WV HEEFT WERK EN TIPS IN OVERVLOED Verzamelaars besteden duizenden hun hobby guldens aan beginnen weer „Speliade” gaat Installatie van nieuwe commandant brandweer BUIWTAHS! MINIBOEKJES VOORNK ZAAL Parachutespringen IJmuiden m Jeu gdf estival in De Mei ANTIEK SPEELGOED IN „DE KASTANJELOOT” ksi E 4 ZELDZAAM VELSEN VOORRAAD EIGEN STREEK RUIMTE IJMUIDER COURANT WOENSDAG 26 JULI 1972 rta- ich rse (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het sombere weer aan het begin van deze week betekende natuurlijk een domper op de vele vakantieplannen die uitgingen van zon, zee en strand. Toeristisch gezien zijn de laatste twee gegevens en de duinen in het zomerseizoen van enorm belang. Of buitenlanders, en wijzelf na tuurlijk, daar ook gebruik van kunnen maken is maar al te zeer afhanke lijk van ons grillige klimaat. De laatste zeven dagen bijvoorbeeld zijn een treffende illustratie van de onberekenbaarheid van de weergoden. Toch is er dan de plaatselijke VVV die u en uw gezin een groot aantal tips kan geven over het rijke patroon van mogelijkheden als de zon het laat af weten. Een instelling die natuurlijk iedereen wel kent, maar zo is onze indruk waar nog een veel intensiever gebruik van kan worden gemaakt. BURGERLIJKE De ongeveer tien jaar geleden door Lourens Bas aan de Wüstelaan in Santpoort geopende galerie „De Kastanjeloot” werd onlangs door hem uitgebreid met een afdeling antiek speelgoed. Gewoon omdat hij het „lekker gek” vond en er bovendien naar zijn mening in deze om geving al genoeg antiekzaken bestaan, die in feite „allemaal even goed of even slecht” kunnen worden genoemd. De ervaring in en rond deze galerie had hem inmiddels geleerd dat er voor een dergelijke negotie een goede markt bestaat, omdat meer mensen zich op het vergaren van oud speelgoed hebben toegelegd dan men wellicht zou denken. Er behoeft in dit verband immers slechts even te worden herinnerd aan de bekende verzameling stoommachinetjes van de acteur Ton Lensink. „DE POORT VAN VELSEN” PLEIN 1945-4 IJMUIDEN Jil il Exclusieve couture IwSJ £7? ÖU DE AMRO BANK J NIEUWE AVONTUREN VAN ONS. ALLE MM SPAARDERS MOGEN ZE PAKKEN, - V sag. I I ra lat: ten la- ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) De strandevenementen In IJmuiden Overleden: M. Verkooijen, 83 jr., we duwnaar van E. Bakker, Oosterduinplein 18, IJmuiden; W. W. Hoefakker, 79 jr., weduwnaar van G. Mostert, Lierstraat 58, 1 I Bij dit alles vormen treintjes, tover lantaarns, poppen en autootjes uiter aard steeds een hoofdstuk apart, waar bij vooral bij laatstgenoemde categorie dikwijls ware juweeltjes kunnen wor- :ijn de es er en om in- ran ns- en log rt- ste en id- ere lei- aar ach i (es. ig. an: Overigens is het niet zo verwonder lijk dat speelgoed al spoedig zeldzaam wordt. Vernielzucht is bij kinderen im mers een bekende eigenschap, zodat het kapotte speelgoed geregeld door moeder uit de kast moet worden ver- Niet alleen als WV-man maar tevens als inwoner is de heer Toonen reuze blij met de streek waar hij nu al negen jaar woont en werkt. „Hiervóór heb ik in Delft, Arnhem en Rotterdam gewerkt maar als je vergelijkingen maakt valt onmiddelijk Geboren: P. M. Schong-Ebbelaar, d., Moerbergplantsoen 107, IJmuiden; I. M. Knippen-van de Kamp, z., Duin en Kruis- bergerweg 75, Santpoort; C. M. Cottaar- Wouda, z., Keetberglaan 166, IJmuiden; C. I. Zeilmaker-Hol, d., Scheldestraat 93, IJ muiden; A. J. Stevens-van den Burg z., Tuindersstraat 38, IJmuiden; A. G. de Graaf-Boers, z., Frans Naereboutstraat 15 rd, IJmuiden; A. A. Dubbelaar-Gravema- ker, z., Grahamstraat 208, IJmuiden; C. Carpintero Carpintero-Sanchez Alvarez, z., Geelvinckstraat 19, Velsen-Noord. A. J. M. de Heer-Spoelstra, d., Lagersstraat 7, IJ muiden. De Speliade-folder waarin het gehele programma in beschreven staa, is enige tijd geleden reeds op de scholen uitge reikt, behalve in Velsen-Noord. Be langstellenden kunnen daar de Spelia de-folder alsnog krijgen bij het buurt centrum „De Mei”, Geelvinckstraat 28. Voorst is de folder nog verkrijgbaar bij het VW-kantoor op het markt plein en bij het Cultureel Centrum op het Moerbergplantsoen. Nog even willen we wijzen op een wijziging in het programma, zoals dat in de folder staat afgedrukt De toeren met paard en wagen door eigen wij ken, bedoeld voor één en twee augus tus, zijn verschoven naar acht en ne gen augustus, ’s Morgens beginnen de ritten om half tien, ’s middags om twee uur. Dat festival is voor jongeren van zes tot en met twaalf jaar en begint ’s middags om twee uur. Deelnemers kunnen zich vanaf maandag 31 juli opgeven en betalen op die dag zelf een kwartje. Op vier augustus heeft het centrum het poppen theater Henk Abbink op bezoek. Volledige programma’s kan men verkrijgen bij de Mei, Geelvinckstraat 28. voor uw BRUILOFTEN RECEPTIES, PARTIJEN •n VERGADERINGEN. VELSEN. Buurtcentrum De Mei heeft voor de eerste weken van augustus een groot aantal activiteiten op zijn pro gramma staan. Maandag 31 juli begint men om tien uur ’s morgens met een groots kampvuur op het terrein op de hoek van de Wijkerstraatweg-Duinvliet- straat en meteen daarna wordt daar be gonnen met de bouw van een jongeren dorp. Hoogtepunt in het programma is zeker het jeugdfestival op donderdag 10 augus tus. In vorige jaren heeft De Mei een zangfestival en een muziekfestijn gekend maar dit keer kunnen kinderen uit Vel sen-Noord ook op andere gebieden hun kunnen tonen. Toneel spelen, versjes op zeggen en goochelen zijn enkele van de nieuwe mogelijkheden om mee te dingen naar de prijzen die het buurtcentrum beschikbaar stelt. Juister gezegd, je komt al in een aan Het het ogenblik bijvoorbeeld een tentoonstelling klein beeldhouwwerk. In de tuin expose ren dezelfde kunstenaars een stel plastie ken. Verder kunt u de 18-de eeuwse stijlkamers en het museum bewonderen- Iedere vrijdagavond tot half augustus is er een promenadeconcert door een clave- cinist. U kunt geconcentreerd gaan zitten logisch Museum in het bezoekerscentrum van Hoogovens met vondsten die op het terrein van dat bedrijf zijn gedaan. Ook voor kinderen bijzonder aantrekkelijk is het Pieter Vermeulen-museum (Moerberg plantsoen) met vissen, vogels en scheeps modellen. Eveneens tot midden augustus is in de gerestaureerde Engelmunduskerk de tentoonstelling Oud-Velsen, net als het gebouw zelf, zeker e en bezoek waard. Voor de liefhebbei-s is er, uiteraard ook bij goed weer, elke vrijdagavond een de monstratie paardspringen in manege De Weers aan de Driehuizerkerkweg. den aangetroffen. Sinds het eind van de vorige eeuw heeft de speelgoedin- dustrie de gehele ontwikkeling van dit vervoermiddel bijna op de voet ge volgd, waarbij mag worden aangeno men dat de eerste exemplaren meer als model dan als speelgoed waren be doeld. De hoge waarde hiervan werd in de aanhef al eerder vermeld. wijderd. Op deze manier geldt speel goed van ongeveer vijftig jaar geleden reeds als antiek, terwijl bijvoorbeeld poppenhuizen uit de achttiende eeuw al lang tot kostbare museumstukken zijn verklaard. Teneinde zijn galerie geregeld van nieuwe voorraad te voorzien is Lourens Bas telkens op reis naar Engeland, Duitsland en Frankrijk. Vooral op de Parijse Vlooienmarkt vindt hij dikwijls iets van zijn gading, omdat sommige verzamelaars af en toe een objekt verkopen- teneinde zich weer van an dere stukken te kunnen voorzien. Ook de veilingen worden door Lourens per manent afgestroopt. Zelf doet het hem geen pijn afstand van het speelgoed te moeten doen. „Och, ik zie het allemaal niet zo zit ten”, zegt Lourens Bas van zijn handel. „Als het nu schilderijen waren, daar zou ik me meer aan hechten. In ieder geval is het een interessante business, waardoor je met allemaal gekke men sen in aanraking komt”. Lourens Bas met een deel van zijn verzameling antiek speelgoed. De stoommachine en toverlantaarn dateren uit 1890, terwijl het Assendelfts poppenhuis nog door Lourens’ grootvader is vervaar digd. Het schilderijtje van het interieur is dan ook met L.B. ge signeerd. De heer Toonen en mejuffrouw Schip per, zijn opgewekte assistente, staan zes dagen per week voor iedereen klaar. Ook voor de vragensteller die wilde weten waar het postkantoor was „aan de overkant meneer”) en voor de mevrouw die vroeg hoe zij zich op de krant kon abonneren. bedden in hotels en bij particulieren ligt dit seizoen in Velsen met vijftig percent iets gunstiger dan het landelijke cijfer van veertig procent. Camping de Duindoorn is de laatste twee weken goed bezet, nieuwe kampeer ders moeten vaak naar het terrein Adri- chem in Beverwijk worden verwezen. Mocht men zin hebben in theaterbezoek dan bespreekt de WV met genoegen plaatsen voor hen en vragen over de busdiensten in Groningen vormen ook al geen probleem. Lourens Bas weet inmiddels wel zo het één en ander van deze hobby af. ZÓ heeft de ondervinding hem geleerd dat dergelijke verzamelaars bijna alle maal fanatici zijn geworden, die zich meestal in bepaalde objekten hebben gespecialiseerd. Wanneer het hun bij voorbeeld ter ore komt dat hij een voorwerp wist te bemachtigen dat nog aan hun verzameling ontbreekt, dan wordt hem nauwelijks nachtrust ge gund door hun pogingen dit aan te kopen. Zo bezit Lourens thans een omstreeks 1906 in Duitsland, waar schijnlijk door een Rus vervaardigd en met de hand beschilderd autootje, waarvan er op de gehele wereld nog slechts enkele exemplaren bestaan. Hiervoor werd hem door een verzame laar reeds tweeënveertighonderd (1) gulden geboden. Telefoon 1 65 51 - 02550 Overigens is het besluit niet zo dat informatrice Marjo Schipper en haar di recteur, de heer A. Toonen, over gebrek aan belangstelling klagen. Al was het alleen maar omdat het kantoor aan de Lange Nieuwstraat (Marktplein) momenteel een medewerk ster van het inwonende reisbureau VSA wegens ziekte moet missen, zodat de be lasting voor beide VW-mensen is toege nomen. Hun enthousiasme lijdt daar be paald niet onder en iedere bezoeker is vanzelfsprekend een welkome gast. Direc teur Toonen: „Voor ons is het zeker geen slecht seizoen. Het aantal verzoeken om inlichtingen gaat gewoon door. Dat zijn er tot nu toe ongeveer achtduizend geweest en dat is dan zonder onze verkoopactivi- teiten daar bij te tellen. Iemand die uitsluitend even een gidsje komt kopen boeken we namelijk niet in onze statistie ken en dat verduistert natuurlijk het beeld een beetje”. Hij schat dat het totaal aantal verstrekte inlichtingen per jaar ongeveer 14.000 bedraagt, een aantal dat de afgelopen jaren vrij constant is geble ven. Dat betreft dus de informatie aan de balie, schriftelijk en per telefoon. Bij verzamelaars is ook het speel goed van Lehmann bijzonder gezocht. Hier bevinden zich ware mechanische kunstwerkjes onder, die aan het eind van de negentiende eeuw ergens in het Schwarzwald als thuiswerk met de hand moeten zijn vervaardigd. De meestal grappige motieven bestaan uit bewegende dieren, clowns, biljarters en mannetjes met een draagstoel, alles met de hand geschilderd en ook reeds gesoldeerd, dus zonder lipjes. Elk stuk je vertegenwoordigt thans een waarde van vele honderden guldens. elf plaatsen in de gemeente de Speliade, leuk en bekend genoeg lijkt ons Noordholland. Zelfs als de barometer een hele werk week lang een boze bui heeft tovert de heer Toonen zo een programma tevoor schijn. U kunt dan maandag bijvoorbeeld naar de bloemenveiling in Aalsmeer en de dag daarna naar de veemarkt in Purme- rend (’s ochtends). Op woensdag heeft Hoorn zijn Oud-hollandse markt met on dermeer een stoelenmatter en een klom penmaker. Schagen heeft op donderdag een folkloristische markt met onder ande re volksdansen en vrijdags is in Alkmaar de traditionele kaasmarkt. Om wat dich ter bij huis te blijven: in Haarlem kunt u deze zomer een puzzeltocht maken en in Overveen heeft het bezoekerscentrum in de Kennemerduinen sinds enige tijd de tentoonstelling „Van vloedlijn tot binnen- duin” binnen zijn muren. Ingang tegeno ver de watertoren aan de Zeeweg. Wat de attracties en evenementen in onze eigen streek aangaat: het aantal is groot en gevarieerd genoeg om de zonloze of onaangename dagen mee door te ko- i, 4 4 Zx I men. - feestelijke vakantiestemming als ze de balie worden voorgeschoteld, prachtige Beeckestein herbergt op Het grote kindervakantiefestijn „Speliade” gaat op maandag 31 juli weer van start. Veertien dagen lang is er dan voor de schoolgaande jeugd op tal van plaatsen in de gemeente vrolijk vakantievermaak, waaronder jeugdva- riété, filmvoorstellingen en verschei dene creatieve bezigheden. En voor de kinderen begint op 'nMüüCTj r ADVERTENTIE fwwirtfinrtfwwwwiHfWWififlfVinfinnfWWWWtfiiwinnfWWWWwifwif^^ (Van een onzei verslaggevers) Modehuis De installatie zal plaatsvinden om elf uur 's morgens, nadat de heer De Jong zijn korps, dat bij het volledige materieel voor de kazerne zal staart opgesteld, heeft geïn specteerd Voorlopig voel ik me in Velsen bijzonder thuis, alleen als de buitenhaven er zou komen ga ik vraagtekens zetten bij mijn functie van WV-directeur. Dat zou im mers een geweldige klap voor toerisme en recreatie betekenen Huygensstraat. De Huygensstraat in IJmuiden, vanaf de Grahamstraat tot de Snelliusstraat, is voor drie weken gesloten voor alle verkeer, wegens rioleringswerk- zaamheden. Het parachutespringen vindt plaats op het strand, ten zuiden van de zuid- pier, terwijl de reddingdemonstratie op zee zal worden gegeven. Dit laatst evenement begint om 15 uur. Vierdaagse. Zes dames en zes heren, verpleegkundigen van het IJmuidense Zeewegziekenhuis, hebben deelgenomen aan de Vierdaagse-Nijmegen; vier dames en evenveel heren hebben de wandeling volbracht. van H. H. Brouwer, Zandersstraat 22, IJmuiden; P. G. W. van Zutphen, 73 jr., Frankrijklaan 49, Heemskerk. VELSEN. De nieuwe commandant van de brandweer in Velsen, de heer J. M. de Jong zal op woensdag 2 augustus in het leslokaal van de brandweerkazerne officieel worden geïnstalleerd door burge meester W. M. B. Bosman. zullen zaterdag 29 juli voor dit jaar worden besloten met een demonstratie parachutespringen, te verzorgen door leden van de paraclub „Icarus” uit Hilversum. In aansluiting daarop volgt een reddingsdemonstratle door de IJ- muider Reddingbrigade, in samenwer king met het duikteam „IJmond”. Een en ander met assistentie van de IJmui- der Strandvereniging. rondwandelen met het concert als' achter grondmuziek. „Te onbekend”, is de me ning van de heer Toonen over het Archeo- Hij vertelt verder dat maar liefst tach tig procent van alle verzoeken om infor matie afkomstig is van de inwoners van Velsen, dat Nederlandsers en Duitsers ver in de meerderheid zijn en dat Franse bezoekers door hun Guide Michelin altijd naar de sluizen worden geleid. Het bezettingspercentage v?n de 225 lm IJmuiden Plein 1940-1945 nr. 48

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5