ZOETEMELK LIET ZICH WEER EENS VERRASSEN IN TOUR Joaquim Agostinho werd door zijn club sponsor De Gribaldi uitgeleend aan OP DE CIJFERTOER f r IJf fk Lucien Aimar Wagtmans putte weer moed aangereden H 14 15 1 Klein I Êffii In del Tour L TheOT rt i O t VRIJDAG 21 JULI 1972 Alle hens Lijdensweg (Van onze sportredactie) Sterke verhalen Belangstelling Snelle carrière Geen last 19eRIT 230 km X- si' VERSAILLES AUXERRE X wi li 7 bewijst deze foto. Hoe erg Guimard er aan toe was louchy (Van onze sportredactie) in 88. Agostinho (links) en Danguillaume. ifUWWMVVWWWMVMVMVWWWWWWldMWWWWWWWWVWWWWWWWtAAfWWWMlfWWMWWWIfMWVVVWWWWWMWMVVMVVMWWMWVWWVWWVVWlH Bij Sonolor was het alle hens aan dek om Van Impe in de strijd te houden- Voor Matthieu Pustjens het sein, dat hij de gedachten aan een ritoverwinning maar direct uit zijn hoofd moest zetten. Pust jens, teleurgesteld: „Drie jaar lang komt Van Impe niets tegen, en als hij dan even geblesseerd wordt is gelijk zijn moraal weg". Joop Zoetemelk, rijdend voor zijn laat ste kans op ritwinst en vechtend voor de vijfde plaats in het algemeen klassement geveld werd. Volgens mij was het pure uitputting. Dat zijn mannen die zich let terlijk dood zouden rijden in een poging Merckx te kloppen”. Jopie heeft daar zelf geen last van. Hij heeft in de bergen aanmerkelijk rustiger gedaan dan het ongelukkige drietal. Net als Poulidor en Gimondi verdeeld hij zijn krachten beter dan Ocana.Van Impe of Guimard. Donderdag trok hij daar profijt van. Terwijl er aan de anderen uit alle macht gesleuteld moest worden, sprong hij tijdens de beklimming van de Ballon d'Alsace achter Martinez aan- De Frans man ging op jacht naar een drietal voor lopers (Agostinho, Danguillaume en Mor tensen), van wie Agostinho het eerst werd ingehaald. weinig uit. De clubs, van bovenaf gediri geerd door de staat, beslissen bij welke ploeg de renners rijden, waar zij in mo gen schrijven en ten slotte ook hoeveel zij van het contract in hun eigen zak mogen steken. Agostinho: „De premies die ik in deze Tour de France verdien, zijn wèl voor mij. Verder hou ik er niet zo gek veel ken voor de eindsprint”. Thévenet her haalde zijn taktiek van de Ventoux. Hij bleef tempo draaien en kwam als eerste Toen Agostinho eenmaal goed in het wielerzadel zat, duurde het niet lang of hij had zich opgewerkt tot de top van de Portugese amateurs. De grote ommekeer 22-7-1972 (Van onze sportredactie) BELFORT Als het peloton zondagmiddag in het Bois de Vincennes binnen rijdt, zal het waarschijnlijk veel weg hebben van een afdeling soldaten na een zware veldslag. Voor het grootste deel van de over gebleven 89 man is momenteel niet langer het resultaat, maar het herstel van de verwondingen het belangrijkste probleem- Donderdag reeds hadden de doktoren handen vol werk om de moe gereden gewonden in het zadel te houden. Voornaamste zorg van de Fransen, die donderdag in Bernard Thévenet opnieuw een ritwinnaar hadden, is Cyrille Guimard. In de nacht van woensdag op donderdag is men constant bezig geweest om hem zodanig op te lappen dat hij met het Toureinde in zicht niet op zou hoeven geven. De prijs die de succesvolle Breton voor zijn abnormale inspanningen in deze ronde moest betalen zijn twee totaal in de vernieling gereden knieën. Vooral het rechter scharnier van de Franse vedette heeft door een opeenhopging van water monsterlijke vormen aangenomen- Agostinho is daarbij één van de meest gevraagde coureurs, wat in de hand wordt gewerkt door de belangstelling van de overal verspreide Portugese gastarbeiders voor hun vedette. Tot nu toe heeft Agos tinho echter nog geen handtekeningen ge zet. Hij zegt: Er zijn twee wedstrijden die ik dit jaar verplicht ben te rijden: het wereldkampioenschap en de ronde van Portugal. Na de Tour de France ga ik mij rustig op het wereldkampioenschap voor bereiden, daarna volgt de Portugese ron de. Veel tijd voor criteriums zal ik daar tussendoor niet hebben”. BELFORT Waarschijnlijk is Joaquim Agostinho de enige renner in de Tourkaravaan die niet precies weet hoeveel hij met fietsen verdient. Agostinho: „Ik ben lid van de Sportingclub Lissabon. De club heeft een contract met De Gribaldi (de ploeg waar hij voor rijdt - red.), die mijn salaris rechtstreeks naar Lissabon overmaakt. Ik krijg dan op mijn beurt weer uitbetaald uit de clubkas”- Hoe groot het verschil is tussen het bedrag dat De Gribaldi maandelijks aan Sporting overmaakt en het salaris dat de vereniging aan de coureur uitbetaalt, weet Agostinho zelf niet. Het kan hem eigenlijk ook weinig schelen- Agostinho: „Ik vind dat ik voldoende verdien. Vorig jaar heb ik een contract voor drie jaar getekend. Ik heb veel aan Sporting Lissabon, en vooral aan de president, Silva de Peres, te danken. Wat Lissabon met De Gribaldi afspreekt, gaat mij verder niet aan. Ik vertrouw erop dat het goed is”. (hij staat nog Impe), had donderdag zijn beste dag uit deze tour. Woensdagavond had hij reeds champagne in het vooruitzicht gesteld als hij in Belfort de erepalm zou pakken. In tegenstelling tot Van Impe en Cyrille Guimard sukkelt de Nederlander niet met blessures. Hij heeft daarvoor zijn eigen theorie. Zoetemelk: „Guimard is een coureur die dank zij zijn goede moreel zover gekomen is. Hij rijdt echter ver boven zijn fysieke krachten en daar krijgt hij nu de klap van net als Ocana eerder deze week. Ik geloof niet dat die alleen door bronchitis Voor de tweede keer in deze Tour de France moest de Portugese kampioen zijn ondoordachte taktiek in het zicht van de eindstreep met eliminatie bekopen. Diende hij al eerder als springplank voor Van Impe op weg naar Orcieres-Merlette, don derdag waren het Zoetemelk, Danguillau me, Mortensen en Martinez die op vijf kilometer voor de aankomst een einde maakte aan een 79 kilometer lange solo van de Portugees. Zij waren hem nog maar nauwelijks gepasseerd of Bernard Thevenet, de held van de Ventoux, kreeg aansluiting en ging gelijk door. Zoetemelk: „Wij zagen hem opeens voorbij flitsen. Hij kon dat doen omdat ik net een groter verzet had gesto- verklaarde hij op de top van de Ballon d’Alsace, dat ik Zoetemelk en Martinez zo gemakkelijk los kon rijden. Voor ik het boven. Joop Zoetemelk plaatste zich als probeerde twijfelde ik nog of mijn punch tweede. Thévenet: „Ik had niet gedacht”, wel voldoende zou zijn”. Pellenaars) op 2.31,31; Schotte) op 2.37,13. Algemeen puntenklassement: 1. Guimard (Fra) 227 pnt., 2. Merckx (Belg) 181; 3. Zoetemelk (Ned) 114; 4. Poulidor (Fra) 106; 5. Gimondi (It) 97; 6. Van Impe (Belg) 92. Doorkomsten op de cols, die telden voor het bergklassement: Col de Schirm (3e cat): 1. Agostinho (Port) 10 pnt., 2. V. Impe (Belg) 8; 3. Merckx (Belg) 6; 4. Pustjens (Ned) 4; 5. Mortensen (Den) 3 6. Poulidor (Fra) 2. Col du Hundsruck (2e cat): 1. Agostinho 12 pnt., 2. Van Impe 10; 3. Merckx 8; 4. Pustjens 6 5. Mortensen 5; 6. Gimondi 4. Col d’Oderen (2e cat): 1. Agos tinho 12 pnt., 2. Danguillaume (Fra) 10; 3. G. Santy (Fra) 8; 4. Van Impe 6 5. Pustjens 5; 5. Gimondi 4. Ballon d'Alsace (le cat): 1. Thévenet (Fra) 15 pnt., 2. Zoetemelk (Ned) 12; 3. Martinez (Fra) 10 4. Merckx 8; 5. Van Impe 6; 6. Hezard 5. Algemeen bergklassement: 1. Van Impe 221 pnt., 2. Merckx 211; 3. Agostinho 158; 4. Pustjens 105; 5. Zoetemelk 95; 6. Poulidor 76. Ploegenklassement: 1. Stabllnski (V. Impe, Hézard, Pustjens) 17.39.34; 2. Plaud (Théve net, Delisle, Tschan) 18.00,43 3. Albani (Merckx, Vandenbossche, De Sohoenaecker) 18.00,46 4. Driessens 18.0122; 5. Van Van Vaerenbergh 18.02,50 6. Caput 18.03,02; 10. Pellenaars (Tabak, Wagtmans, V. d. Vleu ten) 18.16,04. Algemeen 274.10,24 2. 274.26,45; 4. 274.54,50; 6. 277.22,31. De namen van de ploegleiders staan voor de volgende ploegen: De Muer—BIC; Ca putGan Mercier; Desvages—Gitane Plaud- Peugeot, BP; Stabllnski—Sonolor; Schotte- Beaulieus Flandria; Driessens—De Grlbal- dy. Van Cauter Albani—Molteni; Jossart— Wantey, Avia AdoraiSalvarani; Van Vae renbergh—Rokado Pellenaars—Goudsmit- Hoff. In de korte periode tussen de belangrij ke wedstrijden kan de Portugese coureur vaak niet naar huis rijden. Hij vertoeft dan in België bij ploegleider Driessens, of in Frankrijk bij de grote baas De Gribal di. Dit jaar heeft hij mede daardoor wat vordering gemaakt met zijn Frans, waar hij tot enkele maanden geleden geen woord van verstond. Nu kan hij zich tegenover buitenlandse journalisten rede lijk verstaanbaar maken, maar dan ook alleen tegenover buitenlanders. Want de Portugese reporters weigert hij nog steeds te woord te staan omdat hij het niet met hun schrijfwijze eens is en omdat meneer Agostinho, van beroep eigez,lïjk landbou wer, de tijd die zij voor hun interviews plegen te nemen, te lang vindt. De Portugees gaat daarbij gemakshalve voorbij aan de publiciteit die zijn werkge ver hierdoor misloopt. Hij hoopt dat ech ter op het wereldkampioenschap en in de ronde van Portugal weer goed te maken. Agostinho, donderdag de grote animator op weg naar Belfort: De laatste week van de Tour ben ik me weer wat beter gaan voelen. Ik hoop voor het wereldkampioen schap weer helemaal goed in conditie te zijn. Daar wil ik vlammen”. Donderdagmorgen was er aanvankelijk opluchting toen Guimard toch nog aan de start verscheen. Maar het duurde niet lang of de tweede plaats van de Breton kwam opnieuw in gevaar. Hij raakte het peloton al snel kwijt en drie ploeggeno ten, Moneyron, Perin en Delephine moes ten constant bij hem blijven om een tweede groot debacle na het afstappen van Luis Ocana te voorkomen. Het waren echter niet alleen deze drie knechten, doch bovenal het onverwoestba re karakter van Guimard wat hem uitein delijk voldoende macht gaf om de steken de pijn bij elke pedaaltred te verdragen. Net als de dag tevoren moest hij twee maal van de fiets om de pijn door middel van een injectie enigszins te laten ver zachten. De eerste doktersbehandeling kostte hem niet minder dan drie minuten, maar de ijzervreter kwam terug. Hij gaf tenslotte slechts twee minuten toe op winnaar Thévenet en behield daarmee rijn tweede plaats in het algemeen klasse ment. nog voor Parijs uit de ronde zou moeten stappen. Het begint er langzamerhand op te lijken dat er meer kracht nodig is dan een normaal menselijk wezen op kan brengen om Eddy Merckx met succes aan :g-Chateoufort JfCde St-Rimy =£C.de Bourdon CDourdan 1 Het is een publiek geheim dat de Por tugees geen al te grandioos salaris ver dient. Zolang hij onder contract van de vereniging staat, rest hem echter geen keus. Veel meer dan in welk ander land dan ook heeft in Portugal de wielervere niging zeggenschap over zijn leden. Of die nu als amateur of als professional over ’s werelds wegen crossen, maakt verder kwam in 1969, toen hij deel uitmaakte van de Portugese ploeg in de ronde van Brazilië. Daar vertoefde toevallig ook De Gribaldi, schatrijk Fnans industrieel, die met plannen voor een beroepswielerploeg rondliep. De Gribaldi begon de onderhan- delingen met het Sportingbestuur, die uit eindelijk op een driejarig contract uit zouden lopen. Agostinho werd daar zelfs verder niet bij betrokken. (Van onze sportredactie) BELFORT Oud-Tourwinnaar Lucien Aimar werd donderdag na afloop van de etappe geraakt door een volkswagen toen hij op de fiets van de Ballon d'Alsace reed. De Fransman viel en moest per ambulance naar het ziekenhuis gebracht worden. Daar stelde men vast dat hij niets gebroken had. Als zich geen compli caties voordoen, dan mag de Rokado- rijder vrijdag weer op de fiets. D» uitslag van de zeventiende etappe (Pontarlier—Ballon d’Alsac, 213 km) is: 1. Thévenet (Fra-Plaud) 5.59,08; 2. Zoetemelk (Ned-Schotte) 5.59,12; 3. Martinez (Fra-Dries- sens) 5.59,15; 4. Merckx (Belg-Albani) 5.59,38; 5. Van Impe (Belg-Stabllnski) 5.59,40; 6. Hezard (Fra-Stablinski) 5.59,44; 7. Gimondi (It-Adornl) z.t. ;8. Kunde (WDld-V. Vaeren bergh) z.t.; 9. Poulidor (Fra-Caput) 5.59,47; 10. Mortensen (Den-De Muer) 5.59,50 11. Houbrechts (Belg-Adorni) 6.00,04; 12. Pust jens (Ned-Stabllnski) 6.00,10; 13. Vandenbos sche (Belg-Albani) 6.00,12 14. Delisle (Fra- Plaud) z.t.; 15. Swerts (Belg-Albani) 6.00,44; 16. Tabak (Ned-Pellenaars) 6.00,54; 17. De Schoenmaecker (Belg-Albani) 6.00,56 18. Ai mar (Fra-V. Vaerenbergh) z.t.; 19. Agostinho (Port-Drlessens) 6.00,59; 20. Rlcci (Fra-Sta- bllnskl) 6.01,03; 22. Wagtmans (Ned-Pelle naars) 6.01,08 50. Karstens (V. Vaerenbergh) 6.06,25; 58. V. d. Vleuten (Pellenaars) 6.14,02; 61. Krekels (Pellenaars) z.t.; 62. Dolman (Schotte) z.t.; 77. Vianen (Pellenaars) z.t. 82. Prinsen (Pellenaars) z.t. Gemiddelde van de etappe: 35.586 km/u. Algemeen klassement: 1. Merckx (Belg- Albani) 90.28,54; 2. Guimard (Fr-Caput) op 7.43; 3. Poulidor (Fra-Caput) op 10.03; 4. Gimondi (It-Adornl) op 10.07; 5. V. Impe (Belg-Stablinskl) op 14.05; 6. Zoetemelk (Ned-Schotte) op 15.17; 7. Martinez (Fra- Driessens) op 16.53; 8. Hezard (Fra-Stablins- ki) op 20.42 9. Agostinho (Port-Driessens) op 20.52; 10. Thevenet (Fra-Plaud) op 34.06 11. Janssens (Belg-Drlessens) op 37.17; 12. Delisle (Fra-Plaud) op 41.35; 13. Houbrechts (Belg- Adorni) op 42.54; 14. Mortensen (Den-De Muer) op 44.23; 15. Swerts (Belg-Albani) op 46.12; 16. Vandenbossche (Belg-Albani) op 50.48; 17. Verbeeck (Belg-Jossart) op 54.06; 18. Aimar (Fra-V. Vaerenbergh) op 58.04 19. Perin (Fra-Caput) op 1.00,06 20. Tabak (Ned- Pellenaars) op 1.00,50 26. Pustjens (Ned- Stablinskl) op 1.20,47; 55. Wagtmans (Ned- Pellenaars) op 1.57,33 60. Kerstens (Ned-V. Vaerenbergh) op 2.03,12; 62. Prinsen (Ned- Pellenaars) op 2.03,52 71. Vianen (Ned-Pelle naars) op 2.20,43 74. V. d. Vleuten (Ned- Pellenaars) op 2.2332; 80. Krekels (Ned- van over. Ik rij deze wedstrijd dan ook eigenlijk voor de publiciteit”. En die is de 29-jarige fietser vorig jaar vijfde in de ronde) dit jaar erg tegengevallen. Hij werd voor de aanvang van dit seizoen gepousseerd als één van de renners die bij Merckx in het spoor zou kunnen blijven. Zijn uitslagen van het vorig jaar gaven daar ook wel enige aanleiding toe, maar valpartijen in Parijs-Nice en de ronde van Spanje bedierven alles. Veertig dagen moest Agostinho plat, maakte daarna een korte opleving in de Zwitserse ronde door, maar kreeg in deze Tour opnieuw dagelijks last van hoofd pijn. Vooral voor Agostinho is dat een ernstige zaak.„ Als geen ander is hij aan gewezen op een kort tijdsbestek waarin hij al zijn prestaties moet leveren. Pas op 23-jarige leeftijd klom hij voor het eerst van zijn leven op een racefiets. Agostin ho: „Voor die tijd had ik altijd het idee dat fietsen voor mij te moeilijk zou zijn. En toen ik eenmaal wilde gaan koersen, kon ik niet omdat ik eerst drie jaar in militaire dienst moest”. Agostinho, afkomstig uit een piepklein dorpje op 45 km van Lissabon, kwam als militair in Mozambique terecht. Hij ver telt: „Van wielrennen was toen helemaal geen sprake. We waren blij om elke dag dat we nog leefden. In de tijd dat ik in dienst zat, waren er op Mozambique nog veel minder Portugese soldaten dan nu. De bevolking was erg onrustig. Ik had natuurlijk ook liever dichter bij huis gezeten. Maar we hadden als dienstplich tigen vanzelfsprekend weinig keus”. Over de politieke kant van de zaak wil Agostinho zich niet al te druk maken. Van Angola-koffie heeft hij nog nooit gehoord, en de incidenten rond de wed strijd Benfica-Feyenoord zijn hem totaal onbekend. Hij vertelt: „Wij moeten wel in Angola en Mozambique blijven, omdat Portugal niet zonder de mineralen uit die landen zou kunnen bestaan. Bovendien hebben de mensen het daar niet zo slecht als vaak wordt voorgesteld. Wie in Angola of Mozambique wil werken, kan genoeg geld verdienen”. Later laat hij doorschemeren in ver band met zijn eigen veiligheid liever niet over andere dingen te vertéllen. Hij geeft er de voorkeur aan het politieke vlak te verlaten om zijn carrière als beroepsren ner niet in gevaar te brengen. De sterke verhalen van de Portugese kampioen uit zijn Afrikaanse tijd zijn in het peloton alom bekend. Hij leeft zicht baar op als hij er desgevraagd over kan vertellen. Agostinho: „Het heeft een paar keer weinig gescheeld of ik was nooit op de racefiets gekomen. Ik heb eens in een truck gezeten die door een bazooka werd geraakt. De jongen die naast mij zat werd zwaar gewond en de drie soldaten achter in sloegen dood. Maar ik kreeg alleen een granaatscherf onder mijn oog en een in mijn buik”. De coureur van De Gribaldi wekt niet de indruk werkelijk tegen zijn zin op Mozambique gezeten te hebben. Hij ver volgt: „Wij konden daar uitstekend vissen met handgranaten. Die lieten we eerst ontploffen. Daarna haalden we massa’s dode vissen uit het water”. haal”, mompelde hij, terwijl behulp- verzorgers hem van de fiets tilden in de ambulance droegen „dan zal dat alleen op mijn moreel zijn. Het zal erg moeilijk worden”. Het zou bijzonder triest zijn als ook deze attractieve figuur, die de tweede plaats als geen ander verdient, nu ook oPussay I^^^Pithiviers ^^^Beaumont-en-Gatinais ploegenklassement: 1. Caput Driessens 274.11,29; 3. Albani Stablinski 274.28,00; 5. De Muer Adomi 275.04,17; 10. Pellenaars „Ik neem aan dat ik gewoon bij Gouds- mit-Hoff zal blijven rijden”, zei hij. Naar wat ik gehoord heb gaat de ploeg volgend jaar gewoon door. Ik ben zelf niet onte vreden over het Tour-verloop tot nu toe. Na de eerste dagen had ik niet meer gedacht dat ik Parijs zou halen. Maar dat zit er nu wel dik in”. „Wat een lijdensweg”, verzuchtte hij aan de finish, „op de Col d’Oderen leek het wel of mijn benen helemaal verdoofd waren”. Het kritieke punt lag zoals te verwachten was gedurende de beklimming van de Ballon d’Alsace, de laatste bergtop op weg naar Parijs, waar de Tour-organi- satoren voor de vierde maal in deze ronde de krijtstreep op het hoogste puntje had den getrokken. Guimard moest naar boven geduwd worden, wat hem een straf van 15 secon den en 25 franken kostte. Dat kon hem nauwelijks verontrusten. „Als ik nu Parijs nog zame en Hij vertelt: „Ik heb daarna al weer een nieuwe overeenkomst met de vereniging getekend. Daar zit ik nog twee jaar aan vast”. Of hij er ooit aan gedacht heeft zich van dat juk te bevrijden? Agostinho: „Nee, waarom eigenlijk. Ik wil toch in Portugal blijven wonen. Ik hou ervan om na de koersen zo snel mogelijk naar mijn vrouw en kinderen terug te gaan om heerlijk rustig van het goede leven te kunnen genieten. Bij Sporting voel ik mij best thuis. Ik heb altijd voor die club gereden. Het bestuur heeft veel voor me gedaan en de voorzitter is mijn beste vriend. Als De Gribaldi aan het eind van dit seizoen zou stoppen, dan ben ik wel vrij om naar een ander merk over te gaan. Dat zal het bestuur wel weer voor mij regelen”. Ook voor Agostinho kwam er donder dag in Belfort eigenlijk een einde aan zijn ronde van Frankrijk. Op de Ballon-d’Al- sace lag zijn laatste kans op een etappeze- ge. De resterende vlakke ritten zullen hem geen ereplaatsen brengen, zodat hij zonder een ritzege en met een klassering rond de tiende plaats in het eindklasse ment in Parijs zal aankomen. Die tegen vallende prestaties hebben geen invloed gehad op de interesse van de criteriumor- ganisatoren die de coureurs na de ronde aan een extra salaris moeten helpen. Montargis" Aillant-s-Tholon\fQ\ 1.14 sec. achter op Van te blijven vallen. De Belg fietst intussen op zijn gemak naar de eindstreep, waar hij zich zondagmiddag voor de vierde maal als winnaar van de Tour de France zal laten huldigen. Een tweede slachtoffer van de anti- Merckxstrijd is Lucien van Impe. De Belgische klimmer, die onderdag definitief in het bezit kwam van de grote bergprijs, zit enorm in de lappenmand. Net als Guimard is ook bij hem de knie de boosdoener. Aan de eindstreep in Belfort stroomde er zelfs bloed uit zijn linker gewricht. Niet van een valpartij, maar het gevolg van een drietal injecties die hij onderweg kreeg om hem in het zadel te houden. Dolman (Ned- BELFORT Rini Wagtmans zal theorie bij de coureurs horen die zondag het Tour-avontuur in Vincennes zullen beëindigen. Donderdag reed hij een rede lijke etappe, en finishte als 22ste. De Willeborder kan nu weer de moed vinden om over de toekomst te spreken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15