JONGENSHUTTEN IN OUD-IJMUIDEN Politie bracht koe naar weiland terug Speelmoeders gevraagd WANDELEN EN PUZZELEN IN IJMUIDEN Verkoop tweewielers sterk gestegen OOK IJMOND INGREEP VAN FIETS Catamarans voor i 'T - Bi TVO-IJmuiden bekeek eerder dan Colas-sensatie meerrompvoordeel Personenwagen uitgebrand ZAAL 5 WOENSDAG 19 JULI 1972 4 STAPELSTEIGERS (Van onze verslaggevers) Gezondheid Economisch Sportfietsen Oost-Duitsland IJMOND Ook de IJmond is in de greep van de fiets. Steeds meer mensen gaan er toe over om naast de auto een tweede, in de overvolle steden ietwat gemakke lijker te parkeren vervoermiddel Exclusieve couture De stichting sociaal-cultureel vormingswerk voor Kerkheek in Heemskerk, met als buurthuis „De Werf” in de Jan Ligthartstraat, zoekt voor het realiseren van haar nieuwe winterprogramma en an dere doelstellingen gaarne contact met een aantal vrijwillige mede werkers. Met dit buurthuis wordt getracht een bijdrage te leveren tot het zinvol besteden van de vrijetijd, zodat hier niet alleen ge- spreks- en ontmoetingsavonden worden gehouden, maar ook di verse cursussen. VELSEN aan te schaffen en in de meeste gevallen komt men dan bij de al oude tweewieler terecht. De rij wielhandelaren in Beverwijk, Vel sen en Heemskerk, die wij vroegen hoe de verkoop van fietsen in de afgelopen maanden is verlopen, wezen allen op de stijgende ver koop. „DE POORT VAN VELSEN” PLEIN 1945-4 IJMUIDEN - d Fj’l •tv- (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE Modehuis ■/'IJmuiden JAN HARINGSTRAAT 60 HAARLEM Telefoon 0 23 - 25 34 56 b.g.g. 32 67 92 it n de uitoefening van name de catamaran. de van Verhuur Montage Demontage Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties KRUISBERGLAAN 2 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550 - 1 22 32 JAN HOFLAND ....de mensen zijn bang voor het hart Plein 1940-1945 nr. 48 grote belangstelling voor de fiets. Ook de strijd tegen het welvaartsbuikje en net deelnemen aan de trimacties geven de fiets zijn oude glorie terug. Moei lijkheid bij reparaties die beslist door de vakman gedaan moeten worden is het enorm gestegen arbeidsloon, zo ver telt zij ons nog. ne kinderen, zodat ook moeders van kleuters in de gelegenheid kunnen worden gesteld een bepaalde cursus te volgen. Uit deze informaties bleek, dat fiet sen niet alleen verkocht worden om het tekort aan lichaamsbeweging met een flinke fietstocht te compenseren of de verkeersdrukte en opstoppingen in de centra van de steden te ontlopen, maar ook vanwege de zwaarwegende economische voordelen van de fiets. Waarvoor anders de auto werd gepakt, Komt nu de fiets er aan te pas om relatief gezien korte, en goedkope rit ten naar het centrum van de stad te maken. Bromfietsen worden nog steeds Hink verkocht. Een stijging in de ver koop van deze branche viel in IJmond niet te constateren, misschien ook wel veroorzaakt vanwege het feit, dat door menigeen de bromfiets tot medeveroor- zaker van de algehele milieu-veront reiniging wordt gerekend. In het kader van de jaarlijkse strand- evenementen zal zaterdag 22 juli op een strand van IJmuiden weer een wandel- en puzzeltocht worden gehou den, waarvoor het traject is uitgezet door de automobielclub „De Rijmon- ders” De afstand bedraagt 7,5 kilome ter waarvoor de deelnemers om 15 uur zullen starten bij paviljoen „Zee distel’. Hier kan men ook voor de tocht inschrijven, evenals bij het bu reau van de V.V.V. Velsen-IJmuiden aan het marktplein. De prijzen bestaan uit speelgoed en luxe en huishoudelijke artikelen. Vraag onze r~ 1 conc. offert* WETERING’S STAPELSTEIGERBOUW (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De heer F. de Beer van de afdeling Technisch Visserij-onderzoek in IJmuiden, heeft eerder dan de Frans man Alain Colas met zijn trimaran „Pen Duick IV” op 7 juli voor een wereldsensa- tie zorgde door geheel onverwacht de grote zeilrace over de Atlantische Oceaan op zijn eentje te volbrengen in de record tijd van twintig dagen, een uitvoerige studie gewijd aan vaartuigen die gebouwd zijn volgens een dergelijk principe. Hij heeft diepgaand onderzocht naar eventue le bruikbaarheid van deze bouwwijze voor de zeevisserij, met voor uw BRUILOFTEN RECEPTIES, PARTIJEN en VERGADERINGEN. In Velsen signaleert mevrouw Maus- sen-Van Bugnum, stammend uit een oud rjjwielherstellers-geslacht, een ge stegen belangstelling voor de fiets. „Oh ja meneer, zowel jong als oud gaat weer over tot het aanscbaffen van een rijwiel. Ook de reparaties zijn de laat ste jaren weer toegenomen. Nu in de vakantietijd hebben we er erg veel. Sommige mensen zijn wat makkelijker en kopen wat sneller een nieuwe fiets dan anderen. Dan is vooral het lichte materiaal in trek, de sportfietsjes dus. De verkoop is regelmatig over het gehele jaar met wat pieken na exa mens, aan het begin van het schooljaar en met feestdagen Mevrouw Maussen is ervan over tuigd dat de mooie omgeving in de IJmond zeker van invloed is op de BEVERWIJK. De Beverwijkse politie heeft vannacht op de westelijke rijbaan van rijksweg 9 een koe moeten verwijde ren, die lustig in het malse gras aldaar hapte. Men werd door de Haarlemse poli tie op het koebeest geattendeerd. Toen de politie op de rijksweg arriveerde was het dier reeds door een onbekende auto mobilist aan een paal vastgebonden. Rijwielhandel Hofland aan de Kloos terstraat gelooft niet zo erg in de sterk stijgende verkoopcijfers van de twee- .vieler. „Natuurlijk verkopen wij nu iets meer dan vroeger. Vooral mensen met buikjes en die de gehele dag in de wagen zitten kopen een karretje. Ze zijn natuurlijk ook bang voor hart- en vaatziekten. Och, fietsen is gezond. Dat weet iedereen,” zegt Jan Hofland in de werkplaats van zijn vader, Manus. De oude Hofland verblijft in het zieken- Geboren: W Schol-van Leeuwen, z., De Noostraat 62, IJmuiden; E. Jorritsma-Ruijter, d., Beilatrixstraat 263, IJmuiden; C. M. Bas- jes-Titeco, d., Kruisberglaan 59, IJmuiden; I. Dernier-Bodewitz, z. Steenbokstraat 6, IJmuiden; M. C. Ibanez Vela-Botella Al- mansa, z„ Schulpweg 264, Velsen-Noord; C. Jong-Keeman, d., Elzenstraat 33, IJ muiden. Overleden: W J. Berge, 64 jr., echtgenoot van W. Bo iwmeester, Waalstraat 6, IJmuiden; E. H. Müller, 71 jr., echtgenote van J. de Vries, Valeriuslaan 17, Driehuis; A. Broek, 84 jr., weduwe van J. Rechsteiner, Kon. Wilhelminakade 67, IJmuiden; C. G. van Leeuwen, 74 jr., echtgenoot van W.M. Brouwer, Lange Nieuwstraat 440. IJmui den: P. Visser, 73 jr, echtgenoot van G. J. M. Akkerman, Celsiusstraat 46, IJmuiden. Vrijwilligers hiervoor wordt verzocht zich op korte termijn in verbinding te stellen met buurthuis „De Werf”, Jan Ligthartstraat 275a, Heemskerk, tele foon (bij voorkeur tussen 13 en 17 uur) 02510 - 33808. Aldus worden voor de middagclub (van 16 tot 17.30 uur) enige enthousias te medewerkers van achttien jaar en ouder gezocht, die in nauwe samen werking met de staf een jongens- of een meisjesgroep willen leiden. Ook worden enkele medewerkers gezocht voor de avondclubs en instuiven (van 19 tot 20.30 uur) Ervaring is niet tioodzakelijk, doch wel gewenst. Tenslotte zoekt de stichting enige „speelmoeders” voor de oppas van klei de hierboven genoemde methoden van vissen, onder de omstandigheden waaron der de Nederlandse zeevisserij werkt, de catamaran geen of zeer weinig voordelen biedt uit het oogpunt van techniek en rentabiliteit. Ze gaat wel bijna eenderde meer kosten dan een vergelijkbaar enkel- rompschip. Vermoedelijk ligt de zaak voor de Sov- jet-Unie vooraanstaande visserijmo- gendheid en als zodanig niet vergelijkbaar met Nederland geheel anders. De Rus sen hebben naast hun hypermodern drij vend fabrieksschip „Wostok” met zijn for midabele vangstvloot (waarvan wij on langs een afbeelding gaven) en „Kronid Korenow”, die als eerste in de wereld het hele jaar door in bedrijf kan blijven op de wereldzeeën, ook de grootste catama- ran-trawler in (experimenteel) gebruik. Met name in Westduitse visserijkringen worden de verrichtingen en resultaten voor zo ver te verkrijgen van deze Russische catamarantrawler, die vertaald „Experiment I” heet, nauwkeurig gevolgd en door de betreffende wetenschappelijke instituten bestudeerd. U merkt het, de gezondheid van hun klanten gaat de fietsenhandelaren zeer ter harte. West-Duitsland heeft een moderne zeevissersvloot, belangstelling voor catamarans, maar op. de oude be proefde manier gaat het toch ook nog. Telefoon 1 65 51 - 02550 huis en zoon Jan neemt zo lang de honneurs in de Kloosterstraat waar. Hofland wijst op de import, vooral vanuit Oost-Duitsland. „Goedkope kar retjes, stevig gemaakt en tegen een belachelijk lage prijs hier op de markt gebracht. Die Oost-Duitsers kunnen dat doen, want de uurlonen van de fa brieksarbeiders liggen in vergelijking met die van het westen bijzonder laag,” aldus Jan Hofland. Volgens hem gaan de zwarte model len er uit en komen de helle kleuren, zoals azuurblauw, groen en rood er in. Rijwielhandel Beentje aan de M. van Heemskerckstraat in Heemskerk zegt hetzelfde beeld te zien. „De jongeren kopen nog steeds de sportfietsen. De ouderen willen graag een lichte en dure fiets kopen, waarmee de gezond- neid wat op peil wordt gehouden.” Plevier aan de Hendrik Mandeweg te Beverwijk: „De goede merkfiets vliegt weg. Vooral Nederlands fabrikaat is gewild, want wij blijven Hollanders, die een stevige kar willen hebben.” (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Vannacht is op de Alkmaarseweg, nabij de Büllerlaan personenwagen van een inwoner Heemskerk uitgebrand. De politie werd na het middernachtelijk uur gewaarschuwd, dat er een auto in brand stond. De snel ter plaatse zijnde brandweer kon echter niets meer doen dan de vlammen van het uitgebrande voertuig doven. Volgens de eigenaar is de brand door kortsluiting ontstaan. Het principe is al heel erg oud: in het grijze verleden werd de zee al bevaren met samengebonden boomstammen. Onder catamaran wordt nu algemeen verstaan: een dubbelrompvaartuig, waarvan de rompen boven de waterlijn aan elkaar zijn verbonden. Als men daar een dek over bouwt, dan wordt hierdoor een groot dekoppervlak verkregen, wat voor een vissersvaartuig van belang is. Van nog groter belang zijn de grote stabiliteit en de goede manoeuvreerbaarheid. In de Verenigde Staten, Sovjet-Rusland, Engeland en Polen zijn visserij catamarans gebouwd. De voedselorganisatie van de Verenigde Naties (Food and Agriculture Organization, FAO) geloofde er ook al in en liet in het kader van de ontwikkelings hulp catamarans van glasvezelpolyester bouwen voor de garnalenvisserij. In Nederland liep men er ook warm voor, maar tot de bouw van visserijcata- marans is men voor zover bekend niet gekomen. Wel heeft de Amerikaan Bowes, die in IJmuiden een grote trima ran, als particulier zeiljacht, bouwde (waarover men in deze krant heeft kun nen lezen) waarschijnlijk bijgedragen de aandacht te vestigen op een andere dan de gebruikelijke scheepsbouwwijze. Mét een catamaran kunnen, in principe, vrijwel alle visserijmethoden worden uit geoefend en voor de Nederlandse zeevisse rij zou dat dan pelagische (zweef-)visserij, grondtrawl-, span- en boomkorvisserij be tekenen. De heer De Beer heeft serieus gezocht naar voor- en nadelen, maar is in zijn studie tot de conclusie gekomen, dat voor Gedurende de zomervakanties valt bij de jeugd geregeld een grote activiteit in de bouwsector waar te nemen. Een deel daarvan brengt dan bij voorkeur het En gelse „My home js my castte” in de praktijk, door het gezamenlijk construeren van een bouwsel, waar zij zich heer en meester in kunnen voelen. Een architect komt er evenmin bij te pas als een tekening, zodat de jongens ge heel op hun fantasie en vinding rijkheid zijn aangewezen. Toch slagen zij er meestal in een vrij heet en stevig onderkomen in te richten, dat zo nodig tegen even tuele belagers fel wordt verdedigd. Ook in Oud-IJmuiden kunnen thans weer dergelijke „jongens- hutten” worden bekeken. Een daarvan, gelegen aan de Kruger- straat is gebouwd door Bert Hol man, Jo Verdoom en Peter Koele- wijn, waarbij het benodigde bouwmateriaal hun in een sane- ringsgebied, waar nog dagelijks woningen worden afgebroken, geen enkel probleem heeft kunnen opleveren. Zij richtten het inte rieur in met door hun orders afgedankt meubilair, zodat zij zich hier ’s avonds bij kaarslicht en een fles gazeuze bijzonder op hun gemak gevoelen. Met de bouwpolitie hebben zij geen last, evenmin als met andere ambtelijke instanties. Integendeel, men laat hier de jongens rustig hun gang gaan, omdat hun best een pleziertje wordt gegund. Tot na de vakanties, want dan worden al deze „castles” door de gemeente opgeruimd. Een geluid dat vanzelfsprekend ook te beluisteren valt bij een van haar collega’s, de heer J. Stet aan de Velser- duinweg. Zijn vader begon de zaak en zelf is hij nu ook alweer zo’n veertig jaar in het vak. „Vroeger kon je een band plakken voor een kwartje, nu loont het zelfs voor een rijksdaal- der nauwelijks de moeite meer.” Hij legt de nadruk op het gezond heidsaspect van het fietsen. Vertelt met een glimlach dat mensen die hon derd meter bij hem vandaan wonen het presteren om voor een boodschapje in zijn zaak de auto te pakken. „Jongeren maar ook oüderen voelen dat fietsen veel gezonder is. In de meeste gevallen willen ze dan een model van licht materiaal dat hele maal niet duurder behoeft te zijn dan een klassieke uitvoering.” Hij en mevrouw Maussen zien een duidelijke teruggang in de verkoop van vouwfietsen. De heer Stet wijt het vooral aan de kleine wielen van dat model wat het trappen vrij zwaar maakt. En dat is natuurlijk bij toer tochten onaangenaam. „Vroeger was net rijwiel het vervoermiddel waarmee van alles gedaan moest worden. Het materiaal moest daarom zwaar en sterk zijn. De lichte uitvoering van tegenwoordig is reuze geschikt als vrije- tijds-fiets”. De Sovjet-Russische catamaran trawler voor de zeevisserij „Experi- ADVERTENT1E T"'" 'fgg - q .„-■siSHiSk. 1 ,J-a Ie n De belangstelling voor de fiets is stijgende. Jong en oud peddelen wekelijks heel wat kilometertjes weg op de aloude tweewieler. ■r 1. n

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5