKS MEER DRUKTE DAN ANDERE DAGEN Verkeerde straat Drie scholieren Regeringsgezinde Griekse krant Telefoons bij Landmacht NOTA STAATSSECRETARIS VAN JUSTITIE OVER GRONINGSE KWESTIE bij barbecue gewond opgeheven geasfalteerd niet afgeluisterd ZATERDAG 1 JULI 1972 (Van onze verkeersredactie) Premier Biesheuvel: (Van onze Haagse redactie) SPANNING u reist rustiger zonder nodeloos veel geld op zak. Met de Postgiro kost u dat niets extra. En u vermijdt allerlei wisselproblemen. Want op een girobetaalkaart krijgt u - zonder bijkomende kosten!-de hier vermelde vaste, ronde bedragen uitbetaald. Bij de meeste postkantoren. Op vertoon van uw geldig paspoort. De Postgiro is toch wel grenzeloos makkelijk DEN HAAG Vooralsnog heeft de staatssecretaris van Justitie, mr. J. H. Grosheide, niet besloten tot het nemen van maatregelen in de perso nele sfeer in de zaak van de opstand in het Groninger Huis van Bewaring in november 1971. Mr. Grosheide deelt in een nota aan de beide Kamers mede, dat de door de commissie van onderzoek gewenste tijdelijke bege leiding van de directeur van de in stelling mogelijk is. Voorts laat hij weten dat er tussen de zwaargekriti- seerde gestichtspredikant en de direc teur thans een open gesprek gehou den is ter verbetering van de onder linge verstandhouding en dat nog een verder gesprek zal volgen waarbij ondermeer de hoofdpredikant en een vertegenwoordiger van het departement betrokken zullen zijn. Weglopen I L n daardoor ADVERTENTIE van Dr. Davidson Nicol, hoge commissaris van Sierra Leone, toont hier een m fe bruari van dit jaar gedolven diamant met de naam ,Ster van Sierra Leone”. De nu nog ruwe edelsteen is de op drie na grootste ter wereld, weegt 969 karaat en is vier cm breed en ruim zes cm lang. De waarde wordt geschat op rond acht en een half miljoen gulden. it n In Zandvoort was het gister nauwelijks drukker dan anders. VVV-directeur Hilbers had dat ook niet verwacht: „De bouwvak interesseert zich niet meer voor de kust. Het gros trekt de grens over en de anderen komen voor een dagje”. In Noordwjjk was het beeld niet anders. Daar verwacht men de stroom Duitsers uit het Roergebied pas half juli. Frank zei dat de beide voorstellen door Tsjechoslowakije waren afgewezen. Hij keerde per vliegtuig naar de Bondsrepu bliek terug, omdat hij geen heil zag in voortzetting van de tweedaagse besprekin gen. heeft in Alkmaar tot wat vechtpartijen geleid. De verzilvering van de vakantie bonnen had in enkele horecabedrijven een bierfeest en vervolgens wat handgemeen tot resultaat, waar de politie aan te pas moest komen. Aan de overgang naar Texel wordt erop gerekend dat zaterdag de grote trek te zien zal geven. Bij de andere Wad deneilanden heerst dezelfde indruk, op grond van de aanwezige, reeds vooruit gestuurde bagage. Senator McGovern, die furieus is over he. besluit van de geloofsbrievencommis sie van zijn partij, schreef aan alle drie duizend gedelegeerden: „In de twintig jaar dat ik aan politiek Per kaart In: België: bfr. 2000. Denemarken: dkr. 200 Duitsland: dm 100. Finland: fmk 100. Frankrijk: firs 200. Monaco: ffrs 200. Luxemburg: Ifr. 2000. Ned. Antillen: naf 100. Noorwegen: nkr. 200. Oostenrijk: ö.s. 1000. Spanje: pts 2000. Suriname: sf 55. Verenigd Koninkrijk, Guernsey en Jersey: 1- Zweden: skr 200. Zwitserland en Liechtenstein: fr.s. 200 cynische stap herinneren. En ik kan me er zeker geen voor de geest halen die de partijeenheid beter zou kunnen ondermij nen en het geloof van miljoenen demo craten die aan het verkiezingsproces van gedelegeerden hebben deelgenomen, ver nietigen”. ït ;e t o t 4 g e u- ii- ike Iga >or iet len 5U- ;n- m- ui- ten e- el w et en de PRAAG (AP) De besprekingen tus- •en West-Duitsland en Tsjechoslowakije over het verdrag van München van 1938 Hij reist in een vliegtuig dat hem door president Nixon ter beschikking is gesteld. Het toestel maakt een tussenlanding te Montgomery in Alabama waar Wallace, die dingt naar de kandidatuur van de Democratische Partij voor het president schap, een verkiezingstoespraak zal hou den. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Alle ministers uit het kabinet-Biesheuve) zullen aanblijven. Pre mier Biesheuvel heeft gisteren na afloop van het kabinetsberaad uitdrukkelijk verklaard, dat hij niet overweegt enkele ministers uit zijn kabinet te vervangen. De minister-president maakte daarmee een einde aan zeer hardnekkige geruch ten, die willen, dat minister Engels van CRM en minister De Koster van Defensie zullen wijken. „Dat is pertinent niet waar.” aldus premier Biesheuvel. AMSTERDAM. Drie leerlingen van een Amsterdamse school hebben gisteren tijdens een barbecue-feestje op de speel plaats min of meer ernstige brandwonden opgelopen. De oorzaak was een steekvlam, die plotseling uit een van de met houts kool en spiritus brandend gehoden bar- bece’s sloeg. ISTANBOEL. Een van Athene’s re geringsgezinde dagbladen, de „Nea Politia’ („Nieuwe Maatschappij”) verscheen giste ren voor het laatst. In een hoofdartikel werd donderdag afscheid genomen van de 15.000 lezers. Het was reeds lang bekend dat de uitgave van dit in 1968 opgerichte ochtendblad in de rode cijfers liep, maar de opheffing ervan betekent dat het regi me er nu ook niets meer in ziet. zoveel mogelijk een half uur (maximaal). Gezien de bouwkundige situatie kan ge meenschappelijk bezoek nog niet worden gegeven, zo vindt de staatssecretaris. Er zijn in Athene nu nog acht dagbla den. Van het op één na grootste concern neemt de laatste maanden het ochtend blad „Akropolis” een pro-regimestandpunt in, terwijl het avondblad „Apogevmatini” met zijn tweemaal grotere oplage politiek neutraal blijft. Van het grootste concern, dat van Lambrakis, spreken zowel och tend- als avondblad zich tegen het huidige bewind uit, voorzover mogelijk. BORGER. Een aannemingsbedrijf uit Slochteren heeft in Borger, Dren te, de verkeerde straat geasfalteerd. De firma dacht opdracht te hebben de twee kilometer lange Borgerstraat te asfalteren, maar in feite wilde de ge meente de Eeserstraat (anderhalve ki lometer) geasfalteerd hebben. Het we genbouwbedrijf gaat nu alsnog de goe de straat van een asfaltlaag voorzien; het is nog niet bekend of de andere straat ook betaald wordt door de ge meente. SILVER SPRING (UPI en AFP) Gouverneur George Wallace van Alaba ma, op wie op 15 mei een aanslag is pleegd als gevolg waarvan hjj gedeelte lijk verlamd is gebleven, zal volgende week vrijdag het ziekenhuis verlaten om naar de Conventie van de Democratische Partij in Miami Beach te gaan. Het onderzoek toonde mede aan, dat de aanwijzingen, waarover luitenant-kolonel M. H. von Meijenfeldt in een televisie uitzending van 16 juni zei te beschikken, ongegrond waren. Overste Vo<n Meijenfeldt heeft de onjuistheid van zijn vermoedens over het afluisteren van telefoongesprek ken van militair personeel erkend, zo heeft de LVD meegedeeld. Op 12 september 1968 werd hij op heterdaad betrapt, toen hij 20 films van de NAVO in zijn tas had. Het proces tegen hem was op 8 oktober 1970 begon nen. Imre kan beroep aantekenen. Volgens officiële kringen werden na zijn arrestatie vele NAVO-codes gewij zigd; dit kostte de organisatie 125 miljoen dollar (ongeveer 400 miljoen gulden). DEN HAAG Telefoons van personeel van de Koninklijke Landmacht worden niet afgeluisterd. De chef van de generale staf heeft ook nimmer een opdracht daar toe gegeven. Een onderzoek dat luitenant- generaal G. IJsselstein. heeft laten instel len naar aanleiding van berichten over het afluisteren van telefoongesprekken, heeft uitgewezen, dat deze praktijken ook in het recente verleden niet zijn toegepast, aldus de legervoorlichtings- dienst. De binnenlandse treinen waren in de namiddag voller dan normaal, het meest door vakantiegangers. In de internationale treinen waren bijna steeds alle zitplaatsen bezet; in enkele gevallen werden passa giers staande vervoerd. Schiphol kreeg vrij dag 12.000 uitgaande passagiers te verwer ken circa 2000 meer dan op een gewone dag. De top wordt vandaag verwacht. Toch waren ook vrijdag alle zes paspoortcon- trolepassen in gebruik. Vliegtuigen naar Duitsland ondervinden vertraging door een stiptheidsactie van de Duitse verkeers leiders. Aan de grensovergangen was het over het algemeen opvallend rustig. Ih Zuid- Limburg ontstond een piek in de nacht van donderdag op vrijdag om twee uur, aan de grensovergang bij Bocholtz. Gisteren ontstond een file van enkele kilometers aan de Duitse kant van de grens bij Denekamp. Ook het verkeer naar de Waddeneilanden was nauwelijks op gang gekomen. Vrijdag avond waren daar naar schatting 25.000 toeristen, zo’n 15.000 minder dan vorig jaar. De extra vrije dag voor de bouwvakkers De nota van de staatssecretaris bevat diens beschouwingen over het rapport van de commissie van onderzoek (de zoge noemde 'Commissie-Woltman) deze com missie heeft naar het oordeel van de staatssecretaris geen duidelijke oorzaak voor de opstand kunnen aanwijzen. Wel werd aangeduid dat het enerzijds tussen de directie en de staf niet best boterde, anderzijds dat de gestichtspredikant door zijn optreden grotelijks zou hebben bijge dragen tot het ontstaan, c.q. ook het niet voorkomen van het uitbreken der moei lijkheden. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie en twee van haar communistische bondgeno ten hebben gisteren een Interkosmos-7 ge lanceerd, die is vervaardigd door Russische, Tsjechosolwaakse en Oostduitse geleerden. De kunstmaan heeft tot taak, het onder zoek voort te zetten dat door de Inter- kosmos-1 en 4 is begonnen. Dit onderzoek heeft betrekking op ultra violette en röntgenstraling van de zon en de invloed hiervan op de samenstelling van de bovenste laag van de dampkring. De Sovjet-Unie heeft gisteren ook nog een Kosmos-kunstmaan, nummer 497, in een baan om de aarde gebracht, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Deze moet het Russische onderzoek van de ruimte voortzetten. WASHINGTON (Reuter). Senator doe kan ik me nauwelijks zo’n lompe en George McGovern heeft gisteren met uit treden uit de Democratische Partij ge dreigd, als haar nationale conventie in juli het besluit zou steunen om hem te beroven van 151 van de 271 gedelegeerden stemmen die hij in de voorverkiezingen in Californië won. Binnen de junta-ideologie nam het blad over het algemeen een „radikaal” stand punt in, al werd dit nooit duidelijk om- lijnd. Waar mogelijk stelde het zich scherper tegen de koning op dan het andere juntagezinde dagblad, „Eleftheros Kosmos” („Vrije Wereld”) dat er overigens iets florissanter schijnt voor te staan met 35.000 lezers en ruimere informatiebron nen. DEN HAAG De grote vakantietrek is in dit weekeinde begonnen, maar tot vrijdagavond waren Schiphol en de Nederlandse Spoorwegen de enige die daar werkelijk iets van ondervonden. Op de rijkswegen verschilde het beeld nauwelijks van dat van andere vrijdagavonden. Wellicht is dit toe te schrijven aan het feit dat de bouwvakkers vrijdag en in enkele plaatsen ook donderdag al vrij waren. Een 15-jarig meisje werd hierbij aan gezicht, armen en benen zodanig gewond, dat zij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Twee andere meisjes van veertien jaar konden na behandeling naar huis. Het feestje, dat onder leiding stond van een docente, werd gegeven ter gele genheid van de laatste schooldag. Ter oplossing van de door de commissie geconstateerde communicatieproblemen vindt de staatssecretaris dat gestreefd moet worden naar een beter functioneren van de bestaande mogelijkheden. Het gaat erom dat de werkers in de inrichting, verschillend als zij zijn voor wat betreft taak, verantwoordelijkheid, discipline, aard enzovoort, elkaar moeten leren ver staan en aanvaarden. Aan de regionaal directeur, onder wiens supervisie het Huis van Bewaring in Gro ningen ligt, is gevraagd door het houden van gesprekken met directie en personeel een proces op gang te brengen, waardoor het wederzijds vertrouwen kan worden vergroot. In dit proces zullen ook de stafleden een plaats moeten hebben. Aan de regionaal directeur is ook gevraagd het functioneren van de gedetineerdencom- missïe in Groningen te begeleiden en aan dacht te besteden aan het betrekken van het personeel bij het overleg met deze commissie. De introductie en observatie van een gedetineerde bij binnenkomst in het Huis van Bewaring is inmiddels verbeterd. Hij wordt zo spoedig mogelijk ontvangen door de directie en bezocht door andere functi onarissen opdat zij in het belang van de opvang en hulpverlening inzicht kunnen krijgen in zijn persoonlijkheid. De duur van het familiebezoek, minimaal een kwartier per week, beloopt momenteel De staatssecretaris sluit zijn nota af met te zeggen dat bij alle onderzoek naar de achtergronden van de ongeregeldheden in het Huis van Bewaring in Groningen niet mag worden vergeten, dat er één factor is die een constante en wellicht overheersende bron van spanning is, na melijk vrijheidsbeneming als zodanig. In een Huis van Bewaring komt daarbij dan nog de onzekerheid, waarin onveroordeel- den zich bevinden. In Zeeland was al evenmin overduidelijk te merken dat de vakanties waren begon nen. Ook daar wordt de grote stroom pas in het weekeinde verwacht. Aan de grens overgangen btf Bergen op Zoom, op de nieuwe autoweg tussen Breda en Antwer pen, onder Eindhoven en by Aalten was nauwelijks meer verkeer dan het begin van andere weekeinden. De grensovergang by Aalten is in trek bij passanten die uit Noord, en Oost-Nederland op weg zijn naar ZuidrDuitsland. Vanaf 1 juli is deze overgang ook 's nachts geopend. De daardoor voortdurend aanwezige mogelijkheid van onrust zou af doende kunnen worden ingedamd, indien het huis van bewaring zich zou toeleggen op veili- Het treinverkeer kwam gisteravond da nig in de war door een botsing tussen twee goederentreinen bij Lunetten, de splitsing ten zuiden van het Utrechtse station, en defecten aan twee andere treinen aan de perrons. De vertragingen varieerden van een kwartier tot een half uur en veroor zaakten een olievlekeffect op het overige spoorwegverkeer. zijn gisteren in een impasse geraakt. De Westduitse vice-minister van Buiten landse Zaken, Paul Frank, vertelde ver slaggevers: „Na besprekingen van vijf ronden is het onmogelijk gebleken een aanvaardbare formulering te vinden.” Tsjechoslowakije is van mening dat West-Duitsland moet erkennen dat het verdrag van München van het begin af niet geldig was. De regering in Bonn is van mening dat dit onaanvaardbaar is. De Duitse regering bood Tsjechoslowa kije twee alternatieven: Ten eerste een verdrag dat de huidige grenzen van Tsje choslowakije erkent en het gebruik van militair geweld afwijst en daarnaast her stel van de diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Praag en tegelijkertijd de publikatie van een gezamenlijke verkla ring, waarin beide partijen blijk geven van hun bereidheid om over het verdrag van München te onderhandelen. ge en ordelijke opsluiting, dat wil zeggen in feite op een cellulair systeem zou overgaan. Dat zou dan echter wel zeer ingaan tegen het belang van de individue le gedetineerde, die gebaat is bij doorbre king van zijn isolement. Veel gedetineer den verkeren bovendien in een crisissitua tie. die hulpverlening in de een of andere vorm wenselijk maakt. „Een hernieuwde bezinning op de doel stelling en functie van het Huis van Bewaring lijkt mij daartoe gewenst”, al dus de bewindsman. Binnenkort wil de staatssecretaris een commissie instellen die zich met deze problematiek moet be zighouden en voorstellen moet uitwerken voor de opvang en behandeling van gede tineerden in een Huis van Bewaring. Tevens zal moeten worden nagegaan welke eisen in het kader van een gewij zigde doelstelling c.q. bejegening aan het personeel worden gesteld en op welke wijze daaraan tegemoet kan worden geko men. Dit zeer kleine Viet namese meisje po seert passief op de olaats waar haar ouders haar voor 'n aardig plaatje had den neergezet: tus sen de rupsbanden van ’n uitgeschakel de Noordvietnamese tank in An Loc. Het leven in deze zwaar omstreden Zuidviet- namese stad begint weer „normaal” te worden nadat er ve le weken lang hevig om was gevochten tussen Zuidvietna- mese stoottroepen en Noordvietname- zen. Tot donderdag beschikte McGovern op naar schatting zeventig stemmen na over de 1.509 die hij voor de nominatie nodig heeft. In vraaggesprekken die hij gisteren gaf, distantieerde McGovern zich enigszins van de dreigende taal die hij donderdagavond had uitgesproken. Hij had toen gezegd dat hij uit de conventie in Miami Beach zou weglopen als een van zijn rivalen voor de democratische nominatie door - wat hij noemde - doorgestoken en onethische me thoden gekozen zou worden. Niettemin verklaarden campagnemede- werkers later op een persconferentie dat de senator geen kandidaat kon steunen die de nominatie zou krijgen door het soort methoden als die waarmee hij van gedelegeerden stemmen dit Californië werd beroofd. ISTANBOEL (UP en Reuter) Een Turkse krijgsraad heeft gisteren in In- stanboel een voormalige diplomaat, de 58- jarige Nahit Imre, ter dood veroordeeld, omdat hij als financieel deskundige bij de NAVO in B russel belangrijke geheimen van deze organisatie aan Roemeense en Bulgaarse agenten zou hebben verkocht. Het materiaal zou betrekking hebben ge had op ruimte- en atoomzaken en op wapensystemen. «O™»

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3