Onafhankelijksfeest voor Zwitsers ook een religieus gebeuren EVANGELISATIECONGRES PINKSTERGEMEENTEN HIELDEN EUROPA-KONFERENTIE ft IN DE „COTTON BOWL" Missiologen in Congres I i Zomercursus over vervoer openbaar Ib - 14 ZATERDAG 22 JULI 1972 Erbij naar Berenstad lijk stroomt, waar de gezelschapsspelletjes overal op straat worden gehouden en waar de anders zo ernstige Zwitsers uit de plooi plegen te komen, ook al blijft hun zingen van de vaderlandse liederen altijd iets plechtigs houden. Maar het grote vrijheidsfeest begint toch in de kerk. Wie het feest op zijn best wil meemaken moet niet verzuimen ook de dienst, die het gebeuren opent mee te maken. Want alleen dan zal hij proeven wat er aan het gehele feest ten grondslag ligt. Het Congresgebouw Ga bijvoorbeeld Engelberg, waar I ,s 1 augustus: een toverwoord voor alle Zwitsers en seker voor de inwoners van de drie oerkantons: Unterwalden, Schwyz en Uri. Het is voor hen de on afhankelijkheidsdag die met grote festiviteiten wordt gevierd. Vlaggen en lampions zijn tevoren aangebracht, grote hoeveelheden vuurwerk zijn aangekocht, de straten nog schoner gemaakt dan ze in Zwitserland al plegen te zijn en de jodelkoren en muziekkorpsen heb ben ijverig geoefend om zo goed mogelijk voor de dag te komen. 1 augustus is een feest waarbij bier rijke- eens in het grote klooster het waarschijnlijk groot ste orgel van Europa staat. Men zegt dat een pelgrim, die een ge lofte had gedaan, van Luzern af de bergen introk. Waar de ezel de eerste twee keren stilstond bouw de hij een kapelletje, de derde keer werd het een enorm kloos ter. Als de vlaggen in Engelberg uithangen, ziet men overal de en gelen afgebeeld. Het café vlak bij het klooster draagt het opschrift „Zum Engel”. En als de klokken beginnen te beieren voor de grote gemeenschappelijke kerk dienst stijgen de inwoners van uit het dorp naar het klooster, waar de gewelven al trillen door de dreunende bassen van het orgel. In de mooie stad Bern in Zwitserland is onlangs de PEK ’72 gehouden. Deze Pinkster-Europa-Konferentie, uitgaande van de Pinkstergemeenten in Europa, heeft bij allen die haar meemaakten in elk opzicht onvergete lijke indrukken achtergelaten. Dat kon ook niet anders, want alles was door de diverse comités tot in de perfectie georganiseerd, enkele „regie- foutjes” daargelaten uiteraard. Daarbij komt dat zij die deel uitmaken van de Pinksterbeweging er een bijzonder blij geloof op na houden en al tijd klaar staan voor elkanders problemen in het menselijk vlak. *i**ïyj* w I KEES MAAS De muziek staat klaar voor de op tocht na de kerkdienst. BEP ANDREAS Conferentiezaal in Bern. 15 de vooi DAVID WILKERSON O**' F w Een oecumenische kerkdienst volgde, met boetegebed, afwisselend zingen van De organisatoren van deze Europese Pinksterconferentie hebben het bijzon der op prijs gesteld, dat niemand min der dan David Wilkerson uit de USA, die in de gehele wereld grote bekend heid geniet door zijn drugbestrijding, de voorconferentie wilde openen. Op die avond was de Festhalle met haar 9000 zitplaatsen afgeladen vol. Met in tense aandacht werd geluisterd naar deze „drugbestrijder par excellence”. In New York heeft hij zijn hoofdkwartier van de „Teen Challenge”, bestaande uit vijf gebouwen met een kliniek voor drugverslaafden. Na de voordracht van Wilkerson kwamen niet minder dan driehonderd personen, die hem beluis terd hadden, onder wie zeer veel jonge mensen, tot bekering en wierpen hun verdovende middelen op het podium. Dat was een indrukwekkende inzet van een conferentie, die tal van hoogtepun ten zou kennen. De stad Bern ligt aan de rivier de Aar. Zij staat bekend als de „Beren stad” en deze stad heeft drie kenmer ken: de arcaden, de oude bronnen en En tot slot staande het lied, dat in vertaling zijn pracht verliest: „Trittst de torens danks Vele sprekers hebben tijdens deze PEK-conferentie het woord gevoerd en ik was in de gelegenheid enige van hen te interviewen, waarover in een volgend artikel. Rest nog te vermelden dat deze PEK in het teken stond van het thema: „Het Evangelie in de Kracht van de Als die massabijeenkomsten straks ook zo succesvol blijken te zijn als de PEK in Bern, dan „sal het waerachtig wel gaen!” Een ander aspect was de enor me tent, eveneens op het terrein naast de „Festhalle”, waar de ge zamenlijke maaltijden werden ge nuttigd. Dat was een organisatie op zichzelf, waarvoor alle deelne mers hun petje afnamen. Het onderdak voor de congressisten was ook uitstekend geregeld. Er waren meer dan 500 hotelbedden gereser veerd; óók waren er voldoende slaap- Toen wij deze dienst vorig jaar mee maakten werd het samenzijn geopend met het „Piere Heroique” van César Franck. Terwijl de beurtelings heroïsche en mijmerende klanken door de ruimte feestgangers hun nieuwe pint pakken dalen overal lichtjes van de berg. De mannen met de fakkels hebben hun plicht gedaan jegens God en vaderland. Met de brandende fakkels boven hun hoofd zakken zij omlaag. Want nu kunnen zij ook feest gaan vieren. uit de middeleeuwen. On- haar ouderdom maakt Bern geen museumachtige indruk. Deel uit makende van diverse culturen is het een vitale en levenslustige stad. Het is dan ook geen wonder dat deze stad zich bij uitstek leent voor het houden van congressen. Ter conferentie werd tevens bepaald dat de wereldconferentie van de Pink sterbeweging in 1973 in Korea zal wor den gehouden, waar men thans een kerk aan het bouwen is, die niet min der dan 12.000 congressisten zal kun nen herbergen. De volgende Europese conferentie zal in 1975 in Noorwegen, in Oslo worden gehouden en daarna mis schien in Holland, maar dat is nog verre toekomstmuziek. psalm 145, en een gebedsdienst, waarbij de zegen werd afgesmeekt over de jeugd, over de buitenlandse arbeiders en waarbij werd gebeden dat iedere Zwitser zou leren beseffen welk een belangrijk en kwetsbaar erfgoed de natuur is. Heilige Geest”. Daarover en over de diverse andere predikaties, getuigenis sen, handoplegging voor zieken en voordrachten hoop ik u in een volgend artikel te vertellen. Over de mogelijkheden van en voor het openbaar vervoer als een alterna tief voor Nederland-asfaltland organi seert Kerk en Wereld in Driebergen een vijfdaagse zomercursus. Vlak vóór het éinde van de schoolvakanties. Met informatie en meningsvorming voor iedereen die de leefbaarheid van ons land ter harte gaat. Voor allen die inzien dat hier geen liefhebberij meer baat, maar dat rigoreuze politieke maatregelen nodig zijn. Prijs: 100 per persoon, 190 per echtpaar, 65 per kind van 5 t m jaar, 45 per jonger kind. Inlichtingen en aanmelding: Kerk en Wereld, De Horst 1, Driebergen, 03438-. 2241, toestel 146, vragen naar Susan Lodewijk. im Morgenrot daher, seh ich dich in Strahlenmeer, dich, du Hocherhabener, Herrlicher. Wenn der Alpen firm sich rötet, betet, freie Schweitzer, betet! Kommst im Abendglühn daher, find ich dich im Sternenheer, dich, du Men- schenfreundlicher, Liebender. In des Himmels lichten Raumen. Fdhrst im Hort und Wehr, du allmachtig Walten- wilden Sturm daher, bist du selbst uns Hart und Wehr, du allemachtig Wal- tender, Rettender. In Gewitternacht und Grauen lasst uns kindlich ihm vertrauen. Ja, die fromme Seele ahnt Gott im hehren Vaterland, Gott im hehren Vaterland.” plaatsen bij particulieren beschikbaar, evenals voordelige logeergelegenheid in „Zivilschutzanlagen” van het leger. Weer anderen vonden onderdak op de diverse campings. eraan mee te werken dat in hun gene ratie iedere aardbewoner minstens één keer met het evangelie zal worden geconfronteerd. Om dat doel te berei ken heeft Campus Crusade een strate gie ontwikkeld die essentieel is in de aanpak van deze beweging. „Explo ’72” werd afgesloten met een in de openlucht gehouden Jesus Music Festival’, dat door ongeveer 200.000 mensen werd bij gewoond, een aantal dat overeenkomt met twintig percent van het inwonertal van Dallas. Johnny Cash gaf daar een getuigenis dat diepe indrul: maakte. Hij vertelde jarenlang alles te hebben gedaan wat een mens kan doen om zijn leven te vernietigen. „Ik heb elk verdovend middel geno men, dat een mens maar kan nemen”, zei hij. „Dat ik niet stierf, zoals zo veel andere gebruikers van hard drugs, is gewoon Gods genade.” Muziek was er ook elke avond van 7 tot 8 uur in het Cotton Bowl stadion, waar dan de „sessions in the Son” werden gehouden. Larry Norman be hoorde tot degenen die daar optraden. Het congres speelde zich verder gro tendeels af in de 63 gebouwen en kerken, waar dagelijks trainingsmee- tings werden gehouden. Om de instruc ties meteen in praktijk te brengen, waren er twee massale huis-aan-huis- evangelisatie-acties in het programma opgenomen. In de Cotton Bowl wissel den de deelnemers ’s avonds, tijdens de dagelijkse massameeting, gretig hun ervaringen uit. Behalve Billy Graham, behoorde ook de stichter van Campus Crusade, Bill Bright en de bekende negerpedikant Edward V. Hill tot de sprekers die ’s avonds in het stadion het woord voerden. Buiten de conferentiezaal, doch wél op het grote conferentieterrein, had elk land een tentoonstellingsstand, in een grote tent ondergebracht. De kinderen werden tijdens de diensten door een kinderverzorgster opgevangen, zodat de ouders hun volle aandacht bij het godsdienstig gebeuren konden bepalen. Het Congresgebuw in Bern staat in de Allmend, midden in de stad. Het grote toneel leent zich bijzonder voor kooruitvoeringen. Ook daaraan was tij dens deze conferentie geen gebrek, want alle deelnemers naar men zegt 5000 Zwitsers en 4000 buitenlanders genoten van de voortreffelijke mu ziek- en kooruitvoeringen, laatstge noemde steeds door zeer capabele diri genten geleid. Zo was er een enorm gemengd koor uit Amerika, dat terecht enorm succes oogstte en niet te verge ten de zanggroep (acht jonge mensen) uit Formosa, welke Chinezen op ont roerende wijze muzikaal uiting gaven aan hun geloofsovertuiging. Daarnaast moeten zeker ook de zanggroepen uit Van 19-23 augustus 1972 zal in Drie- pergen een internationaal congres van missiologen worden gehouden, uitgaan de van de „International Association for Mission-Studies”, het internationale genootschap voor zendingswetenschap- pen dat in 1970 op een congres in Oslo werd opgericht. Als thema is gekozen „Zending te midden van religies en secularisatie”. Hierover zullen referaten gehouden worden door prof E. A. Ayandele uit Nigeria over „Een Afrikaanse visie”, dr. Waldenfels s.j. (Japan) over „Een Aziatische visie” met conferaat door dr. Won Yong Ji (Korea) over „Het christelijk getuigenis met het oog op de toenemende invloed van het marx isme in Azië” en dr. William D. Reybyrn (V.S.) over „Een visie met het oog op zes continenten”. Voorzitter zal zijn prof. dr. H. W. Gensichen uit Heidelberg. Als gastvrouw treedt op het Neder landse interuniversitair instituut voor Missiologie en Oecumenica, afdeling missiologie (gevestigd in Leiden Boer- haavelaan 43) in samenwerking met „Kerk en Wereld” in Driebergen, waar het congres plaatsvindt. Er worden cir ca 120 deelnemers verwacht uit allerlei landen en continenten, zowel rooms katholieken als anglikanen en protes tanten. De- „derde wereld” zal verte genwoordigd zijn door circa 30 deelne mers, dank zij een uit speciale Neder landse giften gevormd fonds. Bovendien is Bern gesitueerd in de onmiddellijke omgeving van het Ber ner Oberland met wereldbekende ex- cursiedóelen als Interlaken, Wengen, Gstaad, Grindelwald, Adelboden en Kandersteg, terwijl beroemde bergen als de Eiger, Mönch en Jungfrau zich bven de blauwe Thunersee in al hun majestueuze pracht verheffen. De con gressisten hebben dan ook in hun spaarzame vrije tijd gaarne gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot ex cursies. Zij keerden daarvan dan ver frist terug om de diverse sprekers uit vele Europese landen, óók van achter het Ijzeren Gordijn, te beluisteren. WK SS >XX- XXX «K- XXX w W Wxx a* W XX- XJ W WO xxx W 4fc. JKX W'ttt L W W w xw s W W W W 'W 'Xx' I v xX^. Maar goed, we hadden het over het Congresgebouw. In de conferentiezaal bevond zich een boekentafel, terwijl conferentiehostessen overal rondliepen om de gewenste informaties te ver schaffen. Telefooncellen met aanslui ting op het buitenland waren eveneens aanwezig. De preken en voordrachten werden zowel in het Duits als het Engels vertaald. Daarnaast was er de mogelijkheid en dat was heel bij zonder en vernuftig om via een simultaaninstallatie de conferentie ook in andere talen te beluisteren, zodat de deelnemers in hun eigen taal de diverse preken en voordrachten konden volgen. De deelnemers van elk land zaten bij elkaar; enige rijen banken waren daar voor beschikbaar en met behulp van een vlaggetje werd het land kenbaar gemaakt. Er waren meer dan 85.000 deelne mers, voornamelijk jongeren, afkom stig uit ongeveer honderd landen. Er was onder meer een grote delegatie uit Korea. De vijftien man tellende Neder landse afvaardiging stond onder leiding van Oswin Ramaker, aan wie het voorrecht te beurt viel de tienduizen den tijdens de openingsmeetig te mo gen toespreken, Ramaker, enkele jaren geleden nog succesvol jong verkooplei der van een vaderlandse industrie, is vertegenwoordiger van Campus Crusa de for Christ International in Neder land. Een andere Nederlandse spreker, met een druk programma, was evange list Anne van der Bijl, in het buiten land bekend als „Brother Andrew”. Campus Crusade for Christ is ook de beweging die tekent voor de organisa tie van het mammoet-congres in Dal las. Het is een nu 21 jaar bestaande interkerkelijke en internationale bewe ging, die aanvankelijk voornamelijk onder studenten werkte, maar later ook „Instituten voor Evangelisatie” ging stichten ten bate van het werk onder jongeren (en ouderen) buiten de universiteiten. Doel van het congres „Explo ’72” was: het mobiliseren en trainen van christenen voor evangeli satie- „Training voor explosieve geeste lijke revolutie”, luidde het motto. De deelnemers werden opgeroepen De wijn vloeit rijkelijk, op vele pun ten is het eten van raclette (gesmolten kaas) troef. En terwijl de feestgangers vol vuur met ballen op de portretten van de leden van de Zwitserse bonds raad mikken legt men de laatste hand aan het vuurwerk. Want dat hoort er op 1 augustus altijd bij. Op de bergen wordt het hout hoog cpgestapeld. Als het donker is en de ene vuurwerkwaterval na de andere fel oplicht tegen de hemel worden de vuren aangestoken Op de Hahnen brandt een enorm kruis. En terwijl de xxtf Er is discussie over deze Schwei- zerpsalm, omdat de tekst te verheven is, maar als men in een dergelijke ruimte met duizenden deze tekst zingt, is het alleen maar indrukwekkend. Als de dienst beëindigd is scharen de vendels zien in slagorde. De burge meester in zijn vuurrode toga, een dan- cingdirecteur leidt de stoet, die, vooraf gegaan door de muziek, zijn tocht door het dorp gaat maken. Het jodelkoor zingt, bij voorkeur in de buurt van de cafés, zijn liederen, maar na een half uur is het enthousiasme al groter dan de klank. Kinderleiding: aanwezig ,,eugd t.m. 15 jaar. Duitsland en Zwitserland worden ver meld, alsmede een duo uit Chicago (violist en pianiste). Ook de „Burning Candles” uit Nederland oogstten te recht veel succes. speelden kwamen de afgevaardigden de Perk binnen. De zangvereniging, de schutters, de jeugd, allen achter hun vaandels. In stramme pas ging het door de kerk tot voor het altaar. Daar werd het vendel gezwaaid als een eer betoon. Het klooster van Engelberg, rechtsachter de „Hahnen”. l^xxxvxxx^ Als wij nog even doorgaan iedere Nederlander individueel te conserveren in zijn blik op vier wielen, leven wij binnenkort in een asfaltland. Geen fijn vooruitzicht. Daarom krijgt het in het gedrang geraakte openbaar vervoer weer meer aandacht. In de politiek, in actiegroepen en bij mensen die het zat zijn voor steeds meer geld steeds lan ger te moeten wachten in steeds grote re files. De belangstelling richt zich daarbij op nieuwe kansen voor de vanouds bekende tram, trein en bus, maar ook nieuwe ideeën zoals de witkar komen op de proppen. Biedt gratis openbaar vervoer mogelijkhe den? Moet het autowanverkeer worden bemoeilijkt? Is selectief autogebruik een oplossing? Is ons volk van „eigen vervoerders” rijp te maken voor een heel andere aanpak? Dat laatste zal hard nodig zijn, want de voorstanders van individueel vervoer en de daarbij belanghebbenden laten ons bepaald niet met rust! Datum: 7-12 augustus. Plaats: Kerk en Wereld, Driebergen. ww X^ .XJX W W XX* W, W W WW w W wwsSl swl ’’“‘WW w W SS» W w W w W w w W s w DALLAS. Het grote stadion „Cot ton Bowl” in Dallas, Texas, heeft een week lang gedreund van gospelsongs en evangelieprediking. Met een vurig betoog van dr. Billy Graham eindigde „Explo ’72”, volgens de organisatoren het grootste congres in de geschiedenis van de kerk. xX'' S’

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14