Zwemmen onder bewaking Conclusie na „uitlekken" gesprek tussen Debré en Rogers: FRANKRIJK VERSOEPELT HOUDING JEGENS NAVO Pleidooi stinkt Drie processen in T s j echo-Slo wakij e Opstanden in Amerikaanse gevanegnissen bedreigd met messen Nederlandse toeristen Ongehuwd kind verwekken in Portugal als misdrijf bestraft Klopjacht in België op adders voor weg die niet Buschauffeur omgekomen H il Tweehonderd HET WEER ZESTIENJARIGE VLUCHTELING WIL ASIEL IN ONS LAND doden op Franse wegen iÈÊ 1 PLAN BRIEVEN DINSDAG 18 JULI 197*. 2 PINS I Vuist WFERRAPPORTKN (Van onze redactie in Amsterdam) t r AMSTERDAM. Carlos is een Portugese jongen van 16 jaar. Hij is ergens in Nederland ondergedoken- Hij heeft geen paspoort en is Portu gal niet wegens duidelijk politieke redenen ontvlucht. Die twee feiten, gecombineerd met zijn minderjarig heid maken de kans dat hij politiek asiel krijgt in Nederland minimaal. Waartoe moet een schooljongen zo ver van huis onderduiken? o o o o o o o o rn Voorzitter (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Zonder, na zes jaar, zijn officiële plaats weer in het militaire samenwerkingsorgaan van de NAVO in te nemen, heeft Frankrijk zich toch wel bereid getoond de consequenties en verplichtingen te aanvaarden, die nu en later zullen kunnen voortvloeien uit de westelijke solidariteit Aan de hand van, voornamelijk Amerikaanse, indiscreties, die zijn uitgelekt uit het zeer vertrouwelijke gesprek, dat de Franse minister van Oorlog, Michel Debré vorige week in Washington met zijn Amerikaanse collega Melvin Laird heeft gevoerd, kan de conclusie van die nieuwe militaire toenadering tussen beide landen w’orden getrokken. AA/V'VVVVSA/VVVVVVVVVVVVVVVA/VXA/WVVA/VVVVVXA/VVVW' (Van onze correspondent) Aanhoudend warm zomerweer. zw Ion i 1 1 uur. uur. waar geen „Anna is daarom in een tuchthuis ge plaatst dat onder leiding staat van non nen. Ze moet daar tot haar 21ste blij ven. Daar is ook ons kind geboren. Ik heb gehoord dat het een jongen is. Ik heb mijn zoon nooit mogen zien. Zelf werd ik in een jongensgevangenis opge sloten. De eerste acht dagen heb ik In Washington heeft minister Debré zijn gastheer echter wel toegezegd, dat onder bepaalde omstandigheden en speci aal in geval van een nuclaire aanval op een van de andere Westeuropese landen, Frankrijk de drempel van een Atlantische samenwerking wel zou kunnen en willen overschrijden. Tot uitwisseling van infor maties en produktieplannen heeft hij zich eveneens opnieuw bereid verklaard. „Ik zou tot mijn 21ste in de jongensgevan genis moeten blijven. Daarna zou dan nog vier jaar militaire dienst komen, zoals voor elke jongen, maar voor mij dan in een speciale tuchtkazerne voor jeugdige misdadigers. Nu pas ging ik nadenken over dingen die ik over het leger had gehoord en die ik nooit had kunnen geloven. Verhalen die onder andere mijn oudere broer vertelde, toen hij uit dienst kwam. Hij is inmiddels getrouwd, maar hij kan niet bij zijn vrouw slapen, omdat hij iedere nacht Drie bewakers hebben verwondingen opgelopen. Ze zijn in een ziekenhuis opge nomen. De opstandelingen hebben op ver scheidene plaatsen in het gebouw brand gesticht, onder meer in de werkplaats voor houtbewerking. Ze hebben een lijst van 75 eisen opgesteld. huilend wakker wordt met nachtmer ries. Een gevolg van zijn diensttijd.” 25 26 26 23 26 20 26 25 24 27 24 26 27 32 28 23 32 29 26 28 26 28 29 28 29 32 30 28 28 29 28 30 26 34 28 30 28 23 25 23 27 29 1018 geh. bew. mist mist mist V k t< t n z Is twee mier woei een stam vert verv voor van bete len moe Drei dat opv; D leen will een heic anV frac „on leid ble^ wai als dep inzi zitt gaa ger Bn ied nie eer loo we mi „n; hu de du gii va ve ve ©r w lie tii or Vf re zc g< je n nw n o nw wzw n nno 0 o o o o o o o o 0.1 o o o o o o o o o o o o 1 o 0.1 o o o o o o 26 5 11 „Ik realiseerde me dat ik weg wilde uit deze gevangenis en uit dit land. Met een vaderland waar zulke dingen moge lijk zijn, grotendeels in naam van de almachtige kerk, wilde ik niets meer te maken hebben. Ik bedacht een ontsnap pingsplan, samen met die jongen van 18. Wekenlang zijn we bezig geweest de tralies van een venster ongemerkt door te zagen.” Richard, de man die aan het hoofd staat van een doorgangshuis en Carlos voorlo pig onderdak verschaft: „Als hij binnen 48 uur nadat hij Portugal verliet poli tiek asiel had gevraagd, was er een heel kleine kans geweest dat hij dat gekre gen zou hebben. Maar hoe kon hij dat weten. Bovendien is hij geen echt poli tiek geval. Hij is niet gedeserteerd of zo; het gaat meer om privé-redenen. Er is voor hem vermoedelijk geen oplos sing te vinden. Heel droevig.” „Omdat ik van een 17-jarig meisje houd, een seksuele relatie met haar had en haar zwanger heb gemaakt”, zegt Car los. In Portugal is het al bijna een misdaad als meerderjarigen met elkaar naar bed gaan zonder getrouwd te zijn, laat staan als minderjarigen dat doen. Als het meisje zwanger raakt, wordt het helemaal moeilijk. Maar als je vol wassen bent, kun je in zo’n geval trou wen. Anna, mijn meisje, en ik vonden het echter idioot om. zo jong als we zijn, al te trouwen. We wilden, ondanks de omstandigheden en het aandringen van haar familie, nog twee jaar wach ten met het huwelijk.” PRAAG. (Reuter en AFP) In Praag zijn gisteren drie processen tegen intellec tuelen en voormalige hoge functionarissen van de Tsjechoslowaakse Communistische Partij begonnen. Daarbij zijn in totaal twaalf personen betrokken. Onder hen bevinden zich de historicus Jan Tesar, de socioloog Rudolf Battek, de voormalige leider van de Tsjechoslowaakse studen- tenbond Jiri Muller en een van de oud- secretarissen van het partijcomité van de stad Praag. Jaromir Litera. Zij behoren tot de intellectuelen die de komst van het bewind van Alexander Dubcek hielpen voorbereiden. BALTIMORE (AFP, Reuter en UPI). In de stadsgevangenis van Baltimore in de Amerikaanse staat Maryland is giste ren een groep van 75 gedetineerden in opstand gekomen. Vier bewakers en twee leden van de administratie werden als gijzelaars vastgehouden. Maar ook op dat punt liggen de Fran sen bij de Amerikanen en de Russen natuurlijk nog altijd jaren achter. De Fransen zijn nu bezig een derde atoomon- derzeeboot te bouwen en ze hebben op dat gebied ook al een paar proeven gedaan. Niettemin stelt de aanwezigheid van de verschillende Franse en Amerikaanse atoomwapens op hetzelfde Europese con tinent het NAVO-opperbevei natuurlijk voor een aantal technische en ook politie ke problemen. De Amerikanen hebben momenteel 7000 actieve atoomkoppen in West-Duitsland opgebaard. Het aantal on dergrondse atoombases en raketinstalla- ties. waarover Frankrijk in het eigen land beschikt, is officieel niet bekend. De Amerikanen zouden nog altijd het liefste zien, dat het Franse atoomzwaard dat vooral Michel Debré aan het hart gebakken zit, eenvoudig opnieuw in NA- VO-verband werd geïntegreerd. Maar dat is een verlangen, dat vooral onder de nieuwe regering van de super--gaullist Messmer momenteel ónmogelijk te verko pen is. De Verenigde Staten, die binnen een paar jaar aan het hoofd van een onder- zeeërsvloot met ongeveer 5000 atoomra ketten zullen staan, beschouwen het Franse atoomzwaard nog altijd als weinig meer dan een wassen, ofschoon wel zeer kostbare neus. Op de 14-juliparade hebben de Parijzenaars het model mogen bewon deren van een verre afstandsraket, waar mee de onderzeeboten kunnen worden uitgerust. Op die onderzeeërs, die met hun dood en verderf zaaiende vernietigingswa pens vele maanden onder water en voor lopig nog onbereikbaar voor de vijand kunnen blijven, hebben de strategen hun zinnen momenteel bijna uitsluitend gezet. Amsterdam geh. bew. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder onbewolkt Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland 17 17 18 17 20 18 18 18 19 20 9 20 19 20 16 20 18 14 16 12 17 15 14 15 18 15 19 17 13 21 15 16 17 20 16 17 15 18 20 18 22 19 millibar „Voor ik daar kwam, wist ik niet dat zoiets in Portugal mogelijk was. De jongste misdadiger was ongeveer vijf jaar. Hij was betrapt toen hij een appel pikte. Ik was de oudste na een jongen van 18. Het eten dat we kregen zou ik mijn hond nog niet durven voorzetten en de bewakers behandelden ons on menselijk.” Tesar werd in november vorig jaar opnieuw gearresteerd op beschuldiging van het verspreiden van pamfletten waar in de bevolking werd opgeroepen niet aan de algemene verkiezingen deel te nemen. Battek, oud-lid van de Tsjechische natio nale raad, werd eind vorig jaar om de zelfde redenen gearresteerd. Met hen staan terecht Jiri Muller, die in november vorig jaar in Brno werd gearresteerd wegens het verspreiden van pamfletten, ingenieur Jira, die in december werd aan gehouden, en Furek over wie geen bijzon derheden bekend zijn. „Op een nacht knoopten we 32 dekens aan elkaar, waarlangs we ons van de zevende verdieping op het dak van de eerste etage lieten zakken. Daar spron gen we op de grond. Toen moesten we nog over een hoge muur heen zien te komen. Een vriend van mij gaf ons die eerste nacht onderdak, hielp ons aan andere kleren we hadden veel te grote gevangeniskleding aan en hij gaf ons wat geld.” In het zadel heeft Debré zich dus (nog) niet gehesen, maar wel werd door hem al een voet in één der stijgbeugels gestoken. En de ontwikkeling van de Amerikaans- Russische betrekkingen, de akkoorden van Moskou over een beperking van de strate gische bewapening en tenslotte de per spectieven voor een Europese veiligheids- conferentie, wettigen te zamen de ver wachting dat Frankrijk het bij die eerste handeling en bereidverklaring wel niet eeuwig zal kunnen laten. Minister Laird heeft bij het afscheid van zijn gast dan ook hoog opgegeven van „de vastberadenheid, de kracht en de wijsheid van Frankrijk, die hij onmisbaar achtte voor het welzijn van het Westen in het algemeen en van Europa en de NAVO nog eens in het bijzondier.” Geconcludeerd mag worden dat de Westelijke solidariteit in Washington vorige week over het Franse nationalisme heeft gezegevierd. „Onze leider zal nu brieven schrijven aan Amnesty International en de Raad van Europa over dit geval. Amnesty Inter national kan misschien nog iets doen voor Carlos en de Raad van Europa zou een onderzoek kunnen Instellen naar aanleiding van het verslag van hem over die kindergevangenis. Want dit zijn toe standen die volkomen indruisen tegen de rechten van de mens.” Carlos intussen wanhoopt. „Ik kan wel naar Zweden gaan, maar daar kunnen ze me waarschijnlijk evenmin helpen. Bij de mensen waar ik nu ben kan ik niet veel langer blijven, want ik moet plaatsmaken voor anderen. Ik ben op van de zenuwen en heel erg schrikach tig. Nauwelijks durf ik de straat meer op omdat ik bang ben dat ik door een politieagent wordt herkend.” Terecht is Carlos bang, want waarschijn lijk staat hij op de telex van Interpol als gezocht misdadiger. Indien een poli tieman hem herkend kan hij worden opgepakt om te worden overgedragen aan de Portugese autoriteiten. t n licht bew. nnw o nno -no onbewolkt windst. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt windst. half bew. nnw onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt wzw hedenmorgen geh. bew. mist mist mist AMSTERDAM. In de Bijlmermeer heeft de Amsterdamse politie gisteravond vijf jongelui in de leeftijd van 17 tot 21 jaar, afkomstig uit Suriname, gearresteerd wegens bedreiging van een chauffeur van een NBM-bus met messen. In de bus zwaaiden de jongelui met messen waardoor een passagiere een snee in haar dij opliep. De politie nam twee grote messen in beslag. Gevangenispersoneel. De inkrimping van het aantal gevangenissen en Huizen van Bewaring zal niet leiden tot afvloeiing van gevangenispersoneel. In vele inrich tingen bestaan ernstige personeelstekor ten. Aldus staatssecretaris Grosheide in zijn antwoord op vragen van het Twee- de-Kamerlid Roethof (P.v.d.A.). De re organisatie komt een doeltreffende be zetting van de overblijvende gestichten ten goede en is ook van belang voor een juiste personeelsvoorziening binnen het raam van de financiële mogelijkhe den. Prof. Ten Seldam, Prof R. E. J. ten Seldam, een kankerdeskundige van in ternationale vermaardheid die na de oorlog directeur van de pathologische dienst in het gemeenteziekenhuis van Eindhoven was en laatstelijk optrad als hoofd van de afdeling pathologie aan de universiteit van West-Australië in Perth, is met pensioen gegaan. Hij zal zich nu volledig gaan bezighouden met de nomenclatuur en classificatie van huidkankers ten behoeve van de We reldgezondheidsorganisatie in Genève. PARIJS (AFP en PDA). Het verkeer is tijdens het afgelopen lange weekeinde van „Quatorze Juillet” in Frankrijk even moordend geweest als in 1971. In de vier dagen van dit feestweekeinde vielen er bij 3.706 ongelukken tweehonderd doden en 5.898 gewonden. Vorig jaar waren er in dezelfde periode 201 doden en 5.316 ge wonden. In het Westduitse verkeer kwamen dit weekeinde (zaterdag en zondag) 110 men sen om het leven. Alleen al in de deelsta ten Noordrijn-Westfalen en Nedersaksen werden in totaal bijna vijftig verkeersdo den geteld. Ook in de gevangenis van Attica in de staat New York, waar vorig jaar septem ber een bloedig bedwongen opstand 43 mensenlevens eiste is het weer onrustig. Gisteren weigerden ongeveer negenhon derd van de 1200 gedetineerden hun cel len te verlaten uit protest tegen het ontulag van een in de gevangenis werkza me gediplomeerde verpleegster. Deze me vrouw Mary Kingsley was volgens een na de epstand van vorig jaar ingestelde com missie van advocaten „een van de weini gen die door de gedetineerden werd ver trouwd”. De meeste gevangenen in Attica zijn bang om voor medische hulp naar iemand anders toe te gaan. Bij de bedwongen opstand in de staats gevangenis van Jessop, ten zuiden van Baltimore is in het gebouwencomplex voor een bedrag van bijna vijf miljoen gulden schade aangericht. Aantal uren zon: 7 tot 16; minimum temperatuur: 1 tot 5 graden boven nor maal; maximum temperatuur: 2 tot 7 graden boven normaal; kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 24 juli mini mum 14, maximum 20 graden. Aangenomen wordt dat de belangrijkste beschuldiging die tegen hen is ingebracht „ondermijning van de republiek” is waar op gevangenisstraffen tot vijf jaar staan. Als de beklaagde gehandeld heeft in „sa menwerking met een buitenlandse mo gendheid” kan hij tien jaar krijgen. Ofschoon de processen, die naar men verwacht vier of vijf dagen zullen duren, in theorie „openbaar” zijn, mochten geen journalisten of vrienden van de beklaag den aanwezig zijn. Alleen mensen die een speciale kaart hadden, mochten de rechts zaal binnen. „Dat jochie van vijf was een keer lastig naar de mening van een bewaker. Die vent sloeg het kind zo hard, dat het tegen de grond smakte. Ik kwam voor hem op en zei dat je een kind toch zo niet kunt behandelen. Als straf daar voor werd ik uitgescholden voor beest en vervolgens afgeranseld met een zweep.” „Er bestaat in Portugal een mogelijkheid om van verdere strafvervolging af te komen: zeven jaar vrijwillig dienst ne men bij de marine. Daar koos mijn metgezel voor. Maar ik was niet ont vlucht om vrijwillig in een nieuwe gevangenschap te gaan. Ik slaagde erin naar Spanje te ontkomen. Daar heb ik een tijdje gewerkt, illegaal, om geld te verdienen. In Frankrijk werd het me duidelijk dat ik geen politiek asiel of een verblijfsvergunning kon krijgen, omdat ik minderjarig ben en geen pas poort heb. Nu is al mijn hoop gericht op Nederland. Waarschijnlijk ook te vergeefs.” BRUSSEL (ANP). Wandelaars heb ben de laatste dagen in de bossen bij Chaudfontaine, even ten zuid-oosten van Luik, een tamelijk groot aantal adders opgemerkt. Ze hebben de plaatselijke overheid ge waarschuwd het zijn gemeentebossen en er is onmiddellijk een klopjacht georganiseerd op deze slangen waarvan de beet dodelijk.kan zijn. Tesar groette met gebalde vuist naar een twintigtal vrienden en familieleden die in de gangen wachtten. De anderen antwoordden glimlachend of zwaaiend op groeten die de belangstellenden riepen. Tesar en Battek werden al eerder be schuldigd van ondermijnende activiteit wegens het ondertekenen in augustus 1969 van een petitie waarin liberalisatie van het bewind werd gevraagd. Hun proces, dat in oktober 1970 had moeten beginnen, werd verdaagd. Zij hebben respectievelijk 21 en 20 maanden in voorarrest doorge bracht. Zoals is te zien op. deze, ergens in Ulster gemaakte, foto, konden gisteren ook de bewoners ban Noord-Ierland, ondanks alle ellende waardoor de En gelse provincie wordt geteisterd, gis teren nog genieten van het fraaie zo merweer door verkoeling te zoeken aan het strand. Dat moest dan echter wel onder zware bewaking gebeuren. 9.31 uur 4.53 uur doorgebracht in een heel klein kamer tje. Ik sliep tussen smerige vodden, soms moest ik wel een uur wachten voor ik naar het toilet mocht en al die tijd heb ik me niet kunnen wassen.” Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Avlv Tunis Barometerstand (762 mm.). IN HET TWEEDE proces dat gisteren begon, staan terecht Litera, die sedert januari 1972 gevangen wordt gehouden, en drie andere voormalige hoge partijfuncti onarissen: Josef Stehlik, Rocek en me vrouw Svobodova. Het derde proces betreft de socioloog Krizanovski, oud-leraar aan de school voor partijkader in Praag, en twee „bond genoten”, onder wie zich een zekere Belda zou bevinden. Jiri Müller werd twee keer verwijderd van de teéhnische hogeschool in Praag. Hij werd in 1969 bekend als voorzitter van het Praagse studentenparlement dat weigerde steun te geven aan het nieuwe communistische leiderschap van Gustav Husak. In maart 1970 kreeg hij geen toestemming om zijn proefschrift te ver dedigen. BUSSUM. Nieuwe wegen, geen auto’s, geen brommers, motoren meer op kunnen rijden. Routes, uitsluitend bestemd voor de recreant. Dat is het plan van de heer G. L. Mazure om in Nederland twee gigantische anti-benzinewegen te gaan creëren. Wegen, waar elk gemotori seerd voertuig, waar maar een vleugjebenzine of andere vorm van voortstuwingsenergie aan te pas komt, zal worden verbannen. De heer Mazure, 52 jaar oud, illus trator en schrijver van kinderboeken en hoorspelen, gelooft helemaal in z’n plan. Een meer dan tienjarig verblijf in het buitenland (Frankrijk, Italië en Spanje) heeft hem tot zijn plannen gebracht. „Nederland zit overvol, er worden maar links en rechts wegen aangelegd, elk stadje en dorp wordt maar met elkaar verbonden en het moet maar steeds sneller. Het eind is ervan zoek. We zijn al veel te ver gegaan”, vindt hij. Vandaar zijn plan om door middel van een massaal opgezette landelijke ac tie te gaan ijveren voor anti-benzi- newegen. Twee grote routes, van noord naar zuid en van west naar oost. Wegen naast het al bestaande zich steeds meer uitbreidende we- genverkeersnet (de heer Mazure be grijpt heus wel dat de auto natuur lijk niet uit onze samenleving kan worden verbannen) vrij voor de re creant, de vakantieganger, de invali de méns enz. Precies een maand geleden heeft de Bussummer het eerste balletje in de richting van anti-benzinewegen op gegooid. Hij liet toen in vijf Neder landse dagbladen een ingezonden stuk plaatsen over anti-benzinewe gen. Er zijn inmiddels 300 bijvalsbe tuigingen bij hem op het adres: Stichting Anti-benzinewegen, Top Naefflaan 17, binnengekomen. „Eerst de publieke opinie bundelen. Daarna doorstoten naar het parlement”, is het voorlopige toekomstplan van de heer Mazure. Deze zei ons dat hij ervan overtuigd is dat zeer velen en ook de nu afgetre den minister van Verkeer en Water staat, Drees, achter zijn idee zullen gaan staan. ZURICH (AP). Bij ongelukken in de Zwitserse bergen zijn in het afgelopen weekeinde vier toeristen om het leven gekomen onder wie twee Nederlandse bergbeklimmers. In het Berner Oberland verongelukten twee van een groep van drie Nederlandse Alpinisten toen zij de 3367 meter hoge Gründenhorn beklommen. De 41-jarige mevrouw Renske Boorsma uit Hoograven was na een val van 300 meter op slag dood. De 32-jarige mevr. Ilse Jorg uit Utrecht overleed aan haar verwondingen in het ziekenhuis in Interlaken, waar zij per helikopter naar toe gebracht was. Een derde lid van het groepje, werd ernstig gewond maar volgens artsen was zijn situatie niet kritiek. Een onbekende Franse bergbeklimmer kwam om het leven bij een ongeluk op de 3673 meter hoge Aiguille de Laza en een 13-jarig Duits jongetje kwam om het leven na een valvan 20 meter in het gebied van de 2077 meter hoge Triftalp. WOENSDAG 19 JULI Hoog water 9.31 uur en 21.58 uur. Laag water 4.53 uur en 17.19 uur. WOENSDAG 19 JULI op 4.43 uur onder 20.49 Maan op 15.09 uur onder 23.34 VOORUITZICHTEN VOOR DONDER DAG no nno ono no no no no no no ono mist windst. onbewolkt wzw licht bew. imw onbewolkt o geh. bew. wnw mist ono onbewolkt ono licht bew. windst. onbewolkt onbewolkt wnw Kopenhagen onbewolkt half bew. geh. bew. onbewolkt onbewolkt windst. VHALZVttVlAU WUWtlC'l, onbewolkt windst. zzw n no nno

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2