de sluis Passagiersschepen in KOELTE WIE NIET WERKT ZOEKT Enkeling hield het vol in de zon V rachtauto klem in V elsertunnel Wie zag auto olie morsen in Velsen-N. 1 ïl i’i VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Toeristenstroom via IJmuiden naar Amsterdam Laatste uitreis van KNSM-er Havenberichten Aardbeien duurder „Oranje Nassau” Jé' 5 J itl J 5 OS iBili (LI IJMUIDER COURANT DONDERDAG 20 JULI 1972 DOOR DE HITTE Velsen-IJ muiden Beverwijk t, Heemskerk V elsen-N oord Wijk aan Zee HM:::/ W "=';- 5 -T OS (Van een onzer verslaggevers) 23 augustus in IJmuiden verwacht. De Japanse „Shin Sakura Maru” (Van een onzer verslaggevers) Ie filiaal Lekker gaan wandelen mag dan (Van een onzer verslaggevers) i De n Is Ie IJMUIDEN. De sluizen van IJmuiden lijn uit deze tijd van het jaar een dank baar object voor filmende en fotografe rende toeristen. Behalve de schepen van de geregelde lijndiensten komen heel wat passagiersschepen die op de toeristentoer zijn door. IJMUIDEN De „Oranje Nassau” is woensdag voor het laatst als passagiers- VELSEN. De warmte is er naar het uitziet de oorzaak van geweest, dat een vrachtauto met aanhanger woensdagmor gen klem kwam te zitten in de Velsertun- nel. Het betrof een vrachtauto met er ach ter een diepiader waarop een graafmachi ne geplaatst stond. Zonder enige moeilijk heden was deze combinatie onder de via ducten doorgereden en voorts de hoogte- draad vlak voor de tunnel gepasseerd. Bij het inrijden van de tunnel echter hoorde de bestuurder plotseling veel lawaai. Hij stopte onmiddellijk en zag, dat zijn lading klem gereden was. Door achteruit te rij den slaagde hij erin vrij te komen. Onder politietoezicht werd de combinatie omge leid via een veiliger begaanbare weg. Een onderzoek wees uit, dat vermoede lijk als gevolg van de hitte het mecha nisch zuigersysteem is opgelopen, zodat de vracht vlak voor de tunnel een hoogte bereikte van 4.31 meter inplaats van de toegestane 4 meter voor het passeren van de Velsertunnel. Ook al is er nog zoveel water in de nabijheid, dorst krijg je toch met dit weer. De moeders hadden er al op gerekend. Zeker dit moedertje, dat haar kroost aan het laven is. DONDERDAG 20 JULI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy, Populierenlaan 41. Geopend voor hulpverlening van 20-23 u. 'i i, e ït >g it 10 9 n n n a, F* n d ‘T h Een van de weinigen, die de zon aan durfde, zelfs zonder een badkostuum aan te trekken, of zich luchtig te kleden. Haar stoeltje mocht deze kleine puk niet mee naar park Velserbeek. Eigenzinnig wilde zij toch niet op het gras zitten, met als gevolg dat Pa als divan dienst moest doen. In het Noordzeekanaal voeren enkele zeiljachten met gelukkigen, die in de mo gelijkheid verkeerden op het water verkoe ling te kunnen zoeken, terwijl de sport vissers, die de Noordzee opvoeren profi teerden van het feit, dat het op zee aanzienlijk koeler is dan op land- BEVERWIJK. De aardbeien worden elke dag per kistje enkele dubbeltjes duurder. Op de veiling werden woensdag vijfduizend kistjes aangevoerd: de prijzen lagen opnieuw iets hoger ten opzichte van de vorige noteringen. Voor eerste kwali teit werd tot 5,50 per kistje betaald. Ook de tweede kwaliteit liep weer in prijs op en kwam tot dicht bij de vijf gulden per kopers: de gehele aan voer werd heel graag afgenomen door de binnenlandse markt. gangers uit het voormalige Nederlands Indië een onuitwisbare herinnering aan een drie wekén durende „droomreis”. De oude Willem heeft nu „Achille Lauro”, die onder italiaanse vlag vaart. Het herbouw de schip is eigendom van de Flotta Lauro; Napels is de thuishaven. Eerder, dinsdag 1 augustus, komt de „Saga Fjord” van de Norske Ameririka- linje in Oslo; zondag 27 augustus zal dit fraaie schip er opnieuw zijn, op doorreis naar Amsterdam. Zaterdag 5 augustus wordt de „Grips- holm” verwacht en vrijdag 11 augustus de „Kungsholm”, beide van de Swedish-Ame rica Line, met Gothenburg als basishaven. De „Kungsholm” komt dan nog eens terug op maandag 25 september. Een wel heel bijzonder schip is woens dag 23 augstus in de grote sluis, name lijk de Japanse „Shin Sakura Maru”. Deze gloednieuwe Maru-boot is ingericht als DONDERDAG 20 JULI Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat- 20 u. discotheek. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 35: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 15.30-17.30u. VRIJDAG 21 JULI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- •traatweg; geopend 14.30-17.30 en 19-21.30 u. Op het moment van het vastrijden passeerde een personenauto. Deze kreeg een stuk losgekraakt beton van het tun- neldak door de voorruit. Echter zonder verdere persoonlijke ongelukken. De piasvijver in het Gijzenveltplant- soen was niet overbevolkt. Voor de kinderen, die hier speelden dus ruim te in overvloed en dat werd ook extra uitgebuit. Heerlijk als je nog zo jong bent en je hoeft niet naar het strand van Callantsoog om er zo bij te lopen. Woensdag aangekomen in IJmuiden: General Aquinaldo, Antwerpen; Benvan- noch, Londen; Rolwi, Montreal; Carabena 2, Goole, IJmuiden; Albion, Great Yar mouth; Calchas, Rotterdam; Thara, Nor folk, IJmuiden; Bastion, Greenwich, IJ muiden; Charlotte Wessels, Cont. plat; Ar- themis, Bremen; Venus, Bergen; Marjan, Leith, IJmuiden; Jean-E, Londen; Makler, Hamina, Velsen; Jean-E, Londen; Makler, stance, Middlesborough; Boy Mathiesen, Seaham; Brinda, Poole, IJmuiden; Cariba, Rotterdam; Mercur, Rotterdam, IJmuiden; Butaocho, Bilbao; Eemsmond, Boston; Else Kiihl, Hamburg. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Irene S, Noordzee; Kosmos, Whitby, IJ muiden; Cresta, Siloth; Oltul, Lulea, IJ muiden; Styren, Lorient, IJmuiden; Rijn stroom, Shoreham; Tor Anglia, Gothen burg; Oranje Nassau, Curacao; Caracas, Le Havre; Hannes Lunstedt, Antwerpen; Otto, Bremen; Hoegh Meling, Bremen Pallas, Hamburg; Falkenberg, Stettin; Ariel, Bremen; Pamir, Hull; Don Ricardo, Mantulyoto; Zeulen Roda, Rouaan; Venus, Bergen; Benvannoch, Durban. De meeste huismoeders stonden dins dagmorgen met de ervaring van de hete dag tevoren in het hoofd al vroeg op om althans in de minder warme vroe ge morgenuren het werk thuis zo snel mogeljk aan kant te doen zonder er met een verhit hoofd bij te lopen. Op de balconnen van de flats in Zeewijk zag men al vrij vroeg de kinderen in allerlei soorten kinderbadjes rondspartelen, maar toen tegen half elf de zon nog feller begon te schijnen en de temperatuur nog meer steeg, verdween de jeugd allengs van de balconnen naar de huiskamers, waar men alle middelen in de strijd had geworpen om zon en warmte te weren. Enkele standvastige ouderen bleven het in de zon uithouden kennelijk met het intense voornemen om bruin te worden zonder Italië of Spanje „te doen.” Zij werden door meewarige bouwvakarbeiders hoofd schuddend bekeken. Voor deze categorie is het werk buiten op dit moment niet bepaald een sinecure, hoezeer zij ook op beter weer gehoopt heeft in de weken vóór de bouwvakantie. Het zwembad en het strand waren in minder dan geen tijd overbevolkt. Men kon er over de hoofden heen lopen. Verstandiger waren de kinde- re, die de plas vijvers in de gemeente opzochten. Aan het Gijzenveltplantsoen wisten de kinderen zich iutstekend te ver maken en evenzeer in Velserbeek,waar het gras onder de schaduwrijke bomen ook een bijzonder gewild oord voor de ouderen was. noordersluis gegaan naar het Caraïbische gebied en dat was meteen de laatste afvaart van de passagierslijndienst van genoemde redrij. De „Oranje Nassau” komt maandag 21 augustus weer thuis, maar afvaarten vanuit Amsterdam onder de KNSM-vlag zullen er niet meer bij zijn, want dit schip wordt dan overgedra gen aan een Griekse rederij, die ermee op de toeristentoer wil gaan. Het andere passagiersschip van de KNSM, de „Prins Hendrik” wordt over- tien dagen, op de laatste thuisreis, in IJmuiden verwacht. De KNSM ziet geen brood meer in passagierstransport in gere gelde diensten. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Een oliespoor op de Wenckebachstraat is er de oorzaak van geweest, dat een personenauto kwam te slippen en verongelukte- Het motorvoer tuig moest als „total loss” worden geklas- sificeerd. De echtgenote van de bestuurder was, doordat de auto eerst tegen een lantaarn paal terecht kwam en vervolgens allerlei capriolen makend aan de overzijde van de weg in een plantsoen tot stilstand kwam, bewusteloos geraakt. Zij is aanvankelijk naar het Rode Kruisziekenhuis in Bever wijk en vervolgens naar het Elisabeth Gasthuis in Haarlem overgebracht. Op verzoek van het echtpaar, dat in Zaandam woont, wordt een beroep gedaan op degenen, die gezien hebben dat een vrachtauto of tankwagen hier olie heeft gemorst, dit te melden bij het hoofdbu reau van politie in Velsen. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Calchas, Alicante; Tannstein, Cristobal. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). VRIJDAG 21 JULI Verenigde openbare bibliotheek, Iwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. De Regina Magna”, de vroegere „Bre inen”, komt zaterdag 22 juli, op doorreis naar Amsterdam, in IJmuiden aan. Met zijn 32.360 bruto registerton is dit schip (in mei van dit jaar voor het eerst in de noordersluis) het grootste passagiersschip dat ooit doorgekomen is. De „Regina Mag na” komt na 22 juli weer op 5 en 19 augustus en op 2 en 16 september. Na een lange afwezigheid zal op don derdag 3 augustus een oude bekende voor vele, vooral Nederlandse, vakantiegangers te zien zijn in de grote Noordersluis, namelijk de vroegere „Willem Ruys” die eens het vlaggeschip was van de Rotter damse Lloyd en voor duizenden verlof- Het grootste passagiersschip dat ooit door de noordersluis van IJmuiden kwam is de 32.360 brt metende „Re gina Magna”. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Cristine, Wisbech; Feducia 2, Vlissingen; Holsatia, Antwerpen; Sociality, Londen; Emsland, Londen, IJmuiden; Canis, Ber gen; Byron, Wismar; Navigare, Rotter dam; Cometa, Bremerhaven; Fennia, Lon den; Amstelstroom, Huil; Jomsborg, Grangemouth; Zaanstroom, Felixtowe; Albert V, Felixtowe, Buitenhuizen. DONDERDAG 20 JULI Openbare Bibliotheek Velsen. Zeewijkplein 27-29, IJmuiden, 19-21.30 u.. schip van de KNSM door de IJmuider filiaal Willem de Zwijgerlaan 72, Sant poort, 19-21.15 uur. VRIJDAG 21 JULI Openluchtbad Heerenduinen, Heeren- duinweg, IJmuiden-oost is geopend van af halfzeven ’s morgens tot een halfuur voor zonsondergang. Openbare Bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u. filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen- noord, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u. filiaal Willemsbeekweg, IJmuiden-oost, 15.30- 17.30 u. filiaal Zeewijkplein 27-29 IJmuiden. 14.30-17.30 u. filiaal Wuste- laan 79, Santpoort-noord, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 uur. Lekker gaan wandelen mag dan in een mens opkomen, als hij in de koelte zit. Maar er ligt een wereld tussen het denken eraan en het in praktijk brengen. De manlijke helft van dit tweetal dat het wandelen in praktijk bracht zal stellig aan dat koele plekje gedacht hebben onder weg. VELSEN Dat dit zuidelijk deel van de anders zo nijvere IJmond in deze dagen van intense hitte „bruist” van acti viteit kan bepaald niet gezegd worden. varend tentoonstellingsschip. De Japanner is op zijn maiden-voyage en doet voor het eerst Amsterdam aan, waar hij tot don derdag 31 augustus aan het PTA ligt. Ongetwijfeld zal de tentoonstelling onder de naam Japan Industry Floating Fair grote belangstelling trekken. De „Shin Sa kura Maru” is gedurende een week tevens een ontvangstcentrum, dat de Japanners zeker dankbaar zullen benutten om hun „goodwill” te tonen en hun spreekwoorde lijke gastvrijheid te bewijzen, naast de goede zaken welke zij hopen te doen en waarom het uiteraard allemaal begonnen wordt. Er komt nog een ander splinternieuw schip: het luxueuze passagiersschip „Royal Viking Star”. Deze nieuweling maakt deel uit van de Royal Viking Line-vloot. De RVL is een combinatie van drie grote Noorse rederijen. De Russische „Mikhail Kalinin”, van de Baltic Steamship Company in Leningrad, staat ook nog op het programma. Het zeegaand passagiersverkeer via de sluizen van IJmuiden is sedert 1965 sprongsgewijs toegenomen: te beginnen met dat jaar tot en met 1971 zijn in Amsterdam aangekomen en van Amster dam vertrokken 15.884 41.245 103.233 125.650 133.356 153.429 en 169.495 passagiers in totaal. VRIJDAG 21 JULI De Kelder, Hilbersplein 14 u. bejaarden- gymnastiek. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 2015-21.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 60 en Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 u. en 19-21 u.; Am- stelstraat 44: volwassenen 15-17.30 en 19- 21 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30- 17.30 u.: Parmentierstraat 2: jeugd 15.30- 17 en 18.30-20.30 u. Degenen die werken moeten, wer ken zij het dan. dat hun bewegingen danig worden afgeremd door de heersende temperatuur; terwijl het bevolkingsdeel dat van vakantie geniet of een vrije dag heeft, op alle mogelijke manieren poogt verkoeling te zoeken. Ofschoon het aantal zonaanbidders en -aanbidsters toch nog vrij groot is. (Van een onzer verslaggevers) |r III V Jw ‘C a

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5