Uittocht uit bezette wijk Russische uittocht komt voor :ils verrassing BEHOEDZAME REACTIES OP SADATS MAATREGEL Wilson had contact met IRA Afrikanen moesten voor hongerloon werken Parijs ontdekt naar blinden Franse notaris na 3 maanden gevangenis Op commissie-hoorzitting Sinatra ontkent maffia contact minister Twee meisjes Twee kinderen verdronken Ontslag voor Letlandse vrijgelaten Israel nie. omgekomen Slaven-„karavaan” 1 t Ir Veilige oversteek voor Numerus clausus aan rand van Okamoto’s vader: aanvaardbare „Doodstraf zou beter zijn geweest” 1 KL II 3 WOENSDAG 19 JULI 1972 (Van onze redactie buitenland) Duitse rechter: Aannemers rt in n de •zoek bare t uit Ison, een luro- ►et. 5 Niet tweederangs Geërgerd i II ;k in (Van onze redacteur in Bonn) het )van onze redacteur in Rome) 1 de ze van zich in de loten r de Hier- ijnen teits- drin- het wek- rhuis raar- dling 'iteit. het brief geen een waar •erei- aring kend elfjarige Wim mee. Ze waren beiden op slag dood. De jongens woonden in Stevens- weert bij Roermond. Sinatra vroeg de leden van de com missie: „Waarom doet u niets tegen deze leugens? Het is allemaal onwaar. Hoe herstelt u de schade die ik door het afdrukken van deze leugens in de De vader van de terrorist richtte ver ontschuldigingen tot de nabestaanden van de slachtoffers van de moordpartij in Lod. Hij hoopte dat zijn zoon zou inzien welke vergissing hij heeft begaan door andere mensen te doden. Verder hoopte hij in de gelegenheid te worden gesteld naar Israel te gaan om zijn zoon te ontmoeten. Negenenvijftig Afrikanen afkomstig uit Senegal, Mali en Ivoorkust werden als vee vervoerd binnen de gemeenschappelijke markt. De laatste vrachtwagen kreeg pech bij het stadje Aix-les-Bains en de chauf feur bang dat zijn vracht in opstand zou komen, waarschuwde uiteindelijk de poli tie rijk kwamen ze meer dood dan levend uit een vrachtwagen achter gasfornuizen van daan. De negers zaten opgesloten in grote kisten. De sloten van die kisten moesten geforceerd worden, want de sleutels lagen in Parijs en in Rome. Pusceddu werd enkele weken geleden gearresteerd, maar later weer op vrije voeten gesteld. In Rome werden de negers na aankomst met de boot van Sicilië of me; het vliegtuig op het vliegveld Fiumi- cino in kelders opgeborgen totdat het transport geregeld was. Demetrios ingehuldigd. Demetrios I is gis teren in Istanboel ingehuldigd als de nieuwe geestelijke leier der Oosterse Orthodoxe Kerk, die 250 miljoen gelovi gen telt. De plechtigheid gebeurde in de oude kerk van St. Gregorius in aanwe- P/U- :k in d de >lling (Van onze redacteur in Parijs) mige ge rand i een oor- ische ver- lieuw be id te tegen srden 1 een waar ’roep van ;e B. n in ft hij egen. hand mge- Ikaar t af. be- per- 5uid- ;n te noe- cteur :n de ’lieg- inses hun be- Am- >r de be- laron prins chtje i een DEN BOSCH. Twee arbeidsters uit Joegoslavië, de 21-jarige Radivoyka Srec- kovic uit Maljevoc en de 20-jarige Zivka Savatic uit Lesnica zijn gisteren bij het zwemmen in de Oosterplas in Den Bosch verdronken. De meisjes van wie er een niet en de ander slecht kon zwemmen, waren in een voor zwemmers verboden gedeelte gegaan MOSKOU. (UPI). De minister van Binnenlandse Zaken van de Sovjet-repu- bliek Letland, Vladimir Sei, is van zijn functie ontheven. Het blad „Sovietskaia Latvia”, dat hiervan melding maakte, noemde geen reden voor het ontslag. Sei is vervangen door Janis Brolisj. Westelijke diplomaten wijzen erop dat er in de Baltische staten al jarenlang nationalistische verzetshaarden bestaan en dat er in Letland ook sprake is geweest van joods activisme. Maar een recht streekse aanleiding tot het aftreden van minister Sei zien zij niet. Uit de zuidelijke buurstaat Litouwen zijn recente berichten over onrust gekomen. Sinds half mei zou den zich daar om politieke redenen vier personen door zelfverbranding om het le ven hebben gebracht. Er is in Litouwen ook' melding gemaakt van demonstraties en straatgevechten. In Afrika waren de negers door hand langers van de bende geleld door de Saidiniër Aklo Pusceddu bijeengebracht om in de bouw in Parijs te gaan werken. j de jr de idere i be dden itke- ;fda- lings Deze een n >g in loofd ilson. van ider- JERUZALEM-WASHINGTON-MOSKOU. In politieke kringen in Jeruzalem wordt met grote voorzichtigheid gereageerd op het bericht dat Egypte de Sovjet-Unie heeft verzocht haar adviseurs terug te trekken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken was niet bereid commentaar te geven- In Egypte zijn ongeveer 20.000 Russische technische militaire adviseurs en de Russische investeringen in Egypte’s defensie bedragen ongeveer 6 a 7 miljard dollar- In sommige kringen wordt echter ge speculeerd dat Sadats maatregel ten doel zou hebben om de Verenigde Staten door het vertrek van de Russen in een positie te plaatsen, waarin ook de Amerikaanse bijstand aan Israel drastisch verminderd zou moeten worden. De Egyptische bekendmaking is in Mos kou kalm opgenomen. Wel zeiden verant woordelijke Russen dat de toestand „en kele risico’s” inhoudt. ROME. In Italië is een smokkel van slaven aan het licht gekomen. Na talrijke transporten van Afrikanen via Italië naar Frankrijk kreeg de laatste vrachtwagen pech vlak over de grens en werden de activiteiten van een Italiaans-Franse ben de ontdekt. De Italiaanse bende verdiende goud aan de transacties. De aannemers in Parijs betaalden hoge sommen voor de negers die in de Franse hoofdstad na alle valse voorspiegelingen slechts een hongerloon kregen. WASHINGTON, (Reuter en DPA). De Amerikaanse zanger en filmacteur Frank Sinatra, wiens naam meermalen met de maffia in verband is gebracht, heeft zich gisteren heftig verzet tegen deze aantijging, die hij „dodelijk voor zijn reputatie” noemde. De 54-jarige show-figuur verscheen op een hoorzitting van een commissie van het Huis van Afgevaardigden, die een onderzoek instelt naar de invloed van de georganiseerde misdaad op de sport. Een beeld van de exodus die er op het ogenblik plaats heef uit de wijk Ander- sonstown in Belfast waar duizenden men sen wegtrekken uit protest tegen de aan wezigheid van het Engelse leger. Reeds meer dan drieduizend katholieken hebben de wijk nu verlaten. Hier een foto van een uifocht uit het flatcomplex Lenadoon. De numerus clausus wordt in verschil lende Westduitee deelstaten bij een aantal studierichtingen zeer streng toegepast. Ze heeft in een ruim tienjarige praktijk tot een volstrekt ondoorzichtige regeling ontwikkeld, mede omdat ze per deelstaat verschilt. Verscheidene juriste»» hebben zich al gebogen over de vraag of de staat de kans mag krijgen om door het beper ken van de studieplaatsen de behoefte van de maatschappij te regelen, een situatie waarin de numerus clausus gemakkelijk kan ontaarden. Hoe het ongeluk gebeurd is, staat niet vast. Een vriendinnetje, eveneens uit Joe goslavië, dat mee was gegaan naar de Oosterplas, ging op zoek naar haar ver- 1 pers heb geleden?” Hij liet een knipsel zien met de kop „getuige legt verband tussen Sinatra en maffiafiguur”. BONN. Met de beperking van aantal studenten (de numerus clausus) balanceert de Westduitse overheid op de rand van het grondwettelijk aanvaardba re. Het Constitutionele Hof van de Bonds republiek heeft dit gisteren in een princi piële uitspraak vastgesteld en daarmee duizenden studenten teleurgesteld. Zij hadden gehoopt van de hoge rechters te horen dat de staat eenvoudig de plicht heeft iedereen die wil studeren een stu dieplaats te leveren. Jamboree in Noorwegen. Van 3 tot 9 augustus wordt bij Roeros in het cen trale deel van Noorwegen een internati onale pad vinders-jamboree gehouden waaraan jongens uit 18 landen deelne men. De versten komen uit Australië, de Ver. Staten en Canada. Er gaat ook een contingent uit Nederland heen. VLODROP. Gisteren zijn twee jon gens in Vlodrop met hun fietsen onder de wielen van een vrachtauto gekomen en omgekomen toen één van hen al rijdend zijn trui uittrok, zijn evenwicht verloor en viel. De Amerikaanse regering tast voorlopig nog in het duister over de eigenlijke achtergronden van de door de Egyptische president Anwar Sadat bevolen uittocht van Russische experts. Op de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken wer den onmiddellijk na het nieuws spoedzit tingen belegd, voornamelijk om te bestude ren hoe de situatie in het Midden-Oosten door het vertrek van de Russen zou veranderen. KOEMATOTO, (AFP). De vader van de maandag door een Israëlische militaire rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde Japanner Okamoto heeft verklaard het te betreuren dat het leven van zijn zoon is gespaard. De tienjarige Wim Vinken reed in een dubbele rij van 40 schoolkinderen. Toen hij viel, sleepte hij de naast hem rijdende Sinatra wond zich over de gang van zaken in de commissie zo op dat hij onder boe-geroep van de toehoorders kwaad uitriep: „Ik ben geen tweede rangsburger”. Op een vorige zitting van de commissie in mei had een getuige, Joseph „de baron” Barboza de naam van de zanger in verband gebracht met een van van zekere Raymond Patriarca, een de vermoedelijke maffialeiders New England. Uit een onderzoek van de commissie was gebleken dat deze Patriarca ruim 400.000 gulden had gestoken in een kleine renbaan bij Hanock in de staat Massachusetts. Sinatra was in die tijd dat was in 1962-63 vice-voorzitter van deze renbaan, waar hij zelf ook met een bedrag van ongeveer 180.000 gulden in zat. De zanger ontkende dat deze be langen wezen op contacten met de onderwereld. Hij sprak ook de bewe ring van Barboza, die hij een „smeer lap” noemde, tegen dat hij iets te maken heeft met de maffiapraktijken in hotels in Miami Beach en Las Vegas. De geërgerde zanger, die werd verge zeld door zijn advocaat Milton Rudin uit Los Angeles, verweet de commissie dat er geen rectificatie is gegeven toen de onwaarheid van de beweringen van Barboza aangetoond was. Een van de commissielieden, de de mocraat Charles Rangel uit New York, zei te hopen dat de ontkenningen en verklaringen van Sinatra net zoveel publiciteit zullen krijgen als de aantij gingen van Barboza. Op verzoek van Sinatra waren foto grafen en TV-camera’s uit de zaal waar de hoorzitting werd gehouden, geweerd. Men denkt dat in de laatste maanden enkele honderden Afrikanen op deze ma nier Frankrijk zijn binnengesmokkeld. De 59 laatstaangekomenen zullen nu vanuit Italië weer worden teruggestuurd naar Afrika. LONDEN (DPA en AFP). De Britse Labourleider Harold Wilson heeft gisteren een geheime ontmoeting gehad met de leiders van het Ierse Republikeinse Leger. Gesproken zou zijn over het instellen van een bestand in Noord-Ierland. Het ge sprek, dat vijf uur duurde, zou in Enge land hebben plaatsgehad. Overleg AP-H«inhua. Associated Pres» en het Chinese persbureau Hsinhua voeren op het ogenblik besprekingen over een akkoord voor de uitwisseling van nieuws en foto’s. Wes Gallaher, presi dent van the Associated Press, is onder weg naar Peking voor de besprekingen, die volgen op maandenlang inleidend overleg te New York. De Britse strijdkrachten zijn blijkbaar van plan voorlopig de rooms-katholieke wijk van Belfast „Lenadoon” te blijven bezetten. Zij willen er absoluut zeker van zijn dat deze wijk niet opnieuw door de IRA als operatiebasis wordt gebruikt. De rooms-katholieke priester Jack Fitz simons, die al de evacuatie van driedui zend bewoners van deze wijk had ver zorgd, zei gisteren na een onderhoud in het ministerie in Belfast: „Er is niets veranderd. De evacuatie gaat voort”. Whitelaw en het Britse opperbevel staan in Lenadoon voor eenzelfde situatie als vorig weekeinde in Londonderry, toen het leger onder politieke druk een ihilitair noodzakelijk geachte maatregel het bouwen van een „muur” tussen de r.k. wijk Bogside en de binnenstad weer ongedaan moest maken. Tijdens een schietpartij en de Noordier- se hoofdstedelijke wijk Upper Springfield Road werd gisteravond een Britse soldaat gedood. De Afrikanen werden op een gemakke lijke manier geronseld, kwamen op een toeristenvisum Italië binnen en in Frank- „Hij zou moeten sterven evenals de andere daders van de aanslag op het vliegveld van Lod”, aldus de 62-jarige vader- tegen journalisten in zijn woon plaats Koematoto. PARIJS. Na ruim drie maanden voorarrest onder de beschuldiging op 5 april de 16-jarige mijnwerkersdoehter Brigitte Dewèvre te hebben vermoord, heeft notaris mr. Pièrre Leroy gisteren de gevangenis van zijn woonplaats Bruay in Noord-Frankrijk kunnen verlaten. Tyfoon. Een tyfoon heeft op de Filippij nen van zeker 38 mensen het leven geëist. In de provincie Tarlac, in de buurt van Manilla, zijn vijf dorpen overstroomd doordat een dam is bezwe ken. Tegen Israel kan Sadat niets uitrichten omdat Egypte niet in staat is zijn militai re dreigementen waar te maken, en de Sovjet-Unie is niet bereid Egypische of fensieve plannen te steunen daar de hui dige toestand van gecontroleerde spanning voor de Russen optimaal is. Het resultaat is dat president Sadat geen enkel zelfstan dig Egyptische initiatief kan ontplooien. De eerste Israëlische gissing naar een mogelijk gevolg van een terugtrekking van de Russen uit Egypte levert een wat paradoxale conclusie op: enerzijds bete kent het een verzwakking van Egypte’s militaire potentieel en daarmee een ver had de Sovjet-Unie een matigende invloed sterking van Israels positie. Anderzijds op Egyptische oorlogsplannen, en het ver dwijnen van de Russen zou de oorlogs kansen aan het Suezkanaal kunnen ver groten. Het wordt mogelijk geacht dat Egypte in de toekomst wapens uit Frankrijk zal on vangen. Wat betreft de Verenigde Sta ten minister van Buitenlandse Zaken Ro gers die vorig jaar in Cairo was, heeft al gesproken over terugtrekking van, de Rus sische technici in Egypte in ruil voor grotere Amerikaanse steun aan Egypte in de vorm van druk op Israel. Door het Russich-Egyptische vriendschapsverdrag dat president Sadat direct daarop heeft ges oten, is daar toen niets van terecht gekomen. Korter haar. De commandant van de Westberlijnse politie die 13.000 man sterk is wil dat zijn mannen haar dragen dat niet over de boord heenvalt. Politieagenten die het haar lang hebben laten groeien om tot meer begrip te komen bij de jeugd over en weer wor den door goed van de tongriem gesne den jongeren veelal als een „zacht ei tje” beschouwd, aldus de commissaris. De eerste ver keerslichtenpaal voor blinden is in Wenen in gebruik ge nomen. Er is een geluidsinstallatie in aangebracht waardoor de blinden kunnen horen wanneer ze kunnen oversteken. In de buurt van deze wegkruising bevindt zich een blindeninstituut. Het is meer dan waarschijnlijk dat zijn verloofde Monique Mayeur, die onder ver denking van medeplichtigheid vorige week eveneens achter de tralies werd gezet vandaag of morgen ook wel weer op vrije voeten gesteld zal worden. De invrijheidsstelling van de notaris werd gelast door het Hof van Beroep van Amiens die na twee dagen naarstig uit zoeken van het vele kilo’s zware dossier tenslotte geen enkel motief had gevonden om de notaris nog langer achter de tralies te houden. Ongeveer een maand eerder .was de rechtbank van een andere Noordfranse stad Douai tot een volkomen tegengestel de conclusie gekomen. Dit hof had de intussen legendarisch geworden rechter van instructie Pascal gedekt die drie maanden lang stijfkoppig had volgehou den dat, zelfs zonder formele bewijzen, hij zoveel belastend materiaal op het hoofd van de notaris had opgestapeld dat hij aan zijn schuld moeilijk meer kon twijfelen. Overigens is de notaris nu door de magistraten van Amiens niet van die schuld vrijgesproken. De maatregel houdt enkel in dat het hof geen reden ziet voor dé vrees d at mr. Leroy zich aan de verdere procedure van het voortgezette onderzoek zal onttrekken. j SS V', dwenen vriendinnen en vond de lichamen ongeveer dertig meter van de wal. zigheid van vele kerkelijke autoriteiten en ongeveer 1.000 leken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3