Felle brand trof industriegebied van IJmuiden Rond de losplank ZEEPFABRIEK WERD IN KORTE TIJD VOLKOMEN IN AS GELEGD Brandweer kon niets meer redden Zomer veranderde beeld aan de groentenveiling Gevaarlijk zwemwater P. Stam vijfentwintig jaar in dienst van Vermande IN DE VISHAL Bloemenveiling in vakantiesfeer Bols voorzichtig over toekomst Invoering voorrangsring in Heemskerk uitgesteld EXAMENS S 1MÈ1 ZATERDAG 1 J LLI 1972 5 Honderden kijklustigen (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) gebeurde. Bij het bedrijf heeft overi gens nooit iemand gesnapt hoe het mogelijk was dat de heer Stam zo veel tegelijk op één bakfiets kon laden. Met een hoogopgetaste bak fiets ging hij dagelijks op stap en wonder boven wonder viel er nooit iets af. if IJMUIDEN In aanwezigheid van zijn vrouw en kinderen heeft de heer P. Stam bij Vermande Zonen n.v. zijn vijfentwintigjarig jubileum gevierd. Alvorens de jubilaris in 1947 in het drukkersvak stapte, was hij machinist bij een ijsfabriek in IJmui- den-Oost. Het is niet helemaal zeker waarom de heer Stam van baan ver wisselde, maar een van de redenen is ongetwijfeld geweest dat hij een hekel aan koude had en de gelegen heid aangreep van baan te veran deren. Bij Vermande kreeg hij de supervisie over het magazijn voor kantoormeubelen en aanverwante artikelen. Daarbij behoorde ook het vervoer van de meubelen, hetgeen in die tijd met behulp van een bakfiets IJMUIDEN Ruim dertig brand weerlieden hebben vrijdagmiddag een harde strijd geleverd tegen een laaiende vlammenzee, welke in een uur tijds de Zeep- en Chemicaliën fabriek „Succes” aan de Ampère straat volkomen in as legde. Nauwe lijks drie minuten na de alarmering reed de eerste autospuit reeds voor het brandende gebouw, waarvan de vlammen tot over de straat heensloe gen en een lantaarnpaal vernielden. Boven de fabriek hing een tientallen meters hoge massa van kolkende dikke zwarte rookwolken, welke af en toe aan intensiteit toenam wan neer een vat met chemicaliën explo deerde. 9. U .fa' Ge- (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggeefsters) Bij aankomst trof de brandweer een zee van vlammen aan, welke de fa briek reeds voor een groot deel had verwoest. stalen inhoud ervan niet door oververhit ting in brand kon raken. Het gebouw liep niettemip toch nog schade op. Vanaf de binnenplaats van Groot handel „IJmond” werd het vuur met diverse stralen bestreden, waarbij de omringende platte daken goede dien sten bewezen. uit over de jubilaris „Gedurende uw vijf entwintig-jarig dienstverband heeft u zich altijd een ijverig en gewaardeerd mede werker getoond. Nooit tevergeefs werd op u een beroep gedaan. Daarvoor wil ik u onze oprechte dank zeggen „Namens het personeel en de directie overhandigde de heer Allan aan de jubilaris een envelop met inhoud. gelukkig echter geen dienst te doen. De politie had de handen vol werk om de nieuwsgierigen op enige redelijke afstand te houden. De tegenover de fabriek gele gen aarden wal bood schitterend gelegen heid aan vele honderden kijklustigen om het macabere schouwspel gade te slaan. Al te dichtbij mocht men echter niet komen in verband met het gevaar van eventuele explosies, welke zich echter niet in hevige mate voordeden. Na ongeveer een uur had men de vlam menzee in toom en was er geen directe angst meer voor uitbreiding naar de ande re percelen. De fabriek zelf echter brand de nog volop ondanks de watermassa’s welke er ononderbroken in werden gespo ten. Het nablussen vergde nog vele uren. Of de verwachte omzetgroei dit jaar ook tot een stijging van de winst zal leiden hangt nog van veel factoren af en „daarom moeten we erg voorzichtig zijn met het uitspreken van verwachtingen” aldus president-commissaris H. J. R. G. Hartong op de jaarvergadering. De spinaziemarkt klapte vooral tegen het einde der veiling in elkaar, de aan voeren waren nogal aan de ruime kant. Voor de goede kwaliteit betaalde men tot 45 cent per kilo Andijvie komt dagelijks in grote kwanta aan de veiling, hier ging de prijs die van 25 cent per kilo moei zaam te boven- Sla van goede kwaliteit brengt een behoorlijke prijs op welke tot 25 cent per krop ging, maar de mindere kwaliteit kan veelal geen koper vinden. Ging het met de bladgroenten niet al tijd naar wens, een artikel als bospeen loopt er nog vlot uit met prijzen die tot 90 cent per bos kwamen. De waspeen varieerde van 50 tot 95 cent per kilo. Bloemkool blijft flink aan de prijs waar- NIEUW-VENNEP. De omzetten bij NV Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols hebben zich in de eerste zes maanden van 1972 goed ontwikkeld. De belangrijkste omzetten en resultaten zijn echter in de tweede helft van het jaar te verwachten. Een volgende stap die de heer Stam in het bedrijf maakte was het aanvaarden van een nieuwe functie op de handzette- rij. In die tijd was hiervoor een grafische opleiding vereist en daar er geen moge lijkheden aanwezig waren voor omscho ling, verhuisde de heer Stam weer terug naar het magazijn, ditmaal echter naar de afdeling papier. Zijn grote accuratesse voor dit werk was een reden om hem sinds enige maanden over te plaatsen naar de snijmachine als eerste papiersnij- der. Op een druk bezochte receptie sprak di recteur J. Allan Jr. zijn grote waardering te complimenteren met dit jubileum. BEVERWIJK. Vastgesteld is, dat het gevaarlijk is in de vijver bij het oostelijk viadukt langs de Zeestraat te zwemmen. Vandaag zullen de borden „gevaarlijk zwemwater” worden geplaatst. Met het oog op de naderende vakanties wordt de ouders van gemeentewege dringend gead viseerd hun kinderen niet in deze vijver te laten zwemmen. De schade aan inventaris werd geraamd op een half miljoen gulden, het verloren gegane gebouw schatte men op drie ton, zodat er -een totale schade was van acht honderdduizend gulden. De eigenaar van de fabriek, de heer L. Dijkman uit Haar lem, die juist deze dag van vakantie was teruggekeerd deelde mee alles verzekerd te hebben. Het gebouw was echter niet zijn eigendom. De blussingswerkzaamhe- den werden van nabij gadegeslagen door wethouder H. de Boer. Na een kort dankwoord van de jubilaris kregen die personeelsleden van Vermande Zonen N.V. de gelegenheid de heer Stam (Van een medewerker) ALLERWEGE WORDT in kringen van de visserij geaklaagd over de minimale visvangsten. De op dit moment enige Noordboot KW 81 was wel present op de maandagmarkt, doch kon niet aan alle aanvragen voldoen, zodat menig visje via de importeurs in de hallen is terecht gekomen. Daarnaast waardeerde de han del de regelmatige aanvoeren van rondvis van de haringtrekkers, temeer omdat de kwaliteit ervan beter was dan men ver wacht had. Inmiddels was een ambulanceauto van de Ongevallendienst der Gebroeders Kloosterhuis ook opgeroepen als „stand- by” een maatregel welke men bij grote branden steeds neemt. De auto behoefte groot deel uit erg kleinvallende haring, welke slechts door een beperkt aantal consumenten gevraagd wordt. Wij weten niet wat uw medewerker met het woord „surrogaat” bedoelt, doch wijzen hem er op, dat het niet de gewoonte is aan de Koningin „Surrogaat” Hollandse Nieuwe aan te bieden. De zogenoemde „Koninginneharing” was dit jaar namelijk afkomstig uit de Ierse wateren en uitgezocht op grond van hun uitstekende kwaliteit en samaak. Naar aanleiding va het bovenstaande behoeft het ons inziens geen betoog, dat de bewe ring van uw medewerker dat alle win keliers en standplaatshouders thans naar Noordzeeharing vragen, pertinent onjuist is. Het omgekeerde lijkt ons eerder het geval”. (Ter voorkoming van enig verkeerd be grip tekenen wij hierbij aan, dat onze medewerker geen moment heeft willen betogen, dat aan de Koningin „Surrogaat” Hollandse Nieuwe is aangeboden. - Re dactie.) Enige honderden toeschouwers, voor het merendeel jeugdig publiek had vanaf de dijk langs de Ampèrestraat een voortreffelijk uitzicht op de brand en de blussingswerkzaamheden. Namens het personeel sprak de heer H. van Tol, die enkele leuke voorvallen uit de carrière van de heer Stam ophaal de. Hij wees daarbij op de goede ver standhouding tussen de jubilaris en zijn collega’s. Ook de echtgenote van de heer Stam werd in de huldiging betrokken. Tenslotte bood de heer Van Tol een felicitatieregister aan en wenste hem nog vele goede en gezonde jaren toe in het gezin en het bedrijf. VOORNAMELIJK KOMT dat omdat de thuisvaarder tegelijk bij het overnemen van de kantjes haring ook de overige vis meenemen naar de thuishaven. De routine bij dit werk komt de verzorging ten goede. Bovendien wordt er heel wat geld voor deze bij-vis betaald, hetgeen ook de bemanningen weer ten goede komt. Of schoon de eerste zorg aan boord zich uitstrekt tot de haring, maken de geringe haringvangsten het mogelijk dat men meer tijd aan de andere vis kan besteden. BEVERWIJK. De zomerse dagen hebben in de afgelopen week wel enige veranderingen bij de grentenafzet te weeg gebracht. Voor verschillende pro ducten. vöoral de bladgroenten, w-as de markt snel verzadigd, ook al omdat er een enorme aanvoer van kwam. Het ge volg was lagere prijzen en er bleef ook wel wat onverkocht. per bos komt men niet, Engelse irissen liepen van 55 tot 115 cent per bos. De eerste gladiolen zijn goed aan de prijs er werd tot 310 cent per bos betaald. Daar entegen zijn de lelies goedkoop, er komen grote partijen aan de veiling die tot 65 cent per tak noteerden. De verschillende soorten zomerbloemen gaan voor behoorlijke prijzen weg al is de aanvoer hiervan niet groot. Bij de pot planten kwamen de prijzen ook al in een vakantiestemming te staan: de aanvoeren zijn hier op afgestemd. De prijzen waren vrijdag: Agapanthus p.st. 95, Allium 18-33, Anjers p.st. 10-36, Trosanjer 150-180. Anemoon 10-18, An- thurrium 40-150, Calla 30-70, Chrysant jaarrond 145-180, Chrysant per stuk 24-29, Conville 50-75, Duizendschoon 45- 75, Eremures 12-29, Fresia 40-160, Iris 28- 62, Lelie p tak 20-70 .Lelie p. kelk 14-20, Liatrus 28-36. Margriet 90-115. Orchideeën 45, Ranonkel 22-33, Roos p.st. 10-20-38, Roos p. tak 10-26, Babyroos 4-18 en World Supreme 65-110. x-x ~<v Ook bij de grote aanvoer van rozen ging de prijs niet ten onder, al kwamen deze wel lager te staan. Boven 50 cent per stuk ging er niets meer weg, terwijl de babyroosjes van 5 tot 18 cent per stuk noteerden. De ruimere aanvoer van jaar- rond-chrysanten werd wel wat lager ge waardeerd de prijzen varieerden van 180 tot 250 cent per bos. Fresia werd wat goedkoper de prijzen lagen tussen 75 en 200 cent per bosje. De laatste irissen gaan voor matige prijzen weg. Boven een gul- OO KDE HARINGHANDEL is met ge lukkig met deze schrale vangsten. Men komt nu niet toe aan het maken van voorraad voor de wintermaanden, zodat er naar alternatieven uitgezien zal moeten worden. Het Produktschap voor Vis en Visserijprodukten neemt momenteel het walkaak en zoutverbod. Deze verboden zijn enige jaren geleden in het leven geroepen ter bescherming van de maatjes- handel. Door de aangevoeerde verse ha ring welke doorgaans goedkoper was dan de aangevoerde gezouten haring zelf te gaan kaken en licht te zouten, heeft menigeen een bijverdienste gehad. Later is dit verbod zelfs aangevuld met het in voorraad hebben van deze haring, welke aan de wal is gekaakt en gezouten. Dit alles om de prijs van de rechts vanuit zee aangevoerde haring te beschermen en oneerlijke concurrentie tegen te gaan. De aan de reders opgelegde aanvoerbeperkin- gen speelden hier ook een rol bij. Regina VORIGE WEEK schreven wij over de haringvangsten bij Ierland. Woordelijk stond daarbij opgemerkt: „Deze vrij grote haring is op de binnenlandse markt een fraai surrogaat geweest voor de echte Hollandse Nieuwe. Nu is er gelukkig een wat ruimer aanvoer van de Noordzee is gekomen, vragen alle winkeliers en stand plaatshouders naar de Noordzeeharing”. De N.V. Cornelis Vrolijk’s Visserijmaat- schappij heeft hierop gereageerd. Deze reactie willen wij onze lezers-voor deze ene maal op deze plaats in „Rond de losplank”- niet onthouden. Zij luidt: „Hoewel de „Ierse” haring in vorige jaren meestal voor het grootste deel te groot was voor de binnenlandse handel, is de tot heden in die seizoen aangevoerde „Ierse” haring precies van de grootte die de Nederlandse consument het liefst eet. De tot nu toe aangevoerde partijen Noordzeeharing bestonden voor een zeer IN DE AFGELOPEN WEEK was de vloot, voor wat betreft de Noordzee, ge concentreerd ronde de 60-ste Noorder- breedtegraad. Van deze grond is bekend, dat de rotsachtige bodem niet geliefd is bij de trawlervissers, die e r menig net verspelen. De pelagische vissers hebben daarvan geen last en hadden dan ook de grootste vangsten. Van de grootste eenhe den, die ten westen van de Hebriden visten kwam bericht, dat het ruwe weer nadelig op de vangsten werkt. Hetzelfde geldt voor de vissers in de Ierse Zee. De spanvissers aan de oostkust van Engeland komen al evenmin aan hun trekken, zodat er voor de schepen weinig aardigheid aan is. Het vuur ontstond in de hal van het fabricageproces, waar de aftap van een vat, waarin zeep wordt vervaardigd, ver stopt was geraakt. In dit vat, met een inhoud van driehonderd liter, werd ter pentine gedaan teneinde de opeengehoopte zeep te kunnen oplossen. Dit baatte echter niet. Vervolgens poogde de onderhouds monteur de storing op te heffen dooi’ met een stokje een doorgang te forceren. Ook deze poging faalde, waarna de man tot een zeer drastische ingreep besloot en een brander gebruikte om de verstopping te verwijderen. Dit gelukte helaas maar al te goed. Er ontstond een enorme steekvlam, die in een oogwenk de gehele omgeving van het vat met terpentine in lichterlaaie zette. Er was geen houden meer aan. Iedere poging om zelf het vuur te doven was tot mislukken gedoemd, zodat onmid dellijk de brandweer werd gealarmeerd. Toen deze drie minuten later met drie autospuiten en een gereedschapswagen voorreed was het grootste deel van de fabriek reeds een laaiende en loeiende vlammenzee, waarin de vele overigens naar men ons mededeelde vrij onschuldi ge chemicaliën een gretige prooi van het vuur waren. Ontploffende spuitbusjes, vaten en plastic kannen mengden zich tussen de dikke rookwolken en de brand weer stond voor een hopeloze taak. Alle beschikbare ploegen werden opgeroepen en zelfs manschappen die een vrije dag hadden kwamen naar de plaats van de brand om de heölpende hand toe te steken. Ook de plichtbrandweer werd in de strijd geworpen. Met acht lagedruk- en drie hogedrukslangen ging men de ten onder gang gedoemde fabriek te lijf onderwijl angstvallend zorgend, dat de naastgelegen percelen van Groothandel „De IJmond” en de Las- en Constructiefabriek „Laco- ma” niet eenzelfde lot zouden ondergaan. Bij „Lacoma” gelukte dat op het nippertje en kon men van geluk spreken, dat de HEEMSKERK. Nadat wethouder G. Petersen donderdagavond tijdens de open bare raadsvergadering had toegezegd met de korpschef van de politie overleg te zullen plegen over een eventueel uitstel van de datum van invoering van de voorrangsring in Heemskerk, is thans be kend gemaakt, dat de nieuwe voorrangs- regeling niet per 5 september maar per 12 september van kracht zal worden. Tegen 5 september waren bezwaren gerezen, om dat de nieuwe regeling dan in zou gaan tijdens de kermisdagen. Van de borden die nu al in de gemeente zijn geplaatst bij gevaarlijkse kruisingen met het opschrift „Na 5 september geen voorrang meer” zal de 5 door een 12 worden vervangen. Door een wat ruimer aanbod op de landelijke aardbeienmarkt zijn de prijzen in het begin van de week al gedaald, er werd aan de veiling Beverwijk van 100 tot 230 cent per kilo betaald. De prijzen waren vrijdag aardbeien 200-440, andij vie 10-19 bloemkoo, 35-122,bospeen 26-33, prei 75-110 postelein 20-54, peulen 270- 390 radijs 9-14, rabarber 24-57, sla 6-18, spinazie 10-24, spitskool 14-21, sperziebo nen 290-420, tuinbonen 36-48, totmaten 98- 103, komkommer 15-24 en waspeen 25-72. bij de prijzen voor de „zessen” ruim schoots boven een gulden per stuk gaan. Door een wat ruimere aanvoer van de bonen kwam de prijzen ook hier wat lager te staan, zowel voor de sperziebonen als voor de snijbonen betaalde men tot 260 cent per kilo. De rode kool en de spitskool gaan nog voor goede zomerprij- zen van de hand maar de prei is duur. Hiervoor werd nog tot 160 cent per kilo betaald. BE VERVVUK-LIA-huishoudschool C. slaagd voor vonningsklas: Thea Elst-Jorie van der Eist, Annemieke Gilissen, Anne- marie Hagendoorn, Ans Henneman. Ans Lammerts, Emmy van Meurs, Anita Oos- terwold, Joke Slotemaker, Willy Vrugt. Aantal kandidaten: 10. Allen geslaagd. LHNO-T-naaldvakken: Erna van Balen, Els Beemster, Els Duiker, Ans de Groot, Lia Koelman, Lida Lexmond, José Mol, Marjorien Mooy, Rina Numan, Linda Rempt, Joke de Reus, Marianne Schelvis, Sulema Schelvis, José Snellens, Tineke Teunissen, Hilde v.d. Velden, Gitta Ves- sies, Caroline Versteeg, Ina van Beek, Ria Berkhout, Erna Brouwers, Ineke Ellens, Elly Grapendaal, Marina Molenaars, Wiljo Rijkers. Annemiek de Vreeze, Ellen-José Wolterman. T-zorgvakken: Gerda Groeneveld, Rina Kroon, Narda Ost, Anneke de Reus Rina Rijs, Tineke Slager, Toos Spekking, Esther Stellbrink, Hanny Suanet, Ank Vriesema. P-naaldvakken: Hilde Diegelman, Riet Donkers, Carla Dorrestijn, Gilda Hoger- vorst, Tineke Hulscher, Trude van der Linde, Lia Muller, Willy Nieuwland, Ineke Otten, Ellen Tromp, Janet van der Veen, Corry Veldhuis, Ans Warmerdam. P-zorg vakken: Astrid Aardenburg, Cor ry van Eerden, Greet Hofsté, Milanda Kuper, Henny Paap, Henny Schuijt, Inge Tomann, Anja Visbeen, Agnes Vos. P-winkel: Marieke van Egen, Ria de Graaf, Joke Hartenberg, Jolanda Mikkers, Jeanette Boswinkel, Ria Kloes, Ilze Noordermeer, Lida Schelvis, Carla Schoo, Mieke Schoo. Joke Sprangers, Helma Kuilman. LHNO: totaal aantal kandidaten: 80 herexamen; 9, niet geslaagd: 3, aantal geslaagden: 71. AMSTERDAM. Doctoraal examen Franse taal en letterkunde: mej. C. M. Faas, Haarlem. BEVERWIJK. Aan de bloemenvel- den ling is het al heel goed merkbaar dat de vakanties zijn begonnen. De prijzen kwa men lager te staan, terwijl de aanvoeren toenamen. Vooral de jonge anjers begin nen los te komen, maar ook de aanvoer van rozen werd groter. De prijzen van de anjers waren nog lang niet slecht te noe men, voor goede partijen werd nog altijd boven een dubbeltje per stuk betaald, ter wijl de uitlopers tot 41 cent per stuk kwamen. Van doordraai was nog geen sprake. (Van een medewerker IJmuiden. De aanvoer voor IJmuiden den bestond vrijdagmorgen uit 137 kisteen 201 premie kisten schelvis, 174 kisten en 77 premiekisten wijting. 1306 kisten kabel jauw, 8f kistenkoolvis, 103 kisten en 12 premiekisten makreel, 1349 kisten schol, 120 kisten schar, 126 kisten tarbot, 60 kisten varia, 28.950 kilogram tong en 135 stuks stijve kabeljauw. Per kilogram werd (in guldens) betaald voor tarbot 9,18- 8,80; zalm 8,73- 7,65; grote tong 8,31- 7,51; grootmiddel tong 8,25- 7,51; kleinmiddel tong 8,26- 6,75; tong een 8,99- 6,96; tong twee 8,90- 7,33. Per vijftig kilogram: schelvis twee 72- 56; schelvis drie 68- 32; schelvis vier 38; wijting een 45- 36; wijting twee 38- 22; schar 25- 6 kabeljauw een 84- 70 kabel jauw twee 112-93; kabeljauw drie 75-37; kabeljauw vier 65- 36; kabeljauw vijf 52- 33; schol een 80- 70; schol twee 76- 68; schol drie 78- 65; schol vier 42- 33 kool vis een 32; kool vis twee 30- 28; kool- vis drie 43- 38; koolvis vier 31; tarbot 350- 173; griet 181- 120 tongschar 55 makreel 40- 20,50; ansjovis 75; rode poon 95- 45; krab 21- 15; haai 60 poontjes 16- 13- Per stuk: kreeft 14,76. De besommingen in IJmuiden waren vrijdag als volgt: KW 55-10,200 KW 66- 8,700; KW 149-12,200; KW 210-5,300;EH 7- 2,600; GO 26-2,100; VL 73-7,700; IJM 11 12,000, IJM 44-11,00, IJM 45-5,900; UK 48- 1,760; UK 73-2,300; UK 115-5,400 UK 148- 2,880; VD 1-620; VD 15-1,100 VD 9-1.900; VD 24-14,100 VD 25 2,400 VD 89-940 VD 115-8,500; YE 25-880; spanvissers: UK 56 en UK 200-8,090; UK 135 en UK 145- 3,800; UK 236 en UK 142-950. Daarbij besamden vijfentwintig Texelse kotters van 2,500 tot 19,000. SCHEVENINGEN. De aanvoer voor Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit 36 premiekisten schelvis, 80 kisten en 150 premiekisten wijting, 850 kisten gul, 50 kisten koolvis, 100 premiekisten makreel, 300 kisten schol, 50 kisten varia en 6.000 kilogram tong. 't-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5