GEVANGENISRUITEN AAN SCHERVEN SADAT WIL GEEN BREUK MET DE SOVJET-UNIE China bestelt twee Concordetoestellen CHINA WIL GESPREK MET FORMOSA Huisje in Spanje ook niet alles Autobotsing; twee doden Egyptenaren schoten zelf raketten af 1 Na langdurig onderhandelen Nederlander in België in Politie zoekt arrest Eén dode door explosie Dubro citron met dierenmunten Jongen laat midden september trein stoppen echtpaar en jongeman „Vreedzame regeling” it if if «■m VREEMDELINGENHAAT LEIDT GAUW TOT VERVELING HET WEER 2 STEUN HET WERELDNATUURFONDS BUITENLANDERS HANNIBAL DINSDAG 25 JULI 1972 D J Moord op arts Afwachtend .t 1 GEEN WERELD ZONDER DIEREN N k; D d Langdurig (Van onze redacteur in Barcelona) BARCELONA. De gulden droom van een zorgeloze levensavond is in vervulling gegaan: zij hebben een behoorlijk pensioen, voldoende spaarcentjes, en het kleine kapi taaltje werd geïnvesteerd in een lief huisje onder de Spaanse zon, dicht bij het strand. Desondanks vinden niet alle renteniers of ge pensioneerden het geluk, in het Spaanse kustdorp] e, waar zij zich hebben teruggetrokken om te ge nieten van hun laatste vakantie die zo lang zal duren als het leven hun toestaat. Het voorbeeld van de heer Peters uit Amsterdam (om begrij pelijke redenen hebben wij de ware naam en plaats veranderd, maar zij zouden uit iedere plaats en met wat voor naam dan ook naar Spanje zijn kunnen komen) spreekt boek delen. r W ws PRESIDENT SADAT I d ADVERTENTIE WERKRAPPORTEN M nw geh, half 4 Hij ontvluchtte via het dak van de kerk door zich langs een regenpijp naar bene den te laten zakken. Daarna verstopte hij zich op het bij de kerk gelege nkerkhof. Vandaar vluchtte hij, toen hij ontdekt was, naar het Albertkanaal waarin hij met een forse duik verdween om naar zijn schip te zwemmen. In de kajuit van zijn schip werd hij gearresteerd. Hij is opgesloten in de gevangenis van Luik. BRUSSEL Een 19-jarige Nederlandse schipper uit Kalmthout, is in België gear resteerd toen hij in een kerk in Lixhe- Vise wilde inbreken, de jongeman had al enkele vensters van de kerk ingeslagen, maar werd bij zijn inbraakpoging betrapt door een politieagent. De explosie i s waarschijnlijk veroor zaakt door een vonk als gevolg van kort- iluitng in een looplamp. zo wzw n n ono zw w w w o zo zw w zzo n uur. uwr. uur. uur. 0 0.1 1 6 1 6 0 6 0 8 0.8 12 0 0.1 0 0 0.2 0 21 5 3 0 1 0 8 0 0 0 3 0 4 0 0 o o 2 1.1 0 o o o Het afschieten van de SA-2-raketten, dit keer zonder Russische adviseurs en de bekendmaking in Cairo dat en Israëlische Phantomjager zou zijn neergeschoten, wat in Jeruzalem wordt ontekend, had tot doel aan te tonen dat Egypte ook zonder de Russen tot militaire prestaties in staat is. dat aantrekkelijk. De Peters vonden het zoals heel wat oudere buitenlanders te lastig om nu nog Spaans te gaan leren en ook al zou hij dat niet open lijk bekennen, meneer Peters had diep in zijn hart een vooroordeel tegen de donkerharige „siesta”-slapers en „mana- na”-zeggers: die Spanjaarden waren ei genlijk toch maar een achterlijk en lui zootje. En dus „haalden” de Peters nooit het contact met de dorpelingen. PEKING (AFP). China is volledig gereed besprekingen te beginnen met de autoriteten van Formosa over het uitvoe ren van de mogelijkheden voor een terug keer van Taiwan naar China. Dit zeggen Chinese kringen die de laatste dagen vra gen over deze kwestie hebben beantwoord op verscheidene plaatsen in Zuidoost-Azië. Zijn vrouw kon de eenzaamheid midden in het zonnige en vrolijke Spanje niet meer aan. Land en volk waren haar ondanks het 11-jarige verblijf vreemd gebleven, haar familie kon haar uit het verre vaderland niet helpen. Nu ver koopt zij het huisje onder de palmen en keert terug naar haar geboortestad. De gulden droom is in rook vervlogen.... De plannen van Peking ten aanzien van Formosa, zoals zij door deze kringen wor den omschreven, geven voorrang aan een vreedzame regeling via onderhandelingen en voorzien in een overgangsperiode van onbepaalde duur voor het begin van een socialistische structuurhervorming van de „provincie” Taiwan. Wat betreft de bui tenlandse belangen op Formosa heeft Pe king volgens de lezing maatregelen in petto inzake schadeloosstelling en afkoop in termijnen zonder dat er verliezen voor de buitenlandse maatschappijen uit voort vloeien. Dit is de eerste keer dat communisti sche bronnen dergelijke duidelijke details hebben gegeven over de manier waarop China eht probleem-Formosa kan probe ren op te lossen. w nw w w n o ozo 22 24 24 22 23 18 23 24 19 22 15 31 28 29 27 22 29 23 28 28 23 28 27 24 24 36 39 31 28 27 20 25 27 32 27 30 29 33 30 32 33 1016 a A v s r 1 h< re <h k: hi n n BARNEVELD. De oplettendheid van een treinbestuurder heeft het afgelopen weekeinde het leven gered van een 9- jarige jongen uit Barneveld. De knaap had met veel bravour de uitdaging van zijn vrienden aangenomen om een trein tot stilstand te dwingen door op de spoor lijn te gaan staan. Dat het levensgevaar lijke spel niet fataal is afgelopen is alleen aan de machinist te danken, die zijn treinstel op de lijn Amersfoort-Ede-Wa- geningen, nog net tot stilstand kon bren gen. Hij heeft de jongen op het station Barneveld aan de politie overgegeven. Een oude man in een versleten pak werd bewusteloos naar het armenziekenhuis van Barcelona vervoerd. Hij had geen identiteitspapier op zak en het was onmogelijk zelfs maar te raden naar zijn herkomst. De arme man had op straat het evenwicht verloren en was ongelukkig gevallen. Door de harde klap tegen een stenen randje had hij het bewustzijn verloren. Drie dagen later was hij dood. Men had niemand kun nen waarschuwen: hij stierf in bittere eenzaamheid. SCHIEDAM Tijdens schilderwerk- zaamheden in een ponton, gelegen op de scheepswerf De Hoop aan de Schiekade te Schiedam, heeft zich gisteren een ontplof fing voorgedaan. De 23-jarige schilder C. Oosterman uit Meppel raakte hierdoor bekneld tussen losgeslagen stukken ijzer en werd zodanig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. Haaretz ziet dan ook in Sadat-zonder- Russen een mogelijke onderhandelings partner. Er worden in officiële kringen ook andere geluiden gehoord die een opti mistischer bleeld geven. Zo wordt de in druk gewekt dat Israël bereid is mogelik zijn territoriale eisen in de Sinaï wat te verzachten. Gezegd wordt dat in het ka der van een regeling met Egypte Israël negentig percent van de Sinaï terug zou kunnen geven. Israël zou dan ook niet vasthouden aan de soevereiniteit over Sjarm el Sjeik, maar zou genoegen nemen met het stationeren van een tijdelijke gar nizoen. Dat de Egyptische president Sadat har de en onverzoenlijke taal heeft uitgespro ken in zijn rede, wekt geen verwondering. Het is duidelijk dat Sadat zijn volk moet tonen dat Egypte ook zonder Russische steun in staat is de eigen zaken te rege len. De Israëlische regering neemt een af wachtende houding aan ten aanzien van de ontwikkelingen in Egypte. Verwacht wordt dat premier Golda Meir vandaag zal zeggen dat Israël onmiddellik bereid is met Egypte te onderhandelen, zonder voorwaarden vooraf, zoals Israël altijd gedaan heeft. Op het Israëlische ministerie van Bui- tenandse Zaken is men van mening dat de verklaring van de Egyptische minister van Informatie Zayat, dat Egypte ieder vredes initiatief verwelkomt, niets nieuws bevat, omdat het de nadruk legt op twee oude principes: ontruimng van de bezette gebe den en herstel van de rechten van de Palestijnen. Het invloedrijke blad Haaretz" heeft gewaarschuwd tegen wat het noemt „de haat waarmee bepaalde kringen de ver klaring van El Zayat als een herhaling van bekende zaken beschreven en als een manoeuvre die tot doel heeft de Egypti sche public-relations te dienen. „Dat doet de vraag rijzen,” aldus Haaretz, „of deze kringen wel in staat zijn zich los te werken uit de denkpatronen die welis waar vijf jaar lang diep geworteld zijn, maar die mogelijk toch niet aansluiten bij de veranderende omstandigheden.” (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Directeur Ziegler van de Franse vliegtuigfabriek in Toulouse, Aéro- Spatiale, heeft bekendgemaakt dat de Chinese Volksrepubliek in beginsel twee supersonische Concorde-vliegtuigen heeft besteld. De Concordes worden door Frankrijk in co-produktie met Engeland gefabriceerd. Het koopcontract is nog niet getekend, maar de datum voor die onder tekening is wel vastgesteld. St. Jan in Den Bosch. De toren van de St. Jan in Den Bosch is eigendom van de gemeente Den Bosch De restauratie- commissie heeft bij de gemeente het verzoek ingediend de toren over te dragen aan de kerk. De toren moet nodig worden gerestaureerd. 15 14 13 14 13 16 14 14 16 14 11 23 19 20 20 15 17 14 8 16 17 20 16 13 14 20 21 21 17 21 17 13 21 21 15 18 17 22 19 22 18 i millibar Na de drie Concordes die de Engelse BOAC al eerder voor haar rekening heeft genomen, kunnen de Franse en Britse co producenten, in casu de regeringen, zich nu dus van de verkoop van vijf exempla- Sinds ongeveer twee jaar is de Chinese diplomatie bezig geleidelijk aan een steeds vollediger isolement van Formosa op het internationaal vlak tot stand te brengen hetgeen gedeeltelijk de vriendelijke Chi nese houding verklaart ten opzichte van regimes als in Addis Abeba en Athene. Wat China op het diplomatieke vlak heeft bereikt zal het, indien nodig, ook op het gebied van economie en handel willen bereiken. Het is zeker niet zonder betekenis dat de kwestie-formosa openhartig wordt aangesneden op een moment dat een se rieus begin is gemaakt met een proces van normalisering van de betrekkingen tussen China en Japan n a de formatie van het kabinet Tanaka. Een direct gevolg van de normalisering tussen Peking en Tokio evenals van die tussen Peking en Washington is onvermijdelijk. Evert Vermeerstichting. De inzamelingsac tie onder auspiciën van de Evert Ver meerstichting ten bate van de bevrij dingsbewegingen in Zuidelijk Afrika, heeft ruim 75.000 opgebracht. De Evert Vermeerstichting is een organisa tie binnen de Partij van de Arbeid en werkzaam op het gebied van ontwikke lingssamenwerking en mentaliteitsver andering ten aanzien van de derde- wereld-problemen. ZUTPHEN. De politie zoekt drie ge tuigen in verband met de raadselachtige moord op de Zutphense zenuwarts P. van Bork, vrijdagavond. Een jongeman van ongeveer 20 jaar heeft omstreeks het tijdstip, half elf *s avonds, waarop de moord zou zijn gepleegd, haastig over de Deventerweg in Zutphen gelopen en on derweg een echtpaar met een dochter aangesproken. De politie vraagt zich af, wie het echtpaar is en waarover gespro ken is. ren verzekerd achten. Air France, de genationaliseerde Franse luchtvaartmaat schappij, is nog steeds zelf niet definitief over de brug gekomen. Maar het is na tuurlijk uitgesloten dat de Franse rege ring, of juister, de minister van Financiën, als mede-producent van de Concorde, ten slotte zelf niet ook enkele toestellen zou aanschaffen. Niettemin blijft dat aantal definitieve aankopen dan nog altijd een heel stuk verwijderd van de driehonderd Concordes die geplaatst moeten zijn alvo rens Frankrijk en Engeland uit hun pro- duktiekosten zouden kunnen komen. Maar aangezien de terugweg allang is afgesneden, worden de experimenten om de Concorde verder te perfectioneren in tussen naarstig voortgezet. Verwacht wordt dat het tweede Franse prototype van de Concorde de fabrieken in Toulouse in oktober kan verlaten. Directeur Ziegler, die persoonlijk de langdurige onderhandelingen met de Chi nezen heeft gevoerd, vertelde gisteren ook nog goede hoop te hebben dat binnenkort Iran het voorbeeld van Peking zal volgen. richting van de planken, brood te ko pen. Meneer Peters verschanste zich in zijn huisje. Zijn loopgraaf was de grote stoel voor de boekenkast, en zijn verbe ten opgave in vol bewustzijn van de zinloosheid ervan het doorlezen van de Vijfde Druk van de „Winkler Prins Algemeene Encyclopaedic” uitgegeven in 1937. Hij begon systematisch op bladzijde één van het eerste deel, „A tot en met Araxes” en de encyclopedie die hij uit zuinigheid had meegenomen („Je kunt zoiets toch niet weggooien”) had zestien delen. Pas na een onderzoek van verscheidene dagen kon de politie vaststellen, dat die ongelukkige „armoedszaaier” die in het massagraf was geëindigd, de bepaald niet onbemiddelde meneer Peters was, een buitenlander die zich elf jaren tevoren in het nabijgelegen kustplaatsje Castelldefels had gevestigd. Men kon niets anders meer doen dan zijn echtge note, die na dagenlange onzekerheid al op het ergste was voorbereid, over het gebeurde in te lichten: een droevig einde van een tragische en haast gro teske levensavond. Het was allemaal begonnen toen meneer Peters, een vriendelijke verkoper, die al op jaren begon te komen, op zekere dag thuiskwam en zijn vrouw voorstelde: „Kind, we heben nu hier lang genoeg gewerkt. Met wat we in de jaren heb ben opgespaard, kunnen we gaan uitrus ten onder de zon, in een stil plaatsje zonder zorgen.” Het vooruitzicht op een rustig en goedkoop bestaan onder de palmen van een land als Spanje, dat erom bekendstaat dat men er werkelijk weet te léven, en waar de winter iets is dat men alleen aan de kalender merkt, leek haast te mooi om waar te zijn. Maar nee, de makelaar had hun geen praatjes ver kocht. Het was een lief huisje, dat inderdaad onder de palmen stond in een rustige buurt van een goedkoop dorpje. De zon liet zelden verstek gaan en de winter was in vergelijking met de bittere kou van hun herinneringen een zachte afwisseling van de zo merhitte. Slechts op één punt had de makelaar zich vergist. Het is inderdaad waar dat de Spanjaarden levenskunstenaars zijn, maar niet op alle buitenlanders werkt JERUZALEM. President Sadat van Egypte heeft gisteren in zijn vier uur durende rede op twee vragen duidelijk antwoord gegeven, zo zijn Is raëlische commentatoren van mening. Het vertrek van de Russen betekent geen toenadering tot de Verenigde Staten, zoals eerst werd veronderseld. Sadat wil een totale breuk met Moskou vermijden. In militaire kringen is men van mening dat het afschieten van luchtdoel- raketten op twee Israëlische vliegtuigen, zondag boven Sinaï, door de Egyptenaren is „gecoördineerd” met de rede van president Sadat. Dit is een van de tientallen gebroken ruiten (zie inzet) in het Huis van Bewaring in de Walburgstraat in Arnhem, waar, zoals wij berichtten, een begin van een opstand werd onderdrukt. Ook werd meubilair door gedetineerden vernield. AMSTERDAM Bij een verkeersonge luk in Amsterdatn-Zuid zijn gisteren de 52-jarige J. B. van Ewijk en de 77-jarige A. Bruil (beiden uit Amsterdam) om het leven gekomen. Ze zaten in een bestelbus je, dat op een kruising geen voorrang zou hebben verleend aan een taxi. Hun busje kantelde door de botsing. De taxi kwam tegen een muur tot stilstand. Toen het ongeluk gebeurde werkten de stoplichten op het kruispunt nog niet. De taxichauffeur werd licht gewond. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Tel Aviv ziet men geen nieuws in de rede van president Sadat. Men is niet bereid verder commentaar te geven, in afwachting van de verklaring die premier Golda Meir vandaag in de Knesset, het Is raëlische parlement zal afleggen. Alleen wes men erop dat Sadats rede in schrille tegenstelling staat tot de uitlatingen van zijn minister van Voorlichting El Zayat, die zei elk vredesinitiatief te zullen verwelko men. Dubro Citron geeft u tijdelijk bij elke dubbelflacon a f 1.25 een fraaie gratis munt met afbeeldingen van zes diersoorten die met uitsterven bedreigd wor den, zoals detijger en de ijsbeer. Voor iedere munt gaat een bijdrage naar het Wereld Natuur Fonds. Help Dubro helpen. Afwassen moet u toch! Neem dan Dubro Citron; er zit immers het natuurzuivere sap van echte citroenen in. En u helpt de natuur-in- nood ermee. Vraag uw winkelier om de verzamel kaart voor de complete serie van zes munten. Zeker, de makelaar had ook woord ge houden, in zoverre dat het huisje in een nieuwe buurt stond, waar meer dan de helft van de inwoners ook buitenlan ders waren. Schuin tegenover hen woonde een gepensioneerde ambtenaar uit Den Haag. De overburen waren Duitsers, naast hen kocht een Engels man een huis. Maar meneer Peters merkte dat zijn eigen, onwillekeurige afkeer van landgenoten in het buiten land met gelijke munt werd terugbe taald en dat de andere vreemdelingen ook op elkaar neerkeken! De verveling deed spoedig haar intrede. Mevrouw Peters hield zich tenminste nog bezig in de keuken en in de tuin, maar hij kreeg overal genoeg van. Hij begon de zon te haten, hij ging niet meer naar het strand, en de buren haatten elkaar al lang. Hij wilde niets anders meer aantrekkn dan een van zijn oudste pakken, die hij op het laatste moment nog in de koffers had gestopt en ging ten hoogste tweemaal in de week lopend naar een Spaanse bak kerij om, met de mond toegeperst en met een uitgestoken wijsvinger in de Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Genève Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis L (762 mm.). Hoog water Laag water V.'O Zon op 4.52 uur Maan op 20.41 uur onder VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Geleidelijk meer zon, afnemende kans op regen en normale temperaturen. Aantal uren zon: 5 tot 13; minimum tempe ratuur: omstreeks normaal; maximum tempe ratuur: omstreeks normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 29 juli: minimum 15, maximum 20 graden. Verdronken. De 24-jarige M. van Bokho ven uit Haarsteeg is naar de politie aanneemt in de Maas bij Ammerzo- de verdronken. Na de kermis in die plaats te hebben bezocht, probeerde hij met een vriend in een polyester boot de Maas over te roeien. Midden op de rivier is het bootje gekapseisd. w w w Ondanks de harde woorden die presi dent Sadat aan het adres van de Verenig de Staten heeft gericht, heeft het invloed- drijke blad Haaretz vanmorgen gemeld dat het diplomatieke contact tussen de Verenigde Staten en Egypte op hoog ni veau is hervat. Egypte en Amerika onder houden geen diplomatieke betrekkingen, maar Amerika heeft In Caïro een zaak gelastigde op de Spaanse ambassade. Het doel van dit diplomatieke contact zou zijn opnieuw de mogelijkheid te on derzoeken van de tussenregeling waartoe Amerika vorig jaar het initiatief heeft genomen, en waarvan de voornaamste blokkade zou zijn, opening van het Suez- kanaal. Egypte blijft zich verzetten tegen de Amerikaanse bemiddeling, maar toont grotere interesse in de Jarringmissie. Meneer Peters kwam in zijn Winkler Prins tot aan het achtste deel, „Geboor te tot en met Hannibal”. Maar hij zou nooit lezen, welk een plezierig bestaan deze Cartaagse veldheer meer dan 2000 jaar geleden aan dezelfde Spaanse kust had gehad. Meneer Peters was nog maar op de helft van het achtste deel, toen hij op zekere dag zijn oude pak aantrok en naar Barcelona ging, voor zijn jaarlijkse bezoek aan de dokter. Op een trottoir van de Catalaanse hoofd stad bespaarde de dood hem de over blijvende acht delen van de encyclope die. Maximum- «t minimum temperaturen binnen- en buitenland zw. bew. zw. bew mist zw. bew. wnw mist zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. nnw regen nnw onbewolkt windst. onbewolkt nnw regen zw. bew. geh. bew. regen onbewolkt mist zw bew onweer geh. bew. half bew. windst. zw. bew. nnw half bew. onbewolkt windst. licht bew. windst. half bew. bew. bew. nnw regen windst. zw. bew. windst. half bew. half bew. licht bew. windst. half bew. zw. bew. half bew. onbewolkt half bew. windst. onbewolkt windst. Barometerstand hedenmorgen: WOENSDAG 26 JULI 3.33 uur en 16.01 11.42 uur en WOENSDAG 26 JULI op 4.52 uur onder 20.39 - 4 M i U' f Ss*' W

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2