UNIEI OUDHEIDKUNDIG PROJECT IN SCHOKKERBOS I Schokland geologische krijgt een tuin Kafka's mislukte liefdesverhouding H „HET ANDERE PROCES” IJsselmsermuseum op ■■•1 4^ -V' lllk I ZATERDAG 22 JULI 1972 16 Erbij (Van een onzer medewerkers) ongeveer 200.000 jaar geleden. Goede voorlichting ”Het gerecht” Geen indiscretie O ET IS GEEN WONDER, dat velen zich steeds opnieuw met Kaf ka’s werken bezighouden; er zijn weinig kunstenaars, wier werk reeds op het eerste gezicht zo intrigerend en raadselachtig is en van wie zoveel authentiek biografisch materiaal (dagboe ken, brieven) ter beschikking staat. Velen menen dan ook, dat zij aan het allengs ontstane beeld een nuance kunnen toevoegen of zelfs een geheel nieuw licht op deze kunstenaar kunnen werpen. Zo schreef Elias Ca netti de auteur van de unieke roman „Die Blendung” in 1969 een boekje „Het andere Proces” met als ondertitel „Kafka’s brieven aan Felice”. Het is nu, vertaald door Theodor Duquesnoy uitgekomen bij Polak en Van Gennep. Hij legt hierin een direct verband tussen het ontstaan van de roman „Het Pro ces” en Kafka’s verhouding tot Felice Bauer, met wie hij zich in 1914 verloofde. Na korte tijd reeds werd deze verloving verbroken. In 1917 kwam tussen hen een tweede engagement tot stand. Geologie-cursus geeft van wat er bij het oudheidkundig bodemonder zoek en bij de verschillende waterstaatkundige en cul tuurtechnische werken na de drooglegging uit de bo dem van de voormalige Zuiderzee te voorschijn ge komen is. Naast de expositie in het oudheidkundig museum komt nu een openluchtmuseum op geologisch gebied. Het plan daartoe is in feite uit de nood ge boren. De gesteentetuin moet namelijk de vervanger worden van het, volgens geologen, voor West-Europa unieke geologische reservaat in het Urker bos, dat Staatsbosbeheer voor het publiek gaat sluiten, omdat er veel vernield en weggenomen werd. Dit enkele hec taren grote reservaat, genoemd naar wie beschouwd wordt als de nestor van de amateur-geologie, P. van der Lijn, bevat miljoenen, soms metershoge zwerf stenen, die te beschouwen zijn als het restant van de morenen (los gesteentepuin), bijeengebracht door de gletsjers of het landijs, dat Nederland bedekte in de Riss- of Saaletijd, 's: N HET VOORJAAR VAN 1974 over een kleine twee jaar dus wordt Nederland een uniek project rijker. Een groep van ongeveer veertig mannen en vrouwen die zich voor de geologie interesseert, werkt momenteel aan een plan om in het Schokkerbos op het voormalige eiland Schokland in de Noordoostpolder een geologische tuin te realiseren. Een terrein van ongeveer twee hectare groot wordt ingericht met uit ons gehele land te betrekken gesteen ten, grillig gevormd, sierlijk, log, van een paar voet tot meer dan een meter hoog, daterend uit een tijd die ver, heel ver, namelijk honderden eeuwen, van ons vandaan ligt. Deze geologische tuin komt te liggen op om even in dé sfeer te blijven een steenworp- afstand van het oudheidkundig museum voor de IJsselmeerpolder. In dit museum, dat jaarlijks goed is voor zo’n 80.000 bezoekers, is een collectie vondsten uit de Zuiderzeebodem samengebracht die een beeld W' k X'k - -s" M k., "F - A Es ANNE BRANDENBURG A 5? - /S altijd bezig met de geologie, want je zult nooit kunnen zeggen; nu ben ik klaar met de studie”. „Ik geloof dat de geologie bij de jongeren nog niet zo in de belangstel ling staat. Een beetje schroom zit er, dacht ik, ook achter. Voor het onge kende, het niet precies weten wat het te betekenen heeft. Het heeft volgens mij ook te maken met het feit, dat er weinig litteratuur over bestaat”. De geologische tuin op Schokland wordt voor het overgrote deel gefinan cierd door de Stichting De Jonge On- De meeste aandacht wijdt Canetti in „Het andere Proces” aan de verhouding Kafka-Felice; hij biedt als het ware een uittreksel uit hun briefwisseling. Ook op dit punt heeft hij zich van een interpretatie onthouden. Eén van de vele redenen, die het contact bemoeilijkte is volgens mij hierin gelegen, dat derzoekers. Gezien de omvangrijkheid van het project liggen de kosten aan de vrij lage kant: tussen de tien- en vijftienduizend gulden, schat de heer Hellinga. Het feit, dat het werk, op enkele uitzonderingen na, door vrijwil ligers wordt uitgevoerd, houdt die kos ten zo gering. Het boekje van Canetti biedt minder nieuws dan ik had ver wacht, maar het is aanleiding opnieuw de aandacht te ves tigen op de grote schrijver Franz Kafka en tevens tot het af drukken van het ontroerende verlovingsportret uit 1917. IN BRIEVEN EN DAGBOEKEN spreekt Kafka over die Berlijnse bijeenkomst als over het „gerecht”. Naar aanleiding van de verloving en het verbreken ervan schrijft Canetti: „Het is aan te tonen, dat de emotionele lading van beide gebeurte nissen linea recta opging in „Het Proces” met het schrijven waarvan hij in augustus 1914 begon. De verloving resulteerde in de arrestatie uit het eerste hoofdstuk, het „gerecht” komt voor als de executie in het laatste”. Canetti voert verschillen de bewijzen aan: „De omstandigheid van zijn bewegingsvrij heid na zijn arrestatie herinnert allereerst aan die bewuste verloving van Kafka in Berlijn. Kafka had indertijd het ge voel, dat hij met de zaak totaal niets uitstaande had. Hij voel de zich gekluisterd”. In zijn dagboek schrijft Kafka: „Was gebonden als een misdadiger. Had men mij met echte boeien aan in een hoek gezet en gendarmen voor mij geplaatst, het zou niet erger zijn geweest. En dat was nu mijn verloving” Ook met betrekking tot de executie van K. aan het eind van de roman wijst Canetti op enige parallellen uit het dagboek, waarin twee weken na de fatale datum het woord „gerechts plaats” reeds verschijnt. Franz Kafka met Felice Bauer, kort na hun tweede verloving in 1917. De opzet is om de geologische tuin een zo sterk mogelijk Scandinavisch karakter te geven, omdat, zo vertelt de heer Hellinga, ons land er in de ijstijd - Deze heeft zijn stenenbezit nagelaten aan de gemeente Noordoostpolder en hij vroeg de heer W. T. Hellinga uit Muiderberg zijn werk voort te zetten. De heer Hellinga is in zijn vrije tijd geologsch medewerker van het oud heidkundig museum een paradijselijk plekje in het Noordoostpoldergebied. TOEN BLEEK DAT DE jeugd niet warm liep, moest naar andere moge lijkheden gezocht worden. En die wer den gevonden in de al eerder genoem de Vereniging van Vrienden van de Musea van de IJsselmeerpolders- De heer Hellinga: „In die vereniging is een grote groep mensen, die zich erg voor de geologie interesseert. Al voor het achtste jaar volgt een groep van zo’n 30 mannen en vrouwen een geologie- cursus, die door mij gegeven wordt”. Andere facetten zijn het ontbossen en herbeplanten van het betreffende terrein, een punt in het Schokkerbos waar de keileem bijna aan de opper vlakte ligt, de determinatie van het aanwezige stenenmateriaal en het be palen van de stenen die men van elders in het land moet laten aanvoe ren. niet zo uitzag als de Scandinavische gebieden nu. In brieven aan Grete uitte Kafka zich herhaaldelijk negatief over Felice. Op een geplande ontmoeting in een hotel in Ber lijn, waar de verloofden beiden met een bevriende relatie ver schenen, opende Felice de aanval. Deze was gegrond op zijn kritische uitingen over haar in zijn brieven aan Grete Bloch. Kafka weerlegde de beschuldigingen niet „en aan zijn ver loving kwam een einde, zoals hij gewild had”. haar als afgezante naar Praag gestuurd, om tussen haar en Kafka te bemiddelen. Volgens Canetti ontstond tussen haar en Kafka een grote vertrouwelijkheid; hij spreekt zelfs over een driehoeksverhouding. bij een bezoek de spanning tussen beiden, of ze de oude be tovering kunnen terugvinden zó groot was, dat deze de ont moeting een mislukking deed worden. Bij hun sporadische ontmoetingen hebben ze deze spanning slechts enige malen kunnen overwinnen. Van de vijf jaar, dat ze elkaar kenden, hebben ze hooguit drie maanden in eikaars gezelschap door gebracht. Het verschil tussen de geïdealiseerde ontvangster van zijn brieven en de werkelijke Felice bleef bijna steeds niet te overbruggen. Het huidige gesteentereservaat in het Urkerbos. Le Nouvel Observateur meldde onlangs, dat Felice een jaar en drie maanden nadat ze met Kafka had gebroken, trouwde met een rijke zakenman uit Berlijn. Ze kreeg twee kinderen en ging in 1936 naar Amerika. Vijf jaar voor haar dood ver kocht ze haar correspondentie met Kafka aan een Duitse uit gever. Hij is ook de stuwende motor achter het plan om in het Schokkerbos de geologische tuin aan te leggen. De geologie is voor hem een fascinerende studie. „Ik ervaar het als een enorme verrijking van het leven. Ieder mens die zijn dagelijks werk goed doet, moet iets hebben waarin hij nu en dan even vluchten kan. Zo heb ik dit. Het is mijn tweede ego. Het heeft me gepakt •n het laat me niet meer los. Je blijft Toch heeft Canetti in zijn zeer leesbaar werkje nauwelijks een tip van de sluier, die over het kunstwerk „Het Proces” hangt, opgelicht. Hij weet dit zelf: „Maar in gebn geval wordt door het volgende betoog aan de roman iets van zijn sinds jaar en dag groeiend geheim ontnomen”. Hiermee moet men het eens zijn: Canetti biedt een verklaring voor het ontstaan interpretatief wordt aan het bekende weinig toegevoegd. Er waren in de 12de en 14de eeuw ook twee ronde burchten, die enkele eeuwen laten weer verdwenen. Ook in Wieringermeerpolder lag in de late middeleeuwen toen het gebied nog niet door de zee verzwolgen was een achttal kapeldorpen, waarvan huisplattegronden en waterputten zijn aangetroffen. •AA Meer tegen het eind van het werk wijdt Canetti verschil lende pagina’s aan de rol, die het verschijnsel „macht” in al zijn variaties voor Kafka vervult. „Er schuilt iets hoogst op windends in deze hardnekkige poging van een zwakkeling om zich aan de macht in iedere vorm te onttrekken.Het schijnt raadzaam te laten zien hoezeer hij van dit fenomeen vervuld was, dat voor onze tijd het belangrijkste en schrikwekkendste is geworden. Van alle schrijvers is Kafka de grootste expert inzake macht. Hij heeft deze in al haar aspecten aan den lijve ondervonden en in beeld gebracht”. Deze koudeperioden werden onder broken door warme, waarin het ijs voor een groot deel afsmolt. Vooral de koude perioden waren belangrijk voor het geologische gebeuren. De zee zelf oefende door middel van de golfslag een eroderende werking uit op de kust en soms op de zeebodem. Langs de kusten zijn vele delta’s gevormd, door dat de rivieren die in zee uitmondden veel puin, zand en slib meevoerden. De laatste ijstijd begon ongeveer 600.000 jaar geleden efi eindigde zo’n 8500 jaar voor Christus. In deze ijstijd kunnen vier koudeperioden worden on derscheiden waarin het landijs zich sterk over Noord-Europa, en in de derde periode ook over Nederland, uit- breidde. Tijdens de drooglegging van Zuider- zeegedeelten zijn ook honderden scheepsresten gevonden. Zelfs ook een compleet schip dat, evenals de andere vondsten van oude scheepswrakken, een plaats heeft gekregen in het mu seum voor scheepsarcheologie in Ketel- haven. Toch is hij van mening dat men de mensen het genot van het aanschou wen van zo’n gesteentereservaat niet mag onthouden. „Toen ik van het be sluit van Staatsbosbeheer hoorde, heb ik me wel even af gevraagd: is ’t reser vaat er voor de belangstellenden of zijn de belangstellenden er voor het reservaat? Maar goed beschouwd is het een juist besluit van Staatsbosbeheer”. „Toen dit zich afspeelde, was men het er wel met elkaar over eens dat er een alternatief moest komen. En die komt er nu dus in het Schokkerbos”. De aanleg van de gesteentetuin is een project van de ongeveer 1000 leden tel lende Vereniging van Vrienden van de Musea voor de IJsselmeerpol ders en de uit een initiatief van de VARA-televisie ontstane Stichting De Jonge Onderzoekers. Water in poriën en spleten van ge steenten oefenden bij bevriezing een sterke druk uit op deze gesteenten, waardoor aan de oppervlakte vergrui zing en verstoring van de gesteentela- gen ontstond. Veel van dit gruis werd door de voortbewegende ijsmassa mee gevoerd en bleef bij het terugtrekkn van het ijs liggen, de zogenaamde eindmorenen. Doodzonde vindt de hoer Hellinga het dat het gesteentereservaat in het Urker bos niet langer voor het publiek toegankelijk is. Voor het besluit van Staatsbosbeheer heeft hij evenwel alle begrip- „Een wetenschappelijk zo be langrijk gebied kun je gewoon niet prijsgeven aan de vernielzucht van de mensen. Het is de schuld van het publiek zelf. Het klinkt erg cru als ik het zeg, maar er is niets ergers dan publiek. Ze nemen stenen mee, slaan stenen stuk. En dat kun je toch niet hebben”. „Daar zit van alles in: boeren hier uit de omgeving, leraren, jongeren, alle branches. Dat gaat in leeftijd van 10 tot 70 jaar. We hebben een aantal werkgroepen gevormd, die thans bezig is het project met de gesteentetuin gestalte, te geven”. W Het museum, liggend op een van de drie kunstmatige terpen van het nu droogliggende eiland, beschikt ook over bijzonder materiaal van twee van de in onderzoek zijnde nederzettingen van de zogenaamde Swifterbant-cultuur in Oostelijk Flevoland, daterend van voor 3600 voor Christus: kleine vuurstenen, werktuigen, aardewerk en jachtbuitres- ten zijn daar aan het licht gekomen, te zamen met vuurplaatsen en mense lijke skeletten uit dezelfde tijd, op meer dan 5,5 meter beneden NAP lig gend. Van tienduizenden jaren geleden da teren de beenderen van mammoet, neushoorn en reuzenhert, gevonden tij- des zandzuigen op diepten van 25 tot 30 meter. Op het buitenterrein van het museum worden ankers, zandstenen, sarcofagen uit de middeleeuwen, re gen- en welwaterputten een originele peilschaal voor waterhoogtemeting en een houten beschoeiing om het eiland van weleer te verdedigen tentoonge steld. Grote aandacht krijgen de presenta tie van en de voorlichting aan het publiek. Er komen onder meer ma quettes, kaarten en teksten in de tuin te staan. „Als het goed wordt opgezet, en ik dacht dat we daar in zullen slagen”, aldus de heer Hellinga, „dan zit er in die tuin een heel verhaal voor het publiek”. Verder teruggeleid in het verleden wordt de bezoeker in een tweede expo sitieruimte: geschiedenis van het laat middeleeuwse Enserkerkje en herinne ringen aan de handelsrelaties in de late middeleeuwen. Tussen de tiende en dertiende eeuw lag in het gebied dat nu Noordoostpolder is een achttal kleine dorpen. Tot deze gesteentecollectie uit de IJsselmeerpolders, herinnerend aan de tijd toen 200.000 jaar geleden het land ijs deze zwerfstenen van Scandinavië meebracht en deze tijdens het afsmel ten in ons landschap achterliet, be hoort ook een verzameling van de amateurgeoloog Van der Lijn. Kort na de oorlog, bij de droogleg ging van de Zuiderzee, werden deze keileemvelden (keileem: gedurende de ijstijd door het landijs getransporteer de grondmorene) ontdekt. Er lagen de prachtigste gesteenten. Bij het aanileg- gen van het Urker bos heeft Staatsbos beheer een gedeelte van het betreffen de gebied gereserveerd als geologisch reservaat, dat nu kunstmatig planten- vrij gehouden wordt, omdat anders de gesteenten voor het oog verloren zou den gaan- Als gevolg van de vernielingen en omdat er veel weggenomen werd (het aantal mensen dat er een liefhebberij in heeft om stenen te verzamelen is de laatste jaren sterk uitgebreid) heeft Staatsbosbeheer enige tijd geleden het besluit genomen dit wetenschappelijk zeer belangrijke reservaat voor het pu bliek te sluiten. Pas na schriftelijke aanvragen en dan alleen nog in groe pen kan men het bezichtigen. IN DE EERSTE HELFT gaat Canetti aan de hand van de in 1955 gepubliceerde correspondentie in op het ontstaan van de verhouding Kafka-Felice. Zij ontmoetten elkaar ten huize van Max Brod, Kafka’s toegewijde vriend. Weldra begon een zeer intensieve briefwisseling. Kafka in Praag wo nend schreef haar naar Berlijn, waar zij werkte, met een frequentie van soms wel drie brieven per dag. In juni 1914 was de officiële verloving in Berlijn. Steeds was Franz Kafka’s verhouding tegenover Felice ambivalent zoals tegenover een huwelijk in het algemeen. Hij wilde graag trouwen, maar toch vreesde hij de druk, die zij op hem zou leggen. Hij was bang voor het verlies van zijn persoonlijke geestelijke vrijheid en vreesde dat een geregeld leven hem de mogelijkheid om schep pend werkzaam te zijn zou ontnemen. Toen de verloving eenmaal een feit was, werd hij zich eens te meer van de knellende banden bewust. Zes weken later reeds werd de verloving verbroken en hier wijst Canetti op een sterke overeenkomst tussen de roman „Het Proces” en Kafka’s persoonlijke belevenissen. Een belangrijke rol heeft Grete Bloch hierin gespeeld, een vriendin van Felice, door De leiding van het museum op Schok land kwam vorig jaar zomer in contact met deze stichting. De heer Hellinga: „Deze stichting legt een pro jectenarchief aan, waaruit jonge men sen die een wetenschappelijk onder zoek willen verrichten, een handleiding kunnen betrekken. Ze miste onder meer nog een geologisch project en vroeg of wij haar daar aan konden, helpen”. De gesteentecollectie uit de IJssel meerpolders in het sluitstuk van de binnenexpositie van het museum Schokland, dat verder geheel in het teken staat van de archeologische vondsten die gedaan zijn bij de gedeel<- telijke droogmaking van de Zuiderzee en de wordingsgeschiedenis van het nieuwe land. Onder andere wordt ge toond hoe de geschiedenis van Schok land in feite door de evacuatie op last van de regering in 1859 een einde nam en wat de oorzaken daarvan waren. TWEE INDRUKWEKKENDE GEDEELTEN bevat Canetti’s werk: de openingspassage, waarin hij de lezer, die hem van indiscretie zou kunnen beschuldigen, weerspreekt: „Ik heb deze brieven gelezen met een ontroering als ik in geen jaren bij geen enkel litterair werk heb ondergaan. De brieven staan nu op één lijn met die onverwisselbare memoires, autobiogra fieën en briefwisselingen, waar Kafka zelf zijn leeshonger mee stilde. Hij, wiens voornaamste eigenschap eerbied was, is er niet voor teruggeschrokken de brieven van Kleist, van Flau bert en Hebbel steeds te herlezen. Zo moet men Felice Bauer er werkelijk dankbaar voor zijn, dat zij de brieven van Kafka aan haar bewaard en in veiligheid gebracht heeft, ook al heeft zij het over haar hart kunnen verkrijgen ze te verkopen”. Omdat men niet de weg van de minste weerstand heeft willen nemen men zou bijvoorbeeld een massa bij eengezochte zwerfstenen zomaar op een terreintje kunnen neerpoten is er een gedegen voorbereiding nodig. Een van de eerste activiteiten beteken de de inventarisatie van de huidige flora en fauna van het gebied in het Schokkerbos, waar de geologische tuin wordt aangelegd. Het materiaal voor de inrichting moet met name komen uit het gebied boven de lijn Haarlem-Amersfoort.- Nijmegen. Verder is in de ijstijd het uit het noorden komende ijs niet ge gaan, aldus de heer Hellinga. «Ks: X - W- JT\ .X' W'? Xs” - „-XXk* X.' ,x - Axt .-■■■ .V v 4'. -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 16