RIJK ALS GLIMMY DE INBREKER Players Project als baksteen gevallen MORAAL PER TELEFOON ij Jules de Corte: het kwaad is geschied Haar modejournaal Russisch knaapje trok een roosje aan en zag Engelse Anne in het Boegeroep in Amsterdam VELDHU IJZEN BLOEMENDAAL TEL 023-379909 paars met welbehagen aan B Henk Suèr van Kenmerk naar NOS Nieuwe Nederlandse film in september in première Chemische wasserij vaak aansprakelijk voor schade Vijf jongens stichtten brand ORTF nieuwe stijl goedgekeurd r l i SM r.j ZATERDAG 1 JULI 1972 8 DE BAKKENSPECIALIST hengels, een schreeuwende regis seur, een lichtgeraakte scriptgirl en zelfs een barkeeper, die in het dagelijks leven helemaal geen bar keeper is. ENIGE DAGEN geleden heb ik in dit journaal voor u nog wat vlotte en modieuze herenkleding uit Rome en Parijs de revue laten passeren. Vandaag neem ik u op onze modereis mee naar Moskou om u alvast iets te vertellen en te laten zien wat men daar voor het stoere manvolk voor de komende herfst en winter heeft ontworpen. Met het zalige gevoel van de nog in uw nek prikkende zonnestralen van deze, op zijn laatste benen lo pende, week, zult u het ongetwij feld moeilijk hebben om nu al aan de winter te gaan denken. Toch maar even doorbijten, want het nieuws uit de Russische mode wereld komt niet zo overvloedig naar ons overgewaaid als uit de vele andere modecentra van onze aardbol. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het bekende. Amsterdamse artiestenhonk aan de Korte Leidsedwarsstraat, café Eijlders, was dezer dagen niet ge vuld met de gebruikelijke „Hé, ik ken jou!”-menigte. Barkeeper Bert van Unen voelt zich enigszins bij zichzelf op visite. Het domein achter de bar, waar Van Unen nor maal de scepter zwaait, is nu cen trum van filmcamera’s, geluids- AVRO-reportage naar verschillende landen HELMOND „Soberheid be trachten betekent niet een armoedig, armzalig leven leiden, soberheid be trachten is jezelf bevrijden van node loos kwellende banden. Honderd soorten wasmiddelen verruimen uw keuzemogelijkheid niet. Integendeel. Zij beperken uw vrijheid en verlagen u tot koopvee. Een broodmaaltijd met zeven soorten beleg is geen luxe, maar een smakeloze vergissing. Onze voeding is vervallen tot weekheid en eentonigheid. Geen streling voor tong en gehemelte, maar verveling voor de buik. Onze reizen zijn geen avon tuurlijke belevenissen, maar saaie, zielige kijkpartijen, waarbij honderd duizenden zich niet amuseren. De toeristen dansen onder de zweep van de attractie-exploitanten. Soberheid betrachten is vermindering van kwantiteit, met als zeker resultaat veelvoudige vermeerdering van kwa liteit. Daling van lasten, stijging van vreugde. Dat staat vast”. 1 W5 r’tB I (Van onze correspondent) Bouclé overjas met kunstleren pet. Anne in paarse „hansop". Knaapje trok een roosje aan. ADVERTENTIE „De Inbreker”. van (Van onze redactie economie) kondigt een dans voor de herfst te zullen dansen en dan niets anders laat zien dan haar zielige zelf. „Eind deze week zijn de opnamen afgelopen,” zegt producent Dick Man- dersloot (33), „en hoewel je de smaak van het grote publiek nooit leert ken nen, geloof ik dat deze film een succes kan worden. Het is een lekkere span nende film geworden, met veel humor en weinig echte onderwereldsfeer. Het tempo ligt hoog en de opnamen doen erg authentiek aan, omdat bijna niets in de studio is gefilmd, maar bijna alles op lokatie is geschoten.” Dick Mandersloot omschrijft „De in breker” als een „komische thriller” HILVERSUM. Met ingang van 1 sep tember is Henk Suèr benoemd tot chef informatieve programma’s van de NOS- televisie. De heer Suèr heeft drie jaar lang in dienst van de KRO de eindredac tie gevoerd van de televisierubriek „Ken merk”. Kort geleden keerde hij op zijn basis terug en wijdde hij zich weer aan informatieve programma’s voor de KRO. WAT U OOK VAN plan bent, het mag allemaal, als u zich maar gelukkig er in in NIJMEGEN. Een brand, die donder dag een tijdelijk leegstaand Chinees res taurant in de Nijmeegse wijk „Neerbosch- oost” verwoestte, blijkt te zijn aangesto ken door vijf baldadige jongens van 16 en 17 jaar, die er een prop brandend papier door de brievenbus hadden geduwd. Het vijftal is gisteren gearresteerd. En hij vertelt hoe de overigens tijdelijk ontruimde Wallen, het Wil helmina Gasthuis, de Sauna-Amster- dam, Café De Bank aan de Nieuw- markt en de nachtclub „50-50” de zeer realistische décors hebben gevormd voor de uitspattingen en intriges rond Glimmy, de inbreker. HOE GAAT MEN ruim 2500 kilome ter oostwaarts de moderne man in het nieuwe seizoen over ,s Heren wegen laten stappen? Modehuis Gorky be dacht een gedessineerde bouclé overjas afgezet met suède en gecompleteerd met een kunstleren pet. Voor de jonge mannen ontwierp dit bekende Mosko- nummer, maar dat kost geld- Ik heb toen één jaar subsidie gekregen van CRM. Nu niet meer. Drees en hoe heten al die be- zuinigingsjongens, hebben daar een stokje voor gestoken. Nou betaal ik het zelf maar, want ik vind, dat je niet alles voor geld moet doen. Tooh probeer ik nog wel ergens een gaatje aan te boren, want FC Huttentetut krijgt 750.000 gulden subsidie. Dan moet ik tooh 2000 gulden kunnen krij gen.” „Ik geloof niet dat die verhaaltjes iets uithalen hoor. Waarom zou 't. Er zijn men sen, die grote boeken vol schrijven en dat haalt ook niets uit. Dat kun je ook niet verlangen- Dat ik de wereld zou veran deren zit er niet in, dacht ik. Het is een symptoom dat er mensen zijn, zoals ik, die er toch een beetje mee zitten. Dat kan je toch zeggen. Zo had ik vandaag iets over soberheid, omdat dat zo’n wijd verbreid misverstand is. En ik val wel eens over de STER, spuug wel eens op de EEG en dat soort dingen.” „Reacties krijg ik weinig, want het zijn consumenten. Als ik er een vloekkannona- de opzet, dan consumeren ze dat. Als ik er wellustige mopjes op zou zetten dan zou dat ding ongeveer uit elkaar springen waarschijnlijk.” HILVERSUM. TV-stations uit een groot aantal landen hebben belangstelling getoond voor een reportage die door een AVRO-team is opgenomen over de Hoe- toe’s uit Boeroendi die naar Tanzania zijn gevlucht Deze reportage van Jan Schol tens en cameraman Dick Kool werd 12 juni uitgezonden in de actualiteiten-ru- briek „Televizier Magazine”. Zowel de BBC als de CBS uit de Verenigde Staten hebben de documentaire gekocht, evenals maatschappijen in Noorwegen, Zwedan, Zwitserland en Israel. Geruit ensemble voor de jonge man. wordt niet voldoende geloof gehecht. Hij blijft de naam van „killer” houden en pas na vele verwikkelingen, waarbij Glimmy zich voorziet van een andere „gabber”, ditmaal een meisje, Slofje geheten (Jennifer Willems) weet hij zich definitief te ontdoen van a 11e aantijgingen. Een film dus, zo lijkt het, met een „eind-goed-al-goed”-slot. Ten minste. v Dick Mandersloot: „Rijk de Gooyer is goud waard. Het is ontzettend fijn om met hem te werken, ondanks het feit dat er vreemde verhalen in omloop zijn. Niets is hem te veel en hij spant zich ongelooflijk in om er zo’n goed mogelijke vertolking van te maken. Bovendien is hij de voortdurend vrolij ke noot op de set. Als er een down stemming heerst, is Rijk het, die zorgt voor de nodige afleiding. Geweldig.” Maar ook over de anderen is Man dersloot erg goed te spreken. „Van het begin af aan is de sfeer uitstekend geweest. Terwijl er toch onvoorstelbaar hard gewerkt moet worden. Je moet niet vergeten dat we „De Inbreker” in acht weken willen opnemen. En dat vereist steeds een bijzondere haast, Schel klinkt het door de duistere ruimte: „Attentie!” Schijnwerpers flit sen aan. Rijk de Gooyer en karate expert John Bluming zitten in een zee van licht. Glimmy, de inbreker en diens gabber De Bonk zijn begonnen aan wéér een nieuwe scène voor wat op 7 september in zeven Nederlandse bioscopen in première moet gaan: Frans Weisz’ kijk op August Defresne’s spannende boek „De inbreker” naar een bewerking van Chiem van Houwe- ninge en Rob du Mée. AMSTERDAM Anna Sokolows Players Project is bij de eerste voorstel ling in de Amsterdamse stadsschouw- PARIJS (Reuter). De Franse natio nale vergadering, die het laatste woord heeft in de totstandkoming van wetten, heet vrijdagavond met grote meerderheid het door de regering ingediende wetsont werp inzake herziening van de structuur van de staatsomroep (ORTF) aanvaard. De senaat had dinsdagavond geweigerd het voorstel in behandeling te nemen. Het ging toen naar een gemeenschappelijke commissie van twee kamers van het par lement, die een compromis moest uitwer ken. De senaat bleef echter weigeren het ontwerp te aanvaarden, waarna de natio nale vergadering haar goedkeuring er aan hechtte.. Het nieuwe statuut voorziet in de benoeming door de regering van één president-directeur, die in de plaats komt van het tweehoofdige bewind dat tot voor kort de ÖRTF leidde. De twee direc teuren waren afgetreden naar aanleiding van een schandaal over sluikreclame bij televisieprogramma’s. zonder dat de film daar onder mag lijden.” De kosten van „De inbreker” worden geschat op een bedrag, dat ligt tussen de 500.000 en één miljoen gulden. „Een exact bedrag kan ik nog niet noemen, maar ik kan wel zeggen dat het voor een 95 minuten durende speelfilm na tuurlijk een beperkt budget is. Maar het voordeel van een beperkt budget is toch dat je op veel dingen moet impro viseren, waadoor een sfeer ontstaat van: kom op, er allemaal tegen aan, het móét nu gebeuren!” Waarom weer Willeke van Ammel- rooy? „Waarom niet,” zegt Mander sloot. „Ze doet het in de Nederlandse speelfilm toch goed?” Of het opnieuw de Willeke is, die zich van haar kle ding ontdoet? „Nee, niet speciaal. Ze doet wel een striptease in een club, waar zij door Glimmy en De Bonk wordt ontdekt. En dat strippen gaat haar prima af. Maar daar blijft het bij.” DEN HAAG. In ruim een op de drie gevallen, 300 van de 875 in behandeling genomen klachten, is de chemische wasse rij aansprakelijk voor de door de klant geleden schade. Dit blijkt uit het jaarver slag van de geschillencommissie chemi sche wasserijen en wasindustrie van de Consumentenbond. De brand richtte ook ernstige schade aan bij twee naastliggende winkels. Ge vreesd wordt, dat het schadebedrag op enkele honderdduizenden guldens zal neerkomen. OMDAT DIT EN OOK ons vorige modejournaal zo helemaal is en was afgestemd op de modieus verpakte man, wil ik u de opvallende beeltenis van een apart verpakte vrouw evenmin onthouden. Het lijkt mij overigens niét uitgesloten dat het oog van uw levens- vriend er ook nog wel enige belang stelling voor heeft. Je kunt nooit we ten! Zo hierdoor echter de kans bestaat, dat hij u in een onbewaakt ogenblik tot een dergelijke verkleedpartij zou willen verleiden, dan neem ik aan dat u uw mooie schoudertjes ophaalt, glimlachend wegtrippelt en voor de viering van het gezellige weekend uw fijnste jurkje gaat aantrekken. vitische modehuis een geruite jumpsuit met een effen hes, rond de armsgaten afgezet met leer waaop metalen fi guurtjes als versiering. De taille werd gemarkeerd door een ceintuur van het zelfde leer. Winter of geen winter, in Moskou blijven de bloeiende rozen welig voor handen op shirts van satijn-katoen. De liefhebbers kunnen zelfs kiezen uit verschillende kleuren, zodat het wat de Russen betreft doorlopend rozegeur en maneschijn blijft. Over vreedzame coëxistentie gesproken! burg gévallen als een baksteen. Het gejoel en boe-ge- roep hielden niet op; het applaus van de mensen, die toch wel wat zagen, was ver de minderheid. Bovenstaand tekstje is geplukt van de Cortefoon. Wie 04920—35331 draait hoort de stem van Jules de Corte, die elke dag een interessante moraal ontvouwt. Dezer dagen verscheen een boekje, getiteld „Vissen achter het net”, waarin tientallen van deze beknopte verhaaltjes zijn ge bundeld. Het is bestemd voor al die men sen, die nog nooit van de Cortefoon heb ben gehoord of tot nu toe verzuimden te bellen. Voor hen, die wat dat betreft ach ter het net visten. De lezer herkent dingen uit zijn alle daagse leven, scherp opgetekend door Jules de Corte. Zijn visuele handicap stelt hem in staat innerlijk veel meer te zien dan anderen, die hun ogen wel kunnen gebruiken. Het is een eerlijke kijk op onze samenleving. Zonder franje, maar wijs. De Cortofoon mag zich in een grote po pulariteit verheugen. Jules de Corte: „Per etmaal bellen ongeveer 500 mensen. Het is maar één lijn, dus men treft de lijn vaak in gesprek- Op 1 februari van het vorig jaar ben ik daar mee begonnen. Overdag wordt er het meest gebeld. Vooral in werktijd. Op bedrijven dus. Er is gewoon een telefoonbeantwoorder op aangesloten en overdag hoor ik hem ’t meest klikken.” „Om dat ik veel weg was, had ik op mijn eigen lijn een telefoonbeantwoorder. Ik ging de boodschap eens variëren met een rijmpje of een verhaaltje met als mo raal: ik ben er niet. Maar ja, dat had als gevolg dat iedereen elkaar daar op attent maakte en ook belde. Als ik dan thuis was moest ik 50 keer per dag de telefoon oppakken en dan zeiden ze: is het bandje er niet? Dan zei ik: nee, ik ben het. Is dat ook goed? Ik ben met die rijmpjes ge stopt, maar het kwaad was gezaaid en dat is hardnekkig.” „Toen dacht ik aan een apart telefoon net project opende met „Spel zonder woorden” van Samuel Beckett, dat hier werd uitgevoerd door een man die tracht te een groene fles frisdrank uit de lucht te grijpen. Dat mislukte, wat je al be greep toen de fles aan een draad ver scheen. Het tweede nummer bestond uit een parodie op een demonstratie van vroege ragtime-dansjes. Aardig gedaan, maar niet meer dan een professioneel uitgewerkte MMS-grap. Velen kwamen na de pauze toch nog terug, nieuwsgierig als men was naar wat Anna Sokolow gemaakt kon hebben met het idee acht surrealistische schilderijen van de Belgische schilder Magritte uit te beelden. Behalve dat het achttal vaag herinnerde aan die beklemmende doeken, hadden de werkjes niets te maken met surrealisme, waren ze als dans oninteres sant en als poging tot totaaltheater (met gereciteerde gedichten erbij) mislukt. Twee nummers uitgezonderd: „The Trou bled Sleeper” en „The Threatened Assas sin”. Daar zat wel iets in de vormgeving, dat surrealistisch aandeed. Maar het was niet genoeg om een overkomst uit Ameri ka te rechtvaardigen. voelt. En gezien de stralende lach van de hierbij afgebeelde Anne Walsh af komstig uit Zuid-Wales, mag je veron derstellen dat zij zulks eveneens was toen zij zich in Lonlen in haar nieuw ste uitmonstering aan den volke ver toonde. Het welgeschapen lijf van An ne ging gehuld in een paarse helanca velours „hansop” met een opvallende vlinder boven de navel. Zij comple teerde dit pakje met een zwierige vil- thoed en hoge suède laarzen. Ja, en wie zou daar nou echt geen oogje aan willen wagen? Bij ballet is uitjouwen gebruikelijk. Daar is niets op tegen, maar als je één keer boe hebt geroepen zou je consequent moeten zijn en weggaan. Maar in Amsterdam zitten kennelijk veel mensen uit de balletwereld vooral die boe-roepen om het boe-roepen. Wat ik erg onsympathiek vind. Dat neemt niet weg dat Sokolows pro gramma een tragische miskleun van het Holland Festival is. Niet dat het slecht was; het was niets. Het waren hooguit illustraties, die zich nergens tot een con clusie, pointe, standpunt ontwikkelden. Moderne Kunst die in de jaren vijftig avant garde was, maar die geen levens kracht heeft gehad. Het werk van de Players Project doet me sterk denken aan het pathetische danseresje van de Ameri kaanse cartoonist Jules Feiffer, die aan- binnen om een meisje te laten café herkennen gefilmd." Het verhaal Glimmy is de niet-zo-kwaaie onderwe- reldfiguur met het blanke hart, die koning is op de Zeedijk en omstreken. Hij staat bekend om zijn bekwame om gang met het mes, dat hij eigenlijk helemaal niet zo veel gebruikt. Zijn maat heet De Bonk, ook zo’n ruwe-bolster-blanke-pit-type. Het le ven voor Glimmy verandert plotseling, als hij van een rijke bankier opdracht krijgt geschoven. Dat lukt gelukkig sporen. De bedoeling is dat de fraaie juffrouw je zou bijna zeggen: van zelfsprekend gespeeld door Willeke van Ammelrooy wordt vermoord en dat Glimmy de schuld in de schoenen krijgt geschoven. Dat lukt gelukkig niet en Glimmy wordt door de rechter (Hans Bentz van den Berg) vrijgespro ken. Maar zoals dat in ondei~wereldkrin- gen gaat en trouwens ook daarbui ten aan de schuld van Glimmy de wereld van de zware jongens met een lichte toets. Die lichtvoetige atmos feer, die van de film moet uitgaan, lijkt ook te zij$ overgeslagen op de filmmakers in Café Eijlders. „Het is eigenlijk een typisch Amster damse film geworden. En iedereen weet zo langzamerhand dat er in Am sterdam wel wat te beleven valt. Zo hebben wij bepaalde scene’s, die in een politiebureau moesten spelen, kunnen filmen in het bureau aan de Warmoes- straat. Dat kan toch niet echter? Het zelfde is nu aan de hand hier in „Eijlders”. In het boek van Defresne komt „een” café aan het Leidseplein voor. Daar komen Glimmy en De Bonk foto van een gezocht zien. Mensen in het haar. Dat wordt nu In 1971 zijn er bij de Consumentenbond 1274 klachten binnengekomen. De com missie heeft hiervan 875 zaken behandeld. De uitspraken waren: in 300 zaken was de chemische wasserij aansprakelijk en in 455 zaken niet. De oorzaak van de klacht lag hier niet bij de op de kleding toege paste behandeling, maar bij gebruiksin- vloeden of fabricage- materiaalfouten. In totaal werd er aan schadevergoedingen een bedrag van 31.102,25 toegekend. In 25 gevallen kon door een overbehandeling de schade verholpen worden. In 72 zaken werd geen uitspraak gedaan en 23 zaken werden niet in behandeling genomen. Het aantal klachten over dameskleding was, evenals vorig jaar, het drievoudige van de klachten over herenkleding. In de loop van het jaar bleken de klachten over kleding vervaardigd van acryl toe te ne men. Van de hoogte van de artikelen lag 25 percent in de prijsklasse tussen 50 gulden en 100 gulden, 50 percent in de prijsklasse tussen 100 en 250 gulden, 10 percent in de prijsklasse tussen 250 en 500 gulden en 2’/s percent hoger dan 500 gulden. Eén op de zeven klagers gaf op dat hij lid was van de Consumentenbond. In de praktijk is gebleken dat lang niet alle kleding van Nederlandse confectio nairs afkomstig is. De herkomst kan dan meestal niet worden bepaald, wat bete kent dat de klacht niet in behandeling kan worden genomen. Opnamen het Leidseplein-caje Eijlders voor de film „De Inbreker" van Frans Weisz. 'W? 'fiJ

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 8