Einde hittegolf nog lang niet in zicht Engelse minister EUROPA ZINDERT IN DE HITTE Maudling weg Kabinetscrisis Schade door wolkbreuk NBM-chauffeurs plat Kwang Tri uit angst voor geweld Nieuwe ruimte-combinatie Felle strijd in centrum PATRIA wordt vergoed iï o NA FINANCIEEL SCHANDAAL Niet onbeschermd in de felle zon! Deense ontdekking: okselfris zonder depper of roller HET WEER pi „Personeel herhaaldelijk bedreigd"9 Ki* i ss# r WOENSDAG 19 JULI 1972 2 Slapen op balkon Orkaan In Dordrecht Rolling Stones wegens rel gearresteerd hoj Van onze weerkundige medewerker) De ingetreden tropische warmte, met in Brabant en op de Veluwe gisteren maxima rond 31 graden Celsius, groeit uit naar een hittegolfje. Wel blijft de luchtdruk boven Midden- en West-Europa langzaam iets dalen, hetgeen meer door de sterke verwarming dan door opdringende depressie-activiteit wordt veroorzaakt. vla fvvvvvvvvvvvvvvv,'lvvvwvvvvvvvvvvVVV\A/VVVVVVVVVVVVVVVVVV^ ^VVVJVWVVVJVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVtAAAnfVVVVVVVW REGINALD MAUDLING (Vervolg van voorpagina) .w ADVERTENTIE voor een rechtbank verschijnen. WEERRAPPORTEN n n zzw ono 18 20 20 19 18 17 18 19 20 17 9 22 19 21 17 19 17 14 13 14 17 16 16 15 17 15 23 19 14 21 16 17 20 19 12 18 14 19 19 20 18 ging het zomerweer met onweersbuien gepaard. Aan de kust werd daar de elijk mist. Overdag blijft het door ^eze vochtigheid drukkend warm. Het s waarschijnlijk dat deze zomerwarm te zich de hele week zal kunnen hand haven. In Italië konden de zonaanbidders na een week met veel regen ook hun hart weer ophalen. In Rome steeg de tem- oeratuur tot 26 graden. Over de Alpenpassen in Zwitserland trokken stromen auto’s van toeristen in broeiende hitte naar het zuiden. De mensen in de steden wachtten op de aangekohdigde onweersbuien die voor verkoeling moesten zorgen. Warm was het ook in Frankrijk, waar in het gebied van Limoges het water wegens de droogte zelfs gerantsoeneerd werd. Spanje deed zijn naam als zonneland alle eer aan, Alicante en de stranden i ond Tarragona meldden watertempe raturen tot 25 graden. Volgens weer- deskundigen is het hoogtepunt van de I LONDEN, (Reuter en AFP). De Brit se minister van Binnenlandse Zaken, Reg inald Maudling, is gisteren afgetreden. Deze stap werd in het Lagerhuis bekend gemaakt door premier Heath. Het aftre den volgt op een financieel schandaal dat aan het licht is gekomen na het faillisse ment van het architectenbureau van John Poulson, waarmee Maudling vroeger rela ties onderhield. Vier maanden dood in huis. De politie van Rijswijk heeft gisteren de 78-jarige B. C. H. van Dam dood aangetroffen in zijn woning. Volgens de politie heeft hij daar bijna vier maanden dood gelegen. De politie constateerde dit aan de hand van de laatste krant, die werd aange troffen. imo no zono zzo z nnw o no nnw nno nw o nno 28 30 31 29 31 21 29 30 27 29 19 28 26 32 27 29 32 29 27 28 26 23 29 26 31 32 32 26 29 28 31 29 28 32 26 30 28 23. 23 24 31 Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis S2 o o o o o o 5 0 0 o o o o o o o o o 8 0 o o o 0.1 o o o o o o o 10 o 0.1 o 0.3 o o o o o Patria Maisk - zuiver plantaardige, energie gevende mais-biscuit. De klieren die de transpiratie opwekken zijn geconcentreerd in een zeer klein oppervlak in de oksel. De artsen bestre ken de oksel met jodium. Het geheel werd dan met papier bedekt en zo kon men zien waar het zweet tevoorschijn komt. „Als men de plaatsen van de klieren precies kan vaststellen dan is de hele ingreep eenvoudig en succesvol” aldus de twee geleerden. KOPENHAGEN (AP). Twee Deense geleerden, de chirurg Palle Taarnhoej en de arts Steen Midholm. beiden verbonden aan het stedelijke ziekenhuis in Kopenha gen hebben ontdekt dat men door een kleine chirurgische ingreep van okselgeur genomen en in acht van de tien gevallen is zeggen zij succes geboekt. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Studentenstop. De universiteitsraad van de Amsterdamse universiteit heeft besloten om toch een studentenstop voor de medische faculteit aan te vragen. Hier mee is de studentenstop voor medicijnen landelijk geworden. De universiteits raad azl wel aan de regering een drin gend verzoek om uitbreiding van het budget richten. (Van onze medische medewerker) HAARLEM Bij de momenteel ho ge temperatuur is het beslist af te raden te gaan zonnebaden. Eerste- en tweedegraads verbrandingen, blaren en zelfs een zonnesteek kan men in de felle zon oplopen. Men dient ook op deze warme dagen overmatige inspan ningen zoveel mogelijk te vermijden. Matig eten is aan te bevelen en voorts beslist niet te veel en te koud drinken als men diarrhee wilt voorkomen. Bij felle zonneschijn een goede zonnebril dragen. Bedreigingen. Wij komen je in elkaar timmeren en wij breken je keet af. Deze en soortgelijke telefonische be dreigingen krijgen de directeur en per soneelsleden van de luchthaven Zuid- Limburg bij Beek de laatste dagen te horen. Mensen die hun naam niet noe men, willen op deze wijze bij directeur D. Rox en anderen protesteren tegen de nachtelijke vluchten vanaf dit vlieg veld. Oververhit. Het zomerweer is sommige mensen kennelijk nog niet warm ge noeg. Dit bleek nadat een kleine brand maandag uitbrak in de woning van een 84-jarige vrouw in Den Haag. De oor zaak was kortsluiting in een elektrische deken. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Lissabon Locarno Londen Luxemburg onbewolkt licht bew. onbewolkt wnw zw. bew. windst. onbewolkt licht bew. licht bew. half bew. licht bew. windst. zw. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw. bew. onbewolkt nnw zw. bew. windst. onbewolkt wzw zw. bew. mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. geh. bew. onbewolkt geh. bew. licht bew. mist windst. onbewolkt licht bew. onbewolkt Vreemd lijkt het dat het GVB-personeel niet zo’n grote angst aan de dag legt. Woordvoerder J. Vreeken van het GVB zegt: „Onze bussen en trams zijn allemaal met mobilofoon uitgerust. Als de chauf feur een groepje bij de halte ziet staan van wie hij moeilijkheden verwacht, waar schuwt hij via zijn mobilofoon collega’s en via de meldkamer de politie. Er zijn in de Bijlmer altijd wel zo’n vijf a zes bussen tegelijk, in de praktijk worden de meeste problemen voorkomen. Onze men sen zijn niet bang voor Surinamers en Antillianen, hoewel er heus wel eens wat is voorgevallen”. Europa lag gisteren onder een hitte golf die reikte van Moermansk aan de Barentsz-zee tot Alicante aan de Spaanse Middellandse Zeekust. Vooral in de Sovjet-Unie heerste een tropische warmte, met temperaturen van 35 graden in de schaduw. Zelfs de stad Moermansk ten noorden van de poolcirkel „smoorde”. In Joego-Slavië Gisteravond drongen een paar on weersbuien Brabant en Limburg bin nen, maar de activiteit was niet groot. Deze buien verdwenen in de nacht, om de volgende middag een nieuw spelle tje te beginnen, waarbij de kans op een warmte-onweer voor het hele land, maar vooral voor het binnenland, ge leidelijk groter wordt. Dit echter zon der een daarop volgende daling van de temperatuur. Prinselijk bezoek aan Floriade. Prinses Beatrix en prins Claus hebben met hun drie kinderen dinsdagmorgen een be zoek gebracht aan de Floriade in Am sterdam. Zij werden rondgeleid door de vice-voorzitter van het dagelijks be stuur der tentoonstelling, G. W. Baron van Dedem. De prinses en de prins maakten met hun kinderen een tochtje met de kabelbaan, het treintje en een toer in het reuzenrad. -v Er zijn wel moeilijkheden, die de NBM’ers stellig aan hun directie rapporte ren, maar bij ons wordt vrijwel nooit aangifte gedaan, bang als ze zijn voor represailles. En het is waar, de mensen uit de West lopen vaak met zeer grote messen op zak. Als je dan vraagt, wat moet je nou met zo’n mes van 30, 40 cm, zeggen ze doodleuk dat ze die gebruiken om hun nagels schoon te maken”. Gistravond hebben de fracties van KVP, ARP en CHU zich ook al bezigge houden met de vraag of men voor de nieuwe verkiezingen al met één lijst voor de drie confessionele partijen gezamenlijk kan uitkomen. Daarbij bleek dat KVP en CHU dat wel voor mogelijk hielden, maar ARP-voorzitter dr. A. Veerman achtte de tijd voor één gezamenlijke lijst nog niet rijp. Veerman wilde liever eerst zeer uit gebreid contact met de achterban. Biesheuvel verwachtte gisteravond van de fracties een standpunt, maar hij zag zelf nog niet hoe men uit de staatsrechte lijke problemen moet komen. Prof. Si mons, hoogleraar in het staatsrecht en regeringscommissaris voor de algehele grondwetsherziening, is om advies ge vraagd. Het kabinet moet zich heden ook beraden over de vacatures. Daarbij zou alleen naar een nieuwe minister voor Verkeer en Waterstaat kunnen worden ge zocht, omdat het hoger onderwijs ook bij minister Van Veen van onderwijs is onder te brengen. Minister De Brauw was immers „slechts” minister zonder porte feuille, die hoger onderwijs kreeg toebe deeld. In het gesprek met premier Biesheuvel heeft fractieleider Berger van DS’70 mee gedeeld dat DS’70 tegenover een vierpar- tijenregering constructieve oppositie zal voeren. DS’70 zal echter de begrotingen van Verkeer en Waterstaat en Hoger On derwijs (de posten die Drees en De Brauw beheerden) niet goedkeuren. Hoewel de gemeente verklaart zich za kelijk niet aansprakelijk te voelen (over macht) wil zij toch iets voor de gedupeer den doen. Er is voor ongeveer 280.000 aan schade geclaimd. Uitgangspunt bij het vaststellen van de uitkeringsbedragen is het maandelijkse bruto-inikomen. Tot een inkomen van bruto 1.500 per maand wordt de door de gemeente aanvaarde schade volledig ver goed. Bij inkomen boven de f 1.500 geldt een aflopende schaderegeling. Langs de kust kwamen vandaag de maxima tussen de 24 en 28 graden te 'iggen. In het binnenland steeg het kwik tot 32 a 33 graden, zoals gisteren al in Duitsland het geval was. In Trier werd 34 en in Leipzig 35 graden als noogste temperatuur gemeten. In de vochtige lucht ontstaat ’s nachts plaat- DORDRECHT. De gemeente Dor drecht gaat op basis van de Bijstandswet financiële tegemoetkomingen uitkeren aan gedupeerden van de wolkbreuk in de nacht van woensdag 5 op donderdag 6 juli. Toen viel in enkele uren tijd ruim 83 milimeter regen in Dordrecht- Hierdoor ontstond grote wateroverlast. De brand weer kreeg ongeveer 700 verzoeken om assistentie. dag tevoren met windstoten van or- kaankracht de straten blank gezet waardoor in verscheidene kuststeden de elektriciteit uitviel. In het noorden van Slovenië stonden als gevolg van de aoge waterstand in de rivieren nog veel gebieden onder water. Enkele dor- oen waren slechts per boot bereikbaar. sen. het Leidseplein en de Bijlmer. Twee andere buslijnen naar de Bijlmer worden uitsluitend door GVB of NBM gereden. Afgelopen maandag kwamen vijf met messen gewapende „rijksgenoten” bus 56 in en maakten ernstige moeilijkheden. De chauffeur werd bedreigd, een vrouw werd in haar bovenbeen gestoken. Na afloop van de spits van dinsdag- avaond besloten de drie NBM-chauffeurs die op bus 56 de avonddienst zouden rijden, niet te vertrekken. Het GVB zette drie eentra bussen in, waardoor de dienst regeling normaal werd uitgevoerd. De heer Hoed: „In de laatste maanden is ons personeel herhaaldelijk bedreigd en geïn timideerd door Surinamers en Antillianen. De ernst zal wel variëren, maar de heren lopen met wapens op zak en dat geeft de chauffeurs angst”. „Dat soort dingen moet toch echt voor komen kunnen worden. We hebben een poos geleden al een beroep op B. en W. van Amsterdam gedaan. We hebben ge vraagd om politie-escorte op de bus, maar de politie wil wegens personeelgebrek niet verder gaan dan een extra surveillance- auto in de Bijlmer. Na de moeilijkheden van maanda ghebben we de rijksverkeers inspectie ingelicht, maar ook dat heeft geen politiebewaking tot gevolg gehad”. Inspecteur B. de Koningh van de Am sterdamse politie, onder wie de uniform- politie van Oost en de Bijlmer ressorteert, zegt: „Ik weet het, de mensen van de NBM zijn als de dood voor Surinamers en Antillianen. Maar met ons grote perso neelgebrek in deze vakantietijd en met extra bewaking in het Vondelpark en op de Dam is het niet doenlijk ook nog eens twee man op elke bus te zetten, want één politieman is te weinig. Maudling wordt opgevolgd door Rober; Carr, die daarnaast zijn huidige functie van minister voor de betrekkingen tussen Regering en Parlement behoudt. Maudling heeft premier Heat! zijn ontslag aangebo den in een brief, waarin hij als reden vermeldt dat zijn naam genoemd is in hel schadaal betreffende „Poulson”- De 55-jarige minister verklaart in zijn brief dat hij geen andere regeringsfunctie wil aanvaarden, hoewel Heath hem dit had gevraagd. De premier deelde mee dat hij het ontslag met „grote spijt” had aanvaard en hoopte dat Maudling spoedig weer in de regering zou terugkeren. Het aftreden van Maudling betekent een ernstige slag voor de Conservatieve regering, die nu ruim twee jaar aan het bewind is. Maudling was in het kabinet de tweede man en werd in sommige kringen beschouwd als degene die het meest in aanmerking kwam als eventuele opvolger van Heath. De premier verklaar de gisteren in het Lagerhuis dat de procu- reur-generaal een onderzoek van de poli tie wenste naar het faillissementsschan- daal en zijn repercussies. Als minister van Binnenlandse Zaken heeft Maudling de supervisie over alle politie-aangelegenhe- WARWICK (RHODE ISLAND) AFP/U- PI. Dinsdagavond zijn te Warwick in de Amerikaanse staat Rhode Island de vijf leden van de Britse pop-groep Rolling Stones gearresteerd. De Rolling Stones worden ervan be schuldigd een persfotograaf mishandeld te hebben en verzet gepleegd te hebbe ntegen een politieagent. Later op de avond werden de Stones op borgtocht vrijgelaten om een concert te kunnen geven in Boston waar 15.000 bewonderaars van de Britse groep op haar wachtten. De Stones, die zichzelf niet schuldig ver klaarden, moeten op 23 augustus opnieuw VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Warm tot zeer warm met plaatselijk onweer. Aantal uren zon: 5 tot 13; minimum tempe ratuur: 3 tot 7 graden boven normaal; maxi mum temperatuur: 3 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. den en zo’ onderzoek zou hem politiek in een uiterst moeilijke positie brengen. De minister en vice-premier maakt in zijn brief duidelijk dat hij aftreedt om de weg vrij te maken voor het onderzoek naar „financiële corruptie in het openbare leven”. Het schandaal vloeide voort uit mededelingen van de 62-jarige Poulson, die tot voor kort de leiding had over een der grootste architectenbureaus van Euro pa, met vestigingen in Lagos en Beiroet. Poulson verklaarde op 3 juli bij de behandeling van zijn faillissement voor de rechter dat hij parlementsleden en andere prominenten uit het openbare leven be dragen van in totaal 2,8 miljoen gulden had betaald. Daartoe behoorde een uitke ring van bijna twee ton aan een liefda digheidsinstelling waarin Maudlings vrouw een bestuursfunctie vervulde. Deze uitkering kwam in de plaats van een salarisbetaling aan Maudling die toen in de tijd dat de Conservatieven nog in de oppositie waren aan het hoofd stond van een exportfirma van Poulson. De liberalen eisten naar aanleiding van deze en andere onthullingen een onder zoek. Maudling verklaart in zijn ontslagbrief dat hij zijn relatie met Poulson geen aanleiding vindt geven tot kritiek of een onderzoek. „Er zijn echter kwesties waar ik buiten sta die wel een onderzoek verei sen”. Heath maakte in zijn verklaring voor het Lagerhuis de schorsing bekend van twee hoge ambtenaren. Het nieuws van Maudlings ontslag wek te bij de Labouroppositie in het Lagerhuis evenveel medegevoe’ als bij de afgevaar digden in de regeringsbanken. Maudling geniet in het parlement grote poulariteit. Hij behoudt overigens zijn zetel in het Lagerhuis. Wanneer u toch in de felle zon gaat zitten, beslist niet invetten, want u bakt als een vis in de olie. Alleen na het zonnen de wat droger geworden IJ invetten. Mensen die een hartin farct gehad hebben en lijders aan hoge bloeddruk mogen beslist niet in de felle zon gaan zitten. Bejaarden kun nen het best in de schaduw of nog beter binnen blijven. Het is van groot belang baby’s van één twee jaar uit de zon te houden. Zij hebben nog geen eigen tempera tuur, zodat zij de temperatuur van hun omgeving aannemen. Baby’s moet men in deze warme dagen koel houden en normaal voeden. Een beetje extra vocht kan geen kwaad. Ook voor hen geldt: Niet te veel en niet te koud! Vrouwen, wier zwangerschap al ver gevorderd is, moeten beslist uit de zon blijven. Oudere mensen en kaalhoofdigen dienen zich tegen de zonnestralen te beschermen door een hoofddeksel. Ook kleinere kinderen kan men beter niet met onbedekte hoofdjes laten spelen. De verschijnselen van een zonne steek zijn: hoofdpijn, miselijkheid, overgeven en bewusteloosheid. Zodra één van deze verschijnselen zich open baart, moet de getroffenen in de scha duw gelegd worden. Leg een stuk ijs of een koude doek op het hoofd. De door een zonnesteek getroffen persoon mag daarna beslist niet meer in de zon komen. Ook in de Verenigde Staten heerst een hittegolf. De Newyorkse luchtver- versingsinstallaties verbruikten maan dagavond zoveel stroom dat enkele wij ken van Brooklyn zonder elektriciteit swamen te zitten. De maatschappij Edison, die New York en omgeving van elektriciteit voorziet, waarschuwde risteren dat ruim honderdduizend af- lemers in Brooklyn de hele dag van >troom verstoken zouden blijven. De weerkundige dienst voorspelde dat de emperatuur nog wel enkele dagen tus sen de 33 en 34 graden zal blijven schommelen. Veel inwoners van Brooklyn hebben wegens het uitvallen van de ventilatie de nacht van maan dag op dinsdag op hun balkon doorge bracht. huid I De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hebben besloten hun plannen tot samenwerking in de ruimte technisch te herzien. In 1975 zal in tegenstelling tot de oorspronkelijke opzet eerst een Sojoez de ruimte worden ingestuurd waarna een Apollo- cabine volgt om de entering tussen beide ruimtevaartuigen tot stand te brengen. Op deze tekening is in beeld gebracht hoe de Apollo en de Sojoez de verbinding gaan uitvoeren. Op de neus van de Apollo de luchtsluis voor de overgang tussen de ruimte vaartuigen. TIJDELIJK VAN 1.05 voor voordeel Bi ct. Een Zuidvietnamese parachutist schiet met een mitrailleur vanaf de schouder op nabijgelegen bunkers tijdens een straatgevecht in het cen trum van Kwang Tri. De troepen ontmoetten heftige tegenstand. (Van onze verkeersredactie) AMSTERDAM. Personeel van de NBM-bussen dat de verbinding onder houdt tussen de Bijlmermeer en het Leid seplein in Amsterdam, heeft gisteravond uit angst geweigerd te rijden. De chauf feurs zijn beducht geworden voor de re gelmatig voorkomende moeilijkheden met Surinamers en Antillianen uit de Bijlmer, die snel met een mes klaar staan of een klap uitdelen wanneer de chauffeur het niet neemt dat zij geen kaartje willen kopen. NBM-directeur mr. H. A. Hoed, tevens directeur van Maarse Kroon, zei ons vanmorgen dat de NBM-directie „vandaag in conclaaf” zal gaan over deze ontwikke ling, waarbij tevens zal worden bezien in hoeverre de werkweigering als een sta king moet worden opgevat. De NBM ver zorgt samen met het Amsterdamse Ge- meente-vervoerbedrijf (GVB) lijn 56 tus- hittegolf op het Iberisch schiereiland nog niet voorbij. Alleen Engeland kende gematigde .emperaturen. De zon hield zich daar ichter wolken verscholen en het kwik bleef staan op 22 graden. n n o ono ver. n. n ono no ver. w no ono zw. bew. wnw licht bew. onbewolkt onbewolkt windst. onbewolkt onbewolkt windst. Kopenhagen onbewolkt onbewolkt windst. half bew. motregen licht bew. ,A J*

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2