Biesheuvel had liever willen doorregeren TRAGE AANVAARDING ONTSLAG NOG RAADSEL H Whitelaw haalt teugels aan V eiligheidsbepalingen hitte O, wat Rechter moet een Ulster verscherpt m dossier aan een collega overdragen !S Meeste parlementariërs kennelijk niet bedacht op crisis Tweede-Kamerleden WD en ARP onraad” geroken hebben moeten Een jaartje Biesheuvel Weer Franse kernproeven verwacht ?satBS t I a strandde op Kanaaleiland Amsterdamse arts r - 'M Franse notaris-zaak Trein opgeblazen Oorlogsschepen op weg (Van onze correspondent) Alle acht Wie betaalt? Begeleid tóf A Schip op de rotsen DEN HAAG Het D’66-Kamerlid Dijkstra uit Beetsterzwaag was jongstleden maandag met gezin, auto en caravan argeloos op weg naar Bretagne. Door Den Haag rijdend leek het hem wel leuk even een rondje te draaien over het Binnenhof. Dan kon zijn kroost zien waar pappie werkt. Tot zijn verbazing zag hij een fractiegenoot over het plein lopen. „Je bent precies op tijd”, riep die. Dijkstra: „Op tijd waarvoor?” „Voor de fractie vergadering”. De heer Dijkstra had die ochtend de krant de krant en de radio de radio gelaten. Hij wist van geen kabinetscrisis. Inmiddels is hij naar Bretagne vertrokken. Met acht man kan D’66 voorlopig wel uit de voeten. Afbijtmiddel verdampte Echtpaar gewond; huis beschadigd ''x"" naar proefeiland i .-'■u 1 Eb." ‘.iffl y een in In (Van onze redacteur in Parijs) y i regeringspartijen donderdag een opvallend eensgezinde activiteit. Andriessen. Aantjes, Wiegel en Tilanus kwamen enige keren zouden uitbrengen, op elkaar af te stem men. De K.V.P.’er Notenboom uit Venlo, die in Spanje zat, keerde zijn caravan. Hij zit op het ogenblik ergens in Frankrijk. Gis teren heeft het fractiesecretariaat de nog op reis zijnde leden laten weten dat ze voorlopig weg kunnen blijven, mits ze op korte termijn in Nederland kunnen zijn. waren zoon Onder die omstandigheden moet worden gevreesd, dat de verwijdering van rechter Pascal in brede kring de indruk zal wek ken, dat het Hof van Cassatie indirect ook de 37-jarige notaris van alle blaam heeft willen zuiveren. De C.H.U.-fractie telt 12 leden. Er wa ren er slechts twee in het buitenland. De heer Bos uit Amsterdam zit in Zwitser land, de heer Van der Mei uit de Meem in Noorwegen. Ze zijn niet teruggeroepen. Er wordt volstaan met telefonisch con tact. Gevangenen in de Crumlin Road- gevangenis in Belfast zitten op het dak. van hun cellenblok tijdens een oproer in de gevangenis. Er werden rubberkogels op hen af gevuurd om te trachten hen van het dak te jagen. Vraag Wie betaalt dat plotseling terug reizen van Kamerleden? In principe de Kamerleden zelf. Het is het risico van hun vak. Als het om persoonlijke redenen PARIJS (Reuter). Frankrijk is van plan voor het eind van deze maand nog twee kernproeven in de Stille Oceaan te nemen. Dit is van goedingelichte zijde in Parijs vernomen. Beroofd. In de buurt van Habarne op het eiland Ceylon is een toeristenbus over vallen door een gewapende bende. De 45 inzittenden, merendeels Fransen en het ver- l> de van ont- sga’s, Iruk- ISCUS gen- celijk open, es in ‘aans >n de van einig ding. vier tiaar, ssen- acht •uten a III in erte- iie ’s ienst in de airen ienen het van iade Hen oor- en >urd elde de ling W. a tie [sch oten, uid- zijn eeds het 1 de :om- iflict rlij- :sing dat voor dat 1 op d te 3 tot even ijnse lijke et, is •ege- e Is- :ucht nuit- ge- >em- ische van ’rote ngen inaai i mi- uzaid n te :n in bis- een iropa lie 9 pro- I het meer I in raag: het eno- itap- e om lanse n de 1 en ider- iezer Den Uyl zei gisteravond na zijn bezoek aan de koningin, dat er opheldering moet komen over wat zich de afgelopen vier dagen achter de schermen heeft afge speeld. Hij vond het buitengewoon onbe vredigend dat na het weglopen van Drees en De Brauw niet ook de andere ministers direct hun portefeuillles ter beschikking hebben gesteld. emmer in het struweel en maakten er verder het beste van o, wat een hitte. Algemene staking. De straten van Monte video, de hoofdstad van Uruguay waren gisteren vrijwel uitgestorven tijdens de tiende algemene werkstaking uitgeroe pen door de Federatie van Vakbonden. Alleen in noodgevallen worden diensten verleend door de electriciteitsvoorzie- ning, de waterleiding en de telefoon dienst. In ziekenhuizen worden alleen noodgevallen opgenomen. Het is DS’70 gelukt alle acht leden dinsdagmiddag, toen een fractievergade ring was uitgeschreven, op tijd in Den Haag te krijgen. De heren Baruch uit Amsterdam en Poes uit Capelle aan de IJssel zaten resp. Zandvoort en Zeeland en waren dus vlak*bij de hand. De heer S. Keuhing uit Arnhem is uit Israel opgeroepen. Dat er zondag nog niets aan Tunesië. Dinsdag was hij weer terug. Het achtste Kamerlid van DS’70, de heer Schuitemaker, is ziek. De zeven gezonde leden van de fractie moeten voorlopig in Nederland blijven „Naar eer en geweten”, zo verklaarde hij „heb ik notaris Leroy en zijn verloof de gevangen gezet, omdat een massa te genstrijdige beweringen en zelfs aanwijs bare leugens mij tot de overtuiging had den gebracht dat de daders van de moord in hun richting moesten worden gezocht”. Pascals opvolger zal in een bijzonder moeilijk parket worden geplaatst. Door de enquête in de richting van de notaris en zijn vriendin voort te zetten dreigt hij natuurlijk in eenzelfde situatie als rechter Pascal te komen, die nu dus van hoger hand is gedesavoueerd. Maar tot dusver is nog geen enkel ander spoor ontdekt dat naar de werkelijke moordenaars van Bri gitte zou kunnen leiden. Premier Biesheuvel, die ’s middags nog de koningin bezocht, deed er de hele dag het zwijgen toe, evenals zijn woordvoer der. Politieke waarnemers hielden het er op, dat de demissionaire premier liever gewoon met de rest van zijn kabinet had willen doorregeren, maar dat staatsrechte lijke redenen hem ertoe noopten toch de portefeuille ter beschikking te stellen, daarmee riskerend dat een nieuwe forma- tieopdracht aan hem voorbij zou kunnen gaan. Om dat te voorkomen ontwikkelden de fractieleiders van de vier overgebleven perf. bk pag. 3Meest parlem. Dijkstra’s V.V.D.- en A.R.P.-collega’s moeten wèl onraad hebben geroken. Deze Tweede-Kamerfracties waren maandag morgen, toen bekend werd dat Drees en De Brauw waren afgetreden, direct bij de hand. Van DS’70 daarentegen, de partij van de aftredende ministers, was alleen fractievoorzitter Berger in Nederland. De zeven andere leden van de fractie waren op reis. De K.V.P. had evenmin op moei lijkheden gerekend. Minstens 25 van de 35 leden waren op vakantie. De K.V.P. heeft maandag in allerlijl haar Kamerleden telegrafisch opgeroepen. Niet iedereen kon bereikt worden of kon op tijd terugkomen. Het Hengelose Ka merlid Wijers zwerft door Polen en is onvindbaar. Het Utrechtse Kamerlid Van Zeil maakt een dienstreis door de West. Het Kamerlid Van Bremen uit Kerkrade zit in Amerika. De Kamerleden, die in Italië en Spanje zaten, de landen die de vakantievoorkeur genieten bij de K.V.P., moesten terug naar huis. i d« srde- ulde- staf- iring had even acht, voor XXXX\XXX'**<- (Van onze redacteur in Belfast) LONDEN. In Belfast en Londonderry zullen nieuwe vergaande veiligheidsmaat regelen van kracht worden, aldus ver klaarde de Britse minister voor Noord- lerland William Whitelaw gisteren in het Lagerhuis. Zonder in bijzonderheden te treden, vertelde de minister, dat de maat regelen voor de bevolking problemen zul len opleveren. Zo zullen de auto’s ver buiten het stadscentrum moeten worden geparkeerd, zodat de eigenaars ervan hele stukken moeten gaan lopen. WASHINGTON. (AP) Senator Geor ge McGovern heeft de vroegere voorzitter van de Democratische Partij Lawrence O’Brien benoemd tot leider van z(jn ver kiezingscampagne. O’Brien zal zich bezig moeten houden met het verenigen van de stemmeo van de democraten en andere Amerikanen. HORN (L). Een echtpaar in Hom werd gisteravond gewond door een explo sie die, naar de brandweer aanneemt, was ontstaan door verdamping van een prepa raat dat de bewoner had gebruikt om lijm van de vloerbedekking te verwijderen. Het door de warmte verdampte middel is ontploft door het waakvlammetje van de geiser in de keuken. Enkele deuren van de woning werden stukgeslagen, ruiten braken en de garagedeur werd uit de hengsels gelicht. De protestantse eigenaar van een kran tenwinkel in het katholieke deel van Springfieldroad in Belfast werd gisteren door scherpschutters doodgeschoten. Hij stierf op straat voor zijn winkel. Zijn vrouw, die hem hulp wilde verlenen en naast hem neerknielde, werd in de rug geschoten. Nadat beide slachtoffers naar een ziekenhuis waren gebracht, ontplofte nog een bom in de winkel. De zaak werd volledig verwoest. Een 21-jarige rooms-katholieke gevan gene werd doodgeschoten, terwijl hij met 15 anderen op het dak van Crumlin Road-gevangenis in Belfast protesteerde. De gevangenen wilden een betere verzor ging. Nadat de jongen getroffen was, gin gen de andere gevangenen uit zichzelf naar hun cellen terug. Oppositieleider Harold Wilson heeft eni ge bijzonderheden onthuld over zijn vijf uur durende ontmoeting met de leiders van de provisionele IRA. De Labour- leider vertelde dat na zijn gesprek de kansen op een nieuw staakt-het-vuren beter waren geworden. Bij de IRA-leiding bestaat echter groot verschil van mening over het aangaan van een nieuw staakt- het-vuren. De katholieke rebellenleiders vragen nu op korte termijn de verzeke ring dat bij een nieuw staakt-het-vuren het leger beter in de hand zal worden gehouden. Op langere termijn vragen ze het terugtrekken van de Britse troepen en de eenheid van geheel Ierland. Harold Wilson liet doorschemeren dat hij de eisen, zoals ze hem door de IRA afgelopen dinsdag waren voorgelegd, to taal onaanvaardbaar achtte. De hoop is nu D’66 heeft alleen fractievoorzitter Van Mierlo uit Frankrijk teruggeroepen. De heer Nooteboom uit St. Maartenvlotburg, die in Frankrijk zit, mag er blijven. De heer Wilbers uit Bergen op Zoom, die in Spanje vakantie houdt, mag er ook blijven. Van de elf leden waren er zodoende negen aanwezig. Dat was voldoende. „De meesten van ons hadden hun bakantie pas voor augustus gepland”, aldus het fractie secretariaat. De in grootte tweede regeringspartij, de V.V.D., had de meesten van de zestien leden bij elkaar want de fractie heeft de afgelopen weken de ministerraadsverga deringen over de komende begroting be geleid met om de twee dagen een verga dering. Na de crisis kwam het amster- damse Kamerlid Keja terug uit Oosten rijk. De financiële deskundige van de fractie, Portheine, is op vakantie in Italië maar kan daar blijven omdat er geregeld telefonisch contact met hem is. Het Ka merlid Berkhouwer zit bij de Raad van v- moest alleen het Groningse Kamerlid Van Dijk, die op de Waddenzee aan het zeilen was, naar Den Haag terugkomen. Van de 13 leden van de A.R.P.-fractie was maandag alleen fractievoorzitter Aantjes op vakantie. De andere leden waren in Nederland omdat het kabinet de begroting nog niet had aggerond. Ze wa ren veelal wel met vakantie, maar direct bij de hand. Fractievoorzitter Aantjes werd gerepatrieerd per regeringsvliegtuig. De buitenwacht heeft daarover hier en daar wel wat gezegd, maar bekend is dat het regeringsvliegtuig duurder is wanneer het niet vliegt, dan wanneer het wel vliegt. Het moet, om vliegwaardig te blij ven, per jaar honderden vlieguren maken. Daarom wordt ook leeg gevlogen. De fractie van de grootste oppositiepar tij, de P.v.d.A., telt 39 leden. De meesten zijn op vakantie. De AVRO-radio liet woensdag weten dat de P.v.d.A. zijn Ka merleden opriep. De fractie zelf liet tele grammen uitgaan. Maar toen de fractie vrijdagmiddag vergaderde, waren er nog geen 15 leden aanwezig. De anderen had den toestemming weg te blijven. Men komt naar Nederland terug volgens het eigen reisschema. Tenzij de politieke situ atie directe terugkeer nodig maakt. X'.x'^'XXWv 2S?” gj» .WSWWS'" op een compromis gericht, waarbij in de door Wilson aangevoerde oppositie steeds meer wordt gedacht in de richting van verenigd Ierland, zoals dat door de IRA is aangegeven. Veel anders ontembare noeste wer kers zagen het niet meer zo. Zoals deze spijbelaar kropen zij met een Het Franse kernbomprogramma heeft felle reacties uitgelokt van landen aan de Stille Oceaan. Het zal wanneer het weer dat toestaat in augustus worden beëindigd. Aangenomen wordt dat er al twee kern proeven zijn genomen, hoewel de Franse regering er het stilzwijgen over heeft bewaard. Er zijn sterke aanwijzingen dat er op nieuw proeven zullen worden genomen. Drie Franse oorlogsschepen zijn namelijk begin deze week uit Tahiti naar proefterrein op de atol Moeroeroa trokken. Het Franse ministerie van Defensie heeft verklaard pas iets over de serie proeven bekend te zullen maken wanneer deze zijn voltooid. Volgens de zegslieden heeft Frankrijk deze week een protest van de Filippijnen afgewezen. Parijs heeft tegengesproken dat de kernproeven er de oorzaak van zouden zijn dat de Filippij nen al enkele weken door wervelstormen worden geteisterd. Tegenstanders van het Franse program ma in het gebied van de Stille Oceaan zijn Australië, Nieuw-Zeeland en de La- tijns-Amerikaanse landen. Op de VN-mi- lieuconferentie in Stockholm werd het Franse programma eveneens veroordeeld. BELFAST (AP). IRA-leden hebben vanmorgen vroeg met een landmijn een goederentrein op de belangrijke spoorlijn van Ulster naar Dublin tot ontsporing gebracht. De locomotief en tien wagons van de trein kantelden door de 25 kg zware bom, die was neergelegd bij Lurgan, 30 km ten zuld-westen van Belfast. Van het trein personeel werd niemand gewond. Op het andere spoor werd korte tijd later ook een bom gevonden. a sV'sj tr: V MMMM te.’; Ja?’"'' (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De consultaties van de koningin over de formatie van een overgangskabinet begonnen nadat eindelijk het langverwachte commu niqué was verschenen, waarin werd meegedeeld dat het ontslag van de ministers Drees en De Brauw en de staatssecretarissen mevrouw Van Veenendaal en Van Stuyvenberg (allen DS’70) was aanvaard en dat de overige ministers en staatssecretarissen hun portefeuilles ter beschikking hadden gesteld. Hen is gewoontegetrouw gevraagd „al datgene te blijven verrichten, dat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk achten”. „Waarom het zo lang heeft moeten duren voordat het ontslag van de DS’70- bewindslieden is aanvaard, bleef ook van daag nog „het geheim van Soestdijk”. bijeen om de adviezen, die zij de koningin Pogingen om de ministers Drees en De Brauw te bewegen alsnog terug te komen, mogelijk een van de redenen van de vertraging, liepen op niets uit. De rege ringspartijen weigerden het initiatief te nemen uit vrees de indruk te wekken schuldig aan het conflict te zijn. Zij wilden ook niet getornd zien aan de bezuiningsvoorstellen van Biesheuvel, die door Drees en De Brauw zijn verwor pen. Van de kant van DS’70 wilde men alléén praten als hen daartoe een uitnodi ging bereikte. Het gesprek dat CH-fractie- leider Tilanus met DS’70-aanvoerder Ber ger zou hebben, ging dan ook niet door. (Alleen Drees had informeel contact met de liberale fractieleider Wiegel, waarbij hij zich soepel opstelde. De Brauw schijnt zich in soortgelijke informele contacten echter veel onverzoenlijker te hebben gedragen. De fractie van DS’70 bevestigde later op de dag in een communiqué de breuk door zich nog eens duidelijk achter de opvattingen van de beide bewindslie den te scharen. DEN HAAG. Sinds 6 juli verleden jaar heeft de „sterke-mannen”-ploeg van Barend Biesheuvel geprobeerd om met bezuinigingen en inflatiebestrijdende maatregelen het land uit de financieel- economische moeilijkheden te halen. De sterke mannen bleven slechts bijeen tot gisteren. Toen mochten Drees en De Brouw in hun kielzog enkele DS’70 staatssecretarissen) van de koningin ver trekken. Waaraan het kabinet-Biesheuvel, dat nu het landsbelang dient door een tijdje „de missionair” te zijn, precies tenonder is gegaan is nog siteeds niet helemaal duide lijk. Wel is zeker, dat het opstappen van de beide bewindslieden is voorafgegaan door verscheidene crisissituaties. Die lie pen echter nooit zó hoog o p, dat ze onoplosbaar bleken. Het was minister Van Agt van Justitie die aanleiding gaf tot de eerste politieke rel, die het prestige van het kabinet sterk zou schaden. Dat gebeurde toen hij zijn persoonlijke mening begon te spuien over een eventuele vrijlating van de „drie van Breda” en door zijn berucht geworden „Ariër-uitspraak. Daarna kreeg de oppositie veel mensen vooral in de CRM-sector en het onder wijs) achter zich bij haar bezwaren tegen de bezuinigingen die in de begroting wer den aangekondigd. Daarbij bleek plotse ling het regeerakkoord niet de enige basis te zijn waarop het kabinet rustte. De fractieleiders van de regeringspartij en bleken op hun bureau ook nog een briefje te hebben gevonden met „geheime werkafspraken”. Ook deze affaire, die in de Tweede Kamer in het openbaar werd uitgevochten, deed geen goed aan het Imago van het kabinet. Gevoegd bij de problemen die rond de nationale defensie en de onderwijsbezuini- gingsmaatregelen rezen, waren deze pres tigeverliezen aanleiding om te veronder stellen dat het kabinet het bij de begro- tingsslag wel moeilijk zou krijgen. Dat men Biesheuvel na de nieuwe ver kiezingen nog terug zal zien als politieke leider mag men nauwelijks verwachten. PARIJS. De Franse rechter van in structie, Henri Pascal is door zijn supe rieuren het dossier van notaris Leroy uit handen genomen. Pascal beheerde sedert drie maanden dit dossier in de Noordfran- se mijnwerkersstad Bruay. Het betreft het geval van de 37-jarige, aanzienlijke nota ris die enkele dagen geleden uit de gevan genis werd ontslagen, waarin rechter Pas cal hem 13 april had opgesloten. Hij werd beschuldigd op de avond van 5 april de 16-jarige Brigitte Defèvre van het leven te hebben beroofd. ST. PETER PORT. Het ruim 13 meter lange Nederlandse schip „Salland” is vanmorgen in dichte mist bij het Ka naaleiland Guernsey op een rots gelopen. Het kon toch nog de haven bereiken, ondanks een groot gat in de boeg. Het 28 ton metende schip, eigendom van de 60-jarige arts G. W. Kloosterboer uit Amsterdam, voer de haven binnen toen het dek al gedeeltelijk blank stond. Aan boord waren de eigenaar, zijn vrouw en een zoon plus een verloofd paar. Nadat het lek voorlopig was gedicht heeft de brandweer het scheepje leegge pompt. regeringskringen in Dublin, de hoofdstad van de Ierse republiek, zou de bereidheid bestaan voor het geval van een dergelijke eenheid de bestaande Ierse con stitutie vergaand te veranderen. Het bevel aan rechter Pascal het dos- sier-Leroy nu aan een collega over te dragen, is voortgevloeid uit de bevrijding van de beschuldigde notaris, die door het Hof van Cassatie van Amiens was gelast. Rechter Pascal kon na die beslissing zijn emoties als zuiderling nog maar met moeite beeersen. Het herstel van de spoorlijn, waarin een krater met een doorsnee van bijna 2 meter is geslagen zal zeker twee dagen vergen. In de Noordierse hoofdstad is vannacht weer herhaaldelijk geschoten. Een man is ernstig gewond naar het ziekenhuis ver voerd en daarna overleden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3