Waarschijnlijk geen meerderheid tegen Fischer collegegeldverhoging in Eerste Kamer eindelijk in DE BRAUW LIJKT HET TE HALEN Reykjavik Weer vaten Boetes voor Rottend plankton oorzaak stank langs stranden Confrontatie Ulster m voorkomen Vredesgesprek tussen de beide Korea’s Beverwijkse bezetters met cyanide op Duitse stortplaats Gualazzini wint derde rit Tour meer betalen Bankroof in Amsterdam maakt 500 man werkloos Faillissement Zaanlandse Vrouw gaf man en kind vergif Bejaarde kan over 5 jaar tehuis niet Syrië vraagt om spoedzitting V eiligheidsraad AGENDA Verder in de krant Prof. Baan blijft HET WEER Akkoord om op vreedzame wijze hereniging na te streven S LAATSTE NIEÜWS HINSDAG 4 JULI 1972 62e JAARGANG NUMMER 202 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Het woord is aan... (Van onze onderwijsredacteur) Brits machtsvertoon Nu en dan zon Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. 1 Stuurmaa H. van Looij, onderdirecteur Een jaar en tbr Radio en tv Strips 2 J 5 7 7 9 9 10 11, 12, 13 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie teL 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, ƒ8,70 per maand, per kwartaal 25,20 (per post 28, Abonnement per jaar 100,—. Losse nummers 40 cent Postgiro 129288. Postbus 18. DEN HELDER De stank die hef afgelopen weekeinde een aantal Noordhollandse badplaatsen heeft ge teisterd, is volgens de bioloog dr. J. J. Beukema van het Nederlands In stituut Onderzoek der Zee op Texel te wijten aan een wat ongewoon na tuurverschijnsel. Uit watermonsters die gisterochtend zijn genomen, is Protestanten wijken voor Federatie bepleit volksverzekering IJmuider Courant (Van onze sportredactie) (Van onze sportredacteur) 1 I gulden BANKIER JAMES SLATER tot KNMI het AAN HET STRAND Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Deze krant bestaat uit veertien pagina’s ment bij de beoordeling van het wetsont werp is, aldus De Rijk, de samenhang tussen de collegegeldverhoging en het hele pakket van maatregelen dat nodig is om de financiering van de universitaire stu dies integraal te herzien. Friedrich Nietzsche: Niet het gebrek aan liefde maar het gebrek aan vriendschap doet huwelijken mislukken. n ik De stank is vandaag ook in Wijk aan Zee waargenomen. Het was echter niet zo erg dat verblijf aan het strand onmogelijk werd. In de verrassende bekendmaking werd gezegd dat de twee partijen een coördina tiecommissie in het leven zullen roepen die het probleem moet gaan oplossen. De zowel in Seoel als in de noordelijke hoofdstad Pjongjang uitgegeven verkla ring hield verder in dat er een recht streekse telefoonverbinding zal komen om het uitbreken van militaire incidenten te voorkomen. Bovendien hebben de beide UTRECHT. Ongeveer 70 percent van de bejaarden, die in een bejaardenhuis worden verzorgd, moet voor de kosten hiervan een beroep doen op de Algemene Bijstandswet. Verwacht wordt dat over vijf jaar vrijwel iedere bejaarde, die ver zorging geniet in een bejaardenhuis, de kosten daarvan zelf niet meer zal kunnen dragen en een beroep zal moeten doen op de Bijstandswet, zo blijkt uit een discus sienota van de Nederlandse federatie voor bejaarenbeleid. De vaten begonnen te roesten en het gevaar was groot dat het drinkwater, dat uit de naburige Ruhr wordt gehaald, zou worden vergiftigd. Nog steeds liggen een aantal vaten met giftig cyanide-houdend zout op de stortplaats. Eerst nadat de kwestie juridisch is opgelost en men weet wie men aansprakelijk kan stellen, kan opdracht tot verwijdering worden gege ven. tie en tr DEN HAAG De Eerste Kamer mag zich niets aantrekken van het dreigement van een mogelijke kabinetscrisis. Zo’n crisis mag niet bezworen worden met het aannemen van wetten. Zo begon vanmorgen prof. dr. L. M| de Rijk (PvdA) de beschouwingen in de senaat over het wetsontwerp tot verhoging van de collegegelden. Hij doelde daarbij op uitlatingen, ook van minister De Brauw (Hoger Onderwijs) zelf, dat een afwijzing door de Eer ste Kamer van de 1.000-maatregel zeer hoog opgenomen zal worden door de regering. SEOEL (AP en Reuter) Zuid- en Noord-Korea hebben bekendgemaakt dat zij geheime besprekingen voeren over de hereniging van hun land en dat zij hebben besloten met vreedzame middelen tot een territoriale een heid te komen. Op de meeste plaatsen droog weer met nu en dan zon. Overwegend matige wind uit zuidwest tot zuid. Minimum temperaturen rond 14 graden, maxima morgen ongeveer 17 graden aan zee tot 21 graden in het binnenland. volgens de heer Beukema gebleken dat de stank is veroorzaakt door een sterke opbloei van het ééncellige plankton (algus), behorende tot de kiezeldierengroep. De microscopisch kleine planktoncellen bloeien meestal eind mei of begin juni op, maar aangezien de klimatologische om- standheden daarvoor pas de afgelopen week gunstig zijn geworden, viel in dit weekeinde het hoogtepunt van het groei proces. Dit plankton sterft korte tijd na de bloei af en verspreidt dan wel eens een minder aangename lucht. (Van onze correspondent) BONN De officier van Justitie in Bochum heeft zeven expediteurs en chauffeurs beschuldigd van be drog. Zij worden aansprakelijk ge steld voor het feit dat minstens 5.000 vaten met giftig cyanide bevattend zout op een vuilnisplaats bij Bochum werden gestort. Een van de aangeklaagden zou ongeveer 300 binnen- en buitenlandse firma’s heb ben aangeboden voor 80 tot 130 mark per ton het cyanide-houdend zout te ontgif- ten. Zonder dat men daar technisch toe in staat was, werd de handel doorgezet. Men incasseerde in totaal 300.000 mark en stortte de giftige stof zonder ernaar om te zien op de vuilnisplaats bij Bochum. Prof. De Rijk vond niet alleen de drei gementen vanuit de regering onjuist, ook van boycotdreigingen van de studenten zou de Eerste Kamer zich volgens hem niets mogen aantrekken. Het enige argu- Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, Economie Beurs Kunst Sport DEN HAAG. De rechtbank heeft een 36-iarige vrouw uit Den Haag wegens gifmoord op haar vijfjarig zoontje en poging daartoe op haar 38-jarige echtge noot veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en terbeschikkingstelling van de regering. BEIROET (AP). Syrië heeft gisteren om een spoedbijeenkomst van de veilig heidsraad van de Verenigde Naties ge vraagd om maatregelen te bespreken die dienen te worden genomen om de bevrij- ding te bewerkstelligen van de vijf Syri sche officieren die door Israël zijn ont voerd. Dit is door radio Damascus bekend gemaakt. De Syrische officieren werden op 21 juni door Israëlische strijdkrachten uit het grensgebied van Libanon ontvoerd. Nu, aldus De Zeeuw, kan nog steeds niet worden gezegd dat zulke leningen worden voorzien; er is zelfs geen aanloop daarheen te onderscheiden. Niettemin zei dr. De Zeeuw dat het wetsontwerp zake lijk beoordeeld moet worden door rege ring en senaat. Daarmee leek ook hij een dreigement, als zou de minister en rege ring bij verwerping aftreden, af te wijzen. Ook wilde De Zeeuw dat de minister de verkregen rechten van ouderejaarstuden- ten niet zomaar voorbij blijft lopen. Deze studenten hoeven tot nu toe geen college geld te betalen, maar minister De Brauw vraagt ook van hen het volle pond. Ook prof. G. Zoutendijk (V.V.D.) vroeg herstel van rechten voor de ouderejaars. Volgens hem zou de bewindsman na zes jaar studie vrijstelling moeten geven. Bobby Fischer is vanmorgen te Reykja vik aangekomen. De Amerikaan accep teerde op het laatste moment het aanbod van de Londense bankier James Slater, die bereid was de prijzenpot voor zijn tweekamp tegen Spasski te verdubbelen tot 250.000 dollar. Fischer kwam vijf uur voor de uiterste termijn, die door de internationale schaakbond was gesteld, in de IJslandse hoofdstad aan. Op het vlieg veld werd hij verwelkomd door de voor zitter van de IJslandse Schaakbond, de heer G. Thorarinsson, uiterst rechts op de foto De eerste partij begint vanavond 6 uur Nederlandse tijd. Zie verder onze sportpagina’s. Korea, dat van het begin van deze eeuw tot het einde van de tweede wereldoorlog door Japan is bestuurd, werd in 1948 officieel in tweeën gesplitst. Slechte be trekkingen tussen de beide staten leidden in 1950 tot het uitbreken van de Koreaan se oorlog. Na het bestand van 1953 bleef de verstandhouding slecht. landen besloten elkaar voortaan „niet meer te beledigen”. Ook zullen ze geen gewapende provocaties meer uitvoeren. Het akkoord was vervat in een uit zeven punten bestaand gemeenschappelijk communiqué, het produkt van geheime besprekingen op hoog niveau die zowel in Seoel als in Pjongjang zijn gevoerd. Het akkoord was getekend door Lee Hoe Rak, directeur van de Zuidkoreaanse inlichtingendienst, en door Kom Jog Joo, directeur van hét Noordkoreaanse bureau voor Organisatie en Planning. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse zaken zegt het akkoord toe te juichen en noemt het zeer bemoedigend. De Verenigde- Staten hebben, zo werd meegedeeld, bij de onderhandelingen geen enkele rol gespeeld. AMSTERDAM. Twee mannen heb ben vanmorgen om half twealf een over val gepleegd op het filiaal van de Spaar bank voor de Stad Amsterdam aan de Middenweg in Amsterdam-Oost. Het tweetal vluchtte in een auto, die een kwartier later leeg werd aangetroffen op de Hugo de Vrieslaan. De wagen bleek in de afgelopen nacht te zijn gestolen. De daders hebben het buitgeaakte geld in plastic vuilniszakken meegenomen. De bank kon niet direct meedelen hoe groot het geroofde bedrag is. Uit het westen nadert nog een ttoringsfront dat ons land met nog wat regen zal passeren. Daarna volgen enkele opklarin gen. De zuidwestelijke wind blijft vrij krachtig. Temperatuur 17 graden. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Zomers strand weer komt nog niet in zicht. DEN HAAG. Prof. Baan blijft hoofdinspecteur voor de geestelijke volks gezondheid. Onlangs liet prof. Baan weten dat hij, daar hij het verzoek had aan vaard om tot Kroonlid in het college van bestuur van'de universiteit van Utrecht te worden benoemd, de functie van hoofdin specteur zou neerleggen. Prof. Baan is echter niet benoemd tot Kroonlid. Ondanks alle gesignaleerde spanning omtrent de houding van de senaat, zag het er vanmorgen niet naar uit dat een meerderheid zich tegen De Brauw zou keren. De confessionele regeringspartijen zouden het niet op een crisis willen laten aankomen. Vlak voor de zitting begon, verklaarde K.V.P.-fractieleider en partij voorzitter dr. D. de Zeeuw nog voor de radio dat De Brauw en het hele kabinet moeten blijven zitten. Verwachting van woensdagavond (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Vanmiddag is de Zaan landse Scheepsbouw Maatschappij voor de rechtbank in Haarlem in staat van fail lissement verklaard. Dat betekent vermoe delijk ontslag voor 500 werknemers: 350 by de ZSM zelf en 150 bij de toeleverings bedrijven. De ZSM is praktisch reddeloos, nu ook minister Langman van Economi sche Zaken geweigerd heeft een overbrug gingskrediet van 7 miljoen te geven. Vol gens de Industriebond NVV betekent dit het einde van de ZSM omdat ook Van Lanschot en de Algemene Bank Neder land, zoals we gisteren al meldden de kredietkraan hebben dichtgedraaid. Vorige week had de ABN al een schip van de ZSM in Kinderdijk aan de ketting laten leggen, omdat het Zaanse bedrijf zijn betalingsverplichtingen aan de bank niet nakwam. De Zaanlandse had tot heden uitstel van betaling en had een overbruggingskrediet van 7 miljoen willen hebben om drie schepen af te bouwen, die 11 miljoen zouden opleveren, zo heeft bewindvoerder mr. Heidinga aan de In dustriebond NW meegedeeld. Ofschoon directeur A. J. van den Ab- beelen van de ZSM al eerder heeft verkl aard dat er een koper is voor de Zaan landse en tot gisteren volhield dat iemand er 10 miljoen in wil steken, ziet de bewindvoerder deze berichten als uiterst dubieus. Hij heeft laten nagaan welke bank er achter de gegadigde stond. Dat zou „Terratrust” Amsterdam zijn geweest, een instituut dat volgens de Industriebond NVV niet bestaat. Die samenhang is er volgens De Rijk niet. Wèl zijn de compensaties die de minister gaat geven aan studenten uit gezinnen die het hogere collegegeld niet kunnen betalen, alleszins redelijk, maar men mag deze compensaties niet verwar ren met een algehele herziening van het stelsel van studiefinanciering, aldus De Rijk. Ir. W. Draijer (D’66) was het op dat punt volledig met prof. De Rijk eens. De motieven, waarom hij samen met De Rijk en Van Hulten (P.P.R.) in april de motie indiende tégen de verhoging van het col legegeld zonder integrale herziening van de studiefinanciering, blijven volledig overeind, aldus ir. Draijer. SAINT JEAN DE MONTS. De Itali aan Gualazzini heeft vanmorgen het eer ste deel van de derde etappe in de Tour de France gewonnen door in de eindsprint te zegevieren over een groep van zeven vluchters waarin geen Nederlanders. Zij hadden een voorsprong opgebouwd van 7 seconden op het peloton. De Belg van Clooster werd tweede. Na dit deel van de etappe bleef Cyril Guimard in de leider strui. BELFAST (AP). Een leger van ge maskerde protestanten gewapend met knuppels heeft gisteravond afgezien van een botsing met Britse militairen en het plan om een barricade op te richten in een straat in Belfast opgegeven. De federatie ziet in een volksverzekering als voordelen het algemeen verspreide risico, de revalant grote groep betrokke nen, een rechtvaardiger verdeling van de lasten, continuïteit, zekerheid en meebe- slissingsrecht van de premiebetalers door tussenkomst van de Ziekenfondsraad. De federatie becijfert, dat een premie verhoging met een half percent nodig zal zijn als financiering van de verzorgings- kosten in bejaardenhuizen bij de ABWZ wordt ondergebracht. Tot 1975 acht de NFB daarvoor geen ruimte aanwezig. In afwachting daarvan wordt gepleit voor de totstandkoming van een rijksgroepsrege ling. BEVERWIJK Vier voormalige bezet ters van de pedagogische academie in Beverwijk zijn door het gerechtshof in Amsterdam veroordeeld tot boetes. Een 24-jarige bezetter uit Bovenkarspel, een 22-jarige uit Heerhugowaard en een 24-jarige uit Wijk aan Zee werden con form de eis van de procureur-generaal veroordeeld tot een boete van honderd gulden. Een 25-jarige Amsterdamse student kreeg een boete van 250 gulden opgelegd. Het gerechtshof vond het bijzonder van belang dat hij al eerder was veroordeeld voor het meedoen aan de Maagdenhuis bezetting. Tegen hem had de procureur- generaal een voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken en 300 boeten geëist. In zijn beschouwingen, ook namens C.H.U. en A.R., zei hij dat een niet onbelangrijk aantal leden van de drie confessionele fracties moeilijk zijn stem aan het wetsontwerp kan geven als de minister geen nieuwe toezeggingen doet. Daarbij wees De Zeeuw erop dat in april acht confessionelen voor de motie-De Rijk hebben gestemd, waarin het wetsontwerp afgewezen werd omdat het geen rentedra gende leningen biedt, zoals in het regeer akkoord was beloofd. Ongeveer 7.000 leden van de paramili taire organisatie voor de Verdediging van Ulster hebben ziet -teruggetrokken toen zij geconfronteerd werden met machts vertoon van het Britse leger in Noord- lerland. Enige honderden gewapende soldaten, gesteund door gepantserde voertuigen, jeeps en zware vrachtauto’s, stelden zich op tegenover de protestanstanten die met knuppels en staven waren gewapend. De confrontatie duurde enige uren en scheen op een bepaald moment tot ge vechten te zullen leiden. Generaal Robert Ford die deelnam aan het overleg tussen de leiders van de protestanten en het Britse leger, zei na af loop van het overleg dat de protestanten zijn voorstellen had aanvaard.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1