Enith Brigitha Amsterdammer favoriet voor regenboogtrui blijft titelstrijd LOEVESIJN REKENT OP HERSTEL zwemmen domineren VAN DE DOODZIEKE BAANSPORT Fischer wil weer stoppen Betty Stöve - Marijke Schaar met schaken dé uitsmijter in Zwemcijfers kou 11 bezien r ZATERDAG 29 JULI 1972 HILVERSUM Betty Stöve-Marijke Schaar is de eerste uitsmijter van het toernooi om de internationale tenniskampioenschappen van Neder land, die het komende weekeinde in Hilversum worden afgesloten. Dat de belangstelling in hoofdzaak uitgaat naar de eindstrijd bij de dames tussen de nummers een en twee van Nederland mag nauwelijks verrassend heten. Men moet immers aannemen dat de herenfinale CooperKari/Varga een eenakter wordt voor één heer met figurant met de Australiër in de hoofd rol. Cooper versloeg vrijdag in een niet hoogstaand maar wel uiterst lang durig treffen zijn landgenoot Colin Dibley met 16, 57, 64, 86, 75. Geen verandering over de populair als middel om af te slanken”. 1 l op kampioenschap niet xo n Marijke Schaar in finale gek veel uit, maar voor mijn contract bij Raleigh wel”. e n 1 i 1 1 r slag wordt daar en die blijft het er terecht harde selectieme- niet alle hun reis zeker te g e t 1 e 2 t e r t- ;t :e st k e toch, echter wel af >ok helemaal eerlijk id kregen aire kans hoofdstad n Okker heeft don- >r de tweede ronde t toernooi in Louis- iër John Alexander —6 63. Okker, die nent op zijn naam de kwartfinales de le tot tegenstander. lijkste tegenstanders zal behoren. komen. Voor de komende winter heb ik er al weer tien op het programma staan. Ik hoop dat daar binnenkort nog eens zoveel verandering in komt dat ik van mijn sprint kan leven. Er zijn, ook in Nederland, mensen die serieus aan de wederopbouw van de baansport werken. Als zij de steun krijgen die ze verdienen, dan zit er weer toekomst in”. THEO KLEIN. Loevesijn in duel met de Italiaan Damiano, die ook in Marseille tot zijn gevaar- Kan Nederland zich de weelde permit teren een zo uitzonderlijk rugslagtalent niet aan de start in München te brengen? Is er gevaar aan verbonden de aandacht van de Nederlandse sprinttroef don derdag nog zwom Enith op de 100 m vrij 59,7, ook al een wereldtijd over de twee slagen te verdelen? Haar trainster Wil Storm voelt daar in ieder geval niets voor: „Laat ze dat Euro pese record op de vrije slag van Gabrielle Wetzko (59,3) maar aanvallen. Daar heb ben we voor gewerkt. Het is geen meisje, waarmee je zomaar kunt gaan switchen. Dit record op de rugslag, waar zij hele maal niet op heeft getraind, is ook voor haarzelf een grote verrassing- Dat kon je wel zien aan haar gezicht, toen zij de tijd hoorde. Nee, dit is allemaal zo overstel pend; we moeten ons er niet door van de wijs laten brengen. Ze start zondag dan ook niet op de rug in de all-in-finale. De eindstrijd op de vrije korte tijd na gehouden belangrijkste.” De trainingsadviseurs helemaal bloot gegeven. Iedereen houdt wel iets achter de hand. Tenslotte hoef je maar één dag erg goed te rijden en dat is op de finale van het wereldkampioen schap. Win je die, dan kan je seizoen niet meer mislukken”. En daar is hij voor het overgrote deel afhankelijk van. Loevesijn: „Er is voor ons op de zomerbanen niet veel te verdie nen. Wij hebben dit jaar nu de toernooien in Engeland en Amerika gehad, maar daarnaast was het niet veel. Het moet ook bij mij hoofdzakelijk van de zesdaagsen s de doorgaans zo zwemband star. De ippen zullen en Vooral de verrichtingen van Annemarie Groen blijven de gemoederen bezighou den. Haar tijd ’s morgens m de serie (1.09,8) was zelfs alarmerend. Voor Van Dam en Schreurs was het in ieder geval ounloiHintr hot Naarrian-kamn on te zoe- --- niets meer”. Loevesijn klemt zich maar vast aan het gegeven dat hij er vorig jaar voor het wereldtoernooi in Varese net zo voor stond. En toen De perspectieven van de herenestafette ploeg vier maal 200 meter vrije slag op een reis naar de Beierse hoofdstad zijn aanmerkelijk vergroot. Daarvoor zorgde de ZIAN-ploeg, die tijdens de clubestafet- tes met 7.59,6 onder de grens van acht minuten bleef. Peter Prijdekker zorgde met een nieuw Nederlands record (1.58,5, twee tiende seconde onder zijn oude top tijd) vorr een stevige basis, waarop Bert Bergsma (1.59,4) de wat vermoeide Roger van Hamburg (2.00,4) en Hans Elzerman (2-01,3) met succes aan het nieuwe estafet- 'te-record (oud 8.04,3) bouwden. Prijdek ker, Bergsma en Van Hamburg behoren nationale equipe, die met Klooster ken en met Wil Bunschoten-van Breuke- len te praten. „We hebben nog steeds alle vertrouwen in haar,” vertelde Van Dam- En Schreurs: „Er zijn techniekfouten bij haar ontdekt. Die hebben zich deze week pas voor het eerst gemanifesteerd. Er wordt nu al aan gewerkt om dat te verbeteren, maar dat geeft hier tijdens de kampioenschappen natuurlijk moeilijkheden. Straks thuis, tijdens de training, zal het wel voor elkaar komen. Nee, ik geloof niet dat ze mentaal is aangeslagen door de slechte prestaties hier. Ze weet er goed afstand van te nemen.” blijkt een misvatting te zijn geweest. Zijn advocaat Paul Marshall onderte kende wel een overeenkomst, 25 minu ten nadat de achtste partij was begon nen. „Ik begrijp er niets meer van”, aldus Lome Hassan, een van de produ cers van ABC. „Vannacht gaf Fischer ons zijn woord dat wij onze gang konden gaan als we de details met Marshall hadden besproken”. Fischer staat er op dat een eventueel contract door hem persoonlijk wordt ondertekend met de clausule dat hij het recht behoudt „elke cameraman op elk tijdstip te laten verwijderen". Organisator Gudmundur Thorarin- son, tevens president van de IJslandse schaakbond en assistent-scheidsrechter, zei: „We moeten weer helemaal op nieuw beginnen. Degene die het idee heeft gehad om deze wedstrijd via de televisie uit te zenden zou van het eiland moeten worden gegooid. Ik weet niet waarom ik zo stom was voor ingenieur te studeren. Ik had advocaat moeten worden om een weg uit deze jungle te vinden". Intussen is Paul Marshall al weer per vliegtuig naar New Vork vertrokken. amateurstayers (de overigen rjjden dit jaar geen wereldkampioenschap maar de Olym pische Spelen) om de weinigzeggende we reldtitel zullen strijden. Voor Leyn Loeve sijn is er helemaal geen nieuws onder de zon. Hij ontmoet in de Zuidfranse haven stad vrijwel alle oudgedienden die hij vorig jaar en het jaar daarvoor in Leices ter ook al bekampte: Van Lancker, Mountford. Johnson, wat Japanners en natuurlijk het Italiaanse squadron met Turrini, Damiano en Borgetti. Zij reden de afgelopen maanden regelmatig tegen elkaar en ondernamen zelfs met een groepje een reis door Amerika, waar de fiets als trimobject weer goed in de markt ligt. Voor Raleigh, het Engelse fietsmerk waar Loevesijn al twee jaar voor rijdt, reden genoeg om de tweewieler middels baantoernooien te populariseren. Loeve sijn: „Op twee avonden in Los Angeles hadden we tienduizend bezoekers. Als je vijf jaar geleden in Amerika op een fiets ging zitten dan verklaarden ze je voor gek. Maar nu wordt de fiets weer erg --„f Marijke Schaar gaat in de voor zaterdag geprogrammeerde finale tegen Betty Stöve proberen enige zaken recht te zet ten, zoals de plaatsing voor dit toernooi. Marijke Schaar: „Ik vind, dat ze mij als eerste hadden moeten plaatsen. Ik ben Nederands kampioene en Betty heeft bo vendien dit jaar op gravel nog helemaal geen uitslagen gemaakt. Ik snap het wel, iedereen is natuurlijk nog vol van Wim bledon en eerlijk gezegd had ik ook helemaal niet verwacht dat ik eerste ge plaatst zou worden, maar dat neemt niet weg dat het toch juister zou zijn geweest. Ik ben nu eenmaal geen profspeelster en ik vind het ook heel vreemd dat ze Lita Liem nog boven mij hadden gezet, alleen omdat ik op Wimbledon van haar verloor. Als nummer een van Nederland en num mer zeven op de Europese lijst, ben ik echt ondergewaardeerd. Begrijp me goed, als Betty op haar top speelt, dan red ik het niet, maar andersik voel me weer net zo goed in vorm als vorig jaar in Parijs toen ik de halve finale haalde. Nou ja, bijna zo goed.” Marijke Schaar kreeg vooral zelfver trouwen in de derde set van haar halve finale duel tegen Judith Szoerenyi. Na 3 6 61 en een regenbui begon zij haar beide forehands met opvallende precisie naar de hoeken te drjven en vertoonde zich zelfs af en toe aan het net- Het leverde de felle Brabantse een 62 set en partij winst op. Betty Stöve bewees haar toegenomen kwaliteiten met een 63 61 score tegen de dwergachtige Australische Pat Coleman, die overigens zeker niets stond weg te geven. In haar huidige vorm moet zij zonder meer te sterk zijn voor Marijke Schaar, die haar niettemin bij diverse belangrijke gelegenheden te vlug af was: twee jaar geleden in de eerste ronde van Wimbledon en in 1971 in de finale ven de Nederlandse kampioen- Finale-ultslagen: 100 meter vlinderslag meisjes onder 14 jaar: 1. Hansje Bunschoten (Naarden) 1.10.5, 2. Truus Ebbelaar (Naarden) 1.11.2, 3. Winnie Faber (VZC-Rltmeester) 1.11.4. 100 meter vlinderslag meisjes onder 16 jaar: 1. Anke Rijnders (AZPC) 1.07.5, 2. Karin Kok (ZIAN) 1.08.8, 3. Tineke Wolthuis (GZPC) 1.09.0. 100 meter vlinderslag dames: 1. Frleke Buys (VZC VL) 1.07,1, 2. Ellen van Rheenen (Zwemlust-Den Hommel) 1.09.2, 3. Wljda Mazereeuw (EZV) 1.09.5. 4x200 meter vrije slag estafette heren: 1. ZIAN (Prijdek ker, bergsma, Van Hamburg, H Elzerman) 7.59.6 (Nederlands record), 2. 't Y 8.23.3, 3. HPC 8.25.4. 4x100 meter vrije slag meisjes onder 16: 1. AZPC 4.18.9 (Ned adsplr record), 2. ZIAN 4.23.1, 3. DWR (Haarlem) 4.27.0. 100 meter vlinderslag jongens onder 14 jaar: 1. Ronald Woutering (Zeemacht) 1.07.2, 2. Ton Pouw (De Vechtstreek) 1.08.4, 3. Leo Slnkel- dam (KZC) 1.09.4. 100 meter vlinderslag jongens onder 16 jaar: 1. Rudi Pijper (SZC) 1.02.1, 2. Vlktor Nihot (ZIAN) 1.03.9, 3. Andries Bijerbergen (HPC) 1.03.9. 1. Marjo v d Bree (Zwemlust-Den Hommel) Q.10.7, 2. Paula van Eijk (HPC) 1.12.0, 3. Lla Orta (AVZV) 1.12.2. 100 meter rugslag meisjes onder 16 jaar: 1. Josien Elzerman (ZIAN) 1.09.1, 2. Maria Scholtes (Excelsior) 1.11.3, 3. Anita de Groot (DZN) 1.11.9. 100 meter rugslag jongens onder 14 jaar: 1. Sjoerd Kuperus (DZPC) 1.06.7, 2. Rob de Gier (VZC VL) 1.07.3, 3. Fred Eeftlng (De Vechtstreek) 1.08.0. 100 meter rugslag jongens onder 16: 1. Jan Walle Nauta (De IJssel) 1.05.5, 2. Peter van Os (ZIAN) 1.06.3, 3. Kees Sonke (Surae) 1.07.0. 100 meter rugslag heren (halve fina les): 1. Bob Schoutsen (Het Y) 1.01.2, 2. Karim Ressang (HPC) 1.01.5, 3. Gerard Gie- len (Mosa-Reglo) 1.02.8. 100 meter vlinderslag heren (halve finales): 1. Arnold Rood (Het Y) 59.3, 2. Francois van Kruisdljk (PSV) 1.00.1, 3. Bert Elzerman (ZIAN) 1.00.1. 100 meter rugslag dames halve finales: 1. Enith Brigitha (Het Y) 1.07.3 (n r), 2. Annemarie Groen (Naarden) 1.09.2, 3. Marian Vermaat (VZC VL) 1.09.2, 4. Els Droog (ZKE '71) 1.13.7. pakte hij zijn eerste regenboogtrui. De titelverdediger heeft op zijn weg naar Marseille in Nederland totaal geen tegenstand ondervonden. De nationale kampioenschappen werden door de ge brekkige inschrijving een farce. Loevesijn hoefde slechts éénmaal te rijden, in de finale tegen Janbroers, die vlot werd ver slagen. „Dat was waardeloos”, zegt hij nu, „er is geen aardigheid aan om zo kampi oen te worden”. Was het aantal deelne mers minimaal, he<t „legioen” op de kale tribunes van het Olympisch Stadion deed er zeker niet voor onder. Enkele tiental len belangstellenden volgden de wedstrij den. Voor Loevesijn dus geen mentaal ruggesteuntje van het thuisfront. Hij ver volgt: „Het ligt niet in de eerste plaats aan het publiek. De coureurs zelf zijn de hoofdschuldigen. Zij vinden het financieel niet aantrekkelijk genoeg om op de baan het risico te lopen verslagen te worden. Als men de baansport weer gezond wil maken, dan zullen er eerst meer deelne mers moeten komen. Meer renners bete kent ook meer koersen en dat is weer interessant voor de sponsors”. Er zijn tijden geweest dat de toeschouwers elkaar voor de poorten van het Olympisch Stadion verdrongen. De professionele wielersport kon toen wedijveren met de voetballers, maar door een teruglopende kwaliteit en niet te vergeten de geheimzinnigheid rond de stayerswedstrijden is het publieke de wielerbaan steeds meer gaan mijden. Loe vesijn: „De zaken die in de stayerij zijn voorgekomen hebben daar natuurlijk geen goed aan gedaan. Het vervelende is nu dat het publiek bevooroordeeld is geraakt. Zelfs al is er nu een echte wedstrijd en rijden die jongens zich kapot met honderd kilometer in het uur, dan zegt men nog dat de zaak verkocht is”. Het gevolg van dergelijke activiteiten is zichtbaar op de baan in Marseille waar een handvol profs, wat dames en de sterkste De mannen die in Marseille om de regenboogtrui gaan sprinten kennen el kaar door en door al zegt Loevesijn: „Niemand heeft zich in het voorseizoen Over de finale, die woensdagavond wordt afgewerkt, wil de Amsterdammer voorlopig nog niet praten. Hij zegt: „De 2e baan is wel geschikt voor mij. Lange rechte stukken waarop ze me niet gemak kelijk kunnen verrassen, Het komt hier veel meer aan op je pure eigen kracht. Ik denk voorlopig echter nog niet aan een tweede regenboogtrui, als ik bij de eerste drie kom dan ben ik tevreden”. Een ereplaats, en liefst de eerste, is noodzake lijk wil Loevesijn volgend jaar opnieuw een lucratief seizoen maken. Van zijn klassering op de wereldtitelstrijd hangt immers voor een groot deel ook de hoogte van zijn salaris af. Loevesijn: „Voor mijn prijzen maakt een I----- ook tot de i Naarden-zwemmer Ton van wordt gecompleteerd. Elzerman zou dan als reserve mee naar München kunnen. Opvallend was dat vrijdag op de per soonlijke nummers maar één München- kandidaat aan de controletijd voldeed. Bob Schoutsen kwam *s morgens tijdens de serie 100-rug met 1.01,0 precies op de gestelde richtlijn uit. Anke Rijnders en Frieke Buys realiseerden op de 100 meter vlinderslag respectievelijk 1.07,5 en 1.07.1 (controletijd 1.06<5) en Arnold Rood slaag de op hetzelfde nummer bij de heren evenmin. Met 59,0 (in de serie) was hij nog drie tiende seconde te langzaam. schappen in Scheveningen. Uit een duel, met in totaal zestien service-breaks, kwam John Cooper vrij dag tevoorschijn als eerste finalist in het herenenkelspel. Cooper, lang, zwartharig en atletisch, ontdeed zich in een geruime tijd onderbroken vijfsetter van Colin Di bley, die de opzethoogte van zijn serveer- kanon ditmaal wat minder accuraat had afgesteld. Weliswaar sloeg Dibley maar twee dubbele fouten, maar zijn eerste opslag was, ondanks twaalf aces, te zelden „in" om Cooper (op de Australische rang lijst 7e, vijf plaatsen lager dan Dibley), voortdurend onder druk te houden. Colin Dibley, twee maal Wimbledon-kwartfina- list, kon in de eerste set zorgeloos door drukken tot 61 maar lag in de drie volgende telkens verloren in de race: 25 (twee setpunten voor Cooper), 14 en 1 3. Dat hij die tweede nog won, was te danken aan het feit dat Cooper in deze fase bijna geen back-hand meer over het net kreeg en zijn smashes wel bijzonder slordig behandelde. In de derde reeks volvoerde Dibley, vorige week nog win naar van de Oostenrijkse kampioenschap pen, niet nog zo’n tussensprint en in de vierde en de vijfde verloor hij steeds één service-game meer dan de niet briljant, maar wel veel vaster spelende Cooper. De lomp aandoende Dibley, die qua stijl in elk geval nooit in aanmerking zal komer voor een tennis-grand prix zag zich op het eerste matchpunt feilloos gepasseer door zijn twee jaar jongere tegenstandei die nu een gooi gaat doen naar de eerst prijs van 1200 dollar (3700 gulden). Tegei wie staat nog niet vast. Hans Kari er Geza Varga waren vrijdagavond bij hel invallen van de duisternis nog middenin hun partij. Varga heeft zijn volgende slag onder couvert afgegeven. MARSEILLE Op de piste in het stadion van Olympique, waar van daag de wereldkampioenschappen voor profs beginnen heeft Leyn Loeve sijn deze week weer het gevoel gekregen een echte prof te zijn. In Neder land was hij dat de laatste tijd bijna vergeten. De Amsterdammer is in ons land een eenling, een fanatiek strijder tegen de schijnbaar ongenees lijke ziekte die de baansport teistert- Als wereldkampioen bij de beroeps sprinters moet hij voor zijn trainingen aankloppen bij zijn amateurcol- lega’s, die regelmatig oefenen onder Frans Mahn. Hij mist de goede be geleiding waarmee zij dagelijks worden omringd. Loevesijn: „Als prof sta je alleen. Ik heb nog het geluk dat Jan Derksen me op alle gebied helpt. Ik heb veel aan hem, maar als het toch op trainen aankomt ben ik aange wezen op de amateurs. Ik pas mijn eigen schema’s aan aan die van jongens als Peter van Doorn en Klaas Balk. Dat is goed gegaan, al ben ik over mijn eigen prestaties niet helemaal tevreden. De laatste dagen lukte er ----- - - J-x Vil dat er straks in gen overdekt bassin i, heeft de bondslei- ing kunnen verande- ngegaan op de wens Iviseurs, dat de titel- >t oog op de Olympi- t Utrechtse zwembad het snelste en voor est geoutilleerde bad gehouden, maar ver- t. Donderdag werden raft." echte weer werd de iet titeltournooi een ongelegenheid. Voor rs en zwemmers le- standigheden op het twelijks van invloed vmers weer records het lijdt geen twij- r de meesten toch seconde heeft ge- (Van onze sportredactie) UTRECHT Enith Brigitha blijft de zwemtitelstrijd beheersen. Het 17-jarige, van Curasao afkomstige Amsterdamse zwemstertje demonstreerde met de beste wereldtijd van dit seizoen op de 100 meter rugslag (1.07»3, vier tiende seconde onder het nationale record van Annemarie Groen) voor de derde achtereenvolgende keer haar superieure klasse en geweldige conditie. Werd er twee dagen geleden, toen zij als vrije-slag-specialiste erkende rugslag- vedettes als Europese-recordhoudster An nemarie Groen, Josien Elzerman en Mari anne Vermaat op de 200 meter met groot verschil achter zich liet, nog van een grapje gesproken, nu zij vrijdag uit het niets komend direct naar de eerste plaats van de wereld-top-tien is gesprongen, heeft zij toch wel enkele vragen opgewor pen. REYKJAVIK De Amerikaan Bob by Fischer dreigt met de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken te stoppen als de televisiecamera’s niet onmiddellijk uit de speelzaal worden verwijderd. Bovendien eist de uitdager van wereldkampioen Boris Spasski, dat „iedere betrokkene" zijn excuses aan biedt. Fischer blijkt pas bij een privêdiner met zijn zuster in zijn hotel via de radio vernomen te hebben dat de gehe le achtste partij via de televisie is uitgezonden. Fred Cramer, vice-presi dent van de internationale schaakfe- deratie en een van Fischer’s begelei ders, zei dat de 29-jarige troonpreten dent in woede ontstak toen hij het nieuws vernam, opsprong van tafel en schreeuwde: „Het is een leugen”. Daar na rende hij weg, sloeg met de deuren en ging op zoek naar zijn secondanten. Fischer, die op zijn dagprogramma een partijtje tennis heeft staan, verlangt een uitgebreide verklaring over de kwestie en wil pas onderhandelen als iedereen verontschuldigingen heeft aangeboden. Aanvankelijk dacht men dat Fischer een contract had ondertekend en zijn goedkeuring had gehecht aan een uit zending via de televisie, maar dat kijken inmiddels nog verder vooruit, naar de Olympische Spelen. Jo Schreurs: „Met het programma zijn er eigenlijk geen grote problemen. Ze zal vrijdag 1 september moeten kiezen tussen de 100 rug en de 200 vrij. De halve finale op de rug valt bijna gelijk met de finale vrij.” Nico van Dam: „We kunnen er nu eigenlijk nog geen zinnig woord over zeggen. We hebben tegen de clubtrainers van de Olympische kandidaten gezegd dat hun meisjes en jongens op deze kampi oenschappen niet konden sneuvelen, als zij aan de controletijden zouden voldoen. En we staan erom bekend dat we onze afspraken gestand doen. Op de 100- en 200-rug hebben drie zwemsters zich tij dens de wirvterkampioenschappen ge plaatst. We moeten dus de all-in-finales afwachten- Mocht er dan iemand afvallen, dan - kunnen we de zaak alsnog gaan bekijken.” De mogelijkheid dat één van de drie rugslagzwemsters niet voor het laatste Olympische examen slaagt, is overigens niet denkbeeldig. Josien Elzerman heeft als enige tot nu toe voldaan aan de controletijd op de dubbele afstand. Op de 100 meter lukte het haar met 1.09,1 (con troletijd 1.08,0) nog niet. En Annemarie Groen en Marianne Vermaat, die eerder deze week op de 200 meter hun kans nog niet wisten te grijpen, maakten vrijdaga vond beiden 1.09,2. houden. uiterst er naar d stellen. fel, dat het voc tienden van een scheeld.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11