ZEEDIJK: nep-romantiek Zedenpolitie: „GEEN HEKSENJACHT" I i p i “Mi „OER GEZELLIG” i I S! s e ;llil I fe B) Buurtbewoonster e, t» <0 1 f I J-ffl i® (Van een medewerkster) ian loot /an an Sex in Amsterdam een Erbij in Amster- Prostitutie Is in Nederland toege- staan. Officiële registratie is niet nodig. Souteneur mag iemand ook zijn tot op zekere hoogte. Want hef verdienen aan sex, in welke vorm dan ook, Is toegestaan. Amsterdam is tolerant. „Zoals het met de sex in Amsterdam is, Is het goed. Mense lijk, zelfs wel schilderachtig, niet „fabrieksmatig”. We trachten alleen excessen te vermijden”, zegt de ze denpolitie. „Hoeveel publieke vrouwen Am sterdam telt? Ergens rond de 2000. „Al die sexbioscoopjes moeten een officiële vergunning hebben en ze mogen ook alleen door de filmkeu ring goedgekeurde filmpjes laten zien. Dat is allemaal zachte porno, niets meer dan een striptease. Daar bij val je van verveling in slaap. Als ze niet-gekeurde films vertonen, grijpen wij af en toe in”. „De besloten clubs zijn die echt besloten?” „Prostitutie, zegt men wel eens, is een nuttige zaak. Anders liep geen vrouw meer veilig over straat.” mo de „Hoe gaat het met de sexwinkel- tjes?” re Op maandagen is het stil in de buurt. Dan hebben de pooiers „sleepdienst”. Dat wil zeggen: dan worden de vrouwen een dagje mee uitgenomen. Want die hebben óók behoefte aan een dagje vrij. Over dag is het matig druk in de buurt. Er wordt wat gewinkeld. De prijzen zijn vrij hoog, maar er wordt aan beide zijden goed verdiend en er kan best wat af. De Amsterdamse Zeedijk is als het ware het sluitstuk van de Wal letjes. Op de begane grond is het één rij kroegen met en zonder ani- meermeisjes, dure comestibleszaken. sexshops, kappers en souvenierwin- kels. Op de hoeken, bijvoorbeeld bij het Kolkje, zitten „de dames’ ’1 n ploegendienst. Boven wonen de ei genaars van de cafés, een enkele madam, gewone neringdoenden, een enkele artiest, jurist of andere on verdachte, die daar alleen maar woont omdat hij de buurt zo intens gezellig en schilderachtig vindt. „Dat zou ik niet durven beweren. We hebben nog nooit het ja en nee kunnen aantonen. Ik ben wel blij dat het in Amsterdam met de pros titutie is zoals het is. Er zijn bijster weinig klachten over de prostitutie. Misschien wordt er vaak gezwegen over kleine berovingen, maar in ie der geval is het toch zelden zó erg dat iemand zwaar toegetakeld wordt. Wat niet wegneemt dat we wel steeds op het vinketouw blijven zitten om de zaken in te dammen. de huizen, in opdracht van het gemeentebestuur en de justitie. Normaal is echter dat wij pro beren de prostitutie in de hand te houden met prettige mid delen. korte rokken, strakke truitjes, diepe decolletés. Als nieuwsgiere vrouwelijke toe risten iets te nadrukkelijk naar hen kijken, wordt er af en toe gezegd: „Mens, kijk me moois er niet af” of: „Wijf, kijk vóór je”. Of: „Nog nooit een temeie gesien? Ik vraag gewóón geld jij huishoudgeld en dan doe je óók nog slecht. Dat sien ik wel an je ponem.” De winkeltjes hebben het redelijk druk, meer kij kers dan kopers overigens. Vóór de theatertjes en de bio- scoopjes zitten landerig exploitanten in de zon. Maar 's avonds wordt het drukker. Hoe donkerder het wordt, hoe meer mensen, maar ook meer nieuwsgierigen dan klandizie. Uit de kroegen barst het lawaai los uit de juke-boxen, elk café een andere deun. Grote Amerikaanse sleeën rij den over de Dijk; auto’s van de pooiers, die af en toe even pools hoogte komen nemen. Er zwabberen wat aangeschoten zeelui over straat. „Dag moppie”, roepen ze tegen alles wat een rok aan heeft. Dan tuime len ze de volgende kroeg in. Twee agenten kuieren over de Dijk. lede- Want prostitutie is in onze maat schappij getolereerd en ook in Am sterdam is dat het richtsnoer voor politie, gemeentebestuur en justitie. „Officiële registratie van prostitue- renden is er niet. We voeren wel zelf een kleine registratie, maar die is er voornamelijk ter bescherming van de dames en hun klandizie. Want er moet toch wel enig maatschappelijk toezicht op zijn.” Vaak niet écht homofiel, maar al leen maar op de centjes uit. Deze groep schrikt niet terug voor ge bruik van geweld. Het zijn ook meestal jonge jongens: de leeftijds grens ligt sinds enige’ tijd op 16 jaar.” Daar treden we tegen op. Wél voor behoedmiddelen, met en zonder ten takels, over een voorwerp heenge- schoven. De sexshops lopen een beetje terug. Men tracht het nu te zoeken in steeds méér extravagante zaken om de omzet te stimuleren. De porno wordt steeds harder. Dat trachten we een beetje binnen de perken te houden. Wat we daar onder verstaan? Gemeenschap met dieren, masochistische en sadistische voorstellingen, het openlijk en wel lustig etaleren van geslachtsdelen. Gewoon naakt is géén porno voor ons. Al die extravagante dingen, dat is porno. En al mag dan tegenwoor dig alles en ook al doet het ons persoonlijk niets, er is toch een deel van het Nederlandse volk dat zich daar deerlijk aan bezeert en dat is onze maatstaf.” „De sexbioscoopjes komen menteel als paddestoelen uit grond. Kan dat nu zo maar?” De dames gaan gezellig met elkaar om. Allemaal goed gekapt, brand schoon, zwaar opgemaakt, hyper- Er Is zelfs een redelijk druk be klante club voor masochisten en sadisten, waar zelfs de Amsterdam se zedenpolitie misselijk van wordt. Er wordt gezeten, er wordt getip peld, er zijn autoprostituées, er zijn bordelen en er zijn ook keurige gesloten huizen van „zelfstandige vrouwen” die bij tijd en wijle ad verteren via raamadvertenties. En dan, als betrekkelijk nieuwe uitwas, zijn er de massage-instituten en de sauna’s, waar het soms wat warmp jes letterlijk en figuurlijk toegaat. De zedenpolitie van Amster dam zegt: „Prostitutie is in Nederland toegestaan. Alleen de uitwassen van de prostitutie zijn verboden: het exploiteren ervan, zoals de pooiers dat doen, het rendez-vous geven, het tip pelen. Maar uitroeien kun je het niet. Prostitutie was er, is er en zal er ook altijd blijven. Het enige dat wij doen is trachten tegen te gaan dat de prostitutie zich verder uitbreidt. We doen dat via de banen der geleidelijk heid en pas in extreme gevallen gaan we over tot het sluiten van Controle op geslachtsziekten heb ben we bij de beroepsvrouwen ook niet. Het is niet nodig; ze zorgen zelf wel voor hun „materiaal”. De gelegenheidsprostitutie, de jonge meisjes die met iedere man meelo pen, die vormen wél e en gevaar. Niet de beroepsmeisjes. Nee, zoals de officiële prostitutie in Amster dam reilt en zeilt, is het goed.” Niet alleen de klanten, maar ook de „Er wordt, als men het woord prostitutie gebruikt, voornamelijk gedacht aan vrouwen. Maar er is ook duidelijke mannelijke prostitu tie. Schandknapen, travestieten, die zich aanbieden als vrouwelijke prostituée. We kennen ze allemaal. Verder de zogenoemde pisbakken jongens en de mannelijke tippelan- ten, die zich vooral ophouden rond de zogenoemde „nichtententen”. Hun aantal is minder groot, maar het zijn vaak gevaarlijke jongens. „Als ze echt besloten zijn, hebben ze geen reden van bestaan. De meeste geven op dat zij slechts voorlichting willen geven. Dat is natuurlijk onzin. Ze zijn er alleen maar om geld mee te verdienen en dat doe je, zo blijkt, beter door buitenlanders binnen te laten dan Nederlanders. Conclusie: met die beslotenheid gooien ze er met de pet naar. Zo nu en dan grijpen we er één. Maar we willen geen hek senjacht ontketenen; we blijven soepel en tolerant. Bij de theatertjes volgen we eenzelfde beleid. Als het te gek wordt, snijden we de extre miteiten af, om het even plastisch uit te drukken.” Zo van „Lieve vrouw zoekt bijver dienste” of: „Mooie jongeman wil graag fotomodel worden.” Wat die massage-instituten en sauna’s be treft: natuurlijk zijn er een aantal nette bij, maar de meeste zijn ver kapte bordelen.” Met zogenoemde sportmassages is het al van hetzelfde laken een pak. We controleren deze inrichtingen zo veel mogelijk. Daar vind je over het algemeen als „eigenaars” mensen die nogal het een en ander te ver bergen hebben. Die controle is er óók ter bescherming van de bona fide inrichtingen én van de klan ten.” „Er zijn ook sauna’s alleen voor homofielen. Maar dat zijn meest nette inrichtingen, die alleen maar fungeren als contactpunt. Daar ge beurt verder niets. De mala fide za ken, we noemen die intern „theekis ten”, zijn uitsluitend gericht op geld verdienen door middel van prostitu tie, meestal tussen man en vrouw. „Ek sal Amsterdam altyd onthou as ’n plek wat vir my net te veel was. Amsterdam, jou liederlike prostituut van die mensdom. Amsterdam, jou stin kende ou dooie koe. Al wat in jou leef is die wurms wat krioel in jou verrotte siel. Ek sal jou nooit vergeet nie, Amsterdam. Ek sal nie vergeet nie die oue- rige mans wat vinnig oor hul skouers loer, bii ’n deur inglip en hul laatste stukkie selfresuek verkoop: die pragtige klokke- spel wat elk kwartier uitbeier oor die vuil graggie tussen die rooi ligte. Jy is nie meer ’n mooi meissie nie, Amsterdam. Daar is geen aanloklike misterie Jou nie. .Tv het niks meer wat geld nie kan koop nie ren kent hen, zij kennen óók ieder een. Als er niet geknokt wordt, hebben zij niets te doen. Maar de meisjes hebben het nu druk. Bij de goedkope adressen staan zes, zeven mannen op hup beurt te wachten. Meest buitenland se gastarbeiders, Marokkanen, Tur ken en Spanjaarden. Ze staan na vijf minuten weer buiten de deur. De prijs is er ook naar: een tientje. Een enkele onaantrekkelijke, die wat achteraf zit, vraagt vijf gulden, maar dat zijn uitzonderingen. De meeste vrouwen zijn jong en mooi, maar ook hier bevestigen uit zonderingen die regel: er zijn vrou wen van dik in de vijftig en er zit in één van de zijstraatjes zelfs een dikke dame van ruim 250 pond, die een overweldigende klandizie heeft van oude mannetjes. ’s Nachts om een uur of drie, vier rijden de grote auto’s weer voor. De dames worden opgehaald. Nog even een slokje en dan slapen in het eigen huis in Amsterdam-Zuid, Amstel veen of Badhoevedorp. Het werk zit er weer voor een paar uurtjes op. Die 2000, dat zijn een aantal zif tenden, een aantal tippelanten, call- girls, mensen uit massage- en sau- nahuizen, de bezetting van de hoe renkasten. De callgirls, dat is een wereld apart. Hun aantal is niet goed te schatten. Vaak zijn het gewezen prostituées in de bekende zin des woords. Portiers van hotels weten ze wel te vinden; sommigen bieden zich aan ook mannen trouwens via raamadvertenties. „De buurt heeft wel zijn eigen ere- en moraalcode en die door breekt niemand. Ze zijn allemaal gek op kinderen. Maar nergens is ook het verval zo groot als hier. Bloeiende jonge vrouwen zie je in twee, drie jaar verouderen en dan wordt het van kwaad tot erger: eerst een raam aan de gracht, dan een zijstraat, tot slot een doodlo pend steegje tegen vijf-guldentarief. Romantiek? Vergeet het maar!” En bezoekers? Niet te schatten. Sommige insiders zeggen: ruim 50.000 per week, alleen al voor het centrum. Maar dat zrn cijfers die de politie niet kan controleren.” Wie er trek Jn heeft, kan In Amsterdam voor veel verschillende sex-zaken terecht. Keurisre strintea- se. minder keurige strintease; clubs voor gehuwden, waar ie even snel van partner als van schoenen kunt verwisselen, met chambres séparées erbij en een koele dronk toe, en besloten sleutelclubs. sexwlnkeltjes. sextheatertjes. sexbioscoopjes, sex tentoonstellingen: chique callgirls en de vtff-gulden-prostltuees schandknapen, travestieten, af en toe een enkele zich te koop aanbie dende lesbienne. Keurige meneer Johan Steynberg, redacteur van het Zuidafrikaanse zondagsblad „Rapport”, is een beetle geschrokken van Amsterdam. Hij heeft in Amsterdam kennelijk de nek gebroken over wat Amsterdam wild en zlid bekendheid heeft rege- ven over de hele wereld: de Walle tjes, de prostitutie, de sex-in-explol- tatie, die zich overigens niet geheel tot het oude stadscentrum beperkt. taalse „live shows ue peiangstei- ling ervoor? Enkele echtparen, maar voornamelijk mannen, van 16 tot voor mijn part 100 jaar. Van notarissen tot bootwerkers, van scholieren tot hoogleraren. Ik vind er dit van: Zo’n show voor wie er behoefte aan heeft uiteraard is eigenlijk gezonder dan een dure striptease in een ballentent.” „Concurrentie voor de prostitu ées? Welneen! De dames varen er wel bij onder het motto: „Daar honger krijgen, hier komen eten”. Twee dingen vallen me de laatste tijd op: Er lopen hier hoe langer hoe meer buitenlandse werknemers als klanten rond in deze buurt en er komen hoe langer hoe meer gekleur de prostituées bij. Op de grachten zit *t jongste en mooiste spul, in de stegen de oudere kleurlingen en de tweede en derde keus. Bordelen zijn er nog wel, maar dank zij de wel vaart hebben ze een wat ander etiket gekregen. Ze zijn wat chiquer en een enkele zogenoemde „chauf- feurszaak” blijkt vaak ook niets an ders te zijn dan een verkapt bor deel. Het enige dat steeds minder voorkomt, zijn de ouderwetse pooi- ersrellen. „Veel pooiers hebben hier meer dan één meid. Utrechtse Kees heeft er bijvoorbeeld drie zitten. In de minderheid is hier de hoerenma- dam; er is er hier één die kijkt vanuit haar huis uit op de hoek waar haar meiden zitten en ze turft nauwkeurig hoeveel klanten er naar binnen gaan. Elk uur haalt ze het geld op. Er is ook een lieverdje: die haalt allemaal lekkere hapjes, een harinkje, een slaatje, een lekker broodje „voor mijn meisjes”, zoals ze altijd zegt.” „Of er hier veel verdiend wordt? Ja en nee. Het geld komt hier met schepen binen, maar het gaat er met tankers weer uit. Wie een pooi er heeft wordt nooit rijk. Wie zon der pooier werkt, wat trouwens ta melijk riskant is, kan wel rijk wor den. Hier schuin tegenover werkt er één, die op een wêekend 180 man nen afwerkt. Die heeft in Delft een herenhuis vol antiek, met butler- chauffeur. Andere zelfstandigen hebben hele huizenblokken in Am- sterdam-Z. Die komen ’s ochtends behangen met goud, bij hun werka dres. Dat zijn de orchideeën onder de straatbloemen. Maar voor het overige is het een trieste zaak, zon der een centje romantiek, waarbij het me overigens altijd weer opvalt dat de meeste Hollandse prostituées een zachte, zuidelijke „g” hebben.” „Voor de lol of het lekkere doet bijna niemand het. Op een dooden kele na, zoals bijvoorbeeld Buikie; ze is getrouwd met een taxichauf feur, heeft een dochter op de havo, een zoon op het gymnasium. De kinderen weten van niets. Haar man wél. Die zegt altijd: „Meid, schaam jij je maar niet, hoor. Dat tuig dat ik soms door het Amster damse Bos moet rijden is véél slechter”. Er is hier ook een vrouw die getrouwd is met een kantoorbe diende. Tijdens „het werk” mag ze alles, na het werk, als ze nog even slokje drinken, is die man waanzinnig jaloers. Als ze alleen maar naar een andere man kijkt, krijgt ze al een optater.” dam niet meer geëtaleerd worden. politie is er tevreden mee.” lil Er zijn natuurlijk bepaalde din gen die ik niet kan doen. Ik kan bijvoorbeeld niet ’s avonds in mijn eentje in de buurt aan een bar gaan zitten. Dat wordt niet op prijs ge steld. Té grote nieuwsgierigheid overigens ook niet, maar daar heb ik na al die tijd geen last meer van. 't Doet je gewoon niets meer.” „De prostitutie is hier constant. Alleen de „tippelantes” verleggen nog wel eens hun werkterrein. Prostitutie is hier een dag-en- nacht-bedrijf. De sexwinkeltjes, de theatertjes met hun live shows, de bioscoopjes zijn hier de laatste ja- ren als paddestoelen uit de grond gekomen. Wat die winkeltjes be treft: de eerste tijd zag het zwart van de mensen. Lekker kijken naar kunstpenissen er waren zelfs zwarte bij en al die andere arti kelen, maar die belangstelling is nu sterk tanende, tenminste wat de Amsterdammers betreft.” f W te i „Wat je er nu nog ziet zijn Frans- en Duitsprekenden en enkele giechelende plattelanders. De mees te hebben nu een ander assortiment: blootbladen, foto’s en onhandige amateurfilmpjes voor goed geld.” „De aankondigingen bij theater en bioscoopjes beloven vaak meer dan wat er gegeven wordt: Zweedse, Hollandse, Amerikaanse en oriën- ff ‘C T n u a- jiu. V w Eén van de „gewone” bewoners van „de buurt”, een aantrekkelijke vrouw van bijna 50, helft van een echtpaar, heeft haar hart verpand aan de Dijk en de Wallen, ,,’t Is hier werkelijk oergezellig. Ik woon hier nu 16 jaar en langzamerhand ken ik de meesten wel. Ik heb hier nog nooit last gehad, alleen wel eens van het lawaai, want we wo nen recht boven een café met „le vende muziek”. En daar word je wel eens krankzinnig van.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13