Guerrilla's wachten op excuus om strijd te kunnen hervatten IRA STELDE WHITELAW EEN NIEUW ULTIMATUM Noord-Vietnam wil serieus praten Saoedi-Arabië wil aandeel in oliebedrijven Beroep van Muskie zonder resultaat McGovern wijst onderhoud met zijn mededingers af Lichtshow in Gaudeamus muziekweek r j w ZUIDVIETNAMEZEN TREKKEN ZICH TERUG UIT KWANG TRI Overvallers Straf voor student voor overvallen VERDEELDHEID OP CONVENTIE om geprezen te worden beschuldigen elkaar Vraag aan minister over zieke Nog één politieke dienstweigeraar in gevangenis Brandjes gesticht bejaarden Verongelukt met gestolen rijbewijs Jl DINSDAG 11 JULI 1972 7 Steun Labour Dodelijk schot Lichtpuntje MIAMI BEACH (Reuter) Niet lang voordat gisteravond in Miami Beach in de staat Florida de nationale democratische conventie voor de aanwijzing van de democratische kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap begon, heeft een der kandidaten voor die nominatie, senator Edmund Muskie, een bewogen beroep op de kandidaten gedaan de eenheid van de partij te bewaren. Terwijl politie, leger en helikopters voor de vei ligheid van de conventie zorgen, waarschuwde Muskie, dat de kandidaat van de conventie tot de slachtoffers op het politiek slagveld zou kunnen behoren, als de huidige verdeeldheid in de partij niet uit de wereld werd geholpen. Tele Derde partij? '$7'' 1 J lil W (Van onze redacteur in Londen) Bt was minister Harmel aanzienlijk au- UTRECHT. De Utrechtse rechtbank heeft een 21-jarige jongeman uit De Bilt wegens brandstichting in een flatgebouw tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld, waarvan drie maanden voorwaar delijk. De Britse regering dient in het open baar te erkennen dat het Ierse volk als geheel gerechtigd is over de toekomst van Ierland te beslissen. Een lichtpuntje is misschien dat gistera vond laat bekend werd dat de katholieke vrouwen van Derry hebben besloten een afvaardiging naar het hoofdkwartier van het provisionele IRA in Dublin te zenden Na vakantie halve ton armer. Toen de bewoners van een flat in Rijswijk van vakantie terugkwamen, ontdekten zij dat inbrekers twee antieke klokjes en antiek tafelzilver ter waarde van vijf tigduizend gulden hadden meegenomen. ontnomen. Zij wil ze verdelen onder an dere kandidaten. schuldigingen zou aanbieden voor de door hem gevoerde politiek en de door hem genomen initiatieven. Whitelaw verwierp een suggestie van de liberaal John Pardoe om de bemiddeling van de Verenigde Naties in te roepen. Voor de Britse regering is de Ulsterkwes- tie nog altijd een puur binnenlandse aan gelegenheid. (Van onze parlementsredactie) n ij Er staan concerten op het programma in Rotterdam, Amsterdam, Hilversum en Utrecht. De prijsuitreiking in het kader van het Internationale Componistencon cours 1972 heeft plaats op 15 september. De door de jury van het internationale Gaudeamus Componisten Concours uit verkoren werken gaan op 14 september in U’rr h! in premiere tijdens een concert van het Utrechts Symfonie Orkest onder leiding van Paul Hupperts. Het betreft werken van William Chamberlain, Hora tio Radulescu, Fred MacFadden en Daniel Lentz. Tijdens deze premières zal gebruik worden gemaakt van elektronica. In een van de werken wordt de dirigent vervan gen door een roterend licht. n 81 I LONDEN Uit de gisteravond in het Lagerhuis door de speciale Britse minister voor Noord-Ierland, Wililam Whitelaw afgelegde verklaring valt af te leiden dat de provisionele vleugel van het verboden Ierse Republikein se leger (IRA) op een gelegenheid wachtte om het kortstondige bestand op te heffen- Want Whitelaw bevestigde wat één van de IRA-leiders al had ont huld, namelijk dat hjj met hen vrijdag in Londen een geheim gesprek heeft gevoerd dat drie uur duurde. Dit gesprek kwam neer op een nieuw IRA- ultimatum. Vóór de opening van de Democratische Conventie in Miami Beach had de voornaamste kanshebber op de demo cratische presidentskandidatuur sena tor George McGovern gisteren nog een omvangrijk programma af te werken. Hier spreekt hij tijdens een politieke bijeenkomst van Amerikaanse vrouwen. Het IRA had zich erover beklaagd, dat de Britse regering niets had gesteld tegen over het op 26 juni door het IRA afgekondigde bestand. De IRA-leiders wa ren vooral verbolgen, omdat Londen nog geen einde had gemaakt aande internering van verdachte katholieken. De IRA-dele- gatie had vier eisen gesteld, die in hun geheel door Whitelaw onaanvaardbaar waren genoemd, al wilde hy wel enkele punten met zijn regering bespreken. De eisen waren: UTRECHT. De Utrechtse rechtbank heeft een 25-jarige Amstelveense student veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan 25 weken voorwaarde lijk, onder toezichtstelling en plaatsing in een inrichting. De student had met een namaakpistool overvallen gepleegd op postkantoortjes in Noorden bij Nieuwkoop, in Oud-Loos- drecht, Wilnis en Rijnsaterswoude. Whitelaw kon vooral niet akkoord gaan met d e belangrijkste IRA-eis, namelijk dat het gehele Ierse volk de toekomst van Ierland moet bepalen. Dit zou betekenen, dat de bevolking van de voornamelijk katholieke Ierse republiek zou mogen meedoen aan het referendum dat White law in oktober in Noord-Ierland wil hou den. Een referendum in het noorden al leen zou zeker een overweldigende meer derheid opleveren tegen aansluiting bij de Ierse republiek. Een o nmiddellijke intentieverklaring van de Britse regering dat voor 1 januari 1975 alle Britse troepen de Ierse bodem zouden verlaten. Deze beschuldigde de maatschappijen ervan de onderhandelingen over de deel name te vertragen. Die onderhandelingen worden geleid door de minister voor Olie zaken van het koninkrijk, Sjaich Achmad Zakf Jamani. Hij doet dit namens de landen Irak, Koeweit, Saoedi-Arabië en enkele oliesjeikdommen. Deze landen zijn ook lid van de OPEC, de organisatie van olie-exporterende lan den. De OPEC zou de maatschappijen tot september de tijd hebben gegeven om aan de eis te voldoen. Whitelaw zei dat nog voor hij de voor stellen van het IRA met zijn collega’s kon bespreken, er een einde was gekomen aan het wankele bestand in de provincie. Het incident van zondag in het Anderson- town-district van Belfast is volgens Whi telaw als voorwendsel gebruikt om de strijd te hervatten. Het incident had vreedzaam geregeld kunnen worden, aldus Whitelaw. De jongeman die in de flat woonde, was huismeester van het gebouw. Er kwam voortdurend kritiek. Om ook eens gepre zen te worden had hij de branden ge sticht. Hij kon er dan zelf het eerste bij zijn om het gevaar te keren. In één van de gevallen was het aan het goed functioneren van een automatische gasafsluiter te danken, dat na het smelten van een gasleiding geen ontploffing ontstaan. Muskie kreeg overigens niet eens de gelegenheid zijn alternatieve plan voor de 151 om streden kiesmanstemmen van Cali- fornië uiteen te zetten. De commissie voor de geloofsbrieven van de democratische partij heeft deze stemmen aan McGovern Het vredesoverleg zal donderdag wor den hervat, nadat de Amerikanen het zich al drie jaar voortslepende gesprek op 4 mei voor onbepaalde tijd hadden onder broken met het argument dat er geen vooruitgang werd geboekt, noch bij het min of meer openbare overleg, noch bij de geheime besprekingen tussen Nixons adviseur Henry Kissinger en Le Doec Thoe, lid van het Noordvietnamese poli tieke bureau. ROTTERDAM. Het staat nog niet vas- wie van de twee Rotterdamse over vallers afgelopen donderdagnacht de 32- jarige Schiedamse kruidenier J. M. van den Bosch heeft doodgeschoten. De twee onmiddellijk na de roofmoord in de flat van de kruidenier gearresteerde verdach ten wijzen elkaar als de schutter aan. Volgens de Schiedamse recherche is ko men vast te staan dat de twee mannen niet de dader zijn van de overval van twee maanden geleden op een filiaalhou der van de Hema. Als de maatschappijen zich niet neer leggen bij de eis van de OPEC, waar schuwde koning Faisal, dan zullen zij hiet voor zelf de verantwoordelijkheid moeten dragen. Ze lopen dan de kans „hun sleutelpositie in de wereld-olieindus- trie te verspelen”. Maar hoewel het nog te vroeg lijkt om te beweren dat Whitelaw jammerlijk heeft gefaald, ziet de naaste toekomst er voor Noord-Ierland thans somberder uit dan ooit, hoewel de officiële, socialistisch getinte vleugel van de IRA haar bestand, dat aan dat van de provisionele groep voorafging gehandhaafd. UTRECHT. De internationale Gau deamus Muziekweek wordt van 8 tot en met 15 september gehouden in samenwer king met de Nederlandse Omroep Stich ting. met een smeekbede om de wapenstilstand te herstellen. Dit is een bewijs dat men in het katholieke kamp allerminst te spreken is over het o pnieuw oplaaien van de strijd. Juist omdat de eenvoudige katho lieken het geweld allang beu zijn, en het IRA niet langer kan rekenen op de sym pathie en de actieve steun van de bevol king, die ontzet was over de vreselijke moordpartijen van de laatste maanden, was het tenslotte bereid tot een bestand, tenzij het alleen maar schijn was. Whitelaw kon in het Lagerhuis niet veel anders doen dan er nogmaals op hameren dat de Britse regering naar ver zoening blijft streven, omdat er eenvoudig geen andere uitweg is. Uiteindelijk zullen katholieken en protestanten met elkaar moeten leven. Whitelaw verklaarde d at hij tijdens de bespreking met de IRA- leiders geen standpunt had ingenomen, dat hij niet had onderhandeld en ook niet op een overeenkomst had aangestuurd, maar dat hij alleen met hen had willen spreken, zoals hij met Noordierse verte genwoordigers van alle facetten al een gesprek had gevoerd. In het genoemde gebied zou door Ame rikaanse maatschappijen alleen al per jaar ongeveer 1,5 miljard worden ver diend van de opbrengst der olieboringen. DEN HAAG. Er zit nog één Neder landse militair gevangen voor het dienst- weigeren om politieke redenen: Theo Bak ker uit Amsterdam. Voor hem kan de uit spraak van de commissie gewetensbezwa ren (die door de Kroon is ingesteld) in de zaak van sergeant Roovers conse quenties hebben. De commissie erkende de politieke bezwaren van Roovers als gewe tensbezwaren in de zin der wet waardoor het Hoog Militair Gerechtshof praktisch zeker de zaak-Fonvers, die in hoger beroep dient, zal afvoeren. De poli, ':e bezwaren van Theo Bakker veroorzaakten destijds nogal wat opschud ding. Hij kreeg 21 maanden gevangenis straf die hij in Veenhuizen uitzit. Een Zweedse afdeling van Amnesty Internatio nal adopteerde Bakker kort geleden. Het precedent dat nu is geschapen door de erkenning dat een zuiver politiek be zwaar („het Nederlandse leger helpt het systeem van het Westen in stand houden”) rechtsgeldig is, kan grote gevolgen heb ben. Minister De Koster van Defensie kan nu moeiliik een afwijzende houding blijven aannemen (en niet alleen maar religieus) gewetesbezwaarden. De meer kritisch ingestelde jongeren die in dienst waarde gaan hechter aan het pre cedent. Dat is alles goed en wel, maar de moeilijkheid blijft, dat er nog steeds zelfs niet ook maar een begin van een politieke oplossing bestaat. Daarover zou pas kun nen worden gesproken, nadat het geweld zou zijn opgehouden. Doch zelfbeheersing is een eigenschap, waarover de lichtont vlambare heetgebakerde Ieren nauwelijks beschikken, al uitte Whitelaw de hoop dat het zelfs voor het IRA niet te laat is zich opnieuw te bezinnen. Om deze „zelf-slachting” te voorkomen, riep hij de zes resterende kandidaten voor de nominatie op voor een besloten bijeen komst, voordat de conventie om half een, Europese tijd vannacht begon. Doel was onder elkaar tot een akkoord over de controverse rond de kiesmannen van Cali- fornië te komen. Deze bijeenkomst ging evenwel als een nachtkaars uit toen McGovern niet kwam opdagen. De kandi daten George Wallace en Shirley Chis holm hadden Muskie’s uitnodiging ook afgewimpeld. Er bevond zich vanochtend nog één bataljon parachutisten in een buitenwijk van Kwang Tri, Mai Lin. De Noordvietna- mezen doen aanvallen op de achterhoede van de wegtrekkende Zuidvietnamezen. Het hoofd van de Noordvietnamese on- derhandelingsdelegatie in Parijs, Xoean Thoei, is gisteren in de Franse hoofdstad teruggekeerd. Hij is via Peking en Mos kou gereisd. voor de pers. Hij redeneerde dat hij op zo’n besloten vergadering een minderheid van 1 op 5 vormde. Het lot van de 271 kiesmanstemmen van Califomië is voor senator George McGovern van doorslaand belang, wil hij morgen als overwinnaar uit de eerste stemronde tevoorschijn komen. Lukt dit McGovern niet, dan zullen de gedelegeerden, die hij in voorverkiezingen rond zijn banier heeft weten te scharen, niet langer aan hem verplicht zijn en zouden zijn kansen in rook kunnen op gaan. Kogel door liefdesverdriet. Een 31-jarige man uit Goppingen in de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg heeft een week lang met een kogel in zijn hoofd rondgelopen. Volgens de politie had hij uit liefdesverdriet zelfmoord willen ple gen. Pas na drie dagen zocht de man een dokter op aan wie hij vertede dat hij was gevallen. Bij een röntgenonder zoek ontdekte de arts de kogel. Thoei, die krachtige taal afwisselde met beloften over een serieuze houding, ver klaarde dat de communisten nog steeds willen dat de Amerikanen hun troepen snel terugtrekken maar toonde zich iets minder beslist in zijn uitlatingen toen hij commentaar gaf op de tweede eis van zijn land over de omverwerping van het regi- me-Thieu in Zuid-Vietnam. „Wij streven er niet naar Zuid-Vietnam een communis tische regering op te leggen” aldus de Noordvietnamese onderhandelingsleider. PARIJS/SAIGON (AP-UPI-AFP). De hoofdmacht van de Zuidvietnamese troe pen die vorige week de stad Kwang Tri waren binnengetrokken heeft deze strate gisch belangrijke stad weer verlaten. De Zuidvietnamese parachutisten waren oor spronkelijk van plan vanuit Kwang Tri de gehele gelijknamige provincie te vero veren. De troepen trokken echter gisteren weg nadat de Noordvietnamezen waren begonnen aan een zware en intensieve artilleriebeschieting, zo heeft een woord voerder in Saigon meegedeeld. DEN HAAG. Bejaarden die op me disch advies een uitkering krachtens de Bijstandswet ontvangen, worden door de ziekenfondsen ingedeeld in een hogere) tarief klasse. j Oud-minister Roolvink van Sociale Za- ken nu lid van de Tweede Kamer voor S de A.R.P., vraagt zijn opvolger minister Boersma en diens ambtgenoot van C.R.M., mi lister Engels, of zij dat juist vinden en of zij hierover contact willen opnemen met de Ziekenfondsraad. De extra uitkering is in dergelijke ge vallen namelijk geheel bestemd r-- noodzakelijke hogere gezinsuitgaven, aldus i de heer Roolvink. GRAMSBERGEN. Een frontale tobotsing in Gramsbergen heeft gistera vond aan een tot nu toe onbekende man het leven gekost .In zijn auto auto werd een rijbewijs gevonden op naam van J. Meurs uit Groningen. Bij informatie bleek echter dat de heer Meurs thuis was en dat zijn rijbewijs onlangs gestolen was. De „valse” Meurs reed in een huurauto van een garage uit Hengelo en had zich daar gelegitimeerd met het gestolen rijbe wijs. Eind vorige maand liet Nixon weten dat de Amerikanen bereid waren naar de onderhandelingstafel terug te keren, in de verwachting dat de tegenpartij serieuze onderhandelingen wil maar dat zij Noord- Vietnam zullen blijven bombarderen en mijnen voor de havens daar zullen leggen tot Hanoi bereid is tot een bestand en tot vrijlating van de Amerikaanse krijgsge vangenen. Bij aankomst in Parijs zei Xoean Thoei dat er snel een oplossing zou kunnen worden gevonden al* de Verenigde Staten zouden aantonen van goede wille te zijn. Noord-Vietnam houdt vast aan zijn vroe gere onderhandelingsvoorstellen, maar is bereid elk „nieuw” aanbod van de Ameri kanen te bestuderen. Met Muskie zelf waren slechts de senatoren Hubert Humphrey en Henry Jackson aanwezig. McGovern wees Muskie’s voorstel van de hand omdat deze niet toegankelijk was Gouverneur Wallace, die in zijn rolstoel aan de conventie deelneemt, heeft de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hij een derde partij vormt als hij de democrati sche presidentsnominatie niet krijgt. Hij zei lichamelijk in staat te zijn als kandi daat van zo’n derde partij het land rond te reizen. „Ik ga leren om mij met deze rolstoel even goed te bewegen als met mijn benen” verklaarde hij. In Miami Beach wil men niet het risico van de straatgevechten rond de democra tische conventie van 1968 in Chicago lo pen. Daarom heeft men op grote schaal veiligheidsmaatregelen getroffen. Florida heeft 500 leden van de Nationa le Garde naar Miami Beach gestuurd. Zij versterken de 250 man gemeentepolitie en politie van de staat Florida. Gisteren had den leden van het gardecontingent posities rondom de conventieruimte ingenomen. Vanuit de lucht hielden legerhelikopters het gebouw en zijn omgeving in de gaten. Gisteravond hadden zich aan de ingang van de zaal tachtig betogers opgesteld, die „We Shall Overcome” zongen. Ze behoor den tot de zogenaamde „Coalitie der klei ne luiden” en ze protesteerden tegen de uitsluiting van hun groep. „We trekken wel van de steun, we zijn misschien wel berooid, maar we zijn iemand” riepen ze. 'De „kleine luiden” zijn volgens conventie- manager Richard Murphy niet uitgeno digd omdat de zaal reeds geheel is bezet. Bij een explosie van een bom, die ge plaatst was in een gestolen vrachtwa gen in de Lombardstraat in het centrum van Belfast, zijn vijf mensen licht ge wond. Ónder de gewonden bevonden zich een baby en drie meisjes. De bom van honderd pond richtte in de straat een grote ravage aan. Van tal van huizen werden de ramen en deuren uit de sponningen geblazen. De vracht auto werd in stukken gereten. Een plaatselijke krant werd een kwartier voor de ontploffing gewaarschuwd. Kolonelsregime gelaakt. Zes oud-ministers van Justitie uit parlementaire regerin gen van Griekeland hebben gisteren in een gemeenschappelijke verklaring ge protesteerd tegen het feit, dat het kolo nelsregime, vijf jaar na de militaire staatsgreep, nog steeds niet is afge schaft. In de verklaring heet het dat de toestand ernstig is verslechterd waarbij zij verwijzen naar de vervolging van wetenschapsmensen en studenten, de opheffing van verenigingen en het uits- sluiten van studenten van hogescholen. Verder is in hoge mate de persvrijheid beperkt. Gromyko in Brussel. De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Gromiko heeft gisteren in Brussel besprekingen gevoerd zowel met de Belgische pre mier Gaston Eyskens als met de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Harmel. Het gesprek met de Belgische premier duurde een half uur, dat met langer. De Britse minister kon zich gesterkt voelen door de volledige steun, die hij van de Labouroppositie kreeg. Met name op positieleider Harold Wilson sprak de hoop uit, dat minister Whitelaw de moed zou hebben om zijn politiek op dezelfde voet voort te zetten en speciaal de moed zou hebben om het contact met het IRA niet te verliezen. De Britse minister antwoord de op hartstochtelijke toon, dat hij nooit ofte nimmer, tegen wie dan ook, veront- In afwachting daarvan moeten de Britse troepen onmiddellijk uit de „gevoe lige gebieden” van de straat verdwijnen. Algemene amnestie voor alle politieke gevangenen en geïnterneerden in Noord- Ierland en Engeland voor allen, tegen wie een arrstatiebevel is uitgevaardigd. Vjiegtuigkaper gepakt. De Westduitse grenspolitie heeft gisteravond een man overmeesterd aan boord van een toestel van de Lufthansa, die dreigde het vlieg tuig te zullen opblazen, tenzij de lucht vaartmaatschappij hem 400.000 dollar betaalde. De kaper, een 26-jarige Alge rijn, werd ingerekend toen het passa giersvliegtuig op het Münchense vlieg veld Riem landde. BEIROET (AP). Saoedi-Arabië heeft de oliemaatschappijen uit het westen die werkzaam zijn in de staten om de Perzi sche Golf gewaarschuwd dat zij hun con cessies kunnen verliezen als men niet wenst in te gaan op de eis dat de landen waar zij werken, een aandeel van twintig percent in die bedrijven krijgen. De waarschuwing werd in de hoofdstad van Saoedi-Arabië, Riad uitgesproken door koning Faisal. ,7-z g e n if &r le yr is ?n sn ce ie e ft t. b r s e e ■fw w r 'ff?/// fff iU Ui:- -, -zx*-* SmBSzS/ af?-.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3