Gevraag van Van der Vleuten bij Merckx, Gimondi en Verbeeck scheelde seconden OPGEPEPTE WAGTMANS WILDE KEUZE VAN KNWU BEVESTIGEN Tour moet niet ten koste van gezondheid gaan Zoetemelk niveau van vorig seizoen blijven fietsen OP DE CIJFERTOER Unieke eis van Guimard I' „Ik ben op het Merckx lost startschot B I Zoetemelk doping betrapt Acht van Chaam Agostinho en Junckermann op Tour in guldens in het groen 10 I t In del Tour L ==[MËT Theo Klein ZATERDAG 22 JULI 1972 Z. 99 Aspect Zonder hulp PARIJS VERSAILLES .Ï’SNES 20eRIT 42km0 89km w I I I ft I Zoetemelk: „Ik kom toch weer in de buurt van de tweede plaats uit. 1AAA/VV\AAA/V\/VVVVV\AAZWWV\A/UVW\/VVVVVVV\AAA/VVV\AAAAAJ\AA/\A/V\/V\A/VVVVVV\A/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV I 1 1 1 1 1 Hjj is vast van plan het nu zelf zonder hulp van „goedwillende” mentors te doen. „Ik heb de hoop niet verloren. Volgend Verbeeck Gimondi aan Daarbij speelt natuurlijk nog een zeer belangrijk aspect mee: de ploegen. Zeer veel hangt er af van de hulp die de knechts hun kopman kunnen bieden. Zoe temelk heeft niet op zijn Flandria’s kun nen bouwen zoals Merckx met zijn Mol- teni’s en Guimard en Poulidor met de Gan-equipe deden. „Bij ons kijken de jon gens ’s morgens eerst in het routeboek. En dan hoor je alleen maar van: „Oh, drie cols, vandaag? Als ik daar maar overheen kom, aldus Jopie. Dat zijn co-equipiers zich zo onvolwassen gedragen hebben, is niet zo verwonderlijk, als men bedenkt dat van de 11 coureurs er acht dit jaar in de Ronde debuteerden. Naast Zoetemelk hadden alleen Dolman en Van Neste Tour-ervaring. Zoetemelk: Veel zou het overigens niet gescheeld hebben. Ook met Janssen erbij haddenwe de slag gemist.” AUXERRES Het geldklassement in de Tour de France ziet er na de 17e etappe als volgt uit: 1. Gan-Mercier 46.570 gulden. 2. Molteni 39.350 gulden. 3. Solonor 23.350 gulden. 4. De Gribaldi 18.850 gulden. 5. Peugeot BP 16.660 gulden. 6. BIC 11.700 gulden. 7. Salvarani 11.000 gulden. 8. Flandria 9.420 gulden. 9. Goudsmit-Hoff 9.080 gulden. 10. Rokado 7.650 gulden. 11. Watney 6.540 gulden. 12. Gitane 2.450 gulden. Zoetemelk: „Zo simpel is het niet. Je kan geen twee Tours zomaar met elftaar vergeljken. Er werd dit jaar weer heel anders gereden dan bijvoorbeeld de vorige keer. Ik vind zelf niet dat ik deze ronde slechter gefietst heb dan vorig jaar. Wel heb ik gemekrt dat de stijgende lijn die er vorig jaar inzat, er niet meer is. Ik ben op het niveau van vorig jaar gebleven”. Wat in zou kunnen houden dat Joop Zoetemelk zijn top heeft bereikt. Dat hij een coureur zal blijven die altijd net onder de absolute vedettes blijft. Ook dat weigert hij echter te accepte ren. „Dat ik dit jaar een paar plaatsen lager uitgekomen ben, wil nog niet zeggen dat ik nu aan mijn plafond zit. Ik kan u nog niet zeggen wat het maximum van mijn kunnen is. Kijk bijvoorbeeld naar overwinning. Maar toen Rini weer weg sprong konden wij hem moeiljjk terug gaan halen. Hij reed erg goed. Wij hebben zoveel mogelijk gedaan om Mortensen te controleren.” Wagtmans: „Ik hoorde dat De Muer tegen Mortensen riep dat we nog maar 45 seconden op het peloton voorlagen, dat werd me te link. Ik ben daarna opnieuw weggesprongen. Ik wist dat het mogelij moest zijn. Van tevoren had ik mijn plan al getrokken. Ik ben deze etappe 200 kilometer tussen de wielen gebleven voor ik er voor de eerste keer tussenuit ging. Ik had toen nog voldoende kracht over om die solo uit te rijden.” Het scheelde weinig of de Brabander had dat optimisme met eliminatie moeten bekopen. In de grote groep waren ze de smeekbede van Van der Vleuten namelijk al gauw vergeten en met het oog op de kansen van de sprinters in elk merken- team wilde men wel op jacht naar de uitlopers. Van der Vleuten: „Ik heb met Prinsen en Krekels constant op kop gere den. Het was bjjna geen doen voor ons. In de bochten trokken we maar steeds aan de remmen. Dan moest de hele meute achter ons ook wel stoppen en zo wonnen we. AUXERRE Joop Zoetemelk is vrij dag onverwacht toch nog in de groene trui gekomen. De Nederlander, die derde stond in het puntenklassement achter Guimard en Merckx werd op Auxerre op het ere-podium geroepen.Omdat Guimard had opgegeven en Merckx al in het geel rijdt, kreeg hij het groene tricot aan. F O''-/ Poulidor, die rijdt als 36-jarige zijn beste seizoen. Dat had hij een paar jaar geleden toch ook niet durven zeggen,” aldus Rijp- weteringse Jopie, die zelf niet wil erken nen dat hij het niveau van de ongelukki ge Guimard en Ocana (om over Merckx nog maar niet te spreken) niet heeft kunnen halen en wellicht ook nooit zal halen. Hij vervolgt: „Akkoord, Merckx klimt wat sneller dan ik en hij is rapper in de sprint. Dat wist ik van tevoren. Ik besefte al vóór de Tour dat ik hem alleen bij verrassing zou kunnen verslaan. Dat is niet gelukt. Maar het is niet zo dat ik dit jaar eerder gelost werd jp de cols, of verder achterkwam in de sprint. Integen deel, mijn eindsprint is sterker geworden. In een kopgroep van negen man kom in ku niet meer als laatste binnen. Ik kan me meer naar voren werken. Dat ik nu niet als tweede sta, komt alleen omdat ik één keer de slag gemist heb (in de vierde etappe naar Royan) en een heel slechte dag heb gehad (in de rit naar Briancon)”. „Claeys wil een nieuwe ploeg om me heen bouwen. Bovendien is het een voor deel dat ik nu al drie jaar bij Flandria rijd. Ze weten wat ik kan en wat ik wil. Ik ga vanzelfsprekend met de andere ploegen ook praten, maar zij moeten toch wel met heel goeie voorstellen komen, wil ik bij Flandria weggaan,” aldus Zoete melk. Vorig jaar was naast Flandria So- nolor serieuze gegadigde. Zoetemelk was toen allang met zijn oude werkgever rond over de financiële aspecten, maar liet de ondertekening steeds langer uitstelen om de mogelijkheid voor het Franse biermerk ook nog open te houden. Toen zijn raads man met Jan Janssen kwam, heeft hij voor het Flandria-contract gekozen. Zoe temelk wil het dit keer heel anders gaan doen. Hij heeft zich voorgenomen al vóór het wereldkampioenschap helemaal rond te komen met zijn werkgever van volgend jaar, zodat hij zich in Gap met een gerust hart in de strijd om de tegenboogtrui kan werpen. VIA/UVVVVVVVVVVVVI/XAA/VVXA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXAAA/XAAAA/VVVAAAAAA/VVVVVVVVVVV En naar Sonolor en Gan-Mercier, die waren vorig jaar nergens en staan nu aan de top. Wij hadden vorig jaar Ward Janssen in de ploeg. Die bracht er niet veel van terecht. Nu zit hij bij De Gribal di en hij rijdt met de besten mee. Wij hebben. Ook met Janssen ei bij hadden we dijk aangetrokken. Toch beste amateurs. „Rinus, Rinus, wat ben ik blij dat je het gehaald hebt. Wat hebben wij er veel werk voor moeten verzetten.” De coureur -z’ 1 Wagtmans: „Er werd gezegd dat ik al af geschreven zou zijn. Vrijdag heb ik mijn best gedaan om te bewijzen dat de KNWU een juiste beslissing heeft geno men. Ik ben nog altijd een te goed coureur om genoegen te kunnen nemen met de lage klasseringen die ik tot nu toe haalde. Deze etappe-overwinning is na tuurlijk goed voor mij, maar ik vind het minstens even fijn voor Kees Pellenaars die ook in de moeilijkste tijden vertrou wen in me heeft gehad.” De Brabander nam de verlate triomf rustig op, in schril le tegenstelling tot zijn ploegmaat Jos van der Vleuten, die hem na aankomst hui lend om de nek vloog. „Dat wist ik van tevoren. Desondanks is het me toch tegengevallen. Tenslotte werd ik zelf ook tweede in mijn eerste Tour, dus had er van hen ook wel wat meer geëist kunnen worden.” Een fout in het aankoopbeleid? „Dat is natuurlijk ook maar betrekkelijk. De renners moeten voorhanden zijn. Aan het geld hoeft het bij Flandria niet te liggen. Maar waar kan je aan het begin van het seizoen nu nog op afgaan? „Kijk eens naar Bic. Dat maakte het het vorig jaar helemaal, en is nu nergens. AUXERRES Joop Zoetemelk weigert zich neer te leggen bij het eenvoudige rekensommetje dat vier min twee twee plaatsen slechter is. Met andere woorden, dat hij in deze Ronde van Frankrijk (waarin hij door een betere tijdrit zondagmiddag waarschijnlijk nog als vierde zal ein digen vóór Lucien van Impe) veel minder heeft gereden dan in de twee voorgaande Ronden, waarin hij beide keren direct achter Eddie Merckx finishte. rt.# C, Ste-Geneviève- Cöte deSentisse (Van onze sportredactie) AUERRE Cyrille Guimard, als spe ciale gast uitgenodigd voor de aankomst van de Tour de France in Vincennes, zorgde vrijdag voor een unicum door na zijn opgeven een anti-dopingscontrole te eisen. Hij wilde daarmee een eind maken aan de geruchten dat hij de laatste dagen op doping gereden zou hebben. De Franse vedette kwam daarvoor speciaal per auto naar de aankomst in Auxerre waar dr. Dumas hem onderzocht. Zijn urine werd met de andere flesjes opgestuurd naar het laboratorium in Parijs, waar de inhoud dor te hebben gerekend. Hij zegt: „Na tuurlijk, Guimard reed formidabel. Maar nu heeft hij wegens zijn slechte knieën op moeten geven. Hij heeft zich in deze Tour verschrikkelijk geforceerd. Dat zou voor mij niets zijn. Ik wil graag winnen, maar het mag niet ten koste van mijn gezond heid gaan.” Merckx, Ocana en Guimard, drie renners die zich duidelijk sterker hebben getoond dan Zoetemelk, al moes ten de twee laatsten voortijdig afhaken. Maar Poulidor en Gimondi dan? Twee oude mannen (volgens wielet begrippen) die zich nog vóór de Nederlander geplaatst hebben? Zoetemelk: ,.Wat Poulidor doet, is natuurlijk erg goed, maar Gimondi vind ik niet zo sterk. Ik durf toch wel te zeggen dat ik deze Ronde over het alge meen beter gereden heb dan hij. Hij werd meestal eerder op de cols gelost. Alleen omdat hij wel bij de slagen was die ik miste, heeft hij zich als derde kunnen handhaven.” 23-7-1972 7.38.36); 5. Zoetemelk (Ned-Schotte)_7.38.416. Van otayeix (ovig-xax Ivaavnö)xja; Adorni); 8. Krekels (Ned-Pellenaars); 9. Van Impe (Belg-Stablinski); 10. Vianen (Ned- Pellenaars); 11. Wolfshohl (WDld-Van Vae renbergh); 12. Hezard (Fr-Stabllnstei); 13. Pou lidor (Fr-Caput); 14. Poulidor (Fr-Caput); 14. Danguillaume (Fr-Plaud); 15. (Belg-Plaud)16. Nassen (Belg-Jossart); 17. Beysens (Belg-Driessens); 18. Dolman (Ned.- Schotte); 19. Wrlght (GB-Desvages); 20. Mou- 297.06.27 2. rioux (Fr-Caput); 21. Pustjens (Ned-Stablins- c kl); 35. Merckx (Belg-Albani) 44. Van der Vleuten (Ned-Pellenaars); 47. Prinsens (Ned- Pellenaars); 68. Tabak (Ned-Pellenaars); 88. Karstens (Ned.-Van Vaerenbergh) allen 7.38.41 „Als je het verlies van die twee dagen van min totaal aftrekt, dan kom ik weer in de buurt van de tweede plaats uit,” aldus Zoetemelk. Die klassering was nu in theorie weggelegd voor Luis Ocana en Cyrille Guimard, de man die eigenlijk vertrok met de opzet de groene trui te pakken, maar in de cols zo goed rijdt dat hij tot vrijdag als gevaarlijkste concur rent van Merckx kon blijven fungeren. Zoetemelk erkent, niet op zo’n krachttoer van Guimard en trouwens ook van Pouli- jaar kom ik in de ronde terug met evenveel kans op de eerste of tweede plaats als ik nu had. Ik zal mijn hele seizoen waarschijnlijk weer op de Tour afstemmen. Alleen zal ik in het voorsei zoen als voorbereiding wat meer kleinere ronden rijden. Het belangrijkste is echter dat er een betere ploeg om me heen komt.” Dat punt zal zeker uitgebreid ter sprake komen als Zoetemelk in de ko mende 14 dagen gaat onderhandelen over een nieuw contract bq Flandria en twee niet met name genoemde belangstellen den. Het Flandria-kopstuk wil die kandi daten niet met name noemen maar een simpel aftreksommetje leert dat er voor hem als kopman geen plaats zal zijn bij grote ploegen als bijvoorbeeld Molteni en Gan-Mercier. Zoetemelk: ,En kopman blijven is toch een van de eisen die ik stel. Daarom zal het voor mij toch wel het allerbeste zijn om gewoon bij Flan dria te blijven. Directeur Pol Claeys heeft me tijdens deze Tour de France al verze kerd dat ik tegen hetzelfde salaris bij Flandria kan blijven.” AUXERRE Agostinho en Juncker- mann zijn de twee renners die op doping- gebruik zijn betrapt. Dat werd vrijdag door de medische ploeg van de Tour- organisatie bekend gemaakt./De straf voor beide renners is vierledig: zij krijgen een boete van 1000 Zwitserse francs, worden 10 minuten in het algemeen klassement teruggezet, verliezen hun plaatsingen in de etappes waarin zij betrapt werden en krijgen één maand voorwaardelijke schor sing. Agostinho is nog steeds in koers, Junckermann heeft inmiddels al opgege ven. het risico gelopen dat hij ons er in het laatste klimmetje voor de streep alle drie nog afgereden had.” Het trio bleef zo kilometers lang tussen Wagtmans en het peloton in hangen. Tot dat Maurice de Muer, ploegleider van Mortensen naar Pellenaars kwam om te vragen waarom er door de twee Neder landers nie gereden werd. Pellenaars: „Ik heb even gewacht- toen ben ik gaan zeggen dat ze moesten fietsen. Rini had anders 60 kilometer alleen op kop moeten rijden. Dat zou misschien te veel voor hem zijn geweest.” Het drietal haalde Wagtmans met nog 14 kilometer te rijden in Tino Tabak: „Op dat moment hadden we alle drie nog evenveel kans op de Vianen, Tabak en Mortensen werden bij het binnenrijden van Auxerre door het peloton ingehaald. Bij de eerste door komst over de eindstreep waar nog een klein rondje moest worden afgelegd, reed alleen nog 't schriele bemodderde figuurtje van Wagtmans voorop. Hij had nog slechts 15 seconden op de grote groep. Onder normale omstandigheden te weinig, omdat er op de laatste 500 meter opnieu- we een forse beklimming volgde. Wagt mans wilde zijn prooi echter onder geen voorwaarde laten schieten, perste alles uit zijn lichaam en vergrootte het verschil op de laatste kilometer zelfs nog tot 20 seconden. Rik van Linden, die de sprint van het peloton zou winnen voor Ver beeck, Teirlinck en Zoetemelk, zou later verklaren: „Wagtmans heeft slim gebruik gemaakt van die bochten in het parcours. Hij kreeg daardoor steeds iets meer voor deel dan wij in het peloton.” Wagtmans volgde met zijn zege in Auxerre het bevel van Pellenaars op dat' er voor zaterdag nog iets gewonnen moest worden. Pelle naars: „Krekels deed dat vorig jaar niet. Die won de laatste etappe op zaterdag. Daar hebben wij toen erg weinig publici teit voor gekregen.” Vermoedelijk Tour de France-winnaar Eddy Merckx zal volgende week woens dag, 26 juli, wanneer Nederlands grootste wielerspektakel, de Acht van Chaam, moet worden afgewerkt, naar het Bra bantse kerkdorp komen. Echter niet om aan de profwedstrijd deel te nemen, aaar om er het startschot voor zijn collega’s te geven. Eddy Merckx, zo deelde match maker Theo Baleman woensdagmiddag mee, heeft namelijk van de Belgische wielerbond geen toestemmig gekreegn om in Chaam vart start te gaan. Tot nu toe hebben we bijna niets aan ze gehad. Dat valt allemaal tegen.” En dan natuurlijk het aparte hoofdstuk Jan Jans sen. Speciaal als mentor van Zoetemelk aan het Flandria-team toegevoegd. De oud-wereldkampioen zou Zoetemelk op zijn wegen volgen om hem de fijne kneepjes van het wielervak te leren. In de praktijk kwam er echter niets van te recht. Janssen miste een groot deel van Joops voorseizoen en ging toen puntje bij paaltje kwam ook liever niet mee naar de Tour. Zoetemelk: ,Jk heb aan het begin van het seizoen steeds gedacht dat het eenserieus plan van Janssen was. Maar daar denk ik intussen wel anders over. uit Mierlo-Hout had dan wel geen deel uitgemaakt van het kopgroep je van vier man (bestaande uit drie Nederlanders: Ta bak, Vianen en Wagtmans en de Deen Mortensen), in het peloton had hij na de demarage van Wagtmans minstens even belangrijk werk verricht. Van der Vleu ten: „Toen Rini weg was ben ik zo’n beet, .e alle belangrijke kopmannen in het peloton langs gegaan. Ik reed naar Merckx,-Gimondi en Verbeeck. Ik vroeg ze allemaal of wij deze rit eens mochten winnen. Merckx reageerde niet, die vond het wel goed. Maar Gimondi en Verbeeck waren het er niet mee eens. vond dat Basso nu maar eens aan de beurt moest komen en Verbeeck wilde zelf een eerste plaats voor Watney. Ik hem hem toen beloofd dat hij zaterdag aan de beurt mocht komen, als hij ons nu liet winnen. Iedere keer twijfelde die mannen even, maar dat was voor mij net genoeg. Rini Wagtmans won daar steeds kostbare seconden door.” Wagtmans was na 200 kletsnatte kilo meters aan zijn van te voren beraamde avontuur begonnen. Hij demarreerde, kwam alleen weg, maar werd achtervolgd door de sterke Mortensen, die in Pontar- lier al eens naast de zege had gegrepen. Dit keer was de ploeg van Goudsmit-Hoff wel attent. Gerard Vianen en Tino Tabak zetten zich aan het wiel van de krachtrij- der en probeerden hem zo ver mogelijk af te remmen. Vianen: „Dat was volgens ons de beste manier. Die Mortensen rijdt geweldig. Als wij hem direct bij Wagt mans gebracht hadden, dan hadden we AUXERRE „Ik weet niet of dit mijn definitieve come-back is, maar ik hoop met deze overwinning iets goed gemaakt te hebben van alles wat ik tot nu toe heb verknald”, zei een dolgelukkige Rini Wagtmans aan de streep in Auxerre, waar hij het jagende peloton helemaal alleen nog net 20 seconden voor was gebleven- Het was een krachttoer die weinigen nog voor mogelijk hadden gehouden. Behalve natuurlijk Wagtmans zelf. Hij Was donderdag nog flink opgepept door een uitspraak van Gerben Kar stens in een Nederlandse krant, waarin die de KNWU verweet met de keu ze van de Willebrorder voor de nationale ploeg voor het wereldkampioen schap een grote fout te hebben gemaakt- OP DE CIJFER TOUR (Fra-Caput) op 1.00.36; 19. Tabak (Ned-Pel- De uitslag van de achttiende etappe is: lenaars) op 1.01.10; 25. Pustjens (Ned-Sta- 1. Wagtmans (Ned-Pellenaars) 7.38.21 (met blinski) op 1.20.51; 52. Wagtmans (Ned-Pelle- bonificatie 7.38.01); 2. Van Linden (Belg- naars) op 1.57.02 59. Karstens (Ned-Van Vae- Driessens) 7.38.41 (met bon. 7.38.26); 3. Ver- renberph) op 2.03.22; 60. Prinsen (Ned-Pelle- beeck (Belg-Jossart) 7.38.41 (met bon. 7.38.31); naars) op 2.03.47; 70. Vianen (Ned-Pellenaars) 4. Teirlinck (Belg-Stablinski) 7.38.41 (met bon op 2.20.57 73. Van der Vleuten (Ned-Pelle- Z.ZZ.ZZ,, Z. -'-2. 21-2 2—t—naars) op 2.33.57 79. Krekels (Ned-Pellenaars) Van Stayen (Belg-Drlessens); 7. Basso (It- op 2.31.41; 83. Dolman (Ned-Schotte) op 2.38.23. Ploegenklassement van de 18e etappe: 1. Pellenaars (Wagtmans, Krekels en Vianen) 22.55.43; 2. Stablinski 22.56.03 25 plaatsen; 3. r_.,, Driessens z.t. 25 nlaatsen; 4. Jossart z.t. 41 Godegroot plaatsen; 5. Schotte z.t. 48 plaatsen. Algemeen ploegenklassement: 1. Caput - Driessens 297.07.22; 3. Albani 297.22.22 4. Stablinski 297. 24. 03; 5. De Muer 297.50.53; 6. Adorni 298.00.20. 10. Pellenaars 300.18.14 Bergklassement: 1. Van Impe 229 pnt.; 2. Merckx 221; 3. Agostinho (Port) 158; 4. Pust jens 107; 5. Zoetemelk 103. Puntenklassement: 1. Merckx (Belg) 181 pnt; 2. zoetemelk (Ned) 126: 3. Poulidor (Fr) 109; 4. Van Linden (Belg) 106; 5. Verbeeck (Belg) 101; 6. Van Impe (Belg) 99: 15. Karstens sens) op 16.53; 7. Hezard (Fr-Stablinski) op (Ned) 58. De namen van de ploegleiders staan vooi de volgende ploegen: De MuerBIC; Ca- Plaud) op 41.35; 12. Houbrechts (Belg-Adornl) put—Gan Mercier; Desvages—GitanePlaud Peugeot, BP; stablinski—Solonor; Schotte —Beaulieus Flandria; DriessensDe Gribal- 16. dy; Van Cautegr Albani—Molteni; Jossart— Verbeeck (Belg-Jossart) op 53.56; 17. Aimar Watney; Avia Adorni—Salvarani; Van Vae- (Fra-Van Vaerenbergh) op 58.04; 18. Perin renbergh—Rokado; Pellenaars—Goudsmit Algemeen klassement: 1. Merckx (Belg Albani) 98.07.25 2. Poulidor (Fr-Caput) op 10.03; 3. Gimondi (It-Adorni) op 10.07; 4. Van Impe (Belg-Stablinski) op 14.05; 5 Zoetemelk (Ned-Schotte) op 15.17; 6. Martinez (Fr-Dries- 20.42; 8. Agostinho (Port-Drlessens) op 20.52; 9. Thevenet (Fr-Plaud) op 34.06; 10. Janssens (Belg-Drlessens) op 36.37; 11. Delisle (Fra- r -- op 42.54; 13. Mortensen (Den-De Muer) op 44.23; 14. SWerts (Belg-Albani) op 46.13; 15. Vandenbossche (Belg-Albani) op 51.03; f ai

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 10