Honkbalsport Nederland dreigt in steeds sneller achteruit te gaan Dubbele nederlaag voor een teleurstellend honkbalteam Honkbalweek in cijfers Urbanus jr. maakt indruk Honkbalstadion stond op zijn kop vanuit een geslagen positie Sullivans verraste Nicaragua f/- F '0* SERVICE VERKOOP Italiaans team: Incident bijeengeraapt „clubje” 13 KORT SPORT exklusieve DINSDAG 4 JULI 1972 f- M MWl De barteljorisstraat 5 beverwijk breestraat 138 aan onze gewaar deerde cliënten, is gestart. Doet uw voordeel U bent van harte HENK KNOL (Van onze honkbalmedewerker) s Hoewel het Nederlands team tot nu toe nog geen overwinning boekte, is er een duidelijk winstpunt te bespeuren. Het op treden van debutant Charles Urbanus jr. is indrukwekkend. De zoon van oud-inter- national Han Urbanus (helaas verloren gegaan voor de KNBSB als commissielid) werd kort voor het toernooi bij de ploeg gehaald door Ron Fraser die in een van de weinige wedstrijden die hij kon zien, talent zag in de jonge Urbanus. Bij Fraser geldt: alleen die spelers, waarvan ik denk dat ze het kunnen maken, komen in de basis-opstelling. Als sommigen hun dag niet hebben, komen jeugdige talenten aan de beurt of routiniers, al naar gelang de situatie. PAARDESPORT. De 19-jarige Westduit- ser Wolfgang Kun heeft tijdens het inter nationale concours hippique in Aken een jachtspringconcours gewonnen. Hij maak te met „Ferrara” een tijd van 72,6 secon den over het parkoers van 580 meter, dat elf hindernissen en 14 sprongen telde. Enorm honklopen van Sullivan-speler Jeff Sovern die hier vanaf het tweede honk met een duik over de thuisplaat glijdt bezorgden de Sullivans toch nog onverwacht een 32 overwinning tegen Nicaragua. De vreugde (foto onder) laat zich gemakkelijk raden. Het stadion stond op zijn kop maandag avond. In de negende slagbeurt van de Sullivans hadden deze door een fout van de middenvelder van Nicaragua het tweede honk in handen gekregen. De stand was op dat ogenblik 2-0 in het voordeel van de laatstvermelde ploeg en niemand gaf nog een cent voor de kansen van de Sullivans. Ook nog niet toen Mike Squires met een tweehonkslag Bob Speer in staat stelde de stand op 2-1 te brengen. Immers er waren toen al twee nullen gevallen. Na de tweehonkslag werd werper Juarez, die een prima wedstrijd had gespeeld, vervangen door Herradora. Wat toen ge beurde moet deze speler en ook de andere Nicaraguanen als een nachtmerrie zijn voorgekomen. De eerste slagmandie Her radora tegenover zich kreeg, bereikte het eerste honk via een infieldhit, tengevolge waarvan Squires kon scoren (2-2). De volgende slagman kreeg het eerste honk door 4-wijd in handen, zodat de Amerika nen het eerste en tweede honk beaat Voor Charles Urbanus kwam het eerste optreden maandagmorgen. Hij werd inge zet als pinch-hitter. Er bestaat voor een Nederlandse jongeman geen zwaardere opgave! Het pinchhitten is in ons honk bal zo goed als onbekend. Tegen de Ne derlandse Antillen werd Urbanus in de negende inning ingezet voor Tonny de Jager. De eerste bal die pitcher Ronald Briezen (wederom ongenaakbaar!) lostiet was voor Urbanus een wijd. Hoofd scheidsrechter Van de Klaauw zag het anders: slag! Even verdween de concen tratie bij de Amsterdammer, maar hij herstelde zich en bereikte de honken met een gave honkslag. Men gaf toe aan de grillen van enkele spelers (die overigens reële be zwaren hadden) zonder zich nog eens goed te bezinnen over het gebeurde in Colombia. Daar faalde de begeleiding zo grof dat honkbalkenner nummer één, Charles Urbanus, het bokkie werd. Urbanus ik herhaal het is als manager niet ideaal, omdat hij het professorale van bijvoorbeeld een BUI Arce mist. Daarom verdient een ploeg >nder Urbanus een „zware” begelei ding. Die begeleiding faalde in Colom bia. Het bestuur van de KNBSB zocht naar andere oplossingen. Zo werd voor de Haarlemse honkbalweek van vorig -’aar een Amerikaan gevraagd. Een Amerikaanse coach die tot de knapste honkbalkenners der V.S. op college- en universiteitsniveau behoort. Hij werd trouwd aan Herman Beidschat, die in de tweede inning moest toezien hoe Luciani de bal over het hek joeg. Daar Nederland nog niet tot scoren was gekomen, werd de stand door die homerun op 10 voor Italië gebracht. Werper Beidschat, zowel als zijn Italiaanse collega Bertoni, wisten voorlopig nader onheil te voorkomen. In de zevende slagbeurt evenwel wist Hamil ton Richardson, onder luide toejuichingen van het publiek dat we nog nooit zo als één man achter het Nederlandse team hadden zien staan de bal voor een home run weg te zwiepen, daarmee de stand op 1i brengend. In de negende Italiaanse slagbeurt opende de Portoricaan Guzman met een honkslag. Dit was voor coach Fraser aan leiding om Beidschat te gaan ver vangen en Nol Beenders, evenals dat in de morgenwedstnjd was gebeurd, als reliefer te laten optreden. Helaas voor de Nederlanders kon Beenders niet voorko men dat de Italianen scoorden. Honksla- gen van Luciani en Gibson brachten Guz man over de thuisplaat. Omdat Nederland in de laatste slagbeurt niet meer tot scoren kon komen, betekende dit een 31 nederlaag. Beste slagman bij Nederland was de talentvolle Charles Urbanus met 2 uit 3. Bij de Italiaanse combinatie was dat Lu ciani, eveneens met 2 uit 3. Vermeldens waard is verder nog de prachtige vangbal van Harry van der Vaart in de 4e inning tegen het hek in het rechtsveld. De stand in poule B is nu geworden: Antillen 36. Italië 22, Nederland 30. JAN VENEMA erover geschreven op 1 juli. De TC heeft zich ten doel gesteld een winnen de ploeg te formeren voor de Europese kampioenschappen van ’73. Dat is de opdracht van Fraser, een topcoach uit de V.S. Ik ken de gesprekken niet die Fraser heeft gehad met TC-voorzitter en KNBSB-bestuurder Molenaar, maar uit de keuze van de starting-pitcher in ie eerste wedstrijd van het toernooi de knap debuterende Hagenaar Rem- nerswaal begreep ik wel dat Fraser tiet staat te coachen op zijn eigen niveau. Hij past zich aan. Heeft na ifloop van het toernooi genoeg van ■ichzelf en vertrekt. Misschien dat hij ook de wereldkampioenschappen in Ni caragua nog voor zijn rekening neemt (al was het alleen maar om op de hoogte te blijven van het gebeuren daar), maar ik verzeker u dat Ron Eraser zich voor de leeuwen geworpen voelt, hier in Haarlem. Dat heeft hij mij niet verteld. Dat zal hij niemand eggen, maar Fraser is bijzonder on nauwkeurig behandeld door de KNBSB en het spijt me, maar dat komt weer neer op de TC. Waarom op de TC? Omdat het bestuur van de KNBSB al jarenlang niet meer' weet, wat er alle maal gaande is. Het is een clubje goedwillende mensen zeker geen vertegenwoordiging van de verenigin gen, omdat die clubs al moeite genoeg hebben met hun eigen zaken en meer dan tien jaar geen vertegenwoordiger naar dat bestuur afzonden. U begrijpt het misschien al, ik doel hier op de TC der KNBSB. Die TC bestaat uit een aantal (alweer) goed willende mensen. Daarin zitten Dick Molenaar, Henk Hendriks, Ed Klokkers en Ad Verheul Ze werken bijzonder HAARLEM. Tijdens de wedstrijd NederlandNederlandse Antillen op maandagmorgen was scheidsrechter Stal- ler niet in topvorm. Op een bepaald moment besliste hij dat een geslagen bal van een Nederlandse slagman fout was, terwijl men zelfs op de stenen tribune kon zien, dat de bal goed was. Zelfs de Antilliaanse rechtsvelder protesteerde. Toen hij zich echter realiseerde dat zijn protest indien toegewezen een Ne derlandse honkloper tot gevolg zou heb ben gehad, stopte hij met protesteren. hadden. In een poging om de man op het eerste honk uit te maken, smeet toen pitcher Herradora de ba! voorbij zijn eerste honkman. Enorm honklopen van Jeff Sovern vanaf het tweede honk en een geweldige duik van deze op de thuis plaat betekende de deerde winnene run voor de Amerikanen en een zeer eervolle nederlaag voor Nicaragua, waarvan we deze honkbalweek toch nog wel zo het een en ander mogen verwachten. De stand in poule A Is: Cuba 3-6, Sullivans 2-2, Goldspanners 2-2, Nicaragua 3-0. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Door de afgelasting van de wedstrijd NederlandItalië op zondag avond moest het Nederlandse team gis teren twee keer in het veld komen, ’s Morgens om tien uur werd al aangetre den tegen het Antilliaans team en ’s mid dags was Italië de tegenstander. Voor de wedstrijd tegen de Antillen had coach Ron Fraser het werpen toevertrouwd aan Jan Dick Leurs. Leurs, die een lange tijd door blessures uitgeschakeld was geweest, toonde in de eerste zes innings duidelijk een van de beste Nederlandse pitchers te zijr. Hij had de toch waarlijk niet zwak ke Antilliaanse aanval volkomen in be dwang en alles wat de Antillianen in deze zes innings konden produceren was slechts een enkele infieldhit. De Nederlandse slagploeg begon zeer hoopvol. Op het werpen van Ronald Brie zen. sloeg Arnoud Blom in de eerste inning een solohomer, waarna Wim Crou- Nederland 1-0-0-0-0-0-0-0-0=1 Antillen 0-0-0-0-0-0-3-l-0=4 Werpersresultaten: Nederland: Leurs 2.1.4 (61/3 inn. 3 man), Beenders 2.2.1 (2 2/3 inn. 3 man). Antillen: Briezen 6.4.7. Homeruns: Nederland Blom (le inn.). Antillen: Josefa, Fleming, Pieters (allen 7e inn.). Fouten: Nederland 3. Antillen 2. Nederland 0-0-0-0-0-0-1-0-0=1 Italië 0-l-0-0-0-0-0-0-2=3 Werpersresultaten: Nederland: Beid schat 2.1.5 (8 inn. 1 man), Been ders 0.0.2 (1 inn. 1 man). Italië: Bertoni 5.0.5 (9 inn.). Homeruns: Nederland: Richardson (7e inn.). Italië: Luciani (2e inn.). Fouten: Nederland 0, Italië 1. Sullivans 0-0-0-0-0-0-0-0-3=3 Nicaragua 0-0-0-0-1-0-1-0-0=2 Werpersresultaten: Sullivans: Ike 6.0.3 (6 inn.), Vanderlaan 1.0.3 (3 inn.). Nicaragua: Juarez 7.2.8 (8 2/3 inn), Chevez 0.1.1 (2 man). Homeruns: Nicaragua: Selva (7e inn.). Fouten: Sullivans 0. Nicaragua 4. HAARLEM. Een verrassend goed spelend Nicaragua haalde maandagavond bijna de stunt uit om de gerenommeerde semi-profs van Bob Sullivan de das om te doen. Bijna, want er moest in de negende inning een fout van relief-pitcher Anto nio Herradora aan te pas komen om de balans te laten doorslaan ten gunste van de Amerikanen. Maar wat heeft het pu bliek deze avond kunnen genieten. Genie ten van goed pitcherwerk, met name van de Nicaraguaan Julio Juarez. Genieten ook van honklopen, zoals we dat in Ne derland nooit te zien krijgen. Genieten van de inzet, en van de souplesse waar mee zowel de Amerikanen van Sullivan als hun tegenstanders honkbal tot een artistieke belevenis maken. Wat hebben wij in Neder'and op honkbalgebied nog veel te leren om het peil van deze teams ook maar in de verte te kunnen benade ren. opgescheept met de opdracht om een team te forceren; zijn naam Smeltzly. Deze man belandde in onfrisse situatie, heeft een reputatie op te houden, schrok zich een ongeluk, maar vocht zich dito voor „zijn" team, alhoewel hij na afloop van het toer nooi van zichzelf genoeg had, omdat hij dingen had gedaan om zijn ploeg over de drempel te helpen die hij in de V.S. nooit zou hebben gedurfd. Hij hield zich goed, maar vertrok met de mededeling dat hij nooit meer terug zou komen, behalve dan als toerist. De Nederlandse TC had zijn lesje kunnen leren HAARLEM. In tegenstelling tot an dere berichten is het Italiaanse team dat deelneemt aan de zevende Haarlemse honkbalweek. niet meer dan een bijeenge raapt clubje Italianen plus een drietal Amerikanen. De gedachte die in Neder landse honkbalkringen wordt gekoesterd, als zou Bruno Beneck met opzet een tweederangs clubje hebben gestuurd, moet eveneens worden verworpen. Toen Beneck vernam dat sommige clubs hun spelers niet wilden afstaan, stond hij op plof fen. Erkende internationals in de Italiaanse ploeg zijn Vincenzo Luciani, Alberto Ri naldi, Paolo Mirra, Giacomo Bertoni, ve teraan Giulio Glorioso en (in mindere mate) Franco de Renzi. is een moeilijk spelletje, iaarom moeten de betrokken leiders vooral in het technisch vlak op de aoogte zijn. Dat is nu niet het geval. Dat is al jaren zo Gevolg: desastreuze zaken als het niet meer beschikbaar zijn van internationaal erkende krach- 'en. Als dit zo blijft, dan gaat honkbal in Nederland snel achteruit. Het spel zal blijven bestaan maar de interesse zal nog verder dalen voor de prestaties van het Nederlands team Het enige dat de interesse voor base ball levend kan houden, is momenteel de Haarlemse honkbalweek. Dat is een oernooi dat de KNBSB zich niet kan permitteren. Daarom moet het worden ivergelaten aan de Stichting Sportiniti- atieven Haarlem. Dat zal wel eens steken bij de KNBSB, maar is nu eenmaal een feit. Bij de onderhande- 'ingen tussen KNBSB en Stichting Sportinitiatieven Haarlem treden aller lei wrijvingen op die niets te maken hebben met honkbaltechnische zaken. De hoofdoorzaak van de wrijvingen is het doel dat de TC zich gesteld heeft: voorbereiding voor de E.K. ’73. Wat dat inhoudt, weet men zelf niet en had men over moeten laten aan de man die men heeft laten overkomen Ron Fraser. toe en ik het vertrek letterlijk: „Als Nederland een of twee wedstrijden wint, dan is dat al een knappe prestatie.” Daar was niemand van de achterblijvers het mee eens en die zin werd aangemerkt als zijnde negatief. Het Nederlands team won naar een wedstrijd en de gevolgen waren ruïneus: de enige kundige ma nager die Nederland heeft, Charles Ur banus, werd aan de kant gezet. „Niet waar", zegt dan het KNBSB-bestuur „Urbanus heeft zelf bedankt omdat er te weinig vertrouwen was.” Dat was de eerste keer dat ik hoorde dat een werknemer voor een taak kon bedan ken. Hier schoot het KNBSB-bestuur al danig tekort. HAARLEM. Het Nederlandse top- nonkbal zit in het slop! Dat was al sinds Colombia bekend. Daar ging de Nederlandse ploeg naar schreef op de dag van in paar dagen tijd een Nederlands Hal een wel en Hamilton Richardson respectieve lijk een honkslag en een twee honkslag proouceerden. Omdat Briezen zich hierna volledig herstelde bleef de schade voor de Antillianen beperkt tot één run. Ook in het vervolg van de strijd wist Briezen overeind te blijven. Helaas voor Neder land kan dit niet worden gezegd van Jan Dick Leurs. Deze was in de zevende inning aan het eind van zijn Latijn ge raakt en moest achtereenvolgens home runs accepteren van Rafaël Josefa, Alvin Fleming en Wilfred Pieters. Toen pas achtte coach Fraser de tijd gekomen om in te grijpen. Als vervanger van Leurs betrad Nol Beenders de heuvel, die in de achtste inning nog één Antilliaan het thuishonk zag bereiken. ’s Middags waren het acht speler van de Italiaanse A-selectie, 2 Amerikanen en 1 Portoricaan, die het opnamen tegen het Nederlandse negental. Het werpen bij Ne derland was voor deze wedstrijd toever- Er was het vorig jaar ook nog een Europees kampioenschap te behalen Er was geen coach, maar Bill Arce bleek bereid om in te vallen. Dat lukte omdat Arce de tijd kreeg om het team enigszins voor te bereiden en het wed- strijdschema de beslissende wedstrijden pas na een week toernooi liet plaatsvin den. Informaties over eventueel te ge bruiken spelers haalde Arce bij honk- balmedewerkers, niet bij de TC. Er was dit jaar weer geen coach, maar die zou gevonden kunnen worden. BUI Ar ce zond een voordracht in met drie namen. De spanne tijds dat die Ameri kanen hier moesten zijn, wisselde plot seling. De man moest twee jaar vrij zijn (TC!). Dat bleek niet mogelijk 'nogal logisch als je mikt op topmen sen uit het Amerikaanse honkbal) en toen werd de situatie Smeltzly her haald. Ron Fraser kwam. Wist niets van de onfrisse toestanden en stond voor het blok. Fraser gentleman neemt zijn opdrachten strikt. Ik heb hard, maar verdrinken in de werk zaamheden en zien door de bomen het bos niet meer. Het KNBSB-bestuur laat het allemaal maar zo, want men heeft het te druk met allerlei zaken die onder andere voortkomen uit het ’«erloren gegane contact met de clubs en het niet functioneren van het oondsbureau. Honkbal •..•Lü^^gïgsjj *5Vk

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13