Grootste Nederlandse glazenier in deze eeuw Stones Tienerstuif op HURICANE SMITH: Soosagenda POWETMAAiï VAN NIEL Top de pop pop dertien JOHNNY EN RIJK IN EJJJW Joep Nicolas: warmbloedige vernieuwer van oud ambacht IBERG Josephine van Gasteren met Piccoloprogramma „GEEN PANIEK" in „ijsbaan” VAKANTIESLUITING W esterblokker Vijfde orgeltocht naar Enkhuizen en •floriade amsterdam t/m 1 oktober WK wielrennen Film-top tien in de bioscopen op TV en radio Tuitjehom 26 juli 1972: Schrik in de benen I door kuitenflikker. 11 DONDERDAG 27 JULI 1972 van 31 juli t/m 12 augustus Oude kerk in Delft HORLOGERIE KLEINE ZAALPRODUKTIES IN HET KOMEND SEIZOEN IN ROTTERDAM len voor het Piccolotheater. De to neelstukken kleine zaalprodukties zullen steeds in korte series ook elders in het land worden gespeeld. i OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN (Van onze correspondent) ROTTERDAM Actrice Jose phine van Gasteren is er in een recordtijd in geslaagd voor de ge meente Rotterdam, in „persoon” van het stichtingsbestuur van het opge heven Nieuw Rotterdams Toneel, een aantal produkties samen te stel- IR Betuwe. Dorpelingen uit Tuitje- horn sloeg de schrik in de benen, toen zij ’s avonds op ’n eenzame landweg een man rare sprongen zagen maken. Toen de politie ter plek ke een onderzoek instelde, vond zij alleen een man die fris en monter probeerde de kuitenflikker onder de knie te krijgen. Bij navraag werd duide lijk dat de man een groene bus met Deocologne Extra Dry gekocht had voor de somma van 3.75. En dat deze nieuwe droge deodorant van 4711 hem zo droog en fris hield, (ook verkrijgbaar in grote bus voor 5.50). (Van onze correspondent) TEGELEN Met de dood van Joep Nicolas in de nacht van dinsdag op woensdag op 74-jarige leeftijd is de grootste Nederlandse glazenier van de laatste tijd heengegaan. Hij was vroeger groot door de frisheid, waarmee hij een oud métier dat ver zand was geraakt in atelierfoefjes. aanpakte en vrijwel totaal vernieuw de. Zijn werk was baanbrekend. Hij openbaarde dit al spoedig nadat hij met zijn Sint-Maartensraam, dat zich thans bevindt in het Museum voor Moderne Kunst te Utrecht, in Parijs een prijs had gewonnen. Zijn vader had hem afgeraden mee te dingen; hij gehoorzaamde zijn oude heer weer eens niet, maar werd wel geprezen toen hij de prijs had veroverd. Sint Odiliënberg >- j 5 5 8 een Joep Nicolas, zoals hij FWWVWVWVWVWVVWWVVVVVVVVVVVWWVVWWWWVWVVVVVVVVVWVVVVVVVVWVVVVVWWVVWIfWWir Jeugdcafé, Eemstraat 6, vrijdag: soos. ADVERTENTIE rwvwwvwwwvwvwwvvvvvwvwvvvwwvvwwwvwvvwwvwwwwwvvvvwvvwwwwwv \mUWIAAIWWUWUWWUWWWUWU*IUWU*MMMIMMWWUI*IMIUWIAMMM^ ADVERTENTIE -rTr^ffWaï Hans Boskamp, Trudy Labij, Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooijer (zie foto) PORION VOOR HET VULLEN VAN GATEN 4 1 a Donkey-Shot, A. Verherentstraat 1, Heemskerk, vrijdag en zondag: disco. Can Can, Stoofsteeg 1, iedere avond bar-dancing-disco. Voom-Vooma, Spaamwoudestraat 61, vrijdag, zaterdag en zondag: drive-in- show. Arnoldushoeve, Hoofddorp, donder dag: film, zaterdag: disco. De Huif, Gen. de la Reij straat 4, dinsdag: De Bond, donderdag: Love Inn. l I i 8 i. t r i 3 s l. Irein/twjangskMrt NS-ctation» I j tot voor kort in zijn atelier in Tegelen werkzaam was. - Tel. 312206 0 o a 7 Doelstraat 39 - 3 5 8 k Een vooral qua tijd dus erg beperkte tienerstuif, maar van 31 juli tot 11 augustus valt er toch nog wel het een en ander te beleven voor wie er 1 gulden per dag entree voor over heeft. De Commissie Jeugdvakantiefeesten heeft ervoor gezorgd dat je je iedere dag kunt vermaken met een disco voor de gevoelige oortjes, een bar voor de keel en een filmmarathon voor de ogen. Op 1 augustus speelt van 3 tot 4 uur het Engelse duo Kenny Peet, die met hun Simon Garfunkel-stijl goed genoeg waren voor een single bij Poly- dor. Op 3 augustus kun je ook van 3 tot 4 de Heemsteedse heavy-rockgroep Eucalypta, bestaande uit 3 man, be wonderen. Je hebt er nog weinig over gehoord, maar Haarlem heeft wel degelijk ook dit jaar weer een Tienerstuif. Je moet wél vakantie hebben deze keer, want de stuif in een grote tent op het terrein van de ijsbaan aan de Delflaan is alleen overdag van 10 tot 4 uur open en dan nog niet eens op zaterdag en zondag. De dag daarop staat tussen 3 en 4 de Zandvoortse bluesgroep Living Island op het tenttoneel. Voor de tweede week van de tienerstuif staat het pro gramma nog niet helemaal vast; daar over lees je volgende week meer. Door een ziekte aan de alvleesklier werd Nicolas die zich in een zwarte haardos had mogen verheugen in korte tijd hele maal kaal. Hij herstelde en bouwde in Amerika een grote glazenierspraktijk op. Uit Limburg ontving hij na de oorlog het verzoek de hele gerestaureerde Ro maanse kerk van St. Odiliënberg, die in de oorlog grote schade had opgelopen, van glasramen te voorzien. Diverse ontwerpen hiervoor maakte hij op zijn Amerikaanse atelier. De fantasie van de kunstenaar leefde zich hier prachtig uit; de aanpas sing aan het Romaans interieur was bij zonder: in deze kerk treft men dan ook ware juwelen van glazenierskunst aan. Dat hij deze kerk heeft aangewezen voor zijn kerkelijke uitvaartdienst en dat hij op het kerkhof van St. Odiliënberg wenst begraven te worden, mag erop duiden dat hij zelf deze ramen ook zag als behorend tot zijn beste werk. Ook de kathedrale kerk van Roermond kreeg na de oorlog grote glasramen van zijn hand, maar hier was de inspiratie duidelijk minder volgehouden. Wat zal Tiny Tim, de oude popjon- gen van ver in de 40, blij zijn met het succes van ene Hurricane Smith, die op het ogenblik bij zowel Noordzee als Veronica bijna 1 staat met zijn „Oh babe, what would you say”. Hurricane is namelijk 49 jaar oud en dus naar popbegrippen al een oeroude man. Het openingsstuk wordt donderdag 7 September „Mother Adam” van de Engels man Charles Dyer, van wie Guus Oster en Joan Remmelts een paar jaar geleden bij de Nederlandse Comedie ,J3e trap” speelden „Mother Adam” wordt door de schrijver geregisseerd en de twee rollen worden gespeeld door Josephine van Gas teren en Henk van Ulsen. Oorspronkelijk had mevrouw Van Gasteren, Loudi Nij- hoff en later Ank van der Moer benaderd, maar die zagen om verschillende redenen van medewerking af. Mick Jagger zweept het publiek op tijdens een concert dat de Stones maan dagavond jongstleden gaven voor 25.000 enthousiaste bezoekers in het im mense New Yorkse Madison Square Garden. Rechts staat Keith Richard. Woensdag toen Jagger zijn 29ste verjaardag vierde hebben de Stones, ook in Madison Square Garden, hun Amerikaanse tournee van acht weken langs 29 steden besloten. Zoals je misschien weet hebben de Stones ook tij dens deze tournee weer voor wat extra publiciteit gezorgd, zij het dan nega tieve. Ze zouden een journalist mishandeld hebben. Daarvoor zullen ze zich nog voor een Amerikaanse rechter moeten verantwoorden. Het verzoek tot het beglazen van de Oude Kerk van Delft deed Joep Nicolas besluiten weer naar Nederland terug te keren. Hij vestigde zich in de Nabben in Tegelen. Bij het beglazen van de Delftse kerk liet hij zich o ok als een zakenman of public relations-officer kennen: als er geen geld meer in kas was bij het Mode- ramen van de Nederlandse Hervormde Kerk, die voor de beglazing verantwoor delijk was, stapte hij naar een mogelijke sponsor, al moest hij die in Parijs of waar ook opzoeken. In het jaar van zijn dood kwam hij met dit machtige werkstuk gereed. De Oude Kerk maakt door de glasramen van Nico las een bijna feestelijk-grandioze indruk. De glazenier heeft het vertellend element een ruime kans gegeven, maar het is toch allereerst het koloristisch-rijke totaal beeld, dat de bezoeker van de kerk treft. Een hoogtepunt vormt het grote Wil- lem-de-Zwijgerraam, waarin de Vader des Vaderlands centraal staat te midden van HAARLEM. De organist Willem Ret- ze Talsma zal zaterdag 29 juli voor de tweede keer een instructieve bespeling van verschillende kerkorgels verzorgen tijdens de vijfde orgeltocht. Op deze tocht, die in het kader van de Toer-in 1972 plaats heeft, worden de volgende gemeen ten met hun kerken aangedaan: Enkhui zen (Westerkerk), Schellinkhout (Ned. Herv. Kerk), Westerblokker (Ned. Herv. kerk en voor bezichtiging van de RK kerk) en Hoorn (Noorderkerk). De orgeltocht vangt aan om 11 uur bij de eerstgenoem de kerk terwijl in de Noorderkerk in Hoorn na bezichtiging wordt besloten met een meer uitvoeriger muzikale bijdrage van Talsma. De kosten bedragen vijf gul den per persoon, kinderen en houders van CJP half geld. De tocht dient met eigen vervoer te worden afgelegd. Smith was vorige week even in Ne derland voor een optreden in Studio Zomer. Zijn leeftijd houdt hij liever geheim, maar als je het toch eenmaal weet wil hij er best over praten. „Ge lukkig word ik door het hippe volk volkomen geaccepteerd. Ik heb laatst vijf concerten in Ierland gegeven. Ik dacht: ze zullen me wel met het nodi ge respect benaderen. Vergeet het maar. Ze kwamen met horden op het toneel. Ik werd behandeld als een jon gen van 25. Geen bezwaar natuurlijk! Meisjes van 17, 18 scheurden me daar bijna in stukken in de zaal. Ik ben toch al zo gek op jonge meisjes”, zegt hij met ondeugende ogen. De Engelsman is voor de tweede keer in Nederland. Vorig jaar „mocht hij ook komen” omdat zijn single „Don’t let it die” maar niet van de hitlijsten af te branden was. „Dat lied je was het begin. Ik was helemaal niet van plan het zelf te zingen. Dat had ik nog nooit gedaan”. De tweede produktie wordt „Going ho me” met Ellen Vogel en ex-Centrumac- teur John Peters. Voor de derde rol in dit stuk van de succesrijke Engelse auteur William Trevor, is Ferd Hugas benaderd die in het verleden in Paul van Vliets cabaretgezelschap zat. „Going home” wordt geregisseerd door de Engelsman, die de produktie ook in Londen regisseerde. zijn edelen. Ook d e religieuze motieven wist hij door een duidelijk iconografische interpretatie in aansprekende beelden te vangen. De zorg voor deze ramen heeft hij aan de Nederlandse gemeenschap als zijn testament aangeboden. AMSTERDAM. De film „Diamonds are forever” heeft in het eerste half jaar van 1972 de hoogste omzetten in de Ne derlandse bioscopen behaald, zo meldt de Nederlandse Bioscoopbond. „Blue Movie” staat op de tweede plaats. Dan volgen: 3. „The Aristocats,” 4. „French Connection” (Bestemming Brooklyn), 5. „Wat zien ik,” 6, „Anatevka”, 7 „Trinity is still my name” (Vier vuisten van de duivel), 8 „Daniël,” 9. „Strawdogs” (Genadeloze afre kening) en 10. „A Clockwork Orange.” Riverside, Spaarne 91, woensdag: soos, vrijdag en zaterdag disco. HILVERSUM. De NOS-radio en -te levisie zullen diverse reportages wijden aan de wereldkampioenschappen wielren nen voor profs en amateurs, die van 29 juli tot en met 2 augustus in Marseille worden gehouden voor zover het de baan- wedstrijden betreft, en van 3 tot en met 6 augustus in Gap. Zaterdag, zondag en maandag zijn de TV-reportages te zien aan het slot van het avondprogramma. Woensdag 2 augustus is eerst voor de aanvang van het avond programma een samenvatting te zien. La ter op de avond worden na 22.05 uur nog twee reportages van de wereldkampioen schappen uitgezonden. Zaterdag 5 augustus wordt voor het avondprogramma een samenvatting uitge zonden van de wegwedstrijd voor dames. De reportages worden zondagmiddag 6 augustus besloten met beelden van de wegwedstrijd voor profs. De radio zal in de sportprogramma’s van de verschillende omroepverenigingen aandacht aan de wereldkampioenschappen besteden. Zij hoopt dat in het voorjaar nog een vijfde voorstelling op poten kan worden gezet. „Maar”, zegt ze, „na het vreselijke verdriet dat Rotterdam ons heeft aange daan, wat het geen geringe opgave dit Pic colo-repertoire samen te stellen. Zoals het met ’t NRT is gegaan, is verschrikkelijk. Vooral omdat het niet door de tomaat- actie, maar van binnenpit, via gemeente lijke kanalen is kapogemaakt”. zullen de hoofdrollen spelen in de nieuwe komische film „Geen paniek” naar een oorspronkelijk scenario van Kees van Kooten. In de film spelen verder mee Leo Fuld, Nick Engelsman en de Franse acteur Eddy Constantine. „Geen pa niek” wordt in augustus opgenomen door Kp Koedijk in Amsterdam en in de Er volgden voor hem toen tal van opdrachten in kerken en officiële gebou wen. Architect Alfons Boosten schakelde Joep Nicolas met veel andere Limburgse kunstenaars In voor de beglazing van kerken als die van Beek-Genhout en Hek- senberg. Hij ontving de opdracht tot het beglazen van de Sint-Martinuskerk in Oud-Zevenaar en van het Canisius-zie- kenhuis in Nijmegen. Joep Nicolas streefde een warmbloedige kunst na, met een soms volksaardige ex pressie. Hij was geen voorstander van het Hollandse monumentalisme van Anton der Kinderen, maar bleef bruisend Lim burger, met een Bourgondische levensstijl en een scherpe intelligentie, gevoed door grote eruditie. Hij liet zich liever gaan in een barok spel m ét kleur en vorm, dat steunde op oude glazenierstra- dities. Zijn habiliteit maakte het hem mogelijk zijn werk aan de omgeving aan te passen, zonder dat hij er zijn eigenheid voor hoefde op te offeren. In 1923 ontving hij de negenjaarlijkse Vigeliusprijs. Door omgang met de kun stenaars rond de Gemeenschap, in de tijd dat hij in Groet in Noord-Holland woon de, werd hij mede door zijn fabuleuze eloquentie een graag-geziene gast in veel artiestenmilieus. Hij leerde toen ook de Bergense dichter Adriaan Roland Holst en de schrjver Godfried Bomans kennen, met wie Joep Nicolas en zijn charmante en fijnzinnige echtgenote Suzanne zeer bevriend raakten. Joep Nicolas werd regelmatig bezocht of opgebeld door Bomans, als deze zich in onzekerheid waande. Bomans’ eerste tele foontje na de week op Rottumerplaat was met de Limburgse glazenier. Met zijn vertrek naar de Verenigde Staten, kort voor de oorlog, begon voor de kunstenaar een nieuwe levensperiode. 1. A whiter shade of pale Proeol Harum; 2. Un canto a galicia Julio Ig lesias; 3. Oh babe, what would you say Hurricane Smith; 4. Sing along Mac and Katie Kissoon; 5. Smoke gets in your eyes Blue Haze; 6. Zomerzon De Makkers; 7. Sealed with a kiss Bobby Vinton; 8. Rock and roll part I Gary Glitter; 9. Summertrain Sandy Coast; 10. Child in time (part I) Deep Purple; 11. Popcorn diverse uitvoeringen; 12. Ooh-wakka doo-wakka-day Gilbert O’Sullivan; 13. Mario Hanny en de Rekels. Mn gouden boeket 4|r ven wereld- natuur-pracht In 70 ha parken k. (24000 M» overdekt) GROTE HOUTSTRAAT 86 HAARLEM TEL. 31 29 34 Speciaalzaak sinds 1883 Het is overigens niet zo, dat Hurrica ne Smith tot zijn 48ste een armlastig en onopvallend bestaan heeft geleid. Als producer van onder meer de Pret ty Things en Pink Floyd heeft hij zijn boterham altijd goed kunnen verdienen en zijn Jason King-uiterlijk (lang, zwart-grijs haar, kromme snor en zi geunerachtige trekken) heeft hem al tijd al veel vrouwelijke belangstelling bezorgd. Niet dat hij daar al te veel op ingaat, want Hurricane voelt zich met vrouw, dansende dochter van 21 en met geluid „rommelende” zoon van 19 zeer gelukkig. „Die snor heb ik al een jaar of vier, maar veel mensen houden me inder daad voor Peter Wyngarde. I UUUUUUUUUUUMMJUUUUUUMMAAAAMAMAMMMAMMMMAMMMMMAMMAMMMMMMMmJ Na de pauze is Ellen Vogel in een door Theo Kling geregisseerde monoloog van de beroemde Griekse dichter Yannis Rit sos te zien. In januari verschijnt Josephine van Gasteren met het solostuk „Rosa Luxem burg” waarin zij passages uit brieven van deze historische figuur leest. Brieven uit de gevangenis en uit de tijd daarvoor. Leonard Frank regisseert. De laatste Piccolo-produktie is „Eva Peron”, in april. Eva Peron is een solo- toneelstuk met de jonge Amsterdamse acteur Wim Vermeulen, die daarmee zijn eindexamenwerkstuk van de toneelschool aflevert. Het stuk is geschreven door een Fransman, die er zijn visie in verwerkt om het „heilige idool” Eva Peron. „De auteur valt het decadente machtsmisbruik aan. De eerbied voor de machthebber wordt onttakeld”, licht mevrouw Van Gasteren toe-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11