BANKROET BEDREIG) MOLUKSE EVANGELISCHE KERK K.V.P. WORDT BEDREIGD DOOR ONTPLOFFING WORDT ACTIEF (3) DE PASSIEVE KERN A J Nederlandse overheidshulp loopt spoedig ten einde ii Studiedag Secretarissen zending 14 I - -3 F z Erbij ff Samenbindend Jongeren Generatieconflicten Explosies V erdrievoudigd Einde KVP Desoriëntatie Polarisatie A ctie i (Van onze politicologische medewerker) Wie zich afvraagt wat er met de katholieken, vandaag de dag, alle maal aan de hand is, zal zich voortdurend moeten realiseren, dat de een heid al minder sterk is geweest dan van buitenaf wel eens leek. De katholieke zuil is met grote moeizaamheid tot stand gekomen; naast de bovenstroom van geslotenheid is er altijd een vrij sterke onderstroom van verlangen naar openheid geweest. En, wat misschien nog het be langrijkste was en is: degenen die binnen de kerk spraak maken, be horen tot een betrekkelijk kleine elite met een grote, tot voor kort, tamelijk lijdelijke achterban. Wat na 1962 op gang gekomen is, is dan ook vooral het bovenkomen van een stroom die betrekkelijk klein en elitair van structuur was. Het zijn de theologen geweest, hun leerlingen en intellectuele leken, die eindelijk de ruimte kregen, die hun zo lang was onthouden. De strijd was, en is, er een tussen kerkelijke leiding en haar theologisch weinig gevormde aanhang enerzijds en degenen, bij wie het conflict tussen geloof en moderne inzichten zich het sterkst deed gevoelen, anderzijds. De Zuid-Molukkers zijn voor circa negentig percent protestant en behoorden oorspronkelijk tot de Protestantse Molukse Kerk, Bij aankomst in Nederland werd een nood-classis gevormd, de Ge redja Protestan Maluku di Be- landa. Politieke verwikkelingen de kerk op de Molukken er kende het gezag van de Republiek Indonesia, terwijl de kerk in Nederland volledig achter de R.M.S. (de Zuid-Molukse regering In ballingschap) stond en nog steeds staat leidden in 1953 tot de stichting van de Molukse Evangelische Kerk, waartoe circa 75 percent van de Zuid-Moluk kers zich rekent. w O Wl i RONALD KRAAYEVELD DR. KLOMPÉ wat zij in hun hart tentie in de kathol’ PROF. STEENKAMP Met name in de begintijd heeft de kerk een belangrijke rol gespeeld bij het opvangen van de naar Nederland vertrokken Zuid-Molukkers. Mede om dat de regering positief stond ten op zichte van het kerkewerk, kwam een subsidieregeling tot stand die dit jaar afloopt. Men moet vaststellen, dat onder de genen die in de verzuilde organisaties de leiding hadden (voor een groot deel nog hebben) de theologische vorming en de geloofskennis weinig imposant zijn. Zij geloofden, voor zover ze het begrepen, wat de kerkelijke leiders hun te geloven voorhielden. Theologische kritiek, hadden zij geleerd, is iets voor aanhangers van „vrij onderzoek,” pro testanten dus. De theologie was veilig bij degenen die hen in de kerk zelf beschermden, de bisschoppen. familie in de Indische archipel, die het vrijwel aan alles ontbreekt. De kerk speelt in het leven van de Zuid-Molukkers in Nederland een gro te rol. Op de foto verlaat een zuidmo- luks paar na de huwelijksbevestiging het kerkgebouw. men, maar van veel predikanten mag het blijkbaar ook niet meer. koren, fluitorkesten en vrouwenvereni gingen vrijwel de enige vormen van ge ïnstitutionaliseerd sociaal leven die zij kennen. Met schrik hebben ze gemerkt, dat ze van de misliturgie niet alleen niks begrepen hebben omdat die in het Latijn was (mooi was ze overigens wel), maar ook omdat de hele denktrant erachter voor hen onbegrijpelijk is, of die nu in de eigen landstaal wordt gebracht of niet. Het werd een kale bedoening in de kerk. Bovendien: je hoeft dan wel geen KVP meer te stem- Predikanten voelen deze problemen wel degelijk aan. Maar behalve pasto raal werker is de predikant van de Molukse Evangelische Kerk ook nog maatschappelijk werker, pedagoog en raadsman in vele andere zaken, zodat er hem weinig tijd overblijft om een oplossing te zoeken. De kerk is ervan overtuigd, dat haar functie ook onver kort voor de jongeren kan gelden. Maar geld om een groot gekwalificeerd kader aan te trekken dat een strate- satie binnen perken van redelijkheid te houden. De dcT-'e is die van de bikkelharde polarisatie. De wegge drukte orthodoxie probeert langs gie tegenover deze problemen zou kun nen ontwikkelen is er (nog )niet. I I I 1 1 I 1 I I Ten eerste is het aantal Zuid-Moluk kers sinds hun komst in 1951 bijna verdrievoudigd. Vervolgens is de gul den van 1951 niet meer die van 1972. Een ander belangrijk punt is het ker kelijk budget, dat naast de nu vrijwel verdwenen subsidie moet De Molukse Evangelische Kerk (Geredja Indjili Maluku, kortweg G.I.M. genoemd) is in nood. Niet geestelijk de kerk bloeit, terwijl menig predikant of pastoor afgunstig zal zijn op de cijfers van het kerk bezoek maar materieel. Er zijn vrijwel geen bemiddelde Zuid-Moluk kers (geografisch juistere aanduiding voor Ambonezen) en daar komt nu bij, dat aan het einde van dit jaar de Nederlandse overheidshulp afloopt. Deze hulp, in de vorm van een aflopende subsidie, werd indertijd ver leend voor het opbouwen van een kerkelijk leven. Er is nu een landelijk actiecomité opgericht, dat met een aantal acties, waaronder een loterij, wil proberen het dreigende bankroet van de kerk te voorkomen. Niet alleen in de begintijd In de kampen speelde de kerk een belangrij ke rol. Ook nu nog is zij de draagster van de Zuidmolukse cultuur bij uit stek. De ouderen bevinden zich als minderheidsgroepering in een moeilijke positie: zij moeten mee in een westerse samenleving, maar verkeren met hun denken, voelen en willen op de Zuid- Malukken. Mede door hun adat, cul tuur en traditie voelen zij een sterke behoefte zich aan hun kerk vast te klampen om. zich staande te houden. Niet alleen geestelijk, maar ook con tactueel: vooral in de kerk en in de vele kerkelijke activiteiten ervaren zij hun saamhorigheid. Voor vele Zuid- Molukkers zijn bijvoorbeeld de zang- gehouden. Men denke zich de positie in van vrouwen die veel meer kinderen hebben gebaard dan ze wilden „omdat God dat van hen vroeg”, en die nu zien dat hun dochters met officiële De redenering achter deze stopzet ting lijkt logisch genoeg: de kerk moest ook in materieel opzicht naar een zelfstandig functioneren toe. Maar bij een dergelijke beschouwing moeten dan wel een aantal problemen over het iMtofd trezien worden. De studiegroep Oecumenische Evan gelisatie van Kerk en Wereld in Driebergen houdt op 4 oktober een studiedag over wat wordt genoemd „de crisis rond de evangelisatie”. Kerken en gemeenten zien, aldus een bekendmaking van de studiegroep, dui delijk weinig mogelijkheden om be wust wervend te werken. Twee des kundigen, een sociaal-psycholoog en een theoloog, houden op deze studiedag inleidingen over „evangelisatie in de tijd van polarisatie”. De conclusie moet wel bijna luiden dat het met de KVP als passieve of actieve kern van de Nederlandse poli tiek spoedig afgelopen zal zijn. Dat betekent echter, dat er dan ook geen rol meer zou zijn voor de ARP en de CHÜ die hun leidende positie in de Nederlandse politiek steeds hebben kunnen baseren op de steun der katho lieken. Dit een aantal predikanten en leden van de Molukse Evangelische Kerk is nu een actiecomité geboren. Men heeft plannen om in alle plaatsen waar een Molukse Evangelische Kerk bestaat via de raden van kerken een beroep te doen op de zusterkerken. In deze plaatsen zijn nu comité’s in oprichting, die activiteiten in die richting moeten gaan ontplooien. Maar er is meer: de open elite mag dan nog zo vaak over „het grondvlak” spreken en over „inspraak”, grote groe pen katholieken aan de basis weten ook vandaag nog niet wat hun over komt. Juist de straffe leiding van het verleden heeft het hun onmogelijk ge maakt om nu met enig gemak en zelfvertrouwen zelf de keuze te ma ken. Velen voelen zich voor de gek Al het oude vertrouwde (en vaak ook inspirerende) wordt hun uit han den geslagen door priesters en theolo gen, die het wel goed menen maar Over de salarissen van de predikan ten behoeft dan ook niet veel gezegd te worden: zij vormen de sluitpost van het budget en verdienen in de meeste gevallen minder dan hun ongeschoolde landgenoten. De Molukse Evangelische Kerk gaat een landelijke actie houden om onder meer geld te krijgen voor het aantrekken van een ge kwalificeerd kader, dat ten aan zien van de problemen van de Zuidmolukse jongeren een stra tegie kan ontwikkelen. Vandaar dan ook, dat in veel katho lieke organisaties enorme verwarring ontstond toen de kritiek „van buiten af”, soms zelfs door indivduele bis schoppen ondersteund, loskwam. Een deel van het conflict tussen De Zeeuw en de Tweede-Kamerfractie van de KVP moet daaruit worden verklaard, dat een vertegenwoordiger van de „open” stroom, van de intellectuele leken in de kerk, zich mengt in een discussie van een van haar organisaties, waar men aan dit soort benaderingswijze niet gewend is. En bovendien wordt vreemd opgekeken van wat in de oude verhouding een „buitenstaander” is. De reactie is er een van deels onzekerheid, deels repressie. zegen mogen, gewild hadden. Over de grote groep van katholieken, onder wie de lagere inkomensgroepen oververtegenwoordigd zijn, is de nieu we theologie heengegaan en van al wat er op het Pastoraal Concilie is gezegd, hebben ze hoofdzakelijk dit overgehouden: „De geleerden weten het ook niet meer en al die wetten zoals de zondagsmisverplichting zijn niet meer nodig.” Het citaat is van prof. Thurlings. Verder zal een huis-aan-huis-collecte gehouden worden en wordt er een loterij met 100.000 loten georganiseerd. Het landelijke actiecomité hoopt ver der, dat door deze acties inniger ban den zullen ontstaan tussen christenen uit Zuidmolukse woonwijken en de Nederlandse kerken en christenen ter plaatse. De acties zullen worden ge voerd in de maanden augustus, sep tember en oktober. Het landelijk comité bestaat uit' ds. P. F. Papilaja, Ds. mevrouw R. Nanlohy, mejuffrouw M. Sopacua. J. Salakory, E. Batawange, ds ,J. Rutma- lessy en ds. P. C. Pesulima. Adviseurs zijn: ds. D. S. Pesulima, P. Sinke, J. Pattiasina en Th. O. Kuhuwael. Cor respondentieadres: Bazarstraat 50, Den Haag. Bij de jongeren ligt de zaak inge wikkelder. Zij worden in twee werel den opgevoed en komen dus met sterk van elkaar verschillende normen- en waardenstelsel in aanraking: de eigen Zuidmolukse normen en w'aarden van een tamelijk complex karakter en de doorgaans rationele, logische normen en waarden van de Nederlandse, westerse samenleving. Enerzijds voelen zij zich solidair met en beschermd door de gemeenschap waar ze uit voorkomen. Anderzijds voelen zij zich erdoor gefrustreerd als het bijvoorbeeld gaat om gezagsver houdingen, die thuis en ir» het e igen milieu geheel anders liggen dan op school en op het werk. Voor de ouderen vooral is dit van groot belang, omdat de oude vormen sterk bijdragen tot de herkenning van het eigene en het vertrouwde. Maar voor de jongeren, die nu eenmaal on der andere omstandigheden zijn opge groeid, tellen deze traditionele vormen minder. Een concreet voorbeeld hier van is het Maleis, dat in de kerkdien sten en de catechesatie gebruikt wordt, maar dat velen van hen niet meer verstaan. Tweede reactie, die ermee samen - hangt, is de al maar sterker wordende derde stroom van degenen die het ver der ..„1 geloven en de kerk verlaten. Die stroom is altijd vrij omvangrijk geweest, met toppen inde 17e en late 19e eeuw, maar ze heeft de laatste jaren een extra-impuls gekregen. Wel iswaar blijft een deel van hen nog wel vaag met de kerk verbonden, «temt een deel ook nog op de KVP en is het lid van de KRO maar de vraag yoor hoelang. De passieve kern is niet alleen actief geworden, ze is door een reeks van explosies uit elkaar gespat. In het ver leden opgekropte wrok is vrijgekomen en er hebben zich nieuwe wraakgevoe lens aan toegevoegd. Ook een kerkge meenschap die zich stelt onder „de kritiek van het evangelie” ontkomt niet aan algemeen menselijke reacties. Het valt niet nauwkeurig te voor spellen wat de gevolgen zullen zijn voor de politieke partij, die zich per traditie heeft verbonden de woordvoer der te zijn van het katholicisme. Ook als een groot deel van de onderliggen de organisaties nog bestaat, garandeert dat niets over duurzame steun: niet alleen lopen kiezers weg. maar ook de mede-katholieke organisaties spreken hun politieke voormannen bij voortdu ring tegen, de katholieke media leveren geregeld ongezouten kritiek. Bij de oude centrifugale neigingen, die alleen met straf leiderschap konden worden bedwongen (en altijd vragen aan het kiezersbestand), voegen zich nu allerlei vormen van deconfessionalise ring: in kiesgedrag. door fusie van instituten met andere, door verande ring van beleid met behoud van het RK” voor de naam. gezien hun status bijna noodzakelij kerwijs over de hoofden van velen heen praten. De desoriëntatie onder de katholie ken mag niet onderschat worden. Dat uit zich, zoals de Nijmeegse socioloog Leon de Bruyn al heeft ontdekt, ook politiek. Een relatief zeer groot aantal katholieken gaat, nu „de KVP niet meer hoeft", helemaal niet meer naar de stembus. worden opgebracht door een groep mensen, die voor 85 percent tot de arbeidersstand behoren, waarvan weer zeventig percent tot de categorie onge schoolden moet worden gerekend. Dit facet krijgt nog een extra dimensie, wanneer men zich bedenkt, dat in het kader van het hechte stamverband de Zpid-Molukkers in Nederland jaarlijks veel geld en goederen sturen naar hun verschillende kanten haar rechten terug te krijgen: ofwel door geslo ten interconfessio- ie samenwer king te zoeken met orthodoxen elders, die het iets minder moeilijk hebben (voor hoelang?), of door zich te verenigen in groepen als Confrontatie en Waarheid en Le ven. Vooral die laatste „soort” heeft adem kunpe- ’=n, doordat ze weer mond kreeg bij gelegen heid van de benoeming van achter eenvolgens dr. Simonis en dr. Gijsen tot bisschop. Het gevolg is dat er problematische generatieconflicten ontstaan: de jonge ren verwijten hun ouders, dat zij het niet meer begrijpen. Datzelfde geldt ook voor de kerk. De Molukse Evangeli sche Kerk is vrij traditioneel, wat op zich geen verwondering hoeft te ver wekken gezien de positie van het grootste deel der Zuid-Molukkers in Nederland. Daaruit alleen al blijkt hoezeer de polarisatie is geve-;’ vanuit Rome, die zijn trouwste dochter niet meer in de hand kan houden. De kwes’" "’iisen dreigt langzaamaan, volgens goed Ro meins recept, de crisis te d- iiven. naar een punt waar de vraag: „schisma, ja of nee” onontkoombaar wordt. De minste schade zou de KVP waar schijnlijk lijden, als ze kans zag met de twee andere confessionele partijen een „open partij” te vormen die zich in het politieke midden opstelt en waarin een einde komt aan een rol-aan-de- zijde der katholieken. Een gesloten partij betekent misschien soelaas op korte termijn, vooral aan gereformeerde zijde, maar, mijns inziens, ook de tota le ineenstorting binnen tien jaar. Wat de situatie nu tot een impasse maakt, is dat de oude passieve kern in de politiek door geen andere groep wordt opgevuld. We zijn in een gam mele situatie terechtgekomen zoals in de periode tussen ’860 en '°°o -onder veel reden tot hoop dat een groot deel der Nederlanders welke partij dan ook zal opduwen naar een stabiele leiding in de politiek. Tot secretarissen van de zending van de Gereformeerde Kerken zijn be noemd: drs. P. J. Merkelijn en de heer H. J. Veltkamp. Drs. P. J. Merkelijn (54 jaar) uit Enschede studeerde indologie en werk te van 1945 tot 1962 als bestuursambte naar in het voormalige Nieuw-Guinea. Na de overdracht van West-Irian keer de hij met zijn gezin terug naar Ne derland, waar hij hoofd werd van de afdeling ontwikkeling en voorlichting van de Technische Hogeschool Twente. Hij was ook voorzitter van de raad van toezicht op het zendingscentrum. De heer H. J. Veltkamp (25 jaar) uit Amsterdam studeerde theologie in Kampen en Sociologie aan de Vrije Universitet. Binnenkort hoopt hij zijn doctoraal examen theologie te doen, waarna hij de zendingsopleidng aan het Hendrik Kraemer-instituut gaat volgen. Met deze benoeminge nis het team van secretarissen compleet. Zoals bekend is wordt de kern van de in Nederland verblijvende Zuid- Molukkers gevormd door oud-KNIL- militairen. Bij deze groep bevonden zich acht legerpredikanten. Op dit ogenblik telt de GIM 64 gemeenten, verdeeld in vier classes met als lande lijk bestuur een synode. De kerk wordt door slechts 27 predikanten bediend het gebrek aan kader is een probleem, dat nauw samenhangt met het ontbre ken van financiële middelen die dan ook vaak twee tot drie gemeenten hebben. De vierde reactie is e van bemid deling, die o'-vel in de kiem wordt gesmoe "fwel gevoerd wordt in wan hoop. De poging „centrum-katholieken” te verenigen in de Akfiegroep Wereld kerk, wacr ove^nons verdacht veel ka tholieke bestuurders in optraden, is nooit verder gekomen dan e0” ^dver- dagbladen. Het episcona-* tr- -'t wanhopig, en met alleen de r‘»un van een deel der katho”''’- Jen-be«‘ --ders (als prof. Steenkamp en mej. Klompé). de polari- p-.j

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14