Zwemmen en hockey uit München rechtstreeks op TV Fischer liet eigen stoel overvliegen Weer titel Iedereen wacht met spanning af of Keetie Hage echt geschaakt gaat worden er nu Dag van het paard op baan van Duindigt [FANTASTISCH RECORD MATTHES:| OP RUG SNELLER DAN „VLINDER” lkw 25/175 anders dan andere filters I I Lee Evans niet Zora Folley overleden op 400 m O.S. Cliff Richey ƒ15.000 rijker DINSDAG 11 JULI 1972 10 iiiiBBBHaaBiiaBuiiiiiuiiiMiiiuniuiuiuiiiiiBiHUMiHBiiiiiiiiiHuiiui iw i ■■■■——■—■■■■■■■■■■■■■■■■■I ik Ed. Laurens Continental Willy Kwant es in finale verslagen Arnold zeilde naar een tweede plaats (Door Tim Krabbé) a i' I l 1 NIJMEGEN. Waarom Schmids eventuele wegbiyven caballero filter van goeden huize (Van onze paardesportmedewerker) (Van onze sportredactie) Ten aanschouwe EUGENE. Op de laatste dag van de Amerikaanse selectiestrijd voor de Olym pische atletiekploeg vielen 2 verrassingen te noteren. Lee Evans, wereldrecordhou der en Olympisch kampioen 400 meter, eindigde in de finale op de 4e plaats. Eén plaats te laag voor München. Hij moest Wayne Collett (44.X), John Smith (44.3) en Vince Matthews (44.9) voor laten gaan. De snelle Newhouse haalde de definitieve selectie niet. Evans gaat wel mee voor de estafette 4x400 m. waarvan een 3300 meter lange hordenren voor halfbloeds en de Generaal Baron van Heemstra-beker voor de grote klasse der dravers de hoogtepunten vormen. In deze 2600 meter lange draverij zullen de toppers Gunnar Dear en Flamingo Six O stuiten op de 40 meter voor hen startend» Ironie. Ondanks haar laatste ongelukkig» falen moet zij deze met tien mille gedo teerde koers kunnen winnen, tenzij de mer rie zwaar wordt overschat. Voor Ironie en Jan van Dooyeweerd dus de koers van d» waarheid. ’’’“S Pat Matzdorf, wereldrecordhouder hoog springen, kon zich eveneens niet voor München waarmaken. Onverwachte win- nar werd de 18-jarige student Dwight Stone (2.21 m.) Voorts kwalificeerde zich Ron Jourdan en Chris Dunn. Matzdorf en Reynaldo Brown (een van de meest con stante springers in dit seizoen), kwamen niet hoger dan 2 m. 15. Het eerste drietal overwon 2 m. 21. Toch bijken de geruchten dat de match nog eens twee dagen zal worden uitgesteld niet geheel zonder grond. Fischer heeft door zijn aimabele gedrag bij de loting, jongstleden donderdag, iedereen die ook maar iets met de match te maken heeft doen insoezen. Ten onrechte, naar te vre zen valt. Waarom zei Fischer donderdag dat het bord zo mooi was? Waarom vind hij de eerste de beste van de twaalf stoe ien die voor hem stonden uitgestald meteen prima? Waarom heeft hij geen woord gezegd over eventuele gebreken aan het licht of aan de speeltafel? Ieder een is daar ingevlogen ten onrechte. DUINDIGT Voor de Dag van het Paard, die morgen (woensdagmiddag 1.00 uur) voor de zesde maal op Duindigt wordt georganiseerd, z(jn wederom alle mogeltfke attractie-nummers uit het ge hele land aangetrokken. Deze non-stop- show, die in de afgelopen jaren is uitge groeid tot één der grootste en veelztfdigste manifestaties voor het paard in Europa, brengt buiten dravers en volbloeds nog eens ca. 500 paarden van een achttiental rassen naar Duindigt. Het jaarlijkse ras- sendefilé bastaat dit jaar alleen uit mer ries, die vergezeld moeten zjjn van een veulen. Alle stamboeken in ons land wer ken daaraan mee. Voorts zjjn er massale demonstraties met New Forest-, Welsh- en Shetlandpony’s, groepsspringen waaraan ook de bereden Rijkspolitie deelneemt, rennen voor grote en kleine pony’s, tuig- paarden en hackneys, die resp. in een tandem en als trio zullen worden voort gebracht. LEIPZIG. Waar de Amerikaanse superzwemmers in Santa Clara en Los Angeles niet in slaagden, gelukte Roland Matthes in Leipzig wel. Op de derde iag van de Oostduitse kampioenschap pen halveerde de wereldrecordhouder, Europees en Olympisch kampioen de marge die hem op de 200 meter rugslag oog scheidt van de twee minutengrens: van 2.05.6 in één klap naar 2.02.8. Een superwereldrecord. Voor het eerst in de geschiedenis van de zwemsport ligt het wereldrecord op de 200 meter rugslag nu beneden dat van de 200 meter vlin derslag (Fassnacht 2.03.3). Een dag tevoren was Matthes met 56.8 seconden slechts een halve seconde ver wijderd gebleven van zijn eigen we reldrecord. Men begint er nu rekening mee te houden, dat de 21-jarige zwem mer uit Erfurt een dezer dagen ook nog het wereldrecord op de 100 meter vlin derslag van de Amerikaan Mark Spitz (55.0 seconden) aanvalt. Ondertussen komen de eerste voorzich tige berichten los over wat zich werkelijk rondom Fischer heeft afgespeeld. Voorzit ter Thorarinsson van de IJslandse schaak bond zegt: „Het belangrijkste waardoor de match is gered, is het aanbod van mr. Slater geweest. Ik heb hem voor de match uitgenodigd, maar ik heb hem niet kun nen bereiken. Er zijn een aantal andere dingen geweest die zeer tot de redding van de match hebben bijgedragen, maar die zijn geheim”. Waarom zijn die geheim? „Dat is geheim”. Maandag, de dag voor de match zou be ginnen, stond niet slechts de door Fischer gekozen stoel op het podium, en ook niet de twaalf waaruit hij die stoel had ge kozen, nee, er stonden er nu zelfs negen tien, om een nieuwe keuze te doen. Een der interessantste onderdelen zal ongetwijfeld worden het in beeld brengen van de historische ontwikkeling van de drafsport in ons land en een daaraan ge koppelde kortebaandraverij voor Friese paarden, die vanaf de deken worden be reden. Tussen al deze bedrijven door wordt een normaal koensprogramma verreden, Folley, die op 22 maart 1967 in New York door knock out in de zevende ron de van Clay verloor, kwam tijdens een stoeipartij met een vriend in het zwem bad van een motel in Tucson met het hoofd op een betonnen rand terecht. KOPENHAGEN. De Nederlandse zei ler Arnold is gisteren bij Kopenhagen in de eerste race voor het Europees kam pioenschap in de Europa-moth-klasse als tweede geëindigd achter de Deen Jörgen Holm Nielsen. De uitslag was: 1. Nielsen (Den), 2. Ar nold (Ned.), 3. Boutfeu (Fr.), 4. Meiboom (Ned), 5. Dieperink (Ned), 8. Rozendaal (Ned). Tjitte Brouwer (Heerenveen) heeft op het Ijsselmeer voor Stavoren de zevende wedstrijd van het skutsjesilen gewonnen. In het algemene klassement is Ulbe Zwa- ga uit Grouw leider. Klaas v.d. Meulen (Woudsend) is uitgeschakeld voor een top positie, doordat hij 14 strafpunten opliep. Ogenschijnlijk hebben de laatste dagen zich voor Spasski en Fischer in alle har monie afgespeeld. Spasski tennist nog steeds, maakt toeristische tripjes over het eiland, werd zondagavond in een dancing zo’n 100 kilometer buiten Reykjavik gesig naleerd, en Fischer is, omdat de aanbouw van een ander nieuw huis te veel lawaai veroorzaakte, van zijn villa verhuisd naar een staatsliedensuite in het Loftleidir-ho- tel. In kamer 433, om precies te zijn, voor het geval u Bobby per brief nog een riem onder het hart wilt steken.Hij was er nog niet of een lid van zijn zakelijke team, Marshall, kwam bij de receptie vragen hoe Geen van de op ijsland aanwezige ze tels voldeden aan de eisen van de uitda ger. Hij wilde per se een soortgelijke stoel, als waarop hij zat toen hij Pe trosjan versloeg. Fischer zelf bezwoor de daarop dreigende impasse door opdracht te geven een zetel uit New York te laten overvliegen. Enkele uren later reeds stond het onontbeerlijke attribuut in de speel zaal, waar het argwanend werd bekeken door leden van de Russische delegatie. De IJslandse organisatoren hebben er nu een nieuw probleem bij om een soortgelijke steelijzeren frame met zwart leer over trokken voor Spasski te vinden. „Het staat veel netter als zowel Fischer als Spasski op dezelfde soort stoel zitten,” al dus Gudmundur Thorarinsson, de voorzit ter van de IJslandse schaakbond. Aan ver andering van het schaakbord („het schaak bord is prachtig,” citeerde een IJslandse krant Fischer de dag na de loting), die Fischer zondag heeft geëist, is men nog niet toegekomen. Onmiddellijk na de recordrace van Matthes zorgde de 16-jarige Rosemarie Köther uit Oost-Berlijn voor een nieuw Europees record op de 200 meter vlin derslag. Zij schroefde het record dat lange tijd in bezit geweest van Ada Kok, maar twee jaar geleden werd overgenomen door Helga Lindner (2.20.2) terug tot 2.19.5. REYKJAVIK. Er liep in Reykjavik het door niemand serieus genomen ge rucht dat de match Spasski-Fischer op nieuw enkele dagen zou worden uitge steld. De enige grond die men voor dit gerucht zou kunnen bedenken, was dat Lothar Schmid, de scheidsrechter, naar huis (Bamberg, West-Duitsland) was ge gaan. Schmid zou volgens de ene versie een kaakontsteking hebben, daaraan zijn geopereerd en thuis een paar dagen zijn gaan uitrusten; volgens de andere versie had zijn zoon in Duitsland een auto-onge- luk gekregen. Maar een zeer dicht bij de organisatie staande IJslander meent dat er door Fi scher en diens advocaten een zeer smerig spedetje met de IJslandse schaakbond is gespeeld. Voorlopig wil men niets daaro ver wereldkundig maken: niets mag d» match in een zo vergevorderd stadium nog in gevaar brengen. Waarbij we nog een dag lang moeten vergeten dat zolang Fis<her niet achter het bord heeft plaats genomen zonder protesten tegen licht, stukken, stoelen of wat dan ook, de match nog niet buiten gevaar is. (Van onze sportredactie) HILVERSUM. Het zendschema van de Olympische Spelen wordt begin volgende week door de NOS bekendgemaakt. Er lag al een schema klaar, maar dat heeft chef- sport van de NOS, Bob Spaak, drie weken geleden radicaal moeten herzien. Het we- reldprogramma, zoals de Duitse Olympi sche Zender dat verzorgt, was drastisch gewjjzigd. De veranderingen in het schema hebben voor ons land plezierige bijkomstigheden, het zal mogelijk zijn om rechtstreeks ver slag te doen van bijvoorbeeld zwemmen en hockey. Deze reportage behoeft de NOS niet van het wereldprogramma over te nemen. De eerste rechtstreeks uitzending is de hockeywedstrijd NederlandIndia op zon dagmiddag om drie uur. De NOS zal ongeveer 170 uur televisie verzorgen vanuit München. De radio onge veer 120 uur. De radioreportages worden onedrmeer in flitsen rechtstreeks vla Hil versum 3 uitgezonden, ’s Avonds laat zal er een samenvatting zijn. Er is een reportageteam van 35 man sa mengesteld, dat zowel voor radio als tele visie werkt. Tevens gaat ’n programmastaf van acht man mee. De NOS heeft op ver zoek van de Duitse Olympische Zender een kleurenreportagetrein beschikbaar gesteld ten behoeve van de verslagen van de voet balwedstrijden in Neurenberg. Niet alleen het materiaal, maar ook de programma’s van de Duitse zenders raken BRETTON WOODS. De Amerikaan Cliff Richey heeft de finale herenenkel spel van het internationale tennistoernooi In Bretton Woods gewonnen. Hij versloeg zijn landgenoot Jeff Borowiak zonder moeite met 6-1 6-0. Voor zijn overwinning ontving Richey een bedrag van 4500 dol lar (ca. 15.000). Na het tennistoertooi om de kampioen schappen van Wimbledon is het klasse ment voor de Grand Prix heren als volgt: 1. Orantes (Spanje) 350 punten, 2. Nas- tase (Roem) 300, 3. Smith (V.S.) 287, 4. Gimeno (Sp.) 214, 5. Kodes (Tsj.) 189, 6. Prisy (Fr.) 109, 7. Barthes (Fr.) en He witt (Zaf) 103, 9. Metreveli (Rus) 93. 10. Panatto (It.) 91. in moeilijkheden. Elk land stelt namelijk programma’s beschikbaar. Ook de Neder landse zendgemachtigden hebben de Duits» televisie een zogenaamde „Nederlands» avond” aangeboden. Zondagavond heeft Fischer de hal pas echt geïnspecteerd, en hij heeft laten merken dat er vrijwel niets van deugt. De Duitser Lothar Schmid, scheids rechter van de schaaktweekamp Spasski-Fischer, gelukkig met zijn zoon, die niets ernstigs overhield aan een ongeluk. Schmid was onver wachts uit Ijsland vertrokken. tot na 11 juli tot een uitstel van de match zou moeten leiden, was niet duide lijk: hij heeft een IJslandse vervanger, Arnlaugsson, die eveneens in staat moet worden geacht een schaakpartij van start te laten gaan. TUCSON. Zora Folley, de Amerikaan se ex-zwaargewicht bokser, die de laatste tegenstander van Cassius Clay was, voor dat deze van zijn wereldtitel vervallen werd verklaard, is zaterdag in Tucson op 41-jarige leeftijd overleden. Het kan ook zijn dat ik spoken zie ik hoop het. Ik snak naar een partijtje schaak tussen die twee heren en ik heb het gevoel dat deze match verdere moei lijkheden niet meer zou overleven. van slechts 90 toeschouwers heeft Keetie Hage in het Goffertstadion voor de zevende maal in successie het Nederlandse kampi oenschap achtervolging bij de dames op haar naam gebracht. Zij klopte daartoe met een tijd van 4.13,25 Willy Kwantes in de finale. Een uur tevoren had zij reeds in de kwalificatie de beste tijd gereali seerd: 4.12,90. De tips: 1. Hackney-prijs: 1. Ka Bond, 2. Karper K, 3. Krone Buitenzorg Outs: Kepahlus P. 2. New Forest-prijs: 1. Jury, 2. Ilse Hano ver, 3. Ingrid Roodnoot Outs: Happie T. 3. Shetland-prijs: 1. Johny Walker, 2. Jel- lina P, 3. Jolanda Schans Outs: Jacobijntje S. 5. Gen. G. J. A. Baron van Heemstra-beker: 1. Ironie, 2. Flamingo Six, 3. Gunnar Dear Outs: Detra. 7. Haflinger-prijs: 1. Hartin Gerda, 2. Gay, 3. Ina van Hovi Outs: Ineke Hanover. 9. Prijs van het Trekpaard: 1. stal Heida (Johny Baker-Joke Marian), 2 I’m Happy, 3. Isajah Outs: Jane Areta. 10. Welsh Pony-prijs: 1. Iron, 2. His Areta, 3. Intrepid Girl Outs: Harold Signal rennen. 4. Engels Volbloed-prijs: 1. Jock, 2. Ro bert, 3. Moonstream Outs: Surprise. 6. Arabisch Volbloed-prijs: 1. Big Boss, 2. Patrick, 3. Heros Outs: Garlic. 8.Grote Prijs der Halfbloeds: 1. Kazachka, 2. Pechal, 3. Patou Outs: Tzivist. de deur ook op slot kon als er iemand binnen was. In de eerste partij heeft Spasski wit. Dat kan vandaag interessant worden: het vooi Fischer ongekend desastreuze feit doe’ zich namelijk voor dat hij tot nu to» all? partijen die hij met zwart tegen Spasski gespeeld heeft (3), ook heeft ver loren. Zal Fischer toch proberen ditmaal met zwart te winnen? Ongetwijfeld. Fi scher is de enige speler ter wereld die, zolang hij de titel niet heeft, met zwart tegen wereldkampioenen op winst speelt. De vraag is of Spasski zich psycholo gisch heeft kunnen herstellen van de hem door Fischer toegebrachte slagen. Jam- me>- genoeg kan ik me niet voorstellen dat hij zo sterk zal spelen als hij zonder al die ellende zou hebben gedaan. Wél heeft hij een klein psychologisch klapje teruggegeven, waarschijnlijk een trucj» van zijn begeleider, de schaakgrootmees ter en psycholoog Krogius. In een IJs landse krant verklaarde Spasski te gelo ven dat Fischer niet aan zichzelf geloofde. He* wordt nu toch werkelijk tijd dat z» gaan schaken. De veertienjarige Andrea Eife uit Oost-Berlijn zwom vervolgens de 400 meter vrije slag in 4.29..3 Deze tijd zou een week geleden nog een Europees re cord hebben betekend. Nu kwam ze 0.2 seconden tekort om de Italiaanse No vella Calligaris te onttronen. Andrea Eife werd opgejaagd door oud-record- houdster Gudrun Wegner. Deze tikte in 4.30.5. als tweede aan. Eife is na Anke Rijnders (4.29.7) en Novella Calligaris (4.29.1) de derde Europese zwemster, die onder de grens van viereneenhalve minuut is gebleven. Het teleurstellende aantal van vijf inschrijvingen en de bepaling in het KNWU-reglement, dat op één dag per deelneemster slechts twee achtervolgingen gereden mogen worden, had de toernooi- commissie doen besluiten eerst een indivi duele kwalificatieronde te laten rijden, waarvan de rijdster met de slechtste tijd zou afvallen en daarna de wedstrijd om de erde en vierde plaats, gevolgd door de finale. Betsie van IJken ging als eerste over de baan en haar tijd van 4.54,26 bleek al snel een te slechte in dit gezelschap. Mini Brinkhof (4.21,66) Gré Donker (4.28,21), Willy Kwantes (4.21,55) en Keetie Hage (4.12,90) gingen er in deze volgorde ruim overheen. Deze, met de hand opgenomen resulta ten wezen uit dat Mini Brinkhof en Gré Donlker de strijd om het brons moesten uitvechten. Mini bouwde haar, door een betere start verkregen voorsprong regel matig uit en finishte onbedreigd in een tijd van 4.20,22 tegen Gré Donker 4.27,07. De zich na de kwalificatieronde al ze ker van de titel voelende Keetie Hage maakte daarna korte metten met de 16- jarige Willy Kwantes. Zij passeerde de finish, terwijl zij haar tegenstandster, die 4.27,73 realiseerde, reeds op 100 meter genaderd was. Sprintkampioen bij de nieuwelingen werd Gerrie Slot uit Alkmaar, die Henk van Esch in de finale versloeg. o. o» cr KL F' wBS'T

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11