Met bloed en modder bedekte Ocana Zoetemelk doodsbang gevaarlijke afdaling FALENDE VAN IMPE ZIET POSITIE ALS KOPMAN BEDREIGD DOOR ZIJN PLOEGGENOOT HEZARD MOR GEN NA MIJ TWEEDE IS” „IK BEN BENIEUWD WIE ER 1 Ji U w in Thevenet met Merckx bij de favorieten v IMl n DUYNDAM EN KOEKEN NAAR HUIS Santy blijft in ziekenhuis M ini-wereldcup voor Brazilië IV F In de Tour 10 .1 r - JÊ. I Klein TheïTL MAANDAG 10 JULI 1972 4* 175 km Grote afwezige ■R. COLOMIERS Ql Weer goed maken Naar ziekenhuis het ziekenhuis. Vandaag pas wordt beslist of hij weer op de fiets mag. (Van onze sportredactie) i (Van onze sportredactie) 1500 1000. 500 Op de top van de Aublsque had (Van onze sportredactie VAN IMPE EF Silver Later zou hij, voor hij zich met zijn vrouw op zijn hotelkamer liet insluiten, zeggen: „Dit was opnieuw een verschrikkelijke dag voor mij. Eerst kreeg ik een lekke band en toen ik bijna bij de kopgroep terug was, vielen we. Maar de Tour is nog niet gereden. Ik ben benieuwd wie er morgen, na mij, tweede wordt.” PAU. De zevende etappe van de Tour de France kostte een Spaans journalist bijna een arm. De man had het lef om de geadoreerde Luis Ocana aan te spreken, nadat hij zich besmeurd met een rood-zwart mengsel van bloed en modder in de ploegleiderswagen van BIC had geworsteld. Senor Ocana was echter niet te spreken; hij gilde zijn chauffeur huilend toe te vertrekken en trok woest de deur dicht. Een fietswiel, geklemd tussen het portier, redde de arm van de reporter, die nog half in de wagen stond, terwijl de chauffeur al plankgas gaf. Met gierende banden ging Ocana af. Eén voor één kwamen ze terug, Zoe temelk, Gimondi, Poulidor, Van Impe en een zestal anderen, die Santy en David inliepen. De moedige David, dagelijks in het voorste gelid te vinden en gisteren met Santy na 37 kilometer al de grote gangmaker, vertelde later: „Ik had ge hoopt dat ik nog iets van mijn voor sprong tot aan Pau had kunnen hou den. Maar toen Santy moest lossen, was het gauw gedaan.” Met de narig- 'St.-Lys lieumes riem 320431 11-7-1972 9eRIT Ares PAU. Röntgenfoto’s hebben uitge wezen dat Alain Santy, zondag bij zijn val op de Aubisque, een beschadigde nekwervel heeft opgelopen. De Frans man, die per helikopter naar het zieken huis in Pau werd vervoerd, zal daar voorlopig nog moeten blijven. Terwijl de mist de renners het uit zicht ontnam en de met bakken uit de hemel gutsende regen fietsen vrijwel onmogelijk maakte, vond op de gedeel telijk met sneeuw bedekte hellingen van de Aubisque de eerste grote selec tie van deze ronde plaats. Met bossen tegelijk vielen de zwakkere broeders terug. In de jacht op de twee koplo pers waren het slechts de allersterk- sten die overeind bleven. Yves Hezard leek zich zondag op dat punt nog geen illusies te maken. Hoe wel hij met zijn ritoverwinning en de derde plaats in het algemeen klasse ment (op 1.21 min. van Guimard) veel betere papieren heeft dan zijn tegen strever (die al 10.49 min. op de leider achterligt), verklaarde hij gisteren na aankomst in Pau op de vraag waarom hij in de kopgroep geen zwaar werk had verricht: „Ik moest aan mijn kop man (Van Impe) denken.” Lucien van Impe is door de dubbele tegenvaller in de eerste tourweek zwaar aangeslagen. Hij zegt: „Alles leek ideaal voor mij. Ik reed een beter voorseizoen dan vorig jaar. Terwijl ik alles op de Tour de France zette, werd ik toch nog tweede in de Ronde van Romandië, derde in de Dauphiné Liberé en vijfde in de Midi Libre. Bovendien bleef de hele Kas-ploeg weg, wat voor mij natuurlijk erg gun stig was. Ik kwam daarom met goede hoop naar Angers en nu gebeurt dit. Het is ongelooflijk hot ik vorige week in die vlakke rit de slag heb kunnen missen.” De 25-jarige Belg, vorig jaar derde in de Tour en winnaar van de Berg prijs, had zich in het weekeinde al verzoend met de vorige week opgelo pen achterstand. Van Impe: „Ik had alles nog goed kunnen maken als ik in de Bergen niet meer had verloren. Vandaag was pas de eerste dag in de Tour waarop duidelijk zou worden hoe de verhoudingen eigenlijk liggen. Voor mij is dat nu wel erg ongunstig uitge vallen. Ik wil nog voor we de bergen uit zijn, alles weer goedmaken. Ik zal alles op alles zetten om een etappe te winnen. Een ritzege, dat heb ik min stens nodig om weer wat moraal op te doen. Want daar is niet veel meer van over.” Lucien van Impe durft er niet aan te denken dat hij zonder palmares naar huis zou moeten. „Ik voel me verplicht PAU Voor Lucien van Impe stond er zondag meer op het spel dan sen goede klassering in de zevende etappe. Hij reed niet alleen om zijn misser van afgelopen woensdag goed te maken, maar streed tegelijkertijd om lijfsbehoud in zijn eigen ploeg. Sinds de mislukte ouverture van de Belg, die in de vierde rit de beslissende ontsnap ping miste, terwijl zijn ploeggenoot en concurrent in de strijd om het kop- manschap Yves Hezard zich wél bij de koplopers voegde, stond zijn eerste plaats in het team van Solonor op losse schroeven. Zondag werd zijn po sitie nog wankeler. Want de 24-jarige Hezard slaagde er niet alleen voor de tweede keer in om met Merckx mee te komen, maar ging in Pau, waar overi gens geen bonificatie te verdienen was, bovendien nog als eerste over de eind streep. Van Impe realiseert zich terde ge in welke moeilijke positie hij door dit koersverloop is gemanoeuvreerd. Hij zegt: „Er zal binnenkort toch een beslissing over het kopmanschap geno men moeten worden. Ik hoop dat Jean Stablinski (zijn ploegleider) daar nog een paar dagen mee wacht, dan heb ik tenminste nog een kans om terug te komen.” Bijzonder tevreden over het verloop van de zevende rit toonde zich uiter aard Joop Zoetemelk. De koploper van Flandria, die op de laatste kilometers ook een lekke band kreeg, maar zijn achterstand die hij woensdag op Ocana gisteren in ieder geval iets goed van de achterstand die hij wonsdag op Ocana opliep. Zoetemelk: „Dat ik op de Au bisque niet met de besten omhoog kon, vind ik niet zo heel erg. Ik wist dat er nog een lange afdaling volgde, waarop ik terug zou kunnen komen. De toe komst ziet er tenminste nu weer wat beter uit. Ik krijg weer hoop op een goede plaats in het algemeen klasse ment en misschien de leiding in het bergklassement.” zard en mij ligt dat anders. Wij zijn allebei nog jong. Het is voor ons nood zakelijk dat we deze Tour zo goed •nogelijk rijden. Als wij niets klaar zouden maken, dan is het publiek ons over drie dagen weer vergeten.” Het frustrerende van deze situatie is voor Van Impe de wetenschap dat hij zelfs sterker dan in de drie voorgaande Touren aan de start is gekomen. Zijn verzorger, de Nederlander Jan Heil, bevestigt dat. Hij zegt: „Hij rijdt ge makkelijker dan vorig jaar. Het is volgens mij ook geen fysieke kwestie Van Impe is nog nooit helemaal uitge put geweest. Zelfs toen iedereen twee jaar geleden na de beklimming van de Ventoux om zuurstof smeekte, stond hij nog fris lachend de pers te woord Mijnheer had zich niet helemaal gege ven. Hij had liever nog wat kilome tertjes gehad. Dat is toch geen goed teken.” En dan tot Van Impe: „Denk erom, als jij de komende dagen niet aan de finish om een draagbaar schreeuwt, dan ben je voor mij de meest waardeloze veht die er rond loopt.” Van Impe lacht wat schuchter. Hij weet dat de geroutineerde Hollander gelijk heeft. Van Impe::Ik doe nu alles om verder te komen. Ik ga aanvallen En ik zal doorgaan, wie er ook met me meesprint. Ik zal rijden -met Zoete melk, met Merckx of met Ocana. De Tour is nog niet afgelopen. Volgens mij komen er nog drie grote slagen: op de Ventoux, op de Merlette en op de Revard, wanneer de finish steeds bo ven op de berg ligt. Pas als die ritten gereden zijn, zal men over Van Impe kunnen oordelen.” Bernard Thévenet, bij de favorieten in de Tour gestart kwam - na een zware val - uitgeput aan de finish ver achter Merckx. Hij moest voor een onderzoek naar het ziekenhuis. Vandaag pas wordt beslist of hij weer op de fiets mag. Wilfried David, die Santy na 138 kilo meter loste, nog 4.05 min. voorsprong op Merckx en Ocana, die niet alleen iedereen, inclusief Zoetemelk, Van Im pe, Thévenet, Hézard, Poulidor en Gui mard uit het wiel reden, maar elkaar bovendien onophoudelijk dwars zaten. David kreeg een lekke band. Zijn ploegleider was de grote afwezige. Weg was de moeizaam verworven voor sprong. tegenover mijn supporters om in deze Tour nog wat te doen.” Het zou toch verschrikkelijk zijn als ik als verliezer terugkwam, terwijl ik van tevoren heb aangekondigd voor de gele trui naar de Tour te zullen gaan. De supporters thuis verwachten veel van me. Ik zal de komende dagen iets presteren, an ders durf ik ze niet meer onder ogen te komen. Als ik de bergen uitkom, zonder een ritoverwinning of een goede plaats in het klassement, dan stap ik onherroepelijk af”, aldus Van Impe. Minstens even vernederend zou de energieke Vlaming het vinden om als beschermd renner bij Sonolor ont troond te worden. Hij vervolgt: „Het zou me erg zwaar vallen om voor Hezard te moeten rijden. Ik geloof niet dat Stablinski dat direct zal doen. Veronderstel dat Hezard een slechte dag krijgt, dan zouden wi op slag alles kwijt zijn Het is beter dat ik voor alle zekerheid toch ook voor mijn goede plaats in het algemeen klasse ment blijf vechten.” Van Impe verkeert tot zekere hoogte in dezelfde penibele situatie als Pouli dor. De oude Fransman ging ook als kopman (van de GAN-Mercier-equipe) van start. Maar dooi het abnormaal sterke rijden van zijn 11 jaar jongere ploeggenoot Cyrille Guimard, die giste ren weer de gele trui behield, was het predikaat van kopman voor hem tot nu toe slechts een farce. Van Impe: „Toch ligt het in onze ploeg nog veel moeilijker. Poulidor is een oude renner, die alles al heeft meegemaakt. Hij is hier al enorm po pulair en dat zal onder alle omstandig heden ook, ondanks het succes van Guimard wel blijven. Maar met He- Zijn gedachten gingen gisteravond ongetwijfeld terug naar de verschrik kelijkste dag van de vorige Tour de France, toen hij onder helse omstan digheden op de Col de Mente onderuit ging en zijn wedstrijd moest beëindi gen. Gisteren waren de weersomstan digheden op de eerste berg van de eerste categorie in deze ronde, de Au bisque (ruim 1700 meter hoog), niet veel beter. Zelfs bij de start van de etappe was het nog niet zeker of de karavaan wel kon passeren. De hele nacht door was het water uit de hemel gestroomd, en had de enige smalle weg in een wild stromende modderbeek veranderd. RIO DE JANIERO. Brazilië heeft het toernooi om de mini-wereldbeker in eigen land gewonnen. In de finale, die zondag in Rio de Janeiro werd gehouden, versloegen de Brazilianen het elftal van Portugal met 10- Het enige doelpunt werd in de 89ste mi nuut gescoord door Jairzinho. Joegosla vië is derde geworden bij het toernooi om de mini-wereldbeker in Brazilië. Joegoslavië is derde geworden bij het toernooi om de mini-wereldbeker. Zondag versloegen de Joegoslaviërs in Rio de Janeiro Argentinië met 42. De doelpunten werden gemaakj door Ba- jevic (26ste en 82ste minuut), Katalins- ki (37e minuut) en Dzajic (61ste mi nuut) voor Joegoslavië en door Prindist (strafschop in de 60ste en 89ste mi nuut) voor Argentinië. Toen de hoofdmacht, voorafgegaan door de vluchters Wilfried David en Alain Santy, die de beklimming met een voorsprong van 7.45 min. begon nen, aan de voet van het Pyreneeën- monster arriveerde, hing er nog steeds een dreigend zwart wolkendek om de top. De toestemming voor de beklim ming kwam echter af, en daarmee begon voor de meute een eindeloze lijdensweg. PAU. Tweeënzeventig journalisten hebben meegedaan aan een pool, waar bij de renners, die bij de eerste vijf in het eindklassement zullen eindigen, ge raden moesten worden. Zonder uitzon dering kozen zij voor Merckx en The- venet (vóór diens valpartij uiteraard), met Ocana (68 stemmen) als een goede derde. Poulidor werd vierde (56) en Zoetemelk vijfde met 54 stemmen. heid van die lekke band was het toen helemaal gedaan met David. Het was echter niet zo zeer zijn terugval, als wel die van de overige coureurs in zijn gezelschap, onder wie niemand minder dan Van Impe en Thévenet, die verwondering wekte. Van Impe: „Ik reed vandaag helemaal niet goed. In de beklimming had ik al moeten lossen wegens kramp. Het ging gewoon te hard voor mij.” De beslissing leek gevallen. Aan kop handhaafde zich een groep, waarvan de samenstelling (Merckx, Ocana, Hézard, Guimard, Poulidor, Gimondi en Zoete melk) borg stond voor een consolidatie van de voorsprong. Ook Ocana concen treerde zich al op de finale, totdat een lekke band hem dwong te stoppen. Het verlies was gering: 35 seconden. De Spanjaard kreeg weer snel aansluiting bij de uit de kopgroep teruggevallen Ward Janssens, Thévenet en Santy- en joeg het groepje tot op 150 meter van de leiders, „Het was Merckx”, zou Joop Zoetemelk verklaren, „die het eerst ging rijden toen Ocana een lekke band kreeg. Ik ging ook goed mee, al was ik wel doodsbang in die afdaling.” De schijnbaar onvermijdelijke her groepering kwam echter niet tot stand, want op het moment dat Ocana aan zette voor het laatste sprongetje, vloog hij op het gladde, met kleine steentjes bezaaide wegdek onderuit en kreeg de overige coureurs van de groep over zich heen. Op Santy na, die met de helikopter naar het ziekenhuis werd gebracht in Pau, was iedereen weer snel in het zadel. Maar een achterstand van één minuut op zo’n sterke kopgroep is veel. Te veel voor Ocana, die al het werk in het achtervolgende groepje alleen moest opknappen. Op de laatste kilo meters reed hij de overige leden van het gezelschap nog wel los, maar kon daarmee niet voorkomen dat hij pas op 1.49 min. van ritwinnaar Hézard arri veerde. BIC-ploegleider Maurice de Muer: „Wat er vandaag met Luis Ocana is gebeurd kan natuurlijk vergaande ge volgen hebben voor het verdere ver loop van dpze Tour de France. Al geloof ik niet dat zijn moraal hierdoor gebroken zal zijn.” Le Fousseret iCazères Cap Blanc pSt.-Girons .JWIÊT BASPET LUCHON Ufa/ PAU. Zoals te verwachten was heeft Goudsmit-Hoff gisteren de eerste coureurs verloren. Lang voor de eerste berg stapte Leo Duyndam van de fiets. Kees Koeken was de tweede Nederlan der die eraan moest geloven. Hij kwam veel te laat over de eindstreep in Pau en werd van de deelnemerslijst ge schrapt. De overige Nederlanders volbrachten, zij het uitgezonderd Tabak en Zoe temelk met grote achterstand, de eerste bergrit. Wagtmans verklaarde aan de eindstreep: „Die afdaling was wel wat voor mij geweest. Maar ik kwam al zó laat boven, dat het weinig zin meer had om veel risico in de afdaling te nemen. Ik ben in een groepje van 15 man naar beneden gegaan.” Gerard Vianen, tot zondag de best- geplaatste Goudsmit-Hoffman, verloor het contact door een lekke band. Hij zegt: „Ik moest zelf een nieuwe band omleggen. Ik was bang dat die te wijd was, daarom durfde ik bijna niet te dalen. Ik heb later van een andere ploegleider een nieuwe gekregen.” ■PWTET-u>-ë- 0'ASPET

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11