Regeringscommissaris bewaakt financiën van omroepland Katie Sing along met Mac en Top de pop pop dertien NIEUWE SINGLE VOOR DEBBIE Prijzenoorlogje tussen Polydor en Negram 12?° Soosagenda Tennistitels uitvoerig on televisie KAMPERMAN Meer zendtijd gastarbeiders Engelse versie Godspell op TV MR. J. A. VAN DER DUSSEN: ER WORDT IN HILVERSUM NIET MET GELD GESMETEN Record „Van Gogh tot Picasso” ATLANTIC-LP’S VOOR HALVE PRIJS BONTSPECIAUSTEN slechts een week van vrijdag t/m vrijdag 9 DONDERDAG 20 JULI 1972 Over de balk Als leek begonnen In winterprogramma van de A VRO Verzoek aan NOS Stefan Askenase gehuwd Weer ontslag Franse televisie (Van onze RTV-redactie) (Van onze RTV-redactie) Praatjes hebben ze gelukkig nog niet (Van een onzer verslaggevers) DON MC LEAN American Pie Polydor heeft het recht sommige Atlan- „Live with love” heet de nieuwe single van Debbie die morgen bij Ariola uitkomt. Een qua titel logische opvolger van „Everybody join hands” en de platenmaatschappij hoopl nu maar dat het succes minstens evenredig zal z(jn. Hij bekent dat hij als volslagen leek met dit werk is begonnen, en toen hij voor het eerst al die enorme cijferreeksen op zijn bureau zag liggen, was het eerste dat hem door het hoofd schoot: „Maar daar burgemeester Van der Dussen. Want in tegenstelling tot de doorsnee-burger is hij er helemaal niet van overtuigd dat er met geld wordt gesmeten bij de omroep. Veel zorg hoeft ze daarover niet te hebben, want „Every body join hands” heeft Haarlemse Debbie een internationaal muzikaal paspoort bezorgd, dat voorlopig niet schijnt af te lopen. Volgende week ai komt „Live with love” in Engeland uit, vlak daarna gevolgd door Frankrijk en België. „Everybody join hands” is inmiddels Duitsland aan het veroveren, wat Debbie al contracten heeft opgeleverd voor tv’s op 22 juli (Disco ’72) en 9 oktober (Musik aus Studio B). Ook Frankrijk schijnt niet zonder enige zuidelijke gretigheid toe te happen, alhoewel Debbie met haar Franse versie van „Everybody join hands” moet opboksen tegen die van Mi reille Mathieu. Op 23 juli is deze schone Haarlemse in Nice en op 29 juli in Monte Carlo om de handschoen op te nemen. natuurlijk ook Van Hemert zelf heb ben daarvan de vruchten rijkelijk ge plukt. F,en ver der uur 'al- HAARLEM. Tientallen verschillende Atlantic-LP’s, in prijs variërend van 13,50 tot 30, kosten sinds een paar dagen minder dan de helft. De LP’s zijn jarenlang door Polydor-Nederland uitge bracht, maar worden met ingang van 1 juli door een andere platenfirma. Negram in Haarlem, gedistribueerd. Door een zo groot aantal platen zo goedkoop in de handel te brengen, zet Polydor Negram een hak, waartegen waarschijnlijk niets is te doen. 1. A whiter shade of pale Procol Harum 2. Un canto a galicia Julio Igle sias. 3. Oh babe, what would you say Hurricane Smith. 4 Smoke gets in your eyes Blue Haze.. 5. Zomerzon De Makkers. 6. Summertrain Sandy Coast. 7. Hello-A Mouth MacNeal. 8. Sing along Mac Katie Kissoon. 9. Rock and roll part 1 Gary Glitter. 10. Child in time (part 1) Deep Purple. 11. Taka Takata Paco Paco. 12. Let’s dance The Cats. 13. Meisjes met rode haren Arne Jansen. tigd de Nederlandse platenwinkeliers te bevoorraden. Bij Polydor gaf iemand op de verkoopafdeling toe dat het niet hele maal „fair play” is. „Het is een gemene concurrentie. Maar in oorlog en liefde is alles geoorloofd”, werd ons gezegd. trole zou zijn op de gang van zaken bij de omroep. In de eerste plaats controleren ze zelf. Dan hebben ze hun onafhankelijke accountants. Vervolgens ben ik er, en ik heb ook weer een accountant en ten slotte buigt de Rekenkamer zich ook nog eens over het geheel”. Overigens is het wel zo dat het totale kostenpakket flink gedrukt zou kunnen worden, wanneer de Wereldomroep anders zou worden gefinancierd dan ten laste van de omroepgelden. De Nederlandse kij- ker-luisteraar betaalt er wel voor, maar profiteert ei niet van. Jaren geleden heeft mr. Van der Dussen de minister al gead viseerd de Wereldomroep uit andere mid delen te financieren. Overigens komen daardoor voor de overige omroepen niet meer middelen vrij. Wel zal het kijk- en luistergeld daardoor lager kunnen zijn. Op maandag 24 juli zendt de AVRO van 19.05 tot 19.30 uur via Nederland 2 een samenvatting van de eerste wedstrij den uit. Op woensdag 26 juli wordt van 20.21 tot 21 15 uur via het eerste net een samenvatting uitgezonden. In Sportpano- rama zijn op vrijdag 28 hili van 19.05 tot 19.55 en van 20.21 tot 21.30 uur beelden te zien van de kwart- en halve finales. De finalepartijen zullen op zondag 30 juli van 15.22 tot 17.00 uur via Nederland 1 rechtstreeks worden utigezonden. Willem Duys zal bij de uitzendingen het commen taar verzorgen. FRANKFORT. (DPA) De 76-jarige pianist prof. Stefan Askenase is dinsdag op het stadhuis van Remagen in het huwelijk getreden met de 35-jarige secre taresse Annemarie Buchwald. De in het Poolse Lemberg geboren Askenase die in Remagen zijn levensavond doorbrengt, hield zich in de oorlog onder een schuil naam in Frankrijk verborgen. De pianist heeft in heel Europa en het Midden-Oosten concertreizen gemaakt. Na gedurende acht jaar verbonden te zijn geweest aan het conservatorium in Ca<;ro, ging hij in 1927 over naar het conservato rium in Brussel. Donkey-Shot, A. Verherentstraat 1, Heemskerk, vrijdag en zondag: disco. Toy-Toy, Stoofsteeg 1, iedere avond: bar-dancing-disco. Jeugdcafé, Eemstraat 6, vrijdag: soos. Arnoldushoeve, Hoofddorp, donder dag: film, zaterdag: disco. De Huif, Gen. de la Reijstraat 4, dinsdag: De Bond, donderdag: Love Inn. Voom-Voom, Spaarnwoudestraat 61, vrijdag, zaterdag en zondag: drive-in- show. Riverside, Spaame 91. woensdag: soos, vrijdag en saterdag disco. Tot de spaarzame nieuwe popgezich- ten van deze zomer behoort ongetwij feld het Engelse duo Mac Katie Kissoon. ..Freedom” gaf het tweetal vaste voet in Neerlands drassige bo dem; „Sing along” doet hen nu hoog in de bomen klimmen. De mysterieuze charme van bont wordt nog geaccentueerd door de prachtige afwerking van de Kamperman collectie. U moet echt onze geheel nieuwe modellen komen zien en passen, en let daarbij eens op onze speciale zomerprijzen. Uw nieuwe mantel of bolero bewaren wij desgewenst gratis tot de winter in onze bontkluis. Lid Stichting Bontwaarborg, uw waarborg voor onze vakmanschap. Wagenweg 11 Haarlem - Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren voor de deur! lende toestand die een goede start voor ons bemoeilijkt”. In de reeks LP’s, die vroeger 21 en nu een tientje kosten, zitten voornamelijk jazzplaten maar ook popwerk; Déja Vu van Crosby, Stills, Nash en Young bij voorbeeld en soloplaten van de leden van die groep. Verder ook Les Zeppelin, dr. John, Yes en het Rolling Stones-repertoi- re. De nieuwste Stones-duppel-LP, „Exile on Main Street”, die vorige week nog f 25 kostte, gaat nu voor 14 van de hand Van 13,50 naar 5 zijn vooral de soul- platen gegaan. Vijftien gulden (vroeger 30) kosten sommige dubbel-albums, bij voorbeeld Four Way Street van Crosby, Stills, Nash and Young”. PARIJS. (AFP) Opnieuw heeft een directeur van het Frr.nse eerste televisie net, Roland Chaine ontslag genomen. Hij heeft de algemeen directeur, Arthur Con te, meegedeeld dat het met het oog op de reorganisatie beter is dat een nieuwe di recteur zijn plaats inneemt. UTRECHT. De Landelijke Stichting Buitenlandse Werknemers heeft zich vori- wge week in een brief tot de NOS gewend moet knap op bezuinigd kunnen worden”. het verzoek meer zendtijd te besteden 1-X..J1. ij- i-- jx* aan programma’s voor buitenlandse werk nemers, wanneer in oktober Hilversum 3 dagelijks 7 uur langer in de lucht zal zijn. Het is overigens niet de eerste poging die de stichting onderneemt om de NOS te bewegen meer radiotijd ten gerieve van gastarbeiders te gebruiken. Vorig jaar augustus, toen de NOS het wekelijkse zondagmiddagprogramma voor buitenlandse werknemers terugbracht van 2,5 naar 2 uur, is al geprobeerd minister Engels van CRM te laten bemiddelen. Daar is toen niets van terechtgekomen, maar nu ziet mej. mr. M. H. Kronenberg, verbonden aan de in Utrecht' gevestigde stichting, een nieuwe kans: „Het is niet de bedoeling om per se op Hilversum 3 tijd te krijgen, daar leent het karakter van die zender zich misschien niet zo voor, maar wellicht dat er door verschuivingen van NOS-programma’s hoe dan ook. of wanneer dan ook, meer tijd voor ons kan worden vrijgemaakt” Maar als de omroep dan werkelijk al dat geld bitter nodig heeft om te kunnen doen waarvoor ze in het leven is geroepen, hoe verklaart de regeringscommissaris dan de hardnekkig voortlevende fabel dat „de televisie en de radio het geld maar over de balk gooien”? „Een quiz-programma, waarin gemak kelijk grote prijzen te winnen zijn, wekt misschien de indruk dat er met geld gesmeten wordt Maar juist die program ma’s zijn relatief goedkoop. De kosten van een voetbaluitzending of een goede docu mentaire zijn veel hoger. Kortland vult hem aan: „Mr. Van der Dussen woont in Den Haag, maar ik zit hier in Hilversum midden tussen alle roddels en verhalen over de omroep. Ik ben al tegen heel wat mensen opgelopen die me wisten te vertellen dat er bij de omroep onverantwoordelijk met geld werd gesmeten. Maar als ik ze dan vroeg om me man en paard te noemen, dan kwam niemand over de brug. Geloof me, als ik u zeg dat ik er fel op ben om wanbeheer bij de radio of de televisie tegen te gaan. Maar ik heb nog nooit ook maar één gerucht bewezen kunnen krij gen”. Mr. Van der Dussen: „Het is trouwens een misvatting dat er helemaal geen con- gekregen, zoals bleek tijdens een blik sembezoek aan ons land deze maand toen Mac Katie veel energie en vriendelijkheid aan de dag legden in „Eddy ready go” en op het UNICEF- kinderfeest in Carré. Het gevolg is, dat ze de Hans-van- Hemert-duo-traditie voortzetten en met hun „Sing along” hoog op de hitlijsten staan. Dit nummer is name lijk een produktie van Van Hemert, die dit jaar hitgevoelige nummers uit zijn mouw schudt als waren het peper noten. Sandra Andres, Mouth MacNeal, Mac Katie Kissoon en DEN HAAG. - De tentoonstelling „Van Van Gogh tot Picasso uit Moskou en Leningrad” in het Kröller-Müller Mu seum in Otterloo heeft meer bezoekers getrokken dan enige andere tentoonstel ling ooit daar gehouden. De directie ver wacht vrijdag 21 juli de 200.000ste bezoe ker- De tentoonstelling is wegens de enorme belangstelling ook uit het buitenland al tot 31 juli verlengd. De tentoonstel ling van beelden van Henry Moore trok in 1968 bijna 150 duizend bezoekers, wat In een donkere nacht in het jaar 1971 haalt een kleine dief het interieur ondersteboven van een bescheiden villa tan de Hilversumse Koninginneweg. Je onbekend gebleven inbreker zoekt ie buit van zijn teven: een fabelachtig edrag van honderden miljoenen. Ze tijn er niet Maar als eer van de zeer weiningen weet deze man dat de enor- ue geldbedragen die jaarlijks door ra tio en tv ,.de ether worden ingeslin- aerd” éérst deze onopvallende villa oasseren. Want sinds 1966 zetelt hier ie regeringscommissaris voor de om- 'oep. De man die het rode potloog hanteert bij het doorworstelen van de omroepbegrotingen: J. A. H. J. van der Dussen en zijn bescheiden staf. Voor Mac Kissoon is succes overi gens geen nieuwtje. In 1966 en ’67 begeleidde hij vele Britse artiesten vo caal en vanaf 1969 bouwde hij aan een redelijk succesvolle solo-carriere. De komst van zusje Katie en Hans van Hemert in tweede instantie veranderde veel. Mac: „He* is beter zo. Ik kan goed met Katie opschieten en we heb ben succes. En dat is toch datgene wat je wil. niet?” Negram-directeur Hans Kellerman noemt het „niet leuk”, maar „wel begrij pelijk” dat Polydor zo met de prijzen stoeit. Hij zei: „Ze zitten met grote voor raden en het contract laat volledig toe dat ze een deel van het Atlantic-Repertoire verkopen. Dat kan ik ze niet kwalijk nemen. Maar we hebben contact met Amerika gezocht om te kijken of het contractueel is toegestaan de prijzen dus- (Van onze RTV-redactie) UTRECHT. De Amerikaanse musical „Godspell” waarvan de Nederlandse versie in augustus in het casino te Den Bosch in première gaat, komt ook op de televisie. Maandag 21 augustus, drie dagen voor de Nederlandse première, maakt de AVRO in Hilversum een opname van de Londense voorstelling. De cast komt daarvoor speciaal een paar uur naar Nederland; *s avonds moet er weer in het Wyndham’s Tehatre wor den gespeeld. Hank Onrust gaat de gods dienstige musical in de studio regisseren. Het is de bedoeling dat er publiek bi komt. De AVRO zendt „Godspell” in het winterseizoen in kleur uit. Een van de Nederlandse producers, Jan Dieleman, gelooft niet dat de tv-uitzen- ding nadelige gevolgen oplevert voor de theaterproduktie. „Wij hebben toestem ming voor de opname gegeven. We zien het min of meer als reclame,” aldus Dieleman. De Nederlandse voorstelling gaat zeker vijf maanden, tot het eind van dit jaar, door het land. Als „Godspell” succes heeft, krijgen de spelers een contract voor nog een paar maanden aangeboden. Dieleman is met de AVRO aan het praten om toch ook een Nederlands ele ment aan de opname toe te voegen. „Mis schien wordt er een ontmoeting tussen de Engelsen en ons ingelast. Dat willen wij tic-platen tot februari 1973 te verkopen. HILVERSUM. Meer nog dan de poli tiek, de pers, de student de verliezende voetbalclub, staat de televisie (en in min dere mate de radio) iedere dag bloot aan de kritiek van miljoenen. En naast alle opwinding over linkse TV-.journalisten, over televisiebloot, over krenkende actua liteitenrubrieken en waardeloze shows, lijkt het wel of er niet genoeg geschreven kan worden over „de reusachtige geldver spilling van de NOS en de zuilen” Zeker nu een forse verhoging van de kijk- en luistergelden voor de deur staat, kent de verontwaardiging over de Gooise Goede Heertjes geen grenzen meer. De man die wellicht het meest zinnige oordeel kan vellen over de besteding van de omroepgelden - een dikke 300 miljoen gulden per jaar - is rijks-omroepcontro- leur mr. Van der Dussen. Hij is recht streeks door de Kroon benoemd om in de breedste zin van het woord het toezicht te houden op doen en laten van radio en televisie. In de praktijk komt dan neer op een controle van de besteding van de gelden, want over de inhoud Van de programma’s mag hij geen oordeel uit spreken, laat staan er een soort censuur op uitoefenen. grote houtstraat HAARLEM 90 alle elpees I elpee v/d week De praktijk leerde hem anders. „Om te beginnen” zegt hij, „is daar de post sala rissen. Driekwart van het totaalbedrag gaat op aan loon, salaris en honorarium. Meer dan de helft daarvan is vanzelfspre kend „onaantastbaar” op grond van de omroep-cao' dat móet uitgekeerd worden aan het vaste personeel”. „De andere 25 procent is bestemd voor techniek en dat soort zaken. Bezuinigin gen op d. losse honoraria kan, maar dan weet je wel dat je gaat beknibbelen op het aantai artiesten of op de nieuwsgaring door buitenlandse correspondenten. „Je kunt tenslotte maar moeilijk tegen een zangeres zeggen: je moet het doen met de helft van wat je vraagt - kijker redeneert makkelijk Die zegt dorie. dat schaop vangt 1000 gulden voor maar een paar liedjes. Daar moet ik een maand voor sappelen. Maar hij vergeet dat zo’n zangeresje geen acht uur per dag vast werk heeft Die moet er misschien ook een maand van leven”. Het neemt niet weg dat mr. Van Dussen in 1972 „slechts” 16 mille per zendtijd aan de omroepen toekent thans voor televisie), terwijl bijvoorbeeld de NOS becijfert dat zij binnen enkele jaren al 50.000 gulden per uur nodig heeft. „In Duitsland kosten de program- ma-voorbereidingen vaak het tienvoudige van hier”. Mr. Van der Dussen werkt niet voor niets. In de begroting van 1972 schrapte hij maar liefst 12 miljoen gulden. Mr. Van der Dussen: „Ik kreeg een begroting van 312 miljoen gulden. Met mijn naaste medewerker (adjunct-commissaris B P. Kortland) pluis ik die begroting na. Een eenvoudig sommetje leert dat de inkom sten uit de kijk- en luistergelden en uit de STER-pot 353 miljoen gulden bedra gen. Daar gaan dan eerst de kosten van PTT-service, zenderkosten en de post „Van bijdragen vrijgestelde kijk-luiste- raars” van af. Een ander deel gaat naar de reservepot, er wordt een forse uitke ring aan de pers gedaan (10.6 miljoen gulden) en dan blijft er nog 244 miljoen gulden over’ „Met andere woorden: er bleef een tekort van 68 miljoen gulden, en dat was naar mijn oordeel te veel. Wij schrijven een brief naar het NOS-bestuur (de ande re zendgemachtigden krijgen een af schrift): dit en dat moet eruit. Dan kom je op 300 miljoen gulden en daar kan de minister mee akkoord gaan. Officieel moet die goedkeuring van de minister natuurlijk nog komen, maar hij is altijd nog op ons advies afgegaan”. Dat schrappen is geen gemakkelijke taak, meent jurist, ex-journalist en ex- HILVERSUM. —De AVRO-televisie zal in een aantal reportages uitvoerig aan dacht besteden aan de internationale Ne derlandse tenniskampioenschappen, die van 24 tot en met 30 juli op de banen van het „Melkhuisje” in Hilversum worden gehouden. Bij de dames zullen onder tneer de Nederlandse Wimbledon-kampi- oene in het damesdubbel, Betty Stöve, Marijke Schaar (kampioene van Neder land in 1971), Ada Bakker en de Ameri kaanse Wimbledon-deelneemsters Blake, Newberry en Anthony op de banen ko men. By de heren kan men onder meer de Spaanse Wimbledon-halve finalist Andres Gimeno in actie zien alsmede het volledi ge Australische Davis-team. Voor Neder land komen onder meer Fred Hemmes en Jan Hordijk uit. 3

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9