Duinvegetatie groeit hier sneller dan in oorspronkelijke omgeving Inzending combineert natuur met industrie ander „huis” zoeken Bestelauto in bocht gekanteld Verenigingen moeten binnen een maand 1 VELSEN OP DE „FLORIADE” n i i i i i TOONKUNST JjMEUBEL D’66-PPR wil meer inspraak voor gemeenteraad en burgerij Lf I I I I I I I I I I I I I I I TOONKUNST /MEUBEL I TOONKUNST /MEUBEL I I B H ■L tot s&t-' - Carillonklanken over IJmuiden H a ven be richten BURGEMEESTERSVAKATURE IN VELSEN Verontrust door brandend afval Miljoen schade bij fabrieksbrand FAMHJE-DRUKWERK SNEL DE DEUR UIT BIJ „CUSA” TIJDKLOK TELEURSTELLEND dameskapsalon NOOY VERRASSEND L ltdwi ft 5 IJMUIDER COURANT 1972 Voor moderne COIFFURES (Van een onzer verslaggevers) Kort IJmondnieuws Wijk aan Zeeërweg 53 IJMUIDEN-O. - Tel. 1 50 20 VAN RIXEL zo’n drukker! ELEKTROTECHNISCH BUREAU BRANDENBURG VELSEN De Velsense raads fractie van D’66-PPR heeft zich naar aanleiding van de burgemeesters- vacature in deze gemeente op 15 mei van dit jaar met een adres gewend tot de minister van Binnenlandse Zaken, waarmee werd geprotesteerd tegen de wijze, waarop burgemeester W. M. B. Bosman in Velsen zal wor den vervangen. Voorts werd er bij de minister op aangedrongen ook de burgers van Velsen in deze kwestie te raadplegen. ^i-«DAO 14 JVLI (Van een oneer vesslaggevers) AMBTERDAM/VELSEN De grote toegangshekken tot de „Floriade W72” in Amsterdam werden deze week reeds door de twee-miljoenste be zoeker gepasseerd, een ongetwijfeld zeldzaam kroongetal, waar men overi gens geen enkele officiële aandacht aan heeft geschonken. In ieder geval is door een dergelijk grote belangstelling bewezen dat deze zevenhonderd duizend vierkante meter natuur in het midden van de randstad Holland op binnen- en buitenlanders een niet geringe aantrekkingskracht blijft uit oefenen. Deze natuur wordt hier dan ook op een bijzonder veelzijdige ma nier aan de wandelaar gepresenteerd, voor welk veelkleurig florapakket bijna geen facet werd verwaarloosd. Vandaar dat de ontwerpers van deze gigantische bloemenexpositie bij het streven naar een attractieve variatie ook de beplantingsdiensten van twintig Nederlandse gemeenten in de ge legenheid hebben gesteld, door middel van een inzending het specifieke karakter van hun woonplaats zoveel mogelijk tot uitdrukking te brengen. Ook Velsen ontving een dergelijke invitatie, naar aanleiding waarvan de heer Gerard Jol, tuinarchitect bij de Gemeentelijke Plantsoendienst op dracht werd verleend de hiervoor ter beschikbaar gestelde honderdzestig vierkante meter van een passende aanleg te voorzien. Ibb mm mb am am asa Verwarm uw woning elektrisch met accumulerende nachtetroom- kachels. VM%1 SCHOOLBOEKEN ERASMUS ft SE WW 7 f J I’m A#» w ADVERTENTIE ADVERTENTIE de omgeving ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) Tuinarchitect Gerard Jol uit Velsen bij de vrijwel manshoge opgegroeide duinflora op de inzending voor de „Floriade” ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Oosterduinweg MMWWWW - 'HSLBf’OOTf 1 47 98 VELSEN-NOORD. Donderdagmiddag om kwart over twaalf begon een op de Breedbandweg in Velsen-Noord rijdende bestelauto, bestuurd door een 19-jarige elektriciën uit Beverwijk in de bocht bij de Wenckebachstraat plotseling te slinge ren De chauffeur remde onmiddellijk af, waardoor de wielen werden geblokkeerd en de auto kantelde. De bestelwagen werd zwaar beschadigd, terwijl de bestuurder hierbij geen letsel heeft opgelopen. Hoofdstraat 234 Santpoort tal. 37 83 71 L. Nieuwstraat 243 IJmuiden tel. 13144 De resultaten van deze combinatie zijn bi<i een nadere beschouwing hoogst ver in ieder geval wordt de gemeente Vel sen met deze inzending bijna opvallend eenvoudig, maar geheel karakteristiek ge presenteerd, waarvoor een dankbaar ge bruik werd gemaakt van een aantal ver schijningsvormen uit het duinlandschap. te worden gegeven van de sollicitatie- lijwt, omdat het profileren anders wel eens zou kunnen leiden tot een lange serie misverstanden. i Spreekuur. Het college van burge meester en wethouders van Velsen houdt dinsdag 18 juli geen spreekuur. Vele standaardmodellen in mon sterboek thuis te bekijken. Ook naar eigen ontwerp GEBOORTE VERLOVING HVWELIJK ’s Morgens om kwart over tien verloor een vrachtauto uit Wieringerwerf in de beruchte bocht bij de Velser tunnel ruim vijftig kisten met aardappelen, zodat het verkeer over een baan moest worden geleid. Nadat de chaos was opgeruimd konden alle banen weer worden openge- sieid. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Donderdagavond om streeks half tien werd bij da Velsense politie door een aantal inwoners van Santpoort een verstikkende rook gemeld, die hier in deze omgeving door hen was waargenomen. Bij een onmiddelliik door de politie ingesteld onderzoek bleek dat aan de Biezenweg een tuinder bezig was met het verbranden van een hoeveelheid afval. Met het dover van het vuur kon tevens de oorzaak van de klacht worden weggenomen. Het karakter van Vete en wordt voor een groot deel bepaald door de industrie en het duingebied, zodat Gerard Jol voor zijn ontwerp op een combinatie daarvan was aangewezen. In de eerste plaats sym boliseerde hij de industrie door een elf ton wegend stuk gietstaal van Hoogovens, aan de andere zijde van de inzending geflankeerd door een aantal korte houten paaltjes, waar men bij Van Gelder in Velsen-Noord papier van fabriceert. En voor wat de daarbij behorende flora be treft, beperkte de tuinarchitect zich voo- omamelijk tot duinvegetatie. Even frappant is het dat de mildere omstandigheden op de „Floriade” de bloei hiervan niet in het minst hebben bevor derd, zodat alle bloemen zich hier op dezelfde dagen openden als die in de oorspronkelijke omgeving. „Het leek wel alsof alles met een tijdklok werd gere geld”, merkte de heer Jol over dit ver schijnsel op. Goaterduinwec M. telefoon 13405. In het grote geheel van de „Floriade” is deze Velsense inzending enigszins afgezon- bekijken. Deze fractie heeft hierin een voorstel omschreven dat de volgende vijf punten omvat: „Inspraak is een goede zaak, maar dan dient deze ook te worden geregeld. Vandaar onze brief aan de andere frac ties, die echter tot dusver niet eens de moeite hebben genomen te reageren”, aldus de heer Zuurbier, die tenslotte nog verklaarde dat men in zijn fractie reeds heeft overwogen onder deze om standigheden af te zien van het deelne men aan het raadsdebat op 10 augus tus. Deze brief aan de minister werd 16 mei gevolgd door een schrijven van D’66- P.P.R. aan alle andere fractievoorzitters van de gemeente, waarin door de heer Jac. Zuurbier, als voorzitter van deze fractie de procedure rond deze burge meestersbenoeming centraal is gesteld. De brief is ook ter sprake gebracht tijdens de onlangs gehouden vergadering van de zo genoemde „Grote IJmondcommissie”, het orgaan van besturen en raadsfracties in dit egbied, waar D’66-P.P.R. door wordt vertegenwoordigd. (Van onze correspondent) AALTEN. De kunststoffenfabriek van M. Wories in Aalten is donderdag middag geheel door brand verwoest. De schade bedraagt ongeveer een miljoen gulden. Het onderzoek naar de oorzaak wordt bemoeilijkt daar wegens vakanties niemand in het bedrijf aanwezig was Hoogachtend namens het bestuur van bovengenoemde Stichting w.g. G. J. Schutte, secretaris. Blijft de vraag, wat er gaat gebeuren indien B. en W. afwijzend beschikken. Dringt zich echter nog sterker naar voren de vraag, hoe de verenigingen, die nu binnen anderhalve maand moeten ver dwijnen, erin moeten slagen juist in deze vakantietijd elders onderdak te krijgen. Voor de pientere natuurliefhebbers valt in de Velsense tuin verder nog een op merkelijk verschijnsel waar te nemen. De duinvegetatie hiervoor is immers zeer zorgvuldig overgebracht, waarbij zelfs het duinzand werd meegenomen, teneinde de beplanting haar natuurlijke voedingsbo dem zoveel mogelijk te laten behouden. Wat echter wel in de omgeving van Velsen moest achterblijven was het ruige en open landschap, waar deze vegetatie in de duinen geregeld op is aangewezen en waar ook de groei- en bloeiperiode tel kens door wordt bepaald. lassend, in het bijzonder voor hen die tot dusver in de veronderstelling hebben ver keerd dat men voor een smaakvol aange legd tuintje slechts is aangewezen op viooltjes, geraniums en leeuwebekjes, of andere tradditionele bloemsoorten. Gerard Jol bouwde de Velsense tuin immers op een eenvoudige duinflora, zoals slange- kruid, teunisbloemen, wilde salvia’s en gele muurpepers. Allemaal bloemen dus, waar de wandelaar in de natuur dikwijls gedachteloos aan pleegt voorbij te gaan. „Onkruid kan ook mooi zijn”, is hiervoor een der uitgangspunten van Gerard Jol geweest. Inmiddels is gebleken dat met uitzonde ring van de P.S.P. geen enkele Velsense raadsfractie op deze brief heeft gerea geerd. De heer Zuurbier is hierover nogal teleurgesteld, vooral nu de raad donderdag 10 augustus namens de mi nister door de commissaris der konin gin over deze kwestie zal worden ge hoord. In zijn commentaar gebruikte hij dan ook het woord „fopspeen”, voor het geval het hier voor de Velsense burgerij bij moet blijven. Ook de ge meenteraad dient volgens hem inzage Voor de meer aandachtige bezoeker on derscheidt deze tuin zich daardoor op een originele wijze van de door de overige gemeenten verzorgde i nzendingen, waar men het meer heeft gezocht in de traditi onele beplantingen van perken met bloe men en heesters- Het programma van de beiaardbespeling op het stadhuiscarillon in IJmuiden zater dag van 16 uui tot 17 uur door Hein de Ligt luidt: Prelude voor klokkenspel, van W. de Vries; a. Menuet van L. Boccherini, b. Menuet „Eine Kleine Nachtmusik” van W. A. Mozart, c. Menuet in G van L. von Beethoven; Sonatine V van Ign. Pleijel; Rhapsodie ovei twee Engelse volksliede ren van Anton van Ooik; Improvisatie van H. de Ligt: Long long ago; Cockels ana mussels; Believe me if all those endearing young charms; Fantasia, van Willem Créman. Mars voor beiaard van H. de Ligt. 1. De gemeenteraad van Velsen schetst een profiel Tan de door hem gewenste burgemeesta*. Geen •cbooreteen of afvoer nodig, kunnen dus overal staan. U profiteert van goedkope nacht- steootn. Door eenvoudige en oerdegelijke konotruktie zeer lange levensduur. Elektriciteit zal er altijd zijn. Vraagt vrijblijvend inlichtingen en dokumentatie voor al uw elektra werk Op de „Floriade” moest deze open om geving nu worden vervangen door een met hoge bomen en heesters geflankeerd terrein, 'dat alle duinplanten een onna tuurlijke bescherming kwam bieden. Met als gevolg een enigszins milder klimaat, dat de groei duidelijk waarneembaar heeft bevorderd. De natuurliefhebber die er de moeite en een wandeling voor over heeft kan nu een vergelijking maken tussen de huidige stand van de vegetatie in de duinen en die van> de Velsende inzending op de „Floriade”. Het zal hem dan onmiddellijk opvallen dat de wasdom van dezelfde soorten in het duinlandschap aanzienlijk is achtergebleven, waarbij zelfs een op merkelijk hoogteverschil is opgetreden. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Amstelstroom, Hull; Simferopol. Rotter dam; Zaanstroom, Felixtowe; Durward, Bemis, IJmuiden; Thekla, Teignemouth; Borsa, Noordzee, IJmuiden; Conde del Cadagua, Sagunto. IJmuiden; Atlantic Skou, Baie Comeau; Apollo I, Antwerpen; Blenheim. Kristansand; Oriole, Dagenham; Joan C. Whitby, IJmuiden; Hein von Bar gen, Flixborough; Smith Lloyd 2, Cont. plat, IJmuiden; Tor Belgia, Gothenburg; Valiant, Rotterdam, IJmuiden; Brinda, Poole, IJmuiden; Liana, Newport, IJmui den; Edison .Hull; Elation, Greenwhich, IJmuiden; Dieksand Stettin; Baltique, Sarpsborg, Velsen; Ulysses, Antwerpen. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Timma, Immingham, Ingi, Delfzijl; Nord kyn, Flixborough; Fonnes, Bilbao, IJmui den; Kormoran, Antwerpen; Beeding, Grimsby; Borea, Noordzee, IJmuiden; Amstelstroom, Hull; Nanna, Aalborg; Pol lux. Rotterdam; Blenheim. Kristiansand; Libertas. Rotterdam; Oriole. Dagenham; Birkness, Rotterdam; Durward. Pernis, IJ muiden; Armorique, Rotterdam; Sloter- kerk, Antwerpen; Zaanstroom, Felixtowe; Smit Lloyd 2, Cont. plat; Apollo I, Lon den; Aasmanië, Esbjerg; Lydia. Tubarao; Jan Jonas, Odense; Eemsborg, Harlingen; Joan C, Whitby, IJmuiden; Thalassa, Sil- loth; Pergo, Leith, IJmuiden. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Mar griet Anja, Brixham, Zaandam; Basalt, Flixborough; Penelope Everard, Londen; Eva Sif, Nantes IJmuiden; Alice Bewa, Antwerpen; Rijnstroom, Shoreham. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Pa- lamedes, Rotterdam; Khedingerland, Sil- loth; Hein von Bargen, Flixborough; Tor Belgia, Gothenburg; Gerda K., Frederik- stad; Kitsa S, Barbados; Helga S, Go thenburg. (Als geen nadere aanduiding volgt Is het schip van of naar Amsterdam gegaan. 2. De gemeenteraad van Velsen ontwerpt ten behoeve van een beleid op middel lange termijn een globaal programma. Een goed functioneren van de gemeen te in de toekomst eist aanvaarding van dit programma door de nieuwe burge meester. 3. De minister van Binnenlandse Zaken hoort de w’ensen van de gemeenteraad aan in een openbare raadsvergadering. 4. De gemeenteraad brengt een advies aan de minister uit over een door deze raad gewenste kandidaat of kandidaten. 5. Het uitbrengen van advies door de raad, het horen van de raad door de minister en het schetsen van een pro fiel van de nieuwe burgemeester wordt voorafgegaan door een door de ge meenteraad te houden openbare hoor zitting. Hier worden de inwoners van Velsen dan in de gelegenheid gesteld hun wensen met betrekking tot de nieuwe burgemeester kenbaar te ma ken. VELSEN. De Stichting tot Oprich ting en Exploitatie van Gebouwen voor Sociaal en Cultureel Werk Velsen blijkt ernst te maken van het plan om gebouw „Cusa” beschikbaar te stellen voor het Kennemer Vormingscentrum in Velsen-Noord. Vooruitlopende op een be slissing van het college van burgemeester en wethouders is een brief uitgegaan naar degenen, die van gebouw „Cusa” tot dus ver gebruik maakten, met de mededeling dat men per 1 september niet meer te recht kan. De brief, welke ook een lijst van adres sen van andere zaalhouders bevat, luidt als volgt: Geacht bestuur, Hierbij delen wij u mede dat behou dens goedkeuring van het college van Burgemeester en Wethouders de be stemming van het gebouw „Cusa” zal worden gewijzigd. Tot op heden werden de zaalruimten beschikbaar gesteld aan de culturele verenigingen voor het houden van hun bijeenkomsten en vergaderingen. Het Kennemer Vormings Centrum te Velsen-Noord richtte een verzoek tot ons om in de beschikbare ruimten van „Cusa” vormingswerk te doen plaatshebben voor de partieel leerplichtigen in de gemeente Velsen In het oorspronkelijke landschap, in de omgeving van de Duin en Kruid- bergerweg, zijn dezelfde bloemsoorten duidelijk in groei achtergebleven. derd gelegen, hetgeen de bezoeker het voordeel van een rustige beschouwing biedt. Er bestaat dus geen enkel bezwaar voor het reserveren van enige minuten, om een en ander met aandacht te gaan Mede in verband met de zich steeds verslechterende mogelijkheden van ver huur in Santpoort werd door ons positief hierop gereageerd. Met betrekking tot bovenstaande delen wij u mede dat u met ingang van 1 september a.s. geen gebruik meer zult kunnen maken van de zalen in „Cusa” Wij verzoeken u tevens de tot uw vereniging behorende eigendommen te verwijderen. Voor nieuwe zaalruimte doen wij u bijgaand enkele adressen van zaalhouders in Santpoort toekomen. Vertrouwende op uw medewerking in deze te mogen rekenen, verblijven wij V

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5