overgezeild wegens zetfout Karl Honz: Uitstekende springplank naar autorensport TOINE HEZEMANS HEEFT VAN KARTSPORT VEEL OPGESTOKEN Toestand twee Zwitsers zorgwekkend Vierdaagse - tot opluchting van deelnemers - afgelopen Zeilcircus maakte begin met Hollandweek Vaurien-klasse moet worden Muller weg bij Ajax Straf voor George Best A i Independiente wil niet op zes septemeber tegen Ajax 4 gevaarlijke outsider Mars Staakt sponsorschap Slechts 78 runs voor Nederland Wereldrekord Foto’s gemaakt Mayumi Aoki van knie van Jan Mulder Opnieuw winst voor Nettuno 11 A 4 8 V 487 ZATERDAG 22 JULI 1972 *5^ beë- dan moet ik ermee stoppen”. AMSTERDAM toe is. De uitslag het van niemand had de sfeervolle intocht willen missen. voortbracht, door de meeste mensen nog niet voor vol wordt aangezien. Dirk van der Pol: ,-Als ik bij mij in de straat vertel dat ik de kampioen ben, denken ze ,oh, hij rijdt zeker op een zeepkist met grote wielen en een bromfietsmotortje eronder’. onze In Nederland zijn zo’n 1000 kartingrij- ders bij ongeveer tien verenigingen aange sloten. Slechts 300 rijders zijn in het bezit van een startlicentie. De andere 700 mo gen alleen in clubwedstrijden uitkomen. Voorzitter van de Nederlandse Karting- sport Raad, orgaan binnen de KNAC, de heer J. du Pau, vertelt dat in Nederland banen zijn in Strijen, Baarlo, Uitgeest, Driebergen, Oldenzaal, Eefde, Drieborg, Ulrum en Vaals. In 1973 zullen de circuits in Oisterwijk en Amsterdam gereed zijn. Ss»” MILAAN In de halve finales van het toernooi om de Europese Cup voor lands kampioenen honkbal heeft het Milanese Nettuno thuis met 71 gewonnen van Luchtbal uit Antwerpen. Nettuno schakel de in de eerste ronde Sparta uit heb altijd al autocoureur willen worden. Het skelteren is een ideaal begin, niet zo duur en wat belangrijk is> je kunt er al op zeer jeugdige leeftijd mee beginnen. De prijzen van karts variëren van zo’n 1250 to 4500 gulden. Als je eenmaal toprijder bent, dan gaat het je wel veel geld kosten. Ik moet alle reizen naar de wed strijden zelf betalen. De Duitse rijders hebben het dan beter. Je betaalt daar wel veel meer startgeld dan hier, maar je krijgt er dan ook heel wat betere prij zen”. Best raakte in mei in moeilijkheden toen hij weigerde voor het Noord-Ierse elftal uit te komen en met vakantie naar Span je ging. Hij kondigde zelfs aan met het beoefenen van voetbal te stoppen en kwam ook niet opdagen toen zijn club in Tel Aviv een exhibitiewedstrijd moest spelen. Later keerde Best naar Engeland terug en zei dat hij toch maar weer ging voetballen. Vorige week, bij het begin van de training, meldde ook George Best zich aan. Hij was in het afgelopen seizoen herhaaldelijk niet op trainingen versche nen. TOKIO De Japanse zwemster Mayu mi Aoki heeft een nieuw wereldrecord gevestigd op de 100 meter vlinderslag. Zij bracht 1.03,9 minuut op de klokken. Het record stond op naam van de Amerikaan se Alice Jones met 1.04,1. Aoki is de eerste Japanse sinds negen jaar, die een wereldrecord op haar naam heeft ge bracht. Waterpolo. De Nederlandse jeugd-wa- terpoloploeg (spelers onder 21 jaar) zal in het achtlandentoemooi in het Toren- bad in Gouda vermoedelijk niet verder komen dan de vierde plaats. De ploeg van trainer Jan Bultman verloor vrijdagavond na drie royale overwinningen met 8-12 van Spanje, of beter gezegd van Juan Jane, de ongrijpbare international, die negen trefefrs voor zijn rekening nam. Een vierwieler, die door een tweetakt- motor wordt aangedreven. Het frame, en kele centimeters boven het wegdek, be staat uit aan elkaar gelaste buizen, waaraan de wielen met de speciale pro- fielloze bandjes bevestigd zijn. Achter op het frame bevindt zich een lucht- of bij duurdere karts een watergekoelde motor, die zo’n 17.000 toeren moet kunnen draai en en die een 18 pk-vermogen kan ont wikkelen. De kart weegt met motor onge veer 50 kilo. De heer Du Pau van de Nederlandse PSV heeft vrijdagavond zijn derde oe fenwedstrijd in Heesch bij Oss tegen een Oost-Brabants amateurelftal met 60 ge wonnen, met een ruststand van 20. De doelpunten werden gescoord door Munk Jenssen en Krijgh in de eerste helft, drie door Van der Kuijlen en Schnridt Hansen na rust. Er waren 3500 toeschouwers. De Westduitse zwemmer Klaus Stein bach heeft tijdens de nationale kampioen schappen van zijn land in het Olympische bad van München voor de beste wereld- seizoen tijd gezorgd op de 200 meter vrije slag. Steinbach kwam tot 1.55,98, wat wordt afgerond tot 1.56,0. Het Europese record van zijn landgenoot Hans Frass- nacht staat op 1.55,2. 1 Eerste divisie-club Helmond Sport heeft de vriendschappelijke wedstrijd tegen de amateur- eersteklasser Heer gewonnen met 30, ruststand 10. De doelpunten kwamenop naam van Van de Stijn, Van Linth en Van der Wassenberg. Aantal toe schouwers: 1000. Vrijdag zijn in het Academisch ziekenhuis van Amsterdam foto’s gemaakt van de linkerknie van Jan Mulder, die eerder op de dag door dokter Rolink was ontslagen uit het trainings kamp van Ajax in Hoogeveen. De blessure van Mulder, die dateert uit zijn Ander- lecht-tijd, is gedurende de intensieve trai ning van de laatste dagen weliswaar niet verergerd, maar ook zeker niet beter ge worden. Bij Ajax wil men nu weten waar men aan onderzoek wordt volgende week dinsdag verwacht. Ook doelman Heinz Stuy is voorlopig uit de running. Hij heeft een enkel verzwikt. nale cracks hebben ingeschreven. Gates uit Wraysbury behaalde een duidelijke zege op Kerszemaker en Martens. Beiden zijn Nederlandse outsiders. Op de laatste wandeldag moesten toch nog vijftig deelnemers de strijd staken, waardoor in totaal 12.661 lopers de 56e Vierdaagse succesvol beëindigden. Dat is 823 meer dan vorig jaar toen 11.838 perso nen de eindstreep haalden. Het wandelle- gioen is de supporters overigens voor een deel tegemoet gekomen door op de laatste marsdag niet één uur vroeger te starten zoals op de voorgaande dagen maar op de gebruikelijke tijdstippen. Dat men dan langer in de gloeiende hitte moest vertoe ven nam men op de koop toe. Bijna Salo Muller: „Ik heb veertien jaar Ajax voorrang gegeven, maar nu ik ben 36 jaar moet ik echt aan mezelf gaan denken. Wie weet stelt Ajax over vijf jaar niets meer voor en dan is het voor mij te laat. Nog had ik wel door willen gaan, als het werk voor mij gewoon niet te veel was geworden, 1950 uur het afgelopen seizoen. Ik heb daarom ge vraagd om de aanstelling van een assis tent, maar daar wilden ze bij Ajax niet aan beginnen. Dus heb ik gezegd nou, VEGHEL De Mars verkoopmaat schappij n.v. heeft besloten in het komen de seizoen niet meer als sponsor te funge ren voor de clubs The Lions (basketbal), Blokkeer (volleybal) en ijshockeyclub Den Bosch. Wel heeft de maatschappij deze clubs wederom financiële steun toegezegd om de gemaakte plannen niet te dwarsbo men. Eén en ander heeft ook tot gevolg dat men weer onder de oorspronkelijke naam aan de competitie zal deelnemen. Alle reclame-uitingen ten behoeve van de verkoopmaatschappij zullen worden indigd. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De Nederlandse kar- tingploeg treedt ook dit jaar onder leiding van coach Evert van der Hoek weer aan voor het Europese kampioenschap. Hij OUD LOOSDRECHT Het rond reizende zeilcircus heeft zich van Nieuw- naar Oud-Loosdrecht ver plaatst en startte vrijdag voor de eerste race van de Holland Week I. Op deze openingsdag kwam dadelijk al een eerste fout naar voren: één der zeilers in de Vaurien-klasse had een baankaart met een drukfout ge kregen, zeilde de baan anders dan de rest en won. De teleurstelling voor mej. Gesing was groot, want de race werd geannuleerd. Alle baankaarten waren uitvoerig ge controleerd, maar op één kaart kreeg het zetduiveltje toch de kans een wedstrijd in de war te sturen. De race zal worden overgezeild. Op elke dag komt maar een deel van de 440 inschrijvers op het water, omdat niet alle klassen dagelijks starten. Pas tijdens het weekeinde komeh de Olympische Flying Dutchmen en Finnjol- len en verder ook de interessante Valken en Pampusklasse aan bod. Onder invloed van het warme weer was de wind vrijdag de meest onberekenbare factor. „Als je van plan bent autocoureur te worden, kun je het best eerst een tijdje de kartsport gaan bedrijven”, zegt auto coureur en ex-skelter(karting)-rijder Toi ne Hezemans. De autosport in Nederland is vrij populair; het is onbegrijpelijk dat de kartsport, die zelfs een fi_ I rijder als de Zweed Ronnie Petterson MANCHESTER Manchester United heeft sterspeler George Best een schorsing van twee weken (ingaande 24 juli) opge legd voor inbreuk op de clubdiscipline tijdens het vorige seizoen. Het is de maxi male straf, die een speler onder de huidige Football Associationreglementen kan krij gen. Het komt er op neer dat Best een bedrag van ongeveer 400 pond (3200 gul den) aan inkomsten zal moeten missen evenals de oefenwedstrijden op 2 augustus in Kopenhagen en 5 augustus in West- Berlijn. De 26-jarige Ier zal ook zijn luxueuze clubvilla moeten verlaten en in het huis van jeugdtrainer Pat Crerand trekken. De managar van The United, Frank O’Farrel, verklaarde naar aanlei ding van de maatregel „Ik hoop dat Best hierdoor op zjjn minst geregeld aan sla pen en normaal leven toekomt. George heeft toegegeven dat hjj schuldig is ge weest aan schending van zijn contract.” worden gewandeld waren wel uitzonderlijk lastig. Dit bleek mede uit de unieke beslissing die de organisatoren namen om de parkoersen in te korten. De twee Zwitserse wandelaars, die dinsdag in een Nijmeegs ziekenhuis moesten worden op genomen- verkeren nog altijd in zorgwek kende toestand. Men heeft inmiddels de familie van de slachtoffers die nog buiten bewustzijn zijn, over laten komen. Het 131 man sterke Rode-Kruisdtache- ment in Nijmegen heeft tijdens de Vier daagse niet minder dan 9979 blaren be handeld en in 1580 gevallen massage toe gepast. In het noodziekenhuis werden acht personen korter dan twaalf uur en zestien langer dan twaalf uur verpleegd. Zes patiënten moesten worden overgebracht naar het Universiteitsziekenhuis. Voorts werd nog in 697 gevallen poliklinische behandeling gegeven. Een verbindings dienst van twaalf man onderhield het contact tussen alle hulpposten langs de route. KOPENHAGEN De Nederlandse batslieden zijn op de eerste dag van de driedaagse cricketwedstrijden tegen Dene marken, die in Bagsvard bij Kopenhagen wordt gespeeld, niet verder gekomen dan een schamele 78 runs. De Denen antwoord den vrijdag met 49 voor twee. Slechts de HCC’er Trijzelaar en Van Osch van ACC kwamen in de dubbele cijfers. Trijzelaar werd met 21 runs topscorer, Van Osch was goed voor 11 punten. AMSTERDAM Verzorger Salo Mul ler gaat weg bij Ajax. Tijdens een bespre king tussen het bestuur van Ajax en de heer Muller heeft de laatste meegedeeld dat hij het ogenblik gekomen acht meer tijd te besteden aan zijn particuliere praktijk. Het gevolg is dat de verzorging van de contractspelers van Europa Cup- houder Ajax op het tweede plan zou komen, iets, waarmee het bestuur geen genoegen kan nemen. De partijen hebben dan ook vrijdagavond besloten de 30 juni beëindigde overeenkomst niet te verlen gen. Zaterdag zal dokter Rolink toezicht op de spelers houden, die dan uitkomen tegen Drachten. De skelter of kart komt uit Amerika. In 1956 bouwde de Amerikaan Art Ingels het eerste kartje, aangedreven door een gras- maaimachinemotor. In Nederland begon men zich pas rond 1960 goed voor de kartingsport te interesseren. Gazelle, Mag neet en vele anderen begonnen karts te bouwen. „Het is gebleken dat je de skel ters voor je plezier moet bouwen en niet in de eerste plaats voor de winst. Van alle 28 fabrikanten en importeurs, die in 1960 opdoken- ben ik nog overgebleven”, zegt Evert Bos, Landia kartbouwer in De Meem. De Nederlandse toprijders en ook vele buitenlanders rijden op zijn Landia’s. „Het is een prachtig vak, maar je moet wel ieder uur van de dag bereikbaar zijn, ook in het weekeinde”. Wat is een kart? Paul Knoop, die met zijn 470-jacht stevig de leiding in handen had, zakte door de wispelturige wind af naar de vijfde plaats. Duprie nam de leiding over. Knoop: „Duprie was bijna uit het zicht verdwenen, toen ik eindelijk weer op gang kwam.” Twintig meter voor de fi nish kwam Knoop weer langszij en ver sloeg Duprie „op de meet”. De Jong, die bij de clippers meestal sterk van start tot finish de leiding heeft, kwam pas halver wege de race sterk naar voren, en ver wees Heesen (tweede) naar de mindere plaatsen. Het duidelijke overwicht waar mee De Jong deze operatie uitvoerde, stempelde hem tot favoriet in de Holland week. Moeilijk had ook Kort het in de 16 m2-klasse, waaraan de onberekenbare wind zonder meer debet was. Tijdens de Nieuw Loosdrecht-week had Kort geen enkele moeite met de concurrentie, nu waren het Van Rietschoten en Bodegra ven, die fel om de leiding streden. Van Rietschoten won. Kort haalde met zeer veel inspanning de zevende plaats. Er nemen tijdens deze Holalndweek weer vier Engelse solo-zeilers deel. De tegen stand van Nederlandse zijde is in deze klasse gering, omdat slechts weinig natio- (Vlijmen), Jos Kwak (Zwolle) en Nic Dammers (Amstelveen) geselecteerd. „De Nederlanders tellen weer mee”, zegt Ne derlands kampioen Dirk van der Pol. „Nadat Toine Hezemans in 1968 de auto racerij inging, beleefde de kartingsport een inzinking. Op dit ogenblik winnen we weer alles. Tot nu toe hebben we alleen de landenwedstrijd tegen de Westduitsers verloren”. Hezemans: „Onbegrijpelijk dat kartsport niet voor vol wordt aangezien”. Kartingsport Raad, tevens lid van de In ternationale Kartbond, vertelt dat de kar- tingsport vooral in Nederland zonder ge vaar beoefend kan worden. In Karlsruhe, waar voor het Europees kampioenschap gereden wordt, hebben ze in de bochten kippegaas aangebracht. Zo iets is natuur lijk ontoelaatbaar. In Nederland zijn we erg streng wat de veiligheid van de banen betreft, in tegenstelling tot andere landen. Ondanks de hoge snelheden, die de karts kunnen ontwikkelen, gebeuren er weinig ongelukken. heeft Dirk van der Pol (Wij en Aalburg), jjn dan te bedenken dat wij op Beer Vijfhuizen (Den Haag), Jos Sleegers „skeltertjes” snelheden van boven de 150 jcj£ome^er haien Qua acceleratie kunnen wij tegen formule-I-racewagens op. De kartingsport wordt helaas door de publici teitsmedia helemaal vergeten”. Toine Hezemans, die op de kart Euro pees en Nederlands kampioen is geweest, terwijl hij bij het wereldkampioenschap 1965 in Rome derde werd, heeft veel geleerd in zijn vijfjarige skelterperiode. „Als je de kartingsport goed bedrijft, kun je direct in de toerwagenklasse meeko men”. Dirk van der Pol, ook dit jaar de grote favoriet voor het Nederlands kar- tingkampioenschap, rijdt al een jaar of drie aan de top mee. Hij wil dit jaar nog op de toerwagen overstappen. „De kar- V^rmule^I- tingsport Is de autosport in het klein. Ik BUENOS AIRES De Argentijnse voetbalclub Independiente, de winnaar van de Zuidamerikaanse beker, wil niet op 6 september en 4 oktober om de wereldbeker spelen tegen Ajax, de houder van de Europa-cup. Dit heeft de directeur van Independiente, José Epelboim, vrijdag op een persconferentie in J/uenos Aires meegedeeld. De wedstrijden zouden achter eenvolgens plaatsvinden in de Argentijn se hoofdstad en in Amsterdam. Volgens de heer Epelboim kan er onmogelijk overeenstemming over deze data bestaan, omdat Independiente nog steeds geen ant woord heeft gekregen op een eigen voor stel van 5 juli om te spelen op 27 september en 10 oktober. Ajax-voorzitter Van Praag: „Dat voorstel heeft ons nooit bereikt, het zou trouwens onmogelijk zijn om op 10 oktober te spelen, want een dag later is er een wedstrijd xia*n het Neder lands elftal. Maar de zaak is momenteel in handen van de KNVB en de UEFA. Wij weten van niets en wachten af.” Ajax heeft in Winschoten een oefen wedstrijd gespeeld tegen het naar de eer ste klasse amateurs gepromoveerde WW. De Amsterdammers wonnen met 91. De doelpunten werden gemaakt door Keizer, Gerrie Mühren (2), Cruyff (3), Swart (2, met strafschop) en Haan. Ajax speelde met een basisopstelling zsnder. Mulder (teruggegaan naar Amstei/am) en Stuy (geblesseerd). Er waren u000 toeschou wers. Hoewel het er nog even naar uitzag dat de binnenkomst verstoord zou worden door een onweersbui is het daar uiteinde lijk toch niet van gekomen. De tempera tuur bleef boven de dertig graden, de zon bleef schijnen, mar de stemming onder het publiek was er bepaald niet minder om. Opvallend was dat de wandelaars die de finish haalden, over het algemeen re delijk fit waren. Dat gold ook voor de oudste wandelaar, de heer Van Dijk (88) uit Oosterbeek. Hij verheelde niet ook moeilijke momenten te hebben gekend, maar hij was die inzinkingen telkens weer te boven gekomen. Overigens besloot hij wel deze Vierdaagse als zijn laatste te beschouwen. Zijn totaal is nu gekomen op 25 succesvolle tochten. De Vierdaagse is weer ten einde, tot grote opluchting van vele deelnemers. De omstandigheden waaronder ditmaal moest ■*- De vrjjheidsklasse gaat voor de wind in de zeilwedstrijden Ook de 400 meter horden bij de West duitse kampioenen was van uitzonderlijk gehalte. Niet minder dan vier atleten doorbraken de 50 seconden-grens. Win naar werd Dieter Büttner in 49,21 sec. De 100 meter heren leverde een verrassende zege op voor Manfred Ommer in de overigens weinig verheffende tijd van 10,43 sec. Hij versloeg Jobst Hirscht en de als favoriet gestarte Gerhard Wucherer, die 10,45 en 10,48 liepen. Bij de dames evenaarde Annegret Kroniger het natio nale record op de 200 meter met een tijd van 23,1 sec. Een Italiaanse estafetteploeg heeft tij dens atletiekwedstrijden in Barletta het wereldrecord op de 4x200 meter heren verbeterd en gebracht op 1 min. 21,5 sec. Het oude record stond op naam van de Universiteit van Texas (VS) met een tijd van 1.21,7. De Italiaanse ploeg bestond uit Franco Ossola, Pasqualino Abeti, Luigi Benedetti en de Europese recordhouder op de 100 en 200 meter (10.0 en 20.2) Pietro Mennea. Mennea (20) had eerder gezorgd voor de beste tijd ooit gelopen op de zeer incourante afstand van 150 meter: 15,1 sec. Op de laatste dag van de Russische atletiekkampdoenschappen in Moskou zijn op het nummer kogelslingeren acht atle ten boven de zeventig meter gekomen. Winnaar werd de oud-wereldrecordhoucjer Anatoli Bondartsjoek met 75,74 meter, de op een na beste prestatie uit de geschiede nis. Het wereldrecord is in handen van de Westduitser Walter Schmidt met 76,40 meter. Bijzonder sterk was ook de 400 meter horden heren met drie man onder de 50 seconden. De eerste plaats was voor Jey- geni Gavnilenko in 49.2 seconden. De 800 meter dames leverde een overwinning op voor Niole Sabaite, die met haar scherpe tijd van 2.01,1 een nieuw nationaal record vestigde. Loedmilla Bra gina, die in de series het wereldrecord 1500 meter dames op 4.06,9 bracht, won de finale in 4.09,8. -'Sags?*»* - 3 van de internationale Hollandweek. - x J’'-' VV In Nijkerk won de nieuw geformeerde FC Amsterdam van NSC met 70 (20). De score werd geopend door de Nijkerker Van den Akker, die in eigen doel schoot. Voor de FC Amsterdam troffen vervol gens Mensink, Van der Merkt, Flinkevleu- gel en Wytze Couperus (3x) doel. Er waren 1500 toeschouwers.GEORGE BEST NIJMEGEN Het Nijmeegse Vier- daagse-wandelleger heeft vrijdag de tradi tionele glorieuze intocht op de St. Anna- straat beleefd. Alhoewel de belangstelling van de zijde van het publiek bij lange na niet zo groot was als voorgaande jaren ongetwijfeld een gevolg van de tropische omstandigheden was de waardering van de toeschouwers er niet minder om. X* München De 20-jarige Karl Honz uit Stuttgart heeft vrijdagavond tijdens de Westduitse atletiekkampioenschappen in München het Europees record op de 400 meter verbeterd en gebracht op 44,7 sec. Honz bleef tweetiende seconde onder het oude record, dat op naam stond van zijn landgenoten Carl Kaufmann en Martin Jellinghaus. die hun tijd van 44,9 liepen en in de Olympische finales van Rome (1960) en Mexico (1968). Met Karl Honz beschikken de Westduitsers plotseling over een gevaarlijke outsider voor de Olympische 400 meter-titel. Dit jaar wa ren alleen de Amerikanen Wayne Colleet (44,1), Fred Newhouse (44,2), John Smith (44,3) en Lee Evans (44,6) sneller. Slechts Collett en Smith hebben zich bij de nationale selectiewedstrijden evenwel kunnen plaatsen voor München.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11