Monteurs morsten benzine bij de pits AUTOCOUREUR GIJS VAN LENNEP NOG NET UIT BRANDENDE WAGEN jax doelpuntte in Drachten elf keer Jan de Vries na Zweedse overwinning. Angel Nieto wilde gewoon te hard Aanval van Van der Draaij Ford Capri’s snelste in eindigde in het circuit-zand 24 uur Francorchamps Waterskiteam Nederlands succesvol VOLLEYTEAM VERLOOR WEER Drie doden bij autorace in Ardennen VEEL ANIMO VOOR DE 50 CC IN ZANDVOORT Surtees winnaar GP van Imola Spetgens vijfde in ronde Luik 12 i MAANDAG 24 JULI 1972 99 99 Schurgers viel op Groningen van - (Van onze correspondent) 41,93 km.): 1. I GIVET Bij een autoslalom in Givet (Franse Ardennen) zijn zondagmiddag drie personen om het leven gekomen toen een wagen in het publiek terecht kwam. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder de macht over ztfn Opel kwijtraakte. De wagen doodde eerst een politieman en daarna nog twee toeschouwers. Even later kon Van Lennep dan ook de race voortzetten. Co equipier Tony Ada- movicz (VS) reed de Mirage later tegen de vangrail. Het repareren van deze schade duurde zo lang dat het Nederlands-Ame- rikaanse duo in de achterhoede verdween. Evenals het vorige jaar zal nu de beslis sing over de wereldtitel in Spanje moeten vallen. Angel Nieto werd dus weer eens het slachtoffer van zijn eigen overmoed. Elf ronden lang had hij met Jan de Vries geduelleerd op een circuit dat voor hem geschapen leek door de vele bochten. De Vries: „Mijn Kreidler was op het rechte stuk wel iets sneller, maar daar had ik Mass en Stuck hadden ’s nachts al de leiding in de 24-uursrace van Francorchamps. en Renzo Pasolini. Voor de Nederlandse Braziliaan Adu Celso Santos was er niet meer weggelegd dan een zestiende (250 cc) en een twaalfde plaats (350 cc). 41,93 km.): 1. Maico 20.23,8 Uitslag: 1. Ferrari 312 P - Ickx-Andret- tt 195 ronden (1060 km - gem. 176 km- uur), 2. Ferrari 312 P - Peterson-Schen- ken 195 r, 3. Gulf Mirage - Bell-Pace 181 r, 4. Porsche 908 - Dean-Brown (GB-VS) 171 r, 5 Porsche 908 - Yost-Casoni (Wdld-It) 166 r, 6 Ferrari GT-4 - Yung- Jarrier (VS-Fra) 156 r. Het was het weekeinde een grote triomf voor de Ford Capri’s. Wagens van dit merk, de Variant RS, legden beslag op de eerste drie plaatsen. Na de Westduitse equipe kwamen de Brit Birrel en de Belg Bourgoignies als tweede over de eind streep, gevolgd door de Westduits-Spaanse WATKINS GLEN. De Haarlemse au tocoureur Gijs van Lennep is zaterdag in de zes-uurs-race van Watkins Glen (bij New York) ternauwernood ontsnapt aan tenminste ernstige brandwonden. Tijdens een pitsstop morsten de monteurs brand stof over de Gulf-Mirage van Van Len nep. Een onderdeel van een seconde later vloog de bolide in brand, met Van Lennep in zijn riemen gegespt. Door zeer snel te reageren kon de Nederlander nog tijdig uit de wagen springen. Ook de brandweer gaf blijk van een goed reactievermogen en slaagde er zelfs in de brand te blussen, voordat de wagen te zeer was beschadigd. Ferrari is de grote winnaar geworden in deze race, de laatse die meetelde voor het wereldkampioenschap merken. In de 195e en laatste ronde hadden de kersenrode wagens van Jackie Ickx (Bel.)-Maria An dretti (VS) en Ronnie Peterson (Zwe)-Tim Schenken (Aust) een reusachtige voor sprong op de rest van het veld. Aan Ickx werd de eer gegund als eerste onder de zwart-wit geblokte vlag door te gaan. Hij en Andretti legden 1060 kilomter af. Ickx en Andretti verdienden ieder 2500 dollar (ongeveer 8.000 gulden). Ickx kreeg daar naast nog duizend dollar, omdat hij de snelste rondetijd had gemaakt: 5,43 kilo meter in 1.47,2 seconden (182,66 km-uur). ANDERSTORP „Hij wilde gewoon te hard” Niemand beter dan Jan de Vries kon vertellen hoe zijn grote rivaal in de jacht op de wereldtitel in de 50 cc, Angel Nieto, ten val was gekomen. De Neder landse Kreidler-coureur zat vlak achter de Spanjaard, toen het gebeurde. „Er reden twee achterblijvers voor ons en die wilde Nieto nog vóór de bocht passeren. Hij remde veel te laat, kwam aan de buiten kant en toen ging hij onderuit”. Vanaf dat moment reed Jan de Vries in het Zweedse Anderstorp onbedreigd naar zijn derde overwinning in een Grand Prix. vol waren voor BMW’s 2800 cs. De winnaars legden in totaal 318 De schitterende inhaalrace van Van der Draaij tot dan toe vormt wel een overtui gend bewijs dat hij op zijn Yamaha de concurrentie in ieder geval in snelheid verre de baas is. Nu was het Johan Kloek die goed profiteerde van een lichte aarze ling van Meijer en in de nog resterende twee ronden een voorsprong van vijftig meter opbouwde. Kloek had tot dan toe de aandacht op zich gevestigd door zowel in zijn serie als in de finale als eerste weg te springen maar zijn Kawasaki bleek duidelijk niet opgewassen tegen de enor me snelheid die de Yamaha van Van der Draaij ontwikkelde. Een andere coureur die het net niet haalde was Maico-rijder Reindersma die in de 125 c c-klasse de snelste traningstijd op zijn naam bracht maar in de wedstrijd zijn motor pas na honderd meter aan de praat kreeg en daarmee eigenlijk al kansloos was. Hij NIJMEGEN Het Nederlandse volley balteam (heren) heeft zaterdagavond in de sporthal Dukenburg in Nijmegen ook de derde en laatste wedstrijd tegen Zuid-Ko- rea verloren: 13. De setstanden waren 10—15 14—16 15—3 en 11—15. De tweede set vergde 47 minuten. Nederland, dat zonder de Delta Lloyd- spelers uitkwam, verloor de andere wed strijden met 13 (Amersfoort) en 03 (Den Haag). Over een week moet het Nederlands team in Frankrijk plaatsingswedstrijden voor München spelen. In het gloeiend hete Anderstorp werd het programma in twee dagen afgewerkt. Zaterdag was voor Angel Nieto een glo rieuze dag. Hij won de 125 cc en heeft met nog twee wedstrijden, in Finland en Spanje, voor de boeg nog een redelijke kans op de wereldtitel. Nieto leverde een hels gevecht met de Zweed Andersson- een Kreidler wel razendsnel weg maar Peter Pecht stuurde zijn Roton al in de eerste ronde voorbij Klip en stond die eerste plaats niet meer af. De derde positie werd ingenomen door Zaandam mer Henk ten Wolde, eveneens op een Kreidler. In de 350 cc-klasse stelde Agostini ein delijk zijn wereldtitel veilig. Hij had aan vankelijk grote tegenstand van Jamo Saarinen, maar toen de Fin olie uit de versnellingsbak verloor, was er voor de Italiaan geen enkel probleem meer. Agos tini won zoals gewoonlijk ook de 500 cc, al bleef Gould lang voor hem. Achter Gould werd de Zweed Bo Granath derde. Mike van Aken had veel pech met zijn Koenig en viel uit. De 250 cc was wel voor Rodney Gould die een grote voor- Voor de zeer populaire 50 cc-klasse waren achtenveertig „bromfietsen” inge schreven, hetgeen het verrijden van se rieus noodzakelijk maakte omdat voor de finale slechts dertig plaatsen beschikbaar waren. In die finale was het verrassen derwijs geen Kreidler maar een Roton die de toon aangaf. Engelbert Klip was met Jos Schurgers werd op zijn fraaie Bridge- sprong had op de slecht gestarte Saarinen stone, die ook in Zweden veel belangstel- ling trok, vijfde, terwijl Jan Huberts zijn MZ voortijdig in het rennerskwartier moest parkeren. vocht echter verbeten terug en kwam zelfs nog tot tien seconden van leider Hardonk, eveneens met Maico, maar tien ronden was uiteraard te weinig om Hardonk seri eus te bedreigen, Hardonk, overigens geen rol van betekenis spelend in het kampioen schap van Nederland, beëindigde de race dan ook winnend. De leider in de kampioenschapscompetitie, Herman Meijer, was niet aanwezig en ook de bezetter van de vierde plaats, Henk van Kessel, ontbrak in Zandvoort, waar mee deze wedstrijd ongetwijfeld aan spanning inboette. Veel belangstelling ging uit naar de 750 cc, waarvoor zelfs TT-administrateur Weggemans uit Assen was over gekomen. De superzware klasse is in Amerika en Engeland erg populair, maar op het voch tige Scandinavische circuit kwam zij niet goed uit de verf. De overwinning ging zelfs naar Andersson met een Yamaha- 350 cc en dat werd niet door iedereen gewaardeerd. Er wordt nog naar een for mule gezocht om de snelle tweetacten uit de 50 cc-klasse te kunnen weren. uur, 19 Smetana (Tsjech) 12.20,57, 4. Noels (België) 12.20,59, 5. Spet gens 12.21.00 7 Wim de Vlam (Ned.) 12.21.14, 8 Henk Broeren (Ned.) 12.21,17. Gijs van Lennep zat nog in de wagen vastgegespt, toen onvoorzichtige pits-helpers benzine morsten. Er brak brand uit. Van Lennep kon op tijd uit de wagen komen. Later reed hij verder in de race. IMOLA De Engelsman John Surtees heeft in een Surtees de Grand Prix van Imola gewonnen, die meetelt voor het Europese kampioenschap voor de formule II-wagens. (2), Neeskens, Swart, Schilcher, Haan (2), Kleton (2) Wever (strafschop) en Rep. In Drachten woonden 7000 toeschouwers het optreden van Ajax bij. Feijenoord heeft zondagavond in Roos endaal zijn eerste van een serie oefen wedstrijden met 71 gewonnen van RBC. In deze jubileumwedstrijd (RBC bestaat dit jaar 60 jaar) speelden alle drie de aanwinsten van de Rotterdammers Res- sel, De Jong, Kristensen mee. Ressel was sterk in de combinatie, ter wijl Kristensen met aardig solowerk trachtte Moulijn te doen vergeten. De Jong die, omdat Israel ontbrak, als voor- stopper stond opgesteld, had het soms knap moeilijk met de RBC-goalgetter Verstraeten. die het enige Roosendaalse doelpunt liet aantekenen. Bij de Rotterdammers ontbraken Wery en Jansen wegens blessures en Israel vanwege een niersteenaanval, die hij eni ge tijd geleden opliep. De Feijenoord- doelpunten kwamen op naam van Ressel EUSDEN De Maastrichtse eredivisie-(2), Schoenmaker (2), Ladinsky, Kristensen club MVV heeft zaterdagavond in Eijsden geoefend tegen de amateurclub van die naam. MVV won met 3—1 (1—0) door doelpunten van Den Rooyen en Schroen (2x). Er waren 750 toeschouwers. Zondag won MVV in België van Lierse SK met 21. Redel en Brokamp scoorden voor MVV en Dreessen voor Lierse Ajax speel de vriendschappelijk tegen Drachten en won met 112. De doelpunten voor Euro pa’s sterkste werden gemaakt door Keizer combinatie Glemser,'Soler Roig. De gende twee plaatsen finnn Tx— ----- ronden af, een afstand van 4498,436 kilo meter. Htin gemiddelde snelheid was 187,431 km/u, een nieuw record. Van de zestig gestarte wagens bereikten er dertig de finisn. Zondagmorgen deed zich een dodelijk ongeval voor, toen de Zwitserse coureur Walter Braun met zijn Mazda een baancommissaris aanreed. ANNENHEIM. Het Nederlandse water skiteam, dat van 25 tot en met 30 juli in Temple-sur-Lot in Frankrijk zal deelne men aan de Europese kampioenschappen, is bij een groot internationaal toernooi in het Oostenrijkse Annenheim zeer suc cesvol geweest. De nationale kampioen Arie de Gans werd eerste in de algemene rangschik king (tweede bij het springen, eerste bij figuren en slalom). Hij vestigde tevens een nieuw Nederlands record figuren (3260 punten) en slalom (28 boeien). De Oostenrijker Wolfgang Loscher werd tweede. Jos Slot bereikte een tweede plaats bij de figuren Marlon van Dijk werd eerste bij het springen weru gesuuuru uuui ceii iNcuciidiiuci, 11a- melijk door Ruud Geels in de 47e minuut. Zaterdag won AZ '67 in Katwijk met 21 van de zaterdagclub Quick Boys. Voor AZ '67 scoorden Twisk en Suuren- donk. Zondag speelde AZ tegen een com binatie uit de Wieringermeer. AZ won met 31. De Enschedese eredivisieclub FC Twen te heeft zaterdagavond met 42 gewon nen van Stade Reims. De wedstrijd werd gespeeld in Reims. In Vlaardingen verloor de eredivisieclub Excelsior zaterdagavond met 10 van Fortuna. Het enige doelpunt werd na de rust gescoord door Reijgersberg. Er waren 800 toeschowers. De Arnhemse eerste-divisieclub Vitesse verloor zondag in Arnhem met 20 van Ipswich Town. Bij mst stonden de En- gelsen met 10 voor. Wageningen won zondag op eigen ter rein van FC Amsterdam: 21. Bij de rust was de stand nog gelijk: 11. Voor FC Amsterdam scoorde Flinkevleugel. Meurs en Ponsen bezorgden Wageningen de overwinning. De overwinning van Ickx en Andretti heeft voor Ferrari het succes in de strijd om het wereldkampioenschap compleet gemaakt. De 312 P’s uit Modena wonnen elke race, waaraan zij deelnamen. Ook nu in Watkins Glen waren zij onweerstaan baar. Slechts 37 ronden ondervonden de drie wagens uit Modena - Redman (GB)- Merzario (It) viel uit na vier uur enige concurrentie en wel van de Gulf Mirage van Derek Bell (GB) en Carlos Pace (Bra). Aan de finish hadden Ickx en Peterson echter een voorsprong van tach tig kilometer op Bell. Slechts dertien van de 34 gestarte wagens hielden het de voile zes uur uit. De race over 281 kilometer was ver deeld in twee manches. De Engelsman Peter Gethin won in een Chevron de eerste manche. Zijn landgenoot Bob Wol lek in een Brabham won de tweede man che. Surtees werd in de eerste manche vierde en in de tweede manche derde. FRANCORCHAMPS. De Westdiuitaers Hans Stuck en Jochen Mass hebben met een Ford Capri RS de 24 uurs-race van Francorchamps voor toerwagens gewon nen. Mass voert met zijn Ford Capri nu het klassement om het Europese kam pioenschap aan met 67 punten. 50 cc (zeven ronden - 29,352 km) 10. Pecht (Abbenes) met Roton 153.23, (gem. 113.239 km p.u.); 2. Stikker (Rotterdam) met Kreidler, 2. Ten Wolde (Zaandam) met Kreidler, snelste ronde: Peckl 2.10,7 (gem. 115.491 km. p.u.). 125 cc (tien ronden Hardonk (Arnhem) met (gem. 123.323 km. p.u.), 2. Reindersma (Deventer) met Maico, 3. Comelis (Ens) met Yamaha. Snelste ronde: Reindersma 1.57,3 (128.685 km. p.u.). 250 cc (tien ronden Kloek (Amsterdam) met Kawasaki 19.33,8 gem. 128.575 km. p.u.), 2. Meijer (Castri- cum) met Suzuki, 3. Verzendaal S(trijen) met Yamasaki. Snelste ronde: Van der Draaij (Oosterhout) met Yamaha 1.50,8 (gem. 136.234 km. p.u.). 350 cc (tien ronden - 41.93 km): 1. Melis (Oosterwijk) met Yamsel 18.39, (gem. 134,774 km. p.u.,) 2. Lodder (Hendrik Ido Ambacht) met Yamaha, 3. Zegers (Hazers- woude) met Suzuki .Snelste ronde: Lodder 1 48,6 (gem. 138.994 km. p.u.). 500 cc (tien ronden - 41.93 km) 1. Timman (Krimpen a.d .IJssel) met Honda 18.36,1 (gem. 136.480 km p.u.) 2. Saksono (Indonesë) met Suzuki, 3. Zwaan (Alk maar) met Special. Snelste ronde: Tim man 1.48, 3(gem. 139.39 km. p.u.). Zijspannen (Zeven ronden - 29.351 km): 1. Ceessie en Jan Smit (Zuid Scharwoude) met BMW 13.25,1; (gem 131.259 km. p.u.), 2. Kloeren-De Jong (Jutphaas) met MBW Snelste ronde: gebr. Smit 1.53,2 (gem 133.346 km. p.u.). weinig aan, omdat het zo kort was.” Toch was de kleine Nederlander daar iets in het voordeel, terwijl hij in de bochten praktisch gelijkwaardig was aan Nieto. De Vries reed aanvankelijk dan ook het meest voorop maar vanat de negende ronde kwam de Derbi als eerste door. Nieto riskeerde toen alles. Jaq de Vries werd het af en toe te bar. „Ik hield soms een beetje in, omdat ik die valpartij eigenlijk zag aankomen. Steeds slipte het achterwiel van Nieto weg. Of ik zelf veel risico’s heb genomen? Ik kon hem toch niet laten gaan? Het circuit is bovendien behoorlijk veilig. Nieto had overigens wel geluk. Hij viel juist vóór de vangrails. Als je daar tegenaan klapt, kan het slecht met je aflopen.” Angel Nieto had van zijn val alleen enkele schaafwonden en een slecht humeur overgehouden. Hij was boos op zichzelf en gaf toe dat hij een fout had gemaakt ,Het was mijn eigen schuld.” De technici van Kreidler en Derbi heb ben de machines opgefokt tot steeds gro tere prestaties. Nieto daverde in zijn snel ste ronde bijna vier seconden vlugger over het circuit dan vorig jaar. Jan de Vries ging even hard en dat was een duidelijk bewijs dat de moeilijkheden precies op tijd zijn overwonnen. De ande re 50 cc’ers hebben die ontwikkeling niet bij kunnen houden, hoewel de Jamathi op het ogenblik de Derbi en de Kreidler in betrouwbaarheid overtreft Theo Timmer reed secwu' naar een tweede plaats. Wel- eiswaar op grote afstand van Jan de Vries, maar hij stelde de derde positie in het klassement om de wereldtitel bijna zeker .Timmer bleek met de Jamathi-191 weer sneller dan de tweede Derbi van Pares en ook sneller dan Teunis Ramaker, die door Van Veen op de tweede Kreidler was gezet. Ramaker werd vijfde, nog achter Jan Bruins, die na een slechte start naar de vierde plaats reed. Van de overige Nederlanders werd Jan Huberts achtste, Henk van Kessel tiende, Herman Meijer dertiende, terwijl Jos Schurgers op de Kreidler van Ramaker uitviel. LUIK De Tsjech Milos Hrazdira heeft de ronde van Luik verdeeld over zes etappes, voor wieleramateurs gewonnen Zijn landgenoot Smetana eindigde als tweede. De beste Nederlander was Jan Spetgens, die op de vijfde plaats beslag legde. Hij stond overigens na de vierde rit nog eerste in het algemeen klassement. De eindstand: 1 Hrazdira 12 minuten en 53 seconden, 2. (Tsjech) 12.20,42, 3. Mainus en Van Daele. De opstelling van Feyenoord: Treytel (vervangen door Geilman), Rijsbergen (vervangen door Van Duivenbode), Schneider, De Jong en Vos; Schoenmaker, Hasil, Van Hanegem (vervangen door Bos kamp); Ressel, Ladinski (vervangen door Van Daele) en Kristensen. Nijmeegse eredivisieclub NEC verloor zaterdag in De Goffert met 23 van FC Paris. Er waren 4000 toeschouwers. In Grave won NEC zondagmiddag voor 1000 toeschouwers met 73 van de vierdeklas ser GW ’57. Bij de rust leidde NEC met De Nijmeegse doelpunten kwamen op naam van :Thijssen (2), Muller (2), Jans sens,Leidekker en V. Deinzen. In West-Duitsland speelde FC Gronin gen met 2-2 gelijk tegen VFL Oldenburg, een club in de Regionalliga. Voor de Groningers scoorden Van der Heide en Streuer. Bij rust was de stand nog 10 voor FC Groningen. Haarlem won zaterdagavond van de vierdeklasser DCO met 81. Voor Haar lem scoorden De Goede (2), Fernandez (2), Vermeer, Marijt en Wetzel. FC Den Haag heeft zaterdag in ’s - Gravenzande de oefenwedstrijd tegen de ’s Gravenzandse SV met 20 gewonnen. De doelpunten werden gescoord door Bregman (55e minuut) en Van VJiet (88e minuut). Het Bredase NAC verloor voor 5000 toeschouwers op eigen terrein met 10 van FC Brugge. Het Belgische doelpunt werd gescoord door een Nederlander, na- (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Wat zijn zevende overwinning in het Nederlands kampioen schap en zijn tweede -ege dit seizoen op Zandvoort had moeten worden, liep voor Adam van der Draaij uit op een totale deceptie. Want er schuilt uiteraard weinig eervols in zijn gang naar de Rode Kruis post op het circuit van Zandvoort na een forse schuiver in de Gerlachbocht. Van der Draajj, die zich overigens al kampi oen van Nederland mag noemen, had namelijk wel de eerste serie van de 250 cc op zijn naam geschreven maar startte in de finale dermate slecht dat hij na de eerste volle ronde in de achterhoede doorkwam. Een fabuleuze inhaalrace bracht hem in de achtste van de tien te verrijden ronden op luttele afstand van koploper Meijer maar zijn definitieve aanval eindigde in het zand van de Ger lach, hetgeen hem overigens slechts lichte verwondingen opleverde. "fe. r

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 12