Tour-directeur Jacques Goddet heeft veel topvedetten zien komen en gaan EDDY MERCKX VOOR ORGANISATIE DE MINST INTERESSANTE FIGUUR Deen in sprint kansloos tegen Teirlinck Ook Leif Mortensen kon het verlies van Luis Ocana niet doen vergeten r9 9 r9 9 15 19 (5 15 r9 9 :9 Injecties Guimard 18 OP DE CIJFERTOER i w J 11’ 12 13 Theo Klein w IS In del Tourl DONDERDAG 20 JULI 1972 (Van onze sportredactie) PONTARLIER Geen bergprijs Ploeg je T'r BALLON- -s gag: 17eRIT 213 km 'X 5 t PONTARLIER Te midden van de drukte rond elke start of finish is hij te vinden: Jacques Goddet, een statige oude man van 67 jaar, met zijn pikante snorretje bijna even knap als Max Tailleur. Hij hoort bij het grande bouclé als Marianne bij Parijs. Voor hem is de Ronde van Frankrijk na 34 jaar een routine-kwestie geworden. Aanvankelijk een éénmanszaak je. dat hij in 1928 overnam van Henry Desgrange, de „uitvinder” van de Ronde, die in 1903 voor het eerst renners door het Franse land stuurde in een poging de wielerwedstrijd van een concurrerend sportblad (hij was directeur van l’Auto) te overtreffen. if Dinsdag was het Leif Mortensen, vorig jaar zesde in het eindklasse ment, maar dit jaar één van de vele tegenvallers voor De Muer, die de BIC-kas op die manier wat wilde spekken. Op 45 kilometer van Pont arlier ontsnapte hij achter de Duitser Wolfshohl en de Belg Beysens, die kort tevoren een van de vele vlucht pogingen ondernamen. Aan zijn wiel slechts één belangstellende: Willy Teirlinck, verrassend winnaar van de rit naar Le Grande Motte en woensdag, zoals later aan de streep zou blijken, opnieuw de snelste van de gevluchte vier. 21 1 K goed gelukt. Jacques Goddet: opzet Goddet. „In de Masevaux. Roidi 'Mafche 1500 1000 Caput Albani (Teir- 2. De omdat hij niet de prestatie kon leveren waarop hij had gehoopt. Een duidelijker bewijs dat de Tour voor de coureurs meer is dan alleen een financiële kwestie kun nen we ons niet wensen”. 972. den. Ljm OALSACE itels. nne- 5607. av. >in- 023- s de en Voor 8 u. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAiVUtAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/JVVViAA'AAAAAAAAAA/ slagen niet veel zaaks meer. Ik heb ge tracht Teirlinck op de resterende kilome ters te vermoeien, maar dat heeft niet erg veel geholpen”. In de straten van het Jura-stadje bleef Teirlinck moeiteloos aan het wiel van zijn mede-vluchter, die hij in het zicht van de streep voorbijflitste. Met zijn tweede rit- winst voegde Teirlinck nog een extra dimensie toe aan het grandioze Sonolor- succes in deze Ronde. Het ploegje van Jean Stablinsky, dat in de drie voorgaan- werd daarmee nu voornamelijk hem draait. Levitan heeft Goddet nu al in vele functies opgevolgd. „Ik rijd niet meer voor de bergprijs”, verklaarde de wereldkampioen. „Dat ik op die eerste col voorop zat was eigenlijk niet de bedoeling” Waarmee vrijwel vast staat dat Sonolor ook het grootste bedrag uit de bergpot in de wacht zal slepen. Eigenlijk speelt Stablinsky met zijn ren ners de rol die aan het begin van de Tour aan BIC was toebedacht. De ballpoint formatie heeft echter weinig gelegenheid gehad om die hooggespannen verwachtin gen waar te maken Al in de eerste bergrit moest De Muer Alain Santy, die bij een valpartij een nekwervel bescha digde, een gewaardeerde knecht missen Vervolgens stapten Bernard Labourdette met Thevenet, Guimard en Hézard, eens de hoop van de Franse natie, en Desiré Letort met beenspierblessures uit het za del en tenslotte sneuvelde Luis Ocana na aankomst in Aix-les-Bains. Audincourt Pont-de-ff *>Morteau Hier rijdt Mortensen nog op kop. Het gaat echter al dermate krampachtig dat de Belg Teirlinck (vlak erachter) geen enkele moeite zou hebben om de Deen in de sprint te verslaan. Goddet. „Sportief gezien is de Ronde me, eerlijk gezegd, wat tegengevallen, om dat het grote duel tussen Merckx en Ocana eigenlijk niet heeft plaatsgehad. Ocana heeft alles gedaan wat hij kon om Merckx tegenstand t e bieden. Maar net als vorig jaar heeft hij geen gelegenheid gehad zijn werk af te maken. Dat is erg jammer* Is Merckx aantrekkelijk voor de orga nisatie van de Tour? 20-7-1972 De Brabander kon het op dit toch niet al te zware traject al snel niet meer lolwerken. Hij werd gelost en de hele ploeg moest eraan te pas komen om hem nog enigszins in het gareel te houden. Van der Vleuten en Tabak duwden hem niet minder dan 100 kilometer achter de grote groep aan. Uiteindelijk moesten ze hem noodgedwongen op eigen kracht verder laten gaan, waardoor hij slechts zeven minuten voor de sluitingstijd binnen kwam. De Brabander klaagde over een steenpuist en pijn in zijn zij. Dat laatste euvel kon Pellenaars niet verklaren, maar voor de pijn in de zij en het maagzuur wist hij de oorzaak. „Hij is vanmorgen zo eigenwijs geweest om versgebakken broodjes te eten. Ze kwamen zo uit de oven. Daar zou een paard nog last van krijgen, laat staan zo’n klein mannetje als Prinsen”, aldus Pellenaars, die per traditie klaar staat met zijn conclusies. De Muer: „Domme pech. Dat is de enige verklaring die ik voor onze tegenvallende prestaties kan geven. We hebben dit jaar totaal geen geluk gehad. Daarom ben ik vandaag al blij met de tweede plaats van Mortensen. Ik had niet meer op een overwinning durven hopen. Ik wist dat Teirlinck in de sprint te snel voor hem zou zijn. Wij zullen nu alleen deze Tour nog verder uitrijden en dan zullen we zien wat we volgend jaar kunnen doen”. Ook Mortensen, drie jaar geleden ge vierd amateur-wereldkampioen. maar mo menteel in een niet al te beste vorm, kan de afgang van BIC niet aders dan door pech verklaren. De blonde Deen vertelt: „Het lijkt wel of het dit jaar niet wü lukken. Onze ploeg marcheert in deze Tour ook lang niet zo goed als vorig jaar. Eigenlijk was alleen Ocana in staat met Merckx van voren te rijden. Vraag me niet hoe dat komt, want ik heb daar verder ook geen uitleg voor Ik had alleen vandaag graag gewonnen. Dan zou ten minste niet alles verloren zijn”. De stem ming in het BIC-kamp vertoonde een sprekende overeenkomst met die in de ploeg van Goudsmit-Hoff. Pellenaars’ be hangers hadden van de betrekkelijk zwakke rit 198 kilometer) gebruik willen maken om hun tweede etappezege in de wacht te slepen. Vreemd genoeg viel de grootste Nederlandse activteit echter al in de eerste vijf kilometer waar te nemen. s w j Schimp It t Desondanks ben ik doorgegaan. Onze ploeg had een etappe-overwinning hard nodig. De stemming is door al die tegens- (Van onze sportredactie) PONTARLIER De stemming in de BIC-ploeg is na het uitvallen van Luis Ocana niet al te best. De ren- i ners van ploegleider Maurice de Muer hadden in deze Tour nog erg weinig verdiend, maar zolang de grote Spaanse leider nog meedong naar de eerste plaats in het algemeen- en bergklassement hielden zij het oog gericht op de vette pot die zou wor den verdeeld in Parijs. Door het uit vallen van Ocana werd ook die flo rissante compensatie weggenomen en bleef de oranjehemden niets anders over dan een ritoverwinninkje- w Teirlinck: „Mortensen deed het zware werk. Toen wij met z’n tweeën bij Bey- sens en Wolfshohl raakten, nam hij direct zo krachtig de kop over dat wij los werden gereden”. Alleen de Belg kon weer bijkomen, de overige twee vielen terug in het peloton. Mortensen: „Ik wist natuurlijk dat ik Teirlinck waarschijnlijk in de eindsprint niet zou kunnen kloppen. Als hij ’s morgens een afspraak voor half twaalf maakt voor een interview is hij te vinden in het zwembad van het chique Hotel d’Albion, waar hij zijn con ditie op peil houdt met zwemmen en wat gewichtheffen. Goddet: „Ik ben altijd al gek geweest op sport. Ik heb bijna alle sporten beoefend. Behalve wielrennen. Vroeger heb ik alleen toertochten per fiets gemaakt. Aan wedstrijden heb ik me nooit gewaagd”. Goddet. „De prijs voor een etappeplaats is 80.000 francs (55.000 gulden) worden er verder in die plaats nog bijzondere dingen gedaan, zoals bijvoorbeeld een rustdag of een tijdrit dan kost dat meer” Bent u tevreden over deze Tour? de Rondes gedurende haar bestaan geen enkele etappe won, heeft nu opeens een totaal van vier erepalmen in de ploeglei- derswagen. Dinsdag kwam bovendien met een aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid vast te staan, dat de bergprijs voor de tweede achtereenvolgende maal toch weer in handen van Lucien van Impe zal vallen. De kleine Vlaming moest dinsdag op de Cote, de eerste heuvel, aanvankelijk nog iets toegeven op Merckx. De „zwarte” kwam als eerste boven, maar later in de wedstrijd maakte Van Impc die misser weer goed door op de Cote de Saint Jean (vierde categorie) de Col de la Faucile (tweede categorie) en de Col de la Savine (derde categorie) de meeste punten te ver garen. Het Sonolor-kopstuk nam daarmee de leiding in het klassement om de grote bergprijs van Merckx over. Waarschijnlijk een direct gevolg van een vriendelijk gebaar van Molteni jegens de ploeg van Stablinsky, getuige de woorden van Eddy Merckx aan de eindstreep. Maar de krasse, oude baas Goddet heeft nog genoeg over om de hele dag door bedrijvig heen en weer te kunnen lopen- Hij is het visitekaartje van de Ronde geworden. De man, die de ontelbare eremedailles tijdens de wedstrijd uitdeelt op rijkelijk met champagne overgoten recepties. Goddet geniet ondanks zijn vergevorderde leeftijd nog met volle teugen van „zijn” Tour de France. Direct na de start demarreerde Tabak, in gezelschap van Matignon. Direct daarna ging Van der Vleuten in de strijd en na vier kilometer waren Wagtmans en Tabak de animators in een groepje van zes .met Hoban, Campignari, Beysens en Swerts. Wagtmans: „Ik heb wel zes keer gepro beerd mee te komen, maar steeds zat er een hoog geklasseerde man uit het alge meen klassement bij ons. Toen het einde lijk met een ploegje van vijf scheen te lukken, bleken er weer twee van de ploeg-Driessens bij te zitten. Die rijden voor de eerste plaats in het algemeen ploegenklassement, dus laten de anderen ze ook niet gaan”. Jos van der Vleuten: ,In elk kopgroepje is op het ogenblik driekwart van de coureurs kapot. Ze zijn te moe om nog hard te werken”. Kees Pellenaars wilde van excuses niet horen. Hij had zijn coureurs ’s morgens nog op het hart gedrukt dat er wat moest gebeu ren. „En weer hebben ze de slag gemist. Als ze bij ons denken dat het op 30 of 40 kilometer voor de eindstreepwel zal be ginnen, dan gaan er tien kilometer eerder een paar man weg en zitten ze er weer naast”, aldus de „Pel”, die ondanks de vijfde plaats van Krekels allerminst te vreden was. Dat werd nog aangewakkerd door de instorting van Wim Prinsen. Later werd het een onderneming met twee firmanten: Felix Levitan (directeur van Le Parisien Liberé) en Jacques Goddet (directeur van l’Equipe, het grootste uit l’Auto voortgesproten Franse sportdagblad). Levitan kocht l’Equipe enkele jaren geleden op en tegelijkertijd mede-eigenaar van de Tour de France, die om 1 De eerste opzet van de Tour is natuur lijk nog steeds de stimulering van de verkoop van de organiserende dagbladen l’Equipe en Le Parisien Liberé. Hoe is het daarmee gesteld? Hoe bent u bij de Tour de France betrokken geraakt? Goddet: „Mijn vader was manager van het blad l’Auto van Desgranges. Toen hij zich terugtrok heb ik de organisatie over genomen’’ Is er nog veel over van de ideeën die de grondlegger van de Tour voorstond? Goddet: „Ja ik geloof van wel. Des grange wilde naast zijn commerciële doel met de Ronde bereiken dat de wielrenne rij in Frankrijk n aar een hoger niveau zou worden gestuwd. Dat is door al die jaren heen goed gelukt. Daarnaast is de Tour ook nog een groots, sportief gebeu ren gebleven. Een fijn voorbeeld daarvan zagen we afgelopen maandag. Toen Ocana uit viel, huilde hij. Dat was niet om het geld. Hij zal in de rest van het seizoen wel genoeg verdienen. Nee. hij huilde idling langs de groter dan ooit .oveel nensen Goddet „Er worden van l’Equipe op het ogenblik per dag 400.000 kranten ver kocht.. Op maandag zjjn dat er zelfs 600.000 terwjji er winters nooit meer dan 250.000 van de persen rollen. Dus nog steeds een lucratief propaganda middel. We worden daarbij geholpen door een tweetal gunstige factoren. Ten eerste wordt de Tour verreden in een maand waarin er verder op sportgebied weinig te doen is. Daarnaast vallen de vakanties voor een groot deel in die periode, wat bijzonder goed is voor de afzet”. Hoeveel moeten l’Equipe en Le Parisien Liberé op tafel leggen om deze reclame stunt jaarljjks mogelijk te maken? Goddet. „Wij dekken het tekort. Dat is meestal niet zo groot. We hebben iaren gehad dat we positief uitkwamen, het komt ook wel voor dat we net onder de rode streep blijven. Wat de financiering van de Ronde betreft behoeven we ons voor de naaste toekomst geen zorgen te maken. Het aanbod van sponsors die wil len deelnemen in de Tour is op het ogenblik veel groter dan het aantal dat wij kunnen accepteren”. Wat kost het een gemeente om de Tourkaravaan binnen de grenzen te krij gen? De uitslag van de 16de etappe, Aix les Bains—Pontarlier (198,5 km), is: 1. Teirlinck (Belg-Stablinski) 6.08,17; 2. Mortensen (Den- De Muer) z.t.3. Verbeeck (Belg-Jossart) 3.09,02; 4. Verstraeten (Belg-Jossart) 6.09,03 5. Krekels (Ned-Pellenaars) 6.09,13; 6. Van Lin den (Belg-Drlessens) z.t.; 7. Karstens (Ned-v. Vaerenbergh) z.t.; 8. Basso (It-Adorni) zt. 9. Peffgen (W.Dld-Van Vaerenbergh) z.t.; 10. G;uimard (Fr-Caput) z.t 11. Wright (GB- Desvages) 6.09,13; 12 Wolfshohl (WDld-v. Varenbergh) 13. Sohet (Blg-Jossart); 14. Huysman (Belg-Albani) 15. Mourioux (Fra- Caput; 16. Ricci (Fra-Stablinski); 17. Mudde- tnan (WDld-V Vaerenbergh)18. Wagtmans (Nd-Pellenaars) 19. V. d. Vleuten (Ned- Pellenaars); 20 Guyot (Fra-Stablinski); 24. Pustjens (Ned-Stabhnski); 34. Vianen (Pelle naars) 6.09,13; 38. Zoetemelk (Schotte) z.t. 19. Dolman (Schotte) z.t.; 52 Tabak (Pelle naars z.t. 89. Prinsen (Pellenaars) 6.30,25 De Fransen Bolley (Desvages) en Grelln (Caput) staakten de strijd. Algemeen klassement: 1. Merckx (Belg- Albani) 84.29,16; 2. Guimard (Fra-Caput) op 5.16; 3. Poulidor (Fra-Caput) op 9.54; 4. Glmondl (It-Adorni) op 10.01 5. V. Impe (Belg-Stablinski) op 14.03; 6. Zoetemelk (Ned-Schotte) op 15.43; 7. Martinez (Fra- Drlessens) op 17.26; 8. Agostlnho (Port- Drlessens) op 19.37 9. Hezard (Fra-Stablins ki) op 20.36; 10. Janssens (Belg-Driessens) op 34.23; 11. Thevent (Fra-Plaud) op 34.36 12. Delisle (Fra-Plaud) op 41.01; 13. Houbrechts (Belg-Adorni) op 42.28; 14. Mortensen (Den- De Muer) op 44.11 15. Swerts (Belg-Albani) op 45.06; 16. Vandenbossche (Belg-Albani) op 50.14; 17. Verbeeck (Belg-Jossart) op 51.23 18. .eislt plaats natuurlijk door de publieke belan weg. Die is dit jaar tevoren. Ik heb nog nooit langs het traject gezien. De politiemensen die ons begeleiden schatten het aantal toeschouwers dit jaar langs de weg 3800 km) op 12 miljoen. Maar daarnaast hou den wij ook nog opiniepeilingen, dir altijd zeer gunstig uitvallen. De grote massa wil de Tour behouden omdat men houdt van de bravour van de coureurs. Men wil de jongens volgen die risico’s durven lo pen, waaraan een gewone man in zijn dagelijks leven nooit toekomt” Goddet. „Deze Ronde heeft ongeveer vijf miljoen francs (3,3 miljoen gulden) gekost. Dat geld krijgen we terug via de inschrijfgelden, de sponsors en de ge meentes die wij onderweg aandoen Daar bij komt dat wij van de plaatseliike en landelijke overheden en van allerlei ande re instanties vee] gratis hulp krijgen, waardoor het mogelijk is om de zaak draaiend te houden. Voor de Tour de France is iedereen in Frankrijk bereid wat werk te verzetten Het is een groot nationaal feest, net als de 14de juli” Hoe meet u dp belangstelling voor de Ronde? PONTARLIER - Cyrille Guimard, na Merckx de beste man in het peloton, had dinsdag opnieuw erg veel last van pijnlij ke knieën. Hij moest tot tweemaal toe van zijn fiets stappen, waarna hij van de Tour-arts een injectie kreeg, die hem er overheen hielp. Hij eindigde tenslotte nog als tiende, zonder al te veel tijd op leider Eddy Merckx te verliezen. Heeft u hoop op een Franse opvolger voor Merckx? Goddet „Dat zou natuurlijk Guimard kunnen worden. Zijn sterke rijden is een bijzonder gunstige injectie voor de Tour, voor de Franse wielersport en voor de wielrennerij in het algemeen. Voor nij is Guimard dr grote verrassing ran deze Ronde. Het is ook aan hem Merckx, Ocana en Po- ’idor te danken dat ie Tour dit jaar weer zoveel publiek heeft getrok ken”. Goddet „Eigenlijk niet. Sinds de komst van Merckx is er veel veranderd in de Ronde. Laat ik vooropstellen dat ik grote bewondering heb voor de sportieve kwali teiten van Merckx, maar voor de organi satoren is hij niet zo interessant. We hebben in het verleden al meer vedetten gehad die het hele deelnemersveld over heersten. Zij reden echter op het alge meen klassement en lieten de andere prijzen over aan hun collega’s. Mannen als Coppt Bobet en Anquetil hebben nooit geprobeerd om de gele trui en de groene trui en het bergklassement te winnen. Merckx doet dat wel. Dat is voor ons, organisatoren niet zo leuk”. - 1 "I Almar (Fra-V. Vaerenbergh) op 56.46; 19. Perln (Fra-Caput) öp 57.34; 20. Tabak (Ned- Pellenaars) op 59.17 27. Pustjens (Ned-Sta- blinski) op 1.20,15; 53. Prinsen (Pellenaars) op 1.49,28; 61. Wagtmans (Pellenaars) op 1.56,02; 63. Karstens (V. Vaerenbergh) op 1.56,35 71. Vianen (Pellenaars) op 2.06,19 75;. V. d. Vleuten (Pellenaars) op 2.09,16 80. Krekels (Pellenaars) op 2.17,07; 83. Dolman (Pellenaars) op 2.23,49. Puntenklassement: 1. Guimard (Fra) 227 pnt., 2. Merckx (Belg) 169; 3. Zoetemelk (Ned) 100 4. Poulidor (Fra) 99; 5. Glmondi (Ita) 88; 6. Verbeeck (Belg) 84. Bergklassement: 1. Van Impe (Belg) 191 pnt., 2. Merckx (Belg) 187; 3. Agosthinho (Port) 124; 4. Pustjens (Ned) 90 5. Zoete melk (Ned 83; 6. Poulidor (Fra) 69. Ploegenklassement: 1. Stablinski linck, Ricci, Guyot) 18.26,43 37 pnt., Muer (Mortensen, Aranzabal Vasseur) z.t. 71 pnt„ 5. Pellenaars zt. Algemeen ploegenklassement: 1. 156.07,32; 2. Driessens 256.10,07; 3. <uu<uu 156.25,59 4. Stablinski 256.28,26; 5. De Muer 256.47,48 6. Adomi 257.01.07; 10. Pellenaars 259.06,27. De namen van de ploegleiders staan voor de volgende ploegen: De Muer—BIC ;Ca- putGan Mercier DesvagesGitane; Plaud- —Peugeot, BP Stablinski—Sonolor; Schotte- —Beaulieus Flandrla Driessens—D ;e Gribal- dy, Van Cauter Albani—Molteni; Jossart Watney, Avia AdorniSalvaranl; Van Vae renberghRokado PellenaarsGoudsmit- Hoff. Maar is het niet zo dat de financiën het sportieve aspect van de Tour steeds veel te ver hebben verdrongen? Goddet: „Een ideële zaak is de Ronde natuurlijk nooit helemaal geweest. In te genstelling tot bijvoorbeeld de Olympische Spelen. Het is van het begin, af een commerciële instelling geweest waaraan coureurs geld verdienden en waarmee de organisatoren hun dagbladen wilden ver kopen. Hoewel het geld een steeds grotere rol is gaan spelen, is er aan het oorspron kelijke principe van de Tour de France niets veranderd. Voor de deelnemers is dat een gunstige omstandigheid. We heb ben in de Tour nooit gekampt .net de problemen zoals men die bij de Olympi sche Spelen kent De amateurregel van de Olympische Spelen is een grote vergissing. De jacht van de atleten op medailles is een sociaal geaccepteerd feit. Die oresta- ties zijn echter niet mogelijk op zuiver amateuristische basis, dus zouden ook die mensen financiële steun moeten krijgen” Hoe duur is een Tour de France en hoe komen de organisatoren financieel rond? van Tour

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13