Oppositieleider drs. Den Uyl (PvdA): KABINET van Dr. Drees wenst EEN TRIESTE ZAAK herstel coalitie Bankoverval buit 30 mille Franse communistische Verschil van partij heeft kritiek op processen in Praag Winnie de Poe Disney-muizen en Meer hulp van Zweden voor Nrd.-Vietnam BOGSIDE VERWACHT ACTIE VAN BRITTEN Geestelijke leider Krisjna Nederland Finnen willen DDR erkennen „LIJMPOGING mening onder „latijnse broeders” IRA: „Men zal verbaasd zijn over onze defensie” in Amerikaanse vrouw Maatregelen op universiteiten in Madrid Ex-minister: „Partijen moeten gaan praten” gooide boek van misdadiger naar paus Paulus s 3 flslas ZATERDAG 29 JULI 1972 Overval MAN DOOD DOOR KOLENDAMP VERANTWOORDING Arrestaties A - het terde dispuut tussen katholieken en protestanten af. In Londen is de première gegeven van een show, waarin allerlei bekende dieren uit strips, boeken en films op treden. Het zijn op deze foto van links naar rechts Heffalump, Teigetje, de muis Gus (uit „Assepoester”), Winnie de Poe, en Gus’ kameraad Jak. Blijk baar niet eens verbaasd elkaar op deze plek te ontmoeten. Heeft de lijmpoging gezien de menings verschillen over de inkomenspolitiek nog wel een kans van slagen? Drees gesprek. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG De huidige kabinetscri sis zou in eerste instantie door de vijf Kamerfracties van KVP, ARP, CHU, VVD en DS’70 moeten worden opgelost. De fractieleiders moeten rond de tafel gaan zitten en het eens zien te worden over een aantal politieke punten, zoals de in- flatiebestrijding en het budgettair beleid. Daarna kunnen „de mannetjes” worden ingevuld. Het is best mogelijk dat er dan wat ministerswisselingen kunnen plaats vinden. Aldus oud-minister van Verkeer en Waterstaat dr- W. Drees jr. Zijn de lonen en prijzen geen politieke punten? Dr. Drees: „Op zichzelf is ingrijpen door de overheid in het loonbeleid voor brede kringen al aanvaardbaar, want men heeft de Loonwet geaccepteerd. De vraag waar het om gaat is: wanneer ingrijpen? Boers- ma speelt het iets teveel op de lange termijn. Dr. Drees: „Nou, ik heb de consequen ties wel degelijk overzien. Ik dacht eerst: Mr. Biesheuvel zal wel enkele dagen schorsen om met d< fractieleiders te over leggen, nu de basis aan het kabinet is ontvallen. Eerlijk gezegd verwachtte ik niet dat hij nog diezelfde nacht direct met de koningin zou bellen. Hij maakte de crisis toen al helemaal openbaar”. mocht blijken te gaan ondernemen,” zei de heer Aantjes. Mr. Biesheuvel zei in zijn poging een vier-partijenkabinet te formeren dat ver vroegde verkiezingen uitschrijft (een aan tekening van hemzelf op de verleende opdracht) plotseling voor het politieke feit zijn komen te staan dat twee van de vier fracties tot een ander inzicht kwamen dan uit hun advies aan de koningin mocht worden afgeleid. „Het getuigt van wijs heid van de formateur in zo’n geval een pas op de plaats te maken en een advi seur te vragen na te gaan of herstel van een vijf-partijenkabinet bereikbaar is,” al dus mr. Biesheuvel. Verbod op betoging. De Amerikaanse mi litaire overheid heeft voor gebieden on der haar jurisdictie in West-Berlijn het verspreiden van vlugschriften en houden van betogingen verboden. Volgens de politie zijn de senator en zijn vrouw erg geschrokken maar onge deerd. De brand bracht aan het in de Old Park wijk van Belfast gelegen woning zware schade toe. McGladdery had zitting in de protes tantse unionistische regering van Noord- lerland die dit jaar naar huis werd ge stuurd. Het viertal hield nadat het de woning was binnengedrongen eerst me vrouw McGladdery onder schot. Tegen de senator zeiden ze vervolgens dat ze zijn huis in brand zouden steken. Toen McGladdery naar een achterdeur vluchtte losten ze een schot op hem maar de kogel miste. HELSINKI (UPI). —Finland en Oost- Duitsland zullen maandag in Helsinki be sprekingen beginnen over het aannkopen van diplomatieke betrekkingen. Het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit gisteren bekendgemaakt. De Oostduitse delegatie zal onder lei ding staan van Kurt Nier, hoofd van de Scandinavische afdeling van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. De Finse afvaardiging naar het overleg zal worden geleid door de voormalige Finse ambassa deur in Den Haag Paul Gustafsson. APELDOORN. De 97-jarige M. Holt- man uit Apeldoorn is gisteren overleden aan kolendampvergiftiging. Buren vonden hem dood in zijn stoel. Drie gewapende mannen en een vrouw drongen gisteren de woning van de Noordierse senator Ritchie McGladdery binnen. Ze vuurden een schot op hem af en staken het huis in brand. In een wat hij noemde, „publieke ver antwoording”, zei mr. Biesheuvel wel overwogen te hebben zijn opdracht terug te geven, maar na rijp beraad bleek hij tot de conclusie te zijn gekomen dat hij dat beter niet kon doen. „Iedereen wenst een snelle oplossing voor de crisis,” aldus de formateur, die ook zei overwogen te hebben of hij wel de aangewezen man was om zelf een lijmpoging te onderne men. Als demissionair minister-president van het kabinet waarin het conflict is uitgebroken, leek hem dat echter niet verstandig. Gisteren is de geestelijke leider van de Hara Krisjna-beweging op Schip hol aangekomen. Hij doet Amsterdam aan op zijn wereldreis langs de Krisjna-tempels. Op de achtergrond een van zijn volgelingen. Naast hem achter de tafel een klein kaalgescho ren Krisjna-jongetje. UTRECHT. Vjjf mannen van wie er twee bewapend waren, hebben gisteren een overval gepleegd op een kantoor van de Amrobank aan het Spinozaplantsoen in Utrecht. De buit bedroeg dertig mille. Tijdens de overval die zich in slechts enkele minuten afspeelde kwam een vrouw met twee kinderen de bank bin nen. Ze werden bijzonder vriendelijk be handeld. De man die met een stengun de wacht hield bij de deur aaide de kinderen geruststellend over het hoofd. De daders zouden Italianen zijn- In Utrecht heeft de politie enkele auto’s met Italiaanse kentekenplaten aangehouden, maar de inzittenden bleken onschuldige vakantiegangers. Ook in Den Haag onder vroeg de politie „verdachte” inzittenden van een wagen. Zij mochten na het ver hoor eveneens doorrijden. Het boek, „The Valchi Papers” kwam op ongeveer tien meter van de paus op de grond terecht. De vrouw, de 23-jarige Kathleen Cecile Hudson uit San Antonio in Texas, werd door de politie meegenomen. Ze werd later weer vrijgelaten. Aangenomen wordt dat geen opzet aanwezig was. „The Valechi Papers” zijn de te boek gestelde onthullingen die Joe Valechi, een Italiaans-Amerikaanse misdadiger van de de Amerikaanse mafia, in de gevangenis over het misdaadsyndicaat heeft gedaan- Toen de IRA de wijken in Londonderry voor het Britse leger tot verboden terrein had gemaakt, hebben de protestanten er maandenlang bij de Britse regering op aangedrongen dat men de versperringen zou opruimen en de IRA-mannen zou verdrijven. Maar tot nu toe hebben leger en politie zich afkerig getoond van gewapende acties op grote schaal in streken waar een grote concentratie van gezinnen met onschuldi ge vrouwen en kinderen is. Als gevolg van dit voorzichtige beleid heeft de UDA, de militantprotestantse BELFAST (Reuter-UPI). Het Britse besluit om het aantal militairen in Noord- lerland met 4000 man te versterken, heeft onder de Noordierse bevolking de spe culatie doen ontstaan dat een invasie in de door de IRA gedomineerde stadwijken op handen is. Hef eerste doelwit van een dergelljke actie zouden de voor de Britse troepen ver boden roomskatholieke wjjken Bogside en Creggan in Londonderry zijn. In die wjjken deelt de IRA de lakens uit en lopen de aanhangers van deze stadguerrilla’s openlijk gewapend op straat. Rond deze twee wijken speelt zich het oude en verbit- tij in de laatste jaren ten aanzien van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije is een storende factor geweest in haar be trekkingen met de Franse socialisten. De twee partijen hebben kortgeleden met het oog op de parlementsverkiezingen van volgend jaar besloten tot vorming van een gezamenlijk front. (Van onze redacteur in Rome) LUCCA. President Pompidou van Frankrijk en premier Andreotti van Italië eindigden gisteren hun besprekingen in Toscane. Er was geen officieel slotcom muniqué. Het bleek dan ook dat op ver schillende terreinen de I ranse en Itali aanse meningen soms ver uiteenliepen. MADRID (DPA). —De Spaanse rege ring heeft de beide universiteiten in Ma drid na een chaotisch studiejaar voor een jaar in een uitzonderingstoestand ge plaatst. Volgens een decreet van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen zijn de hoogleraren in afwijking van de statuten van de universiteiten verplicht toe te zien op de discipline en instructies van de overheid uit te voeren. Anders verliezen zij hun leeropdracht. Hoogleraren kunnen studenten van hun colleges weren als zij de orde verstoren. Studenten kunnen ook worden gestraft met verlies van één of meer tentamens en met verbanning van de universiteit. STOCKHOLM (Reuter). —Zweden gaat zijn humanitaire steun aan Noord-Viet- nam aanzienlijk verhogen. Dit heeft staatssecretaris Lennart Klackenberg van Buitenlandse Zaken gisteren bekendge maakt. Klackenberg zei dat hij volgende week aan het hoofd van een delegatie naar Hanoi gaat om de kwestie te gespre ken. Over de omvang van de voorgenomen verhoging wilde hij zich niet uitlaten. Wel zei hij dat het hoofdzakelijk om zieken- huismaterieel en babyvoedsel zal gaan. Het regeringsgezinde blad „Aftonbladet” weet te melden dat Zweden zijn huidige steun van 25 miljoen kronen (ongeveer 17,5 miljoen gulden) per jaar zal verdub belen. Bij deze hulp is niet de drie miljoen kronen (ruim twee miljoen gul den) begrepen die Zweden jaarlijks aan Hanoi geeft voor bijstand aan moeders en kinderen en voor een program op het gebied van geboortenregeling. Tenslotte heeft Zweden ook nog een bedrag van 150 miljoen kronen (ruim 100 miljoen gulden) gereserveerd voor de wederopbouw van de Noordvietnamese industrie als de oor log voorbij is. Dr. Drees hekelt, als hij de stijging van de uitgaven voor verkeer en waterstaat verdedigt, vooral de „sfeer die er hangt van: Verkeer en Waterstaat is niet zo aan wetten gebonden”. Dan vergeet men vol gens de DS’70 ex-bewindsman dat er al lerlei wetmatigheden zijn, vooral in de sector van de loonkosten. „De stijging bij de tekorten van het openbaar vervoer kwamen vooral daardoor- En dat nam men mij kwalijk, terwijl bij andere mi nisteries toch ook niet werd gezegd: hé, waarom doet die minister daar niks aan? Maar ik moest die tekorten zelf wegwer ken”. Drees ontkent ook dat hij bij de begro- tingsonderhandelingen niet keerbaar zou zijn geweest, zich keihard zou hebben opgesteld. Wa, ging er die crisiszondagavond in dr Drees om? PARIJS (AFP en Reuter). De Franse Communistische Partij heeft gisteren in zorgvuldig gekozen bewoordingen kritiek geleverd op de huidige politieke processen in Tsjecho-Slowakije. Het politieke bu reau van de partij heeft afgelopen dins dag de toestand bestudeerd die ontstaan is door de bekendmaking van een reeds politieke processen in Tsjecho-slowakije, en besloten met betrekking daartoe een stap te ondernemen bij de communisti sche partij van Tsjecho-Slowakije. aldus een verklaring die vandaag door het par tijblad „l’Humanité” werd gepubliceerd. „Wanneer machten die het socialisme vijandig gezind zijn hun toevlucht nemen tot ondermijning, geweld of sabotage dan is het rechtvaardig en noodzakelijk dat ze volgens de wet worden gestraft. Maar volgens de inlichtingen waarover wij be schikken zijn deze processen niet tegen zulke activiteiten gericht. Wanneer het een kwestie van politieke of ideologische oppositie is, zou men moeten optreden door middel van intensieve politieke strijd.” Het is de eerste officiële kritiek van de Franse Communistische Partij, de op een na grootste van West-Europa en traditio neel verbonden met Moskou, op ontwik kelingen in Tsjecho-Slowakije sinds de afkeuring van de inval van de troepen van het Warschaupact in Tsjecho-Slowa- kije in 1968. Elf dagen geleden begon in Tsjecho- Slowakije een reeks processen tegen libe ralen, waarin tot dusver 28 personen ver oordeeld zijn. Op deze wijze wil het bewind-Husak kennelijk af rekenen met de actieve oppositie in het land- De hou ding van de Franse Communistische Par- VATIKAANSTAD (Reuter). Een jon ge Amerikaanse vrouw heeft woensdag op de algemene audiëntie van paus Paulus VI in Castelgandolfo een boek naar de paus gegooid. Een politiefunctionaris had geprobeerd haar tegen te houden toen ze zich naar voren wilde dringen. Dit is pas gisteren uit welingelichte kringen verno men. IRA-leiders in Londonderry zijn ervan overtuigd dat een invasie door het Britse leger op handen is, maai' ze vertrouwen dat ze die aan kunnen. „Het zal verbaasd zijn over de kracht van onze defensie”, zei een lid van de IRA-provisionals. Om redenen van veiligheid weigert het Britse leger mee te delen waar de 4000 extra militairen naar toe gestuurd worden na hun aankomst gistermiddag. Enkele weken geleden verklaarden Britse officieren dat ze een man of zes duizend nodig zouden hebben om Bogside en Creggan binnen te rukken. In London derry zijn op het ogenblik tweeduizend soldaten gelegerd. Samen met de 4000 komt men precies op dit getal van zesdui zend. Dr. Drees, die een en ander opmerkte voordat bekend werd dat mr. Scholten tot adviseur werd aangewezen, wijst erop dat er tussen de vijf fracties geen conflict was Bij een lijmpoging moet er naar zijn mening niet een heel nieuw regeerak koord worden gemaakt. Er zou een be scheiden lijst van geschilpunten kunnen komen waarop punten staan als inflatie- bestrijding, de budgettaire bezwaren van DS’70, en nog enkele eventueel door de andere partners op te voeren punten, zoals de schoolgeldheffing waar tegen in de KVP bezwaren bestaan. Dr. Drees tekent overigens aan te hopen dat niet meer „het hele fiscale beleid ter discussie komt”. Dr. Drees is samen met DS’70-collega De Brauw uit het kabinet gestapt. Hij zegt vlak voor de eventuele lijmpoging onomwonden, dat hij „als dat de zaak vergemakkelijkt” per se niet terug hoeft te keren als DS’70 weer terugkeert in de brede vijf partijencoalitie. Hij zou wel graag zien dat De Brauw terugkomt. „Zelfs als men erin slaagt het kabinet te lijmen, dan is dat kabinet zó gehaat, zó versleten en zó zonder gezag tegenover werkgevers en werknemers, dat het nau welijks zinvol kan opereren. De crisis is in het kabinet ontstaan door wezenlijk verschil van inzicht over het te voeren beleid. Dat betekent dan ook dat de kiezer «ich erover moet kunnen uitspreken.” D’66-fractieleider Mr. Van Mierlo zei: „Hiermee nadert men de grenzen van de verantwoordelijkheid. Iedere vertraging die ertoe leidt dat de verkiezingen later worden gehouden, heeft ook tot gevolg dat er later een volwaardig kabinet komt.” Mr. Van Mierlo heeft sterk de indruk dat de heer Wiegel probeert, „een voor hem gemiste trein te halen”. Het is volgens de democraat duidelijk dat DS’70 uit het kabinet is gestapt wegens het loon- en prijsbeleid en niet wegens de bezuinigingen, zoals de andere partijen DS'70 in de schoenen zouden willen schui ven. Volgens Mr. Van Mierlo heeft de heer Wiegel heel goed in de gaten dat DS’70 bij de kiezers haar gezicht niet verloren heeft. Door de te ondernemen lijmpoging te laten mislukken op het loon- en prijs beleid zou de VVD in de verkiezingen weer partij kunnen geven aan haar con current DS’70. ARP-fractieleider Aantjes stelde zich tegen de lijmpoging positief op, ondanks Zijn uithaal naar Wiegel. Hij legde gister avond uit, waarom hij na scherpe afwij zing van de lijmpoging eerst (vooral op de manier als de VVD dat wilde) opeens toch akkoord blijkt te gaan met de oplossing die mr. Biesheuvel heeft gevonden. „Ik blijf nog steeds zeer sceptisch staan tegen de poging om te lijmen. Maar ik heb al •erder mijn volledige steun aan de forma teur toegezegd als deze de poging toch (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Oppositieleider drs. Den Uyl (PvdA) noemt de lijm poging die wordt ondernomen om DS ’70 weer bij de regering te betrek ken „een trieste zaak”. Door de be noeming van adviseur Scholten vindt de oplossing van de crisis volgens hem geen enkele voortgang. „Mr. Biesheuvel heeft de koningin zelf geadviseerd het ontslag van de mi nisters Drees en De Brauw te accep teren en nu zou hij ze weer terug willen halen. Dat is de meest won derlijke voorstelling die politiek Den Haag de laatste jaren heeft gezien”, aldus drs. Den Uyl. „Er is alle ruimte voor een vereniging van burgerlijke verdediging, eigen verboden gebieden in Belfast en Londonderry ingesteld. Ze blijven volgens de UDA verboden zolang het Britse leger Creggan en Bogside ongemoeid laat. Maar na de „bloedige vrijdag” - een reeks van tientallen bomaanslagen, heeft het Britse bestuur meegedeeld dat het leger een onverzoenlijker standpunt je gens de IRA zal innemen. Deze week zjjn meer dan vjjftig IRA- verdachten opgepakt en bij drie gelegen- Pompidou had donderdagavond nog ge toast op de Frans-Italiaanse vriendschap. Als „Latijnse broeders” zouden de twee landen verder moeten samenwerken. Gis termiddag echter verklaarde hij lachend in de zon van Toscane dat de besprekin gen weliswaar vlot waren verlopen, maar dat de Franse politiek, politiek van Frankrijk is en de Italiaanse die van Italië. Zowel Pompidou als Andreotti waren ervan overtuigd dat er nog grotere sa menwerking moet komen, vooral op mo netair gebied. Frankrijk heeft Italië ge vraagd terug te keren tot het akkoord van Bazel, waar de Westeuropese landen strikte afspraken hebben gemaakt over het fluctueren van de verschillende mun teenheden. Italië heeft echter nu opnieuw herhaald dat de economische situatie op dit ogen blik nog té precair is om de speciale voorrechten, die het onlangs van de ande re landen heeft gekregen, nu al op te geven. Pompidou hield ook een pleidooi voor een „Europese identiteit” een geza menlijke houding van de Tien tegenover de andere geïndustrialiseerde landen, te genover Oost-Europa en tegenover de lan den in ontwikkeling. De voorbereidingen voor een Europese vieligheidsconferentie zouden volgens Pompidou, en Andreotti onderschreef dat, goed gecoördineerd moeten worden bin nen de EEG. Italië is vóór het Franse initiatief om in Parijs een politiek secre tariaat voor de gemeenschappelijke markt te stichten „anders wordt er té veel be slist in het noorden van Europa”. heden begaven Britse legerpatrouilles zich na het invallen van de duisternis in Bogside en Creggan. De IRA hield zich koest en beschuldigde het Britse leger ervan dat het incidenten probeerde uit te lokken. r V

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3