MERCKX KIJKT AL WEER UIT NAAR TOUR VAN VOLGEN D JAAR Van Impe profiteerde van Felice Gimondi Pellenaars moet nu zijn maken woorden waar Wagtmans en Tabak de. tegenvallers Ploegen tactiek werd tijdens Belgische maestro regelde Ronde gedwongen veranderd zelf alles voor de knechten In del Tour L l IIJN k Thé Klein MET 8 MAANDAG 24 JULI 1972 RS □ed Met hersens 34T Wereld kampioenschap Goed werk kAAAM (Van onze sportredactie) jr jur uur :m Eddy te- 10,- (Van onze sportredactie) en Vianen: EF S jiter- voor :ijn nd. wedstrijd. Het is zo eens ook Eddy lacht en Cyrille huilt (in de groene trui, die Merckx de ongelukkige Guimard gaf). men. successen Bayotftie) van en :rs, Eel. of en zo lings- :n en ment tot arden zich st de irbeid n in nstel- -basis (sinds 16903. :um Se en, Het ziet er voor het volgend sei zoen wat de kansen van een puur- Nederlandse ploeg betreft dus niet zo florissant uit. Tenzij Pellenaars zijn belofte waarmaakt volgend jaar met een nieuw team onder een ander merk te zullen verschijnen. Hij is daar formeel wel toe ver plicht na de uitlatingen die hij aan het adres van Goudsmit-Hoff richt te en zijn belofte aan de coureurs dat hij voor nieuw werk zou zorgen indien de behangers zich terugtrek ken uit de wielersport. In het afgelopen weekeinde kon hij daarover nog geen concrete me dedelingen over doen, wat waar schijnlijk betekent dat hij nog niet veel verder is gekomen met zijn onderhandelingen. De elf „behangers” die in Angers aan de start kwamen verdienden in de Ronde van Frankrijk de volgen de kwalificaties: PARIJS. Eddy Merckx is weer gehuldigd. Voor de vierde achtereenvolgende keer waren de duurste bloe men in Vincennes voor hem. Voor de wereldkam pioen was het routinezaak, de afsluiting van een op dracht die hij zonder tegenzin voor zijn chefs uit Italië heeft vervuld. Merckx: „Ook al zou ik geen baas boven me hebben die me kan gebieden naar de Tour te gaan, dan zou ik waarschijnlijk toch nog inschrij ven. Ik doe het nu eenmaal graag. Het is de mooiste wedstrijd die er bestaat.” Tegelijkertijd een waarschuwing voor alle concur renten dat de Belg er het volgend jaar zo goed als zeker weer bij zal zijn. Merckx: „Om dat nu al defini tief vast te stellen is natuurlijk te vroeg, maar ik neem aan dat ik volgend jaar, als alles goed loopt, weer mee zal*doen. Waarom eigenlijk niet Eddy Merckx blijft er bij dat dit niet zijn „schoon ste”, maar wel zijn zwaarste Ronde van Frankrijk is geweest. „De mooiste Tour blijft toch altijd nog de eerste. Het is het mooiste wat je kunt bedenken om als jong coureur gehuldigd te worden als Ronde- winnaar. Ik heb heel wat op het erepodium gestaan. Ik ben twee maal wereldkampioen geweest. Maar dat haalt het toch allemaal niet bij de eerste zege in de Ronde van Frankrijk. Dat is het hoogste wat een renner kan bereiken”. Voor Salvarani, Flandria en BIC geldt als verzachtende omstandig heid dat zij al hun aandacht richt ten op hun hoogst-geplaatste man in het algemeen klassement (Gi mondi, Zoetemelk en Ocana), ter wijl De Gribaldy op het ploegen- klassement neeft gereden. Rokado Gitane en Watney kunnen echter geen enkel excuus aanvoeren. Zij hebben géén man bij de eerste 15 in het eindklassement en zagen hun sprinters. Karstens, Wright en Ver- beeck, steeds naast de overwinnin gen grijpen. Goudsmit-Hoff steekt bij de an dere ploegen die vrijwel zonder hoop op een ereplaats in het eind klassement, maar met alle kaarten op de ritzeges naar Angers kwamen, dan ook gunstig af. Pellenaars: „En toch ben ik niet helemaal tevreden. Het hadden er net zo goed drie of vier kunnen zijn. Als Harings in Colomiers niet was gevallen en Via nen zaterdag in Versailles, toen hij in een kopgroep zat met Santam- broggio en Bruyère, niet was lek gereden”. Pellenaars: „Tabak is me in de cols wel iets tegengevallen en Wagtmans kwam te laat in vorm. Dat was jammer, anders had hij het misschien nog gered”. Eén ding werd in deze Tour in ieder geval ..Mannen als Swerts, Huysman.s De Schoenmaecker en Vandenbossche ko men meer in de belangstelling, omdat ze op de cols langer voorin kunnen blijven. Maar neem van mij aan dat een jongen als bijvoorbeeld Mintjens minstens even waardevol is. Die doet zijn werk op het „vlakke”. Daar zet hij Eddy uit de wind. Haalt water voor hem en zo voorts. Die hele harmonie zou verstoort kunnen worden door de komst van een sprinter. Daarom is het helemaal nog niet zeker of die er volgend jaar bij zal zijn. Wat mij betreft kan de ploeg in grote lijnen blijven zoals hij is.” Eddy Merckx gaat zich in de komen de twee weken voorbereiden op de wereldkampioenschappen in het Franse Gap. Hij zal daar niet worden omringd door zijn vertrouwde bruin-zwarten. Merckx: „België is het sterkste wieler- land ter wereld. In de Belgische natio nale ploeg zitten eigenlijk alleen kop mannen. Voor een wereldkampioen schap heb je toch wel een ploeg nodig die de wedstrijd voor je wil controle ren.” Pellenaars is echter niet alleen voor etappe-overwinningen wegge gaan. Hij voorspelde in het alge meen klassement hoge plaatsen voor Tabak en Wagtmans. De Wille- brorder dacht hij zelfs een klasse ring boven Joop Zoetemelk toe Daar is in ieder geval niet veel van terecht gekomen. Meesterknecht Roger Swerts. de eni ge die voor het volgend jaar reeds bij Molteni tekende: „En toch moet ik bij Merckx in verhouding minder hard werken dan in mijn eerste twee jaar bij Poulidor. Dat is een beste kerel, maar hij liet zich vaak verrassen en dan konden wij steeds de schade her stellen. Bij Merckx komt dat niet voor. Hij is zelf altijd voorin het peloton te vinden en hij zorgt ervoor dat alles vóór de koers piekfijn voor elkaar is. Eddy is altijd nerveus. Hij rust niet voor hij zelf ieder detail heeft geïn specteerd.” Een sprekend voorbeeld deed zich voor in Luchon, waar de wereldkampi oen zijn knechten vijftien minuten voor de start nog om zich heen verza melde en hen allemaal een ander „ver zet” liet steken. Wat was het geval? De Molteni’s, ingelicht door ploegleider Albani, hadden een pion met 21 tand jes gestoken. Merckx vertrouwde dat niet en informeerde onder anderen bij Poulidor en Gimondi wat zij dachten nodig te hebben voor de beklimming van de Col d’Aspet. Dat bleek een tandwieltje van 22 of 23 te zijn. Dus beval de sterkste coureur ter wereld al zijn manschappen alsnog van pion te wisselen. Roger Swerts: „Dat is typisch Eddy Merckx. Hij zorgt overal zelf voor. We moeten voor hem kleine etappekaartjes bij ons dragen, zodat we ons nooit kunnen vergissen. Hij bepaalt hoe je duidelijk: Goudsmit-Hoff zal als het tenminste doorgaat in de wie lersport snel versterking moeten laten aanrukken wil het volgend jaar in de strijd om de bovenste plaatsen serieus worden genomen. Daar dc directie van de behangsel- fabriek de voorkeur geeft aan een nationale ploeg, is de enige moge lijkheid een formatie met werkelijk allle sterkste Nederlanders. Hetgeen zou moeten betekenen dat ook Joop Zoetemelk, Gerben Karstens, Mat- thieu Pustjens en Harm Ottenbros aangetrokken moeten worden. De kans dat Zoetemelk in Nederlandse dien)st zal treden valt echter wel te verwaarlozen. Gerben Karstens kan niet met Pellenaars opschieten wordt bovendien bij Rokado (Van onze sportredactie) PARIJS Joop Zoetemelk is er zondag in de tijdrit te Versailles niet in geslaagd de vierde plaats op Lucien van Impe te veroveren. De Nederlan der moest op de 42 kilometer 1.12 min. goedmaken. Het was echter niet Zoete melk, maar Van Impe, die in de rit tegen het horloge verder uitliep. Zijn tijd: 58.07,7 tegen 59.19,1 voor Zoete melk. „Ik begrijp het niet, ik heb toch goed gereden,” vroeg de verbaasde Flandriaan zich af. Later kwam de verklaring voor het sterke rijden van de Belg. Hij had in het tweede gedeelte van de etappe ge profiteerd van Gimondi, die hem had ingehaald. De Italiaan maakte de op één na snelste tijd en verdrong Poulidor daarmee van de tweede plaats in het algemeen klassement. De overwinning was, zoals gewoonlijk, voor Eddy Merckx. PARIJS. Met twee etappe- overwinningen is Kees Pellenaars nog niet zo gek uit de strijd geko- Hij klasseerde zich met de Leo Duyndam (in Rini Wagtmans (in Auxerre) zelfs als vijfde op de hit parade, achter Molteni, met vijf maal winst (Merckx, drie maal plus drie tijdritten Huysmans en Bruyère), Sonolor (Van Impe, Hézard en feirlinck (drie maal) en Gan (Guimard, vier maal) met vier eerste plaatsen en Peugeot (Godef- root en Thévenet, twee maal) met drie lauwerkransen. Voor Salvarani en De Gribaldy zat er slechts één maal winst in (respectievelijk Gua- lazzini en Van Linden), terwijl Ro kado, Flandria, Bic, Gitane en Wat ney geen enkele rit zegevierend konden beëindigen. Voor een goed verstaander houdt dat in, dat de wereldkampioen niet van plan is de Belgische nationale equipe voor zich op te kopen, zoals hij vorig jaar in Mendrisio bijna helemaal deed. Merckx spreekt dan ook liever niet over zijn eigen kansen, maar pousseert vooral Roger de Vlaminck en Walter Godefroot als mogelijke kanshebbers. „Ik rijd voor het wereldkampioen schap alleen nog wat criteria. Dat is voor mij nu niet een ideaal voorpro gramma voor zo’n belangrijke wed strijd. Wil je de regenboogtrui winnen, dan moet je alles meehebben. En dat zie ik bij mij dit jaar nog niet zitten”, aldus Merckx, die zijn voorbereiding op de strijd ojn de wereldtitel inmid dels heeft ingezet met een klacht bij de Belgische Wieler Bond over de ac- comodatie die de organisatie voor de deelnemers aan het wereldtoernooi heeft afgehuurd. Merckx: „De BWB wil ons bovenop de berg in Orciéres Merlette neerzet ten. Hoe halen ze het in hun hoofd. We zouden dan ieder keer ’s avonds in de kou zitten en ’s morgens de hele berg moeten afrij den om in Gap te kunnen fietsen. En dat voor de ploeg die met de meeste kanshebbers naar Gap komt.” Krekels: Heeft kwaliteiten een etappe te winnen, maar weigerde die voor 100 pet te gebrui ken. Viel tegen ten opzichte van de andere sprinters. Rini Wagtmans: Maakte op de valreep alles goed door op formida bele wijze de 18de etappe te win nen. Verspeelde echter zijn kansen op een hoge klassering in het eind- totaal door zijn inzinking in de eerste week in de bergen. Tino Tabak: Heeft niet laten zien wat van hem werd verwacht. Was actief tijdens een ontsnapping op de Tourmalet met Santambroggio, Vas- seur en Swerts en in de 18de rit naar Auxerre. Komt vooral in de bergen tekort en zal nooit als kop man in de Tour kunnen slagen. goed betaald, dat hij daar zijn laat ste rennersjaren wil slijten. Pust jens heeft „De Pel” vorig jaar al afgewezen en staat bovendien nog een jaar bij Sonolor onder contract, wacht op een benadering van de terwijl Ottenbros al enige tijd Bredase ploegleider ,die op zijn beurt weigert om eigener beweging naar de oud-wereldkampioen toe te gaan. Maar niet alleen in zijn voorberei ding op de Ronde, ook tijdens het spektakel heeft de wereldkampioen zich anders gedragen dan vroeger. Ro bert Lelangue, assistent-ploegleider van Georgio Albani en beste vriend van Merckx, zegt: „Eddy is meer met zijn hersens gaan rijden. Dat moest hij wel, want de koersen zijn voor hem een stuk moeilijker geworden. Enkele jaren terug was het vaak mogelijk dat hij gebruik maakte van de onderlinge strijd van zijn concurrenten in het peloton. Hij kon dan 70 of 80 kilome ter voor de eindstreep weggaan en minuten voorsprong nemen. Nu is dat niet meer mogelijk omdat alle ploegen hun koers afstemmen op hem. Iedereen speelt tegen Merckx. Daarom is hij wel verplicht het tempo in de groep gedu rende de hele koers hoog te houden, waarna hij op een kilometer of 15 van het einde pas in de aanval kan gaan Dat is natuurlijk minder spectaculair omdat h(j op dat kleine stukje lang niet zo’n groot gat kan slaan”. Merckx is daardoor niet alleen zeil anders gaan rijden, maar hij heeft ook zijn instructies aan de ploeg veranderd Merckx: ,.We hebben zoveel mogelijk geprobeerd om niet al het werk in de De voorlaatste rit van Auxerre naar Versailles leverde zaterdag een over winning op voor Herman Bruyère, die in de eindsprint zijn medevluchter Santambroggio versloeg. Aanvankelijk had Vianen ook deel uitgemaakt van het vier man sterke kopgroep je, maar hij viel kort voor de finish door een lekke band terug. De laatste rit naar Vincennes kwam op naam van Willy Teirlinkck, die met zijn drievoudige ritzege een uitzonderlijke prestatie le verde. Hij deed dat met de kracht van een orkaan. Ocana en Guimard, zijn voor naamste concurrenten, reden zich in hun strijd met de Belg letterlijk het ziekenhuis in. Er is geen twijfel meer mogelijkheid. Merckx is nog steeds ongenaakbaar Wat nog erger is voor zijn collega- broodrijders: in deze Ronde werd dui delijk dat hij dat waarschijnlijk de komende twee of drie jaar voorlopig nog wel zal blijven. Eddy Merckx is gaan werken aan zijn toekomst, aan de laatste drie, vier jaar die hij waar schijnlijk nog als superkampioen voor de boeg heeft. Het gevolg van de les van Orciéres, waar hij vorig jaar voor het eerste moes> inzien dat ook zijn mogelijkheden niet onbeperkt zijn? Merckx: „Nee, niet direct. Wat ik vorig jaar wél heb geleerd, is dat ik mijn seizoen veel meer moet afstem men op de Ronde van Frankrijk. Dat heb ik dit keer gedaan en ik zal het ook de volgende jaren zo blijven doen.” Leo Duyndam: Attent gereden in de eerste week. Kreeg waarvoor hij was gekomen: een etappe-overwin- ning vóór de karavaan de bergen introk. Stapte aan de voet van de eerste col af. Jan van Katwijk: Kon in de ber gen niet meekomen. Zag zijn Ronde voortijdig beëindigd door tijdsover schrijding in de etappe naar Colo miers. Ger Harings: De zwakste klimmer van het hele stel. Had zijn beste kans in de rit naar Colomiers, maar miste de sprint en werd bovendien betrokken bij een valpartij. Uit de strijd genomen wegens tijdsover schrijding. Cees Koeken: Greep steeds naast de eindsprint, waarvoor Pellenaars hem had meegenomen. Verspeelde zijn beste kans in La Baule door de sprint van het peloton te winnen terwijl er nog een ronde te gaan was. Uit de strijd genomen wegens tij dso verschry ding. Harry van Leeuwen: Toonde ka rakter door bij zijn eerste kennis making met de bergen dagenlang tegen de tijdslimiet te blijven vech ten. Kwam total-loss aan op de Merlette en moest daags na de tweede rustdag opgeven. Wim Prinsen: Kwam aanvanke lijk redelijk mee in de bergen, maar knapte af in de laatste week. Hij herstelde zich op tijd en haalde Parijs. Gerard Vianen: Reed "en zeer regelmatige Tour. Was het meest in de voorste linie te vinden en miste een paar keer de finale door pech. Raakte geblesseerd bij een valpartij en zou zeker hoger zijn beëindigd als hij als „beschermd” renner had mogen rijden. Jos van der Vleuten: Trad zeer weinig in de voorgrond. Was erg bruikbaar in de rit die Wagtmans won. Jan om het best op je fiets kunt zitten en hij vertelt je zelfs met welk verzet je het best de berg op kunt. Zoiets heb ik vroeger nooit meegemaakt. In andere ploegen was het altijd aan het begin van het seizoen de fiets ophalen en rijden maar. Merckx laat echter niets aan het toeval over. Als hij nog ploegleider wordt, dan zal hij daarin de beste ter wereld zijn.” Molteni wil onder geen voorwaarde de harmonie in zijn ploeg verbreken. Het is dan ook helemaal niet zeker of Eddy Merckx het volgend seizoen een specifieke sprinter in zijn team zal dulden, zoals al enige tijd wordt be weerd. Lelangue: „Het is natuurlijk wel zo dat we met een sprinter als bijvoor beeld Walter Godefroot nog wat meer publiciteit zouden kunnen halen. Maar daar staan veel negatieve dingen tegen over. Een sprinter moet altijd naar de eindstreep worden gebracht. Daar zou den we dan een mannetje voor moeten afstaan. Bovendien moet hij in de sprint worden aangetrokken. Die krachten zouden aan de steun van Merckx moeten worden onttrokken. Het houdt voor on? een groot gevaar in. Nu is iedereen tevreden. Alle knechten hebben evenveel werk ver richt, al zul je dat uit het koersverloop niet altijd kunnen opmaken.” past aan de zware steeds onze bedoeling geweest pas laat mogelijk in de aanval te gaan om de andere jongens van Molteni niet te veel te belasten.” Robert Lelangue vult aan: „In de eerste week van de Ronde hebben we de koers niet, zoals vorig jaar, willen blokkeren. We wilden alleen bereiken dat de andere formaties zonder al te veel verschil aan de voet van de Pyre neeën zouden komen. Merckx heeft de koers toen iets uit de hand gegeven. Als hij helemaal zijn eigen zin had mogen doen, dan was dat misschien niet gebeurd. Eddy is eenmaal een jongen die altijd alles zo goed mogelijk wil doen. Toen Joop Zoetemelk op een gegeven moment begon met in de tus- sensprints om de points chauds vier seconden te pakken, was Merckx niet gerust voor hij die de volgende dag terug had. Maar daar hebben we over gepraat en in de vlakke .ritten hebben alle sprinters de vrijheid gekregen voor hun kansen' te vechten. De rit naar Royan (waar de eerste echte afschei ding plaatsvond) heeft ons daarbij goed in de hand gewerkt. De ploegen werden toen allemaal verplicht een deel van het werk op te knappen.” In de eerste bergetappe van Bayonne naar Pau werden de Molteni’s zich voor het eerst bewust van de noodzaak op een andere manier te gaan koersen. Lelangue: „Er waren op de Aubisque twee man weg, Santy en David, zonder dat er een van ons bij zat. Dat is achteraf wel goed gekomen, maar we werden er toch door gewaarschuwd, ’s Avonds zijn we om de tafel gaan zitten en hebben afgesproken dat er steeds één van ons mee naar voren zou gaan. Dat was veiliger en zou tegelij kertijd het fietsen van Merckx in het peloton vereenvoudigen.” Merckx is voor 100 procent tevreden over de „job” die zijn ploegmaats, on danks het wegvallen van Van Springel, Spruyt en Van Schil hebben opge knapt. Omgekeerd is dat ook het geval. De Molteni’s zijn content met hun chef. Niet alleen omdat ze door hem hun bankrekening kunnen spekken, maar vooral omdat hij er zelf voor zorgt dat zjj niet voor nodeloze proble men komen te staan. In het begin van dit jaar heeft er maandenlang onzekerheid over bestaan of de superkampioen wel zou deelne men. Hij zou liever alleen de Giro rijden, om niet het risico te lopen zich over de kop te werken. Ook zijn te leurstellende resultaten in de Ronde van Sardinië en Parijs-Nice gaven voedsel aan dat gerucht. Bij de in schrijving voor het Grande Bouclé was daar echter niets meer van over. Eddy Merckx stond bovenaan de lijst van de worstfabrikant Pierro Molteni. De we- reldkampioen concludeert nu: „De Gi ro is toch de beste voorbereiding voor de Ronde van Frankrijk gebleken. Vol gend jaar zal mijn voorprogramma er ongeveer net zo uit gaan zien.” De Eddy Merckx, die zondag in het Bois de Vincennes met een donderend applaus werd ingehaald, gaf een zelf verzekerder indruk dan de winnaar van vorig jaar. Toen was er alom twijfel over zijn werkelijke superiori teit. Oorzaak: het onopgeloste raadsel van Luis Ocana, de enige coureur die Merckx met kracht van zijn eerste positie had kunnen stoten, maar kort daarop op de Col de Mente sneuvelde. Merckx ging 12 maanden geleden met een ongerust gevoel naar huis. Zelfs in België begon men te twijfelen aan de „zwarte”. Voor Merckx stond het toen al vast dat hij het jaar daarop er toch weer bij zou zijn in de Tour. Hij vertelt nu: „Louis Ocana was één van de voornaamste redenen waar om ik naar deze Ronde kwam. Na wat hij vorig jaar had gepresteerd, voelde ik me verplicht om nu alle twijfels uit te wissen.” Je l l koers op onze schouders te laten neer komen. De nieuwe taktiek is tijdens de Ronde gegroeid. We hebben ons aange- Felice lacht en Eddy kijkt een tikkeltje blasé: Gimondi is al blij als een kind om alt tweede te eindigen achter Merckx.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9