Realistische ehbo-oefening van Jeugd Rode Kruis Schipper VI 153 geen schuld aan aanvaring in IJmuiden SPAANS CONCERT OP AROSA SUN deVries Frontale botsing in Broekbergenlaan HHHHhk Uitwisselingsbezoek Velsen-Bergisch Gladbach Jongen uit dakgoot II Auto vloog in brand Auto vast in Velsertunnel Duitser moest verder lopen Succes voor Golden Earring „OPERATIE AQUILA” gehaald Niet verwachte Banden van auto lek gestoken Hersenschudding en bloedneus na ruzie over ontslag koerswijziging van Duitse Otto 1 ff MAANDAG 10 JULI 1972 IJMUIDER COURANT o ERASMUS SCHOOLBOEKEN sonenauto en een vrachtauto. Een 33- jarige automobiliste uit Haarlem liep hierbij diverse verwondingen op en moest worden opgenomen in het ziekenhuis. o o o /”\administratie en /J k\ assurantie kantoor SANTPOORT-NOORD In de Broekbergenlaan in Santpoort-Noord heeft zich zondagmiddag een frontale botsing voorgedaan tussen een per- Geen uitkijk (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN ,,’t Sterft hier van daag van de lijken!”, constateerde zaterdagmorgen een nogal verwon derde jongeman, die bij het Noord- zeekanaal om de een of andere reden in de omgeving van het zandontzil- tingsvaartuig „Aquila” verzeild was geraakt. Wat hij hier allemaal mocht gadeslaan was dan ook luguber ge noeg: een aantal draagbaren, met daarop kennelijk zwaar gewonde slachtoffers, die allen door jeugdige leden van het Rode Kruis met grote zorgvuldigheid voor de eerste hulp werden behandeld. Een deel van deze bedrijvige helpers was gekleed in voor Nederland vrij onbekende uni formen. Op de mouwen daarvan wa ren de letters MHD geborduurd, als afkorting voor de uit het Westduitse Bergisch Gladbach afkomstige Mal teser Hilfs Dienst. Hl w FINALE „LOTUS” 5 1 twlli 1 aSBSL., W 4 js !1, n. (Van een onzer verslaggevers) de g, „slachtoffer’’ van de explosie. De aanvaring had plaats op 17 novem- u d d r d 1 ADVERTENTIE ■I l: I: 1, 2 sn 3n e- ke verschijnselen dan precies worden na gespeeld. Bergisch Gladbach opmaken voor het te genbezoek van de jeugdige Velsenaren, dat van zaterdag 22 tot en met zondag 30 juli zal worden afgelegd. verbrande vlak 53 IJmuiden tel: 18061. A/oor alle soorten verzekeringen en administraties. L. Nieuwstraat 243 IJmuiden, tel. 13144 Hoofdstraat 234 Santpoort tel. 378371 I- n at n, Nederlandse en Duitse jongeren verlenen op de „Aquila” eerste hulp aan een j- id (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Zaterdagmiddag wilde fl ik n !0 □- de ds >P id v, e- n. in 8, it is 3, De stuurman van de viskotter „Leen- dert Jannetje” HD 126, die op de Noord zee in aanvaring kwam met het Deense motorschip „Holland” is door de Raad voor de Scheepvaart schuldig verklaard: de raad heeft hem gestraft door hem de de raad heeft hem gestraft door hem de bevoegdheid als stuurman op zeevissers- vaartuigen te varen te ontnemen voor de tijd van veertien dagen. De HD 126 was op weg van de visgron den naar Den Helder en de „Holland” was op reis van Amsterdam naar Bremen. In dit gebouw werden later ook de bij dergelijke oefeningen gebruikelijke nabe schouwingen gehouden. Over het alge meen is men over het verloop daarvan bijzonder tevreden geweest, alleen had het vervoer van de gewonden door Velsen wellicht nog iets sneller gekund. De poli tie wenste echter geen toestemming te verlenen voor het gebruik van de blauwe zwaailichten, waarschijnlijk om eventuele verontrusting bij de bevolking te voor komen. Een beslissing, welke de organi satoren om deze reden volledig konden billijken. Bij dit alles was men ook buitengewoon erkentelijk voor de assistentie van „LO TUS” en het duikteam „IJmond”, waar men zelfs nog vier leden als stand by in reserve had gehouden, voor het geval er werkelijk ongelukken zouden gebeuren. Deze dankbaarheid gold ook de n.v. Bos en Kalis, waar men spontaan toestemming had verleend voor het inschakelen van de „Aquila” voor deze oefening. Na deze geslaagde activiteiten kan men zich nu bij de Malteser Hilfs Dienst in (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. In de afgelopen nacht heeft de politie voor de hoofdingang van Hoogovens een Duitser aangehouden wiens auto diverse gebreken toonde. Zo was de uitlaat kapot, de carrosserie door geroest en werd de werking van de rem men dubieus geacht. De auto van deze in Beverwijk woonachtige Duitser werd vopr nader onderzoek overgebracht naar het hoofdbureau van politie in Velsen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het optreden van de befaamde popgroep Golden Earring, zater dagavond in de Beverwijkse Sporthal, is een succes geworden. Zo’n achttienhon derd jongeren profiteerden van de gele genheid om deze popgroep aan het werk te zien en dat aantal was buiten verwach ting hoewel men toch op een flink bezoek had gerekend. Het werd een uitbundig gebeuren. gehele zaal vulde, kreeg een vijf kwartier durend, interessant en afwisselend pro gramma voorgezet. In totaal, werden er door de Spaanse jongeren, die in leeftijd variëerden van negen tot zevenentwintig jaar, zestien liederen gezongen onder lei ding van dirigent Carlos Ros. ber van het vorig jaar bij een harde westnoordwestelijke wind. De Vlaardinger was op weg naar zee, terwijl de „Otto” in het Zuiderbuitenkanaal voer op weg naar de Middensluis. De Duitser maakte een maoeuvre om z’n koers te wijzigen, toen de Vlaardinger meende veilig voor de „Otto” te kunnen oversteken. Toen de schipper bemerkte, dat gevaar voor een aanvaring dreigde, heeft hij nog hard bakboordroer laten gegeven en de telegfaaf op volle kracht achteruit gezet teneinde het andere schip aan stuurboordzijde te passeren. Mogelijk had de manoeuvre van het vissersvaartuig succes gehad, indien de schroef direct ach teruit had geslagen; de machine weigerde echter te starten. De raad is van oordeel, dat de schipper van VL 153 de koerswijziging van de „Otto” niet had behoeven te verwachten. De botsing had plaats omstreeks 11.35 uur. De Vlaardinger werd aan de steven getroffen: hierdoor werd de opbouw van en het hekwerk op de bak kwam omhoog en het h ekwerk op de bak werd op verschillende plaatsen gebogen en ge scheurd, terwijl benedendeks in de voor steven een lasnaad sprong. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. IJMUIDEN. In de Cambodjazaal van de Arosa Sun heeft het Spaanse jongeren koor „Ninos Cantores de la Catedal de Guadix (Granada) zaterdagmiddag een concert gegeven voor de Spaanse werkne mers van Hoogovens en hun familieleden. Het aandachtig luisterend publiek, dat de Door dit alles kon deze oefening vlot ei. vrijwel gehéel volgens de voorschriften verlopen. De jeugdige leden van het Rodi Kruis en de Malteser Hilfs Dienst stelder in nauwe samenwerking de juiste aarc van de verwondingen vast, waarna de verbonden slachtoffers naar een voorlopi ge verzamelplaats werden afgevoerd. Hier stonden ook telkens de Nederlandse en Duitse ambulancewagens gereed, waarmee de gewonden op de brancards zo spoedig mogelijk naar „De Slingermuur” aan de Heerenduinweg werden overgebracht. In deze grote hulppost werd tenslotte weer door andere deskundigen beslist, of de slachtoffers in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. De eigenaar van een auto, die zijn wagen gedurende een kwartier in de Breesaapstraat had gepar keerd, moest constateren, dat zelfs zoiets niet meer zonder gevaar voor schade kan. Toen hij terugkeerde bleken namelijk alle vier de banden van de auto te zijn lek gestoken. En hiermee zijn dan tevens de griezeli ge activiteiten rond de „Aquila” volledig verklaard .Zoals wij reeds eerder hebben gemeld organiseerde de afdeling IJmui denVelsen van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis, in het kader van de vriend schappelijke betrekkingen tussen de ge meenten Velsen en Bergisch Gladbach een uitwisselingsbezoek voor de in West- Duitsland opererende Malteser Hilfs Dienst, waar een gevarieerd programma vol attracties voor was samengesteld. Dit vermeldde voor de jeugdige Duitse gasten onder meer excursies naar Amsterdam (uiteraard met een rondvaart door de grachten), Schiphol, Hoogovens en de vis- hallen, een tochtje met de reddingboot en een officiële ontvangst op het stadhuis door het gemeentebestuur van Velsen. - de auto van een verpleegster uit Santpoort in de westelijke buis van de Velsertunnel niet verder meer. Uit de motorkap kwam een hevige rookontwikeling en bij on derzoek bleek er geen water in de radia- teur te zitten. De politie kwam met water, doch kon geen uitkomst brengen omdat de radiateur lek was. De auto is de tunnel uitgesleept. I Van dit, een week durend bezoek kan de zaterdagmorgen onder de naam „Ope ratie Aquila” gehouden ehbo-oefening de spectaculaire finale worden genoemd, om dat de gasten inmiddels zondagavond weer naar Bergisch Gladbach zijn terug gekeerd. Voor deze gezamenlijke oefening, met als leiders de heren J. Winkel en Ernst Rosenbaum was een uitvoerig „draaiboek” samengesteld, met volledige aanwijzingen voor het verloop rond een veronderstelde explosie op de „Aquila”. Zoals bekend is dit grote ontziltingsvaartuig gelegen in de nabijheid van het - voor deze oefening eveneens ingeschakelde - duikteam „IJ mond” .waarvan de „toevallig” aanwezige leden zich onder leiding van de heer L. Sparrius onmiddellijk naar de plaats van de ramp begeven. Tijdens hun aanwezig heid op de „Aquila” ontstaat een tweede explosie, waardoor zij in paniek geraken en - al of niet gewond - besluiten over boord te springen. Inmiddels zijn dan de gealarmeerde leden van het Rode Kruis gearriveerd, die kunnen beginnen met het verlenen van de eerste hulp. Als gewonden fungeerden een aantal leden van „LOTUS”, hetgeen Landelijke Organisatie Tot heit Uitbeelden van Slacht offers betekent. Zij beoefenen de uitzon derlijke, maar voor dergelijke oefeningen hoogst nuttige liefhebberij zich als slacht offers bij calamiteiten te gedragen. Zij doen dit zeer ambitieus, zodat waarlijk realistische effecten door hen worden be reikt. Indien bijvoorbeeld een slagaderlij ke bloeding wordt voorgeschreven, slagen zij erin een wond te suggereren waar het bloed ook werkelijk uitspuit. De hiervoor benodigde rode vloeistof wordt dan gere geld bij een slachthuis verkregen. Ook zijn zij nauwkeurig op de hoogte met de reacties van patiënten met een beenbreuk, rugletsel of een schedelbasisfractuur, wel- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een 9-jarig jongetje, dat een bijzonder hoge dunk had van zijn moed is zondagmiddag tot volkomen an dere gedachten gekomen. Het knaapje was namelijk langs de regenpijp van de huis houdschool omhooggeklommen naar de tien meter hoge dakgoot. Eenmaal daar aangekomen durfde hij niet meer terug. In allerijl werd de brandweer te hulp geroepen, die met een ladderwagen ver scheen en de jongen uit zijn netelige positie bevrijdde. Ais bijzonderheid moet nog vermeld worden dat het slachtoffer eigenares was vaneen der rijpaarden die in de vracht- tauto werd vervoerd. IJMUIDEN. De Raad voor Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inza ke de aanvaring in het IJuidense Zuider buitenkanaal tussen het Vlaardinger zeevissersvaartuig „Liesje en Rutger” VL 153 en het Duitse motorschip „Otto” waarbij de Vlaardinger vrij ernstig werd beschadigd. De raad heeft vastgesteld, dat schuld of medeschuld van de VL 153 niet is komen vast te staan. Geheel spontaan werd er na afloop van het concert onder het luid applaudiserend publiek een collecte gehouden, en besloot het koor het optreden op de Arosa Sun met een toegift. De verzamelplaats achter het clubhuis van het duikteam „IJmond", waar de gewonden per ambulance naar „De Slingermuur” worden overgebracht.. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Op het terrein van de papierfabriek Van Gelder Zn, in Velsen-Noord, ontstond vrijdagmiddag een vechtpartij tussen een 24-jarige chauffeur uit IJmuiden en diens chef, een 52-jarige inwoner uit Uitgeest. Er was bij het tweetal verschil van mening over een ontslagkwestie. De chef hield aan de vechtpartij een bloedneus, een lichte her senschudding en vermoedelijk een gebro ken kaak over. Hij is vervoerd naar het Zeeweg Ziekenhuis. Naar het oordeel van de raad is deze aanvaring, die om 3.55 uur van 30 oktober vorig jaar plaats had benoorden Terschel ling, te wijten aan onvoldoende uitkijk aan boord van het vissersschip: eerst lak voor de aanvaring heeft men daar de „Holland” waargenomen. De schipper an de HD 126 is tot omstreeks 23.30 uur op de brug gebleven, om daarna de wacht over te laten aan zijn broer, overnemen Het ongeluk gebeurde toen de vrouw met haar personenauto vanaf een tanksta tion de weg opreed en door een te grote snelheid op de rijbaan terecht kwam voor tegemoetkomend verkeer. Daar kwam de wagen frontaal in botsing met een vracht auto van een manege in Velsen, waarin vier paarden werden vervoerd. Nadat de automobiliste gewond uit haar auto was gehaald, vloog haar wagen in brand. Het vuur werd door omstanders met schuim- blussers bestreden, waarbij zich een 51- jarige pompbediende bijzonder verdienste lijk heeft gemaakt. De gealarn eerde brandweer hoefde niet in actie te komen. Ondertussen was het slachtoffer met een lichte hersenschudding, een neusbeen- fractuur, kneuzingen aan de elleboog en wonden aan het gezicht naar het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd. Beide wagens werden door de botsing zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. matroos-stuurman. Bij het van de wacht bevond het vissersschip zich reeds in de aanbevolen boeienroute. Midden in deze route had de aanvaring plaats. Het was goed weer, goed zicht en er stond een flauwe zuidelijke wind. De HD 126 was uitwijkplichtig, maar heeft aan deze plicht niet voldaan. H .raad acht het een ernstige tekortko ming van de schipper, dat zich aan boord geen bijgewerkte zeekaart bevond. De stuurman moest nu werken met een kaart waarop de reeds enige tijd nieuw ge legde dubbele rij boeien van de aanbe volen scheepvaartroute niet was aangege ven en waarop nog de oude, inmiddels opgenomen, rij boeien stond aangegeven. De Raad acht het een ernstige tekortko- stuurman, mede door het ontbreken van een bij gewerkte zeekaart, te veel aan dacht aan de navigatie heeft besteed en daardoor zijn eerste plicht van het hou den van goede uitkijk, welke zeker bij het oversteken van de aanbevolen route gebo den was, niet is nagekomen. Aangezien het houden van goede uitkijk onder de heersende omstandigheden zeer goed mogelijk was, is het ontbreken van een bijgewerkte zeekaart niet (med-) oorzaak van de aanvaring en is deze aanvaring uitsluitend aan de stuurman van de HD 126 te wijten. De HD liep schade op: een ontzette portaalmast op de brug, een dubbelgesla- gen giek en een ingedrukte verschansing ter hoogte van het visruim en ook bij de bak. 5 n.-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5