dromen de Mont Ventoux PRINSEN MAAKTE Bernard Thévenet GROTE FOUTEN huilde nog eens B. EDDY MERCKX VERSLOEG LUIS OCANA OP ZIJN SPECIALITEIT II. „Ik heb niet durven i II T als eerste te bedwingen” Op de cijfer-Tour Zoetemelk: „Als je blijft proberen de demarrages ijs Harings vierde uitvaller van Pellenaars’ ploeg Geen Mistral wel zon s Van Zante chef d’ecn1’ van Oran:° -o van Merekx te volgen dan rijd je je kapot..." manager FC Den Haag splitst functie van 12 13 SI wo iMi 4 Theo Klein VRIJDAG 14 JULI 1972 i Lot Gelukkig 3 Voordeel Mi X <h Ni Angst 4 (Van onze sportredactie) CARPENTRAS Een geamuseerd glimlachje speelde op de in de zon badende top van de Ventoux om de mond van Eddy Merckx. Waarschijn lijk was de Belg er op dat moment voor het eerst in deze Tour de France zelf helemaal zeker van dat hij ook dit spektakel op zijn naam zal gaan schrijven. De Ventoux, een verschrikkelijk zware uitloper van de Alpen, waar de organisatoren het peloton in de gloeiende hitte tegenop joegen, had de wereldkampioen al sinds het begin van de ronde dwars gezeten. r l (Van onze sportredactie) zijn lijdensweg in de ijle lucht had moeten ontberen. -V t.y (Van onze sportredactie) De omstandigheden waren donderdag in de 11de rit (over 207 km) sterk in het voordeel van Ocana. De zon stond als een rode vuurbal aan de hemel en het pro gramma vermeldde een oninteressante rit tot aan de 186ste km, waar een onmense lijk steile beklimming begon. Op die laat- »te 21 km moesten de coureurs zich maar De 21ste plaats was weggelegd voor Tino Tabak, die bovenop de Ventoux ook al spijt toonde over de door hem gevolgde tactiek. Tabak: „Ik heb me direct laten lossen, omdat ik dacht de top erg moeilijk te kunnen halen. Ach teraf is me dat meegevallen. Ik kon nog een heleboel renners op het laatste dezelfde omstandighe- Brit Tommy Simpson op diezelfde Ventoux ren. Er volgen nog drie aankomsten boven op een col. Ik ben niet op één dag te kloppen”. De kleine Belg werkte zich als 7e naar de kale met duizenden toeschouwers be volkte top, waarmee hij weer kostbare punten in het voor hem zo belangrijke bergklassement verspeelde. maar een abnormaal beste dag hebben. De hoop op een plaats bij de eerste drie heb ik nu wel opgegeven. Ik ben tevreden als ik als vierde of vijfde in Parijs aankom”. Bernard Thévenet op weg naar de overwinning. Bij de Fransen is met de overwinning van gisteren de hoop op een volledige 4. 6 w ■«■w, 'W Algemeen klassement: 1. Merckx (Belg Albani 58 uur 43 min. 17 sec., 2. Ocana (Spanje De Muer) op 3.01, 3. Guimard (Fra Capuf) op 4.08, 5. Gimondi (It Adorn!) op 5.35, 6. Poulidor (Fra —(Caput) op 6.46, 6. Zoetemelk (Ned Schotte) op 8.12, 7. Hezard (Fra Stablinski) op 9.45, 8. Thévenet (Fra Plaud) op 10.04, 9. Van Impe (Belg Stablinski) op 11.38, 10. Martinez (Fra Driessens) op 14.34, 11. janssen Belg Driessens) op 16.40, 12. Agostin- ho (Portugal Driessens), 13. Mortensen (Den De Muer) op 18.53, 14. Swerts (Belg Albani) op 21.00, 15. Labourdette (Fra De Muer) op 23.05, 16. Houbrechts (Belg Adorni) op 23.10, 17. Mendes (Port Schotte) op 23.36, 18. Tabak Pellenaars )op 26.10, 19. Verbeeck (Belg Jossarf) op 26.17, 20. Aimar (Fra Van Vaerenbergh) op 26.50,40. Prinsen (Ned Pelle naars) op 44.18, 50. Pustjens (Ned Stablinski) op 52.02, 58. Vianen (Ned Pellenaars) op 56.23, 68. Karstens (Ned Van Vaerenbergh) op 58.54, 73, 4. Godefroot (Belg) 67, 5. Basso (It) 63, 6. Woensdag had de warmtestroom de pro vincie nog flink geteisterd, maar toen de renners gisteren arriveerden, was er nog slechts een stevig briesje van over. Wél werd het peloton gekweld door de bran dende zon. De Tourleiding stond hun daarom toe 9 kilometer langer gebruik te maken van hun bidons (drinkbekertjes). Onder normale omstandigheden mogen de coureurs zich daar tot op 30 kilometer van de finish van bedienen. Gisteren werd tot 21 kilometer van de streep gedronken. liefst van 300 m hoogte tot de top van bijna 1900 m omhoog werken. Een verschil van 1600 m, heel veel zwaarder hadden de organisatoren het hen niet kunnen maken. De hete zon nam bovendien het voordeel dat deze beklimming via de noordkant kan hebben boven een bestijging van de nog schaarser begroeide zuidflank bij na helemaal weg. De Spanjaard rekent ongetwijfeld op de rit van vandaag, die van Carpentras naar Orcières-Merlette voert. Daar op de Mer- lette, waar opnieuw de eindstreep staat getekend, maakte hij vorig jaar furore, toen hij Eddy Merckx op bijna 9 minuten reed. Het voordeel van de verrassing was toen echter aan zijn kant. Dit jaar is hij niet meer als outsider gestart. Ocana was vanaf Angers de gevaarlijkste tegenstan der van de Belg, die duidelijk minder risico’s neemt dan vorig jaar om een herhaling van het drama van vorig jaar te voorkomen. Er ging geen grote i..~ duidelijk zou (lees: Luis Ocana) Het waren weer den waaronder de vier jaar geleden zijn einde vond. Typisch weer voor Luis Ocana, bekend als de zonnekoning, als de man die zich op zijn best voelt wanneer de zon de ruggen van de zwoegers ver schroeit. Luis Ocana wist, dat hij op de Ventoux toe zou moeten slaan, wilde hij tenminste nog verder door het leven gaan als een wezenlijk gevaar voor Merckx. De Spanjaard kende zijn plicht, hij viel vier, vijf keer aan, maar zag even zovele keren hoe Eddy Merckx achter zijn rug weer aanhaakte. Het was de Bic-kopman aan de finish waar hij met 34 sec. achterstand op ritwinnaar Bernard Thé venet en 4 sec. achter Merckx, die hem op de laatste meters nog losreed aan te zien dat hij met zijn krachten gestrooid had. Vijf minuten lang zat hij wezenloos voor zich uit te staren, alvorens er met horten en stoten uit te brengen: „En toch ben ik niet onder de indruk van Merckx gekomen. Er is vandaag nog niets verlo- JVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXAA/VVWVVVVVVVVXA/VVVVVVVVXAA/VVVX/VVVVVVXA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVV De lange renner uit St. Julien de Cifry liet zich in volle overgave op de brancard zakken en dronk van de zuurstof als was het zachte rosé. „Ik had niet durven dromen dat ik op de Ventoux als eerste boven zou komen”, begon hij, nadat de zuurstof hem het praten weer mogelijk had gemaakt. „Vandaag heb ik tot aan de ravitaillering nog veel last gehad van mijn rug. Ik zag er niet zoveel in. De ritten met een aankomst boven op een col, zijn trouwens niets voor mij. Geef mij maar een etappe met verschillende kleinere bergen.” Daags voor zijn overwinning had Thé venet nog verzekerd dat hij terug zou komen voor de karavaan volgende week zondag Parijs binnenrijdt. „Maar daarbij dacht ik niet aan de etappe van vandaag”, verduidelijkte hij gisteren, „ik had ver wacht minstens nog enkele dagen nodig te zullen hebben om weer een beetje te kunnen herstellen. De rit van woensdag had me wel goed gedaan, maar ik was toch nog niet zo ver verbeterd dat ik zonder angst op weg naar de Ventoux kon gaan.” Toch was het dezelfde Thévenet, vorig jaar vierde in de Tour de France, die op de hellingen van de Ventoux zijn achter stand op Merckx, Poulidor en Ocana niet alleen nivelleerde, maar het zelfs nog op kon brengen om op drie kilometer van de eindstreep alleen door te gaan. Thévenet: „Ik zag wel dat Merckx en Ocana erg op elkaar letten. Bovendien leek het er wel op, dat Merckx in ieder geval geen .moeite zou doen om me terug te halen.” Dus bleef de jonge Fransman een 600 meter in de buurt van het groepje om ten slotte uit de achterste stelling te demarre ren. „Ik ben niet zo’n aanvaller als bij voorbeeld Ocana. Als ik weg wil dan ga ik liever niet vanaf de kop. Ik houd er meer van even te volgen om dan van achteruit aan te vallen”, aldus Thévenet, die goed gokte, want noch Merckx, noch Ocana of één van de anderen uit het kopgroepje (Thévenet had gelijk met Martinez, Agostinho en Van Impe aanslui ting gekregen) reageerde. Merckx: „Ik had geen belangstelling voor Thévenet. Van mij mocht hij gaan. Ik concentreerde me op Ocana. dat was voor vandaag voldoen de.” DEN HAAG. Het bestuur van de eredivisieclub FC Den Haag is ertoe over gegaan met ingang van 1 augustus de taak van manager Eddy Hartmann te verlichten door het benoemen van Gerard Slager als commercieel directeur. Hart mann, die zijn contract overigens met vijf jaar heeft verlengd, zal zich verder uit sluitend met de technische zaken bezighou. den. Bondscoach Frantisek Fadrhonc, de be geleidingscommissie van het Nederlands elftal et. de spelersraad bestaande uit Cruyff, Keizer, Van Hanegem en Israel zijn donderdag in Leiden bijeengekomen om over het komende interlandseizoen te praten. Er is besloten de wedstrijd van 30 augustus in Praag: Tsjecho-Slowakiie Nederland, te laten voorafgaan door een centrale training. Deze is gepland op don derdag 17 augustus in Zeist. f 1 stuk voorbijsteken. Had ik dat van tevoren geweten, dan was ik zeker langer met de voorsten meegegaan”. Gerard Vianen, nog steeds getekend door de valpartij van woensdag, kwam ook ruim op tijd binnen. „Mijn wonden staken wel erg in de zon, maar ik ga door”, was zijn commentaar. Dat kon Ger Harings gisteren niet meer zeggen. Hij stapte voor de Ventoux af, waar mee een einde kwam aan zijn elf daag se lijdensweg. Pellenaars telt nu vier uitvallers: Van Katwijk, Koeken, Duyn- dam en Harings. Matthieu Pustjens had het op de Ventoux erg slecht. Hij moest, gekweld door buikgriep, tweemaal van de fiets. „Dat is jammer, ik had me vandaag graag vooraan willen laten zien”, jam merde hij. Algemeen bergklassement:!. Merckx (Belg) 78 punten, 2. Van Impe (Belg) 64, 3. Ocana (Spa) 51, 4. Pustjens (Ned) 42, 5. Poulidor (Fra) 36, 6. Swerts (Belg) 33, 10. David (Belg) en Zoetemelk (Ned) 25. Ploegenklassement: 1. Driessens (Martinez, Agostinho en Janssens) 21 uur 45 mln. 32 sec., 2. De Muer (Ocana, Labourdette en Mortensen) 21.48.44, 3. Caput (Poulidor, Guimard en Grellng) 21.49.44, 4. Albani (Merckx, Van den Bossche en De Schoenmaecker) 21.50.00, 5. Stablinski (Van Impe, Hezrd en Catieau) 21.52.17, 6. Schotje (Zoetemelk, Mendes en Van de Wlele) 21.54.20, 10. Pellenaars (Prinsen, Tabak en Wagtmans) 22.02.29. Die teruggang was echter tijdelijk. Hij herstelde zich snel. Prinsen: „Ik sprong van groep tot groep, tot ik vlak achter de kop zat met onder meer Aimar, Guimard en Ward Janssens. Toen maakte ik de fout ook steeds maar op kop te blijven rijden, waar door ik die mannen eigenlijk stuk voor stuk lanceerde. Op het laatst zat ik nog alleen.” De Brabander eindigde als veertiende. “223. interview voorbij of de meester erkende dat op die berg worden of er nog iemand jwas die hem zou kunnen bedreigen. Nu, de „Zwarte” kan gerust zijn. Ook de Spanjaard zal hem in de resterende ritten, onvoorziene omstan digheden daargelaten, niet meer serieus kunnen bedreigen. Merckx, die op de 1895 m hoge Ven toux, die als een piramide dreigend uit het vlakke land van de Provence oprijst, geen enkel spoor van uitputting toonde, stond de verzamelde internationale pers geamuseerd te woord. Merckx: „Het is voor mij vandaag een lucratief ritje ge weest. Alles is verlopen zoals ik het me had voorgesteld. Ocana heeft op de Ven toux niets anders gedaan dan aanvallen en ik kon zijn demarrages steeds gemak kelijk beantwoorden”. En laconiek: „Ik ben zeer tevreden. (Van onze sportredactie) CARNON PLAGE. Bernard Thévenet is in deze Tour de France al twee maal tot op de bodem van zijn kunnen gegaan. De eerste keer was dat in de rit naar Pau, toen hü over de gevallen Ocana heen dook en volkomen overstuur en hevig bloedend aan de finish kwam. De 24-jarige Fransman wist niet meer waar hij was. De dok toren vreesden voor een zware hersenschudding en er waren vier man voor nodig om de hartverscheurend snikkende Peugeot-renner in de ziekenwagen te krijgen. Donderdag speelde zich op de zinderende top van de Ventoux een identiek tafereel af. Opnieuw een uitgeputte, huilende Thévenet. Maar dit keer kwamen de tranen niet van leed, maar uit pure vreugde. De hoop van Frankrijk, die door zijn valpartij, waarbij hij en gat in zijn hoofd en een pijnlijke rug opliep, niet meer in aanmerking komt voor een ereplaats in het algemeen klassement, liet zijn tranen de vrije loop als een menselijke reactie op het ongelooflijke succes dat de bestijging van de Ventoux hem bracht. Hij liet zich opnieuw door vier man naar de ziekenwagen dragen, maar dit keer niet om zijn wonden te laten verzorgen. Er stond een be ademingsapparaat om hem de zuurstof toe te dienen die hij op het laatste stuk van come-back van hun gestruikelde vedette teruggekeerd. Vooral voor de Peugeot- ploeg kwam het succes van Thévenet precies op tijd. Ploegleider Gaston Plaud had tot nu toe niet veel reden tot juichen. Eerst verspeelde Thévenet door de valpar tij zijn kans op een hoge eindklassering, vervolgens stapte oud-Tour de France- winnaar Roger Pingeon van de fiets met de laconieke opmerking dat het koude weer hem niet aanstond, en dinsdag ten slotte verspeelde Danguillaume een etap- pe-overwinning door de valpartij in Colo- miers. Plaud: „Na de etappe-overwinning van Godefroot in Bordeaux was het geluk niet meer met ons. Misschien dat het nu wat beter gaat.” Of hij bang was dat Thévenet zich op de Ventoux geforceerd had en hij daar de komende dagen de tol voor zou moeten betalen? Plaud- „Nee. hij is nog steeds herstellende van die valnartii Het kan met Thévenet van vandaag af alleen nog maar beter gaan DEN HAAG. Jack van Zanten wordt chef d’équipe van het Nederlands elftal. Zaterdag zullen de Ams'mmer en Frantisek Fadrhonc tijdens een vergade ring van het sectiebestuur betaald voetbal als respectievelijk chef d’équipe en coach van het nationale team worden geïnstal leerd. De begeleidingscommissie, waarvan bondsbestuurslid Henk Zon voorzitter was, en ook Jack van Zanten deel uit maakte, bestaat dan niet meer. We) zijn de heren Fadrhonc en Van Zanter via de heer Zon verantwoording verschuldigd aan het bestuur van de KNVB. Aan de streep mocht de gelukkige Fransman, die Merekx uiteindelijk 34 se conden voorbleef, naast het gejuich van zijn landgenoten, ook de complimenten van een aantal collega’s in ontvangst nemen. Van Joop Zoetemelk bijvoorbeeld: - - - --„Thévenet is net zo’n coureur als ik. Hij komen of te winnen, moet je geen goede rijdt zeker niet beter, maar vandaag had hij toevallig die topdag waar we allemaal op hopen. Hij heeft heel slim gebruik gemaakt van de rivaliteit tussen Merekx en Ocana.” Voor het vertrek van de etappe van donderdag werd Gerard Vianen, die woensdag over een putdeksel viel, door verzorgers onder handen genomen. De uitslag van de elfde etappe is: 1. Thévenet (Fra Plaud), 207 km in 7 uur 13 minuten 45 seconden, 2. Merekx (Belg Albani) 7.14.19, 3. Ocana (Spa De Muer) 7.14.24, 4. Poulidor (Fra Caput) 7.14.36, 5. Martinez (Fra Driessens) 7.14.46, 6. Agostinho (Port Driessens) 7.15.03, 7. Van Impe (Belg Stablinski) 7.15.10, 8. Gimon di (It Adorni) 7.15.31, 9. Zoetemelk (Ned Schotte) 7.15.40, 10. Janssens (Belg Driessens) 7.15.43, 11. Guimard (Fra Caput) 7.15.54, 12. Labourdette (Fra De Muer) 7.16.58, 13. Mor tensen (Den De Muer) 7.17.22, 14. Prinsen (Ned Pellenaars) 7.17.47, 16. Mendes (Port Schotte) 7.17.51, 17. Hezard (Fra Stablinski) 7.17.53, 18. De Schoenmaecker (Belg Albani) 7.17.54, 19. Swerts (Belg Albanl) 7.18.12, 20. Houbrechts (Belg Adorni) 7.18.49, 21. Tabak (Ned Pellenaars) 7.19.09, 58. Karstens (Ned Van Vaerenbergh) 7.25.13, 62. Wagtmans (Ned Pellenaars) 7.25.42, 68. Vianen (Ned Pelle naars) 7.26.27, 75. Van der Vleuten (Ned Pellenaars) 7.27.29, 84. Dolman (Ned Schotte) 7.29.25, 89. Pustjens (Ned —Stablinski) 7.30.03, 91. Krekels (Ned Pellenaars) 7.33.42. Niet gestart Anteunis (Belg Jossart), opgegeven: Harings (Ned Pellenaars) en Van Malderghem (Belg - Jossart). CARPENTRAS. De Tour-directie had het vertrek van de rennerskaravaan gisteren een half uur vervroegd, omdat men vertraging vreesde door de in de Provence woedende mistral. De Sonolor-kopman had reden tot droefheid, gelijk Joop Zoetmelk, die op de Ventoux opnieuw een stukje van zijn re putatie verspeelde. De Franse Nederlander kon allang vóór Van Impe Merekx’ wiel niet meer houden en verspeelde op de laatste afschuwwekkende kilometers nog 1.21 op de leider van het algemeen klasse ment. Zoetemelk: „Ik heb me maar niet meer geforceerd en ben mijn eigen tempo gaan rijden. Als je blijft proberen om al die demarrages van Merekx en Ocana te beantwoorden, rijd je je helemaal kapot. Om onder deze omstandigheden mee te De namen van de ploegleiders staan voorde volgende ploegen: De Muer Bic, Caput Gan Mercier, Desvages Gitane, Plaud Peugeot BP, Stablinski Sonolor, Schotte Beaulieus Flandria, Driessens De Grlbaldy, Magniflex, Van Cauter, Albanl Moltenl, Jos sart Watney, Avia, Adorni Salvarlni, Van Vaerenbergh Rokado, Pellenaars Goudsmit- Hoff. Van Impe. Toen Ocana 8 km voor de top voor de derde keer alles wat spier en pees in hem is, spande en vergeefs trachtte het drietal te lossen, toen viel opnieuw Van Impe in dit superieure gezelschap door de mand. Hij kon het drietal niet meer bijhouden, moest enkele honderden me ters prijsgeven, maar herstelde zich later gedeeltelijk door het verloren terrein weer goed te maken. Van Impe: „Ik had door moeten gaan op het moment dat ik weer aansluiting met het kopgroepje kreeg. Merekx en Ocana hadden het veel te druk met el kaar. Was ik direct gedemarreerd, dan hadden zij me zeker laten gaan, net als ze kort daarna met Thévenet zouden doen. Dat de Molteni-aanvoerder werkelijk niets aan het lot over wil laten, bleek donderdag eens te meer op de Ventoux. Toen zich het eerste kopgroepje van elf man losmaakte, had hij als enige niet minder dan twee krachtige knechten aan zijn zij: Jos Schoenmaker en Martin van den Bossche. Eerstgenoemde presteerde het om het elftal, waarin naast de Molte- ni’s en Ocana de sterk rijdende Poulidor, Gimondi, Mendes, Van Impe, Zoetemelk, Agostinho, Martinez en Thévenet zaten, de eerste kilometers met kracht omhoog te sleuren, waarna Martin van den Bossche („Ik heb op deze helling veel werk voor Eddy kunnen doen, omdat die minder steil is dan de zuidkant”) het werk nog voor enkele duizenden meters overnam. Pas daarna begon de onverbiddelijke schifting. Achtereenvolgens haakten de twee Molteni-knechts en Mendes af, viel Agostinho van de fiets, kwam Gimondi in moeilijkheden en verloren Zoetemelk en Martinez (die van fiets moest verwisselen) het contact. Slechts de allersterksten ble ven over: Poulidor, Ocana, Merekx en Krekels (Ned Pellenaars) op 1.0.403, 88. Van der Vleuten (Ned Pellenaars) op 1.05.30, 99. Dolman (Ned Schotte) op 1.15.14, 104. Van Leeuwen (Ned Pellenaars) op 1.41.26. Puntenklassement: 1. Guimard (Fra) 15? pun ten, 2. Merekx (Belg) 98, 3. Van Linden (Belg) fü, godefroot (Belg) 67, 5. Basso (It) 63, 6. Verbeeck (België) 59, 7. Ocana (Spa) 58, 8. Poulidor (Fra) 57, 9. Karstens (Ned) 49, 10. Zoetemelk (Ned) 47. Bergklassement aankomst Mont Ventoux: 1. Thévenet (Fra) 15 punten, 2. Merekx (Belg) 12, 3. Ocana (Spa) 10, 4. Poulidor (Fra) 8, 5. Martinez (Fra) 6, 6. Agostinho (Port) 5, 7. Van Impe (Belg) 3, 8. Zoetemelk (Ned) 2, 9. Jans sens (Belg) 1 punt. Algemeen ploegenklassement: 1. Caput 178 uur 23 min. 4 sec., 2. De Muer 178.29.16, 3. Albani 178.30.59, 4. Driessens 17.32.26, 5. Stablinski 178.40.07, 6 Adorni 17.43.37, 10. Pellenaars 179.39.57. CARPENTRAS. Wim Prinsen, Pellenaars beste klimmer, was gisteren de eerste om zijn eigen fouten te erkennen. „Ik heb niet erg slim gereden”, begon hij, „onder aan de Ventoux kreeg ik last van mijn lichaam. Misschien had ik wat te veel gegeten of gedronken, ik weet het niet zeker. Maar toen ik aan mijn stuur moest gaan trekken in de beklimming kreeg ik er last van”. De renner uit Hank verzeilde in de achterste gelederen. L'*

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13