Hanoi zwaar vanuit de lucht bestookt Maurice Schumann lijkt opzij gezet na Nixon wil niet met op TV McGovern Toeristen konden Engeland niet uit Roemenië bevestigt zijn onafhankelijk standpunt Mijnwerkers opgesloten brand L' Arbeidster Venus-8 maakt bleek zachte landing Reuzenpanda Chi Chi Amerikanen gestorven satelliet Stoomvehikels in Hoorn Staatsgreep in Soedan mislukt lanceren milieu- „geladen” WALDHEIM VRAAGT GEEN DIJKEN TE BOMBARDEREN AANTAL BEVOEGDHEDEN IN ANDERE HANDEN OVER AGNEW MATIGT ZICH IN WEEKEINDE ENORME VERKEERSCHAOS IN DOVER D’66 wil naar staatsrechtelijke hervormingen „NIEMAND HEEFT DE WAARHEID IN PACHT” "1 MAANDAG 24 JULI 1972 t r - Russen verwachten zeer belangrijke gegevens Vijf doden, 273 gewonden Treinbotsing bij Napels BOEKAREST (DPA) Roe- menië’s zelfstandige buitenlandse politiek jegens Moskou en Peking, het afwijzen van een „leidend cen trum” in het wereldcommunisme en het aandringen van Ceausescu op nader gedefinieerde normen voor de verhouding tussen de socialistische landen „tegen elke inmenging” zijn gisteren met de bekendmaking van een officieel partijdocument in Boe karest bekrachtigd. O; J 1 f /vwwwvwvwwwwwwwvwwwvwwwww ;s P V dat de (Van onze redacteur in Parijs) aan (Van onze redactie in Londen) De >en in ht- xel jen it- L'et rk is en s r rse le de ja- erf fe- 14- Hij bij uit >n- im uit □rt in in 15- ix- en. r ft 1 e e i op an de en .en jer V d ts !1- id >r. al g- dj en :e >r in Dt in t- |k n o ït tr ir ig r. ;n n- d- )01 le ge ad en er en en es de as Chi Chi was een van de e nige vier reuzenpanda’s buiten China. Ze kwam zes jaar geleden in het nieuws toen getracht werd haar te laten paren met An-An, een soortgenoot in de dierentuin van Moskou. Chi Chi toonde echter geen belangstelling voor de amoureuze toenaderingspogingen van An-AN. Een tweede poging in 1968, toen men An-An uit Moskou naar Londen had laten overkomen, liep ook op niets uit. Nimeiry zei dit bij viering van het neerslaan van de opstand van juli 1971. Hij verklaarde dat voormalige politici en een legereenheid hadden getracht met hulp van buitenlandse kringen de regering omver te werpen. NAPELS. Bij een spoorwegongeluk nabij Napels zijn zaterdag vijf mensen omgekomen en 273 gewond. Bij de uitgang van een tunnel tussen Bagnoli en Pozzuoli reden twee lokaal- treinen op elkaar. In de ene zaten naar huis terugkerende badgasten en in de andere voornamelijk arbeiders en kan toorpersoneel. Vermoedelijk door een verkeerd signaal heeft een van de treinen het station van Pozzuoli te vroeg verlaten. De stationschef vluchtte toen hij van het ongeluk hoorde en is sindsdien spoorloos. rij van 13 kilometer. Automobilisten had den zes uur nodig om een afstand van 10 kilometer af te leggen. Sommigen van hen moesten een half etmaal wachten voor zij een boot naar Oostende. Duinkerken of Calais hadden bereikt. Tot overmaat van ramp barstte midden op de autosnelweg naar Dover nog een tropische onweersbui los, die het verkeer binnen 20 minuten tot volledige stilstand bracht en een nieuwe chaos veroorzaakte. Een foto van Chi Chi die begin dit jaar in de Londense dierentuin is ge maakt. De 891 kilo wegende kunstmaan is door een Thor-Delta-raket gelanceerd om op ca. 900 km hoogte eens in de 103 minuten rond de aarde te draaien. De leider van het project, Charles Matthews, directeur van het ruimte vaartstation Goddard in Maryland, heef* verklaard, dat de informatie d de kunstmaan zal verschaffen, drin gend noodzakelijk is voor verstandiger gebruik van de aardse hulpbronnen. Hij hoopte dat de satelliet minstens een jaar lang gegevens zal leveren en zal aantonen dat het niet nodig is de groei en vooruitgang van de wereld ernstig in te dammen. Noordvietnamese troepen die de belangrij ke weg nr. 1 halverwege Kwang Tri en Hoee hadden geblokkeerd, dit weekeinde zijn teruggetrokken. In de omgeving van de provinciehoofdstad Kwang Tri kwam er geen wijziging in de stituatie. Aan dit front was het betrekkelijk rustig. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft de Verenig de Staten opgeroepen het bombarderen van dijken in Noord-Vietnam achterwege te laten omdat dit duizenden mensen het leven zou kosten. De VN-leider zei dit zaterdag in Mos kou aan het slot van een bezoek van vijf dagen aan de Sovjet-Unie. Waldheim wist niet of de berichten over het bombarderen van dijken waar zijn. In elk geval heeft de Amerikaanse regering ze tegengesproken, zei hij. In de resolutie over de buitenlandse politiek van de vrijdag geëindigde lande lijke conferentie van de Roemeense com munistische partij wordt bepaald dat ook of redacteur zijn, zouden er goed doen scherpe opmerkingen en twistge sprekken na te laten en de discussie liever te baseren op redelijkheid en openbaar belang”. Agnew heeft in het verleden vaak be weerd dat bepaalde televisiemaatschappij en en kranten bevooroordeeld waren over de regering. Zaterdag zei Agnew dat zowel pers als regeringsfunctionarissen moeten streven naar vrijheid van spreken en persgaran ties die in de grondwet zijn verankerd. Geen van beide moet echter immuun zijn voor kritiek. LONDEN (RTR-UPI). Chi Chi, de oudste reuzenpanda in gevangenschap, is zaterdag in de Londense dierentuin over leden. Het zeldzame dier is 15 jaar gewor den. KHARTOEM. Het Soedanese staats hoofd, generaal Nimeiry, heeft zaterdag in Khartoem verklaard dat twee dagen tevo ren een staatsgreep is verijdeld. DEN HELDER. Bij het sluiten van de Koegrasbrug tussen Anna Paulowna en Den Helder zijn zondagmiddag half een twee lagers gebroken. Met het gevolg dat geen treinverkeer meer mogelijk was. De NS lieten tussen Anna Paulowna en Den Helder bussen rijden. Om halfdrie was de brug provisorisch hersteld, maar kon toen niet meer open voor scheepvaartverkeer. Het treinverkeer kon echter doorgaan. SAIGON-HANOI (AFP-UPI). Ame rikaanse vliegtuigen hebben zaterdag en gisteren de Noordvietnamese hoofdstad gebombardeerd, zo heeft de correspondent van het Franse persbureau AFP uit Hanoi gemeld. Een officiële woordvoerder in Saigon deelde mee dat zaterdag luchtaan vallen werden gedaan op nog geen drie kilometer van het centrum van Hanoi. Experimentele woningbouw. Het plan voor de bebouwing van een deel van het noorden van Alphen aan den Rijn heeft van minister Udink het predikaat „experimenteel” gekregen. De aantrek kelijkheid van het plan ligt volgens de adviescommissie Experimentele Wo ningbouw in de afwisseling van één en drie woonlagen. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van D’66 heeft zich zaterdag met leden van de Eerste- en Tweede-Kamerfractie beraden op de politieke situatie die ontstaan is door de kabinetscrisis. Het hoofdbestuur acht het van het grootste belang dat door middel van vervroegde verkiezingen een nieuwe regering wordt gevormd die in staat is aandacht te besteden aan het doorvoeren van wezenlijke hervormingen op staatrechtelijk gebied. „Waarvan de noodzaak door deze kabi netscrisis eens te meer duidelijk is gede monstreerd.” De nieuwe regering zou ook oplossingen moeten ontwikkelen voor de milieuproblematiek in de ruimste zin, waarvan een aanzet aan de kiezers kan worden voorgelegd. Het hoofdbestuur vindt dat de verkiezgnen op de kortst mogelijke termijn gehouden dienen te worden. Een sociaal contract tussen overheid en bedrijfsleven kan niet geslo ten worden door een overgangsregering, aangezien een dergelijke regering in een onzekere posite verkeert, geen mandaat van de kiezers heeft en derhalve ook te weinig gezag geniet, aldus het hoofdbe stuur van D’66. De politie sleepte de hele dag a uto’s weg waarvan het koelsysteem het 'uren lange optrekken, remmen en stilstaan niet had overleefd. Hoewel algemeen bekend is dat in de vakantietop de veerboten over Het Kanaal al weken van tevoren zijn volgeboekt, probeerden het afgelopen weekeinde tal van toeristen het zonder reservering. Niet alleen kwamen ze niet op de boot, maar de passagiers in spé met een vooruitziender blik die wel hadden geboékt, evenmin, want die konden niet door de opstoppingen heen komen. Op de boten werd tenslotte het hele systeem van voorbespreking wegens de totale chaos maar opgegeven. En wie vooraan stond, met of zonder reservering, mocht erop. De rij voortschuifelende auto’s bereikte op zijn hoogtepunt een lengte van 25 kilometer en gisteravond was er nog een Het was voor het eerst sedert de lucht oorlog tegen Noord-Vietnam op bevel van president Nixon op 6 april werd hervat, dat door Laser-stralen geleide bommen twee pakhuizen vernielden en elf zwaar beschadigden. In een Noordvietnamese bekendmaking werd gezegd dat speciaal uitgeruste Ame rikaanse gevechtsvliegtuigen raketten af vuurden op bevolkte gebieden van de hoofdstad, waarbij een groot aantal bur gers werd gedood. Volgens de Noordviet- namese voorlichtingsdienst zijn gisteren boven Noordvietnamees gebied zes Ameri kaanse toestellen neergeschoten, waardoor het totaal aantal sedert het begin van de oor.'og neergehaalde vliegtuigen is geste gen tot 3.773. Uit Zuid-Vietnam is gemeld, ANSJAN, CHINA (DPA). Op zijnl; 1I reis door het geïndustrialiseerdeI I i noordoosten van China had de voor- I matige Westduitse minister van Bui- I tenlandse Zaken Gerhard Schroder I Ihet afgelopen weekeinde een merk- I; waardige belevenis. |l Onderweg op het 100 kilometer lange1,} traject van de provinciehoofdstad I I Sjenjang naar de grootste Chinese 1 I staalfabriek in Ansjan verwisselde1 een 19-jarige arbeidster in een hoop-;! ispanningskast met 220.000 volt met 11 blote handen een isolator. Het meisje bleek voordien 20 tot 301; 1 seconden met stroom opgeladen te I j 1 zijn, zodat haar lichaam eveneens I I onder een spanning van 220.000 volt I stond. I I i Een technicus zei dat deze manierI van doen een groot voordeel heeft:}', I; men behoeft bij reparaties aan|l Isterkstroomleidingen de stroom niet I meer uit te schakelen, zodat er een I produktieverlies in de nabijgelegen',} ;l staalfabriek optreedt. fWVWWWWWWWWWVWWWWWWWWW\fV>* MOSKOU (Reuter-AP). Het onbe mande Russische ruimtevaartuig Venus-8 heeft op deze planeet een zachte landing gemaakt en ongeveer vijftig minuten lang gegevens naar de aarde geseind over de samenstelling van de bodem. De Venus-8 is op 27 maart gelanceerd en heeft er 117 dagen overgedaan om de afstand aarde- Venus, 312 miljoen kilometer, af te leg gen. De landingscapsule was berekend op een hitte van 530 graden Celsius en een druk va 180 atmosfeer. De capsule woog inclusief lading 1.180 kilo. In december 1970 hebben de Russen ook een zachte landing op Venus uitgevoerd. De Venus-7 seinde toen gedurende 27 minuten gegevens uit voor die ruimteson de toen bezweek onder de hitte van 475 graden Celsius en de druk van 60 atmos feer. In het Russische ruimtevaartcentrum is meegedeeld dat van de Venus-8 „unieke gegevens” worden verwacht als de infor matie zal zijn ontcijferd. Het was de eerste keer dat er gegevens zijn doorgeseind over de verlichte kant van de planeet. Men beschikt tot nu toe alleen over gegevens van de donkere kant. commissie meld hun glimlachende beleefd heid en veel geduld te hebben aan- hoord, gaven de Chinese bewindslieden hun gast op de laatste dag van zijn bezoek te verstaan dat in hun ogen zijn verklaringen wat oeilijk in overeenstem ming waren te brengen met het miljoen zwaar bewapende Russische solaten aan de Chinees-Russische grens. Die flater zal Schumanns positie in Parijs natuurlijk ook geen goed hebben gedaan. Niettemin is de hoofdzaakvan de devaluatie van zijn papieren gelegen in de omstandigheid dat president Pompidou de straffere lijn, Pok van zijn buitenland se beleid, komende maanden liever aan een van zijn persoonlijke beschermelingen wenste toe te vertrouwen. Minder omhaal. Het Chinese Volksdagblad heeft vandaag de Chinese pers krachtig aangespoord beknopter artikelen te schrijven zonder zoveel omhaal van woorden. „De artikelen in onze pers zijn te lang. Wie neemt de moeite ze te lezen”, zo schrijft het blad in een hoofd- atikel dat ook door Radio-Peking is overgenomen. Karoly Csatorday. De plaatsvervangende Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Karoly Csatorday is gisteren in Boedapest overleden aan de verwondin gen die hij opliep toen zijn zweefvlieg tuig neerstortte. Csatorday, die 46 jaar Is geworden, is gezant of ambassadeur geweest in Den Haag, Peking, Hanoi en Tokio. PARIJS. Ofschoon de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann, net als zijn collega’s van de twee andere sleuteldepartementen van Binnenlandse Zaken en van Oorlog bij de laatste kabinetswijziging zijn portefeuille heeft mogen houden, lijkt hij nu door president Georges Pompidou op een zij spoor te ztfn geplaatst. Op de dag dat de voorlaatste premier Jacques Chaban-Delmas om nog duistere redenen de laan werd uitgestuurd, verliet Maurice Schumann Parijs voor een vijf daags bezoek aan Peking, dat al sinds maanden op zijn agenda stond. Zijn ver wachting dat hij met die reis zijn vroege re positie in het kabinet had gered, is voor de minister echter maar ten dele bewaarheid. Want tijdens zijn afwezigheid en buiten zijn medeweten benoemde pre sident Pompidou zijn conservatieve ver trouweling Bettencourt tot staatssecretaris van Buitenlandse Zaken en vertrouwde hem gelijktijdig verscheidene bevoegdhe den toe. die zich voordien in de handen van Schumann bevonden. Zo heeft Bettencourt nu een dikke vin ger in de Europese pap gekregen, terwijl hij, in de plaats van zijn superieur, on langs ook de Russische ambassadeur in audiëntie ontving. De ambassadeurs van Amerika en Engeland waren, als zij iets op het hart hadden, al sinds jaren gewend zich niet ot de Quai d’Orsay, de zetel van het ministerie van Buitenlandse Zaken, maar direct tot het Elysée te wenden. Maurice Schumann, die tijdens de be zettingsjaren van ’40-’45 in Londen als journalist de officiële spreekbuis was van generaal De Gaulle, heeft bij zijn latere politiek carrière de gaullistische lijn niet altijd nauwgezet en trouw gevolgd. Tij- densde Vierde Republiek was hij lange tijd voorzitter van de Katholieke Volksrepu- blikeinen en de orthodoxe Gaullisten zijn Schumann dan ook altijd met een wan trouwend oog blijven volgen. Hij is als oud-journalist zeker een in telligent analist van politieke situaties, maar zijn staatkundige visies en zijn di plomatieke flair hebben zich daarentegen vaak wel eens wat minder overtuigend geopenbaard. Zo heeft Schumann zich bij zijn jongste bezoek aan Peking vergalop peerd door bij de Chinese leiders een goed woordje voor het pacifisme van de Sovjet- Unie te doen. Na die vredesbetuigingen in in de toekomst met „alle socialistische landen goede betrekkingen zullen worden onderhouden”. Er wordt op gewezen dat de staats- en partijleider Ceausescu zowel met de Rus sisch als met de Chinese leiders van ge dachten heeft gewisseld. Als middel tot het overwinnen van vrschillen in het commu nistische kamp beveelt Boekarest bespre kingen tussen leiders aan. Daarbij moet men in aanmerking ne men dat alle partijen gelijkberechtigd zijn, „niemand de absolute waarheid in pacht heeft” en dat men niets moet doen wat de eenheid en stabiliteit van andere zusterpartijen zou kunnen schaden Iedere partij heeft het recht haar eigen buiten landse en binnenlandse politiek te bepa len. LONDEN. Uit Engeland komende vakantiegangers, die via Dover het afgelo pen weekeinde het vasteland probeerden te bereiken, liepen op een verschrikkelijke manier in de val. Zaterdag wilden zij met een aantal van 15.000 het Britse eilanden rijk de rug toekeren en daar waren de veerboten niet op berekend. Daarbij kwam, dat door een nachtelijke en och tendnevel aanzienlijke vertraging tot vier uur toe in het vaarschema van de „Fer ries” was ontstaan. Gisteravond stonden nog 5.000 automobilisten op vervoer te wachten. En de verhitte stemming sloeg niet zelden over in uitbarstingen van woede. De belangrijke oorzaak van de ellende van het afgelopen weekeinde is echter, dat de belangrijkste toegangsweg van het continent naar de Britse hoofdstad, voor een groot deel nog in een middeleeuwse toestand verkeert. Tussen Dover, de toe gangspoort tot het Verenigd Koninkrijk, en de hoofdstad bestaat er ook nog geen automatische telefoonverbinding. De 112 kilometer lange verbinding is voor een deel niet meer dan een eindeloze smalle kronkelige tweebaans landweg. Het cen trum van Dover tenslotte is met zijn nauwe bochtige straten dan voor de ver moeide automobilist de laatste klap. LOS ANGELES (AFP/ANP. Op de luchtmachtbasis Vandenberg bij Los Angeles is gisteren de kunstmaan „Erts-1” (Earth Resources Satellite kunstmaan voor onderzoek naar aard se hulpbronnen) gelanceerd. Honderden geleerden in Amerika en dertig andere landen zullen meewerken aan de expe rimenten met deze kunstmaan die de wereldvoedselproduktie grondig kan stabiliseren en zal meehelpen de mi lieuvervuiling zo doelmatig mogelijk aan te pakken. In een telegram vanuit Custer (waar hij enige weken vakantie houdt) aan de de mocratische voorzitter van het Huis van Afgevaardigden nodigt McGovern presi dent Nixon uit voor een confrontatie met hem in een reeks televisiedebatten over de programma’s van de twee partijen. „Het Amerikaanse volk heeft er recht op de beide kandidaten elkaar te zien onder vragen over hun respectieve programma’s die het beleid van hun land in de komen de vier jaar moeten bepalen”, aldus McGovern in zijn boodschap. De campag neleider van Nixon, Clark McGregor, ver klaarde dat de president de uitnodiging niet zou aanvaarden „omdat het volk volledig op de hoogte is van de belangrij ke verschillen die er tussen de kandidaten bestaan over allerlei problemen”. Vice-president Spiro Agnew, die door Nixon opnieuw is uitverkoren als zijn tweede man, heeft zaterdag zijn gebruike lijke scherpe opmerkingen over de nieuwsmedia weggelaten en gepleit voor redelijkheid en zelfbeheersing bij discus sies over de persvrijheid. Hij deed dit in een toespraak bij een diner van de nationale dagblad vereniging. „Wij allen, of we nu regeringsfunctionaris CUSTER (AFP) Senator George McGovern, presidentskandidaat van de Democraten in Amerika, heeft president Nixon uitgegaagd met hem voor de televi sie te debatteren over de komende presi dentscampagne. De chef van het Witte Huis heeft laten weten dat hij weigert de uitdaging aan te nemen. Volgens een gisteren bekendgemaakte wijziging van de partij-statuten geeft de Roemeense communistische partij het be ginsel van scheiding tussen partij- en staatsambten in vergaande mate op. Het centraal comité mag weer voor verschil lende doeleinden samengesmolten „Partij en staatsorganen” vormen. Als motief wordt gegeven dat dergelijke „organen met een dubbel karakter” noodzakelijk bleken. Of Ceausescu daarmee ook drasti sche veranderingen in de hoogste leiding wil is nog niet duidelijk. Een tweede wijziging betreft de aange- kondigde functiewisseling van partij- en staatsfunctionarissen. Door deze uitwisse ling zullen de betrokkenen de „ingewik kelde problemen” beter kunnen begrijpen en oplossen. In Hoorn is zaterdag weer een stoom wals- en locomobieldag gehouden. Een optocht van zeer bejaarde stoom trekkers, auto’s en walsen trok in het centrum van de stad vrij veel bezoekers. BLACKSVILLE (REUTER). Rook hinderde gisteren de pogingen van red dingsploegen om negen mijnwerkers te bereiken die door het uitbreken van een brand in een kolenmijn in Blacksville, West-Virginia, sinds zaterdagavond zitten opgesloten. Er waren veertig arbeiders onder de grond toen een graafmachine een elektri citeitskabel doorsneed en brand uitbrak. De meesten wisten tijdig de uitgang te bereiken, maar negen mijnwerkers zagen zich de doorgang versperd. Zij konden nog van de telefoon gebruik maken en kregen het advies te proberen door een luchtverversingsbuis naar buiten te krui pen. Dat was het laatste contact met de negen mannen. De brandweer heeft inmiddels het vuur bedwongen, doch er hangt nog een dikke rook in de mijngangen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3