ISRAEL BEDREIGD MET NIEUWE TERREURACTIES El Al niet paniek Nog geen nieuwe hoogleraar in hartchirurgie Griekse politici maken VS verwijten Wat is erger, bommen of een buï?” Ultimatum aan IATA loopt vandaag af Dominee neemt ontslag na in kritiek op Bonn en Parijs apartheid banen weg naar akkoord Broer en zus verdronken in wijnvat Bejaarden in VS 20 meer Rogers vandaag in Athene in Vietnam: Elf doden bij treinramp in Zuid-Afrika n Verdrag India- Pakistan wekt voldoening Reactie in Washington op „regenmaker” KWESTIE UTRECHT IS NOG NIET VAN DE BAAN Belgisch meisje spoorloos Inspectiedienst naar Limburg politieoptreden bij Peiger Jongeren bezorgd over nieuwe partij Geen onderzoek 3 DINSDAG 4 JULI 1972 Nederlandse toerist AANVARING MET NEDERLANDSE TANKER 99 Schip Geen commentaar NEW YORK (Reuter, ANP en AP). De Verenigde Staten hebben in de afgelopen negen jaar boven Noord- en Zuid-Vietnam en Laos wolken bewerkt om regenval te veroorzaken en zo militair voordeel te behalen. Dit meldde gisteren de „New York Times”, nadat vorige week over deze kwestie al berichten in onder meer Britse kranten hadden gecirculeerd. Het bericht van de hand van Seymour Hersch uit Washington is geba seerd op een uitgebreide reeks vraaggesprekken met burgerlijke en mili taire kringen, aldus het blad. Raketvuur in Oostenrijk vermist t' ril W I7 I 1 Mé Openlijke oorlog 'tAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJ OVD-PREMIER DE JONG willen aan van 1 KANELOPOELOS n 1 NORVALSPONT (AP). —Gisteren is in Zuid-Afrika op het traject Port Elizabeth- Johannesburg een passagierstrein uit de rails gelopen. Elf passagiers werden ge dood en 27 gewond. l i 1 i r s ATHENE (Reuter). De leiders van de twee grote politieke partijen in Grieken land hebben de Verenigde Staten verwe ten het huidige Griekse bewind te steu nen. Ze dringen aan op stopzetting van wat zij de inmenging van de V.S. in de binnenlandse aangelegenheden van Grie kenland noemen. In twee afzonderlijke verklaringen zeg gen de leiders van de Nationale Radicale BRUSSEL (ANP). Aan de Belgische kust is gisteren een uitgebreide zoekactie begonnen naar een driejarig meisje, Katia van Hove uit Oostende, dat in de loop van de nacht van zondag op maandag uit haar woning in Oostende is verdwenen. Het regenmaken leidde tot krachtige protesten van het ministerie van Buiten landse Zaken, dat vindt dat de Verenigde Staten milieu-risico’s van onberekenbare proporties nemen. Niettemin vertelden alle geïnterviewden dat het maken van de regen geen over stromingen op grote schaal heeft veroor zaakt. Een autoriteit heeft volgens de New York Times de vraag gesteld: „Wat is erger, bommen neergooien of een bui? Wordt het ultimatum niet ingewilligd dan zal een openlijke oorlog worden „meteorologische oorlogvoering” commen taar te geven. gevoerd tegen joodse industrieën met de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al als eerste doelwit”. (Van onze correspondent) HEERLEN. De Algemene Inspectie dienst van het ministerie van Landbouw zal van Den Haag naar Limburg verhui zen. Hij wordt gevestigd in Eygelshoven, een plaatsje bij Kerkrade. Een deel van het personeel in totaal ongeveer 70 man wordt in de regio aangetrokken. De overige ambtenaren werken nu al bij de dienst en zullen aar Limburg moeten verhuizen. De Inspectiedienst zal worden onderge bracht in het „Socioprojekt” in Eygelsho ven. Behalve kantoren zal het project ook ruimte bieden aan een bibliotheek, een sportzaal, een kindercrèche, een bowling- zaal en een restaurant. Het plan is goedgekeurd door het dage lijks bestuur van de conferentie dat in Stockholm zetelt. Bertil Svanhstroem, de voorzitter van de conferentie, verklaarde dat er vrijwil ligers genoeg zijn om het schip te beman nen, maar dat het niet zo gemakkelijk zal zijn het benodigde geld voor het schip en de lading bijeen te krijgen. I i i rig en verbitterd, zij het geheim, conflicht binnen de regering van president Johnson in 1967” 1 ll B L. te ie ik :n 3t De heer De Jong stelde dat deze vertra ging geen verontrustende consequenties voor de patiënten heeft. De capaciteit van het Antoniusziekenhuis op het gebied van open hartoperaties is vorig jaar en dit jaar sterk opgevoerd, waardoor de wacht lijst grotendeels kon worden ingelopen Bovendien is de kwaliteit van de verrichte operaties in het Antoniusziekenhuis verge lijkbaar met de grote en belangrijke hart- centra elders in Europa en de Verenigde Staten, zei de heer De Jong. Begin 1971, zo verklaarde hij, telde de wachtlijst van Antonius- en Academisch Ziekenhuispatiënten samen nog ongeveer 200. In juli staan nog 80 patiënten op de wachtlijst. Tegen het einde van het jaar zullen alle patiënten, aldus de heer De Jong, binnen de aanvaardbare termijn in het Antoniusziekenhuis kunnen worden geopereerd. Veel geïnterviewden twijfelden eraan of de methode veel resultaat heeft opgele verd. Maar anderen vonden dat ze door het modderig maken van de wegen en het hinderen van de communicatie succes heeft opgeleverd. Het was het voornaam ste doel van de actie. Het langs chemische weg verwekken van regen wordt, aldus de „New York Times”, door geen internationale conven tie gedekt. De regering van president Nixon en het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben geweigerd officieel op de De „conferentie van Stockholm ten be hoeve van Vietnam”, bestaande uit verte genwoordigers van verscheidene pacifisti sche organisaties uit de hele wereld, is van plan een schip met medicamenten naar Noord-Vietnam te sturen om de Amerikaanse blokkade van de Noordviet- namese havens te breken. De IATA ontving de volgende anonieme boodschap waarin werd gezegd dat de Israëlische regering tot vandaag de tijd had om: Hersh zegt zijn inlichtingen ook te heb ben gekregen van iemand van de Ameri kaanse Centrale Inlichtingendienst wiens naam hij niet bekend maakt. Het meteo rologisch wapen heeft zich ook wel eens tegen de Amerikanen zelf gekeerd. Zo lieten ze eens per ongeluk achttien centi meter regen in twee uur vallen op een kamp van de groene baretten. De regenmakerij boven Laos leidde vol gens de New York Times tot een „langdu- UTRECHT. De voorzitter van het I premier P. J. S. de Jong, heeft gisteravond Hartchirurgisch Centrum Utrecht, oud- verklaard dat door een interne universi taire aangelegenheid van de universiteit Utrecht vertraging is ontstaan bij de be noeming van een nieuwe hoogleraar hart- chirugie. Eerder dit jaar in april, had de heer De Jong verklaard dat naar zijn verwachting op basis van de stand van zaken toen, de nieuwe hoogleraar nog vóór de zomervakantie zou kunnen wor den benoemd. Overigens heeft zondag een Amerikaans vliegtuig honderden nieuwe mijnen uitge worpen om de haven van Haifong en de monding van de rivieren in de Ninh Co en de Gianh te versprerren. Dit is gisteren door het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Zuidvietnamese parachutisten zijn de stad Kwang Tri die in handen is van de Noordvietnamezen en eenheden van het Zuid-Vietnameze Bevrijdingsfront gisteren drie kilometer genaderd. Proteststaking. In de Italiaanse provincie en stad Terni is gestaakt uit protest tegen sluiting van een chemische indu strie. De winkeliers in de stad hebben hun zaak een halve dag dicht gehouden. Op 6 juli zal in de Italiaanse chemische industrie een algemene staking worden gehouden, waarbij 300.000 werknemers betrokken zullen zijn. Unie en de Unie van het Centrum dat het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, die vandaag in Athene wordt verwacht, ge kenmerkt moet worden door een radicale wijziging van de houding van de Ameri kaanse regering tegenover het Griekse kolonelsbewind. Panayotis Kanellopoelos die in april 1967 als premier werd afgezet, zegt na mens de Nationale Radicale Unie dat het bezoek van Rogers door het Griekse volk niet als een vriendschappelijk gebaar te genover Griekenland zal worden opgevat als deze wijziging zich niet voltrekt. Ge orges Mavros, de leider van de Unie van het Centrum, merkt in zijn verklaring op dat de Amerikaanse regering nu een be wind steunt dat „uit geweld is voortgeko men en zijn voortbestaan baseert op de onderdrukking van de vrijheid,” Verwacht wordt dat Rogers bij zijn gesprekken met de Griekse leiders zal aandringen op versnelling van de proce dure voor het herstel van het parlemen taire bewind. De conferentie heeft verder besloten een afvaardigin" "-ar Noord-Vietnam te zenden om na te gaan wat er door de Amerikaanse luchtmacht is vernield. Met de Noordvietnamezen zal een hulppro- gram worden opgesteld. Vijftienduizend overhemden gestolen. In Arnhem is een geparkeerde vrachtwa gen met aanhanger met 15.000 over hemden ter waarde van bijna f 100.000 gestolen.De overhemden waren eigen dom van de textielfabriek Cojo. De vrachtwagencombinatie was van een Arnhems expeditiebedrijf. De Britse luchtvaartmaatschappij BO- AC heeft er bij het IATA-hoofd- kwartier in Genève bij zijn leden op aangedrongen de bedreiging ern stig op te vatten en de veiligheids maatregelen te verscherpen. Bondskanselier Willy Brandt (rechts) en de Franse president Pompidou tijdens hun topconferentie in Bonn. NEW DELHI (DPA-Reuter). Het ak koord, dat zondagnacht tussen de Indiase premier Indira Gandhi en president Zoel- fikar Ali Bhoetto van Pakistan in het Himalajastadje Simla over het beëindigen van het 25 jaar oude conflict tussen beide landen tot stand is gekomen, is door vrijwel alle leidende politici van het In dische continent met instemming ontvan gen. In New-Delhi noemde de voorzitter van de regerende congrespartij Sjankar Dayal Sjarma het akkoord een bewijs voor de bereidheid van India, ondanks zijn over winning in de decemberoorlog, Pakistan niet zijn wil op te willen leggen. In de Indiase hoofdstad sprak men algemeen van een belangrijk succes voor New-Delhi. Meer contact. Het Europees Parlement wil regelmatig overleg met het Congres van de Verenigde Staten. In een resolu tie die door het Europees Parlement in Straatsburg is aangenomen, wordt voor gesteld in beginsel tweemaal per jaar een werkbijeenkomst te organiseren met een parlementaire afvaardiging uit de Verenigde Staten. Vreedzaam samenleven. Vreedzame sa menleving betekent niet dat de Sovjet unie zijn steun aan het gewapende verzet tegen agressie en onderdrukking niet zal voort zetten. Dit heeft premier Kosygin van de Sovjet-Unie verklaard. Het meisje was zondagavond door haar moeder naar bed gebracht. Toen de vrouw en haar tegenwoordige echtgenoot om streeks drie uur zondagnacht hun café hadden gesloten en naar bed gingen, bleek het kind uit haar bedje te zijn verdwenen. De m- gelijkheid van ontvoering wordt niet uitgesloten geacht. In verband daar mee is reeds de vroegere echtgenoot van de vrouw, de vader van de kleine Katia verhoord. De man verklaarde niets met de zaak te maken te hebben en er zelfs niet van op de hoogte te zijn geweest, dat de driejarige Katia was verdwenen. WASHINGTON. President Nixon heeft zaterdag tegen zijn zin een wetsont werp getekend waarbij de ouderdomspen sioenen met 20 percent worden verhoogd. Hij zei dat hij op de andere staatsuitga ven 3,7 miljard dollar zou moeten bezui nigen om de gevolgen van deze „fiscaal onverantwoorde” wet te compenseren. Zelf had hij de verhoging tot 10 percent willen beperken. Tot het laatste ogenblik had de presi dent gedreigd met een veto. Het Huis van Afgevaardigden sprak zich echter met 302 tegen 35 stemmen uit voor de 20 percent, terwijl de senaat met 82 tegen vier stem men eenzelfde besluit nam. Een veto van de president in een derge lijke belangrijke sociale kwestie zou een handicap voor hem zijn geweest bij de komende presidentsverkiezingen. LONDEN. De Internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart (IATA) heeft gisteren verklaard een ultimatum te hebben ontvangen waarin werd gedreigd met een „openlijke oorlog” tegen de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al”. In een boodschap aan de internationale luchtvaartmaatschappijen zei de IATA, dat de dreiging ook was gericht aan het adres van luchthavens, waar vliegtuigen van de „El Al” landen. In een verklaring zegt de Fedratie dat de nota van de contactraad van genoemde partijen op enkele essentiële punten voor verschillende interpretaties vatbaar is. Op grond daarvan vraagt de Federatie zich af of de nieuwe partij wel werkelijk open en nieuw zal zijn. Om te voorkomen dat de nieuwe partij slechts een optelsom zal zijn van de drie confessionele partijen, dient volgens de Federatie een actief beleid te worden gevoerd om niet-leden van meet af aan bij de voorbereidingen en oprichting van de nieuwe partij te betrekken. TOIO. (Reuter) De Liberiaanse vrachtboot „Grand Fair” van 7079 ton is gisteren bij Japan gezonken na een aan varing met de 12.154 ton metende tankboot „Koratia” van Shell Tankers N.V. De 37 opvarenden van de Liberiaan zijn opge pikt door de tankboot, die de reis naar een Japanse haven heeft voortgezet. Noordvietnamese troepen doen echter zware aanvallen op de eenheden in de Zuidvietnamese achterhoede die de para chutisten ondersteunen bij hun opmars. Meer naar het zuiden hebben de Noord vietnamezen in de loop van maandag dertig raketten op de stad Hoeë afge vuurd. Ook zondag heeft de oude Keizer lijke stad al onder Noordvietnamees artil lerievuur gelegen. Honderden mensen die in de westelijke buitenwijken wonen, zijn naar andere stadsdelen overgebracht. In de afgelopen twee dagen zijn circa zeven tig mensen door het Noordvietnamese vuur om het leven gekomen of gewond geraakt. JOHANNESBURG. (Reuter) De Neder duitse gereformeerde dominee dr. D. derduitse Gereformeerde dominee dr. D. F. Malan heeft ontslag genomen uit zijn gemeente in Johannesburg nadat opschud ding was ontstaan over zijn kritiek op het rassenbeleid van de Zuidafrikaanse rege ring. Malan heeft onlangs in preken in zijn kerk gezegd, dat de blanken iets moeten doen om de grote kloof tussen de levens standaarden van de verschillende rassen in de republiek te overbruggen. Ook waarschuwde hij zijn toehoorders dat stu dentenleiders niet meteen als communis ten moeten worden gebrandmerkt. De Japanner vrij te laten, die betrok ken is geweest bij het bloedbad op de luchthaven Lod vorige maand, of hem toe te staan zelfmoord te ple gen. Het geld terug te geven, dat Japan als schadevergoeding voor de moordpar tij op Lod aan Israel had betaald. De Verenigde Naties vier miljoen dol lar te schenken als hulp voor de ontwikkelingslanden. De bezette gebieden in het Midden oosten te ontruimen. BREGENZ. Een Nederlandse toerist, de 87-jarige heer J. Rutten uit Amster dam, wordt sinds vrijdag in de omgeving van de Oostenrijkse vakantieplaats Blu denz in Vorarlberg vermist. De heer Rutten verliet ’s middags zijn hotel voor een wandeling. Toen hij voor het avondeten niet terug kwam is men een speurtocht begonnen, doch zonder re sultaat. DEN HAAG. Minister Geertsema (Binnenlandse Zaken) stelt geen nader onderzoek in naar het optreden van de politie op 21 april bij het terrein van de N.V. Peiger in Emmen. Dit blijkt uit een antwoord dat de minister gegeven heeft op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Kremer (C.P.N.) die op zo’n onderzoek had aangedrongen. De politie, aldus de minister, is eerst opgetreden nadat herhaalde malen stakers verzocht was de toegangen tot het terrein vrij te maken en werkwilligen doorgang te verlenen. Israel stelde maandag in een verklaring dat het „weigert zich bang te laten maken” door een anonieme bedrei ging met aanvallen op de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al”, als de Japanse terrorist Okamoto niet in vrijheid wordt gesteld. „Degenen die zich bang maken vragen om een ramp voor het internationale luchtverkeer”, meende de Israëlische minister van Verkeer Shimon Peres. El Al maakte bekend, dat men na het ontvangen van de bedreiging de vei ligheidsmaatregelen niet had ver scherpt, „omdat onze veiligheids maatregelen al maximaal zijn.” I PARTINICO (Reuter). In Partini- I Ico op Sicilië zijn dit weekeinde een 22- 1 Ijarige Sicïliaan en zijn 32-jarige zuster Iin een drie meter dien wijnvat ver- Idronken. De man, waarschijnlijk door dampen'i’, i bedwelmd, was in het vat gevallen. I; Zijn zuster overkwam het zelfde toen j |j ze hem probeerde te redden. s AAAA/VLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AMSTERDAM. De Federatie van Christendemocratische Jongerenorganisa ties (CHJO en VPJG) is bezorgd over de stand van zaken bij de pogingen van A.R.P., C.H.U., en K.V.P. tot één nieuwe partij te komen. Dergelijke uitspraken van een dominee van de conservatieve Nederduits-Gerefor- meerde Kerk, die gewoonlijk door dik en dun de regering steunt, hebben vrij veel opschudding veroorzaakt in officiële krin gen in Zuid-Afrika. Volgens Malan zelf heeft zijn ontslag niets te maken met zijn preken, maar waarnemers leggen wel degelijk verband tussen zijn ontslag en de reacties op zijn uitspraken. „Geestelijken moeten zich niet met een politieke partij identificeren. Als de Kerk op grond van de bijbel kritisch moet zijn, moet ze de moed hebben om te spreken”, aldus Malan. Hij gaf toe, dat het gevaarlijk kan zijn „je mond open te doen”, maar hij was vastbesloten om door te gaan met kritiek als dat nodig is. Malan is een zoon van ex-premier Da niel Malan, die van 1948 tot 1954 de regering leidde. Volgens de heer De Jong ligt de oor zaak van de vertraging in de omstandig heid dat de medische faculteit van de Utrechtse universiteit moet beslissen over de vraag of longoperaties dienen te res sorteren onder het specialisme algemene chirugie, dan wel bij de hartchirurgie moet worden ondergebracht. Deze vraag dringt zich nu vooral op omdat naar verwachting op niet al te lange termijn het nieuwe specialisme „thorax-chirurgie” (de chirurgie van de in de borstkas gele gen organen als hart en longen) zal wor den ingevoerd. De kandidaten voor de leerstoel hart- chirugie in Utrecht wensen op dit punt duidelijkheid, terwijl de meesten van hen de voorwaarde stellen dat zij tot hoogle raar thorax-chirurgie benoemd worden, aldus de heer De Jong. In afwachting van een beslissing hiero ver kan het bestuur van het Hartchirur gisch Centrum, samenwerkingsorgaan van het Antonius- en het Academisch Zieken huis in Utrecht, geen voordracht doen. Pornografie. Een 41-jarige Nederlander uit Breda is eind vorige week zo is gisteren bekend geworden aangehou den toen hij bij Meerle (Strijbeek), de Belgische grens overkwam met een la ding pornografie, bestemd voor een boekhandel in Antwerpen. BONN (AP). Tijdens het overleg van gistermiddag tussen bondskanselier Brandt en de Franse president Pompidou ontbo den de staatslieden plotseling hun voor naamste adviseurs in Bonn. Het gesprek betrof de toekomst van Europa. Er waren tekenen, die erop konden wijzen dat men oveieenstemming naderde op twee voor name punten en wel het monetaire beleid, en het houden van een EEG-topconferen- tie in oktober in Parijs. Het recente besluit van de regering in Boon zich bij het financiële beleid van Frankrijk aan te sluiten en onder meer beperkingen in te voeren ten opzichte van de invoer van kapitaal uit het buitenland, hal er al toe bijgedragen dat de kansen op het toch houden van de conferentie in Parijs beter waren geworden Brandt zou ook hebben getracht het toD’'verleg in Parijs te „redden” door van de agenda van het huidige overleg een voorstel pver het te vormen politieke sec-etariaat van de EEG te schrappen. De ministers van Financiën van Frank rijk en West-Duitsland zouden gisteren in Bonn opnieuw hun steun hebben beves tigd aan vaste wisselkoersen. Het overleg wo.dt vandaag hervat in het paleis Schaumburg. Gisteravond tijdens het diner zei Brandt van oordeel te zijn, dat de voorgenomen” topconferentie in Parijs nog verdergaande gevclgen zal hebben dan de Europese topconferentie van Den Haag in 1969. Beide partijen zouden inmiddels zijn overeengekomen zich te houden aan de mo. etaire besluiten van december 1971 in Washington. .A s-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3