Uit in Engeland TUSSEN LUCHTBRUG niet zo goed CAIRO MOSKOU EN voor u McGovern: vitaal VN starten actie Nieuw wapen tegen voor Soedan 250.000 zeemijnen Vliegtuig belandt in vijver „Europa d gebied” Gaddafi zou Sadat advies hebben gegeven Jongetje gestikt I in koelkast Verbazing in Arabische landen 1 Politiecontrole V rijspraak voor sergeant Roovers Den Haag tegen aardgas voor centrales in Maasvlakte op buslijnen naar Bijlmer RUIM 20 MILJOEN DOLLAR NODIG VOOR HULPVERLENING oud wapentuig HET WEER Noordzee arsenaal van DONDERDAG 20 JULI 19 72 DC Gaddafi Wantrouwen Go ld a Meir Duizendpoten VWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV1 AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/UWIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VAA/ VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: WEERRAPPORTEN *9 van de startbaan was geraakt. Er waren 84 mensen aan uur. I I uur. uur. 0 4 0 0 0 0 0 0 15 0 0 0 0 O 0 4 0 0 o o o o 7 0 0 0 0 o o 21 0 0 0.1 0 0 0 0 o o o hun meerderen, zelfs niet wanneer Israel een grootscheeps offensief tegen Egypte zou ontketenen. Buiten hun werk hadden Egyptische en Russische officiren vrijwel geen contact met elkaar. Er zou tussen hen een sfeer van wantrouwen zijn ontstaan. NIJMEGEN Het sedert zondag ver miste zesjarige jongetje Geertje Tassche uit Nymegen, is gisteren rond het middag uur bij toe val aangetroffen in een afge sloten koelkast van een opslagplaats bij het sportveldencomplex „De Goffert”. drie door negers bevolkte provincies van het zuiden, tot op 27 februari van dit jaar vrij onverwacht een akkoord werd be reikt. ri: P< ui d( w nno n o o nno nno ono n n o zw no 30 31 32 33 32 23 30 32 27 30 22 27 31 26 31 29 24 27 25 24 26 24 29 30 35 27 29 26 29 29 28 28 29 30 27 24 29 25 30 30 1014 e P a n e r i Wl tu tij Wi k« or w Dl Dl ge g F v V n ii n R k g k d en laten via een afvuurkabel de mvl en de gevonden mijn ontploffen. Een water zuil en een daverende knal geven de bevestigng, dat de mijn onschadelijk is gemaakt. Een andere veelgehoorde lezing is dat de Egyptische president in eigen land onder sterke druk staat van een groep vooraanstaande officieren. Aan het hoofd hiervan zou de Egyptische vice-premier en minister van Defensie Sadek staan. Hij zei dat dit niet het signaal is tot een isolationistische politiek, „integendeel, het is noodzakelijk om aan het engagement van de Verenigde Staten in de vitale gebieden voor hun eigen veiligheid en vooral die van Europa en de Middellandse Zee, alle nadruk te geven.” Bij de Russische ambassade in Cairo kwamen Russische gezinnen met bagage aan. Hoewel de gevoelens van de vertrek kende militairen moeilijk te peilen zijn menen waarnemers dat velen zonder spijt vertrekken: de betrekkingen tussen de Russische officieren en de Egyptische mi litairen zijn de laatste tijd voortdurend verslechterd, zo zeer dat beide partijen bijna een „koude oorlog” voerden. Inbrekers stalen voor tonnen. De Amster damse recherche arresteerde dinsdag middag een 30-jarige Marokkaan en een 33-jarige Algerijn, die volgens een eer ste schatting de afgelopen maanden voor enkele honderdduizenden guldens aan voornamelijk juwelen bij diverse inbraken in de hoofdstad hebben gesto len. De mannen hebben bekend. „The Guardian” komt tot de conclusie dat in Londen één op iedere vijf huizen door ongedierte is geïnfec teerd. Uit protest tegen de medede lingen in The Guardian merkte ie mand in de Britse hoofdstad snedig op, dat er sprake moet zijn van het verspreiden van valse geruchten door het Franse restaurantbedrijf. In ieder geval zullen de half miljoen toeristen die deze zomer iedere maand Londen binnenstromen, zich behalve van de zwevende ponden ook van een muizenval en een flit spuit moeten voorzien. HILVERSUM. In het belang van de handhaving van de vrede in Soedan heeft de hoge commissaris voor Vluchtelingen zaken van de Verenigde Naties, prins Sadruddin Aga Chan een beroep op de wereld gedaan en een "bedrag van 22 miljoen dollar gevraagd. Deze aansporing is door Nederland vrijwel direct gehono reerd met een gift van anderhalve ton. De „mijnvernietigingslading” werkt. De tientallen meters hoge waterzuil is het bewijs dat de mijn is ontploft. Minister Rens naar Nederland. De Suri naamse minister van Economische Za ken zal pas zondagavond uit Paramari bo vertrekken voor overleg met de Nederlandse regering over luchtvaart- kwesties. Het overleg was aanvankelijk bepaald in mei, maar toen moest de Surinaamse bewindsman plotseling te rugkeren naar Paramaribo in verband met een debat in de Staten over de kwestie „Marienburg”. Niets is eenvoudiger dan dat de eige naar een stroman voor hem in de plaats aanstelt. De muizen, ratten, duizendpoten en vliegen zijn daar mee gered. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland half bew. half bew. zw. bew. licht bew. licht bew. windst. zw. bew. licht bew. half bew. onbewolkt 19 19 20 19 17 18 18 19 19 17 10 19 18 16 17 14 12 14 16 16 17 15 16 12 23 18 14 19 16 19 19 16 19 17 18 17 21 20 22 16 millibar In andere plaatsen dan Londen is het mogelijk de zaak te laten sluiten tot de hygiënische toestanden er op een niveau van de wettelijke eisen zijn gebracht. Roovers, dienstplichtig sergeant bij de Landmacht had in november zijn com mandant geschreven dat hij zich „er niet langer mee kon verenigingen dat het Ne derlandse leger het politieke systeem van het westen in stand helpt houden”. In december kwam hij niet in de kazerne terug van weekeindverlof. Wegens dienst weigering werd hij daarna door de krijgs- raao veroordeeld töt een gevangenisstraf van vijf maanden en ontslag uit militaire dienst. Roovers ging in beroep bij het HMG en deed daarna een beroep op de Wei Gewetensbezwaren. Zijn bezwaren werden erkend als gewetensbezwaren. Het beroep bij het HMG liep daardoor giste ren vanzelf uit op vrijspraak. Roovers zal het restant van zijn militaire diensttijd vervangende dienst doen. Russen waren heer enmeester over bepaalde enclaves, waar Egyptenaren geen toegang hadden. Sommige uiterst moderne apparatuur mocht door Egyptische officie ren alleen bekeken, maar niet gehanteerd worden. De adviseurs zouden direct onder het Russische opperbevel staan en niets mogen ondernemen zonder instructies van Volgens het rechtse Libanese dagblad „Al Hayat” hebben Egyptische strijd krachten in de nacht van zondag op maandag alle bases en installaties bezet die door Russische adviseurs werden be heerd. Er was een strenge bewaking inge steld rond marine- en luchtmacht-instal- laties, maar vooral rond de raket-bases van Sam-2 en Sam-3 raketten”, aldus dit blad. Het Amerikaanse engagement voor de verdediging van West-Europa noemde McGovern „buiten discussie”, „omdat de Verenigde Staten nooit zullen toestaan dat West-Europa door gewapende agressie on der de voet wordt gelopen”. Om deze reden moeten de VS een troepenmacht in West-Europa handhaven, „maar die hoeft niet zo groot te zijn als twintig jaar geleden”. boord van wie er één bij het ongeluk om het leven is ge komen. Het slachtoffer, een oude dame, had haar veilig heidsriemen niet vastgemaakt. Voor de twee centrales in aanbouw van elk 540 megawatt kan gezien de gedane investeringen al geen kernenergie meer worden gebruikt, aldus B. en W. van Den Haag. Zij willen dat wel kernenergie als brandstof wordt gebruikt voor de stoom- ketelinstallaties van de nog te bouwen centrales, die een gezamenlijk vermogen zullen hebben van 5000 megawatt. Russische journalisten in Cairo zijn on derworpen aan dezelfde veiligheidsmaat regelen en censuur als hun collega’s. Mis schien zelfs worden ze in hun geval nog strikter toegepast, aldus waarnemers. De Egyptische pers reageerde gisteren be heerst op de opzienbare bekendmaking van president Sadat over het vertrek van de Russen. De bladen stellen de maatregel niet voor als een uitdaging aan de Sovjet unie. Door het nieuwe wapen is het niet langer nodig dat duikers met explosieven naar de zeebodem afdalen om die op de gevonden mijn te bevestigen. Omdat de in dit gebied frequent optre dende verhoogde luchtverontreinigingsepi- sodes worden veroorzaakt door fotochemi- sche omzettingen, achten wij verdere toe name van emissie van oxyderende compo nenten ontoelaatbaar”, zo schrijven zij aan B. en W van Rotterdam. .5 De mvl wordt ingezet wanneer een mijnen jager met zijn onderwaterradar een mijn op de zeebodem heeft ontdekt. Een rubberboot met twee duikers wordt over boord gezet en neemt de mvl aan een kabel onder de rubberboot mee. Vanaf de mijnenjager wordt de rubberboot via de radio naar de plaats boven de mijn gedi rigeerd. Op de onderwaterradar kan men precies waarnemen wanneer de radar- beeldjes van de mijn en de mvl over elkaar vallen. De duikers laten de mvl op of vlak naast de mijn zakken, varen weg DEN HAAG Het Hoog Militair Ge rechtshof heeft gisteren de 24-jarige Ge rard Roovers vrijgesproken van de hem ten laste gelegde dienstweigering. De vrij spraak, conform de vordering van de advocaat-fiscaal, was een formaliteit, om dat Gerard Roovers door de minister van Defensie is erkend als gewetensbezwaarde. Deze verscherpte controle is reeds gister avond ingegaan. Overleg over andere maatregelen in de preventieve sfeer is nog gaande. De overlast, die enkele malen is voorgekomen, wordt veroorzaakt door be trekkelijk kleine groepen van jongeren, die geenszins representatief zijn voor wel ke groep van bewoners van de Bijlmer meer dan ook, aldus de woordvoerder van de gemeente. De Nederlandse Buurtvervoer Maat schappij staakte dinsdagavond haar bus dienst op lijn 56. AmsterdamBijlmer meer wegens overlast die passagiers in de bussen opleveren. De chauffeurs op deze lijn zijn, zoals wij berichtten, beducht voor letsel na het incident maandagavond, waarbij een chauffeur werd aangevallen door vijf mannen. CAIRO (AFP) Russische Iljoe- sjin-vliegtuigen onderhouden sinds dinsdagavond een luchtbrug tussen Egvte en de Sovjet-Unie. Op veel Egyptische vliegvelden heerste een even grote drukte als na de juni- oorlog, toen grote hoeveelheden oor logsmateriaal werden aangevoerd om de verloren gegane uitrusting te ver vangen. Ditmaal echter ging het ver keer in omgekeerde richting. DEN HAAG. De mijnendienst van de Koninklijke Marine heeft een nieuw wa pen ontwikkeld om zeemijnen onschade- lij te maken. Het is de „mijnvernieti- gingslading” (mvl), een aluminium bom met honderd kilo explosieven, die in op dracht van de marine in een project van drie jaar is vervaardigd door de wapen en munitiefabriek ,,De Kruithoorn” in Den Bosch. Afscheid hoofdcommissaris. De Rotter damse hoofdcommissaris van politie A. Wolters heeft gisteren tijdens een bij eenkomst in „De Doelen” in de Maas stad afscheid genomen. De heer Wolters gaat eind deze maand met pensioen. Hij is vanaf 1 december 1960 hoofdcommis saris van de Rotterdamse politie ge weest. AMSTERDAM. Naar aanleiding van de door jongeren veroorzaakte moeilijkhe den op de buslijnen van en naar de Bijlmermeer in Amsterdam heeft de waarnemend burgemeester van Amster dam, wethouder W. Polak, na overleg met de politie opdracht gegeven over te gaan tot een sterk verscherpt toezicht op deze buslijnen, zo dat bij eventuele overlast voor personeel of passagiers snel en doel matig kan worden opgetreden. Hoger beroep. De voormalige predikant dr. H. W. van der Vaart Smit (84) uit de hoofdstad heeft bij het gerechts hof in Amsterdam hoger beroep aan getekend tegen het vonnis van de civiele kamer van de rechtbank in zijn procedure tegen de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie, prof. dr. L. de Jong. Dr. van der Vaart Smit verloor deze procedure. Hij voelt zich gegriefd door enkele passages in het eerste deel van prof. De Jongs standaardwerk „Het koninkrijk der Ne derlanden in de Tweede Wereldoorlog. Kamperen. Tot de nieuwe kampeerwet rond is, willen Gedeputeerde Staten van Utrecht vasthouden aan het beleid dat zij zelf hebben uitgestippeld voor het beperkt toestaan van kamperen bij de boer. Zij hebben staatssecretaris Von- hoff geschreven dat de richtlijnen, die hij de gemeenten heeft gegeven, er niet toe bijdragen dat op korte termijn meer uniformiteit, eenvoudigheid en duidelijk heid ontstaat. van Londen werden vorig jaar vijf honderd bekeuringen uitgedeeld, maar de gemiddelde boete bedraagt niet meer dan 11 pond, dat is nog geen honderd gulden. Voor dat geld kunnen de restauranteigenaren de keuken beter vuil laten en perso neel uitsparen. Als de gezondheidsin spectie er werkelijk iets aan wil doen, is haar macht te klein. Volgens de huidige wetgeving kan weliswaar de eigenaar zijn vergunning worden afgenomen, maar de zaak kan niet worden gesloten. Wie denkt dat de Noordzee 27 jaar na de Tweede Wereldoorlog geheel mijnvrij is, vergist zich. Buiten de „schone” scheepvaartroutes liggen naar schatting nog 250.000 mijnen in het Noordzeegebied tussen Engeland enerzijds en Nederland en Duitsland anderzijds. Verreweg de meeste daarvan bevatten nog weliswaar springstof, maar zijn niet bijzonder ge vaarlijk meer omdat het ontploffingsme- chanisme door de zee is aangetast. Het kind bleek te zijn gestikt. Het jongetje, dat geestelijk gestoord was, had ook thuis en op school de gewoonte zich zelf op te sluien. Een straalvliegtuig van de British Caledonian Airways kwam gisteren in een ondiepe vijver op het vliegveld van Korfoe terecht nadat het toestel vlak voor het opstijgen In de Arabische landen heeft men met verrassing en verbazing op de stap van Cairo gereageerd. Zowel instemmende als afkeurende commentaren dat een oorlog tegen Israel om de bezette gebieden te heroveren nu welhaast geen kans van slagen meer heeft. In de Libische hoofdstad Tripoli zeiden goed ingelichte kringen dat president Sadat voor zijn belangrijke beslissing tevoren al de instemming had ontvangen van de leiders van Libië en Syrië. President Sa dat, kolonel Gaddafi en president Assad zouden gezamenlijk tot het besluit zijn gekomen toen zij op 21 juni in Egypte bijeen waren. De leiders van de Federatie van Arabische Republieken wilden echter nog een laatste poging wagen het Kremlin ertoe te brengen Egypte en ook Syrië van de vereiste moderne aanvalswapens te voorzien. Dit was de reden dat president Assad en de Egyptische premier Sidki onlangs afzonderlijk Moskou bezochten waarvan zij blijkbaar met lege handen terugkeerden. Kolonel Gaddafi van Libië speelde een beslissende rol i n het besluit van de Egyptische president Sadat zich te ont doen van de Russische militaire aanwezig heid in zijn land. Dit is een van antwoor den die in de Arabische wereld circuleer den op de vraag naar het hoe en waarom van het spectaculaire besluit van Sadat. MILAAN (AFP). Senator George McGovern, democratisch kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft in een vraaggesprek met het Italiaanse blad „Corriere Della Sera” in Milaan zijn posi tie ten gunste van onmiddellijke terug trekking der Amerikaanse troepen uit Vietnam verduidelijkt. De woordvoerder van de hoge commis saris voor Vluchtelingenzaken, de in mei van AVRO’s Televizier naar de VN over gestapte Wibo van der Linde, zei gisteren op een persconferentie in Hilversum, dat de na 17 jaar bloedige strijd bereikte vrede in dit land alleen gehandhaafd kan blijven, wanneer de bevolking aan vol doende voedsel en huisvesting kan worden geholpen. Het geld, dat de hoge commissaris heeft gevraagd, is onder meer nodig voor het in stand houden van een luchtbrug voor voedseltransport naar het zuiden (vijf miljoen), voor medicijnen (zes miljoen), voor herstel en uitbreiding van het we gennet, dat zwaar onder de oorlog heeft geleden, voor de repatriëring van de rond 200.000 naar het buitenland uitgeweken vluchtelingen en voor werktuigen en bouwmateriaal. Het bereikte akkoord van Addis Abeba kan volgens de VN alleen slagen, als er een brug wordt geslagen tussen noord en zuid en er een klimaat van vertrouwen wordt geschapen tussen de Arabieren en de negers, tussen de moslims en de chris tenen. Zeventien jaar lang is er in dit grootste Afrikaanse land een bloedige strijd gele verd tussen het leger van de regering in Chartoem in het overwegend Arabische noorden, en de Anyanya-rebellen in de DEN HAAG B. en W. van Den Haag willen dat Rotterdam voor de nieuwe elektriciteitscentrales op de Maasvlakte geen aardgas, maar kernenergie gebruikt. Het eerste zal volgens hen een aanzienlijke toename van de emissie van stikstofoxyden geven in de driehoek OostvoorneRotter damDen Haag. Aanhoudend warm met plaatselijk onweer. Aantal uren zon: 5 tot 13; minimum tempe ratuur 2 tot 7 graden boven normaal; maximum temperatuur 3 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal; 80 percent. Normale temperaturen tot 24 juli: minimum 14, maximum 20 graden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg onbewolkt windst. Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Split Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palman Tel Aviv Tunis Barometerstand hedenmorgen (761 mm.). VRIJDAG 21 JULI Hoog water 11.46 uur en Laag water 7.03 uur en 19.42 VRIJDAG 21 JULI Zon op 4.45 uur onder 20.46 Maan op 17.25 uur onder 0.01 uur. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. „De Engelse keuken is al slecht genoeg en dan hoeft het voed sel ook nog niet eens extra bedorven te zijn”, zo schrijft het dagblad „The Guardian” in een hoofdartikel, „en toch is de hoeveelheid bedorven voedsel die op alle mogelijke manle den, aan het publiek wordt aangebo den. schrikbarend.” Het afgelopen jaar waren er 38 gerapporteerde ge vallen van voedselvergiftiging met dodelijke afloop, en 8000 gevallen van vergiftiging die minder drama tisch afliepen. Het Britse blad meldt verder: „De gezondheidsinspectie heeft een nieu we besmettelijke ziekte ontdekt. Het is een ziekte die op twee benen loopt, een café of een levensmidde lenwinkel drijft en die denkt dat hij de weg moet vrijlaten voor alle wezens die op vier, zes of acht poten lopen.” Duizendpoten, vliegen mie ren, muizen en ratten hebben vrije toegang tot deze etablissementen en het gevaar is het grootst in restau rants en cafés, waar niemand ziet wat er in de keuken gebeurt. Drie oorzaken maken evenwel het op sporen van de ziektehaarden bijzon der moeilijk. Allereerst is er te wei nig personeel bij de gezondheidsin spectie. In de Londense stadswijk Westminster bijvoorbeeld, die zesdui zend openbare eetgelegenheden telt, zijn er maar zes inspecteurs om al het ongedierte op te sporen en de eigenaren van de zaak te verbalise ren. Deze bekeuringen op hun beurt zijn weer veel te laag. In de binnenstad Onze redacteur in Jeruzalem tekent hierbij aan: Premier Golda Meir zal maandag het Israëlische parlement, een officiële verklaring afleggen over hat ver trek van de Russen uit Egypte. Minister zonder portefeuille, Galili, één van de naaste medewerkers van premier Meir, zei in een radio-vraaggesprek, dat hij in de nieuwe ontwikkeling geen aan leiding ziet voor een wijziging van Israels politiek, integendeel, hij beschouwde het vertrek van de Russen als een direct gevolgd van Israels consequente politiek. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Tel Aviv vraagt men zich af, of de Egyptische president de ontwikkelingen als gevolg van zijn besluit de Russen de deur te wijzen in de hand zal kunnen houden. In militaire kringen neemt men aan dat de Egyptische maatregel een sneeuwbaleffect zal hebben, en dat er geen weg terug is: in een vroeger of later stadium zullen alle Russen Egypte verla ten, zo neemt men aan, alhoewel er aan toegevoegd wordt dat deze waardering enigszins speculatief is. mist windst. onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt mist wzw onbewolkt zzw half bew. windst. mist z licht bew. nnw zw. bew. windst. geh. bew. nno licht bew. windst. onbewolkt windst. onbewolkt wnw licht bew. windst. licht bew. half bew. zw. bew. half bew. mist windst. licht bew. licht bew. windst. onbewolkt wzw zw. bew. wnw half bew. windst. half bew. ono zw. bew. n licht bew. windst. onbewolkt windst. z nnw n nno zzw

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2