Bloot niet toegestaan in Nijmeegse vierdaagse Enorme blunder wereldkampioen oorzaak verlies ZE VENENT WINTIG BOBB Y FISCHER NA ZETTEN TOCH NOG GELIJK MET SPASSKI Cees Stam oppermachtig bij stayers Wereldtijden van Schuiten en Ponsteen in achtervolging Raak ook sponsor van handbalclub Swift Nieuwe opzet competitie eerste divisie I Danielsson Independiente verkocht ster Ajax schoot zeven maal raak kampioen in Flying Junior PUTTGARDEN. Door een ning in de vijfde en voorlaatste wedstrijd is de Zweed Lennart Danielsson donder dag op de Oostzee voor Puttgarden Euro pees zeilkampioen in de Flying Junior- klasse geworden. 16 17 .VRIJDAG 21 JULI 19 72 en Schade mn Revanche Geen aanval ijl yVVVWW fWVWWVTA/VWWWWWWVWW VV u (Door Tim Krabbé) Spasski-Fischer is er overwin- ester. 4.54.6 éeeonden. ROB KAT i krant eeds Een korte verzorging was gisteren ondanks de hitte vaak voldoende. aan lijkt k- jn ze rij ije hij de beste kansen te maken op het kampioenschap. Een ontketenende Schui ten greep échter in de allerlaatste ronde toch de overwinning. In de strijd om de derde en vierde plaats had Ad Dekkers, ook al zo’n indruk wekkend talent, geen moeite om Frans van de Ruit te verslaan. In 5.05.9 seconde bleef hij de Amsterdammer ruim zeven seconden voor. >n n t/ •nt OLYMPISCHE SPELEN. Het Neder lands Olympisch Comité heeft voor de Olympische Spelen in München en de zeilwedstrijden in Kiel ter verzorging van de Nederlandse deelnemers de volgende masseurs en verzorgsters benoemd: M. van Gelder coördinator) E. Wij burg, J. Wolff, J. Kuiper en P. Romijn. Voor de zeilwedstrijden in Kiel is B. van Lavieren aangewezen. Spasski ziet af van een aanval op de damevleugel. En inderdaad, die zou niet vee’ opleveren. Wit heeft twee zetten nodig (Dc2 en Tfbl) om een dreiging te creëren (Lc5:), die zwart dan na al die moeite met één zet (Dc7) zou kunnen pareren. 19. Dd8-e7; 20. Ld3-c2, g6-g5 Een groot aantal deelnemers verdwaal de donderdag in de mist op de Oostzee. Jelle de Waard (Ned) eindigde in de vijfde race als tweede. De uitslag van de vijfde wedstrijd is: 1. Danielsson (Zwe). 2. De Waard (Ned), 3. Thomson (Den), 4. Lundbladh (Zwe), 5. Pettersson (Zwe), 6. Van Ravesteijn (Ned), 7. Mevr. Salters (Nèd), 8. Heineke (Ned), 9. Timmer (Ned), 12. De Wilde (Ned), 13. Dekker (Ned). Algemeen klassement: 1. Danielsson; 2. Heineke; 3. Pettersson. De grootste handbalvereniging van Ne derland, het Arnhemse Swift, wil met het Raak-geld proberen het volgend seizoen kampioen te worden. Trainingsmogelljk- heden worden uitgebreid; internationale toernooien zullen bezocht worden en trai ningsweekends zullen ingevoerd worden. „Ach”, zou Mahn even later zeggen, „vijf minuten is niet voldoende, maar na deze prestatie twijfel ik geen moment meer. Ponsteen krijgt een plaatsje in de Olym pische achtervolgingsploeg. Zo’n man kan ik natuurlijk niet thuislaten”. Het bete kende een kleine pleister op de wonde voor de 19-jarige MTS-er uit Nijverdal, die aanvankelijk huilend in zijn kabine zat. Later keek hij wat vrolijker, maar was toch bepaald onder de indruk van zijn nederlaag. Want lang, heel lang, leek fijn alsmaar met zijn kameraadjes aan het spélen was, zal moeten ophoepelen. De fil mljjkt definitief van de baan nu In de middaguren had Peter van Doom op knappe wijze revanche genomen voor zijn eerder geleden sprintnederlaag tegen Klaas Balk, In de tijdrit over één kilome ter toonde Van Doorn zich iets sneller. De tijden waren 1.09.24 tegen 1.09.43 voor Balk. „Het warme weer speelde de jon gens parten”, aldus Frans Mahn, die ook na dit nummer voor een moeilijke keuze komt te sjaan, omdat slechts één Hollan der in München op dit nummer mag uitkomen. „Het is toch eigenlijk te gek, een deelnemer per land. Gezién dé tijds duur van dit nummer moet het toch mogelijk zijn twee man per land te laten starten. Enfin we zullen eens rustig gaan praten met alle betrokkenen en dan maar zien wie wij op de voordrachtlijst aan het NOC zetten”. bare en onhoorbare camera’s niet zal kunnen verdragen, daar alleen al de aan wezigheid van die dingen hem ernstig hindert. In New York beraden advocaten van Fischer en advocaten van de gedu peerde Chester Fox zich over de schade. Ook wil Fiseher een nieuwe kamer, maal tijden buiten zijn hotel, zo scherp moge lijke controle op het doen en laten van de journalisten, meer Amerikaanse tijd schriften en een nieuwe auto. Nuchter redenerend ging de Zandvoor- ter verder: „Nerveus ben ik niet geweest tijdens de rit. Ik ken mijn krachten. Vorig jaar liep ik tegen Fedor den Hertog ook veertig meter achterstand in. Ik weet, dat ik hard ga in de laatste ronden”. De tijd die Schuiten in het winderige Olympische stadion op de klokken bracht, deed insiders verbaasd kijken. 4.54.6 se conde, het opent perspectieven voor een Olympische titel. Maar meer vérbaasd was men over het rijden van de pas 19- jarige Herman Ponsteen uit Nijver- zwakking verweerde hij zich tegen Schui ten en moest tenslotte met 0.6 seconde („het verschil was volgens mij slechts 0.2 seconde”, aldus baancoach Frans Mahn) het onderspit delven tegen Roy Schuiten. Ponsteen stelde met zijn tijd van 4.55.2 Roy Schuiten op weg naar het Neder lands kampioenschap achtervolging. Op de voorgrond de lampjes, die het verschil tussen hem en Ponsteen aan- (Van onze sportredactie) ZEIST. Op het KNVB-Sportcentrum In Zeist zijn donderdag de trainers uit de eerste divisie betaald voetbal bijeen ge weest om samen met competitieleider Jan Huijbregts te komen tot een concrete uitwerking van het plan-Wit, dat een nieuwe competitie-opzet voor het eerste- divisievoetbal inhoudt. Besloten werd de komende competitie van 38 wedstrijdda gen te verdelen in vier periodes van resp. 10, 10, 8 en weer 10 duels. De derde periode telt met opzet slechts 8 wedstrij den, omdat die in de wintermaanden valt en een korte serie van 8 wedstrijden dan nog meer spanning biedt, en dus pu bliek trekt, dan een van 10. Afgesproken werd verder dat afgelastë wedstrijden zo snel mogelijk ingehaald worden en tot de periode waarin ze opge nomen waren, blijven behoren, maar dat bij totale afgelasting de wedstrijden naar een volgende periode verschuiven en de eerste wedstrijden van de volgende perio de opschuiven naar de periode waaruit door afgelasting een wedstrijddag is weg gevallen. Verder wordt het gewone totaalklassë- ment opgemaakt naast de periode- klassementen zodat de eindkampioen, de ploeg dus die het over het hele seizoen gerekend het best heeft gedaan, automa tisch naar de ere-divisie kan promoveren. Daarnaast gaan de kampioenen van de vier periodes in een hele na-competitie strijden om de tweede promitieplaats. Al- komt altijd de ca in aanmerking. Vervolgens de kampioen van de tweede periode, maar mocht dat dezelfde club zijn als de kampioen van periode één, dan speelt nummer twee van de tweede perio de promotiewedstrijden. Op die manier kunnen de nummers drie van de derde periode en vier van dé vierde periode ook voor de na-competitie in aanmerking ko men. Mocht een van de periodekampioenen ook eindkampioen zijn geworden, dan wordt om het aantal clubs in de na- competitie op vier te brengen nummer twee uit het totaalklassemerit ér aan toe gevoegd. Het is theoretisch mogelijk dat deze ploeg, net als de nummers drie en vier uit de totaalrangschikking, ook al periode kampioen is geweest, waardoor zelfs num mer vijf nog in de promotiestrijd mee zou gaan doen. Het wordt in de eerste divisie een competitie met veel rekenwerk, maar ook met topspanning tot het laatste moment, en dat was de bedoeling van het plan-Wit. REYKJAVIK De vijfde partij van de match donderdag na 27 zetten door Fiseher gewonnen- De stand is nu weer gelijk: 2’/2—2’/2. Spasski’s nederlaag was het gevolg van een verschrikkelijke blunder in een stelling waarin hij slechts iets minder stond. Hij had het antwoord van Fiseher volkomen overzien en kon het meteen opgeven. Maar ook afgezien van die blunder was het spel van de wereldkampioen weinig overtuigend. Met wit spelend tegen het Nimzo-Indisch van Fiseher was hij al na zo’n 15 zetten iedere kans op initiatief kwijt. Het lijkt er op dat Spasski toch aangeslagen is door de moeilijke omstandigheden waaronder de match tot stand is gekomen- Volgens pater Bill Lombardy, de secondant van Fiseher, was Spasski niet goed voorbereid in de vijfde partij en dacht hij te lang na over simpele openingszetten. Over Fiseher zei Lombardy: „Bobby heeft veel vertrouwen in zichzelf, hij vindt zichzelf eenvoudig de beste speler van de twee. Maar zelfs betere spelers verliezen wel eens”. Daar hoeven de Fiseher hangers voorlopig niet bang voor te zijn. Bobby doet wat hij kan, en door niets in de war gebracht- De oorzaak van het feit dat op deze marsdag in verhouding zo weinig lopers de strijd noodgedwongen hebben moeten staken ligt mede in de maatregelen die de vierdaagse leiding heeft genomen. Tien km minder lopen betekent in deze verzen gende hitte een hele verlichting. Als ge volg van de warmte hebben de organisa toren van het wandelevenement er nauw lettend op moeten toezien dat het bloot in de karavaan geen ontoelaatbare vormen zou aannemen. Mannen die met hun bo venlijf ontbloot liepen, vrouwen die hun bikini hadden aangetrokken werden er door de vierdaagseleiding op attent ge maakt dat zulks niet getolereerd kon woredn. Hun werd de raad gegeven wat meer kledingstukken aan te trekken. Vol gens de voorzitter van de KNBVLO jhr. mr. Van Rijckevorsel is het bovendien veel beter om gekleed te wandelen omdat de zon dan niet de kans krijgt de huid in slechte conditie te brengen.. i BUENOS AIRES. De Argentijnse voetbalclub Independiente, tegenstan- Ider van Ajax In dé strijd om de wereldbeker, heeft zijn speler José Omar Pastoriza verkocht aan Monaco, de transfersom bedroeg 50.000 dollar (160.000 gulden). I Pastoriza zal overigens wel meespe- len met Independiente tegen Ajax. Dat I Is een van de voorwaarden waarop hij 1 is verkocht aan Monaco. Müller, mee dat met verschillende sport bonden nog onderhandelingen gevoerd worden omtrent sponsoring. Gedacht wordt aan de Delftse basketballvereniging Punch. De contracten die Raak afsluit, gelden voor drie jaar. De eerste drie jaar inves teert Raak rond twee miljoen gulden in de sport. De nieuwe ijshockeyvereniging Raak, die in de eerste divisie zal uitko men, wordt samengesteld uit de vereni gingen IJHC-Den Haag en IJHC-Rotter- dam. De thuiswedstrijden van Raak zullen in Den Haag (Houtrust) en in de Ahoy- hal te Rotterdam gespeeld worden. Het Raak-téam zal onder anderen met ge huurde buitenlanders spelen. De grootste handbalvereniging leen als (door afgelasting) de competitie erg uitloopt kan van het principe van die hele na-competitie maar wat er dan gebeurt. Voor de na-competitie eerste-periodekampioen afgestapt worden, de betrokken clubs beslissen zelf (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN. Raak, dochter maatschappij van het Amerikaanse con cern W. R. Grace and Co., één van de grootste frisdrankenindustrieën van ons land, zal als sponsor van de Arnhemse handbalvereniging Swift en van een nieuw opgerichte Ijshockey vereniging, onder de naam Raak optreden. De begroting van de handbalvereniging Swift - Raak 56.000) wordt voor 28.000 door Raak gedekt. In de exploitatiekosten van Raak- ijshockey voorlopige begroting rond 300.000) neemt Raak voor 75.000 deel. Begin juni deed Raak zijn intrede als sponsor in de Nederlandse sportwereld. De Haarlemse honkbalvereniging Haarlem Nicols en de volleybalvereniging SFC uit Assen werden voor resp. f 87.000 én 59.000 gesponsord. Op een donderdag middag gehouden persconferentie in het Scheveningse Kurhaus, deelde de alge meen directeur van Raak, de heer J. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. „Toen ik bemerkte, dat ik achter lag ben ik gewoon wat harder gaan rijden. Ik had dergelijke tegenstand van Ponsteen niet verwacht. In de halve finale was hij ruim vier seconden langzamer. Was het verschil minder geweest- dan had ik een tandje meer „gestoken”. Zonder een spoortje van vermoeidheid veegde Roy Schuiten zijn gezicht af, nadat hij in het Olympisch stadion te Amsterdam de finale van het achtervolgingskampioenschap voor ama- HOOGEVEEN Ajax heeft donderdag avond tijdens het Drentse trainingskamp een oefenwedstrijd tegen de amateurtwee- deklasser Hoogeveen met 7-0 gewonnen. De ruststand was 4-0. De doelpunten kwamen voor rekening van Arnold Mühren 2x), Keizer, Gerrie Mühren, Swart, Cruyff en Schilcher. Jan Mulder deed niet mee. Er waren 7500 toeschou wers. FC Den Haag is donderdagavond voor drieduizend toeschouwers in Zwolle niet verder gekomen dan een gelijkspel (2-2) in een oefenwedstrijd tegen eerste divisie- club PEC Zwolle. Deze stand was reeds bij de rust bereikt door Bregman (0-1, 9e minuut), Egbert ter Mors (1-1, 14.) Au- gustson (1-2, 29.) en weer Ter Mors (2-2- 42.). Het was een gelijkopgaande wedstrijd, waarin de nieuwe aanwinsten een goede indruk achterlieten. Óver Boris Spasski valt niets anders te vertellen dan dat hij zo goed mogelijk probeert te schaken en dat zijn vrouw Larissa zich komende woensdag bij hem - zal voegen om dan tien dagen te blijven, Flst'her gesteld heeft dat hg ook onzicht- maai Bobby.die kan het wegebben van de publiciteit over allerhande flauwekul van de match kennelijk niet verkroppen. Nu is hij weer gekomen mét een lijst van 13 eisen waarvan de meeste werkelijk zeer vermakelijk zijn. Zo heeft; hij nu het exclusief gébruik van het zwembad in zijn hotel bedongen, benevens de rechten op de enige tennisbaan van Reykjavik. Da1^ zal dan waarschijnlijk moeten bete kenen dat Spasski, die daar nou net zo De jeugdige Ad Dekkers behaalde op de kilometer, evenals op de achtervolging de bronzen medaille. De tijd van Dekkers was 1.11.02 seconde. Herman Ponsteen werd vierde, terwijl de Westzaner Wim Keyzer aangenaam verraste met een zesde plaats in 1.12.60 seconde. In de avonduren, de wedstrijden moes ten door hevige regenval geruime tijd worden onderbroken, werden ook nog twee profkampioenschappen verreden. Leyn Loevesijn had geen enkele moeite om zijn enige tegenstander Ben Janbroers in twee ritten te verslaan. Oud-wereld- kampioen sprint Jan Derksen: „Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt, slechts twee Fiseher maakt zijn plan duidelijk: dame' naar g6, paard over h5 naar f4. Deze stelling is een voorbeeld van een merk waardig verschijnsel: dat Itl sommige ste'ingen het bezit van het loperpaar een nadeel vormt. Allebei de lopers van Spasski zijn slecht Zwart staat iets beter. 21. Le3-d2, De7-e8; 22. Ld2-el. Zielig. Het is voor wit, al na twintig zetten, niet meer mogelijk zin volle zetten te doen: zijn bedoelingen zijn mislukt. 22...,De8- g6' Dreigt slechts ogenschijnlijk 22. Pe4. Daarop zou volgen 23. Tf8 (schaak), Tf8:, 24. Tf8: (schaak), Kf8:, 25. Df3 (scr.aak) en wit wint een stuk. 23. Ddl-d3, Pf6 h5; 24. Tf2xf8 (schaak). Tb8xf8 (scr.aak), 25. Tflxf8 (schaak). Kg8xf8; 26. Lc2-dl, Ph5f4. 27. Dd3-c2??? Een afschuwelijke blunder, die doet vermoeden dat Spasski toch ernstig is aangeslagen door de capriolen van Fi scher. Een blunder van dit kaliber doét zien bij grootmeesters laat staan wereld kampioenen, nauwelijks voor. Misschien was Spasski ook behoorlijk kwaad - en terecht - over zijn eigen slappe spel in deze partij. Maar hij stond slechts iets minder en er had hem weinig kunnen gebeuren. Bijvoorbeeld: 27. De3, De 8, 28. g3, Pg6 Ph3 (schaak), is niet goed wegens Kg” en het paard blijft hangen). 29. Df3 (schaak), Kg8, 30. Dh5 en er is niets aan de hand. 27. Ld7xa4; wit geeft op. Gewoon met de dame weggaan kost na Ldl: en De4: twee pionnen. Waar de arme Spasski waarschijnlijk is ingetuind, is de volgende variant: 28. Da4:, De4: en er dreigt mat op g2 en el. Er volgt dan: 29. Kf2, Pd3 (schaak), 30. Kg3, Del: (schaak), en wit loopt mat als ér al niet ergere dingen met hem gebeuren. Een heel droevig éinde. De zesde partij van de match zal vol gens schema zondag 23 juli om zes uur worden gespeeld, maar een redelijke prognose is, dat Spasski vanwege de gele den tegenslagen zijn eerste time-out van twee dagen zal aanvragen. deelnemers op de sprint. Het begint er nu wel heel erg zielig uit te zien. De profs begrijpen echter niet, dat zij hun eigen sport vermoorden”. liet slotnummer van de avond was hét nummer van de Koger Cees Stam. Zonder zich ook maar iets van zijn tegenstanders aan te trekken raasde de 26-jarige Ketting rijder achter gangmaker Joop Staken burg naar en formidable ovrwinning in het kampioenschap voor stayers. Jaap Oudkerk kon nog het dichtst in de buurt van de Zaankanter blijven, maar ook zijn achterstand bedroeg meei dan twee ron den. Piet de Wit, die al na negen ronden door Stam werd gepasseerd, belandde zelfs op een beschamende achterstand van meer dan negen ronden. De Wit later: „Ik kreeg al snel een tik toen Stam mij passeerde. En met die amateurs in de baan was het nog moeilij- ker. Ik kwam steeds in de vuile wind te rijden. Maar Cees Stam heeft schitterend gereden”. Cees Stam op zijn beurt, die lachend de felicitaties in ontvangst nam: „Ik heb het eigenlijk de gehele wedstrijd niet moeilijk gehad. Het ging bijna vanzelf”. Van de vijf amaturs die het deelne mersveld vulden, was Fred Niemeijer de beste. Hij eindigde op tien ronden van Cees Stam. Anton Werner kwam halver wege de koers te vallen en werd naar een ziekenhuis overgebracht. De verwondingen bleken niet van ernstige aard. De Sportcommissie van de KNWU heeft besloten de volgende dames en heren af- te vaardigen naar de wereldkampioen schappen op de baan in Marseille: dames sprint Minie Brinkhoff (Zaandam), ach tervolging Keetie Hage. Heren: sprint Leijn Loevesijn, stayers amateurs Fred Niemeijer en Gaby Minneboo en stayers profs Cees Stam en Jaap Oudkerk. Óver eventuele deelname van Piet de Wit zal binnenkort worden beslist. In de wegploeg voor de dames is alsnog opgenomen Hen- nie de Jong uit Apeldoorn. NIJMEGEN. Het is tijdens de derde dag van de Nijmeegse vierdaagse duidelijk gebleken dat het legioen beter gewend is geraakt aan de tropische hitte. Op de derde wandeldag, die bovendien ook nog eens bekend staat als de zwaarste van de vier, hoefden slechts 222 lopers op te geven. En dit aantal is gezien de weers omstandigheden bepaald niet zoveel. Voor de vierde dag zijn nu 12.711 wande laars gerechtigd te starten. Voorgaande jaren hebben aangetoond dat er op deze laatste marsdag slechts weinig uitvallers zijn. In het zicht van de haven weten de meeSte lopers er wel doorheen te komen. Ook al hebben zij het meestal lang niet eenvoudig. Kindermeisje, pardon, schaakvoorzitter Thcrarinson, heeft voorlopig nee noch ja gezegd, maar zal zijn match toch ook weer langs deze moeilijkheid, want het moet ernstig worden genoemd, heen moe ten loodsen. De vijfde matchpartij tussen Spasski (wit) en Fiseher (zwart) had het volgende verloop: d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pbl-c3, Lf8-b4; Fiseher laat dus voorlopig de Ben-Oni, waar hij de edrde partij mee wor voor wat hij is, en wendt zich weer tot het Nimzo-Indisch, waar hij de eerste partij mee verloor. 4. Pgl-f3, c7-c5; 5. e2- e3, Pb8-c6: Hiermee wijkt Fiseher af van de eerste partij, waarin hij d5 speelde. 6. Lfl-d3, Lb4xc3 (schaak); Een ongebruike lijke voortzetting. Meestal laat zwart zich met a3 tot deze zet dwingen. Nu geeft hij me' tempoverlies het loperpaar op. De bedoeling is het centrum te sluiten, waar na zwart zich reeds van zijn ’slechte’ loper _(de loper van de kleur van de vastgeiegde pionrien) ontdaan heeft. De stelling néémt till tóch nog het karakter van een gesloten Ben-Oni aan, en in gesloten stellingen zijn paarden meestal meer waard dan lopers. 7. b2x3, d7-d6; 8. e3-e4, e6-e5; 9. d4-d5, Pc6-e7; Ook voor de hand zou Pa5 liggen, om een begin te maken met de aanval op het vastgelegde witte pionnénComplex c3-c4. 10. Pf3-h4; Een drieledige bedoeling: verhinderen van Lg4 met ruil van wits laatste paard, tegengaan van f5 van zwart en voorberei ding van f4 van wit. 10. h7-h6: Ver- hindert Lg5 en ogenschijnlijk f4. wegens jeurs jiagewonnen in de wereldtijd van ef4' en g5 met een vork. IJ. f2-f4, Pe7-g6; - - Op 11. ef4: 12. Lf4:, g5 zou namelijk vólgen 13. e5, De5:, 14. Le5: en wit verliest geen stuk maar staat beter. Het zwarte antwoord is zeer origineel. Het komi neer op een pionoffer (de dubbële zwarte g-pion telt nauwelijks voor meer dan een), terwijl Wit op d5 een gedekte vrijpion krijgt. 12. Ph4xg6, f7xg6; 13. f4xe5, d6xe5; Met in de toekomst een sterk „stopveld” voor zijn paard op d6 gaat zwart proberen te bewijzen dat beide witte lopers slecht zijn - gezien het feit dat hij in wezen een pion achterstaat een strijdlustige en riskante aangelegenheid. Men herkent Fiseher. 14. Lcl-e3, b7-b6; dal. Zonder ook maar de geringste ver- 15. 0-0, O-Ö; 16. a2-a4. Minder sterk. Wit bereikt hiermee dat beide partijen een zwakke pion als doelwit krijgen - maar Spasski heeft zich hier niet gerealiseerd dat hij meer last zou krijgen van de zwakte op a4 dan Fiseher van de zwakte op b6. 16. a7-a5: 17. Tal-bl, Lc8-d7; seconde Frans Mahn voor een probleem. 18. Tbl-b2, Ta8-b8; 19 Tb2-f2.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17