Onzorgvuldige navigatie nieuwe bodem kost schip weer met de grond gelijk gemaakt Omstreden kunstwerk zou gevaar voor bezoekers hebben opgeleverd VERBETERINGEN WOONWAGENKAMP VELSEN Na contract voor vervoer van loodsen IJMUIDER TAXI’S WORDEN IN AMSTERDAM KLEMGEREDEN Weer brand in Beverwijk Angst voor snorderij „Observatorium” in Driehuis Robert Morris’ Kapitein en stuurman van VRIJGEKOMEN TERREIN VOOR RECREATIE BESTEMD d Aloude opfrisser nu innieuwerwefse spray. 7.50 „Clarissa” gestraft Big dÉS 5 J Jfr-' O DINSDAG 11 JULI 1972 4 VERZET Onbegrijpelijk Aus der Glockengasse, (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS De veronderstelling dat Robert Morris’ nogal omstreden kunstwerk „Observatorium” zijn eenjarig bestaan niet zou mogen beleven, blijkt destijds met een vooruitziende blik te zijn uitgesproken. Want dit project, in het kader van de nationale kunstmanifestatie „Sonsbeek buiten de perken” in 1971 op een duinterrein aan de Duin en Kruidbergerweg in Driehuis uitgevoerd, is inmiddels in opdracht van het gemeentebestuur van Velsen door de dienst Openbare Werken vrijwel met de grond gelijk gemaakt. Kort IJmondnieuws (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Sinds enige dagen doet zich een controverse voor tus sen het IJmuidense taxibedrijf van de heer C. J. Rademaker en Amster damse taxichauffeurs. Het bedrijf van de heer Rademaker was namelijk in geschreven bij een aanbesteding van het Loodswezen met betrekking tot het vervoer van de loodsen van IJmuiden naar Amsterdam vice ver sa en verder nog van hun woonhui zen naar de diverse plaatsen van be stemming. Blijkens een mededeling van het Loodswezen kwam de heer Rademaker als goedkoopste uit de bus en vorige week kreeg hij het con tract. Vanaf dat moment begonnen de vervoerswerkzaamheden maar te gelijkertijd ook de moeilijkheden met de Amsterdamse taxichauffeurs. W j' ifil i êêÊU* "WW ..SPRAYj id id id id or betrekkelijk werd toestemming it. (Van een onzer verslaggeefsters) De eerste tekenen van verval om streeks februari van dit jaar. Onderwijl was het voor onderhoud be stemde bedrag lang niet voldoende geble ken, mede doordat de grasbegroeiing ge heel diende te worden vernieuwd. Met de hiervoor benodigde graszoden zouden on geveer tienduizend gulden zijn gemoeid. Daarnaast zette ook het verval zich voort, zodat men het project omstreeks februari van dit jaar voor de bezoekers als gevaar lijk ging beschouwen. Toch wilde het gemeentebestuur niet zonder meer tot afbraak overgaan, zodat contact werd opgenomen met de Culture le Raad voor Noord-Holland en de nieuwe stichting „Sonsbeek onbeperkt”. Men stel de voor een nader onderzoek een werk groep samen, waarvan de leden uiteinde lijk tot de conclusie kwamen dat gelet op de situatie het in stand houden van dit project niet meer verantwoord zou zijn. Spreekuur. De spreekuren van bur gemeester J. G. S. Bruinsma van Bever wijk komen in de periode van 10 tot en met 28 juli wegens vakantie te vervallen. De heer Rademaker is daarmee aller minst gelukkig en zeker ook niet het Loods wezen. Een woordvoerder van deze laatst genoemde instantie, de heer Van der Veer deelde desgevraagd mee, dat de loodsen zich bedreigd voelen. „Het is geen leuk idee als dertig van die karren achter je aan jakkeren” - zo sprak hij. „Vorige week vrijdag was er het tot dusver laatste schan daal. Bij het huis van een van de loodsen stond een taxi uit IJmuiden te wachten. Vlak bij het Ajax-stadion. Het duurde zo’n tien minuten. De Taxicentrale in Am sterdam heeft er lucht van gekregen en trommelde taxi’s op naar het bewuste adres. De blokkade werd dermate, dat de betrokken loods niet vervoerd kon warden. Deze ging in zijn eigen auto naar de Loods- wacht. Later werd hij met een IJmuider taxi onder escorte van de politie naar zijn schip gebracht. Wettelijk is het contract, Het voormalige „Observatorium” aan de Duin en Kruidbergerweg nog in zijn „volle glorie”. nen om het terrein te verharden, de openbare verlichting te verbeteren en een nieuwe afrastering aan te brengen. Ook wil men de voorzieningen op het gebied van gas, electra en telefoon uit uitbreiden. 30 :n sn 46 vlot verleend, waarbij door het gemeente bestuur ook het benodigde terrein ter beschikking werd gesteld. Bovendien ver kreeg men de toezegging voor het onder houd van het project een bepaald bedrag te zullen uittrekken, waarbij het de opzet was met „Observatorium” na afloop van de kunstmanifestatie weer te slechten. Omdat de brandweer in de nacht daar voor in de weer was geweest met een brandje in het tennispark aan de Zee straat, waar kennelijk sprake was van brandstichting, was men vannacht uiter aard ook argwanend, maar duidelijke aanwijzingen omtrent de oorzaak van de brand waren er niet. In de omgeving van de brand hield zich een man op die kennelijk in staat van dronkenschap ver keerde, maar dat zegt op zichzelf natuur lijk ook niets. Zwemexamens. Bij de in het Bever- wijkse Sportfondsenbad gehouden zwem examens behaalden 16 kleuters het kleuterbrevet. In totaal 158 jongens en meisjes legden met goed gevolg het exa men voor de diploma’s A, B, C, D; E en F af en wel 100 voor A, 46 voor B, 5 voor C, 4 voor D, 1 voor E en 2 voor F. Al weer enige dagen geleden is het geheel vernieuwde toiletgebouwtje in het oude woonwagenkamp langs het Noordzeekanaal gereed gekomen. Zoals bekend bestonden er bij de bewoners al zeer lange tijd klachten over de oude sanitaire voorzieningen. Toen bij het in gebruik nemen van het nieuwe De heer Rademaker deelde ons mede, dat van snorderij geen sprake is. „Ik heb dat contract gekregen, maar of dat nu is omdat ik de laagste ben, dan wel om een andere reden weet ik niet. Men heeft mij geen andere cijfers meegedeeld. Inderdaad stichting heeft zich er toen intensief voor beijverd van het gemeentebestuur de noodzakelijke medewerking te verkrijgen, omdat men het project wenste onder te brengen bij de attracties van de „Toer-in ’71”. Deze En met deze uitspraak was tevens het definitieve vonnis over dit „Observatori um” geveld, zodat het inmiddels op last van het gemeentebestuur van Velsen ge heel is geslecht. Het vrijgekomen terrein is reeds geruime tijd gelegen voor dagre creatie bestemd, zodat het hier straks weer voor kan worden ingericht. woonwagencentrum Heemskerk bleek dat dit kamp te klein was, nam het bestuur van de Stichting Woonwagen centrum Heemskerk de beslissing geld te reserveren om het oude kamp in Velsen op te knappen. Als onderdeel daarvan is nu het toiletgebouwtje ver nieuwd. Verder heeft men nog plan- De Amsterdammers namelijk voelden zich bedreigd omdat zij de mening toege daan zijn, dat het IJmuider taxibedrijf ook andere „vrachtjes” dan alleen maar lood sen zou vervoeren. Op Amsterdamse ge meentegrond althans. Daarbij is het ver schillende keren tot botsingen gekomen - in die zin, dat de auto’s van het IJmuider taxibedrijf bij herhaling werden klem ge reden om hen het wegrijden te beletten. Het was helder weer met goed zicht, windkracht 4; de zee licht golvend. De kapitein werd precies 01.00 uur wakker in z’n hut door het algemeen alarm: op de brug hoorde hij van de stuurman dat het schip droog zat. De kapitein had de wacht gehad van 18 uur tot 24.00 uur en die tijd nagelaten de positie van het schip te controleren, hoe wel bij het heersende heldere zicht regel matige controle van de positie mogelijk was door middel van peilingen op de vuren van de Zweedse kust. Eerst omstreeks 24.00 uur heeft de ka pitein een kruispeiling genomen. Als hij deze zou hebben vergeleken met de gis, dan zou het hem duidelijk zijn geworden dat er in zijn plaatsbepaling een fout zat. Hij heeft dit echter niet gedaan en zo doende heeft de kapitein bij het overge ven van de wacht aan de stuurman een onjuiste positie van het schip opgegeven, hetgeen mede tot de ramp heeft geleid. De stuurman heeft de hem opgegeven positie als juist aangenomen. Maar hij heeft ten onrechte nagelaten deze positie door middel van peilingen te controleren dat mede door de hulp van het ministerie van defensie tot stand is gekomen juist en voldoet aan alle gestelde eisen. Van snor derij is hier geen sprake”. Hoofdinspecteur G. D. Adema van de hoofdstedlijke verkeersdienst noemde de gehele zaak een storm in een glas water. Door het bureau Vervoer van de Verkeers dienst wordt nu onderzocht of de IJmui- denaren werkelijk een standplaats inne men. Als zo’n taxi moet wachten bij een huis of een afgesloten scheepsterrein - omdat een schip wat later arriveert, of de loods nog niet gereed is, dan nemen de an dere taxichauffeurs al gauw aan, dat er gesnord wordt. Het is een moeilijk te be wijzen zaak. De hoofdinspecteur wist ook van enige moeilijkheden met een caravan uitgerust met mobilofoon eigendom van de heer Rademaker. Volgens de plaatselijke verordening mag deze in de bebouwde kom niet langer dan twee keer vierentwintig uur blijven staan. zijn mijn taxi’s meerdere keren klem ge reden. Echter zonder handtastelijkheden, want daarop zijn die jongens echt niet uit. Alleen zijn de Amsterdamse taxichauffeurs bang, dat wij andere „vrachtjes” dan uit sluitend loodsen meenemen. En daar is geen enkele reden toe. Integendeel, wan neer wij ergens op een loods staan te wach ten en er komen andere klanten, dan roe pen wij zelfs nog de Taxicentrale op om hen te waarschuwen, dat er een klant voor hen is daar-en-daar. Ik begrijp er dan ook niets van. Dat met die caravan is waar. Die staat nu weer in IJmuiden. Wij gebruiken hem zowel voor mobilofooncontact als fou- rage en toiletwagen voor de eigen mensen, die in Amsterdam werken. Op het ogenblik zijn wij bezig een andere regeling voor te bereiden en vanaf gisteren opereren wij nu uitsluitend vanaf en vanuit IJmuider grondgebied. Daarnaast wordt onderzocht in hoeverre wij een contact kunnen leggen met een kleiner Amster dams taxibedrijf, dat in Amsterdam op een of andere wijze voor ons het werk kan doen. Maar die besprekingen zijn nog niet afgerond. Er zitten zoveel haken en ogen aan, dat zoiets niet zo maar even ge regeld kan worden. Over een bepaald werkverband is er dus op dit ogenblik nog niets te zeggen. Maar nu wij vanuit Velsen werken verwacht ik geen moeilijkheden meer. en heeft ook verder gedurende zijn wacht tot de ramp geen peilingen genomen. De raad merkt het nfr* controleren van de overgekregen positie van het schip door de stuurman als een ernstige tekort koming in zijn navigatie aan. Deze con trole was te meer noodzakelijk nu het schip volgens de koerslijn de Zweedse kust steeds dichter naderde. Het is de raad opgevallen dat geen gebruik is gemaakt van' de radar. Bij het aanlopen van een kust verdient ook bij helder zicht het gebruik van de radar, evenals dat van het echolood, zeker aan beveling. Uit de vele aanvaringen en strandingen, die de raad de laatste jaren heeft behan deld, is gebleken dat het merendeel daar van is te wijten aan een onzorgvuldig* navigatie. In het bijzonder geldt dit voor de kleine vaart en de visserij. Al eerder heeft de raad er op gewezen, dat het een eis van goede navigatie is, dat de koerslijn in de kaart wordt gezet en de gis met tijden daarin wordt bij gehouden en dat ook de genomen peilingen daarin worden afgezet. Voor zover mogelijk, dient de positie van het schip regelmatig door middel van alle daartoe geëigende methoden en hulp middelen te worden gecontroleerd. Ge bruik van radar als hulpmiddel voor de navigatie verdient ook bij het aanlopen van de kust bij helder zicht aanbeveling, evenals het gebruik van het echolood. Ten allen tijde dient nauwgezet te wor den genavigeerd, ook indien bekende rou tes worden gevaren en door de routine het gevaar dreigt dat de aandacht ver slapt. Ten onrechte wordt vaak vertrouwd op grote plaatselijke bekendheid. Men zal zich wellicht herinneren dat de Amerikaan Robert Morris voor dit „Ob servatorium” werd genspireerd door het eeuwenoude „Stone Henge-monument” in Engeland, waarbij vooral de Velsense stichting „Felison” met de plaatsing in Velsen bijzonder gelukkig is geweest. Deze (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Driekwart van het bo- demvlak van de „Clarissa” moest worden vernieuwd, nadat deze kustvaarder in de Oostzee op de Störgrund-ondiepte had ge stoten. De Raad voor de Scheepvaart is van oordeel dat deze ramp, die zich af speelde op 16 december van het vorig jaar, is te wijten aan ernstige tekortko mingen in de navigatie van de kapitein en de stuurman. De kapitein kreeg twee maanden ontzegging toegemeten, de stuurman slechts een berisping, hetgeen hij te danken heeft aan het feit dat hij geen diploma bezat, zodat een zware straf hem niet kon worden opgelegd. Tegen dit laatste voornemen werd voor al in kunstenaarskringen nogal verzet aangetekend, omdat men het object, bij voorbeeld als speel- en recreatieruimte wenste te behouden en omdat ook het gemeentebestuur hier niet direct afwij zend tegenover wilde staan, werd besloten eens te onderzoeken of het „Observatori um” voorlopig gedurende vier seizoenen in stand kon worden gehouden. Men kwam tot een dergelijk tijdslimiet, omdat reeds was gebleken dat het conserveren daarvan p onbetaalbaar zou zijn en dus financieel niet verantwoord. BEVERWIJK. In de nacht van maandag op dinsdag om 0 50 uur werd de Beverwijkse brandweer opnieuw gealar meerd voor een brandje, ditmaal in een zogenoemde nissenhut van de firma Schram aan de Randweg, waarin bouw materialen en -gereedschappen waren op geslagen. De golfplaten werden uit elkaar geslagen. Van de opgeslagen materialen bleef niet veel over. 'F ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5