Uitstekende derde dan Nederlandse clubteam plaats voor Laga OL YMPISCHE PERSPECTIE VEN VOOR ROEIPLOEG OP ROTSEE Henk Poppe bewees in Assen München-selectie is terecht Winkler toch kandidaat Fischer vindt de vis op Ijsland tenminste lekker 1 I I Olympische springequipe „Nationale” achten sterker Frans succes compleet in zeilrace Dusseldorp zeer sterk op Bosbaan Winst voor Fittipaldi Jeugdploeg succesvol Roeiresultaten van de Rotsee Belgische zege in Schinnen De Wolff overleden Etappezege voor Van de Burg in Joegoslavië Joegoslaaf Veljko won Capri-Napels 1\ 1 f AANDAG 10 JULI 1972 MA e ei ■i iH hhh O. Oost-Duitsland HENK POPPE F keerde Die eerste drie plaatsen in de finale zijn derhalve inzet van een onderling gevecht tussen Oost- en West-Duitsland, alsmede Rusland. Die strijd in het grote prestigdu- el verliep zondag in het voordeel van de Oostduitsers, die een halve lengte voor sprong op de acht van Karl Adam had den. Voor Aegir was er een knappe vierde plaats, voor Nereus een vijfde positie. ASSEN Op overtuigende wijze heeft Henk Poppe de kritiek op zijn verkiezing in de Olympische wielerselectieploeg ge logenstraft. De crack uit Ntfverdai, die on geveer drie maanden wegens ziekte uit de roulatie is geweest, maar toch door Joop Middelink in de selectieploeg was opgeno men, heeft in de Drentse Dorpenomloop, een klassieker over 150 kilometer, laten zien dat zijn verkiezing ongetwijfeld ge rechtvaardigd is. Hij maakte deel uit van een kopgroep van vijf renners, die zich bij Laaghalen, ongeveer zes kilometer voor het einde, van het sterk verbrokkelde peloton had losge- pas maandag terug zal komen, zei bij zijn vertrek dat hij zich niet zou bemoeien met de praktische gang van zaken, de keuze van het bord en de lichtinval. „Dat laat ik over aan Bobby. Voor mij maakt het geen verschil”, aldus de 35-jarige wereldkampioen. De Ronde van Joegoslavië werd uitein delijk gewonnen door een andere Rus, Joe- ri Lavroesjkin. Deze had voor gisteren al de leiding in het algemeen klassement, maar verstevigde deze positie door gisteren als tweede te eindigen in de 121 km lange rit van Triëst naar Pula. De beste Neder lander in het eindklassement werd Cees van Dongen met een zesde plaats. Van Dongen won daarnaast het puntenklasse ment. In het ploegenklassement eindigde Nederland als vierde. Poppe aan zijn wiel. Voor de rappe Nijver- daller was het toen geen probleem als eer ste weer in Assen terug te keren. Met duidelijk verschil liet hij Arie Has- sink, Jan Aling en Kees Priem achter zich. Fedor den Hertog kwam twee seconden achter dit viertal binnen. Een groot succes dus voor Joop Midde link, want allen behoren tot zijn selectie ploeg. Reeds voor het toernooi in Aken liet Schridde zich in de volgende zin uit „als er over mijn persoon bedenkingen bestaan, dan rijd ik niet in München. Het publiek heeft mijn vele strafpunten van Mexico nog niet vergeten. Een tweede Mexico kan ik niet hebben, wil ik tenminste nog tien jaar in het zadel zitten”. Alwin Schockemöhle bleef met zijn derde plaats, die hij met nog vijf andere ruiters moest delen, wederom enigszins onder de maat. „Ik heb The Robber een jaar te laat gekregen. Volgend jaar is hij zover, dat hij op het allerhoogste niveau mee kan komen, ckemöhle. Zo echter wil ik niet voor honderd duizend mark in München uitkomen”, aldus Scho li n n b v c I c t z I I DEN HAAG Zaterdagmorgen is in het Rode Kruis-ziekenhuis te Den Haag aan de gevolgen van een hartaanval overleden de sportjournalist Leo de Wolff (64 jaar). Als sportredacteur van het bureau Vaz Dias (192635), chef-sport van het ANP (19351956), publiciteitsfunctionaris van de Nederlandse Sport Federatie en laatselijk hoofdredacteur van Neerlands Voetbal en publiciteitschef van de KNVB was De Wolff een mensenleeftijd met de sportbe oefening in Nederland verbonden. Hij was erelid van de Nederlandse Sport Pers. oen is en in München zijn eerste Olympi sche titel wil grijpen, voor laten. Van start tot finish heeft de Lagavier het spel op voortreffelijke wijze meegespeeld. Met West- en Oostduitsland beheersten de Delftse studenten de race, waarin ook al reputaties werden geknakt. De Russische formatie, goed voor brons in de Deense hoofdstad, werd uiterst regelmatig naar een zevende plaats geroeid. Met negen seconden achterstand op Laga. I HMI I Lichtelijk teleurstellend is wellicht de vijfde plaats van Luynenburg en Stokvis (Nereus) bij de ongestuurde twee. Juist in dit boottype echter is het jonge talent duidelijk in de aanval, getuige de zege onder meer die de nieuwe Oostduitse twee Brietzkemagerl op hun gerenommeerde landgenoten Klaten Gomy boekten. Voor Luttikhuizen en Kift was er eveneens een vijfde plaats, met dit verschil, dat de Delftse twee met stuurman tot kort voor de finish het brons nog binnen bereik had. Overigens boekten de Nederlanders winst ten opzichte van hun prestatie in Kopenhagen, toen zij varende in de ach terhoede zesde en laatste werden. De Tsjechische Svojanovski-twee moest een heel wat minder prettige ervaring ver werken. Veroverden zij in de Deense hoofdstad nog zilver, in het geweld op de Rotsee gingen zij als zevende over de streep. Na de vier boten, die op de eerste dag zich rechtstreeks hadden geplaatst, bereik ten de overige zeven Nederlandse verte genwoordigers zaterdag via de herkansin gen de volgende ronde. De halve finales van zondagmorgen bevestigden evenals de series dat al hadden gedaan dat de Nederlandse kansen in de skiff en bij de vier zonder stuurman zeer klein zijn. Een van de maatstaven voor uitzending naar de Olympische Spelen is immers, dat de ploegen zich in een sterk bezette wed strijd als de Rotsee Regatta moeten waar maken. Zowel de Aegir-skiffeur Commies als Wegener Sleeswijk bleek in de morge- uren slechts tot de bescheiden achter hoedegevechten in staat. Dat gold ook voor de vier zonder stuurman van Nereus, die zevende werd. Asopos daarentegen miste een finaleplaats door minder dan een halve taf lengte tekort te komen. De Rotseeregatta maakte veel duidelijk ten aanzien van de samenstelling van de Nederlands Olympische ploeg. Op vijf van de zeven FISA-nummers heeft Nederland mogelijkheden. Bij de skiff en de vier zonder stuurman niet. „Na de nationale kampioenschappen op 29 juli stellen we de voordracht voor het Nederlands Olym pisch Comité pas op,” aldus roeibonds- Voorzitter mr. Udo Suermondt. NEWPORT De transatlantische solo- zeilrace is een dubbel Frans succes gewor den. Zaterdag rond het middaguur liep de Vendredi Treize met aan boord een teleur gestelde Jean Yves Terlain de haven van Newport binnen. Het grootste schip van de vloot (39 meter op de waterljjn) had zes tien uur langer over de oversteek gedaan dan de Trimaran van Alain Colas. SCHINNEN Roger de Vlaeminck heeft gisteren in Schinnen een internationale prof wegwedstrijd gewonnen. De Belg reed de 100 kilometer in 2 uur 22 minuten en 17 seconden. Hij had 20 seconden voorsprong op zijn landgenoot Marien en de oud- wereldkampioen Harm Ottenbros. De uitslag is: 1. R. de Vlaeminck (Belg) 100 km in 2.22.17; 2. Marien (Belg) op 20 sec.; 3. Ottenbros (Ned) z.t.; 4. E. de Vlae minck (Belg) z.t.; 5. Pintens (Belg) z.t.; 6. Serpenti (Ned.) z.t.; 7. Bracke (Belg) z.t.; 8. Steegmans (Belg) op 36 sec.; 9. Plankaert (Belg) op 38 sec.; 10. Claes (Belg) z.t. Winkler heeft door deze fraaie verrich ting veel van de kritiek, die zijn collega- ruiters de laatste tijd over hem gespuid hadden, ontzenuwd. Hij heeft hiermee zeer duidelijk zijn kandidatuur gesteld, voor een plaats in de Olympische springequipe voor München, die wel eens als volgt eruit kan zien: Gerd Wiltfang met Askan, Hartwig Steenken met Simona, Fritz Ligges met Robin en Winkler met Torphy. Zowel Igges als Hermann Schridde, even eens een van de Olympische kandidaten, kwamen niet in het kampioenschap van Aken uit. Beiden hebben in de landenprijs van vrijdag hun kandidatuur reeds heel duidelijk gesteld. Het gaat dan ook in de eerste plaats om de keus tussen Winkler en Schridde, van wie laatstgenoemde op de Olympische Spelen in Mexico echter volle dig faalde. HAAGBOOM Een Nederlandse jeugd ploeg heeft zaterdag tijdens een interna tionale junioren concours hippique in de Belgische plaats Haagboom een landen- wedstrijd gewonnen. De equipe bestond uit Emile Hendrix met „Palantin”, Frank Sloothaak met „Sarno”, Rob Eras met „Sandy Way” en Henk Noo^en met „Gon delier”. Het totaal aantal strafpunten be droeg 13%. De beste prestatie kwam op naam van Eras, die in de eerste manche foutloos bleef en in de tweede manche strafpunt kreeg. Groot-Brittannië ein digde als tweede met 16% strafpunten en België A werd derde met 26 strafpunten. de tweekamp al negen dagen vertraagd zal worden uitgesteld tot aan de terug keer van Schmid. De beide schaak-groot- meesters gaven geen aanleiding tot moei lijkheden. Fischer heeft inmiddels zijn riante villa, die hem door de IJslanders ter beschikking was gesteld, geruild voor de vier apartementen op de vierde verdie ping van het Loftlaithir-hotel, waar de Amerikaanse delegatie is ondergebracht. De kieskeurige Amerikaan vond de omge ving van de villa te rumoerig. Het is niet de eerste keer, dat Fischer zoiets doet. Hetzelfde gebeurde in Vancouver, toen hij tegen Taimanov speelde. In Buenos Aires, waar hij uitkwam tegen Petros jan, ver huisde hij, nadat hij in de lift van zijn hotel tegen het droevige gezicht van zijn Russische opponent had aangekeken. Fischer heeft zich vrijdag in de open baarheid gewaagd zonder dat iemand hem herkende. Samen met Cramer dineerde hij in een visrestaurant. „Wij hebben het erg fijn gehad”, aldus Cramer. „Fischer vindt de vis op Ijsland erg lekker. Vooral de gerookte zalm”. Zijn tegenstander Boris Spasski is in middels per vliegtuig afgereisd naar Noord-IJsland om de zalm, waar Fischer zo van houdt, te vangen. Hij deed dat op uitnodiging van de IJslandse schaker Froeystein Thobergson, die ook Fischer vroeg om mee te gaan. De Amerikaan sloeg de uitnodiging echter af, wegens de sabbath-rust. Als aanhanger van een Ca- lifornische secte. De hem omringende schaakboeken maken dan plaats voor zijn stereo grammofoon-installatie. Spasski, die De reeds als Olympische deelnemer vast staande Europese kampioen Hartwig Steen ken was in Aken de meest succesvolle springruiter met twee overwinningen en verscheidene ereplaatsen. Maandag zal er vegaderd worden over de samenstelling van de ruiterploegen (springen, dressuur en military), waarbij ook de tegenstanders van Winkler (Steen ken en Ligges aanwezig zullen zijn. Men zal van hen een duidelijk antwoord ver langen op de vraag, of zij bereid zijn met Winkler in een equipe voor de kansen in München te willen rijden. maakt. De afscheiding ontstond door een demarrage van Jan Aling, die daarvoor al ettelijke vluchtpogingen had ondernomen en terecht tot de strijdlustigste renner werd uitgeroepen. De sterk rijdende Aling nam 15 seconden, maar kreeg spoedig ge zelschap van Henk Poppe, Arie Hassink, Kees Priem en Fedor den Hertog, die daar na het tempo aangaf. Dit lag zo hoog dat Henny Kuiper en Jan Lenferink, die ook nog uit het peloton waren weggevlucht, net geen aansluiting meer konden krijgen bij de vijf vluchtelingen, van wie Den Hertog het eerst de eindsprint inzette met Henk TRIEST Sjef van de Burg heeft zater dag op de voorlaatste dag van de Ronde van Joegoslavië een verdienstelijke etap pezege geboekt. Voor de 156 km van Koba- rid naar Triëst had Van de Burg een tijd nodig van 3.33.28. Aan de etappe was een individuele tjjdrit over 26 km voorafge gaan, waarin Cees van Dongen als derde eindigde in 55.16 achter de Russen Sjara- foelin en Trisjin. AKEN. Hans Günter Winkler is zondag de grote triomfator geworden op de laatste dag van het internationale concours hippi que te Aken. Weliswaar moest hij in het uit twee manches bestaande zware spring concours om het kampioenschap van Aken de eer van de overwinning laten aan de reeds tien jaar in Europa wonende Brazi liaan Nelson Pessoa, van de Duitse spring elite reikte de omstreden Winkler het hoogst. Hjj bezette met zjjn paard Torphy de tweede plaats. Evenals Pessoa reed ook hjj foutloze parcoursen, doch een seconde tijdsoverschrijding in de tweede manche kostte hem een kwart strafpunt. NAPELS De Joegoslaaf Rogosic Veljki heeft gisteren de 19e editie van de zeewedstrjjd CapriNapels, die meetelt voor het officiële wereldkampioenschap lange afstandzwemmen, gewonnen. Hij legde de afstand in zeven uur, 32 minu ten en 50 seconden af. II (j had bijna elf minuten voorsprong op de Argentijn Ho race Iglesias en een kwartier op de Egyp tische amateur, Madi Mandour, „de kro kodil van de Nijl”. Hoewel de tijd van Veljko tien minuten beter was dan zijn tijd van vorig jaar, bleef hij juist drie seconden onder het re cord dat met zeven uur 32 minuten en 47 seconden staat op naam van de Italiaan Giulio Travaglio, die ditmaal niet aan de start kwam. Aan de race deden negen amateurs en zeven professionals mee uit elf landen. Twee van de deelnemers waren dames. Nederland was in deze race niet vertegenwoordigd. De vierde plaats van Paul Veenemans en Jan Bruyn bij de dubbel tweeën geeft al evenzeer vertrouwen voor de toekomst, temeer omdat het verschil met de Britten, die tweede werden, slechts 1,2 seconde bedroeg. En wat te zeggen van de achten? Daarin moet volgens traditie één of twee clubploegen het opnemen tegen combina ties van de buitenlandse grootmachten. West-Duitsland komt na vele proeven tot een „Renngemeinschaft” van zes vereni gingen. Bij Oost-Duitsland en Rusland zijn de selectiemethoden vrijwel dezelfde. I Voortreffelijk werk deed Laga in de grote finale bij de gestuurde vieren door een derde plaats op te eisen. En dat nog wel met een provisorisch gerepareerde boot. De Italianen hadden vrijdag door een onhandige manoeuvre op het boten terrein de vier van Laga beschadigd. Tijd voor een gedegen reparatie was er niet, zodat met pleisters de ergste schade werd hersteld. De Delftenaren moesten de Westduitse Bullenvier, die wereldkampi- AMSTERDAM Skiffeuse Ingrid Dus seldorp heeft bij de nationale kampioen schappen voor dames en lichte roeiers haar klasse bevestigd. Op de Bosbaan ver overde de Groningse dit weekeinde drie gouden medailles. Zij zegevierde in de skiff, de dubbelvier en de acht. In de finale van de skiff veroverde Loes Schut te van Het Spaarne een derde plaats. Bij de lichte roeiers liet Harold Punt zien dat hij in deze klasse veruit de sterkste roeier is in de skiff. De uitslag is: 1. Henk Poppe (Nijverdal) de 150 km in 3.25.26; 2. Arie Hassink (Nee- de) z.t.; 3. Jan Aling (Roden) z.t.; 4. Kees Priem (Goes) z.t.; 5. Fedor den Hertog (Er- melo) op 2 seconden; 6. Henny Kuiper (De- nekamp) op 33 seconden; 7. Jan Lenferink (Geesteren) z.t.; 8. Theo Smit (Halfweg) op 45 seconden; 9. Albert Hulzebosch (Nije- veen) z.t.; 10. Wim Albersen (Wierden) z.t.; 11. Peter van den Donk (Rosmalen) z.t.; 12. Herman Snoeink (Denekamp) z.t.; 13. Jan Huisjes (Kloos Terhaar) z.t.; 14. Kees Swin- kels (Goirle) z.t.; 15. Theo van der Leeuw (Echt) z.t.; 16. Frits Schür (Hoogezand) z.t. r tmpaiai na zyn overwinning. ZELTWEG De Braziliaan Emerson Fittipaldi heeft zondag op het circuit van Zeltweg de Grote Prijs van Oostenrijk voor Formule II wagens, de achtste race voor het Europese kampioenschap in deze klasse, gewonnen. Fittipaldi reed met zijn Lotus Cosworth de 200 km in 59 min. 33.51 sec., hetgeen een gemiddelde snelheid be tekent van 203,07 km per uur. De voorma lige wereldkampioen motorrennen, Mike Hailwood, finishte met een Surtees TS 10 als tweede in 59.39.52 en de Argentijn Car los Reutemann werd met een Brabham als derde afgevlagd in 1.00.10.03. Het plotselinge vertrek van Schmid maakt de zaken des te gecompliceerder, omdat nog steeds niet is beslist op wat voor bord zal worden gespeeld. Schmid had wereldkampioen Spasski en uitdager Fischer uitgenodigd zondag naar de schaak-zaal te komen om de faciliteiten in ogenschouw te nemen. In de zaal staat een kolossaal wit-groen schaakbord van IJslandse stenen. Men neemt aan dat Fischer liever op een houten bord zal spelen. De taak van Schmid zal gedurende zijn afwezigheid worden overgenomen door de IJslander Gudmundur Arnlaug- soa. „Dat kan kritiek worden”, aldus Fred Cramer, de vice-voorzitter van de Ameri kaanse Schaakbond, „de keuze van het bord en de stukken is veel moeilijker dan het leiden van de hele wedstrijd”. De Amerikanen sluiten de mogelijkheid dan ook niet uit dat de eerste partij van De gestuurde vier van Laga in aktie. V.l.n.r. stuurman De Korver, Van Wou denberg, Ter Haar, Grothuis en Kroes. Skif, grote finale: 1. Mails.)ev (Rusland) 7.07,86; 2. Dletz (VS) 7.13,18; 3. Güldenpfennig (ODld) 7.13,54. Kleine finale: 1. Bachmann (Zwits) 7.22,36; 3. Commies (Aeglr-Ned) 7.29,70; 7. Wegener Sleeswijk (De Hoop-Ned) 7.41,11. Twee met stuurman, grote finale: 1. Gun- kel-Lucke (ODld) 7.14,82; 2. Esjlnev-Ivanov (Rus) 7.15,50; 3. Maxwell-Hart (Gbr) 7.16,13; 5. Luttlkhulzen-Kleft (Proteus-Eretes-Ned) 7.20,65. Vier zonder stuurman, Oost-Duitsland 6.15,84; 6.16,31; 3. Italië 6.20,78. Kleine finale: 1. Berlijn (Wdld) 6.31,05; 2. Zwitserland 7.32,89; 3. Nereus (Ned) 7.34,73; 4. Asopos (7.35,08. Vier met stuurman, Duitsland 6.19,13; 2. Laga (Ned) 6.20,98. Twee zonder stuurman: 1. Brietzke-Magerl (ODld) 6.48,41; 2. Dubs-Flscher (Zwits) 6.49,63; 3. Klatt-Gorny (ODld) 6.49,85; 5. Luynenburg- Stokvls (Nereus-Ned) 6.55,64. Kleine finale: 2. Van Well-Hooykamp (Te- lamon-Ned) 7.0697. Dubbel twee, grote finale: 1. Hansen- Thoegersen Noor) 6.28,52; 2. Crooks-Delafield (Gbr) 6.32,29; 3. Balenkov-Korsjikov (Rusl) 6.32,80; 4. Veenemans-Bruyn (Nereus-Skadi- Ned) 6.33,49. Achten, grote finale: 1. Oost-Duitsland 5.44,98; 2. West-Duitsland 5.47,05; 3. Rusland 5.48,54; 4. Aegir (Ned) 5.50,20; 5. Nereus (Ned) 5.55,30. il, grote finale: 1. West- Oost-Duitsland 6.20,72; 3. grote finale1. West-Duitsland Colas vestigde met zijn Pen Duick III een nieuw oversteekrecord - de start was in Plymouth - met twintig dagen. Het oude record stond sinds 1968 met 26 dagen op naam van de Brit Geoffrey Williams. De 28-jarige Fransman was er in geslaagd aan de aandacht van verkenningsvliegtuigen te ontsnappen en verscheen plotseling uit de Atlantische mist voor de finishlijn. De laat ste zes dagen had Colas niets meer van zich laten horen. De uitslagen: dames, skiff 1. Ingrid Dusseldorp (Gyas Groningen) 3.47.53 en kamp, van Ned., 2. Ans Gravesteyn (Vi king Utrecht) 3.59.02, 3. Loes Schutte (Het Spaarne Haarlem) 4.07.01; twee zon der stuurvrouw 1. Nereus (Amster dam) 3.48.6 en kampioen van Ned.; acht 1. Nereus-DDS-Gyas-RIC-Amstel Comb. 3.14.83 en kamp van Ned., 2. Njord (Lei den) 3.17.89; lichte roeiers, twee zonder stuurman 1. Tachos-Telamon (Eindhoven 7.28.67 kamp, van Ned., 2. Laga (Delft) Cuperus-Twiss 7.43.06; twee met stuur man 1. Proteus-Eretes (Delft) Ganzeman- Smits-Domhof 8.09.53 kampioen van Ned., 2. Dudok van Heel-Tachos Comb. (Breda- Eindhoven) 8.14.93; acht 1. Proteus-Eretes (Delft) 6.09.44, 2. Dudok van Heel-Tachos- Telamon (Breda-Eindhoven) 6.13.29. LUZERN. Zelfs de kampioenen ble ven niet allen overeind. De Oostduitser Hans Ullrich Schmidt en Hans Joagim Böhmer, tijdens de Europese kampioen schappen van 1971 in Kopenhagen de sensationele winnaars van de dubbel-twee, gingen zondag op de broeierige Rotsee bij Luzern als zesde door de finish. Voor de Oostduitse wereld- en Europese kampioe nen der tweeën zonder stuurman, Werner Klatt en Peter Gorny, was er in het roeimekka nog juist een bronzen medaille. Meer dan woorden geven die resultaten aan wat de Rotsee Regatta in feite is: eigenlijk eerder Zwitsers privilege een FISA-kampioenschap van grote allure dan een van de reeks internationale wed strijden die de roeiwereld kent. Als men tegen die achtergrond de waarde bepaalt, zijn de Nederlandse resultaten in het veld van honderdtweeënnegentig boten uit vij fentwintig landen zeker bevredigend. Ook nu bleef eremetaal uit. Maar alle zes ploegen die de finale haalden, hebben bij een slopende hitte van meer dan dertig graden hun rol in de gevechten kunnen spelen. Ze kwamen juist nog iets tekort, maar hadden toch alleen aansluiting bij de top van het veld. REYKJAVIK. Het aftellen tot aan het lang verbeide begin van de tweekamp SpasskiFischer om het wereldkampioen schap schaken, verloopt niet zonder com plicaties. Zaterdagmorgen keerde plotseling hoofd-scheidsrechter Lothar Schmid naar huis terug. Zijn zoontje Bernhard is bij een verkeersongeluk gewond geraakt. Schmid, die in Bamberg een uitgeverij be zit, zal wellicht niet voor dinsdag in Reyk javik terug zjjn. De tienjarige Bernhard raakte aan het hoofd gewond, toen hij op een helling van zijn fiets viel. Hij onder ging een operatie en maakt het thans tamelijk goed. W& 1 I W 5 j !.F B

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14