China biedt Vooruitzichten aanzienlijk beter Egypte Schandaal rond EUROPESE TOP VINDT steun 1 syfilis-onderzoek WELLICHT DOORGANG aan Vissterfte groot Bijna 71.000 woningen gereed Oproerige Autopoets Gewichtige besprekingen in beschermt lak niet Belfast over toekomst Man dood PYTHON BROEDT EIEREN UIT door val gevangenen overgeplaatst PATRIA •II ii I few 1! tam OVERLEG GEVOLG VAN BOMAANSLAG SIRE-campagne voor geboorten- beperking HET WEER Ex-onderminister Wetzel van SPD Experiment in VS duurde veertig jaar loopt over naar CDU Boschplaat niet door boringen bedreigd ja WOENSDAG 26 JULI 1972 2 9 Eerste helft 1972: Schakel C onsumentenbond ANWB: en MOORDENAAR WERKRAPPORTEN DEN HAAG Sinds de ministersconferentie van vorige week in Brussel zijn de vooruitzichten op een Europese topconferentie aanzien lijk verbeterd. Alle landen, ook Frankrijk, gaan er nu van uit dat de top inderdaad zal worden gehouden. De Franse positie is, sinds de vorige ministersconferentie ter voorbereiding van het topoverleg dat van 19 tot 21 oktober in Parijs zou moeten worden gehouden, aanmerkelijk ge wijzigd. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schu mann heeft in Brussel verklaard, dat zijn regering wenst dat de top conferentie op het vastgestelde tijdstip bijeenkomt. Hij voegde hier overigens aan toe, dat het geen tragedie zou zijn indien dit niet het geval is. I 1 I t s 1 c 1 1 BELFAST (Reuter) In Belfast is gisteren een reeks van gewichtige besprekingen over de politieke toe komst van Noord-Ierland begonnen met de terugkeer uit Londen van de Britse minister voor Ulster, William Whitelaw. Whitelaw spreekt volgens zijn woordvoerder niet alleen met Brian Faulkner, de voormalige pre mier van Noord-Ierland, maar ook met vertegenwoordigers van de grootste katholieke politieke be weging, de Sociaal-Democratische en Labourpartij. 5 ft. WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW vwvvvvvvvvvvvvvvvvvvwwvvvvvvirwvvifvvvvwvwvvwvvvvvwvvirvvvvvvvvvvvvvvwwvvvvw’ I I fwwvwvwvwwwwwwwvvvvvwvvwvvwwvwwwwwvwvww^^ Als het gesprek tussen de partij en nw uur. BONN. (DPA) De vroegere staatsse cretaris bjj het minsterie van Defensie in Bonn, Giinter Wetzel, heeft formeel ver zocht lid te worden van de Christendemo cratische Unie. Dit heeft de CDU in Bonn bekendgemaakt. DEN HAAG. Op vele plaatsen in ons land, vooral in stilstaande wateren, treedt de laatste dagen vissterfte met soms grote hevigheid op. De oorzaak daarvan moet volgens het ministerie van Landbouw en Visserij worden gezocht in de abnormale weersomstandigheden: hoge temperaturen gevolgd door sterke temperatuurdaling, hevige onweerbuien en vaak perioden van windstilte en toenemende bewolking. CAIRO (AFP) De Chinese regering heeft in een boodschap aan de Egyptische leiders „krachtige steun toegezegd tegen de Zionistische agressie die Israel bedrijft met medeplichtgheid en met de steun van de twee grote mogendheden”. In juni kwamen 15.845 woningen gereed tegen 12.227 in juni vorig jaar. Van juli 1971 tot en met juni van dit jaar zijn rond 148.000 woningen voltooid. w nw no n w n uur. uur. Wetzel was twee weken geleden door de nieuwe Westduitse minister van Defensie Georg Leber naar huis gestuurd. Hij trad toen, na een lidmaatschap van 27 jaar, uit de SPD. „Een politiek van stabiliteit en vooruitgang op basis van een gewaarborg de vrijheid kan naar mijn mening alleen nog binnen de Unie-partijen CDU/CSU verwezenlijkt worden”, verklaarde Wetzel. „Daarom heb ik besloten lid van de CDU te worden”. Het besluit van Wetzel heeft geen in vloed op de krachtsverhoudingen in de Bondsdag omdat hij geen afgevaardigde is. De gehuurde moordenaar is waarschijn lijk vermomd als een in Ulster op bezoek I 4.11 0.05 0.1 0.1 0.1 0.1 0.1 1 1 0.1 0.2 0 0 0 1 0 0 o o 9 16 5 0 12 0 0 0 0 o 5 0.1 0 0 0 0 0.1 4 2 0 0 0 DEN HAAG. In de eerste helft van dit jaar zijn 70.775 woningen gebouwd, 11.404 meer dan in het eerste halfjaar van 1971. 14 13 12 14 10 15 13 13 14 12 n> 24 21 15 13 16 15 17 16 16 19 17 14 12 20 19 19 15 20 16 13 20 21 18 19 15 20 23 20 De oorzaak van de vissterfte is gebrek aan zuurstof. Dit zuurstofgebrek ontstaat doordat in de vervuilde wateren veel zuurstof aan het water wordt onttrokken door rotting van algen. Een gehuurde moordenaar, waarschijn lijk een buitenlandse huursoldaat, is ge plaatst op de lijst van het Britse leger van meest gezochte mannen in Ulster. Volgens hoge legerkringen in Belfast is de man verantwoordelijk voor de dood in de laatste weken van ten minste drie Britse soldaten. In alle gevallen was het slachtoffer met één schot op lange af stand in de keel gedood. Op aandrang van Italië, Engeland, Ierland en Noorwegen zal wel een schakel worden gelegd tussen een der gelijke unie en een regionaal beleid van de gemeenschap, waarschijnlijk sok met een communautair sociaal en milieubeleid. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland ARNHEM. De twaalf gedetineerden die in de nacht van zondag op maandag hebben deelgenomen aan het oproer in het Huis van Bewaring in Arnhem zijn naar andere Huizen van Bewaring overge- bracht. naai nw n nw regenbui wnw w nw nw In 1966 is de moederslang door een broer van de heer Munnig Schmidt uit Kongo-Brazzaville naar Hilver sum gebracht. De geschatte leeftijd van het dier is 12 jaar. De twee andere pythons bracht deze broer, die zelf ook het houden van reptielen als liefhebberij heeft, in 1962 mee. De wurgslangen kunnen onder natuurlij ke omstandigheden een leeftijd van 90 jaar bereiken. Een van de jongge borenen zal de heer Munnig Schmidt naar alle waarschijnlijkheid zelf hou- ien om het verloop van het leven in een terrarium op de voet te kunnen olgen De anderen bestemt hij voor de verzamelingen van „echte" slangen liefhebbers. het begin van het ge- Schumann kwam met deze opmer king vrij dicht bij het Nederlandse standpunt: minister Schmelzer heeft over het al dan niet doorgaan vrijwel dezelfde woorden gebruikt. In Den (laag is men dan ook van mening dat, onvoorziene gebeurtenissen voorbehou den., dit najaar de staatshoofden der tien landen van de uitgebreide ge meenschap in de Franse hoofdstad zul len bijeenkomen. Toeristen paraplu’s. Toeristen in Arnhem en lans de Zuidveluwezoom, die overval len worden door een regenbui, kunnen voortaan een dag lang een paraplu lenen bij één van de VVV-kantoren in dit gebied. Aan deze nieuwe service op de Zuid-Veluwe zijn geen kosten ver bonden, aldus de Arnhemse WV. Het idee van de service komt van de WV in Den Bosch, maar het is voor het eerst dat deze vorm van dienstverlening in zo’n groot gebied en op zo’n grote schaal wordt toegepast. I rrt' Tijdens de bijeenkomst in september, wanneer waarschijnlijk het formele besluit wordt genomen de top bijeen te roepen, zal ook in grote lijnen moeten worden vastgesteld op welke punten beslissingen moeten worden genomen, an hoe deze beslissingen moeten uit vallen. Men vindt vooral Whitelaws overleg met de SDLP van groot belang, omdat de partij tot voor kort door velen werd beschouwd als politek pleitbezorgster van de doelstellingen van het Ierse Republi keinse Leger. Het besluit van de SDLP om met Whitelaw te praten, wordt gezien als een rechtstreeks gevolg van de bloedi ge bomaanslag door de provisionals van de IRA op vrijdag in Belfast, waarbij elf mensen werden gedood en 130 gewond. Op zichzelf is het niet zo verwonder lijk dat de voorbereiding van de top conferentie betrekkelijk langzaam ver loopt. Sinds werd besloten te spreken over de economische en monetaire Jeugdige diefjes. De Roermondse officier van Justitie mr. W. Bartels, heeft twee jeugdige diefjes gearresteerd. De twee Roermondse jongetjes van tien en twaalf jaar gristen een geldkistje met honderd gulden uit een geparkeerde autobus. Een dame die dit zag waar schuwde de chauffeur die een kop kof fie dronk in een café. Deze hield een toevallig naderende politieauto aan, waarin de officier van Justitie zat. Na een korte achtervolging rekende de of ficier de jongetjes in. DEN HAAG. De 38-jarige onder houdsmonteur J. A. M. van Lith uit Den Haag is gisteren tien meter gevallen. De man was op slag dood. Het ongeluk ge beurde toen de heer Van Lith een takel repareerde bij de gasmeterfabriek Wilson in Den Haag. Hij verloor hierbij zijn evenwicht. maaltijden, gratis medische behandeling voor andere ziektes dan syfilis en een gratis begrafenis. Van diegenen die niet voor hun syfilis behandeld werden, leefden afgelopen ja nuari nog 74 mannen. De functionarissen die verantwoordelijk waren voor het opzetten van het Tuske- gee-onderzoek zijn al lang gepensioneerd en huidige functionarissen zeggen dat zij niet weten wie het zijn. Maar zij zeggen wel dat, achteraf bekeken, zij geloven dat het onderzoek een morele fout is geweest. Patria Maisk - zuiver plantaardige, energie gevende mais-biscuit. VOORUITZICHTEN VOOR VRUDAG: Overwegend droog, zonnige perioden en tem peraturen iets Beneden normaal. Aantal uren zon: 5 tot 15: minimum tempe ratuur: omstreeks normaal: maximum tempe ratuur: ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent: kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 29 juli: minimum 15, maximum 20 graden. unie, de betrekkingen met derde lan-, den (de Verenigde Staten en Japan, de oostblokstaten en de ontwikkelingslan den), en versterking van de instellingen en politieke samenwerking, hebben zich vooral op monetair gebied, storm achtige ontwikkelingen voorgedaan. De ministers van Financiën hebben zich de laatste tijd meer met het internationale monetaire stelsel moeten bezighouden dan met Europese eenheid op dit gebied. Het Chinese telegram, ondertekend door premier Tsjoe En Lai en vice-president Pi Woe, is gestuurd ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van de Egyptische revo lutie. De Chinese regering is ervan overtuigd dat de Egyptenaren en de Palestijnen de uiteindelijke overwinning zullen behalen. „Als zij de Arabische natie weten te verenigen met het oog op de lange strijd”. Peking spreekt voorts de wens uit dat de vriendschapsbanden tussen Egypte en China nog hechter zullen worden. Wat beteft de betrekkingen met de derde landen, met name de ontwikke lingslanden, zal de topconferentie waarschijnlijk de consequenties trek ken uit de niet geheel geslaagde UNC TAD in Santiago in Chili voor een gemeenschappelijk beleid jegens de derde wereld, en zich moglijk bezin nen op het probleem van de schulden last der ontwikkelingslanden. Het politieke secretariaat lijkt nau welijks een belangrijke kwestie te worden: indien het niet als centrum van politieke activiteit fungeert, maar meer een „telefooncentrale” wordt, uit nodigingen verzendt en notulen maakt van ministersvergaderingen (zoals thans wordt gedaan door de regering van het land dat het voorzitterschap bekleedt), hoeft geen land zich bijzon der in te spannen om het in zijn hoofdstad te krijgen. In het slotcommuniqué van Parijs zal ongetwijfeld wel iets worden ge- segd over voortgang op het terrein van de politieke samenwerking. Daarente gen lijkt het minder waarschijnlijk dat de staats- en regeringsleiders een wij ziging van het verdrag van Rome zul len aanbevelen die beoogt de bevoegd heden van het Europese parlement te versterken. Wat nergens ter wereld ooit is gelukt en wat echte kenners tot nu toe s'eeds voor onmogelijk hebben ge houden is op spectaculaire wijze toch mogelijk gebleken. In het grote ter rarium in een achterkamer van de familie Munnig Schmidt aan de Hil- versumse Sterrenlaan heeft een Py- ihon-Sabae, een Afrikaanse python, na 88 dagen broeden het leven ge- s< honken aan vier ogenschijnlijk zéér gezonde kleine wurgslangetjes van 60 cm lang. Deze jongen zijn de eerstgeborenen van een nest van ongeveer 20 eieren, die dezer dagen naar verwachting allemaal zullen uitkomen. Eén van de vier jongen is een „couveusekindje". In Parijs zullen de staats- en rege ringsleiders hun ministers, dat wil zeggen de minsterraad van de EEG, waarschijnlijk opdracht geven de om standigheden te scheppen dat op een bepaald tijdstip kan worden overge gaan naar de tweede fase van de totstandkoming van een economische en monetaire unie en de vorming van een Europees fonds. AMSTERDAM. „Veel te veel kinde ren krijgen straks geen leven. Ge boortenbeperking is noodzaak”. Dit is het kernthema van een nieuwe advertentie campagne van de Stichting Ideële Rekla- me (SIRE), over de bevolkingsproblema tiek. Deskundigen hebben de teksten voor de zeven advertenties geschreven voor deze campagne, die een jaar zal duren. zijnde buitenlandse zakenman of verslag gever. Het leger gelooft dat het de identiteit van de man kent, maar hij heeft zich tot dusver niet laten vangen. „We krijgen hem wel, maar de vraag is hoeveel soldaten hij zal hebben doodgeschoten wanneer dat het geval is”, verklaarde een hoge Britse officier. Whitelaw succes oplevert zou de SDLP zich vierkant tegen de IRA-provisionals opstellen en dezen beroven van hun laat ste erkende politieke stut en steun. Het gesprek dat Whitelaw met Faulk ner voerde ging voornamelijk over de veiligheid en de intensievere campagne van het Britse leger tegen extremisten van de IRA. Intussen zet het Britse leger zijn acties voort. Gisteren vond het een wapenarse naal dat onder meer een oud anti-tankka- non en nieuwe automatische geweren be vatte. De vondst werd gedaan in de Turf Lodge wijk van Belfast. Gisteren werden zeventien van banden met de IRA verdachte personen opge bracht. De politie heeft er nu bijna 150 ter ondervraging opgesloten. In West-Belfast werd gistermorgen vroeg een protestantse man doodgeschoten aangetroffen. Dit na een vechtpartij met stenen tussen katholieken en protestanten in de gemengde wijk. Falkner heeft aan minister Whitelaw alle 'steun van zijn kant toegezegd. Dit betekent een ommezwaai, want Faulkner heeft sinds de overneming van het be stuur in Ulster door Londen dikwijls kritiek gehad op de volgens hem te zacht aardige aanpak door Whitelaw van de IRA. Na zijn gesprek met Whitelaw zei Faulkner: „De heer Whitelaw krijgt mijn persoonlijke steun.” TIJDELIJK VAN 1.95 Ui VOOR 94..VOORDEEL CT. Tijdens schoonmaakwerkzaamheden is bij de machinefabriek Reineveld in Delft de 31-jarige Marokkaan Hamed Harroug om het leven gekomen. De man reinigde het dak van de fabriek. Hij wilde in een goot tussen twee daken springen, maar viel op een zeven meter lager gelegen stenen vloer. Hij was op slag dood. Acht van hen gingen maandag Veenhuizen. Dinsdag gingen twee naai Utrecht, één naar Zutphen en één naai Zwolle. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Tel Aviv Tunis Barometerstand hedenmorgen (765 mm.). 19 18 19 20 20 19 19 21 19 21 14 31 28 23 21 25 25 26 27 24 "25 25 24 24 34 28 32 24 28 22 24 28 30 28 27 22 24 30 31 1020 millibar De stichting, die vijf jaar bestaat, stelt de kennis en de middelen van de Neder landse reklamewereld belangeloos in dienst van de Nederlandse bevolking, zo memoreerde de heer Ooms. „Sire” heeft zelf geen standpunt geformuleerd, maar deskundigen aan het woord gelaten. Aan dag-, nieuws-, week-, dames-, r dio en TV. huis-aan-huis- en verenigings bladen zal gevraagd worden de adverten ties te plaatsen. DONDERDAG 27 JULI Hoog water 4.11 uur en 16.38 Laag water 0.05 uur en 12.23 DONDERDAG 27 JULI Zon op 4.54 uur onder 20.38 Maan op 20.59 uur onder 6.12 uur. Zondag werd het uit het nest gewor pen. De laatste dagen lag het ei in een glazen bak met een extra hoge vochtigheidsgraad. Dat de moederslang tenslotte vastbe sloten leek om het drie pythons tel lende slangengezin fors uit te brei den, had zelfs de heer H. Munnig Schmidt niet durven hopen. ;m het broeden voor de aanstaande moeder zo aangenaam mogelijk te aken bouwde de heer Munnig Shmidt het nest in een waterreser- ir dat hij vervolgens afdekte met sen groot stuk boomschors. Tot begin juli weigerde de moederslang haar normale veertiendaagse rantsoen van zo'n 20 witte ratten. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De door de Nederland se Aardoliemaatschappij (NAM) uit te voeren boringen bij Hollum zijn voor de Boschplaat niet schadelijk, daar zij ge schieden in de territoriale zee buiten de zone rond de Boschplaat. Aanwijzing van de Boschplaat als staatsnatuurmonument in de zin van de Natuurbeschermingswet houdt voldoende waarborgen in tot be houd van het natuurschoon en de natuur wetenschappelijke betekenis, zo heeft mi nister Langman geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Vellinga (P.v.d.A.). syfilis behandeld te worden, maar dat dokters van de gezondheidsdienst de mannen elke twee jaar een grondig me disch onderzoek doen ondergaan en dat zij hen behandelen voor alle ziekten en kwalen die zij hebben opgelopen. Leden van het Amerikaanse congres reageerden met verbijstering op deze ont hulling. Het syfilis-experiment, dat het Tuske- gee-onderzoek werd genoemd, begon in 1932 in Tuskegee. Alabama, een gebied dat toen het hoogste syfiliscijfer had van de Verenigde Staten. Pas tien jaar na onderzoek werd penicilline als een neesmiddel tegen deze geslachtsziekte ont dekt en pas vijftien jaar na het begin was dit middel algemeen verkrijgbaar. Van de oorspronkelijke 600 deelnemers aan het experiment vertoonde eenderde geen tekenen van syfilis. De anderen had den die ziekte wel. De mannen werden tot deelneming aan het experiment overge haald door beloftes over vrij vervoer van en naar het ziekenhuis, gratis warme DEN HAAG. Het behandelen van auto’s met gecombineerde vloeibare auto- poetsmiddelen heeft geen zin wanneer het er om gaat de lak te beschermen. De houdbaarheid van de waslaag is daarvoor veel te gering. Tot deze conclusie zijn de ANWB en de Consumentenbond gekomen na een gezamenlijk onderzoek naar de kwaliteit en de bruikbaarheid van 21 bekende vloeibare autopoetsmiddelen. De opschriften op de bussen met deze poetsmiddelen spreken in de regel van een drieledig doel. Het produkt zou een glanzende, reinigende en beschermende werking hebben. De organisaties hebben echter geconstateerd dat slechts aan twee beloftes werd voldaan: de auto wordt inderdaad schoner en glanzender, maar de waterafstotendheid van de waslaag van de onderzochte produkten die de nodige be scherming moet bieden, was doorgaans snel verdwenen. Bovendien bleken verschillende merken een vrij ernstige slijpende werking op de autolak uit te oefenen. De prijsverschillen bij de diverse poetsmiddelen per lOOcc liepen uiteen van 0,90 tot 2,95. WASHINGTON, (AP). Tijdens een veertig jaar durend experiment is een groep lijders aan syfilis elke medische hulp ontzegd. Sommige deelnemers aan het experiment overleden hierdoor, maar de overlevenden krijgen nu alle mogelijke medische hulp en bijstand. Aldus heeft de Amerikaanse gezondheidsdienst meege deeld. regenbui motregen zw. bew. “regen zw. bew. zw. bew. geh. bew. wnw regenbui nnw mist zw. bew. onbewolkt wnw zw. bew. n onbewolkt nnw licht bew. nnw zw. bew. n licht bew. windst. regenbui zzo regen windst. zw. bew. geh. bew. onbewolkt windst. zw. bew. half bew. licht bew. windst. mist windst. onbewolkt windst. zw. bew. onbewolkt nnw geh. bew. nno zw. bew. no half bew. windst. onweer windst. regen no regen wnw mist nnw geh. bew. windst. licht bew. nnw licht bew. wzw Het experiment dat door de gezond heidsdienst werd uitgevoerd was bedoeld om er door autopsie achter te komen welke schade een niet behandelde syfilis aan het menselijk lichaam toebrengt. Van de ongeveer 600 negers uit Alaba ma, die oorspronkelijk aan het onderzoek deelnamen, werd bij ongeveer 200 van hen de ziekte en de neveneffecten daar van niet behandeld, zelfs nadat ontdekt was dat penicilline een effectief genees middel tegen de ziekte was. Behandeling met penicilline zou waarschijnlijk toen het leven van een aar4^1 deelnemers aan het experiment gered hebben, zo hebben functionarissen van de gezondheidsdienst meegedeeld. Zij beweren dat de overlevenden van het experiment nu te oud zijn om voor syfilis behandeld te worden,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2