Zeker dertien doden en zeventig gewonden SERIE BOMEXPLOSIES Knipoog van Rood IN CENTRUM BELFAST Russische geleerde Sacharov pleit openheid voor nieuwe Partij-overleg na vertrek van Russen Arabische Socialistische in Cairo bijeen Unie 1 allEs „Nixon een 8 Dagen kriskras door Nederland Kaap Kennedy wordt Kaap Canaveral „Martelingen in Bolivia” Hitler” Brief aan Brezjnev in „Die Zeit” geplaatst r/ I Jane Fonda in Hanoi: n Aanhang van Nixon groter dan vier jaar geleden 2 ZATERDAG 22 JULI 1972 Extra plussen: In juni, juli en augustus. Opiniepeiling: Uitgewezen Duitsers: NS-identiteltsbewijs of pasfoto meebrengen. half geld op de inter lokale bussen; Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. half geld op de inter lokale bussen; voordelig uit met NS ill Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kriskras-abonne ment. f44. En als extra plussen: r Craigh voordelig uit met NS Tsjoe En Lai Rookgordijn Hartelijk vaarwel N oodzakelijk ■l A A Het persagentschap Tass berichtte uit «vwwvwwwwwvwwwvwwwwwwwwwv ïin lod ■en De Het blad wees erop dat de Russische partijleider, Leonid Brezjnev, in Moskou een reeks gesprekken met premier Alexei Kosigin en president Nikolai Podgorny heeft gevoerd. Tijdens deze gesprekken bestudeerden ze volgens „Al Achram” president Sadats toespraak tot het Centrale Comité van de Arabische Socialistische Unie op dinsdag, waarin hij zijn opzienbarende mededelin- De leider van de militante protestanten, William Craigh, zei dat de gewapende protestanten zullen ingrijpen wanneer de militairen het niet doen. Hij eiste het aftreden van premier Heath. „Als er nog een bewijs nodig is voor het Kort na de bomexplosies brak in Bel fast brand uit. De hele binnenstad was in een zwart rookgordijn gehuld. Het was de meest geconcentreerde bom aanval sinds drie jaar geleden de strijd in Noord-Ierland openlijk ontbrandde. Al le bomaanslagen waren gericht op burger lijke doelen. Het ergst getroffen werd een busstation bij de winkelwijk.. De Hongaarse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, Karoly Csatorday, is ernstig gewond naar een ziekenhuis over gebracht. Hij heeft een ongeluk gehad met een zweefvliegtuig. Per koets. Onder speciale politiebewaking is de eerste ambassadeur van de Chinese Volksrepubliek gisteren in een door paar den getrokken koets naar Buckingham Palace gereden om zijn geloofsbrieven te overhandigen aan koningin Elizabeth. Cairo dat de Egyptische strijdkrachten de Russen die Egypte verlaten „een harteljjk vaarwel” bereiden. rd lat :er tal eit nn 1O- lal ira te sts an iet de iet d- )S- ke Sij >m en De er en :ne ise ir- rx- 20, ei_t eit ooi jen ng ijk J. re- el- ijd an te n- 1e- en ra tte tte tén di en, ast S- ‘S- op ;en ng tar iet ra- >n- le- de is- rer ie- De ten eit 00, m- 3T- eit Ia ën int ere ?e- ïk- .ilp ie- eft als >u- er- ak m- ran en n- bij er ;en 03. ia ën, en ie, Onder de doden zijn drie Britse militai ren. De terroristen van de IRA zijn blijk baar gemakkelijk door de afzetting geko men die het Britse leger een week gele den heeft opgericht om hen uit het stads centrum te houden. Protestanten in Ulster hebben onmid dellijk optreden tegen de terroristen geë ist. „Het wordt tijd dat de ferme woorden van gisteren terdege in uitvoering worden gebracht”, zei kapitein John Brooke, zoon van een Noordierse oud-premier en parle mentslid van de Unionisten. Hij doelde hiermee op de verklaring van Whitelaw dat er nieuwe maatregelen zouden komen ter bescherming van leven en goed van de burgers. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. De IRA had voor deze aanval een tijdstip uitgekozen waarop het in de bin nenstad zeer druk was met mensen die voor het weekeinde Inkopen deden. In tegenstelling tot de gebruikelijke praktijk hadden de terroristen deze keer van te voren geen waarschuwing gegeven. Veel mensen vluchtten portieken bin nen om niet getroffen te worden door de glassscherven. Kort na de „bommengolf” rukten nog meer eenheden Britse militai ren de Noordierse hoofdstad binnen. gedaan om de breuk met DS’70 te herstel len. Hij confronteerde fractieleider Berger alleen maar met het kennelijk onwrikba re meerderheidsstandpunt van het kabi net, dat de voorgestelde bezuinigingen die de DS’70 bewindslieden niet meer voor hun rekening wilden nemen, hoe dan ook gehandhaafd moesten blijven. Al die tijd bleef het parlement onkundig van de ware achtergronden, waarover Biesheuvel dan nu iets kwijt heeft gewild in een brief aan de Kamer. Daaruit is overigens nog lang niet duidelijk geworden of de aan DS’70 opgedrongen bezuinigingen re delijk waren in relatie tot de uitgavenni veaus van andere departementen. Want Den Uyl heeft al eerder op vragen te horen gekregen dat het parlement geen inzage krijgt in de begrotingsmaatregelen, zoals (gedeeltelijk) de vakbeweging en de onafhankelijke deskundigen in de Sociaal- Economische Raad. De oppositie heeft intussen niet stilgeze ten. Den Uyl heeft zich namens de pro gressieve drie gehaast te laten dóórsche meren dat hij veel voelt voor een rooms rode samenwerking. Er is veel politieke geestverwantschap tussen de gewone man in de PvdA en die in de KVP, zo zei hij. Bovendien moet de linkervleugel (De Zeeuw) in de KVP niet worden onder schat. Zij heeft al duidelijk te kennen gegeven niet zo gecharmeerd te zijn van de „loyaliteit” van de liberalen, die erg graag in de regering zouden blijven omdat ze in de oppositie geen brood zien. De vraag is alleen of die stroming voldoende medestanders krijgt om na de verkiezin gen een meerderheidskabinet met de soci alisten te vormen. Dat lijkt eenvoudiger dan het is, omdat de houding van de ARP en de CHU daartegenover nog een onze kere factor vormt. De Christen-Democra- tische Unie is namelijk al zo goed als rond. De progressieve drie zullen zeker stem menwinst boeken, nu mogelijk ook de jon ge kiezers vanaf 18 jaar zich mogen uit spreken. Hun doorgaans linkse gezindheid blijkt uit ’n reeks opeenvolgende opinieonderzoeken. Maar het lijkt wel zeker dat deze winst niet zal leiden tot een meerderheidspositie. Wil Den Uyl zich daarvan bij voorbaat verzekeren, dan is zijn geknipoog in de richting van de vermoedelijk nog verder in stemmen teruglopende confessionelen ver klaarbaar. Dat rijn attenties tot heden ontwijkende reacties ontmoeten hoeft niet uit te sluiten dat er toch een „huwelijk uit verstand” van komen kan. Want de enige meerderheidscombinatie die tot he den haalbaar bleek, mag na de uitbarsting van DS’70 geen politieke toekomst meer worden toebedaoht. recht op ’t kopen van voordelige koppeling- kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. recht op ’t kopen van voordelige koppeling- kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren een resolutie aangenomen die de naam Kaap Kennedy, het gebied van waaruit de Amerikaanse ruimteschepen worden gelanceerd, wijzigt in de oorspronkelijke naam Kaap Cana veral. van statistische en sociologische gegevens moet mogelijk zijn. Grotere vrijheid van reizen, culturele uitwisseling met de kapitalistische landen en bijvoorbeeld beëindiging van het sto ren van buitenlandse radiozenders, zouden het leven in de Sovjet-Unie mede kunnen veranderen. „De uitwerking van een duidelijk en consequent programma van verdere de mocratisering en liberalisering is noodza kelijk in het belang van de technisch- wetenschappelijke vooruitgang en het stap voor stap overwinnen van de achterstand en de isolering tegenover de ontwikkelde kapitalistische landen,” aldus Sacharov. „Egyptische militaire leiders en bevel voerende officieren van legeronderdelen hebben de Russische adviseurs bedankt voor hun grote werk ter opleiding van Egyptisch miltair personeel en versterking van de Egyptische defensie, en bieden her inneringsgeschenken aan”, aldus Tass. Ook in de Egyptische pers zou de dank van Egypte aan de Russische miltairen zijn betuigd. Premier Tsjoe En Lai van de Chinese Volksrepubliek heeft gezegd dat zijn land blij is dat de Arabische volken zich ver zetten tegen „toezicht op en bemoeienis met hun aangelegenheden door de super mogendheden”. Hij sprak op een ontvangst in Peking ter ere van premiei Achmed Aleini van de republiek Jemen, die van daag naar rijn land terugkeert. Tsjoe verduidelijkte zijn opmerking niet, maar het is zeer waarschijnlijk dat hij over het vertrek van de Russische militairen uit Egypte sprak. De nieuwsmedia in China hebben er uitvoerig over bericht. Officieel is er geen commentaar op geleverd. Een enorme ravage, vele doden en tientallen gewonden was het resultaat van de grootscheepse aanval met bommen gisteren door de IRA uitgevoerd op het centrum van de Noordierse hoofdstad Belfast. Onderstaande foto toont hulpgroepen, die in allerijl werden gerecruteerd en gewonden zo snel mogelijk af voerden naar ziekenhuizen. BELFAST (Reuter, AFP, UPI en AP) Zeker dertien mensen zijn gisteravond gedood bij een serie bomontploffingen in het centrum van Belfast. Zeker zeventig mensen wer den gewond- De mensen renden gil lend door de straten van het centrum toen de ene bom na de andere explo deerde. Volgens de politie ontploften 26 bommen kort na elkaar. CAIRO (Reuter en UPI) De luchtbrug waarmee Russisch militair personeel uit Egypte naar de Sovjet- Unie wordt teruggebracht, draaide gisteren verder. De Arabische Socia listische Unie, Egyptes enige politie ke partij, komt vandaag in Cairo bij een om president Anwar Sadats be sluit tot repatriëring van de Russen te bespreken- Het dagblad „Al Achram” schreef gisteren dat een aantal Russen eergisteren in Moskou arriveerde en dat nog zes vliegtuigen van de luchtbrug in Cairo werden verwacht. Eerder op de dag hadden zich in andere delen van Noord-Ierland al grote ontplof fingen voorgedaan. Het voornaamste win kelcentrum van Londonderry werd opge schrikt door een zware bom, die in een bestelwagen voor een observatiepost van het leger explodeerde. Er waren geen gewonden. Tevoren was de spoorlijn tussen Lon donderry en Dublin enige tijd versperd, nadat een bom een krater in de lijn ad geslagen. gen over de Russische militairen in Egypte deed. In Cairo is niet officieel gereageerd op een verklaring in Washington door de Amerikaanse minister van Defensie Laird, dat het vertrek van de Russen uit Egypte tot dusver tot adviseurs beperkt is ge bleven. Misschien dat de Egyptische mi nister van Voorlichting Zayyat er vandaag op een persconferentie in Cairo meer over zal zeggen. De Egyptische ambassadeur in Moskou, Yehia Abdel Kader, verklaarde gisteravond voor de Russische televisie dat de vruch ten van de Egyptische samenwerking met de Sovjet-Unie „een lichtend voorbeeld” zijn van hoe betrekkingen behoren te zijn. Bij gelegenheid van de 20ste verjaardag van de omverwerping van de monarchie in Egypte, zei Kader dat de samenwerking met de Russen „de rijkste vruchten voor de industrie en andere takken van de eco nomie heeft opgeleverd”. De ambassadeur sprak met geen woord over de repatriëring van Russische mili tairen uit Egypte op verzoek van president Sadat. Vervroegde verkiezingen. Daar zijn alle politici het wel over eens. De vraag is alleen wanneer? Want zolang er een over- gangskabinet zit, kunnen er geen beslis singen worden genomen, die het nieuwe kabinet de handen zouden binden. Een harde confrontatie tussen demissionaire bewindslieden en parlement is onmogelijk. De democratie verkeert totdat de stembus heeft gesproken, in een vacuüm. En daar is niemand mee gediend. Zeker niet het welzijn van ons land, dat straks staat of valt met de houding van werkgevers en werknemers, die in het politieke gedraai rondom de loon- en prijsontwikkeling al voldoende reden voor wantrouwen in het kabinet-Biesheuvel zagen. De kiezer moet zich maar zo spoedig mogelijk uitspreken. Met welk recht wil len de confessionelen hem laten wachten op het moment dat rij hun eindeloze discussies over een gemeenschappelijke lijst hebben omgezet in besluiten? De omstreden begrotingszaken binnen het ka binet-Biesheuvel kunnen eenvoudig niet worden afgewerkt door demissionarie be windslieden, die zich niet langer als expo nent van een meerderheidskabinet mogen beschouwen. Misschien is het voorstel van Den Uyl als tussenoplossing het verstan digst. Hij wil dat het overgangskabinet de begroting 1973, die er volgens de grondwet nu eenmaal op Prinsjesdag moet komen, alleen maar indient. Alleen die zaken zouden daaruit kunnen worden afgewerkt, waarover geen verschil van mening be staat. De behandeling van de rest zou moeten worden uitgesteld tot na de ver kiezingen. De vakbeweging en de werkgevers zouden intussen moeten duidelijk maken of zij vinden dat het aangekondigde mati- gingsoverleg omstreeks 15 oktober met een demissionaire regering wel zin heeft. Vinden zij in het landsbelang verder uit stel onverantwoord, dan mag dat gesprek, waarin het in eerste instantie om een vrijwillige matigingsbijdrage voor alle in komens en voor de prijken zal moeten gaan, niet onmogelijk worden gemaakt door welke verkiezingstactieken van poli tici dan ook. Het gaat nu om de grootst mogelijke openheid. Er is al veel te lang geheimzin nigheid betracht rondom het hele spel in Biesheuvels „naehtclub”, waarvoor de herhaaldelijk genoemde „staatsrechtelijke problemen” nauwelijks als excuus kunnen gelden. Zeker niet bij een eerste-minister, die deze zelfde openheid zo nadrukkelijk met de mond heeft beleden en er zelfs de bijnaam „open Barend” aan over heeft gehouden. Vier dagen is hij in zwijgzaam heid zijn gang gegaan, waarbij maar één ding duidelijk werd hij heeft zelf niets WWVWVVVWVVVVV\AAA/W\AAAAAA/VVAA/\A/V\AAAAAAAA/VVVVWV\AAAAAAAAAAAA/VV\AA/V\AA/W\AAAA/WWV^ fVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXAA/VVVVVVXA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVXA/VVVVVVXZKA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV* e HANOI. (AFP). De Amerikaanse filmactrice Jane Fonda heeft don derdagavond op een persconferentie in-Hanoi de president van de Ver enigde Staten „een nieuwe Hitler” genoemd. Op de persconferentie gaf zij haar indrukken weer van een verblijf van twee weken in Noord- Vietnam. Jane Fonda zei zeven gevangen geno men Amerikaanse vliegers bezocht te hebben, die het allen goed maken. De Amerikaanse actrice legde er de nadruk op, dat de gebombardeerde gebieden die zij heeft gezien geen militaire doelen hadden. De bommen van Nixon treffen de Vietnamese aarde tot in haar grond vesten. Het werk van verscheidene duizenden jaren wordt vernietigd”. Jane Fonda sprak de hoop uit, dat de grote mogendheden nu eens ophou den, Vietnam als een speelbal te gebruiken. „Het is betreurenswaar- dig te zien, dat China en de Sovjet- Unie druk uitoefenen op de Noord- vietnamezen, een vraagstuk te rege len dat alleen door de Vietnamezen zelf geregeld kan worden”. Van een Noordvietnamese vrouw in een dorpje in de provincie Thanh Hoa had Jane Fonda vernomen, dat op 14 juni in de buurt van het dorpje Amerikaanse vlugschriften waren uitgeworpen waarin stond, dat de Verenigde Staten vrede wil len en van het Noordvietnamese volk houden. Maar dezelfde dag nog - zeven uur later - vielen er op de zelfde plaats Amerikaanse bomen. „Dat is het toppunt van huichelarij”, aldus Jane Fonda. FRANKFORT (DPA) De wegens be weerde ondermijnende activiteit door Bo livia uitgewezen Westduitse ontwikke- lingshulpfunctionarissen hebben bij hun terugkeer in de Bondsrepubliek felle kri tiek op het militaire regiem van Bolivia geuit. Zij verklaren tijdens hun gevangen schap gezien te hebben dat politieke ge vangenen- mannen en vrouwen, door be wakers werden gemarteld. Zelf hadden zij geen folteringen ondergaan. In geheel Bolivia zitten ongeveer 1800 mensen om politieke redenen gevangen zonder dat er ooit een proces is geweest. In dergelijke omstandigheden zijn conflic ten die tot de uitwijzing van de ontwik kelingshelpers hebben geleid onvermijde lijk, zo verklaarde een van de Duitsers die door het regime van het Zuidamerikaanse land werd uitgewezen. PRINCETON (AP) Opiniepeilingen in de Verenigde Staten gehouden onmid dellijk na de Democratische conventie ge ven als indicatie dat 46 percent van de Amerikanen op het moment president Nixon steunt. Tweeëndertig percent steunt senator George McGovern en 18 percent zou nu op gouverneur George Wallace stemmen. Van deze 18 percent verklaarde 56 per cent dat zij Nixon zouden steunen, als Wallace niet aan de strijd om het presi dentschap deelneemt. 37 percent verklaar de McGovern te zullen steunen. De overi gen hadden hun keus nog niet bepaald. Vier jaar geleden had Nixon kort na de Democratische conventie een volgens een opiniepeiling 43 percent van de stemmen, terwijl Hubert Humphrey 31 percent van de stemmen kreeg en Wallace 19 percent. Bij de verkiezingen van 1968 behaalde Nixon slechts een krappe overwinning op Humphrey. Wallace kreeg 13 percent van de stemmen. De resolutie was ingediend door de Republikeinse senator Edward Gurney en de democratische senator Chiles van Flo rida en werd bij handopsteken aangeno men door slechts een handjevol senators, de overigen waren afwezig. „niö Cl VCll WVX. XX- falen van de regering dan is dit het wel. De toestand is nu zo ernstig dat niet alleen Whitelaw moet aftreden, maar Heath ook”, aldus Craigh. Hij eiste onmiddellijk optreden tegen het afsluiten van wijken door de IRA en het opnieuw interneren van verdachten. In, Londen noemde oppositieleider Ha rold Wilson de „koelbloedige bomaansla gen in Belfast van deze middag een ont stellende misdaad tegen de onschuldige bevolking die al zoveel heeft moeten lij den. Dit waren wrede moorden die door elk fatsoenlijk mens in het Verenigd Konink rijk verwerpelijk geacht zullen worden”. Een woordvoerder van Whitelaw zei dat deze „dergelijke aanvallen veroordeelt en het tragische verlies aan mensenlevens en het verwonden van onschuldigen diep be treurt”. 8 Dagen f AA treinen op v de tiener- I g toervoor I (Van onze redacteur in Bonn) BONN De Sovjet-Unie moet meer democratisch en liberaler worden. Dit heeft de vooraanstaande Russische kern geleerde Andrei Sacharov geëist in een memorandum aan partijleider Brezjnev. Concreet eiste hij bovendien een algemene amnestie voor politieke gevangenen, revi sie van vonnissen, grotere openheid bij processen, terwijl de „psychiatrische dwangmaatregelen” (het opbergen van po litieke tegenstanders in psychiatrische in richtingen) „uit politieke, ideologische en religieuze overwegingen” ontoelaatbaar worden geacht. Het memorandum van Sacharov, die in 1968 ook al met een soortgelijk stuk de aandacht heeft getrokken, werd Brezjnev al ruim een jaar geleden toegestuurd. Omdat de geleerde tot dusver geen ant woord had ontvangen, achtte hij het „niet gerechtigd de publikatie verder uit te stellen.” Het stuk werd in Moskou enkele westelijke correspondenten ter hand ge steld. Het Westduitse weekblad Die Zeit publiceerde de volledige inhoud in zijn uitgave van dit weekeinde. Sacharov’s memorandum is van beteke nis, omdat het bij wijze van uitzondering niet gaat om een stuk „underground”- kritiek, maar om het werk van een zeer prominente Russische burger, die zich di rect heeft gericht tot de hoogste leider in het Kremlin. In 1970 stichtte de 51-jarige geleerde in Moskou een comité voor de rechten van de mens. In het memorandum wordt gepleit voor grotere openheid. Er dient een door het volk beoordeelde, nieuwe wet op pers en massamedia te komen, vrije publikatie ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3