BACCERVAARTUIC TE WATER Anderson Hulp voor lichten van „Amsterdam Afrikaanse vrouwen Alarmcentrale van ANWB: geen werk voor mensen die vrolijkheid zoeken Vraag naar het NS- NS-Vakantie- dagtochten Wandelen met NS naar Italië gelokt OP DIJK BIJ HA TINH” „ZESENTWINTIG BOMMEN „Ik kan me wel vergist hebben” zomermenu N oordvietnamees persbureau meldt: v.o.c. Zogenaamd als gezinshulp K? If Begraafplaats van 27 eeuwen oud ontdekt Drie geheime bank rekeningen „bevroren” Generaal wil onderzoek Bangladesj IN VAKANTIESEIZOEN 35 OPROEPEN PER DAG Na beschuldiging tegen Eagleton tegen VVDM Nederland onderzoekt aanspraak op „Akerendam” Friendships voor - 2 voordelig uit met NS voordelig uit met NS KATERDAO 29 JULI 1972 ZA voordelig uit met NS Het weer Helpen o o (Van onze correspondent) DEN HAAG. Deze week laat de ANWB-alarmcentrale iedere dag 35 oproepen de ether ingaan. Het bete kent 35 keer per dag opnieuw ellen de. Minstens 35 mensen die in bin nen- en buitenland op vakantie zijn gegaan zonder adres achter te laten, die onwetend van hun vrijheid ge nieten, terwijl men thuis ongeduldig op een levensteken zit te wachten. Iedereen wordt maar één keer opge- rdepen, tenzij een nieuwe aanvraag komt. Deze zomer kunt u in ruim 50 stationa- restaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van 7.508.- inclusief bedieningsgeld en BTW. H oogspanning 1 'f tegen het zich van VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: geheel droog etmaal: vrouw man een WEERRAPPORTEN Tijdelijke weersverbetering met norma le temperaturen. HANOI (Reuter en AFP) Het Noord- vietnamese persbureau heeft gisteren be kendgemaakt dat deze week dinsdag 26 Amerikaanse bommen terecht zijn geko men op een dijk bij Ha Tinh, op circa 300 kilomter ten zuiden van Hanoi. Volgens dit bericht kon de bevolking niet direct met het herstel van de schade beginnen, doordat zich onder de bommen ook tijd bommen bevonden. Het persbureau meldde dat dit de vijfde maal is dat de Amerikaanse luchtmacht in het gebied van Ha Tinh waterkeringen heeft aangevallen. De Noordvietnamese delegatie naar het XZW z zzo z wzw nno nnw zw nwn wzw zo windst. zo no nno zw z no ozo ren en functionarissen van de vreemdelin- genpolitie. Overigens blijkt ook dat vrouwen uit Afrika gemakkelijk Italië binnenkomen en niet worden doorgestuurd naar Frank rijk, maar hier te werk worden gesteld in de goed florerende prostitutie. Nixon een ’n Dagje naar Antwerpen of Zeeland (3-Eilanden- tocht), naar ’t Dolfinarium in Harderwijk of naar de Flevohof, naar Amsterdam/Rij ksmuseum of naar Avifauna. Keuze uit 30 mogelijkheden. Vraag op ’t station de brochure „NS- Vakantiedagtochten”. „De mensen die hier werken”, zegt mej. Van Lennep, „doen dat in de eerste plaats omdat ze willen helpen. Je kunt rustig stellen dat ze uit een vorm van idealisme bij ons komen. Dat moet ook wel, anders houd je het niet vol. Rond deze tijd van het jaar betekent het dat je twaalf uur per dag in touw bent”. Hoewel ze over ernstige gevallen vrfi laconiek praat, is zjj bij haar werk uitermate betroken. Dat verwacht ze ook van haar medewerkers. „Je moet wel afstand kunnen nemen. Als je naar huis gaat moet je alles van je af zetten. Als iemand te hard, te koud en te gemakkelijk is, dan is hij ook niet ge schikt. Die mensen kunnen wel ophoepe len”. „Laatst werd ik nog ontzettend getrof fen door een opmerking van de mensen. Hij zei: „Huilt u maar mevrouw, ik ben alleen maar de ANWB”. Dat is de goede mentaliteit. De mensen kunnen zich dan even laten gaan”. UTRECHT. De bevelhebber van de landstrijdkrachten, luitenant-generaal G. IJsselstein, heeft de marechaussee gelast te onderzoeken of het hoofdbestuur van de Vereniging van Dienstplichtige Militai ren (VVDM) zich heeft schuldig gemaakt aan het aanzetten tot onkrijgstuchtelijke handelingen. Dit heeft het VVDM-hoofd- bestuur gisteren meegedeelt. Ontvoerd De chef van het Amerikaan se persbureau UPI in Uruguay, Hector Menoni, is vermoedelijk door Tupama- rosstrijders ontvoerd. De Nederlandse? regering onderzoekt of zij als rechtsopvolger van de Vereenigde Oostindische Compagnie aanspraak kan maken op het goud dat zich aan boord vanu de „Amsterdam” bevindt die 250 jaar geleden voor de Noorse kust is gezonken. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Farijs Pome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis „Laatst hadden we een gezin met twee kinderen”, vertelt mej. Van Lennep. „Pa was ziek geworden, moeder wilde bij hem blijven. Men vroeg of de auto en de twee kinderen naar Nederland konden worden gereden. Dat kan, maar dan moet je wel even een goede chauffeur uitkiezen. Niet een jonge man die nooit met kinderen in aanraking komt. Je moet eraan denken dat de kinderen in Nederland worden opgevangen. Dat kost allemaal wel even tijd”. Gelukkig neemt volgens mej. Van Len nep het aantal mensen dat moet worden opgeroepen niet toe. „Vorig jaar hebben we in totaal 1390 gevallen behandeld. Dat waren er een paar minder dan het jaar daarvoor, terwijl het bezoek aan het bui tenland steeg. Ik denk dat toch meer mensen maatregelen gaan nemen, geluk kig”. 9 3 7 0.4 6 8 2 1 5 7 0 0 0 o o 0.1 o 6 0 0 o 1 1 o o 8 3 0.2 0 0 0 0 0 0 0 0 O 21 2o 19 21 19 19 20 19 19 19 19 30 25 24 25 17 23 22 22 17 21 24 18 16 34 29 32 15 26 23 19 27 30 22 20 20 25 23 29 37 14 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Nieuw v.a. 1 mei 1972: Bos- en beekwandeling Leuvenum (Hulshorst, Veluwe) en Bos- en heidewandeling „De Ginkel” (Ede-Wolfheze). Vraag op ’t station naar de folder „Wandelen met NS”. Eigenlijk is mej. Van Lennep razend op alle mensen die ze moet laten oproepen. „Uitzonderingen, zoals bijvoorbeeld schip pers daargelaten”. Als je er naar vraagt, zucht ze diep houd even haar mond en zegt dan: „Ik ben blij voor de mensen hier in Nederland dat we er zijn. Die kunnen er niets aan doen als er geen adres wordt achtergelaten. Maar ik vind het godgeklaagd dat iemand twee of drie weken weg is zonder dat hij te bereiken is. Nee, op een trektocht is het ook nog niet te accepteren”. ROME. Zowel in het Italiaanse par lement als in de vergadering van de Economiscb-Sociale Raad van de Verenig de Naties In Geneve is de kwestie van het Illegale transport van Afrikanen van Ita lië naar Frankrijk aan de orde. De Econo- misch-Sociale Raad veroordeelt het werk van misdadige elementen die de goedkope arbeidskrachten als slaven door Europa voeren in verzegelde kisten of opgesloten in donkere treinwagons. Men vraagt de landen van Europa om een betere contro le. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, de Oostenrijker Kurt Waldheim, heeft gisteren in een nderhoud met de Amerikaanse afgevaardigde George Bush geantwoord op de beschuldiging van pre sident Nixon dat hij anti-Amerikaanse propaganda van Noord-Vietnam zou heb ben verspreid. Maximum- en minlmum- teperaturen binnen- en buitenland regenbui regenbui onweer zw. bew half bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. half bew. zw. bew. licht bew. geh. bew. windst. nno o nw w zzo z windst. n o w nnw n n ono no o nw nnw windst. o President Nixon sprak zoals gemeld donderdag op een persconferentie over „goedwillende en hinderlijke mensen” die door Noordvietnamese propaganda laten misleiden. Gisterochtend is op de Amsterdamse scheepswerf IHC Verschure de cut terzuiger „Brabo” te water gelaten. Het baggervaartuig is bestemd voor België. w'3 S Ze komen uit Afrika als gezinshulp, maar eenmaal in Italië zeggen de organi satoren van hun reis dat er op het ogenblik geen baantje beschikbaar is en dat zij tijdelijk het oudste beroep vap de wereld hier maar moeten uitoefenen. Geld voor de terugreis hebben deze afrikaanse vrouwen niet en bovendien worden ze onder druk gezet om zo’n aanbod onmid- dellljk aan te nemen. Men schat dat duizenden Afrikanen de laatste maanden met valse papieren of toeristenvisa Italië zijn binnengesmokkeld en honderden werden doorgestuurd naar Frankrijk. Voor iedere werknemer die Pusceddu, die zich van de elegante titel „meneer Bruxelles” bediende, naar Frank rijk smokkelde, ontving hij 3000 gulden- Anderson zei dat hij een verklaring van een hoge functionairs van de staat Mis souri over het bestaan van verscheidene processen-verbaal tegen Eagleton wegens rijden onder invloed niet had geverifieerd. Hij achtte het nu mogelijk dat deze processen-verbaal niet bestaan. Eagleton had de beschuldiging van An derson direct een „vervloekte leugen” ge noemd. Ook had een hoge politiefunctio naris van Missouri bevestigd dat de sena tor nooit wegens rijden onder invloed was aangehouden. (Van onze redacteur in Rome) vredesoverleg in Parijs heeft gisteren pre sident Nixon er van beschuldigd, dat hij probeert „aan zijn verantwoordelijkheid te ontkomen” door te ontkennen dat de Verenigde Staten systematisch waterke ringen in Noord-Vietnam vernielen. Vol gens de verklaring heeft de Amerikaanse luchtmacht de afgelopen drie maanden welbewust 135 luchtaanvallen gedaan op dijken en dammen, waardoor op ruim honderd plaatsen schade is ontstaan. zw. bew. onweer geh. bew. regenbui onweer onbew. half. bew. regen onbew. regen zw. bew. wolkbreuk onbew. licht bew. zw. bew. zw. bew. onbew. half bew. half bew. half bew Naar de zeer gedecideerde cheffin zegt, worden aan de mensen die bij de alarm centrale willen komen werken hoge eisen gesteld. Talenkennis is natuurlijk een ver eiste, algemene ontwikkeling, aanpassings vermogen, maar misschien is een grote dosis incasseringsvermogen wel het belang rijkst. Waarom precies weet ze niet, maar vrouwen houden het er niet lang uit. „Die zijn allemaal afgenokt. Toch zijn ze niet ongeschikt voor het werk. Over het algemeen zijn ze wat springeriger. SCHIPHOL. De regering van Bangla desh heeft bij de Fokker-VFW Fabrieken twee F27 Friendship toestellen besteld, die in gebruik zullen worden genomen door de nationale luchtvaartmaatschappij van Bangladesj. De levering wordt gefinan cierd uit een gift van Nederland aan Bangladesj. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse journalist, Jack Anderson, heeft gisteren toegeven dat hij zich kan hebben vergist, toen hij senator Thomas Eagleton, de democratische kandidaat voor het vice- presidentschap, beschuldigde van het har- haaldelijk besturen van een auto onder invloed van alcohol. Maar die „springerigheid” is waar schijnlijk ook de reden waarom vrouwen niet lang blijven. Mej. Van Lennep is nu erg tevreden over de ploeg. „Al blijft één vrouw nodig op de afdeling. Gewoon om dat de vrouwelijke benadering van som mige gevallen beter overkomt. Een vrouw wier man pas is overleden kan dat beter horen van een vrouw. Vrouwen kunnen het ook beter overbrengen dan een man” Ze noemt talloze mogelijkheden op waardoor er contact met thuis kan blij ven. „Elke dag of om de twee dagen telefoneren is niet zo duur. Ook je adres doorgeven per telegram is wel te betalen als je naar het buitenland kunt. Vanuit de gekste plaatsen is Nederland automatisch te bellen. Laatst had ik nog iemand uit Volos, een plaatsje ten noorden van Athe ne. Ik had er nog nooit van gehoord. Iedere dag om tien uur precies belde de man. Hij kwam glashelder door”. „Wat zeg je van zó’n voorbeeld. Een meisje gaat op huwelijksreis. Haar moe der sterft onverwacht. De vader belt op naar de ANWB. Ja, ze had wel een adres achtergelaten, maar hij begreep het niet zo goed. Had het wicht het in het Engels geschreven. Er zaten nog spelfouten in ook”. 20 mensen. Allemaal mannen, behalve mej. Van Lennep en mej. N. A. Tamson, die in 1957 met z’n tweeën de Alarmcen trale hebben opgezet. Er wordt gewerkt onder hoogspanning, niet alleen moeten de mensen die reageren op de radio- en krantenoproepen worden opgevangen, maar daarnaast zijn er de auto’s die panne hebben gekregen en terug moeten naar Nederland, gezinnen die in het bui tenland in moeilijkheden zijn geraakt, omdat de enige van de familie die een rijbewijs heeft, ziek is geworden. Als ze een internationale reis- en kredietbrief hebben’, kunnen ze een beroep doen op de Alarmcentrale. Daar wordt het dan alle maal geregeld. Bovendien heeft Bangladesj een optie genomen op nog twee Friendships. Het betreft toestellen, die plaats bieden aan 40 passagiers. Het eerste zal reeds in septem ber worden afgeleverd. De machines zul len worden gebruikt op het binnenlandse luchtnet. ROME (AP) Een groep Italiaanse archeologen heeft vrijdag in de omgeving van Rome een begraafplaats blootgelegd, die naar wordt aangenomen, 27 eeuwen oud is. De grenzen worden, zo zegt minister Rumor van Binnenlandse Zaken nu dap per, vanaf heden beter bewaakt. Maar of dat veel zal helpen, blijft de vraag omdat men in Italië met goedkope arbeidskrach ten meestal wel weg weet. AMSTERDAM. B. en W. van Am sterdam zijn bereid steun te verlenen aan een actie tot het bergen en naar de hoofdstad brengen van het compagnie schip „Amsterdam”, dat op z(jn eerste reis in 1749 dwars van Hastings (Engeland) is vergaan. Zij delen dit mede in antwoord op vragen hierover, van het raadslid mr. Dienaar (PvdA). Het ANWB-bericht bereikt slechts 48 tot 49 procent van de opgeroepen mensen: althans zoveel mensen reageren op de radio-oproepen. Het is geen vrolijk werk dat de alarmcentrale, onder leiding van tnej. M. C. A. J. van Lennep, doet. Iemand wordt alleen opgeroepen als een familielid in de eerste of tweede graad óf levensge vaarlijk ziek óf overleden is. Uitzonderin gen worden niet gemaakt. „Anders word je als boodschappendienst gebruikt. Je hoeft maar met elkaar een code af te spreken en de ANWB brengt het wel over”, aldus mej. Van Lennep. Hoe streng men op de centrale is, merkte vorige week het bestuur van een politieke partij. Deze partij wilde - in paniek geraakt door de regeringscrisis - de frac tievoorzitter in de Tweede Kamer oproe pen. Maar de ANWB trapte er niet in. In totaal werken op de Alarmcentrale Intussen houdt de Italiaanse politie raz zia’s om te zien of niet nóg meer Afrika nen in Italië rondlopen, wachtend op transport naar Frankrijk. Van de organi sator, de uit Sardinië afkomstige misdadi ger Alfredo Pusceddu, is nog geen spoor gevonden. Hij kreeg van de politie ook voldoende tijd om te ontsnappen. Wel is de directeur van het vluchtelingenkamp in Farfa nog steeds ontheven van zijn functie, omdat men ook deze ambtenaar van het ministerie van Binnenlandse Za ken ervan verdenkt dat hij aan de toele vering van Afrikanen heeft meegewerkt •n met hem een aantal andere ambtena- treden van Noord-Vietnam zuiden veroordelen. De scherpte van de kritiek van Nixon op Waldheim heeft velen in New York, onder wie ook de Amerikaanse VN-verte- genwoordiger Bush en zijn afvaardiging bij de VN verrast. Bij de volkenorganisa tie overtreft overigens het aantal mede standers van Waldheim het aantal van zijn kritici. In het bijzonder gedelegeerden uit de „derde wereld” hebben de zijde van de secretaris-generaal gekozen, evenals zij dat deden bij zijn voorganger Oe Thant die herhaaldelijk het Amerikaanse optre den in Zuidoost-Azië heeft gehekeld. Aantal uren zon: 2 tot 10; minimum temperatuur van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; maximum tempe ratuur omstreeks normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Normale temperaturen tot 3 augustus minimum 15, maximum 20 graden. Dit onderzoek, dat zich ook tot de Noorse wetgeving uitstrekt, kan vrij snel zijn voltooid, aldus het ministerie van Financiën in Den Haag- De woordvoerder van het ministerie zei dit naar aanleiding van berichten in een Noors blad, zou Nederland reeds ei gendomsrechten hebben doen gelden op de gouden en zilveren munten die een waarde van 5 miljoen gulden zouden vertegenwoordigen. Noorse amateur-dui- kers hebben onlangs 200 kilo zilveren en gouden munten naar boven gehaald, die volgens een Noors jurist hun eigendom zijn. BERN (Reuter, AFP). —Drie geheime bankrekeningen in Zwitserland zjjn op last van het ministerie van Justitie „be vroren” omdat de ongeveer 500.000 dollar die erop staan verdiend zouden zijn in de internationale handel in verdovende mid delen. Een woordvoerder van het ministerie zei dat internationale narcoticabenden Zwitserland hadden gebruikt als „transi- toland” voor geld dat ze aan hun illegale transacties hadden verdiend, en in sommi ge gevallen voor drugs zelf. „Als aangetoond kan worden dat handel in verdovende middelen aan de opening van een geheime bankrekening ten grondslag ligt, dan is sprake van een strafbaar feit dat opheffing van het bank geheim rechtvaardigt,” aldus de woord voerder. Het gaat om de oproep voor een natio nale groetweigerdag in het WDM-kern- blad, waarin op dinsdag als het ministerie van Defensie niet voor die dag met een nieuwe groetplichtregeling voor dag is gekomen die voor de WDM acceptabel is. „In het persbericht waar het om draait zeiden wij alleen maar dat wij overwegen een groetweigeractie te gaan ondernemen. We zeiden niet dat we die actie ook definitief wilden gaan voeren. Het is dus op zijn zachtst gezegd nogal overtrokken dat de legerleiding alleen al hierom meent dat er mogelijk termen aanwezig zijn om ons opruiing in de schoenen te schuiven”, aldus WDM-voorzitter Kees Beemster- boer. De kritiek van Nixon betrof Waldheims oproep tot de VS niet meer de dijken in Noord-Vietnam te bombarderen. De Ame rikanen hebben steeds volgehouden dat er van een welbewuste luchtactie tegen de dijken in Noord-Vietnam geen sprake is, ook al hebben zij .toegegeven dat er dij ken zijn geraakt. De schade zou echter „incidenteel en gering” zijn. B. en W. zijn echter van mening dat de kosten van het lichten, waarvoor reeds een bedrag van 10 miljoen gulden is genoemd, maar ook die van het conserve ren en het te zijner tijd tentoonstellen van het schip en zijn inhoud zo hoog zullen zijn, dat het gestelde doel vermoe delijk alleen via een grote, wellicht lan delijk opgezette actie kan worden bereikt. Deze zou overigens geheel passen in de denkbeelden over de viering van het 700- jarig bestaan van Amsterdam. Volgens mr. Dienaar zou door de „Am sterdam” een ligplaats te geven nabij Lands Zeemagazijn ’n historische en toe» ristische trekpleister van de eerste orde ontstaan, te vergelijken met het oude oorlogsschip ”Was£” bij Stockholm, dat iaarlijks honderdduizenden bezoekers «JWW^AAAJWWWUUVUWMJUUUMUUUUVUMUUUVMUUUVUUUUUUUWUWUUUUiAAAAAAMJVUlAAAAAAAAAAAMMAJUIAAAAA4MUWUt. Waldheim weigerde in het openbaar commentaar te leveren op Nixons uitla tingen. Een vrouw kun je best tien gevallen tegelijk in handen geven. Als een met een geval bezig is, wil hij niet worden gestoord. Vraag je hem even een andere zaak te bekijken, dap raakt hij de draad kwijt”. Hij betichtte kritici van het Ameri kaanse beleid in Indo-China van het han teren van een „schijnheilige dubbele maatstaf”, omdat zij niet tevens het op- Stadsspoor: Dordrecht overweeg de aanleg van een stadsspoor naar de nieuwe zuidelijke wijken van de stad. De kosten bedragen ƒ27 miljoen, zo zeggen B. en W. in een voorstel voor de aanleg van de wijl’ Sterrenburg III. Jongeman verdronken. De 19-jarige Hen drik Dijkhuis uit Vlagtwedde Is gisteren in een meer bij de Duitse plaats Clop penburg verdronken. De jongeman kampeerde met een vriend. De archeologen ontdekten elf graftom ben in een gebied op ongeveer 30 km ten noorden van Rome. Zij deelden mee dat een aantal wapens, juwelen en vazen uit de zesde eeuw vóór het begin van onze jaartelling werden opgegraven. Om eventuele kunstdieven te weren, hebben de autoriteiten het gebied, waar de opgravingen voort gaan, onder bewa king gesteld. esident.Ivan Groesjetski gekozen tot president van de Oekrab op een na grootste van de vijftien Sovjet-repu- blieken. Groesjetski, die 68 jaar is, volgt de tot premier van dr Oekraïne be noemde Alexander Liasjko op. trekt. In het zeemagazijn zal in 1975 net Nederlands Historisch Scheepvaartmu seum worden gevestigd. F

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2