Bijnaam verdween, maar onderwijs wordt nog steeds wat miskend Gezinsverzorging en bejaardenhulp in Arnhem in één groot bedrijf Proper volkje IflÖI „SPINAZIE - ACADEMIE” VROUW JERICHO V F W TO i t T 17 Vrouwelijkheden ZATERDAG 22 JULI 1972 Erbij (Van onze medewerkster) Ui Baardmannen Algemene cultuur Beroepskeuze Excessen Gina Mannen Manegers ziekte i wiMMI F „DE MEISJES van de spinazie- acadenrie”: zo werden, nog niet zo erg lang geleden, de leerlingen van huishoudscholen genoemd. Die denigrerende betiteling mag dan nagenoeg verdwenen zijn, in de publieke opinie ten aanzien van het onderwijs heeft „de huis houdschool” nog een omstreden plaats. Zonder nu direct het grote woord „discriminatie” te hanteren, wil drs. H. A. Huesken uit Eind hoven toch wel stellen dat de waardering voor en de kennis van het onderwijspakket van de huis houdscholen nog altijd aan de lage kant is. Indianenbroodje (Van een medewerkster) HET WOORD „BEDRIJF” lijkt niet zo erg te passen bij begrippen als gezinsverzorging en bejaardenhulp. Het klinkt de buitenwereld nog een beetje te zakelijk in de oren als het om zulke werkzaamheden met een (nog altijd) wat ideëel tintje gaat. Toch spreekt men bij de stichting gezinsverzorging en bejaardenhulp Arnhem, een dienstverlenende or ganisatie die uit een fusie van meerdere instellingen is voortgekomen, over „één groot bedrijf voor gezinsverzorging en bejaardenhulp”. Drie verschillende instellingen hebben elkaar in deze stichting gevonden. W 1 4 F 'WAL dige bezighid of niet?” wwwwvwwvwwwwwvwwwwwwwwu /vwwwwwwvwvwvwwwwwvwwwww IG voor gezinsverzorgsters. Die opleiding duurt twee jaar (per jaar ongeveer 20 weken theorie en 20 weken praktijk) en de aspirant-gezinsverzorgsters ver dienen in het eerste jaar gedurende hun stageperiode 300 gulden bruto in het tweede jaar 400 gulden bruto per maand. ;er ds ZVVVWVVVVVVVWVVVVVWVVWVVWVVVVWWVVVVVVVVV' ^^/VWVWWVWWVWWVWWWWVWWWWWW „IK VIND DIE actie buitengewoon juist”, zegt de heer Huesken. „Ik vind OM TE illustreren dat het moderne huishoud- en nijverheidsonderwijs zeer zeker niet uitsluitend oefenterrein voor aanstaande huisvrouwtjes zonder ver dere aspiraties is, neemt hij als voor beeld een lessentabel van het eerste jaar met in totaal ruim 30 lesuren. naaldvakken) slechts 20 tot 25 percent van het totale lesrooster te beslaan. ze me- >P J- T- ‘S- if- e- it- he en ;n, ?n ?n re n, u- •1- il- al ip- >m int ild ste ïrt ve i’s an eb en an •a- iee er u- ler ka sft 1”. Ie ie n. Ie ;d is n n ar de en •r- it- a- ït, j- ot et n, le ?n id le rj sr n ie n >r n> s- 0, Eigenlijk is het doodzonde dat al dit materiaal op deze wijze wordt vernie tigd, want met een groot gedeelte er van zouden we best nog wat kunnen doen. Met name geldt dat voor golf karton, wat gebruikt kan worden voor de fabrikage van papier en daardoor weer voor de vervaardiging van golf karton. Daarom hebben de golfkarton- fabrikanten besloten om op hun pro- dukten een speciaal beeldmerk te gaan drukken. IN ARNHEM, waar men de fusiege- dachte in de praktijk heeft gebracht, ziet men veel voordelen van de nieuwe werkwijze. Voor de gezinsverzorgsters en gezinshelpsters vindt men het alleen maar nuttig dat er in zo’n opzet een duidelijk centraal bureau is voor de contacten met leiders en leidsters, een trainingsdeskundige en een personeels functionaris. De stad is voor het da gelijks werk in drie ongeveer gelijke gebieden verdeeld. In elk van deze wijken „opereert” een vast team dat uit een hoofdleidster, vier leidsters, 30 gezinsverzorgsters en gezinshelpsters, en 60 gezinshelpsters bij bejaarden be staat. IN DE WERELD van het maatschap pelijk werk wordt op het ogenblik druk gediscussieerd over de wenselijk heid (of niet-wenselijkheid) van het samenvoegen van dergelijke activitei ten. Tegenstanders zien als nadelen van zo’n „supermarkt” van activiteiten het gevaar van meer onpersoonlijkheid en meer onoverzichtelijkheid, twee factoren die de drempelvrees van het publiek voor sommige instellingen al leen maar kunnen ophogen. „EN DAN NIET als doel, maar als middel”, tekent de heer Huesken hier bij aan. „We ontlenen inderdaad leer- objecten aan de huishouding, maar dat is een klein gebied naast de algemene vorming. En dan gaat het, om maar eens één vaardigheid als voorbeeld te nemen, niet uitsluitend om het maken van kleding, maar om het inzicht hoe zo’n kledingstuk in elkaar zit. Patronen maken bijvoorbeeld, dus een driedi mensionale vorm vertalen in een twee dimensionale vorm, is dat een wiskun- NAAR RUWE schatting gaat mo menteel 30 percent van de meisjes na de lagere school naar het huishoudon- derwijs. „Verzoening tussen de twee AANLEIDING tot het gesprek is de veelbesproken actie „Marie wordt wij zer”. Ook het huishoudonderwijs heeft eraan meegedaan, hetgeen niet weg neemt dat er stemmen te beluisteren zijn die menen, dat in dergelijke acties het huishoudonderwijs (bewust of on bewust?) „gediscrimineerd” wordt. Daarin blijken de als „typisch huishou delijk” te boek staande vakken (zoals zorg voor woning en kleding, voeding, IN HET dagelijkse leven hebben beroepen als kinderverzorgster, disch assistente, decoratrice, ponskaart- typiste, telefoniste. De behandeling in de teenagerkliniek is erop gericht, de meisjes meer weerbaarheid te geven tegen de eentonige beroepsarbeid van deze dagen. Vooral het creatief bezig zijn in de vrije tijd wordt gepropa geerd, naast een goede verzorging van lichaam en uiterlijk. Bij het verlaten van de kliniek krijgen de meisjes die genezen zijn verklaard, ook nog „tien gouden regens voor fitheid in beroep en liefde” mee. Wie geen tweede keer in het sanatorium terecht wil komen, moet verstandig en rustig eten, vol doende slapen, zo veel mogelijk wan delen (ook bij slecht weer) en zo veel mogelijk de alcohol en de sigaretten met rust laten. Nut en zin van deze organisatievorm (een centraal bureau en drie wijkbu reaus) worden als volgt gemotiveerd: er kan sneller worden geholpen door dat het geheel aan hulpaanvragen overzichtelijker wordt. Gezinnen die hulp nodig hebben, weten in hun stadsdeel het betreffende bureau ge makkelijker te vinden. En de verzorg- GEZINSVERZORGING is nog al tijd een (zogenaamd) typisch-vrouwe lijk beroep wordt althans nog steeds als zodanig gezien. Toch zullen wel licht, evenals in de verpleging, op af zienbare termijn ook mannen entree in de gezinsverzorging kunnen maken. Er wordt al melding gemaakt van een enkele jongeman die gesolliciteerd heeft als aspirant-gezinsverzorger en Men wil hierme bevorderen dat de gebruiker het afgedankte materiaal verzamelt en later inlevert in plaats van het weg te gooien. VANDAAR ook dat de instellingen voor gezinsverzorging en bejaardenhulp nog altijd met klem een beroep doen op de medewerking van ervaren part time gezinsverzorgsters en van gehuw de vrouwen die als bejaardenhelpster willen werken. Voor die gehuwde vrouwen kan het part-time-karakter van het werk vaak een aantrekkelijke factor zijn. VOOR JONGE meisjes die een oplei ding tot gezinsverzorgster willen vol gen, zijn er in Nederland 24 scholen sters en helpsters zouden beter als „juiste vrouw op de juiste plaats ’te recht kunnen komen, doordat in de nieuwe opzet de specifieke capaciteiten en talenten van elke medewerkster beter kunnen worden benut. Het verbruik van golfkarton per hoofd van de bevolking is in de loop der jaren behoorlijk gestegen: van 10,4 kilo en 1956 tot 23,3 kilo in 1970. Een verdere stijging van het verbruik wordt verwacht. Maar als we allemaal meewerken hoeft de vuilnisberg daar niet nog hoger van te worden. leiding zegt hij: „Weet u wat het belangrijkste punt in onze doelstelling is? Voorbereiding op deelname aan de algemene cultuur, zowel in het be roepsleven als daarbuiten. Dat betekent dus bepaald niet dat we uitsluitend op het huishouden zouden voorbereiden. Met dat daarbuiten denken we vooral ook aan het geweldig scala van vrije- tijdsmogelijkheden dat in de eerstvol gende decennia gaat komen. En aan de wereld waarop jonge mensen zich oriënteren, namelijk de wereld waarin ze gaan leven”. polen school en maatschappij”, zoals de heer Huesken het uitdrukt, zal in de nieuwe vierjarige opzet steeds dringen der nodig worden. Hij zegt: „Enerzijds moet de beroepskeuze zo lang mogelijk worden uitgesteld. Een selecte groep meisjes zou na zo’n vier jaar algemene opleiding moeten kunnen doorstoten naar andere middelbare opleidingen, maar de meisjes die eruit stappen moeten een beroepsgerichte opleiding krijgen. Die moeten we de beroepsatti tude voorhouden, anders stranden ze in de praktijk. Het besef van rechten en plichten ontbreekt nog te veel, de vrouw werkt niet met wat er voor haar bereikt is”. WIJ NEDERLANDERS zijn een pro per volkje. Wat we niet meer nodig hebben, stoppen we in de vuilnisbak en via de gemeentereiniging komt het dan op de vuilnisbelt terecht. WELLICHT heeft het lager huis houd- en nijverheidsonderwijs zijn naam ook wel een beetje tegen. De heer Huesken: „Misschien zou pravo, praktisch algemeen voortgezet onder wijs, een betere naam voor onze scho len zijn. Wat ik ook jammer vind: bij publikaties over ons onderwijs zie je nog zo vaak foto’s van kokende of bakkende huishoudschoolleerlingen als illustratie. Ook dat versterkt ons ver keerde imago dan weer”. het ook juist dat het huishoudonder wijs eraan heeft meegedaan. Meisjes slachten de kip met gouden eieren door een voortgezette opleiding af te breken. Ook in ons onderwijs zeggen wij tegen de meisjes: wordt wijzer, maakt je opleiding af. Maar ik ben het niet eens met Marie wat betreft de definitie: wat is leren? Men haalt de neus op voor alles wat men kan leren in een context die huishouding betreft. Andere scholen betekenen doorleren, wie naar de huishoudschool gaat leert er niets bij: die gedachte heerst nog steeds. Ten onrechte”. DE TOELATINGSEISEN: diploma driejarig lager huishoud- en nijver heidsonderwijs, diploma gezinshelpster, diploma drie- of vierjarige mavo, dan wel drie klassen vwo of havo. Omdat de tweejarige opleiding in een experi menteel stadium is, zijn er speciale overgangsmaatregelen mogelijk voor kandidaten die niet aan de toelatingsei sen voldoen. het gezinsverzorgingswerk als beroep wil kiezen. Belangstelling van manne lijke zijde kan trouwens alleen maar welkom zijn, gezien het feit dat er nog altijd volop werk aan de winkel is op dit terrein. ONDERWIJSINSPECTEUR Huesken heeft in vele dienstjaren het onderwijs zien veranderen van statisch naar zeer beweeglijk en vindt dat een groot winstpunt. Sprekend over het nog in discussie zijnde model voor de vierjari ge lagere huishoud- en nijverheidsop- IN EEN nieuw jeugdsanatorium in de Duitse plaats Bad Steben-Oberfran- ken kan men Duitslands jongste ..kuursters” ontmoeten. Het zijn meis jes tussen vijftien en eenentwintig jaar die nu al aan bepaalde beroepsziekten lijden en volgens het Duitse blad Jas min tot de nieuwste groep der „mana- gerszieken” mogen worden gerekend. Jasmin dat een bezoek bracht aan het Kurort, vertelt dat de klachten van de werkende meisjes die hier als patiënten verblijven, variëren van storingen in de bloedsomloop en hartklachten tot overspannenheid en nerveuze maag klachten. De Italiaanse actrice Gina Lollobrigi- da is (naar men zegt mooier dan ooit) terug op het witte doek. Ze speelt de hoofdrol in de film „Ce merveilleux automne” ofwel „Die verrukkelijke herfst” van Mauro Bolognini. Gina die al geruime tijd gescheiden is, vertelde aan Marie Claire dat ze een vergissing heeft gemaakt door ooit te trouwen: „Dat ogenblik van domheid vergeet ik liever. Als ik vandaag een man ont moet, hoe weet ik dan dat hij me over een maand nog zal bevallen?” „WAAROM DRAAGT u die baard?” Weekblad Elle vroeg dit aan een aan tal (gebaarde) Franse mannen, want volgens het blad gaan op het ogenblik zeker twintig van elke honderd man nen met een gedeeltelijk begroeid ge zicht door het leven. En 28-jarige advocaat antwoordde: „Voor een man is dit de enige manier om er eens anders uit te zien Schrijver en cineast Romain Gary zegt dat hij acht jaar geleden zijn baard heeft laten staan omdat hij genoeg had van zijn eigen gezicht. Van tijd tot tijd verandert hij de vorm zodat hij steeds weer „met enige verbazing" in de spiegel naar zichzelf kan kijker. Het stedelijk afval in Nederland be staat voor ongeveer 30 percent uit verpakkingsafval. Een berg die als volgt is opgebouwd: 15 tot 17 percent verpakkinspapier en karton (530.000 ton per jaar) 3 tot 4 percent blik (120.000 ton per jaar) 6 tot 8 percent glas (240.000 ton per jaar) 2 tot 3 percent kunststoffen (93.000 ton per jaar) 0,5 percent diversen (17.000 ton per jaar). En deze hoeveelheden stijgen nog jaarlijks! DAT HET huishoudonderwijs nog steeds tegen een verkeerd imago moet vechten wijt de heer Huesken onder meer aan het gebrek aan voorlichting dat volgens hem al in de zesde klas lagere school begint. „De mogelijkhe den worden een beetje doodgezwegen, er is minimale voorlichting over het huishoudonderwijs en zijn doorstro- mingsmogelijkheden”, meent hij. „Ou ders informeren trouwens weinig of niet naar die mogelijkheden. Misschien zal dat veranderen als die doorstro- mingsmogelijkheden in de verzorgende en dienstverlenende sector maatschap pelijk eens wat meer gewaardeerd gaan worden. Zodra daar betere lonen worden betaald (en dat gebeurt als mannen in zulke beroepen penetreren) gaat de waardering ook omhoog”. DE HEER Huesken is inspecteur huishoud- en nijverheidsonderwijs en hij zegt: „Men ziet huishoudonderwijs nog altijd als een „lage” vorm van onderwijs. Ouders laten hun dochters liever vier jaar met pijn en moeite op hun tenen lopen op een mavoschool, inplaats van ze naar een huishoud school te laten gaan. Datzelfde ver schijnsel zie je trouwens bij ouders van jongens die eigenlijk lts zouden moeten doen”. IN AMERIKAANSE supermarkten zijn sinds kort „Indianenbroodjes” te koop. Dat zijn (volgens maandblad McCall’s) zeer voedzame en smakelijke broden, naar Indiaans recept van een eeuw geleden gemaakt uit maïs en nog een aantal andere bestanddelen. Een grote firma die grondstoffen aan bak kers levert, heeft vorig jaar de rechten op het authentieke recept gekocht. Het deeg wordt geleverd aan supermarkten die door hun eigen bakkers vers brood laten bakken. Een percentage van de verkoopprijs gaat naar een stichting die Indiaanse projecten wil ondersteu nen. HET VERHAAL van de zwangere vrouw die mateloos naar zure augur ken verlangt en ,>in haar toestand” zelfs uit 'stelen zou gaan om ze te bemachtigen, is overbekend. Maar vol gens de Britse’ dr. Robert Chartam is dit maar een enkel voorbeeld uit een heel scala van vreemde gedragingen bij zwangere vrouwen. Zo kent hij (vol gens maandblad Nova) een vrouw die tijdens haar zwangerschappen alleen maar de afwas kan doen wanneer ze een deel van haar kleding uitgooit en slechts in pantynylons gekleed aan de gootsteen staat. EEN ANDERE vrouw gaat, als ze zwanger is, winkelen op de sloffen van haar echtgenoot en een derde zet zon der mankeren de lege melkflessen on dersteboven buiten als ze in verwach ting is. Dr. Chartham wil nu een studie gaan maken van dergelijke zwanger- schapsexcessen. Elke zwangere vrouw die zichzelf op excentrieke gedragingen betrapt, kan die melden aan het Lon- dense adres van de dokter. EEN DIRECTEUR van een reisbu reau beschouwt zijn volle baard als „een soort kostbaar collier” en een 29- jarige tv-medewerker is zijn baard zeer dankbaar omdat zijn van nature weinig indrukwekkende kin nu heel wat robuuster lijkt. De 40-jarige zan ger Georges Moustaki liet vijf jaar geleden zijn baard staan omdat hij nog nooit kans heeft gezien, zich goed te scheren. „Mijn baard heeft me bevrijd. Ik knip mijn haar met een schaar bij als dat nodig is en hoef me nooit meer te scheren.” s».ss„. DIA

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17