Vraag houdt veel Canadezen bezig WORDT QUEBEC EEN TWEEDE CUBA”? I A g. J Aanhang van 15 I separatisten groeit met de das I I -1* llliliai ZATERDAG 29 JULI 1972 Erbij Trudeau Franse Maffia Geen drama Hi» Chantage Olie op het vuur In Montreal, dat met zijn 2,5 miljoen inwoners na Parijs de grootste Franstalige stad ter wereld is en waar de botsingen tussen de Engels en Franssprekenden het felst zijn, merkt men op straat erg weinig van de onafhankelijkheidsbeweging. Maar deze rust is bedriegelijk. Veel Amerikaans-Canadese concerns hebben de laatste maanden Montreal verlaten en de naar communistisch model georganiseerde ondergrond se FLQ zou, zo wordt gefluisterd, de komende winter tot nieuwe acties willen overgaan. Deze groep revolutionairen is vanaf 1963 in het nieuws en sindsdien zijn er zes mensen bij bomaanslagen gedood. De groep is geïnspireerd door het Cubaanse socialisme en de filosofie van Che Quevara. Maar ook Black Power en het Palestijnse bevrijdings- front passen in dit rijtje. I Jj 'S k -i Rolf Premier Pierre Trudeau Onze verslaggever Stallinga, die dezer dagen een bezoek bracht aan Ca nada, wijdt zijn tweede re portage aan de afscheidings beweging in de Franse pro- vincie Quebec. Zijn eerste verhaal, over de Nederlandse emigranten in Canada, stond in ERBIJ van vorige week zaterdag. hebben. Nog steeds mag men in Onta rio Quebec niet en wat is hiervan de reden? me- dat de als „swinger” Frans-Ca- heeft ge- Wat voor politieke koers staan de leiders van Quebec voor? land” nu niet direct als redder in de nood beschouwt, praat met ze dat is het verschil. De Trudeau-politiek is er vooral op gericht de Canadese provincies bijeen te houden en de invloed van de cen trale regering in Ottawa te vergroten. Op Dominion Day verklaarde hij, dat Canada een voorbeeld voor de wereld is van hoe mensen met een verschil lende achtergrond kunnen samenleven in een vrije maatschappij. Maar dezelf de Trudeau, die enige tijd geleden liet weten geen speciale verkiezingscam pagne te zullen houden doch daar nu hard mee bezig is, omdat zijn populari- Montreal is niet alleen de grootste maar ook de meest culturele stad van Canada. De kunstmarkten en Montmartre-achtige pleintjes ge ven haar een bijna Europees karakter. „De afscheiding is”, vervolgt hij, „ook niet zo’n drama, want in feite is Quebec een ander land. Het kan ook wel, want de Fransen zijn tenslotte altijd goede ambassadeurs geweest.” Op de in het centrum gelegen Place de Ville-Marie eten de kantoorklerken in de lunchtijd hun boterham, terwijl een regiment Schotse doedelzakspeler» en in historische uniformen gestoken Engelse soldaten tijdens hun folkloris tische show hoger dan de wolkenkrab bers proberen te schieten. Frans-Canadese studenten figure ren als Schotse pijpers tijdens een folkloristische show op de Place de Ville-Marie in Montreal. Van de bevolkingsgroepen in Canada hebben de Fransen het duidelijkst een eigen identiteit kunnen hand haven. De tijd dat de Engelsen in Canada Quebec minachtten alleen om religieu ze redenen is volgens de redacteur van Globe and Mail voorbij. Quebec heeft de rest van Canada steeds laten voelen dat het niet loyaal was tegenover En geland, de Kroon en dat soort dingen. Sterker nog: er is een duister wantrou wen bij de Engels-sprekenden dat de Quebeckers meer plezier in hun leven In Engelstalige kringen in Montreal denkt men daar wat genuanceerder over. De journalist George Radwanski (een op weg van Duitsland naar België geboren Pool) stelt, dat niemand met zekerheid weet of Quebec zich af scheidt. Zelf schat hij die kans op 40 tegen 60. omdat er al twee eeuwen lang uitbarstingen van separatistische gevoelens zijn geweest. Aan de andere kant geeft hij toe, dat de basis nu veel breder is en de beweging vooral onder de jeugd veel aanhang heeft gekregen. Hij verwijt Needham olie op het vuur te gooien door de anti-Franse houding aan te wakkeren. „De sociale en poli tieke historie hier is anders dan in Ontario. Quebec is in feite pas in 1960 in de twintigste eeuw terechtgekomen. Dat Ontario zijn rijkdom met Quebec moet delen, is niet zo erg omdat veel van die rijkdom hier vandaan komt.” „Waarom- zo vraagt Needham zich af, „blijft Ottawa geld pompen in Que bec? Naar zijn mening kan de enige conclusie zijn: om stemmen te kopen. „AI het geld, dat het Trudeau-regime Quebec geeft, is bedoeld om zijn her verkiezing dit najaar te garanderen. Een tweede reden: om Quebec voor de federatie te behouden. Maar dat is chantage en in dit geval werkt het zelfs niet. Want ondanks al dat extra geld zal Quebec Canada loslaten en zich massaal tegen de regering van Trudeau uitspreken.” Even verderop, in de belangrijkste winkelstraat van Montreal de Rue Ste. Catherine worden we aange klampt door zwervers, die om geld of een sigaret bedelen. Zij zijn tweetalig. Mister of Monsieur wat maakt het uit? Charles Gagnon, 32 jaar, heeft zich in Quebec al gauw de reputatie ver worven van beroepsrevolutionair. Hij vroeg in 1966 bij de Verenigde Naties de status van politiek gevangene aan, werd verdacht van moord- en bom aanslagen en belandde voor een bank overval voor vier jaar in de gevange nis. Hij is net weer vrij en de aankon diging, dat Gagnon zal spreken is vol doende om de universiteitszalen in Montreal te vullen. Radwanski: „Er is een connectie met het marxisme. Maar het lijkt meer op het Scandinavische socialisme”. Waar om is hij een tegenstander van afschei ding? „Ik geloof niet dat het de Frans- Canadezen goed zal doen. Economisch is het rampzalig en politiek krijg je hier de situatie van Cuba. Er zullen landen zijn die het zullen steunen en als dat Amerika is, is er niets aan de hand. Maar als het communistische landen zijn, komen de VS zeker tus senbeide. Vaststaat dat de wrok bij veel Canadezen, dat te veel naar de touw tjes van Quebec wordt gedanst, bij een verkiezing een grote rol zal spelen.” Volgens Radwanski krijgt het marx isme als gevolg van de grote werk loosheid in Quebec meer kans. „Er zitten hier ook Cubaanse revolutionai ren. Het is nooit bewezen, maar er is geen twijfel aan dat er gekke dingen gebeuren in de Cubaanse handelsmis- sie. Er is een bom ontploft en een wapenarsenaal te voorschijn gekomen. De politie zwijgt.” Het getij zit hem mee, want de „witte negers van Amerika” (zo sterk wordt de discriminatie gevoeld) zijn zich bewust geworden van hun eigen mogelijkheden om zich te bevrijden van wat het Engelse juk wordt ge noemd. Zal Quebec, de Franse provincie van Canada, de kans krijgen na Cuba de tweede socialistische staat van Noord-Amerika te worden? Een vraag, die de gemoederen in Canada sterk bezig houdt en de cen trale regering in Ottawa voor ernstige problemen stelt. Want zeker is, dat het separatisme er één van de machtigste politieke krachten is ge worden en de aanhang van René Lévesque, de bekwame leider van de „Parti Quebecois”, met de dag groeit. Na de terreur van het Front de Liberation du Quebec (FLQ), die twee jaar geleden de aandacht van de wereld trok door de moord op minister Pierre Laporte en de ontvoering van de Britse diplomaat James Cross, hebben de bomaan slagen in „la belle province” plaats gemaakt voor een stille revolutie. Voor Richard Needham, redacteur van de gezaghebbende Globe and Mail in Toronto, bestaat er geen twijfel meer over de afscheiding van Frans-Canada. „Het gaat er niet meer om of men dat wil of niet: daar voor is de situatie al te ver gegaan”, aldus Needham. „De vraag is niet of Quebec zal gaan, maar wanneer en hoe”. Lévesque predikt: laat ons onze vrij heid herkrijgen en we zullen daarna gelukkig leven. We zullen problemen krijgen, ja, maar we zullen ze op onze manier oplossen. Maitre chez nous, baas in eigen huis. En veel mensen geloven hem. Een Nederlandse diplomaat vindt de positie van de Frans-sprekenden al sterk verbeterd. „De tijd van het „speak white” is voorbij. Een bedrijf kan het zich gewoon niet meer permitteren het Frans buiten de deur te houden. Of Quebec zich toch afscheidt? Ik geloof wel dat die kwaaie oplossing zich zal voltrekken. Maar meer op een geleide lijke manier, zodat er een soort Bene lux ontstaat. Economisch gebonden maar politiek zelfstandig. Je moet ge woon beseffen dat de Fransen en En gelsen elkaar over de hele wereld nooit zo goed hebben begrepen. De studenten hier willen de onafhankelijkheid liever nog vandaag dan morgen maar hun intellectuele leiders zijn veel te verstan dig om deze stap ineens te doen.” „René Lévesque is een leider, op wie ook de man in de straat vertrouwt. Bij de vorige verkiezingen kreeg zijn partij een kwart van de stemmen, maar aan genomen wordt dat door toedoen van de „Parti Quebecois” thans tachtig per cent van de „Fransen” de onafhanke lijkheid begeert. Lévesque greep zijn kans nadat alle andere partijen tot dusver in Quebec hadden gefaald. Men is er geschokt door beschuldigingen, De traditionele politici hebben jaren lang dezelfde clichés herhaald, veel beloofd, maar het bleken lege woorden te zijn. Zij spraken over de hoofden van de kiezers heen. Lévesque, die deze zomer bij zijn bezoek aan Frankrijk respect afdwong maar het „moeder- r 1 René Lévesque, leider der separatisten. Er is ook een belangrijk emotioneel aspect. De Frans-Canadees wenst te worden geacht, omdat hij Frans spreekt, omdat hij zijn eigen manier heeft van leven en redeneren. Hij wordt ziek als hij voelt dat hij wordt geres pecteerd ondanks zijn Frans-zijn. Hij wordt gemotiveerd wanneer Lévesque en zijn militanten vertellen: je zult in je eigen taal werken en in je eigen industie- die in jouw naam genationali seerd zal worden. Je zult weer trots op ie land kunnen ziin. Needham: „Ontario is ziek en moe om Quebec de hele rit op zijn schouders te nemen, ziek en moe ook om zijn rijkdom te moeten delen met Quebec”. Veel geld is besteed voor kostbare projecten zoals de Expo in 1967 in Montreal en straks (1976) de Olympi sche Spelen. Needham vertolkt hiermee de ning van veel Canadezen, politiek „wonderkind” en binnengehaalde Trudeau de nadezen te veel concessies daan. Hoge ambtenaren moeten nu in eens Frans leren om voor promotie In aanmerking te komen en de viering van Dominion Day (de viering van de 105e verjaardag van de staat Canada) op 1 juli kreeg volgens de Engels sprekenden een zo onmiskenbaar Frans accent, dat er in het parlement schan de over werd gesproken. Feit is ook, dat de positie van Trudeau In Quebec kwetsbaarder is geworden doordat zijn meeste intellectuele vrienden van wel eer thans zijn vijanden zijn geworden. Richard Needham is ervan overtuigd dat Lévesque (,-hij is niet te koop”) zijn doel zal bereiken. „Er is geen twijfel aan dat Quebec zijn natuurlijke bronnen heeft; het is minstens zo rijk als Ontario, misschien rijker. Maar dat is niet genoeg. Als deze natie gaat functioneren en gedijen, zullen haar zeven miljoen inwoners harder en langer moeten werken en misschien voor minder geld dan nu. Kunnen zij worden veranderd in zovele Japanners, Duitsers of Nederlanders?" „Ons doel is”, zei hij vorige maand In een interview, „een revolutionaire maatschappij te stichten op marxis- tisch-leninistische basis. Maar als de re volutie te snel komt, zullen de rest van Canada en Amerika het land binnen vallen en het voor deze daad straffen. De eerste acties van de FLQ waren over het algemeen positef omdat ze de mensen aan het denken zetten, hen ook deed beseffen, dat de toestand nog niet hopeloos was. De arbeiders zijn nu bewust genoeg om dat te weten en het draait er alleen nog om ze in een revolutionaire partij samen te bren gen." teit is geslonken heeft het niet alleen met Quebec moeilijk. Ook Brits Co lumbia aan de westkust, waar de Vic toriaanse cultuur nog volop bloeit en de provinciale leider Bennit de patriot tische gevoelens warm houdt, baart hem zorgen. De Nederlanders in Montreal voelen zich in deze stau best thuis, hoewel ze vrezen dat de waarde van hun bezit tingen bij een afscheiding van Quebec zal kelderen. Montreal, een metropool met een typisch Franse inslag ondanks de moderne Amerikaanse architectuur en met een rijkdom aan cultuur en Montmartre-achtige pleintjes, waar de kunstenaars hun werk op straat verko pen. We ontmoeten er een Nederlander, die veel contacten heeft met de Franse beweging en daarom anoniem wil blij ven. „De FLQ”, zo vertelt hij, „is niet helemaal door de Parti Quebecois' en de vakverenigingen veroordeeld- De verwachting hier is dat de partij in Quebec na de verkiezingen een min derheidsregering kan gaan vormen. Maar als Lévesque vandaag een kogel door zijn hoofd krijgt, is het afgelo pen.” dat Trudeau onder invloed zou staan van de „Franse Maffia” en de „Mon- treal-bende”. „De zeven miljoen van Quebec leven nu op de rand van anarchie en kan hen orde en gezag worden opgelegd? Voor Lévesque is dat niet nodig. Die kan de wet naast zich neerleggen want Quebec moet zich afscheiden en dat zal ook gebeuren. Maar onder deze om standigheden moet Ottawa ophouden de bevolking van Quebec om te kopen met gestolen geld van de provincies Ontario en Brits Columbia.” Volgens de leider van de „Parti Que becois” en zijn economische adviseur Parizeau moet dat na twee moeilijke jaren kunnen lukken en zou binnen vijftien jaar de status van een soort Zweden worden bereikt. Needham be twijfelt dat sterk, omdat hij zich af vraagt of de Franse provincie wel zolang democratisch kan blijven. 2000 km f'4:. A ma.— .-) ifi «te ga» Frr

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15