Tabak snelste REMISE Nationale toptijd Ton van Klooster op 400 m in Chaam SPASSKI HANSJE BUNSCHOTEN ONTNAM ANKE RIJNDERS 400 M. RECORD Ook record 800 m voor Calligaris Mieke Sterk twee keer naar recordtijd Bernie Boxem en IIja Keizer eindelijk onder NOC-limiet 1 Laga redde zich tegen Aegir Hefo Blessures bij Feyenoord 1.69 Nederlandse tennissers uit toernooi verdwenen Remises Timman NOS betaalt KNVB Schoonspringsters voor OS München half miljoen i Zwemciffers 15 14 AARDBEIEN CONFITURE van176 tijdelijk voor re DONDERDAG 27 JULI 1972 I (Van onze sportredactie) Spasski (wit) Fischer (zwart) Ne- (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE gst nieuwe Bernie Boxem (rechts) en llja Kei* zer na hun superrace. Halve finale 200 m rugslag dames: 1. Enith Brigitha (Het Y) 2.27.1, 2. Annemarie Groen (Naarden) 2.29.1, 3. Marian Vermaat (VZC VI.) 2.33.0. ?ns tot 16 j.: 1. Nauta ran Os (Zian) 2.21.3, 3. Twee weken daarvoor had Calligaris met 9.13.4 het record overgenomen van de Nederlandse Hansje Bunschoten (9.15.4). Dinsdag had Calligaris reeds haar eigen Europese records op de 400 meter bijge slepen tot 4.426.7. Ook is zij de beste van Europa op de 1500 meter: 17.29.3. Gisteravond moest dan weer worden geroeid tegen Aegir, dat als een spook uit Bij de amateurs verijdelde de 21-jarige student Henk Botterhuis de poging van Bert Broere om zijn succes van het vorige jaar te herhalen. In de laatste paar hon derd meter demarreerde Botterhuis. Amateurs: 1. Botterhuis 112 km in 2 uur 42 min en 34 sec., 2 Broere z.t., 3 Van Helvoirt z.t., 4 Snoeyink z.t, 5 Franken z.t. HELSINKI Jan Timman heeft in de tweede ronde van het zonetoernooi scha ken in Helsinki opnieuw remise gespeeld. Nadat hij in de eerste ronde een half punt had gehaald tegen de Oostenrijker Robatsch, kwam hij nu een puntenverde ling overeen met de Oostduitser Hennings. Debutant Theo de Jong (ex-NEC) maakte zijn faam van goede aanvallende midden velder waar. Hij zag zijn moeite beloond met twee doelpunten. Gould scoorde 2-1 na verkeerd terugspelen van Schneider. In de 65e minuut schoot Schoenmaker raak. Een minuut voor tijd bracht hij uit een strafschop de stand op 4-1. 4 Althans niet zo dat je er beter van wordt. Mijn rug kan nog niet veel hebben. Ik heb van alles gehad, injecties, bestraling en massage. Ik word trouwens nog iedere dag behandeld”. Heren enkelspel: Tweede ronde: Philips (Aus)—Kiek (Ned) 6—3 6—3. Van Min (Ned)Garmany (VS) 64 75, Anderson (Aus)Hirai (Jap) 63 1012 62, Derde ronde: Dibley (Aus)Mignot (Belg) 63 64, Kary (Oost)Bartlett (Aus) 64 6— 4, Hombergen (Belg)Hemmes (Ned) 97, 64, Masters (Aus)Van Min 06 64 60, Varga (Hong)Anderson (Aus) 75 62, Kamiwazumi (Jap)Hordijk (Ned) 63 63. Cooper (Aus)Fraser (Aus) 6—3, 6 4. Case (Aus)Philips (Aus) 64 75. Dames enkelspel: Michele Gurdal (Belg) Laura du Pont (VS) 26 64 75. Marij ke Schaar (Ned)Erszebet Szell (Hong) 64 68 75. Betty Stöve (Ned)Judith Salome (Ned) 64 61, Judith Szorenyi (Hong)Lita Liem (Ind) 108 79 63. Andere uitslagen: MWHeer (am.) 3-0, Sparta FC Dordrecht 0-0, Spartak (Tjs) Go Ahead Eagles 4-1, NACArnemuiden (am.) 3-1, Aalborg (Den.)PSV 1-2, FC GroningenAston Villa (Eng.) 1-2, ACV (am.)FC Utrecht 2-4, Leerdam (am.) FC Den Bosch 0-0, AZIpswich Town 0- 0. 200 m rugslag jongei (De Usel) 2.20.0, 2. Va__ Van Haaien (Zian) 2.24.JL Halve finale 200 m vlinderslag heren: 1. Rood (Het Y) 2.11.8 (n.r.), 2. Van Hamburg (Zian) 2.12.5, 3. Elzerman (Zian) 2.15.1, 4. v. d. Noll (HPC) 2.21.4. Halve finale 200 m vlinderslag dames: 1. Frleke Buys (VZC VI.) 2.25.2, 2. Truus Zant- voort (De Devel) 2.32.5, 3. Linda van Reen (ESCA) 2.34.7. r> N Op de laatste 150 meter maakte ze veel terrein goed op Bemy Boxem, hetgeen haar die indrukwekkende 4.11,9 opleverde. Helaas voor Marian Bruggraaf, Hilde Kooy, Myma van der Hoeven en Trudy Ruth bleef de limiet op de 4x400 m. van 3.35,0 onbereikbaar. Dit ondanks die scherpe tijd van slotloopster Trudy Ruth: 52,8 en het sterke lopen van Hilde Kooy en Myma van der Hoeven. Gisteren kon Marian Burggraaf geen snellere tijd voor zich laten afdrukken dan die voor dit viertal te langzame basistijd van rond de 56 seconden. Een gevolg van de blessure die de Almelose eerst kort teboven is. Normaal gesproken kan ze onder de 54 sec. lopen en dan zou het Nederlandse kwartet niet op 3.36,4 maar ruim beneden die 3.35,0 zijn uitgekomen. Ook in dit geval is het onverantwoord deze ploeg nog een keer op de limiet te laten jagen. Met een geheel fitte Marian Burggraaf, de steeds sneller lopende Hilde Kooy en Myma van der Hoeven en de razendsnelle Trudy Ruth is het viertal in München zeker van een finaleplaats, met AMSTERDAM Laga heeft zich kunnen redden. De Delftse vier met stuurman omzeilde de hindernis die het Groningse Aegir plotseling in staat bleek op te werpen en haalde de nationale roeititel binnen. De equipe van Rik van der Want (Groot huis, Kroes, Van Woudenberg en Ter- Haar) is bepaald niet met een onbesmeurd blazoen uit de roeikampioenschappen te voorschijn gekomen. De nederlaag tegen Aegir in de voorwedstrijd was al een zeer bittere pil, die niet eens werd verguld door de herkansing waarin een weinig imponerende zege werd behaald op het fel tegensputterende Asopos. 400 m vrije slag tot 14 j.: 1. Elzerman (Zian) 4.31.1, 2. In ’t Veld (ZPA) 4.34.8, 3. Eefting Vechtstreek) 4.39.1. Bij de nieuwelingen zegevierde de 18- jarige Alex Bongers, broer van oud-we- reldkampioen Bert Bongers, voor de twee de maal in successie. Voor de Aegir-vier met stuurman rest nog slechts de mogelijkheid om in de acht de München-troef binnen te halen. Ook daar is met Nereus en Laga echter harde concurrentie te verwachten. Te meer om dat Aegir niet startte in de vier-zonder UTRECHT De sehoonspringcommis- sie van de KNZB zal Marriet Dommers (drie-meterplank) en Anita Smith (10- meterplank) bij het NOC voordragen voor uitzending naar de Olympische Spelen in München. HILVERSUM Waren aller ogen gis teren gericht op Jan Hordijk en Fred Hemmes, het was bijna Paul van Min, die de laatste acht bereikte in het herenen kelspel van de open internationale tennis kampioenschappen van Nederand in Hil versum. De lange Voorburger, die momenteel in de Amerikaanse staat Tennessee resideert, aldaar studeert en met redelijk succes het racket zwaait, had tegen Jeff Masters een gewonnen stelling gecreëerd: 60 41 (300). Het was onvoldoende. De Austra lische Davis-cupreserve profiteerde enigs zins verbaasd van de plotselinge hiaten in Van Min’s tot dan toe solide spelopbouw, nam de tweede set met 64 en sloeg met een reeks formidabele klappen, die door Van Min als één grote werden aange voeld, onbekommerd door naar 60 in de derde set. Jan Hordijk en Fred Hemmes haalden de laatste acht niet. Hordijk zag zich de pas afgesneden door de Japanse nummer één Kamiwazumi (63 63). Fred Hemmes rehabiliteerde zich voor zijn onwaarschijnlijk zwakke optreden tegen Ewert in de tweede ronde door de eerste Belg Patrick Hombergen in een gevarieerde partij lang bezig te houden: 79 46. Verlies, dat wel, na een eerste set waarin de tweevoudige Nederlandse kampioen in de zesde game tien kansen miste om de services van zijn tegenstan der te winnen. Het lukte even later wel. maar onmiddellijk offerde Hemmes weer zijn opslag. Hemmes: „Het is dat ik me absoluut nog niet wil forceren. Ik heb de laatste maanden vrijwel niet gespeeld. stuurman, die was gevormd uit het andere samenstellende deel van de Aegir-acht. Van het kwartet Rouwé, Munneke, Mulder, Tuinzing zat slagroeier Rouwé met een duimblessure en waagde zich nog niet aan een slopende twee kilometer. Nereus met Bosch, Reesink, Wegener, Sleeswijk, Wesdorp won nu de voor wedstrijd, zij het ernstig bedreigd door het wat zwakker gestarte Asopos. In de twee de voorwedstrijd won Laga ditmaal in de vier-zonder stuurman van een der de Nereus-ploeg. Gisteravond viel naast de titel voor Laga in de vier-met stuurman ook de beslissing voor Luttikhuizen en Kieft in de twee-met stuurman. Zonder noemens- waardige inspanning bleef het vaderlandse topduo baas over het veld. 200 m rugslag meisjes tot 14 j,: 1. Marjo v. d. Bree (Zwemlust-Den Hommel) 2.32.1, 2. Paula V. Eijk (HPC) 2.35.1, 3. Winnie Fa ber (VZC-Ritmeester) 2.37.9, 4. Carry Jylaert (DWT) 2.40.8. 200 m rugslag meisjes tot 16 j.: 1. Josien Elzerman (Zian) 2.26.6, 2. Maria Scholtes (Excelsior) 2.29.4, 3. Anke Rijndere (AZPC) 2.36.1. TURIJN De 16-jarige Italiaanse zwemster Novella Calligaris is sinds giste ren weer Europees recordhoudster op alle drie midden- en lange-afstandnummers vrije slag. In Turijn heroverde zij het record op de 800 meter met een tijd van 9.06.0, hetgeen 4,5 seconden sneller was dan de Oostduitse Gudrun Wegner op 12 juli van dit jaar. i 200 m vlinderslag meisjes tot 16 j.: 1. Tl- I neke Wolthuis (GZPC) 2.30.0. 2. Yolanda i Aggenbach (Zeemacht) 2.30.2, 3. Anke Schras (HZC-De Robben) 2.33.4. Hansje”, vond haar moeder. „Belangrijk was ook de macht, die zij op de laatste 100 meter (1.05,8) toonde. Daardoor kan zij in de toekomst, als zij wat stereker is, nog veel verder komen.” Bij AZ en PC wer der overigens niet getreurd over het recordverlies van Anke. Trainer Wout Gerritse: „Alleen als ze lekker zou gaan, wilde Anke proberen het record terug te pakken. Maar ze hoefde zich niet te forceren. Het doet haar ook geen pijn dat ze het record kwijt is. Vorig jaar zou het nog een klap hebben bete kend, maar nu kan ze alles veel makke lijker van zich afzetten.” Ook bij de heren op de 400 meter vrije slag werd de nationale toptijd scherper gesteld. Dat ging zelfs in drie etappes, s Morgens bracht eerst Peter Prijdekker het oude record van Ton van Klooster van 4.15,2 naar 4.14,5, waarna Van Kloos ter zelf nog sneller ging: 4.12,3. ’s Avonds in de halve finale ging het opnieuw har der. Prijdekker gaf op de eerste 200 meter het tempo aan. Hij slaagde er achter niet in Van Klooster op een on overbrugbare achterstand te zetten. De Hil versummer sloeg op de laatste 200 meter toe en won in 4.11,0 (in één dag werd er dus 4,2 seconde van het record afgeknab beld), terwijl ook de als tweede eindigen de Prijdekker met 4.12,2 onder het record bleef. Op de 200 m vlinderslag zorgde Arnold Rood ook voor een recordverbetering. In de halve finale liet de Amsterdammer de chronometers stilstaan op 2.11,8 (zijn oude record was 2.12,5) en plaatste zich als eerste in de eindstrijd. Roger van Ham burg werd tweede en hij evenaarde de oude Nederlandse toptijd. Rood, die vol gende maand in de Beierse hoofdstad als deelnemer aan de 100 m vlinderslag wordt verwacht, heeft hiermee al een duidelijke indicatie gegeven van zijn goe de vorm. De controletijd op zijn keuze- nummer lijkt voor hem dan ook geen probleem te gaan opleveren. Dat rugslagspecialist Bob Schoutsen met 2.12,0 in de halve finale al aan de Olym pische eis voldeed, lag in de lijn der verwachtingen. Zoals ook al vaststond, dat de tweede man op dit nummer, Gerard Gielen, het uiterst moeilijk zou krijgen bij zijn poging München zeker te stellen. Frieke Buys slaagde op de 200 m vlin derslag wel. Zij realiseerde een tijd van 2.25,2, waarmee ze 1,3 sec. onder de con- REYKJAVIK —Boris Spasski is erin geslaagd datgene te doen wat vele schaakliefhebbers over de hele wereld hem zullen hebben toegewenst: hij heeft in de hervatting van de zevende partij tegen Bobby Fischer remise weten te bereiken. De stand in de match is nu 43 voor Fischer. Vanmiddag om zes uur wordt de achtste partij gespeeld. Fischer heeft dan wit. 200 m vlinderslag jongens tot 16 jaar: 1. Pijper (SZC) 2.17.6, 2. v. d. Kull (SZC) 2.21.0, 3. De Wit (Zian) 2.22.4. ROTTERDAM. Feyenoord (zonder de ge blesseerde Wery en Jansen) heeft maar weinig plezier mogen beleven van zijn oefenwedstrijd tegen het Engelse West Bromwich Albion, die met 4-1 werd ge wonnen. Zowel Jan Boskamp als Rinus Israel liepen ernstige kniebessures op. Beiden moesten van het veld wor den gedragen. Israel zelfs op een brancard. Vandaag worden röntgenfoto’s gemaakt van de knieën van Boskamp en Israel. CHAAM —De 26-jarige Tino Tabak, die vlak voor de Tour de France in een opwindend duel met Joop Zoetemelk op de Cauberg de nationale wegtitel verover de, heeft de traditonele Acht van Chaam op zijn erelijst bijgeschreven. In de eind sprint versloeg de Noordhollander zijn Luxemburgse vluchtmakker Mario Po lanski met zoveel gemak, dat hij al ver voor de meet rechtop zittend zijn triomf kon uitschreeuwen. 200 m vlinderslag meisjes tot 14 j.t 1. Hans je Bunschoten 2.33.1, 2. José Datnen 2.34.7, 3. Truus Ebbelaar (Naarden) 2.34.9. HILVERSUM. De NOS zal de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond het komend seizoen een bedrag van ƒ490.000 betalen om flitsen van de vaderlandse competitie- en bekerwedstrijden te mogen uitzenden. Dat is 90.000 meer, dan de NOS in de twee afgelopen seizoenen heeft betaald. Twee jaar geleden werd na lange en moeizame onderhandeiingen toen een bedrag van acht ton voor de duur van twee jaar overeengekomen. De KNVB en de NOS zijn ten aanzien van het seizoen 1973-74 in principe ook reeds tot overeenstemming gekomen. De NOS zal dat seizoen behoudens de goedkeuring door het bestuur een be drag van 570.000 aan de KNVB betalen. Ook ditmaal is afgesproken, dat de wedstrijden, waarvan flitsen worden uit gezonden in „Studio sport”, tevoren niet zullen worden aangekondigd. Eén troost hadden de Rotterdammers: zij lieten bij de 26.000 toeschouwers een goede indruk na. Op de linkervleugel bewezen Kristensen (ex-Sparta) en Van Hanegem dat klasse zich niet verloochent. ARNHEM. Vier minuten, tien-en- een-halve seconde. Dat gaven woensdaga vond de klokken aan als tijd voor de Enschedese 1500-meter-loopster Bemy Boxem-Lenferink. Een wereldtijd, zonder meer. Een tijd, die een week geleden zelfs nog een bedreiging zou zijn geweest van het wereldrecord dat de Oostduitse Karin Burneleit toen nog met 4.09,6 in haar bezit had .Een record, dat de Russische Ljoedmilla Bragina onlangs terugbracht tot die haast ongeloofwaardige tijd van 4.06,9. En eigenlijk even ongeloofwaardig was die nationale recordtijd van de Twentse atlete, die niet alleen Maria Gommers, die bij de Europese Kampioenschappen van 1969 in Athene 4.11,9 voor zich liet af drukken, als Nederlands recordhoudster onttroonde, maar tevens met grote over macht de limiet van het NOC aan gruze lementen liep. De limiet van 4 minuten en 14 seconden, die al evenmin een probleem was voor de Utrechtse llja Keizer, die woensdagavond op Papendal uitkwam op 4.11,3, dus ook al binnen die oude record tijd. Zowel voor Berny Boxem als llja Kei zer nu respectievelijk 4e en 8e op de wereldranglijst de ticket voor München. Wilma van Gooi, Els van Noorduyn, Jos Hermens en Sjef Hensgens hadden al eerder hun reis mogen bespre ken. En bij die zes Olympische startver- gunningen blijft het niet. Dat bleek heel duidelijk op het snelle rekortan van Pa pendal, waar Haico Scharn en Bram Was senaar zich vooraan opstelden in de rij van sportlieden die regelmatig te vinden is voor de NOC-loketten. Haico Scharn via een indrukwekkende persoonlijke recordtijd van 3.39,7 en Bram Wassenaar, voor wie een zelfde tijd werd afgedmkt. Weliswaar nog 0,2 sec. boven de limiet die het NOC vraagt, maar nie mand kon zich gisteravond voorstellen dat dit steeds sterker lopende duo niet voor München aangewezen zou worden. Indrukwekkende prestaties dus op Pa pendal, dat vorig jaar al voor zo'menige recordtijd verantwoordelijk was. Dit sei zoen ging de voorkeur uit naar het bui tenland, waar de Nederlandse atleten dik wijls zulke slechte weersomstandigheden troffen dat de scherpe limieten van het NOC niet haalbaar waren. Bemy Boxem en llja Keizer kunnen daarover meepraten. Berny Boxem, die dit seizoen de limiet tot op 0,2 sec. benaderde, maar in de ogen van de NOC’ers toch een twijfelgeval bleef. Gisteravond zette ze dat recht in een race, waarin Els Gom mers voor het tempo op de eerste 600 meter zorgde, waarna de Enschedese sa men met llja Keizer de wedstrijd bepaal de om ten slotte te finishen in die prach tige tijden, die voor Berny Boxem een verbetering van haar persoonlijk record betekende van liefst 3,7 seconden, terwijl llja Keizer liefst 6,4 sec. onder haar beste seizoen tijd bleef. „Een tijd waaraan ik niet had durven denken. Natuurlijk moest ik de limiet halen, al moest ik op mijn tandvlees binnenkomen. Maar deze tijd.ver zuchtte Berny Boxem, die haar prestatie voor een belangrijk deel toeschreef aan de trainingsweek die ze doorbracht in Duitsland. llja Keizer bewees ook gisteren weer over een sterk eindschot te beschikken. onder andere de Engelse ploeg die op Papendaal een geweldige indruk achter liet. Dit met een tijd van 3.33,9 in München wellicht goed voor een medail le. Nog twee olympische kandidaten kwa men gisteren aan de start: hordenloper Hans van Enkhuizen, die weer op die 14,0 sec. 0,3 sec. boven de limiet uit kwam en Mieke Sterk, die kan terugzien op een geweldige avond. Twee keer kwam de 100 meter horden loopster tot 13,4 sec., een evenaring van haar nationale record, en slechts 0,1 sec. boven de limiet. En dat, terwijl ze in haar eerste poging nauwelijks en tijdens haar laatsté poging helemaal geen tegenstand had. De Atmodes-atlete krijgt dan ook wellicht zaterdag tijdens de vijf- en tienkamp op Papendaal nog een kans om zich alsnog voor München te kwalifice ren. 200 m vlinderslag jongens tot 14 jaar: 1. Woutering (Zeemacht) 2.28.9. 2. Sinkeldam i (KZC) 2.30.4, 3. Pouw (De Vechtstreek) 2.31.4. het niets was opgedoken. Aegir trof nu een verbeten, voor zijn München-kans vechtende ploeg tegenover zich, bestaande uit ervaren toernooiroeiers, die de nogal hinderlijk aanstormende jeugd tegen elke prijs wilde afschudden. Dat lukte ook. Aegir kon niet met nu ook nog een dwarswind als technisch probleem op nieuw dat hoge niveau van de voorwed strijd bereiken. Het roeien was, mede door het weer, aanzienlijk minder swingend, terwijl Laga met harde klappen weinig stijlvol deze wanhoopsrace besliste. troletijd bleef. Op hetzelfde nummer bij de jongens onder 16 jaar vestigde Rudy Pijper met 2.16,8 een nieuw aspirantenre cord. Zelfs de insiders wreven zich bij de halve finale 200 m rugslag dames de ogen uit. Hier tikte niet de Europese record houdster Annemarie Groen, maar de vrije- slagpspecialiste Enith Brigitha met grote voorsprong als eerste aan. Tot het laatste keerpunt verwachtte men nog, dat het 17- jarige introverte Naarden-zwemstertje een gevecht met zichzelf steeds verder ach- laatste baan haar reputatie ze staat tenslotte op de gedeelde derde plaats van de wereld-seizoenranglijst zou waar maken. Het liep totaal anders. Enith Bri githa verhoogde het tempo, Annemarie in een gevecht met zichzelf steeds verder ach ter latend. Het zelfvertrouwen van Annemarie Groen was echter niet geschokt. Ze mocht er dan tot twee keer toe niet in geslaagd rijn onder de Olympische controletijd te komen, ze twijfelde er niet aan dat ze zaterdag in de all-in-finale die hindernis alsnog zou overwinnen. In die verwach ting werd ze zowel door haar trainster Wil Bunschoten-Van Breukelen als door trainingsadviseur Nico van Dam gesteund. Profs: 1. Tabak dè 120 km in 2.51,48 uur, 2. Polanski (Lux) z.t., 3. Van der Vleuten op 10 sec., 4. Van Beers z.t., 5. Vianen op 21 sec., 6 Ottenbros z.t., 7 Prinsen z.t., 8 Janbroers z.t., 9 Kisner z.t., 10. Van Katwijk z.t., 18. Serpenti z.t. UTRECHT De bloemen bij de derlandse zwemkampioenschappen waren ten slotte toch voor Hansje Bunschoten. Tegen de verwachtingen in hield haar nieuwe Nederlandse record op de 400 meter vrije slag stand. Hansje, een maand geleden nog Europa's snelste op dit num mer, maar daarna voorbijgestreefd door Anke Rijnders en de Italiaanse Novella Calligaris zegevierde bij de meisjes onder 14 jaar in 4.29,4, 0,4 seconde onder de nationale toptijd van Anke Rijnders. Het Amersfoortse meisje kwam direct daarna in het water bij de meisjes onder 16 jaar. Lange tijd leek zij op haar beurt Hansje weer te gaan overtroeven, getuige ook de tussentijden: 1.04,3 (Hansje: 1.05,3), 2.12,9 (2-14,2) en 3.22,6 (3.23,2), maar op de laatste 100 meter moest zij haar voor sprong volledig prijsgeven. Ze finishte in 4.31,7, waarmee ze net als Hansje in het bezit kwam van het Olympische startbe wijs op dit nummer. In het Naarder kamp was men zeer verheugd over Bunschoten’s prestatie. Te recht, want de 14-jarige Hilversumse was niet alleen teruggekeerd in de wereld-top- tien gedeelde tiende met de Ameri kaanse Linda Johnson ze had ook bewezen dat het verlies van drie Europese records in korte tijd haar mentaal niet heeft aangetast. „Het was erg goed van WVVVVVWVVVVVWIfWVVVIfVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVl I Flnale-uitslagen 1 400 m vrije slag meisjes tot 14 j.: 1. Hansje Bunschoten (Naarden) 4.29.4 (n.r.), 2. José I I Damen (BZRB) 4.48.3, 3. Evelien Lente (Zian) 4.52.2. j 400 m vrije slag meisjes tot 16 j.: 1. Anke i Rijnders (AZPC) 4.31.7, 2. Astrid Verver j (PSV) 4.43.3, 3. José Driessen (Mosa-Regio) 1 4.50.5. I 200 m rugslag jongens tot 14 j.: 1. Kuperus (DZPC) 2.24.4, 2. De Gier (VZC) 2.25.8, 3. Eefting (De Vechtstreek) 2.25.9. 400 m vrije slag tot 16 j.: 1. v. d. Kuil (SZCJ 4.23.8, 2. De Wit (Zian) 4.29.2, 3. Eligh (De Baronie) 4.31.2. 41. h3-h4. Spasski’s afgegeven zet. Het moet een verrassing zijn geweest voor de vele commentatoren, waarvan de meesten (waaronder ik) zich voornamelijk bezig hadden gehouden met de mogelijkheden na 41. Td5. 41. f7-f6. De kracht van Spasski’s zet was dat wit geen tempo verliest (het is nog niet duidelijk waar Td3 het beste staat) en meteen veld g5 heeft gepakt: zwart heeft toch geen constructieve zet ten. 42. Te2-e6, Tcl-c2 schaak. De betekenis van dit tussenschaak blijkt spoedig. Na 42. Tf8, 43. Td5, Kf7, 44. f5 enz. was het weer op de bekende wijze eeuwig schaak geworden. Dat zou ook gebeurd zijn na direct 42. Kf7. 43. Kg2-gl. Na Kg3 volgt Tf8, 44. Td5, Tc3 schaak, 45. Kh2 (anders Pe3 schaak of g3 schaak) en nu is toch Pe3 zeer sterk. 43 Kg6-f5. Kan beschouwd worden als een zeer riskante (tenminste, als de huisanalyses er niet aan ten grondslag lagen) winstpoging. Remise was makkelijk te bereiken met 43. Tf8, waarna na 44. Td5 de stelling ontstaat die in de analyse bij wits 41e zet behandeld is. 44. Pe8-g7 schaak. Natuurlijk niet 44. Tf6: schaak?, Ke4, 45. Td8 (gedwongen), Kf3 en dank zij de beschutting van d« witte pion op f4 staat zwart gewonnen. Wit moest juist zorgen dat hij die pion kwijtraakt. 44. Kf5xf4. 45. Td3-d4 schaak. Zon der het tussenschaak op de 42e zet zou dit mat zijn geweest. Niet Tf6: schaak? en wit is uitgepraat. 45. Kf4-g3. 45. Kf3, 46. Td3 schaak, Kf4, 47. Td4 schaak zou slechts tot zettenherhaling lei den. Nu dreigt zwart op h4 te slaan en mat op cl. 46. Pg7-f5 schaak, Kg3-f3. 46. Kh3???, 47. Td3 schaak en mat. 47. Te6-e4. Dwingt de remise af. 47. Tc2-cl schaak. 48. Kgl-h2, Tcl-c2 schaak. 49. Kh2-gl. Dezelfde stelling is nu ont staan als na wits 47e zet. Gezien de dreigingen: paardwinst op c4 en toren winst via Tf4 schaak en Tf2 schaak zit er voor zwart niet anders in dan remise te forceren. In ieder geval is dit de spannendste, de boeiendste en de meest gelijkwaardige partij van de serie tot nu toe geweest. Halve finale 400 m vrije slag heren: 1. Van Klooster (Naarden) 4.11.0, 2. Prijdekker (Zian) 4.12.2, 3. Bergsma (Zian) 4.22.4. Halve finale 200 m rugslag heren: 1. Schoutsen (Het Y) 2.12.0, 2. Ressang (HPC) 2.15.3, 3. Schaddenhorst (Vitesse) 2.16.0.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15