;t Hond krijgt likj Premier Biesheuvel kwam met huiswerk terug e Koningin wilde laatste toenaderingspogi ng de hand van Ceausescu wil buikriem aanhalen In affaire-Weinreb Vonnissen nieuwe aspecte n Praag in *r in Spanje Zeven doden Anti-statussymbool brengt bezitter tot rust bij botsing bij Brussel Heath wijst kritiek op Whitelaw Bevriezing van regime Kleurtje „Gouden toekomst voor de fiets” achtergrond Oorlogsdocumentatie meent: Waldheim sprak met Kosigin Kwallen „sneden” elektriciteit af >0 2 DONDERDAG 20 JULI 1972 3 GEEN NIEUWS GEWIJZIGD Miljoen stuks El Cid Stokpaardje «SP (Van onze redacteur in Madrid) MADRID De eerste commentaren in Spanje op generaal Franco’s besluit om do uiterst conservatieve admiraal Carrero Blanco tot toekomstig regeringshoofd te benoemen, spreken van een „bevriezing Een bevriezing van het regime, onmiddellijk na Franco s heengaan, die een domper zou zetten op de ambities van de oppositie, en die ook zou kunnen betekenen dat Spanj es aansluiting bij de EEG weer enkele jaren verder in de toekomst weggedrukt wordt. it (Van onze redacteur in Londen) (Van onze parlementsredactie) vkaaaaaaa?vwiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaz (Van onze correspondent) van om- van toe op CARRERO BLANCO 4 a*AAAAJU\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMJUKAAAMUUIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMAAAjMiMAAAAAMAMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/ een ren, als een het lent tale en dse Het had ach De regeringsfracties en de partijvoorzit ters vergaderden de gehele dag druk in het gebouw van de Tweede Kamer. Men na Franco’s heengaan, ontstaan door de jarenlange toepassing van het „verdeel en heers”, zouden de ambities elkaar in de eerste tijd in evenwicht houden rond de spil van Franco’s levende tes tament: Juan Carlos. Dit gaf de gema tigde oppositie de hoop dat Juan Carlos nog meer dan een stroman zou kunnen zijn en in de overgangsperiode de ba lans naar de kant van de meer demo cratische stromingen zou kunnen ver fwaren. HET ENIGE wat Juan Carlos tot nu allen voor had was dat hij alvast Franco’s vaderlijke zegen had gekregen. In de politeke leegte MEN SPRAK ervan dat zijn vader, Don Juan, vanuit zijn vrijwillige bal- DE GEVAREN van het communis me, de anarchistische chaos, het „de- mo-liberalisme” met zijn parlamenten Het derde proces, tegen de voormalige partijsecretaris van Praag Jaromir Litera en drie andere hoge partijfunctionarissen, wordt vandaag hervat. de de de nde de dat on- jre- Ge- em rij de im- van •de. er- :che ag- ge- bij de >m- liet ^e- 7an In rne ist- gs- ;raf lire het de ren Het te- zal tijd zan aar be zet an lat iet de n- iie et iet k- int 14) ts— n- de ijn iet ta ler EBj ’es igs Te- j. ?r- A. >ij- as- ers Hij is le- Zo gingen Magneet» Phoenix, Fongers en Germaan over naar Batavus; Juncker, Locomotief en Simplex naar Gazelle, welk bedrijf nu in handen is van de Engelse fietsengigant Raleigh. Union en Kapteyn ten slotte gingen samen in Unikap. Ondanks deze fusies bleven de Neder landers fietsen bouwen en naar zij zelf zeggen, de beste ter wereld. Wat niemand voor mogelijk hield gebeurde in 1970: de omzetten stegen met sprongen en nu lijkt het erop dat de fiets een gouden toekomst tegemoet gaat. In 1970 droeg de regering het onderzoek op aan het rijksinstituut. Het wordt opge voerd door mr. D. Giltay Veth, oud- raadsheer in het gerechtshof ïn Amster dam en een medewerker van het insti tuut, de heer A. J. van der Leeuw. Een grote moeilijkheid is de overstelpende hoeveelheid materiaal. Naast het zeer om vangrijke strafdossier moesten de onder zoekers kennisnemen van de geschriften van de heer Weinreb zelf over zijn zaak. Het uitgetypte manuscript van zijn boek MOSKOU (Reuter). VN-secretaris- generaal Kurt Waldheim heeft gisteren gesproken met de Russisqhe premier Kosi gin. De gebeurtenissen in het Midden oosten zijn waarschijnlijk het belangrijk ste onderwerp van gesprek geweest. TOKIO (Reuter). Een school kwallen was er gisteren de oorzaak van dat 300.000 huizen in het westen van Tokio van stroom verstoken waren, treinen stonden stil en honderden mensen zaten in liften opgesloten. De plaatselijke elektriciteitsmaatschap pij maakte bekend, dait de kwallen de mond van de koelhuis van één van de krachtstations hadden verstopt- Er ont stonden enorme verkeersopstoppingen bij de duizend verkeerslichten die niet brand den. De stroomstoring duurde een half uur. heuvel het staatshoofd namens zijn hele kabinet had willen aanbieden. Waar schijnlijk heeft de koningin er bij de premier op aangedrongen nog te wachten met die ontslagaanvraag. De ontslagen die de ministers en staatssecretarissen van DS’70 hadden aangeboden, waren woens dagavond ook nog niet door de koningin aanvaard. Biesheuvel toog ’s middags om drie uur naar het paleis Huis ten Bosch en kwam omstreeks vijf uur weer naar buiten. Men verwachtte tegen het eind van de middag een mededeling van het kabinet van de koningin, waarin melding zou worden ge maakt van de ontslagaanvrage en een eventuele nieuwe formatie-opdracht. Maar elke mededeling bleef achterwege en er werd bekend dat voor vanmorgen geen communiqué te verwachten was. Biesheu vel ging ’s avonds om negen uur opnieuw met zijn kabinet in beraad. Ook in Hongarije is de temperatuur tot een bijna ondraaglijke hoogte ge stegen. Reden voor dit meisje in Boedapest om haar hond een lik van haar ijsje te gunnen. Het ongeluk gebeurde toen twee perso nenauto’s op een kruising tegen elkaar botsten. De vier Joegoslavische inzittenden van de ene auto waren op slag dood. Uit de andere auto, waarin vijf Nederlanders zaten, werden drie doden en twee zwaar gewonden geborgen. Carrero Blanco, een praktisch onbe kende professor in de marinetactiek met de rang van kapitein, paste precies in Franco’s schaduw. Pas in 1951 werd hij toegelaten tot de kabinetszittingen, in 1963 gepromoveerd tot schout bij nacht en in 1966 tot admiraal. Het volgende jaar kreeg hij officieel zijn huidige titel als vice-voorzitter van het kabinet. Dat de koningin alsnog een toenade ringspoging ondernomen wil zien maakten politieke waarnemers woensdagavond op uit het feit dat er nog steeds geen mede delingen door het kabinet van de koningin waren gedaan over het ontslag dat Bies- In het proces tegen de groep-Jan Tesar heeft de openbare aanklager zes jaar geëist tegen Tesar, vijf tot zes jaar tegen Jiri Müller, vier jaar tegen Rudolf Bat- tek, drie jaar tegen Haromir Jiru, een jaar tegen Pavel Mares en een jaar en acht maanden voorwaardelijk tegen Sta nislav Furek. PARIJS DPA Drie mannen die gisteren in een voorstadje van Parijs een overval pleegden op een bankfili aal en de filiaalhouder en een tas met geld meenamen in een auto die voor hen klaarstond, kwamen voor een on aangename verrassing te staan. In een bos werd halt gehouden. De filiaalhouder zou er worden vrij gela ten en de tas met geld geopend. Maar door een in de tas ingebouwd veilig heidssysteem dat bij onoordeelkundig openen automatisch in werking treedt, werden de bankbiljetten geverfd en onbruikbaar gemaakt en werden ook de bankovervallers besmeurd. De verf is moeilijk te verwijderen, waardoor de daders een poos herkenbaar blijven. De overvallers namen de vlucht en lieten de filiaalhouder met de inhoud van de tas, 60.000 Franse francs, achter. UTRECHT. Nog niet zo lang geleden gaf niemand nog een cent voor de toe komst van de fiets. Na de oorlog waren er 37 rijwielfabrieken in Nederland, nu zijn er nog drie fabrieken die de markt be heersen, namelijk Batavus, Gazelle en Unikap. Een groot aantal bedrijven moest aan de fusienoodrem trekken, andere werden compleet overgenomen. AMSTERDAM. Het onderzoek dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie in opdracht van de regering jnstelt in de zaak-Weinreb zal duidelijke conclu sies opleveren en talrijke aspecten in een nieuw licht plaatsen. Deze verwachting heeft het bestuur van het rijksinstituut vermeld in het jaarverslag over 1971. Het onderzoek is omvangrijker dan het be stuur eerst aannam. Aan het begin van het landelijke con gres van de Roemeense Communistische Partij wees Ceausescu er op dat Roemenië weliswaar het stadium van een onderont wikkelde staat heeft overwonnen, maar niettemin een ontwikkelingsland gebleven is. Ten overstaan van 2-200 gedelegeerden en 500 genodigden stipte Ceausescu de positieve prestaties aan die in de eerste achttien maanden van het in 1971 ingega ne vijfjaren plan zijn bereikt. Hij liet er echter onmiddellijk op volgen dat het noodzakelijk is dat door een reeks van ingrijpende maatregelen de industriële produktie gestimuleerd en de rol van de landbouw vergroot moeten worden. Onder de voorgenomen maatregelen is het besluit de scholen in nauwer contact met de produktie te brengen. Kabinetscrisis. De Finse premier Rafael Paasio heeft het ontslag van zijn uit sociaal-democraten bestaande minder heidsregering ingediend. Paasio vormde zijn kabinet op 22 februari nadat pogin gen om een coalitieregering te vormen waren mislukt. BRUSSEL Een verkeersongeluk in Nossegem bij Brussel heeft gisteravond aan zeven mensen het leven gekost, onder wie drie Nederlanders 'i.. tenslotte benoemd tot voor de politiek onder Carlos. Generalissimo Protest. Het -Linkse Front” heeft bij een rechtbank in Buenos Aires een verzoek ingediend tot nietigverklaring van een decreet waarin staat dat ex-president Peron voor 25 augustus in Argentinië moet terugkeren als hij zich kandidaat wil stellen voor de presidentsverkiezin gen van het komende jaar. Peron is lid NU IS HIJ regeringshoofd koning Juan Franco heeft het klaargespeeld om zich al voor zijn dood te verzekeren van een „gelijkmaker” met de beroemdste Spaanse militair uit de middeleeuwen, de legendarische El Cid, meer bekend door de gelijknamige film dan uit de geschiedenisboeken. Deze werd zo ge vreesd door de Moren en zo vereerd door de Spanjaarden, dat toen hij stierf tijdens de belegering van Valen cia in het jaar 1099, zijn vertwijfelde volgelingen het lijk op zijn paard vast bonden om de beslissende slag tegen de Arabieren te leiden. El Cid behaalde zijn grootste over winning na zijn dood. Op dezelfde wijze zou Franco nog na zijn dood op de politieke strijdros zitten om zijn volgelingen in het harnas te houden en hen door de mond van Carrero Blanco op te roepen tot discipline en eenheid voor de handhaving van het regime. en is zijn eigen minister-president) koos hij niet een militair die zich in de burgeroorlog beroemd had gemaakt of een politicus met faam als staatkundi ge. In 1970 werden 850.000 fietsen verkocht, terwijl in 1971 het verkoopcijfer 930.000 stuks bedroeg. Het ziet er naar uit dat de verkoop van fietsen dit jaar een nieuw record bereikt van een miljoen stuks, zo maakt» de „Stichting Fiets” onlangs be kend. Ook het aantal fietsenverhuuradres- sen neemt sterk toe; in korte tijd is hun aantal meer dan vertweevoudigd en be draagt thans circa 760. De Stichting Fiets merkt op, dat de koopgewoontes van de fietser sterk veran deren. Beperkte vroeger de smaak zich tot zwart, tegenwoordig zijn het vooral de kleuren groen en rood die in zwang zijn. Een goedkoop „karretje” kopen is er te genwoordig nauwelijks meer bij. Fietsen met vijf tot tien versnellingen liggen goed in de markt. Voor de verhoogd» fiets activiteit zijn verschillende redenen aan te wijzen. In deze jachtige tijd, waarin het in filerijden normaal is geworden, is de fiets een vervoermiddel bij uitstek waarop men tot rust kan komen. Niet voor niets stijgen de exporten naar de Verenigde Staten, het land waar alles nóg sneller gaat. Boven dien kan men per fiets rustige plekjes bereiken waar de auto niet kan komen. Vroeger gold de auto als statussymbool, een middel waarmee men de buren de ogen uit kon steken. Deze tendens ver mindert sterk. Men gaat zelfs over op een anti-statussymbool, zoals de fiets. >rge 'oor in ilad >si- ug- uit toonde zich ’s middags hoogst verrast door het lange uitblijven van een mededeling. Van de zijde van DS’70 werd hardnekkig ontkend dat men zou trachten te „lijmen”. Er was geen enkel contact met ministers of fractieleiders geweest, zo zei men van die zijde. De top van DS’70 bleef in ieder geval zelf geheel passief. Wel ontving fractieleider Berger van C.H.U.-fractielei- der Tilanus een uitnodiging voor een ge sprek. Aangenomen werd dat Tilanus een laatste bemiddelingspoging zou doen. Ber ger verklaarde zich bereid te praten als van de andere kant water in de wijn zou worden gedaan. Bijvoorbeeld door de be reidheid een duidelijke passage in de troonrede op te nemen inzake de beheer sing van lonen en prijzen. Drs. Tilanus het zich in de loop van de dag opmerkelijk „bemiddelaarsachtig” uit, „Men moet alle pogingen om te lijmen blijven ondernemen”, zei hij. Op een pers conferentie, na afloop van een vergade ring van zijn fractie, zei Tilanus ronduit dat hij aannam dat Berger zelf ook niet zo gelukkig is met de ontstane situatie. „Berger had deze ontwikkelingen zeker niet verwacht en heeft er ook veel moeite mee. Daar ken ik Berger goed genoeg voor”, aldus Tilanus. Ook Andriessen, de leider van de K.V.P., zou voor een aller laatste bemiddelingspoging voelen. Woensdag bleven de diverse regerings fracties nog steeds rekening houden met een overgangskabinet met vier partijen, dat begin volgend jaar nieuwe verkiezin gen zou moeten uitschrijven. Daarbij viel het op dat Wiegel, de fractieleider van de V.V.D., hardnekkig bleef spreken over verkiezingen „op zo kort mogelijke ter mijn”, waarmee hij zeer waarschijnlijk het komend najaar bedoelt. Wiegel vond bovendien, ook al na af loop van een fractieberaad, dat er voor het overgangskabinet geen herverkaveling van ministersportefeuilles mag zijn. Voor de opengevallen ministeries moeten de zittende ministers maar waarnemen, vond hij. Zowel de C.H.U. als de V.V.D. wil dat een nieuw te vormen kabinet, als dat er komt, nog voor de indiening van de be groting in de Tweede Kamer in debat treedt over een soort „regeringsverkla ring”. Daarna zou de begroting zo snel mogelijk moeten worden afgewerkt, om met spoed nieuwe verkiezingen te kunnen voorbereiden. BOEKAREST (DPA). Ingrijpende maatregelen voor de ontwikkeling van de Roemeense economie, waaronder beper king van de invoer tot een minimum, zijn gisteren door president-partijleider Nico- lae Ceausescu van Roemenië aangekon- digd. LONDEN. De Britse regering schaart zich volledig achter de politieke beslissin gen en de daden van de minister voor Noord-Ierland, William Whitelaw. Dit verklaarde eerste minister Heath gister middag in een toespraak in Londen. Heath vertelde zijn gehoor, dat zijn regering in maart de beslissing heeft ge nomen om het bestuur van Noord-Ierland aan zich te trekken om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, en dat er ondanks de tegenslagen en problemen geen enkele reden is om niet met dezelfde politiek van verzoening „de enige mo gelijke politiek” voort te gaan. Heath hield zijn rede in een sfeer van stijgende onrust in de gelederen van zijn eigen Conservatieve Partij over het nuttig effect van William Whitelaws daden en initiatieven. Stemmen gaan op om aan het optreden van de joviale landedelman, die er van overtuigd is dat alleen een verzoe ningspolitiek een redelijk aanvaardbar» oplossing kan maken, een eind te maken. Bijzondere onrust ontstond bij de rech tervleugel van de Tories als gevolg van de besprekingen die Whitelaw met IRA-lei- ders in Londen heeft gehad. De verwar ring is nog gestegen sinds dinsdagavond bekend werd dat ook oppositieleider Wil son intussen met de IRA-leiders op een geheime plaats in de Britse hoofdstad een vijfeneenhalf uur durend gesprek heeft gehad. Gisteren werd in Ulster een baby van zes maanden in zijn kinderwagen gedood, toen in een grensplaatsje met de Ierse Republiek een bom ontplofte. Vier andere personen, waaronder de moeder van het kind, raakten ernstig gewond. „Colloboratie en verzet”, dat zij boven dien voortdurend met de gedrukte versie moesten vergelijken, telt meer dan 3000 bladzijden. D« geschriften uit de jaren 1945-1948 omstreeks 1500, aldus het jaar verslag. De onderzoekers stelden zich ook ten doel zo veel mogelijk personen te identifi ceren, die tijdens de bezetting op d» Weinreb-lijsten hebben gestaan, en het lot van deze personen na te gaan om zodoen de het effect van de Weinreb-lijsten zo goed mogelijk vast te stellen. Ook de hieraan verbonden werkzaamheden waren zeer omvangrijk. De Haagse medewerker aan het onderzoek, de heer Brugman, bracht tot nu toe over circa 1500 perso nen, die met Weinreb in aanraking kwa men, summiere rapporten uit. De onderzoekers achtten het van het grootste belang dat met zoveel mogelijk overlevenden uit deze groep gesproken zou worden. Het gaat hier om vele tien tallen mensen. Daarvoor werd begin 1971 de oud-inspecteur van de rijksrecherche J. van den Brink, als medewerker aange trokken. De onderzoekers zelf konden zich daar door concentreren op die getuigen, wie mededelingen van meer dan gewoon belang voor de zaak verwacht mochten worden, eind 1971 hadden zij reeds streeks 60 getuigen gehoord. HEERLEN. De Duitse radio en tele visie hebben gisteravond regelmatig waar schuwingen uitgezonden tegen het drinken van een bepaald soort melk, die in kar tonnen verpakking gisteren in een aantal van 100.000 is afgezet in het gebied tussen Bonn en Keulen. In een aantal van deze pakken melk is een hoeveelheid reinigsmiddel achterge bleven, dat salpeterzuur bevat en dat bij gebruik vooral gevaarlijk is voor kinde ren. die alleen maar tijdverlies voor uitvoerende macht betekenen, plus „traditionele vijanden van Spanje die vanuit het buitenland proberen het volk te bedriegen”, zijn de vaste stok paardjes van Franco’s opvolger. Carrero Blanco’s enige politiek pres tige is het feit dat hij 32 jaren lang Franco’s aanwijzingen trouw ten uitvoer heeft gebracht. Toen Franco in 1940 een man zocht om de dagelijkse leiding op zich te nemen van het ministerie van de presidencia (want Franco was lingschap hem in deze zin zou kunnen beïnvloeden. Dit was ook de reden waarom hetregime dezer dagen zo scherp reageerde op een uitspraak van Don Juan, in aanwezigheid van zijn zoon, dat het regime zijn eigen fraaie wetgeving eens in praktijk moest gaan brengen. De voorzorgsmaatregel om koning Juan Carlos nu vast met minister president Carrero Blanco op te schepen is in zekere zin een antwoord op Don Juan en op de ambities van de gema tigde oppositie, die onder Juan Carlos een kans hoopte te krijgen. PRAAG (AFP). In één van drie politieke processen die begin deze week in Praag zijn begonnen is de jounalist Pre- mysl Vondra veroordeeld tot twee jaar en vier maanden gevangenisstraf. Twee me de-verdachten Jozef Belda en Ota Kriza- novski, kregen respectievelijk een jaar en anderhalf jaar voorwaardelijk. DEN HAAG. Nieuwe pogingen zijn woensdag op gang gebracht om de breuk tussen DS’70 en de overige regeringspar tijen te herstellen. Biesheuvel overlegde woensdagavond na zijn bezoek aan de koningin met zijn overgebleven ministers om na te gaan of alsnog ruimte kon worden gemaakt voor een gesprek met DS’70. C.H.U.-fractieleider Tilanus nodigde DS’70-fractieleider Berger uit voor een gesprek, dat vandaag wordt gevoerd. Wiegel tekende bij het interim-kabinet- Biesheuvel nog aan dat het als program ma een gewijzigd regeerakkoord van de oud» versie moet hebben. Die wijzigingen kunnen uiteraard alleen tot stand komen met goedvinden van alle vier de partners, K.V.P., A.R.P.. C.H.U. en V.V.D. Tilanus meende dat het interim-kabinet achter het pakket van premier Biesheuvel voor de begroting-’73 moet staan. Dat pakket is door de 14 ministers van de overgebleven regeringspartijen immers goedgekeurd. Alleen de twee ministers van DS ’70 wa ren het er niet mee eens. „Men heeft zich er toen mee akkoord verklaard en men moet er dus nu nog achter staan”, aldus Tilanus. Admiraal Carrero Blanco, die maart 69 jaar werd, en drie dagen later de 32ste verjaardag vierde van zijn carrière van blinde trouw aan Franco, rotsvaste overtuiging en fantasieloze bureaucratie, zal voor alles de status quo handhaven en in geen geval poli tieke offers brengen om tot de EEG te kunnen toetreden. Volgens d» Spaanse grondwet is de duur van de ambtstermijn van de minister-president vijf jaar. De toe komstige koning kan hem alleen voor dien ontslaan als hij een overeenkomst bereikt met de zeventien (oude en conservatieve) leden van de Kroonraad. Maar na Franco’s dood staan koning Juan Carlos en minister-president Car rero Blanco nu precies op hetzelfde politieke peil als uitverkorenen Franco.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3