DEMOCRATISCH PARTIJCONGRES DEBATTEERT OVER DELEGATIES Onlusten Pakistan Gibraltar op Scherpe Russische kritiek in op bombardementen en te geven” „Rode Ster” „Pravda” „Engeland bereid Gedelegeerden van Muskie spelen belangrijke rol Kennedy: in Volgens „Sunday Telegrahp": Vloedgolf treft Spaanse kust bij Tarragona Schuman sprak met premier Penn Noeth McGovern houdt beste kansen Boot slaat om: twee vissers verdronken „Welzijn familie primair" Noord-Vietnam: „Stuwdam van Bai Thuong beschadigd" Roofoverval in Zeist: drie daders gepakt U itgaansverbod in Karatsji Tientallen auto’s opengebroken In Limburg handel in verdovende Kogel treft Belg - van schutter Speelhol opgerold in Belgisch Achel middelen opgerold geen spoor Kii S fel A 3 MAANDAG 10 JULI 1972 Op Amsterdamse brug I MOSKOU De Amerikaanse bekendmakingen over terugtrekking van. landstrijdkrachten uit Zuid-Vietnam zijn alleen maar bedoeld om de ver ontwaardiging van miljoenen mensen te sussen, terwijl andere Amerikaan se militairen blijven vechten vanuit Thailand en het eiland Guam, aldus het Russische partijblad „Pravda” gisteren over de oorlog in Vietnam. Het blad van de Russische strijdkrachten, „Rode Ster”, beschuldigde de Ameri kanen van volkenmoord door hun bombardementen op Noord-Vietnam. De beweringen dat alleen militaire doelen worden geraakt, is een „oude leu gen”, aldus het blad. vd ff VVVVVVWVVWVVVVVVWVVVVVWWVVVVVVVVVVWVV' (Van onze redacteur in Londen) een Zijn blok van stemmen kan voor zowc Humphrey als McMcGovern een kritiek: rol spelen. Maar het blijft de algemen verwachting dat het vrijwel onmogelijk zal zijn om George McGovern de kandida tuur van de Democratische Partij te ont houden. (Van onze correspondent) ge McGovern zou worden voorgedragen door senator Abe Ribicoff van Connecti cut, die hem ook kandidaat stelde* op het partijcongres van 1968 in Chicago, waarbij hij zich toen de wraak van burgemeester Richard Daley op zijn hals haalde door het optreden van de Chicago-politie tegen de demonstrerende jongeren „Gestapo-tac- tieken” te noemen. betrekkingen op het gebied van handel en defensie met de Spaanse regering niet laten bederven. Deze betrekkingen zijn de afgelopen jaren, ondanks de blokkade van Gibraltar, steeds beter geworden. De beslissing van de commissie werd verleden week bevestigd door een federale rechtbank in Washington, maar in hoger beroep verworpen. Ten slotte besliste het Stuwdam Amerikaanse jachtbommenwerpers heb- .,Ik kan het niet doen voor mijn gezin, voor Joan (zijn vrouw), de kin deren, mijn moeder en mijn zusters, aldus Kennedy in een vraaggesprek met de „Boston Globe Ik zal onder Amerikaanse vliegtuigen beschadigden ook het hoofdkanaal dat de dam met de rijsivelden verbindt. Volgens het persbu reau zijn in de afgelopen drie maanden de dijken en stuwdammen van de provincie Thenh Hoa 27 maal gebombardeerd. In de eerste week van juli, aldus deze verklaring, voerden Amerikaanse vliegtui gen nachtelijke bombardementen uit op dijken, havenhoofden, medische posten en boerenbedrijven in de provincie Hai Hong, waardoor talrijke burgers werden gedood en belangrijke schade werd aangericht. Volgens het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken hebben Ameri kaanse vliegtuigen zaterdag woonwijken en fabrieken in Hanoi gebombardeerd. Er vielen slachtoffers onder de burgerbevol king en veel huizen werden beschadigd. Bij het afslaan van de aanvallen werden vier Amerikaanse toestellen neergescho ten, aldus het ministerie, dat nog melding maakt van bombardementen op de bui tenwijken van Haifong en andere plaatsen in het land op 7 juli. Amerikaanse jachtbommenwerpers boven de bergen ten westen van de Noordviet namese hoofdstad Hanoi neergehaald. Er is de laatste weken, aldus Kissinger, een levendige diplomatieke activiteit ge weest om de impasse in de onderhande- lingen te doorbreken. In de jachthaven van Tarragona sloegen de golven van meer dan drie meter hoog het grootste deel v»n de afgemeerde boten los. Veel auto’s die op meer dan 50 meter van de kade geparkeerd stonden werden beschadigd en een boot van 14 ton werd door de golven overspoeld en zonk. De twee Russische bladen veroordelen krachtig de „barbaarse” luchtaanvallen en „wilde wreedheden”. De „Pravda” schrijft dat men moeilijk aan de indruk kan ontkomen dat de Verenigde Staten, on danks alle verklaringen over terugtrek king uit Vietnam, de oorlog opnieuw „A- me.-ikaniseren” om tijd te winnen. En „Rode Ster” waarschuwt dat een politiek van ontspanning tussen Washington en Moskou niet betekent dat het Kremlin zijn standpunt ten aanzien van Vietnam verzacht. De Sovjet-Unie combineert de strijd voor vreedzame samenleving tussen staten met verschillende sociale stelsels met een harde afwijzing van imperialisti- AMSTERDAM. In Amsterdam wor den de laatste tijd vooral ’s nachts steeds meer auto’s opengebroken, waarbij zij worden beroofd van alles wat er in de haast uit meegenomen kan worden. Giste ren zijn bij drie politiebureaus in de binnenstad alleen al dertig aangiften van gedupeerde eigenaars birmengekomen. Verreweg de meeste wagens waren in de nacht van zaterdag op zondag op straat opengebroken, soms door middel van val se sleutels, maar meestal door forcering van de tochtraampjes of van de portieren. De politie wijst erop dat het euvel nog veel erger moet zijn dan uit de aangifte van dertig gevallen blijkt, omdat zeker een nog groter aantal autobestuurders niet de moeite neemt om aangifte te doen. Aldus berekend zijn er in de nacht van zaterdag op zondag in Amsterdam zestig tot tachtig auto’s opengebroken. Er is geen enkele dader gepakt. Hoog Gerechtshof, dat al met zomerreces was gegaan en in een spoedzitting bijeen moest komen, om aan de uitspraak in hoger beroep geen uitvoerende kracht toe te kennen. Dat kwam erop neer dat de beslissing werd terug verwezen naar de Democratische Partij zelf, die zich in prinicpe al heeft uitgesproken ten gunste van Humphrey. De medewerkers van de presidentskan didaten leggen er zich tijdens deze voor bereidende dagen dan ook op toe om hun eigen gedelegeerden in de hand te houden en die van andere kandidaten te overre den overstag te gaan. Senator Edmund Muskie, die tweehonderd tot driehonderd afgevaardigden heeft, speelt in deze on derhandelingen een belangrijke rol. De Pakistaanse president, Ali Bhoetto, heeft het kabinet in spoedzitting bijeenge roepen. Voor vandaag heeft hij de leiders van de Oerdoe- en Sindhi-sprekende ge meenschappen uitgenodigd voor een on derhoud in Rawalpindhi om tot een rege ling van het conflict te komen. In Karatsji, de hoofdstad van de pro vincie Sind, is het uitgaansverbod van kracht in de wijken Liquatabad, Golimar, Nazimabad en Pak Colony. De politie is uit deze gebieden teruggetrokken. Oerdoe-sprekenden-meest mohammeda nen die zich in Karatsji vestigden na bij de scheiding in 1947 uit India te zijn gevlucht trokken de straat op uit protest tegen de wet die het Sindhi tot de enige officiële taal maakt. Zij richtten barrica des op en stichten branden. Anderen trok ken naar de dure winkelcentra waar zij drankzaken plunderden en het meubilair op straat in brand staken. Volgens niet officiële berichten waren er gisteren al meer dan twintig doden. Volgens een officiële woordvoerder echter zijn vier mensen omgekomen. deze ongebruike- ondanks het feit diplomatieke be- met de regering van maarschalk Lon Nol. Ondergedoken Burgemeester Daley is overigens blijk baar tjjdeljjk ondergedoken. In Chicago zeggen medewerkers dat hij „op weg” is naar Miami, maar in deze strandstad is hij nog niet gesignaleerd. Al sinds 1969 is de grens tussen de eens zo strategisch belangrijke rots met het vasteland door Spanje als represaillemaat regel gesloten. Dat gebeurde omdat Gi braltar toen de status van „dominion” kreeg, met vergaand zelfbestuur. Span jaarden, die in Britse dienst waren, kon den sindsdien niet meer naar hun werk. Telefoon- en telegraafverbindingen wer den verbroken. KERKRADE. Nadat vorige week een 36-jarige man uit Ubachsberg en een 26- jarige man uit Hoensbroek door de Kerk- radese politie waren gearresteerd, omdat in hun auto ongeveer 12 kg hasjiesj en marihuana werd aangetroffen, heeft een uitgebreid politie-onderzoek aan het licht gebracht dat het hier gaat om een uitge breide handel in verdovende middelen aan particulieren en bedoeld als doorvoer te gen woekerprijzen in de oostelijke mijn streek. Inmiddels vonden nog enkele arrestaties plaats. Gepakt werden onder anderen een 35-jarige aannemer uit Nieuwenhagen en een 18-jarige barkeeper uit Schaesberg, die vrijdag aan de officier van Justitie werden voorgeleid en ingesloten. Voorts werden nog twee verdachten voor een verhoor aangehouden, te weten een 28-jarige man uit Kerkrede en een 27-jarige vrouw uit Voerendaal. Een 19- jarige inwoner van Ubach over Worms, die eveneens werd aangehouden, is later weer op vrije voeten gesteld. hebben hij en zijn staf 160 kamers (sena tor Muskie heeft 500 kamers in het Ame- ricana-hotel en Humphrey 450 in het Carillon-hotel), en de werkruimte voor de pers heeft de afmetingen van een balzaal. AMSTERDAM. Op de Amsterdamse walletjes werd zondagavond een 58-jarige Belgische toerist op de Armbrug in de linker slaap getroffen door een kogel, waarschijnlijk uit een windbuks, zo wordt althans voorlopig aangenomen. Of het een goed gericht schot betrof, dan wel een verdwaalde kogel, kon de politie gisteravond nog niet vertellen, want van de schutter ontbrak ieder spoor. De Belg bloedde hevig uit de schotwond en werd ilings naar het Binnengasthuis overgebracht. In Miami Beach heeft McGovern gijn hoofdkwartier ingericht in een aan tal barakken. Uit veiligheidsover wegingen heeft men dit hoofdkwar tier van de belangrijkste democrati sche kandidaat omringd met een sta len hek en prikkeldraad. ben donderdag de fundamenten van de stuwdam van Bat Thuong in Noord-Viet- nan' zwaar beschadigd. Een bom van duizend kilo heeft een gat geslagen, waar- doo' diepe scheuren in het bouwwerk zijn ontstaan, zo heeft het Noordvietnamese persbureau gisteren gemeld. Bij het gesprek met premier Penn Noeth op het hoofdkwartier van Sihanoek in Peking was ook de Franse ambassadeur aanwezig. Wat er besproken is is niet bekend. Schumann kwam tot lijke diplomatieke stap dat de Franse regering trekkingen onderhoudt Gouverneur George Wallace, die in een als ziekenhuis ingericht legervliegtuig naar Miami is gekomen en twee hotelsui tes heeft betrokken met een staf van drie artsen, verpleegsters en therapeuten, zou In dit debat vermoedelijk nog aandringen op een door de partij in te nemen stand punt tegen het zogenoemde bussen van leerlingen om een spreiding van rassen over alle scholen te bewerkstelligen. Het was met deze bussenkwestie dat Wallace zijn eerste overwinning behaalde in de voorverkiezingen in Florida. Woensdag pas komt het stemmen over de kandidaten aan de orde. Senator Geor- LONDEN. Groot-Brittannië is bereid de soevereiniteit over Gibraltar op te geven als er een formule kan worden gevonden die aanvaardbaar is voor de 28.000 bewoners van de rots. Dit meldde gisteren het Engelse zondagsblad „Sunday Telegraph” regeringskringen in Londen ci terend. geen enkele voorwaarde de benoeming tot vice-presidentskandidaat aanvaar- 1 den. Kennedy verblijft op het buiten van de familie in Hyannisport. Hij zeilt daar met zijn nieuwe jacht. Kennedy’s administratieve assistent, Edward Mar- tin, zal tijdens de conventie aanwezig J Zijn om de „zaak af te koelen als I iemand zou willen proberen mij de i kandidatuur voor vice-president aan te praten.” Hij zei dat de zorg voor zijn familie de belangrijkste reden is voor zijn absolute en definitieve afwijzing. „Ik heb dit senator McGovern zeer duide- I lijk gemaakt”, aldus Kennedy. „Ik maak mij persoonlijk geen zorgen. Het gaat mij om de rest van de familie, en mijn familieleden zijn natuurlijk be- zorgd over mijn welzijn.” Referendum De militaire betekenis van Gibraltar voor Groot-Brittannië is de laatste jaren aanzienlijk verminderd. Onder de jonge generatie op Gibraltar groeit de behoefte om tot een vergelijk met Spanje te ko men, waardoor de communicatie met het achterland weer mogelijk wordt. Minister Douglas Home zal zijn Spaanse tegenspeler Lopez Bravo wel duidelijk moeten maken dat er geen regeling van kracht kan worden zonder dat eerst de betrokken bevolking is gehoord, eventueel door middel van een referendum. HYANNISPORT (AP). Aan de vooravond van de democratische par- ti.jconventie in Miami heeft senator Edward Kennedy nog eens verklaard dat hij de democratische kandidatuur voor hrt Amerikaanse vice-president- schap niet zal aanvaarden. KARATSJI. (Reuter) In vier wijken geldt sinds gistermiddag een volledig uit- van de Pakistaanse havenstad Karatsji gaaalsverbod. Militairen hebben de ordebe- waring van de politie overgenomen na drie dagen van vernieling en plundering door Oerdoe-sprekende bewoners van dc stad, die verbitterd zijn over een wet waarbij het „Sindhi” de enige officiële taal wordt. Nadat de accreditatiecommissie van de Democraten hem en zijn delegatie van 58 man verleden week ontzetelde ten gunste van een jongere groep afgevaardigden (één van de kwesties die ook vandaag aan de orde komt), zou Daley zich in Miami nu dan ook alleen maar als een soort politie-geïnteresseerde toerist kunnen ver tonen. Senator McGovern, in een poging om olie op de golven te gieten, heeft voorgesteld dat beide delegaties zetels krijgen, echter met een halve stem per zetel. McGovern arriveerde zaterdagmiddag in Miami met het vertoon waaraan men mogelijk toekomstige presidenten herkent. Hij wordt van stap tot stap gevolgd en omstuwd door verslaggevers, fotografen en televisieploegen, in het Doral-hotel PEKING. (Reuter) De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann, die een bezoek aan China brengt, heeft gisteren een half uur lang gesproken met de premier van de Cam bodjaanse regering in ballingschap van de afgezette prins Norodom Sihanoek. Voor ogen staat het debat op de agenda over het partijprogramma voor de verkiezingen, dat al eerder werd opgesteld en grotendeels de ideeën van senator Ge orge McGovern vertegenwoordigt. sche agressie, aldus het blad, dat met de „Pravda” aandringt op het tot stand bren gen van een vreedzame regeling van het conflict in Vietnam door middel van de Parijse vredesbesprekingen die donderdag worden hervat. Oproep In een advertentie van bijna een halve pagma in het Franse dagblad „Le Monde” van zaterdag nemen enkele honderden, meest Franse intellectuelen stelling tegen het bombarderen van dijken in Noord- Vietnam. Daardoor, zeggen zij, kunnen miljoenen mensen het leven verliezen. Het is een oproep aan het Amerikaanse volk om van zijn regering te eisen dat de bombardementen worden gestaakt. „Als deze zomer de dijken breken, is president Nixon evenzeer verantwoordelijk voor die volkenmoord als wanneer hij een kernbo- maanval zou hebben gelast, zo wordt gezegd Deze maand nog zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas Home in Londen een ontmoeting hebben met zijn Spaanse collega. Bij die gelegen heid zullen de Britten voorstellen tot de soevereiniteitsoverdracht doen. Daarvoor in ruil zal Groot-Brittannië van de Span jaarden het recht krijgen Gibraltar op dezelfde voet te blijven bewonen en ge bruiken. OUDE TONGE. Op het Kramer bij Oude Tonge is zaterdagmiddag door nog onbekende oorzaak een bootje met vier sportvissers, allen afkomstig uit Wijk bij Duurstede, omgeslagen. Aangenomen wordt, dat twee van hen zijn verdronken. Lucbtgevecht Drie Noordvietnamese Mig-21-jagers zijn zaterdag in een luchtgevecht met Volgens het Amerikaanse opperbevel in Saigon, dat dit gisteren meldde, werd één Phantom geraakt. Dit toestel stortte op weg naar een luchtbasis in Thailand neer. De bemanning zou zijn gered. Het is het tweede luchtgevecht binnen 72 uur waarvan de Amerikanen melding maakten. Woensdag gingen twee Phan toms verloren in een luchtgevecht met Migs Amerikaanse luchtmachtfunctionarlssen voorspelden eerder dat de meer dan 200 migs van Noord-Vietnam meer bij de strijd betrokken zullen worden naarmate de Noordvietnamezen door hun voorraad Russische luchtdoelraketten zouden raken. Zij hebben er sedert het begin van het offensief al 1600 verschoten. In die tijd verloren zij veertig migs, aldus de Ameri kanen. Slachtoffers van dit ongeluk werden de 47-jarige H. J. Hoogendoorn en de 30- jarige A. Jacobs. Over de oorzaak is nog niets bekend. Het is volgens de politie heel goed mogelijk dat het bootje is volgelopen door golven van voorbij varende grote schepen. De 12-jarige zoon van de heer Hoogen- doom kon zich redden door naar een staak in het water te zwemmen, waarna andere vissers hem naar de kant brach ten. De vierde visser klampte zich aan het omgeslagen bootje vast en wist zo boven water te blijven, totdat ook hij werd gered. inshrdlucmfwyp theteta h mh m hm h gered. Compromis Kort na zijn aankomst zei McGovern op een persconferentie dat hij geen enkel compromis zou aanvaarden over de 151 zetels van Californische afgevaardigden, die hem door de accreditatiecommissie werden ontnomen en toegewezen aan se nator Hubert Humphrey en een handjevol andere kanidaten. (Van onze redacteur in Washington) MIAMI De eerste zitting van het democratische partijcongres is de afgelopen nacht is begonnen met debatten over ruim duizend betwiste zetels van afgevaardigden uit vijftig staten. Partijvoorzitter Larry O’Brien, erop uit om de vuile was van deze interne partijstrijd zo min mogelijk buiten te hangen, heeft aangekondigd dat de zitting niet geschorst zou worden voordat dit agendapunt is afgehandeld. Men stelt zich dan ook in op een marathonbijeenkomst die een etmaal kan voortduren. De Britse regering ziet echter ook uit naar een oplossing van het probleem- Gibralter met Spanje. Men wil in Londen namelijk door de aloude rots de goede De toon van de artikelen is in overeen stemming met de recente scherpe com mentaren in de Russische pers op de Amerikaanse politiek, waardoor steeds minder te merken is van de verzoenende sfeer die tijdens het bezoek van president Nixon aan de Sovjet-Unie, in mei, werd opgebouwd. ACHEL. In een afgelegen boeren schuur in het Belgische grensplaatsje Achel nabij Valkenswaard heeft de Bij zondere Opsporingsbrigade (BOB) van Le- opoldsburg en Hasselt zaterdagavond een Nederlands speelhol gesloten. De roulette, een aantal speeltafels, speelschijven van 2, 5,10 en 100 gulden en in totaal 2500 gulden vormden de buit van de inval van de BOB. De Nederlanders waren eind maart naar de schuur gekomen, omdat de politie hen in Nederland op het spoor Was en zij de grond onder de voeten te warm voel den worden. Het heette dat zij in clubver band een behendigheidsspel beoefenden. De statuten van de club verschenen in het Belgische staatsblad en enkele Belgen wei den in de raad van beheer opgenomen. Toch stelde de BOB vast, dat de factor kans ver uitpiekte boven de factor behen digheid. Beoefening van een kansspel, ook in clubverband, is in België niet toege staan. Kissinger Henry Kissinger, president Nixons advi- seui voor de Amerikaanse buitenlandse politiek, heeft het afgelopen weekeinde op een persconferentie gezegd dat er enige aanleiding is te geloven dat Noord-Viet nam nu bereid is serieus te onderhandelen over beëindiging van de oorlog. DEN HAAG/ZEIST. Drie gewapende mannen hebben vrijdagavond in Zeist een roofoverval op een wWielier gepleegd. Ze konden enkele uren Mama worden ge pakt. De Zeister politie hield één man aan, maar de twee anderen wisten met een personenauto te ontkomen. Dit tweetal liep daarna op de Rijkswij- seweg in Den Haag tegen de lamp. De eerste minister van Gibraltar, sir Joshua Hassan, heeft al laten weten dat de bevolking liever de blokkade blijft verduren dan zich een oplossing te laten welgevallen, die niet met haar inzichten overeenkomt. TARRAGONA (AFP). De Spaanse badplaats Tarragona en verscheidene stranden aan de Costa Brava zijn gisteren getroffen door een vloedgolf. Volgens de eerste berichte» zijn er geen slachtoffers gevallen maar is er veel schade aange richt.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3