MET DE „STORMVOGEL” OP MAKRELENVANGST Alleen in IJmuiden jaarlijks ruim honderdduizend sportvissers Ipswich Town kwam er niet aan te pas (4-0) Bij noordenwind meestal Telstar maakte conditioneel slechte vangsten aanvallend goede indruk en Rond de losplank J3 l IN DE VISHAL 200ste duel van Mölmann ft l 'Z few «ar Wil 4 5 ZATERDAG 22 JULI IJMUIDER COURANT 1972 PLANKTON „STORMVOGEL” iping w VISSEN STEKKEN «i A - J (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN „De stomste boer heeft dikwijls de mooiste suikerbieten, denk daar maar aan als jullie straks je hengeltje over boord gooit. Want dit alles heeft met het echte vissen helemaal niks te maken. Kijk, de makrelen zwemmen in scholen, dus moeten ze direct naar alles grijpen wat beweegt. Anders pikt hun buurman het en hebben ze nooit te vreten. Dus bijten ze ook in wat door jullie wordt voorgehouden, zodat met een beetje geluk iedereen vandaag moeder de vrouw met een mooi zooitje makreel kan verrassen!” jtiir -"Mtn /Zr 'Z ?7' Bj ■V I M wfla mn« wmmu WMMWMM (Van onze sportredactie) •V-: (Van eer medewerker) toegaven doodziek te zijn. Een van de weinige zeehelden die MMWWIM (Van een medewerker) buiten beeld, ligt. Iedereen nog t”, lest in el. 10804, IJmui- isen, belt ng, Zee- ijke ga- Peugeot is 17 M Morris 1 Coupé ij ruilen 55. Dag. k naar >str. 19, >vwv<M keu- Ultra outstr. Jan Rab kon uiteraard niets anders zijn dan tevreden. „De conditie is goed, vooral in de tweede helft kwam dat duidelijk naar voren. Het trainingskamp in Papen dal heeft de jongens bepaald goed gedaan. Over Frans van Essen kan ik vanavond niet beschikken. Hij heeft een vrij ernstige scheenbeenblessure. Het was jammer, dat de Engelsen zo stug speelden. Het kostte Van Egmond een blessure. Zwaan en De Vries waren ook licht geblesseerd maar speelden wel. De overtuiging is er bij de jongens, dat we nu een voorste lijn heb ben, die doelpunten kan maken. Dat kan alleen maar gunstig gaan werken in de komende competitie.” Ipswich Town-doelman Best tikt de bal weg voor de voeten van Kees van Kooien. Rechts Co Stout. lv.- en in- lenlaan 14 Haarlem- ook 'sa- ien cara- 1968. Te istraat 22, ion! Vamor- Costalaan 4318. camel- camel. adelijk 02504- «WMM 'uilen Plein Ra- enes ka rn. lang, i2 nieuw versta- tnotor 'ent. ■02. nr. op- Lange Leve- enfond- J. Ei- lusstr. 12, ook voor is. 4 Pr. en vinden genheid graag van Centrum :sbemidde- Jitgebreide r afzender stbus 1073, Co Stout, Kees van Kooten (2) en Monne de Wit. Enige nadeel van de wedstrijd was het vrij stugge spel van de Britten die er keihard tegenaan gingen. Het le verde Paul van Egmond een blessure op terwijl ook Co Stout niet geheel fit het veld verliet. EEN VERRASSING leverde de platvis- serij op. De kotter KW 11 kwam na een overweekse reis op de woensdagmarkt met onder meer bijna 4000 kilo tong en tarbot. Het kon als gevolg van de vis- schaarste ruim ƒ41.000 besommen. Tevens kwam het op de woensdagmarkt voor, dat men voor de levende tong I en II ƒ12,50 per kilo noteerde. Wanneer wij goed zijn geïnformeerd ging deze tong naar Italië. Minder gelukkig waren de kleine span vissers langs de kust die naar deze be geerde gul of kabeljauw visten. Alleen de KW 3 kwam van een korte reis terug met Aldus luidden de vakkundige instructies van schipper Dirk Stadman, die zich als gepensioneerd zeeloods bij wijze van vrije tijdsbesteding af en toe gaarne eens belast met het commando over de Stormvogel”, een der ongeveer twintig vaartuigen, waarmee de laatste tijd van IJmuiden uit geregeld de sportvisserij op de Noordzee wordt beoefend. Evenals de „Iris” is deze voormalige logger het eigendom van de heren C. E. Wals en A. J. Hennevanger, die hun vaartuigen aan het begin van dit jaar aan de reeds in IJmuiden voor de sportvisserij bestemde vloot hebben toege voegd. Inmiddels hebben de Amsterdamse hen gelaars de magere buit verzameld en de vaste wal weer betreden, waar hun nog een stevige maaltijd wacht. In de café’s rond de Lindengracht zullen hun weder waardigheden ongetwijfeld nog lange tijd het onderwerp zijn van in sappig vissers- latijn vertelde verhalen. oordmoto- ren vanaf 25 p.k. n-motoren i 15 p.k. r ANWB. De Hip- Zaandam. at met ipstaan- >-310197. I. ler- 3, Do- Duitse werg- rt en :kkels, geënt, onder eidse- l. 023- lat 63, Kort voor rust bood Bisschot Van Koot en een niet te misen kans. Van Kooten miste jammerlijk, maar zou zijn fout in de tweede helft meer dan goed maken. Het vervangen van Stout door Dick Bond gaf de Telstar-aanval meer stoot kracht. Nadat Keizer een buitenspeldoel- punt van De Vries had afgekeurd en de Engelse doelman Best goed redde bij een ver schot van Jos Jonker, kwam Telstar verdiend op 20. Tonnie Fens lanceerde met een verre dieptepass Van Kooten, die zich bekwaam langs doelman Best werkte en onhoudbaar scoorde. 20. Enkele mi nuten later was het weer Van Kooten die een voorzet van Dick Bond met een geraffineerd goaltje afrondde, 30. De vangsten bleven echter slecht, zodat omstreeks een uur de eerste stemmen opgingen om dan maar weer naar IJmui den terug te varen. Protesten volgden on middellijk, omdat het schip immers tot half vijf was gehuurd. Tenslotte behaalden de „muiters” de overwinning en kreeg schip- Al het fraais op het strand doet bij terugkeer de matige vangst en de dolgedraaide maag snel vergeten. In het midden op de rug gezien: Kootje. Vangst van de dag Drie ma krelen, waarvan er al één spartelend fl eompl. my Lange IJmuiden, Telstar begon met Jaap Bloem (ex- SDW) onder de lat en in de achterhoede Driesen, Zwaan, André en Bisschot. Het middenveld werd gevormd door De Vries, Van Egmond en Jonker terwijl de voor hoede bestond uit De Wit. Van Kooten en Stout. Ook kan het volgens de schipper van invloed zijn of men aan bakboord- of aan stuurboordzijde vist. „Ze noemen zich wel sportvissers, maar in dergelijke gevallen zijn ze toch niet sportief genoeg om de minder gelukkige hengelaars voor te stel len van plaats te wisselen. Nou. dan draai ik gewoon de schuit om”, vertelt schipper Stadman grijnzend. Deze grote belangstelling is allerminst verwonderlijk, want de landrotten die zich voor een dergelijk zeereisje hebben gemeld, kan zonder meer een even plezie rige als interessante dagtocht in het voor uitzicht worden gesteld. Bovendien heeft men aan boord niet de minste moeite met het stillen van een gezonde eetlust, het geen ook geldt voor het lessen van de dorst. En zoals bekend, is vooral dit laatste voor hengelaars van het grootste belang. Doelman Bloem speelde een verdienste lijke wedstrijd en maakte slechts enkele kleine foutjes. Driesen opende al na 13 minuten de score maar scheidsrechter Keizer annuleerde de treffer wegens bui tenspel. Nadat Van Egmond was vervan gen door Tonnie Fens, kwam Telstar aan vallend wat meer uit de verf. Mede door Fens maar ook door de steeds gevaarlijk opkomende linkerverdediger Bisschot. Een mooie actie van Cées de Vries stelde Co Stout in staat na 35 minuten het eerste doelpunt te maken. Een omhaal van de Brit Miller was het enige wapenfeit van Ipswicht Town maar Bloem redde be heerst. VELSEN Drieduizend toeschouwers hebben gisteravond een opvallend goed spelend Telstar met 40 zien winnen van de Engelse eerstedivisieclub Ipswich Town. Vooral in de tweede helft toonde de formatie van Jan Rab een goede con ditie en leverde offensief behoorlijk werk. De vier doelpunten werden gemaakt door Winter, Jm. Tel. per Stadman het verzoek het roer te wenden. Tot opluchting van velen kwam een uurtje later Hoogovens alweer in zicht en was het ergste leed geleden. Gevraagd naar de oorzaak van deze slechte vangst verklaarde schipper Stad man dat bij noorderwind de resultaten altijd matig zijn. Waarschijnlijk bevat het water dan zoveel plankton waarmee de makrelen zich kunnen voeden, dat zij geen enkele behoefte meer hebben in de uitgeworpen pluimpjes van de sportvissers te bijten. Onder enigszins gunstiger weers omstandigheden kunnen door de henge laars geregeld van vijftig tot honderd makrelen worden gevangen. IJMUIDEN. De vishandel heeft een moeilijke week achter de rug. Ondanks de toeloop van veel trawlers, was er maar weinig verse vis, daar de trawlers alle achter de haring aan zijn geweest en met een overvloed van dit zeebanket naar huis keerden. Andere vis werd niet aangevoerd door hen, zodat men hiervoor aangewezen was op de kleine vaart. De verse haring van de trawlers had echter ook van de warmte te lijden en dat gaf de contro leurs weer handen vol werk. Een enkele maal moest het predikaat „afgekeurd” worden gehanteerd. VEEL KISTEN BLEVEN echter nog onverkocht in de hallen staan omdat de handel ervoor vreesde, dat deze prachtige, maar vette, haring te veel zou lijden van het transport. Daarom kocht men alleen de allerbeste soorten. Vakanties zijn er daarenboven ook nog de oorzaak van, dat niet op de volle honderd percent gewerkt wordt. Aangenomen mag worden dat elk jaar over een honderdvijftig „vaardagen be schikt, waarop met deze schepen veilig zee kan worden gekozen- De animo onder de sportvissers hiervoor is bijzonder groot, zodat per dag rond achthonderd henge laars de pieren eens van zee uit gaan bekijken. Dit impliceert ongeveer honderd duizend sportvissers per jaar, waarvan een groot deel de Duitse nationaliteit bezit. een prachtige partij van deze vissen en een paar premiekisten schelvis en wijting, waardoor de reis var. vier etmalen met een besomming van 22.000 werd gehono reerd. Een dankbaar aanvaard succes na slechtere reizen die eraan vooraf zijn gegaan. DE KOTTERS die in de voorgaande week met mooie ladingen schelvis en wijting aan de markt verschenen, lieten in de afgelopen week verstek gaan. De vangsten waren kennelijk niet groot daar zij anders nog wel even waren komen binnenvaren. Het ziet er naar uit, dat zij nu massaal aan de maandagmarkt zullen verschijnen, hetgeen met het oog op de import, van invloed zal zijn op de prijs vorming. DE DEELNEMENDE schepen aan het Ierse Zee-tongproject zijn nu ook bekend. Op 7 augustus zullen als eerste schepen vertrekken: KW 11, HD 25, HD 37 en SCH 9. Op 4 september volgen de KW 34; KW 55; HD 27 en SCH 7. Aan het Noordzee-scholproject gaan deelnemen de LE 25; KW 150; IJm 11; UK 111 en UK 158. Toch zou ook De Wit zijn goal maken want toen Van Kooten op beheerste wijze de bal vanaf de achterlijn voor het doel bracht, was het De Wit die prachtig inkopte, 40. Een klassedoelpunt. In de laatste minuten kwam Jimmy van Tonge ren tenslotte nog als vervanger voor Bis schot binnen de lijnen. Zo was bijvoorbeeld deze week de „Stormvogel,, afgehuurd door een plezant gezelschap Amsterdammers, bestaande uit kasteleins met hun barkeepers en klanten. De meesten tussen de drie en vijf kruis jes, enkelen jonger en nog twee bedui dend ouder. Deze „jongens” hadden er duidelijk zin in, zodat het gelach en „gekat” al spoedig de goede stemming aan boord bepaalde. Met leider Tonnie naast schipper Stadman op de brug, waar ook de in de aanhef vermeldde instructies konden worden beluisterd, stevende de „Stormvogel” tussen de pieren door. Hier belandden de eerste lege bierblikjes reeds in het water, die later op de dag nog door enige tientallen zullen worden gevolgd. De schipper koerst zijn schip een mijl of vier uit de kust, onderwijl de horeca- ploeg zich op het dek bezig houdt met sterke verhalen, die de makreel grote angst moeten inboezemen. Kootje, een goed gebruinde Jordaner werd hier tegen zijn zin het middelpunt van de belangstel ling. In de haven was hij nog luidruchtig aanwezig, maar deze zeebonk was nog niet buitengaats of De Grote Stilte maak te zich van hem meester. De flinke dei ning en de frisse bries vergden kennelijk teveel van zijn weerstandsvermogen, zodat al spoedig gebeurde wat door Kootje werd gevreesd en door zijn maats gehoopt. Onder luid gejuich van zijn maats snelde hij naar de reling’ om de inhoud van zijn maag in zee te deponeren. Nog voor het eerste stekkie door de schipper was be reikt lag zeeschuimer Kootje al plat op dek het moment te vervloeken, waarop hij beloofde zijn makkers naar het zilte nat te vergezellen. In ieder geval werden de lijnen door de overigen in zee geworpen, ongeveer op een diepte van achttien meter. Daarna was het „zweven” geblazen met zeven pluimpjes met haken per lijn. Een tech niek waar volgens de schipper de meeste sportvissers maar slecht van op de hoogte zijn. Toch deed boven op het voordek kastelein Willem, wiens buik overvloedig over de broekband bulkt, zwijgend maar met overgave zijn werk. Samen met een glazenwasser die de gehele dag aan een grote sigaar kan worden herkend, wist hij nog de meeste makrelen te verschalken. Een stuk of acht in een uur tijd. Een aantal dat bij de overigen een zekere verontrusting deed ontstaan, vooral omdat zij zelf nog minder vingen. De schipper belde met de bevriende „Iris” en enige andere schepen, doch ook daar was de vangst gering. Volgens hem stond de wind in het noorden en dus verkeerd en was het gewoon een beroerde dag. Inmiddels had een deel van de andere opvarenden de zee eveneens als spoelbak bestemd, om dan na korte tijd te verkla ren dat zij niks mankeerderen. Een stevi ge veertiger, door zijn vrienden „Boef” genoemd lag in het vooronder „omdat ik zo’n slaap heb”. Ook hij h ad dus een mooie smoes tot zijn beschikking. De licht geblesseerde Jaap Zwaan werd hierna vervangen door Klaas Bijl, die op et middenveld ging spelen. Cees de Vries nam de plaats van Zwaan over in de achterhoede. Telstar, gestimuleerd door de aanvalskracht van zijn voorste lijn ging door. Van Kooten passte naar Monne de Wit die met een beheerst schot Best kans loos maakte. Verdediger Harper redde echter op de doellijn. IJMUIDEN De aanvoer voor IJmui den bestond vrijdag uit 49 kisten en 21 premiekisten schelvis 225 kisten en 130 premiekisten wijting, 538 kisten kabel jauw, 4 kisten koolvis. 100 kisten en 522 premiekisten haring, 140 kisten schar, 74 kisien tarbot, 39 kisten varia, 165 stuks stijve kabeljauw en 18.250 kilogram tong. Prijzen. Per kilogram werd, in guldens betaald voor tarbot 9,18-8,68; zalm 8,30-7,72; grote tong 8,12-7,86; grootmiddel tong 8,18- 7,90 kleinmiddel tong 8,51-6,82; ong een 9,70-7,68; tong twee 9,88-8,36. Per vijftig kilogram: Schelvis twee 55- 38; schelvis drie 60-39; schelvis vier 38-34; wijting twee 51-20; kabeljauw een 73-55; kabeljauw twee 117-74; kabeljauw drie 74-65; kabeljauw vier 60-52; kabeljauw vijf 52-38; schol een 85-61; schol twee 80- 66; schol drie 67-57: schol vier 55-31; tarbot 355-157, griet 155-130, Tongschar 57-32. makreel 56. 20-19,80; haring 30,80- 29.60, haai 56, rode poon 100-50, inktvis 104-52,bot 7-6, koolvis drie wit 45-38, koolvis vier wit 40. HAARLEM. Matthy Möllmann, cat cher van HCK zal zondag tegen Storks zijn 200ste wedstrijd voor het eerste team van HCK spelen. Möllmann, die zijn honkballoopbaan als jeugdspeler bij HCK begon zal voor de wedstrijd door bestuur en spelers worden gehuldigd. Nu op mtvuur te >zoek onze e Open kstr. 40d., 12510-26439. Besommingen In IJmuiden werden aan de vrijdag markt de volgende besommingen ge maakt: KW 87- 8.500: KW 123- 10.100; KW 141- 4800; KW 187- 7200; VL 34- 2430' UK 1- 12.700; UK 48- 5200; UK 70- 115 1800: UK 148- 610; IJM 1- 8100; IJM 7- 23- 800; IJM 44- 11.100: HD 9- 1150; KG 9- 620; KL 50- 670; VD 1- 690; VD 9- 890; VD 15- 810; VD 19- 2300; VD 24- 5080: VD 25- 1160; VD 46- 6200; VD 89- 970; VD 115- 3200. Voorts werden vrijdag dooi achttien Texelse kotters bedragen besomd van 3300 tot 19.400. vol frisse moed en goede hoop. gebruik van wenste te maken. Zieke Kootje werd nog behoorlijk „gejend”, waarbij hem nadrukkelijk allerlei lekker nijen als vette kluiven en gekookt spek werden „aangeboden”. Het resultaat was zoals werd gewenst en verwacht, en Kootje zijn belagers vervloekte in termen die een niet-Jordaner met schrik zouden vervullen. Onderwijl was de „Stormvogel” met instemming van alle opvarenden op koers gegaan naar stek twee, al spoedig gevolgd door stek drie. Want het was zonneklaar geworden dat hele scholen makreel de sportvissers geregeld te snel en te slim zijn geweest. Terwijl de vierde stek in zicht kwam meldde een der matrozen zich via de kombuis met bekers „gewonde kippesoep”, waar echter lang niet iedereen Stekkie nummer één b-motor, aart), in slijk P. halkwij- nr. 27, m. Tel. I iha met mogelijk. ,-Schalk- nr. 27. m. TeL 7 HS® Si V 7.» I f ||r

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5