BEURS DEZE WEEK Regeringsmaatregelen gevraagd STIJGENDE JEUGDWERKLOOSHEID LEIDT TOT GROEIEND VERZET Nederlanders in EEG het somberst Ruim 72 vindt economische situatie slechter Wall Street PvdA heeft plan voor nationaal pensioenfonds HLJLJi EERSTE IJNIUIDER MARKIEZEN FABRIEK KvanVEELEN MABKIEZEN/ZONKJE5CWERMEN WXLUIKEW/LU^PLCX JAbOUZIEEN I VELDHUIJZEN BLOEMENDAAL TEL 023-379909 ZATERDAG 8 JULI 1972 □r- ONGEGROND Koppeling Kritiek DOLLAR WACHTEN SPECULATIE VOORDEEL Unieboek-Top-Tien II ERSOONLIJKE Lmb eningen West Holland Bank DcnHaag {mW"*"*"*7 '*wow SSX! INZICHT H B INFLATIE (Van onze correspondent) ien (Van onze redactie economie) worden 17- ADVERTENTIE ADVERTENTIE 'ge f 24.90 f 5.90 112,50 f 39.50 f 10. - f 4,90 f 4.90 ADVERTENTIE f 12,50 f 6.50 (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE Mi DE BAKKENSPECIALIST t,or. De in de economische De tien meest gekochte boeken in juni 1972: be- het .57 uz. lei .00 ei- Kant. Heemstede Laan van Insulinde 1 - Telefoon 023-284027 ag nd n- at. lie le de eb lUt Santa Fé Ind Can Paeifle Illinois Cent. Penna Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons- Edison Dougl. Alrcr. Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Sinds enkele maanden heeft de werken de jeugd felle kritiek op de regering, omdat er te weinig geld beschikbaar komt voor de bestrijding van de jeugdwerkloos heid en omdat er nog altijd niets wordt ondernomen tegen werkgevers, die jonge ren weren omdat ze 1 dag per week wettelijk verplicht zijn een onderwijs- of vormingsinstituut te bezoeken. Bovendien gewonnen, met als gevolg het aftreden van de Duitse minister van financiën en economische zaken, Karl Schiller. Een aantal landen heeft nu de toevloed van vreemd geld belemmerd, heel verstandig en de crisis bezwerend, maar tegen de draad van Bretton Woods in. Rest de vraag hoe lang het pond zal zweven en dus deze crisis zal voortduren. De City Bank heeft zich ook daarover uitgesproken. Nu de activiteiten van het Engelse bedrijfsleven toenemen en de prijsinflatie daardoor in Engeland in ver sneld tempo voortgaat, zou een wissel koers voor het pond die de eerste maand gehandhaafd zal kunnen blijven, wel eens beneden de koers kunnen liggen rond welke het pond deze zomer waarschijnlijk zal zweven. Indien Engeland dus een nieuwe officiële koers zou vaststellen dicht bij de huidige zwevende wisselkoers, dan zou dat een nieuwe crisis uitlokken. Per 1 augustus moeten vijftien en zes tienjarigen 1 dag in de week verplicht onderwijs volgen. In 1975 moet dat 2 dagen per week jarigen 1 dag. De werkende jeugd ziet daar gevaren voor een toenemende werk loosheid onder jongeren in, als de huidige ontwikkeling zich voortzet. Dat verplichte onderwijs zal als er geen tegen maatrege len komen, steeds meer werkgevers ertoe doer besluiten deze jeugdigen niet aan te nemen. In de praktijk is intussen duide lijk gebleken dat de 40-regeling, een vergoeding voor de werkgever die bereid is een werkloze jongere in dienst te ne men weinig of niets uithaalt. AMSTERDAM. Voor Amsterdam tekende de afgedraaide beursweek voortzetten van het onregelmatige herstel met forse fluctuaties. De laatste waren grotendeels het gevolg van de lege mark ten die voornamelijk door de ingetreden vakantieperiode zijn ontstaan. De dage lijkse omzetten zijn aanzienlijk ingekrom pen en vooral voor de hoog gestegen favorieten van het buitenland betekende dit flinke koersschommelingen. Slotkoersen Eer gisteren 30 16% 31% 4% 45% 30% 31 44% 10% 42% 47% 18 28 2254 30% 61% 25% 38% 165% 136% 6654 74% ken. Duitsland liet zijn „Wirtschaftswun- der” zien, Amerika nam grote lasten op de schouders en waarlijk niet alleen door de oorlog in Vietnam. De VS hebben heel veel aan ontwikkelingshulp gedaan en doen dat nog. Hierbij komen dan nog de interne spanningen in de economieën van de diverse landen. De inflatie tast de waarde van een geldeenheid aan en ver stoort dus de wisselkoersverhoudingen. Het zou geen probleem zijn wanneer de inflatie overal even sterk of, vanwege de andere gevaren, overal even gering was. De inflatie in Engeland heeft nu tot een nieuw wantrouwen van het pond en tot een nieuwe verstoring van de economi sche krachtsverhoudingen tussen Enge land en de rest van de (westerse) wereld geleid. De conclusie uit dit alles is even een voudig als triest: zolang de interne pro blemen van de landen en met name de inflatie de economische krachtsverhoudin gen verstoren zullen monetaire crises tel kens weer optreden. Lapt men de overeen komst van Bretton Woods nu, dat wil zeggen in de niet al te verre toekomst, weer op dan zullen ongetwijfeld tezijner- tijd weer spanningen en dus de noodzaak van nieuwe aanpassingen zich aandienen. 1. Jaap Kramer en Wim de Bruyn „Watersport van A-Z” (De Boer) 2. Kim „Liefde is (Teleboek) 3. Theo Thijssen „Kees de Jongen” (De Boer) 4. Jaap ter Haar „Geschiedenis van de Lage Landen”, per deel (Fibula-Van Dishoeck) 5. M. J. Brusse „Boefje” (De Boer) 6. Pierre Massoni ..Paspoort voor de slanke Hjn" (Van Dishoeck) 7. Els van Limburgh en Kathinka de Monchy „Fondue en barbecue” (Van Dishoeck) 8. Simone de Beauvoir „De Anderen” (De Boer) 9. Dr. A. A. A. Terruwe „Geloven zonder angst en vrees” (Romen) 10. Dick Laan „Pinkeltje in Madurodatn” 5,95 (Van Holkema Warendorf) (verkrijgbaar in elke boekwinkel) 15 gulden, terwijl de KNSM zelfs bijna de 200 gulden naderde na vorige week op ruim 180 gulden te zijn geëindigd. Uit het bedrijfsleven kwam het bericht dat de regering met werkgevers en werk nemers is overeengekomen de problemen te verschuiven tot oktober en de dan bekend zijnde begroting te toetsen aan het streven in 1973 geen reële loonsverbete ringen door te voeren, om zo doende de inflatie te beteugelen. Duidelijk was het voorts dat het met de vermindering van de werkloosheid nog altijd niet wil vlot ten. Ook hier zal gewacht moeten worden tot in het najaar, als de nu toegezegde steunmaatregelen hun invloed zullen krij gen. Het meer engere bedrijfsnieuws was verdeeld. Leidse Wol heeft een uitstekend jaar afgedraaid en het hierdoor verhoogde dividend leidde tot een koersstijging van 380 procent tot 400 procent. De eveneens in de textiel werkzame Macintosh zag op gunstige verwachtingen in het lopende jaar de koers na dividenduitkering met 10 gulden stijgen. Bols was echter minder overtuigd van een goed jaar, hetgeen de koers aanvankelijk onder druk zette, wat later evenwel kon worden weggewerkt. De EMS kwam weer eens in het licht door nieuw kabaal over de Scheveningse bezittingen van dit concern. Opnieuw werd de buitenwacht nauwelijks iets wij zer. Maar het uiteenvallen van een club van liefhebbers voor de bezittingen van de EMS en de aangekondigde opbouw van een andere groep, kostte het aandeel toch een verlies van twee gulden. Voor de rest van de lokale markt was het eigenlijk allemaal herstel wat de klok sloeg. Van Berkel trok op van 290 tot 340 procent, KNP van 220 procent tot bijna 250 procent, AMEV en de ACF circa zeven gulden. Veneta en de KVT: elk circa 25 punten. Forse aanhoudende vraag was voor Hoek Zuurstof voldoende van 690 procent op 720 procent te komen. Voor Hogenbosch Schoenen van 200 op 240 procent. En voor de Friesch-Groning- sche Hypotheekbank van 750 op 800 pro cent. Elsevier verloor rond tien gulden. De NBM die kortgeleden op de beurs werd geïntroduceerd, leed onder winstnemingen en zakte zes gulden in. De obligatiemarkt had een rustige maar vrij positieve week. Het koerspeil trok licht aan en ook het buitenland kwam zich als koper melden, ondanks de zeer hoge prijs van de obliga- tiegulden. De rente van 7,5 procent voor overheidsleningen lijkt nu voorlopig wel verzekerd. De beurs sloot in opgaande lijn. Slotkoersen Eer gisteren 40354 34 31% 52% 223% 35 21% 38% 111% +5% 58% 50% 7454 44% 3254 36% 9% 13% 17 29% 52% 3654 DEN HAAG Omdat de Tweede-Ka- merfractie van de PvdA niet gelukkig is met de door staatssecretaris Scholten van Financiën voorgestelde regeling voor de fiscale oudedagsreserve voor zelfstandigen, is zij gekomen met een alternatief plan: een nationaal pensioenfonds, dat zijn fondsen in belangrijke mate belegt in het midden- en kleinbedrijf. Aldus is geble ken uit de inbreng die de PvdA-fractie vrijdag geleverd heeft voor het schriftelij ke voorlopige verslag over het voorstel. Dit voorstel komt er in grote trekken op neer dat zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf en in de landbouw belasting vrij in hun bedrijf of onderneming gelden kunnen reserveren ten behoeve van oude dagsvoorzieningen. De fractie van de PvdA heeft in haar Inbreng een aantal bezwaren opgesomd tegen het voorstel. De zelfstandigen met hoge inkomens, zo wordt gezegd, ontvan gen een overbodig extra voordeel. Mensen met een inkomen tot 30.000 hebben meer te verwachten van een volksverzekering tegen arbeidsongeschiktheid, een algemene volksverzekering tegen ziektekosten, in voering van verplichte bedrijfs- of be roepspensioenfondsen en de opbouw van een aanvullend volkspensioen. Dit laatste aldus de PvdA, geldt ook voor loontrek- kenden. Een ander nadeel ziet de PvdA-fractie in het feit dat bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd de gelden voor de oude dagsreserve, die in de onderneming zijn belegd, moeten worden vrijgemaakt. Ter verdediging van het alternatieve pain voor het nationale pensioenfonds zegt de PvdA het volgende: „Werken grote ondernemingen over het algemeen niet met naar verhouding meer vreemd vermogen? Zou het midden- en kleinbe drijf zich niet aan een dergelijke verhou ding kunnen aanpassen, zodra risicosprei- ding door een nationaal fonds is gewaar borgd? Het voordeel van een zodanige constructie boven het wetsontwerp is hierin gelegen, dat vermogensbehoefte en winstgevendheid niet noodzakelijkerwijs in de pas behoeven te lopen.” De Tweede-Kamerfractie van de WD heeft in haar inbreng onderschreven het geen de regering in de toelichting bij het voorstel stelde, namelijk dat op dit mo- Glsteren 2954 16% 31 4% 4554 30% 31% 44% 1954 42 47 17% 28% 2354 30 62% 25% 37% 16354 137=4 6654 7454 ken, zelfs niet wanneer men betrekkelijk ruime marges aanhoudt. Zoals bekend zijn in december bij het monetaire akkoord van Washington, waarbij de dollar deva lueerde, de marges de bandbreedte vergroot. Welnu hier heeft men het dilemma en de discussie. De heer Barre bepleitte deze week in het Europese parlement dat de EEG-landen vasthouden aan hun onder linge wisselkoersverhoudingen, hetgeen nu met kunst- en vliegwerk is geschied: Ita lië kreeg een aparte regeling. Tegelijker tijd achtte Barre het niet uitgesloten dat de EEG-valuta’s gezamenlijk gaan zweven ten opzichte van de dollar, als er tenmin ste geen andere oplossing voor de mone taire wereldproblemen wordt gevonden. De situatie kan dus ook leiden tot econo mische blokvorming, die in het algemeen de wereldhandel ook niet bevordert. De vaste wisselkoersen van de zes EEG- landen en na 1 januari 1973 dus van tien EEG-landen, wil Barre gehandhaafd zien omdat zij een eerste stap zijn op de weg naar de monetaire en economische unie. Maar zolang die economische unie er niet is, dat wil zeggen de economische politiek in de EEG-landen niet is geharmoniseerd en dus de inflatietempo’s verschillen, is het handhaven van vaste wisselkoersver houdingen moeilijk. De praktijk heeft het geleerd: mark en gulden revalueerden bij gelijkblijvende valuta’s van de overige EEG-landen. Met andere woorden: vaste wisselkoersverhoudingen moeten niet de eerste stap, maar de laatste zijn op de weg naar een economische en monetaire unie. Het Is maar hoe je het bekijkt. Het voordeel van vaste wisselkoersen is duidelijk. De handelaren op de wereld markt weten waar ze aan toe zijn. Bij van dag tot dag schommelende of zwe vende wisselkoersen weten ze niet wat de goederen die ze bestellen door koersver schillen bij levering zullen kosten. Het omgekeerde geldt voor leveranciers. Nu zijn er tegen deze risico’s wel maatregelen te nemen, maar dat maakt de zaak inge wikkelder en het kost geld.Met andere woorden: de wereldhandel is gebaat bij vaste wisselkoersen en dat geldt in ver sterkte mate voor de ontwikkelingslanden die het bij de opbouw van hun economie moeten hebben van de uitvoer van voor namelijk grondstoffen. Toen vorig jaar 15 augustus de dollar ging zweven tot 18 december en daarmee de overeenkomst van Bretton Woods in feite buiten werking was, liep de wereldhandel dan ook duidelijk terug. Ook nu verloopt de wereldhandel in grondstoffen moeilijker door het zweven van het pond sterling. Het is dus zaak om zo spoedig mogelijk weer tot een vaste wisselkoers voor het pond te komen en daarmee tot een herstel van het stelsel van Bretton Woods. Maar het is de vraag of het ooit, laat staan op vrij korte termijn tot deze oplossing komt. Want, zoals gezegd, het monetaire Dow Jonescijfers Industrie 938.06 4.07): Sporen 235.17 1.05): Nuts bedrijven 108.45 (onveranderd). Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van gis teren): AKZO (72): Hoog ovens (76.80); Kon. Olie 121.80 122 gl (122.10); Philips Maar zowel in Duitsland als in ons land is deze vrees ongegrond gebleken. Wel heeft de Nederlandsche Bank de steun aan de obligatiegulden die buitenlanders moeten kopen om tot aankopen op de obligatiemarkt over te kunnen gaan, inge trokken, hetgeen direct tot hogere koersen van rond 107 procent leidde. Een dergelij ke hoge prijs betekent dat buitenlandse liefhebbers onze obligaties 7 procent duurder moeten kopen dan ingezetenen, hetgeen zonder twijfel een krachtige rem betekent op te grote buitenlandse opera ties op onze kapitaalmarkt. Maar aandelen bleven tot dusver buiten schot en de beurs was er duidelijk door in zijn nopjes. De koersdruk voor Unilever hield evenwel aan. Hoewel aangenomen mag worden dat de devaluatie van het pond sterling tot circa 7 procent voor Unilever ongunstig werkt, meende men ter beurze toch ook bedrijfsmatige rede nen te zien voor deze druk. Het tweede kwartaal zou minder goed zijn verlopen, hetgeen het aandeel tijdelijk nog eens een verlies berokkende van vijf gulden. Daar na trad enig herstel in. Koninklijke Petroleum bleek zijn voor deel te doen met de zwevende munt van Groot-Brittannië en verbeterde de vorige week de al opgeklaarde positie nog eens met een winst van twee gulden. Ook voor de andere internationale fondsen was de week niet ongunstig, mede gesteund door een eveneens niet ongunstig Wall Street. Hier was de feestdag een gebroken week waardoor de omzetten tot uiterst geringe proporties werden teruggebracht. Maar wat er uit de bus kwam, viel erg mee. Voor Heineken was de week zelfs zeer goed, want het fonds wist de ingedeukte positie weer recht te trekken en van 285 gulden op circa 300 gulden te komen. Een krachtig herstel lieten ook de bankaande len zien met voor de ABN een winst van In ieder geval is duidelijk dat de EEG- landen niet gelijk denken over de concre te maatregelen in de huidige situatie. Frankrijk wil de dollarstroom indammen door deviezenmaatregelen, Duitsland wil eigenlijk een opener beleid. Om politieke reden heeft Frankrijk het in Duitsland Gisteren 404 3354 31’/» 52’/, 22% 34’4 2154 3854 108% 45% 58% 50’, 74% 44’4 32’4 36’,4 95* 13’4 17 29% 52% 36’4 Maar de algehele beurstendens was niet ongunstig en de lijn was over het alge meen weer omhoog gericht. Een grote opluchting was het voor de beurs dat de straffe ma*atregelen die Duitsland en vooral Zwitserland genomen hebben tegen het buitenlandse beleggingskapitaal, hier zijn uitgebleven. Dit te meer, omdat er even enige vrees was ontstaan dat de Nederlandsche Bank misschien ook een rem op buitenlandse aandelenaankopen zou gaan leggen, zoals die nu al weer ongeveer een jaar voor de obligatiemarkt geldt. De nieuwste belastingvoorstellen van staatssecretaris Scholten zijn intussen de nieuwste bron van irritatie bij de werken de jeugd geworden. Als ongetrouwden zullen de jongeren meer aan belasting moeten gaan opbrengen. De strafklas is voor grotere groepen jongeren nog verzw aard vergeleken bij de oude situatie, zo luidde een eerste analyse van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen. E' is dus meer dan voldoende reden voor het kabinet om aan de problemen van de jongeren te gaan sleutelen. Tens lotte worden ze over een paar jaar als mondige kiezers beschouwd, waarbij ze zich terdege zullen herinneren wie hen in de kou heeft laten staan. SHV-samen werking. De Steenkolen-Han- delsvereniging NV, Ruhrkohle AG. in Essen en August Thyssen Hutte AG in Duisburg-Hambom hebben tot samen werking besloten op het gebied van transport en overslag van massagoed. Deze samenwerking heeft gestalte ge kregen in twee vennootschappen, waar in SHV voor 50 percent en de twee Duitse ondernemingen ieder voor 25 percent deelnemen, alus een bericht van de SHV. Deze vennootschappen zijn Nederlandsche Rijnvaartvereniging bv, werkzaam op het gebied van het Rijn transport entransport- en handelmaat schappij „Steenkolen Utrecht” bv. die zich beweegt o het gebied van massa- goedovêrslag. UTRECHT. De zes EEG-landen en hun vier toekomstige partners zullen wat de monetaire verhouding betreft de ko mende weken en maanden een gevaarlijk leven leiden. Met deze uitlating deed Ray mond Barre, de vice-voorzitter van de Europese Commissie, het uitvoerend or gaan van de EEG dinsdag in het Europese parlement minder een voorspelling dan dat hij een triest feit constateerde. Het monetaire wereldbestel zit goed in het slop en de Europese Economische Ge meenschap ondervindt er de weerslag van. Dat blijkt niet alleen uit de nieuwe crisis situatie, waarbij het Britse pond sterling is gaan „zweven,” maar ook en vooral uit de discussie over mogelijke oplossingen. Waarom voldoet de overeenkomst van Bretton Woods niet meer? Het systeem is gegrondvest op een ster ke dollar. De wisselkoersen van de geld- eenheden van de diverse landen zijn in 1944 in een bepaalde verhouding tot de dollar gebracht. De dollar werd daarmee het centrum van het stelsel. De dollar op zijn beurt werd gebonden aan het goud: de prijs van één troy ounce, dat is ruim 31 gram, werd vastgesteld op 35 dollar. De VS waren te allen tijde bereid dollars tegen deze officiële prijs in goud om te wisselen. Daarbij was het goud indirect de basis van het wereldgeldstelsel. Sinds 15 augustus vorig jaar wisselen de VS echter geen dollars meer in goud om. Het systeem functioneerde goed zo lang de wisselkoersverhoudingen de reële eco nomische krachtsverhoudingen tussen de diverse landen, de VS daaronder begrepen, weergaven. Dat is jarenlang het geval geweest. Maar uiteindelijk traden ver schuivingen op in de economische krachtsverhouding. Men zou kunnen zeg gen dat in 1944 de economische kracht van de VS potentieel, op langer termijn, werd overschat en die van andere landen met Duitsland en Japan als belangrijkste voorbeelden, potentieel werd onderschat. De verschuivingen in de economische krachtsverhoudingen bij gelijkblijvende wisselkoersverhoudingen, een verschijnsel dat zich vooral in de laatste tien jaar voordeed, leidde tot een wantrouwen in de overgewaardeerde dollar en dus in een vlucht naar met name de ondergewaar deerde Duitse mark en in een later stadi um de Japanse yen. Dat leidde in 1961 al tot de revaluatie, de opwaardering van de mark en in het kielzog daarvan de Neder landse gulden. Duitsland en ook Japan hebben zich na de nederlagen van 1945 allengs ontwik keld tot economisch krachtige landen. In 1967 bleek het pond sterling overgewaar deerd het devalueerde. Sindsdien waren de monetaire crises schering en inslag. In december 1971 de valueerde eindelijk de dollar, maar mis schien met een te klein percentage, waardoor de dollar nog wordt gewan trouwd en onder druk staat. In december revalueerden opnieuw de mark en de gulden en revalueerde ook de Japanse yen Bretton Woods, zit goed in het slop. Er moet een monetaire hervorming komen. Daarover is vrijwel iedereen het al enige jaren eens, maar niet over de vraag hoe dat dan moet. Daarom is er nog niets van gekomen. IBM Int Harv. Int Nickel Int T. a. T Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br Stand. Old N. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westingh. Woolworth Een tweede zaak, waarover de jeugd zich nogal opwint is dat zij niet in staat wordt gesteld verder te leren, als zij geen werk heeft. Want alleen wanneer er een arbeidscontract is, kan op dit moment een leerovereenkomst worden gesloten om een vakopleiding te volgen in het kader van het leerlingstelsel. De toenmalige minister Ron) vink wilde daar verandering in bren gen en vroeg de Sociaal-Economische Raad om advies, dat er in 1970 kwam. De SER sprak zich uit voor ontkoppeling en adviseerde bovendien het scheppen van extra werkgelegenheid bij toenemende jeugdwerkloosheid. Maar ondanks het feit dat de SER de leerovereenkomsten bij het veroreken van het werkverband gehand haafd wilde zien, is het advies nog steeds niet omgezet in wettelijke maatregelen. In het maandblad „Jonge Handen” van de Werkende Jeugd heeft R. Groeneveld de regering-Biesheuvel een paar goede wenken gegeven, buiten de wens om het SER-advies ook praktische inhoud te ge ven Zo zou er een meerjarenplan moeten komen, gericht op de opvang van een groeiend aantal jeugdwerklozen. De over heid zou bovendien in overleg met het bedrijfsleven snel een groot aantal leer- lingwerkplaatsen moeten bouwen. Die in vestering wordt eens te meer zinvol ge acht omdat er voor de nieuwe vormen van onderwijs voor de werkende jeugd veel praktijkplaatsen nodig zijn. Ook zou de mankracht en de accommodatie bij vormingsinstituten, streekscholen en scho len voor lager beroepsonderwijs moeten worden uitgebreid. En tenslotte zou er op grote schaal aan voorlichting onder de werkende jeugd moeten worden gedaan, vooral waar het gaat om beroepskeuze en mogelijkheden. ment gediscrimineerd wordt tussen zelf standigen en loontrekkenden met name op het terrein van de oudedagsvoorziening. De WD heeft meegedeeld bereid te zijn er aan mede te werken dat zo spoedig mogelijk, namelijk al in 1972, een begin wordt gemaakt met de opheffing van de gesignaleerde discriminatie. In een gezamenlijke inbreng hebben de Tweede-Kamerfracties van KVP, ARP en CHU erop gewezen dat nu een begin wordt gemaakt met een bestaande duide lijke achterstand weg te werken, die in fiscaal opzicht bestaat in de behandeling van zelfstandigen. De fracties zullen er alles aan doen om de voorgestelde rege ling volgend jaar van kracht te laten zijn. heeft de regering nog steeds niets gedaan om de financiële positie van de jongeren te regelen om te voorkomen dat velen met medewerking van hun ouders, de partiële leerplicht ontduiken De moeilijk heid is dat de werkgevers ten aanzien van de betaling van de onderwijs- of vor- mingsdag niet één lijn trekken. De ene betaalt hem wel en de ander weer niet en daarbij wordt bovendien onderscheid ge maakt tussen jongelui die een vormings instituut bezoeken en anderen die een vakopleiding volgen. Het monetaire wereldbestel is sinds de overeenkomst van Bretton Woods (een stad in de VS) van 1944 gebaseerd op vaste wisselkoersen, waarbij kleine schommelingen zijn toegestaan de zo genaamde bandbreedte In geval van „fundamentele onevenwichtigheden” be staat de mogelijkheid om in overleg met het in 1944 in Bretton Woods opgerichte Internationale Monetaire Fonds de wissel koers van een geldeenheid te veranderen, dat wil zeggen te devalueren of te revalu eren. Een zwevende koers, zoals nu van het pond sterling, past niet in dit stelsel. Zou men echter op korte termijn een nieuwe officiële wisselkoers willen vast stellen, die een stuk beneden de huidige zwevende ligt, dan zou dat op sterke weerstanden stuiten bij met name de EEG-partners, omdat dit de concurrentie kracht van de Britse exporteurs teveel zal vergroten. Van Brits standpunt uit bezien, is er veel voor te zeggen om te wachten tot de koers van het pond aanzienlijk verder is gedaald voordat weer een nieu we officiële wisselkoers wordt vastgesteld. Tot zover de City Bank. Engeland zou goed doen orde op economische zaken te stellen en de inflatie te beteugelen.Maar dat geldt niet alleen voor Engeland. De Engelse economische problemen zijn ook die van de EEG, aangezien Engeland straks medelid is. De heer Barre besefte dat deze week heel goed: „We zullen gezamenlijk de schouders onder de ver grote Gemeenschap moeten zetten,” zo drukte hij het uit. Geen eenvoudige zaak. Dit betekent echter ook dat de inter- naationale geld- en handelswereld het systeem met argwaan zal blijven volgen. En telkens weer uit zwakke of zwak geachte valuta zal vluchten in sterke of sterk geachte. Deze „speculatie,” die overi gens voor het overgrote deel niets anders is dan een zich indekken tegen mogelijke risico’s en die op zich niets misdadigs heeft, versterkt en versneld de crises. Het is al met al niet verwonderlijk dat nu de idee naar voren komt van een „systeem” zonder vaste wisselkoersen, maar met zwevende koersen. De Ameri kaanse First National City Bank vertolkte deze week in haar maandelijkse nieuws brief deze gedachte. Dat stelsel kon wel eens dichterbij zijn dan het merendeel van de mensen denkt, aldus deze bank. Het is vandaag de dag niet meer de vraag of wisselkoersen vast of zwevend kunnen worden gemaakt, „wij staan voor het feit dat zij flexibel zijn zelfs wanneer ze nominaal zijn gefixeerd,” zo wordt er terecht aan toegevoegd. Vaste wisselkoersen zijn inderdaad on verenigbaar met de vrije kapitaalsbewe- ging en het onafhankelijke economische beleid, dat tot verschillen in de graad van inflatie leidt. De wisselmarkten zijn te bewegelijk, te gevoelig voor mogelijke veranderingen in de wisselkoersen en zo ver vooruitziend dat zij op deze verande ring vooruit lopen. Daardoor kan, aldus nog steeds de Citv Bank, een svsteem van en voor UTRECHT De werkende jeugd wil opnieuw massaal in Den Haag gaan pro testeren als de regering-Biesheuvel niet op korte termijn met maatregelen komt tegen de stagende jeugdwerkloosheid. Er zijn al zo’n 30.000 jongelui onder de drieëntwintig jaar werkloos en de ver wachting is dat van de jongste golf van schoolverlaters er weer honderden zullen moeten ervaren dat er voor hen geen plaats is in het bedrijfsleven. Vooral de amper vijftienjarigen die de lagere tech nische school of de huishoudschool heb ben afgelopen en hun eerste baantje zoe ken zullen een geestelijke opdoffer krij gen constateert H. Groeneveld van „Wer kende Jeugd”. En als ze al ergens terecht kunnen, worden ze maar al te vaak misbruikt als de goedkoopste arbeids krachten die er maar te vinden zijn. wereldbestel en dus de overeenkomst van krachtsverhoudingen hebben allerlei oorza- strikt vastgelegde koersen niet meer tyer- 129.50 gl (139); KLM (106.30). 33%

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11